Laatste Berichten, Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Manen de volgende motie aangenomen»De raad, gelet op den brief der genoemde commissie van oordeel dat betgeen doorden beer Zuurdeeg in de vorige zitting in bet midden gebracht is, van dien aard is, dat het houden van eene enquête volstrekt overbodig is, gaat over tot de orde van den dag." Aan den heer dr. P. Schuringa werd, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de H. B. S. Tot onderwijzeres aan de meisjesschool werd benoemd mej. R. M. Breetvelt te Maassluis, met wie mej. Ch. Worrell te Delfshaven was voorge dragen. Vlissing-en» 11 Aug. Gisteren en heden zijn van de werf de Schelde met goed gevolg te water gelaten, de twee kleinste der in aanbouw zijnde sleepbooten, gebouwd voor rekening van het departement van koloniën, ten dienste der werk zaamheden tot verbetering van het vaarwater in de Straat van Madura. De St.-Ct. bevat een kon. besluit tot vaststelling van reglementen voor de rijkskweekscholen voor vroedvrouwen. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen bericht van den Nederlandschen consul te Olden burg is in den morgen van den 8en dezer op de Jeversche kust aangespoeld een lijk in vergeyor- derden staat van ontbinding. De kleedingstukken waren genummerd 15992, welk nummer het stamboeknummer is, toegekend aan H. D. Jansen, laatst matroos le klasse aan boord van Zr. M'. rammonitor Adder. (St. Ct.) Het spoorwegongeluk bij Vogelenzang wordt in het Handelsblad als volgt medegedeeld Te Vogelenzang is eene brug in reparatie, zoodat de Hollandsche spoorweg aldaar enkel spoor rijden moet en de treinen moeten worden geloodst. De sneltrein, komende van Rotterdam, had bij het be gin van het enkel spoor gestopt en den loods op genomen. Trein n°. 9 echter, komende van Am sterdam, die had moeten wachten totdat de andere trein voorbij was, stopte niet of althans niet vroeg genoeg. De machinist beweerde, dat zijne machine was doorgegleden. De treinen kwamen met elkaar in botsing, zoodat de buffers van de locomotieven in de cylinders drongen. Ontsporing had niet plaats, daar de treinen betrekkelijk langzaam reden. De schok was echter hevig genoeg om eenige wa gens zoo tegen elkander te dringen, dat enkele compartimenten geheel verbrijzelden. Ook de post wagen van trein 9 was zwaar beschadigd. Vijf passagiers bekwamen zeer ernstige verwondingen, meerendeels zeer gecompliceerde beenbreuken, en zes werden lichter gekwetst. Voor zooveel wij weten, bestaat nog voor geen der patiënten levens gevaar. Zij konden met de aanwezige draagbaren naar het nabijgelegen station en particuliere wo ningen worden vervoerd. De doctoren Van dei- Laan, vader en zoon, van het nabij gelegen Benne- broek, waren binnen weinige minuten aanwezig en verpleegden de gewonden met behulp van de be woners der buurt. Ook naar Haarlem en Heem stede werd onmiddellijk om assistentie gezonden. De weg is versperd en de reizigers der aankomende treinen moesten overstappen. De aannemer van de brug en van een in aanbouw zijnde bollenschuur had onmiddelijk zijn volk aan het werk gezet, om eenige wagens te helpen verwijderen. Daarbij kwamen spoedig werklieden der Maatschappij uit Haarlem, zoo dat het verkeer weldra hersteld zal zijn. Het ongeluk is groot, maar had ernstiger kunnen zjjn, wanneer de treinen meer vaart hadden gehad. Bij een der compartimenten eerste klasse, een coupé bijna geheel gevuld met overblijfselen van het vol gend compartiment van de tweede klasse, zagen wij een heer staan, die ons zeide: »daar zat ik met mijne kinderen". Slechts één van die kinderen had een lichte kwetsuur. Al de anderen, die in deze coupé hadden gezeten, waren met den schrik vrijgekomen, ofschoon er, oppervlakkig beschouwd, bijna geen plaats meer was waar een enkel per soon had kunnen zitten. Van den trein, komende uit Amsterdam, was de locomotief niet verder beschadigd, dan boven gezegd is. De tender was nagenoeg onbeschadigd. Evenzoo de daarop volgende goederenwagens en een wagen derde klasse. Deze wagen was echter gedrongen in een compartiment van de tweede klasse van den volgenden waggon. Over het geheel genomen, waren het achterste of middelste