N° 189, 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 12 Augustus. Middelburg 11 Augustus. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Zoo als reeds vroeger cloor ons werd medege deeld hebben de heeren Boucquié, baron Yan den Bogaerde, te Brussel, Goethals te Antwerpen en Yerhaege te Blankenberghe aan de gemeentebe sturen van Middelburg en Ylissingen gunning gevraagd voor bet aanleggen van telephoon- geleidingen in en tusschen de beide gemeenten onderling. Een der aanvragers bevindt zicb op 't oogenblik bier om toezeggingen voor abon nementen aan te nemen. De prijs van een abonnement is 120 's jaars, betaalbaar bij de opening van den dienst, welke uiterlijk een jaar na de bekrachtiging der con cessie geschieden moet, voor een alstand van ten hoogste 2 kilometers, van de woning van den geabonneerde tot het centraal-bureau. De con cessionarissen laten op hunne kosten een telephoon- draad en toestel leggen in de woning van ieder geabonneerde. Men zal daar zoo dikwijls en zoo lang men wil gebruik van kunnen maken, doch toestel en draad blijven het eigendom der con cessionarissen. De heer P. G-. Ponlain alhier, herdacht gisteren den dag waarop hij voor 45 jaren bij de schutterij in dienst trad, bij welke hij tot heden, in de laatste jaren als sergeant-majoor, onafgebroken verbonden was. Dat hij zich de algemeene achting verworven heeft blijkt uit de stoffelijke bewijzen, hem gisteren geschonken, namelijk een prachtig gouden remontoir met inschrift, door de officieren, en een fraaie rooktafel, mede met inschrift, door het kader der schutterjj. Teneinde de Gevangen- of Lievevrouwenpoort, een gebouw uit de middeleeuwen, te Bergen op Zoom te kunnen behouden, zal aan het rijk wor den voorgesteld die poort van de gemeente over te nemen. De gemeente zal daarna door het afbreken van de omliggende huizen, den doorgang verbeteren. Yerseke, 11 Aug. Gisteren is door onzen burgemeester de eerste steen gelegd van een woonhuis met koetshuis en stal, dat van gemeente wege gebouwd wordt, om het na voltooiing aan onzen nieuwen geneesheer B. van Selms, te ver huren. De raad heeft tot dezen bouw besloten, omdat hier groot gebrek aan flinke, comfortabele woningen bestaat, en een geneesheer daardoor bijna tot vertrek naar elders genoodzaakt zou zijn. De heer J. den Doorn van Hooyen, sedert 1878 geneesheer alhier, zal tegen het einde dezer maand onze gemeente verlaten en zich te Ouwerkerk bij Zierikzee vestigen. Berg-en op Zoom, 10 Aug. De opening van de stoomtramlijn van hier naar Tholen is bepaald op