wagens, die het meest hebben geleden. Blijkens nader ontvangen telegraphisch bericht zjjn gekwetst: de heer Bucker, uit Amsterdam, die zijne reis echter kon voortzetten; de heer H. Post- huma (Amsterdam), mevrouw Marie Heidoorn, ge huwd met den heer Van Hamel of VanHanel, de heeren J. F. van Saagsveld (Den Haag), D. N. Mey- ners (Delft), J. C. Stalemans met vrouw en kind (Rotterdam). Zij bevinden zich allen in het stati onsgebouw met kwetsuren aan beenen of voeten. Voor eene dame, die 't zwaarst gewond werd, is de hulp van een Roomsch-katholiek geestelijke ingeroepen; haar naam is nog onbekend. Voorts is nog gekwetst mejBrak, die in een woning nabij het station wordt verpleegd. De officier van justitie te Haarlem was op de plaats des onheils. Het onderzoek is begonnen; de machinist van den Amsterdamschen trein is voorloopig in arrest. Het Dagblad verneemt van een der reizigers nog de volgende bijzonderheden. »De trein had reeds eenige minuten langzaam gereden, daar wij het punt naderden waar de weg hersteld wordt en waar het treinenverkeer tijdelijk slechts over een enkel paar rails kan geschieden. De van weerszijden komende treinen moeten dus opdat punt geloodst worden, dat wil zeggen: een joods komt op den Rotterdamschen trein, brengt dien over het gedeelte van den weg, dat in herstelling is, en gaat dan over op den Amsterdamschen trein, die daartoe eenige oogenblikken moet stoppen tot de Rotterdamsche trein gepasseerd en de loods op den trein is. „Bij nauwkeurige opvolging van dit voorschrift kan de dienst op die wijze geregeld en zonder gevaar worden voortgezet, hetgeen dan ook tot heden geschiedde. Maar heden ochtend schijnt door het personeel op de locomotief van den Amsterdamschen trein niet op het signaalbord te zijn gelet, dat aangeeft wanneer de lijn vrij is en de loods den aankomenden trein heeft verlaten. Althans de trein van Amsterdam stoomde in volle vaart door, terwijl die van Rotterdam zich nog op het enkele spoor bevond, waar voor beide treinen geen plaats is. Gelukkig reed de Rotter damsche langzaam en remde de machinist, het dreigend gevaar ziende, nog zodveel mogelijk. Ware ook de trein uit Rotterdam in volle vaart geweest, de ramp zou nog vreeselijker geweest zijn. „Een oogenblik voor den schok keek de heer Fr. uit Delft, die zich met zijn echtgenooteinden voorsten le en 2e kl.-wagen bevond, met de familie R. uit Den Haag, naar buiten, om zich te ver gewissen omtrent de oorzaak van het langdurig langzaam rijden. Daar ziet de heer R. zijn reis gezel een plotselinge beweging maken en hoort hem met een stem, die hem nog in de ooren klinkt, uitschreeuwenMijn God opstaan op staan Dit gebeurde het eene oogenblik. In het onmiddellijk daarop volgende had de botsing plaats. De zeven passagiers in de 2e kl.-coupé waren gelukkig alle opgestaan en daardoor als door een wonder, gered. Met een ontzettend ge kraak schoven tender en goederenwagens in de coupé, drukten de deelen als deeg in elkaar en klemden en schroefden de passagiers vast. „De schrik en de drukking van de lucht belet ten den heer R. om adem te halen. In onbeschrij- felijken angst werden de eerstvolgende drie minu ten doorleefd. Zelf naar adem hijgende, kon de heer R. zich niet eens vergewissen van den toestand der zijnen, die 't niet minder benauwd hadden, maar gelukkig evenmin zwaar letsel hadden be komen. Eindelijk kwam er lucht. Met groote vaardigheid werden de opgeschoven planken en deuren doorgezaagd en de passagiers bevrijd. De heer Fr. had den arm zwaar gekneusd, het oudste zoontje van den heer R. zag zeer bleek en scheen inwendig letsel te hebben bekomen. De overige passagiers in deze coupé waren niet gekwetst. In de volgende compartimenten had de botsing ernsti ger gevolgen gehad. Daar werden o. a. van een der passagiers de beide beenen verbrijzeld en' be kwamen anderen lichtere kwetsuren. In de voorste wagens van den trein uit Amsterdam waren mede een aantal gekwetsten. „Eenige oogenblikken na het gebeurde het ter rein van het ongeluk overziende, wees de reiziger aan een vriend de plek waar hij en de zijnen uit gezaagd waren, 't Was werkelijk onverklaarbaar hoe men daar, beklemd tusschen dien verwarden hoop planken en deuren, drie minuten lang had kunnen leven." burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Zwartewaal, L. F. J. van Vliet; van Vierpolders, J. M. van der Lugt Melsert; van Venhuizen, P. Winkel Kz.; van Rilland-Bath, J. J. van Gorsel, en van Wolftiartsdijk, H. van Strien. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan m'. F. Witteveen, als burgemeester van Achtkarspelen. staatscommissies. Benoemd tot leden eener commissie, belast met een onderzoek naar de be smettelijkheid van kwaadaardig klauwzeer of rot- kreupel bij schapentot lid en voorzitter, dr. H. van Cappelle, ref. bij het depart, van binnenl. zakentot lid en secretaris, d'. A. W. H. Wirtz, directeur van 'srijks veeartsenijschool te Utrecht; J. Huffnagel, districts-veearts te 's Gravenhage. (Zie laatste berichten van gisteren). marine. Bevorderd tot kapt.-luit. ter zee, 's konings adjudant, de luit. ter zee le kl. W. baron van Hogendorp, met bepaling dat hij in het genot zal blijven van het traktement, verbonden aan zijn tegenwoordigen rang. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 'sHeerenhoek den heer G. H. Klap- hake, assistent te Zierikzee. Als een eigenaardig teeken onzes tijds kan worden aangemerkt een voorstel van een kerkeraadslid der Nederd. Herv. gemeente alhier, dat aanstaanden Woensdag in eene vergadering van dat college moet worden behandeld, om namelijk»in het vervolg de vergaderingen des kerkeraads toegan kelijk te stellen voor alle gemeenteleden, op grond dat volgens zijne meening de zaken die aldaar besproken en behandeld worden, niet zijn die dei- leden van den kerkeraad, maar die der gemeente en der gemeenteleden, en laatstgnoemden dus recht hebben te weten wat in die vergaderingen verhandeld en besloten wordt." Kierikzee, 11 Aug. De rechtbank alhier heeft rechtsingang met bevel van gevangenh onding verleend 1° tegen J. C., geboren te Serooskerke (Wal cheren), zonder vast beroep of woonplaats, bede lende bevonden onder de gemeente St Philipsland. De aangehoudene is 34 jaar oud, gezond en sterk 2° tegen J. vanH., winkelier, en zijne huisvrouw J. van de V., wonende te Scherpenisse, beklaagd van diefstal bij nacht in een bewoond huis en met geweldpleging. De beklaagden moeten nl. op een avond in de maand Maart 11. een 17jarig meisje, dat om boodschappen kwam, zonder bood schappen de deur hebben uitgejaagd, na haar eerst met geweld van haar geld te hebben beroofd. Voor de rechtbank te Amsterdam, heeft te rechtgestaan A. W. R., gewezen magnetiseur, aan geklaagd van, zonder tot uitoefening der ge neeskunde bevoegd te zijn, er zijn bedrijf van te hebben gemaald om, met gebruikmaking eener somnambule, geneeskundigen raad te verschaffen. Wanneer de patiënten hem kwamen bezoeken, bracht hij de somnambule in een zoogenaamden magnetischen slaap en teekende dan eigenhandig op hetgeen zij voorschreef. De gewone prijs voor zulk een consult was drie gulden, terwijl de som nambule vroeger een derde der winst genoot, maar naderhand een vast salaris ontving van minstens elf gulden per week. Vroeger werkte beklaagde zonder dokter, maar toen de apotheker De J. te Amsterdam, die steeds als zoodanig door de clair- voyante in den slaap werd aanbevolen, weigerde langer recepten gereed te maken die niet door een bevoegd geneesheer waren onderteekend, ver klaarde dr. Donkersloot uit Nieuwer-Amstel zich bereid de recepten tegen eenige vergoeding te teekenen. Het te laste gelegde werd in hoofd zaak door bekl. erkend, die echter niet toegaf dat zijne somnambule gedurende haren magnetischen slaap wel eens de oogen geopend hield of de patiën ten betastte, of dat zij vooraf met beklaagde een on derhoud had gehad, nadat hij zich door den pa tient zelf omtrent zijn toestand had doen inlich ten. De eerste getuige was de somnambule zelf, die echter verklaarde zich niets te herinneren van al wat gedurende haren slaap was voorgevallen. Voorts werden verschillende vroegere patiënten als getuigen gehoord, die omstandig het verhaal hunner behandeling voordroegen. Een enkele beweerde werkelijk bij de voorschriften baat te hebben gevonden, maar een ander ook dat zij hem zieker dan ooit gemaakt hadden, én hij eindelijk ook het innemen maar gelaten had, omdat de drankjes te duur waren. De prijs van een daal der achtten de gehoorde deskundigen dan ook veel te hoog voor een middel, dat hoogstens tien of twaalf stuiver waarde had. Wat de samen stellende deelen aangaat, deze waren voor het meerendeel onschadelijk, zooals frambozenstroop, laurierkers, valeriaan, tinctuur van ^barnsteen, sel derij, zoethout, klaprozenolie en pimpernel. Maar ook schadelijke bestanddeelen en zelfs vergiften (morphine) ontbraken niet geheel. Nagenoeg alle bestanddeelen werden genoemd in de Nederland- sche Pharmacopaea en kwamen in de apotheek voor. Het O. M., bij monde van mr. Hoytema, substi tuut-officier van justitie, meende hier de zeer hooge boete van 210 te moeten eischen, subsi diair te vervangen door een gevangenisstraf van 45 dagen. Hij toch achtte al het aan beklaagde te laste gelegde volkomen wettig en overtuigend bewezen. Wel had beklaagde steeds de hulp ge noten van een bevoegd geneesheer, maar ook volgens de leer van den hoogen raad was hij door deze medewerking niet gedekt, omdat genoemde geneesheer slechts controle uitoefende over de voorgeschreven geneesmiddelen, of zich daaronder ook soms schadelijke bestanddeelen mochten be vinden, maar volstrekt niet de patiënten zelfstan dig onderzocht. Door den verdediger des beklaagden, mr. W. H. K. Mouthaan, werd in de eerste plaats aangevoerd, dat de ingestelde vervolging den geest van be klaagde dermate had geschokt, dat zijn eigen ver klaringen weinig vertrouwen verdienden. Vervolgens werd aangetoond dat niet beklaagde, maar de somnambule geneeskundigen raad had verleend. Hij zelf was bij dat alles volkomen passief geweest en viel dus niet in de termen dei- wet. Desnoods kon men zeggen, dat bekl. door middel der somnambule raad had geschaft; maar de wet sprak slechts van verleen en. Ten slotte wees pleiter op de zwakheid van het geleverde bewijs om, na verdediging der stel ling dat de medewerking eens geneesheers den magnetiseur volkomen dekt, vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging te eischen. De uitspraak werd bepaald op 11 dezer. Omtrent het spoorweg-ongeluk, Maandag bij Wezel voorgevallen, wordt gemeld, dat dit gebeurde met den trein, die te 5.50 daar aankomt en naar Amsterdam bestemd is. Men hoorde op het perron den trein aankomen, het fluitsignaal voor den rem mer werd gegeven, maar de trein bleef uit. Na eenigen tijd kwam de locomotief met den goede renwagen aanstoomen, en vernam men dat het andere deel van den trein aan de overzijde van de brug was ontspoord. De beide eerste wagens le en 2e klasse lagen met afgebroken wielen om ver, den derden vond men met de voorwielen diep in den grond, terwijl het achtergedeelte in evenwicht bleef op een spoorwegdjjk. De buffers waren diep in een vierden wagen gedrongen, die ook nagenoeg was vernield. De vijfde wagen was half ontspoord, de zesde en de postwagen waren blijven staan. De rails waren gebogen en ge broken. Vier heeren en drie dames werden min of meer gekwetst. Gisteren ochtend heeft te Arnhem een be steller het ongeluk gehad onder een trein te ge raken, waardoor hij aan hoofd en rug werd ver wond en zijn leven in gevaar is. De eerste genees kundige hulp is verleend door den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht dr. Post en daarna is de man naar het stadsziekenhuis overgebracht. Stone-pacha is een Europeaan, die jaren lang gearbeid heeft aan de instructie en organisatie van het Egyptisch leger, doch die nu niet met de mili taire party wil mededoen. Zijne moeder vertoefde nog te Caïro, doch kreeg van de revolutionaire regee ring een extratrein om naar Alexandrië te komen. Arabi's onder-secretaris van oorlog, Yakoub, zeide bij het afscheid nemen tot mevrouw Stone„Zelfs uw moederlijk verlangen om te Alexandrië bij uwen zoon te komen, kan ons verlangen niet evenaren om de Engelschen in het veld te ont moeten." Adelborst De Chair is te Caïro en heeft aan een zijner vrienden op de vloot een brief doen toekomen. Hij wordt met zorg en beleefdheid door zijne bewakers behandeld en mag door de stad wandelen, waar, naar hij schrijft, vol strekt niet was gebrand en geplunderd en waar het den 6e> dezer maand nog volkomen rustig was. De Brusselsche dr De Paepe, pleger van den moordaanslag op Duverger, is uit de voorloopige hechtenis ontslagen en op vrije voeten gesteld. Men vreest voor watergebrek in Parijsde be sproeiing der straten is beperkt en de inwoners zijn uitgenoodigd geen water noodeloos te ver spillen. De Engelsche regeering heeft in de zaak der Iersche politie toegegeven. De 180.000 vroeger toegestaan voor tegemoetkoming, zullen onmid delijk worden uitbetaald, terwijl de regeering de vraag om traktementsverhooging in overweging- zal nemen. Op eene inspectie, Donderdag mor gen, gehouden, deelde de onderkoning dit zelf mede in d'e kazerne te Dublin. Yan de nieuwe Fransche ministers zitten er enkelen in financieele ondernemingen, geen zeer gewenschte zaak voor staatslieden. Twee zaken van Devès hebben geen al te beste gevolgen voor de aandeelhouders gehadde Mines de Huelva en de Gallons de Vigo. Duclerc, de minister-presi dent, is commissaris van de Banque de Paris et des Pays-Bas, van Le crédit foncier Canadien en Le credit mobilier Espagnol. De haute finance houdt dus de hand in deze nieuwe regeering. Men heeft bericht, schrijft men uit Rome aan de K. Z., dat Ricciotti Garibaldi vrijwil ligers aanwerft om Arabi te gaan helpen. De Populo Romano zegt dat zulk eene poging, al werd zij gedaan, geene kans van slagen zou hebben. Ook zou de regeering zonder twijfel zulk eene beweging dadelijk tegengaan. Maar van den tot over de ooren in schulden zittenden zoon van den grooten vader is alles te verwachten. De zonen van Garibaldi genieten geen aanzien in het land, zijn de regeering tot last en worden, wat voor hen het ergste is, door de party zelve verloochend. De radicalen hier willen nu eens geene dynastie zelfs geene Garibaldiaansche. Aan dat alles paart zich eene verbitterde familietwist tusschen de broeders, gevoerd in een paar nieuw opgerichte scheldblaadjes, welke allerlei vuile wasch, die men thuis had moeten reinigen, aan het licht der open baarheid blootstellen. Een Egyptisch avontuur zou dus wel dienstig kunnen zijn om den glans van het geslacht op te frisschen, maar„wat Jupiter gelukt, mag geen os beproeven." Op de vergadering van den Metropolitan District Railway van Londen, den spoorweg die onder den bodem der hoofdstad loopt, bleek dat over het afgeloopen halfjaar geen dividend kan worden uitgekeerd. In vergelijking met het eerste halfjaar van 1881 was het verkeer in de eerste klasse verminderd met 142.000 personen, dat in de tweede klasse vermeerderd met 7000doch in de derde klasse wederom verminderd met het kolossale cijfer 1.190.000. Dit werd door den pre sident toegeschreven aan de enorme concurrentie der omnibussen en stoombooten. Admiraal Seymour kreeg Maandag een briefje van een inwoner van Alexandrië, dat deze in zijne huiskamer een bom van de Inflexible had liggen, of de admiraal zoo vriendelijk wilde zijn om dit eigendom te laten terughalen. Een man of zes van het torenschip, erheen gezonden, vonden het groote gevaarte liggen, nog niet ontploft. Het was gevaarlijk om het veel te stooten, en daarom werd de bom vastgesjord in een veeren bed en zoo voorzichtig de trappen afgerold en naar het schip teruggebracht. H-onataiitinopel» Op initiatief van Frank rijk zijn door alle mogendheden dringende stappen bij de Porte gedaan betrekkelijk de vijandige agitatie tegen de Christenen in Syrië. 12 Augustus des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- richt. Toe stand Tem pera- kracht.j lacht, j Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 765.0 764.5 763.4 763.6 763.7 ZO ozo ozo KNO NO mist. 1. hew. betr. 1. bew. helder 17 4- 14 18 17 -j~ 18 Een centrum van hooge drukking bevindt zich zeer nabij en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 2.7 V. heden morgen 8 G. 2.0 M. Verwacht: zwakken wind en goed weder. Ongunstige verandering van 'tweêr is in de eerstvolgende dagen te wachten. Thermometerstand te Middelburg. 11 Aug, 's avonds 11 ureu 60 gr. 12 a 's morgens 8 uren 68 gr. 's middags 1 uur 80 gr, 's avonds 5 uren 75 gl'. l'\

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2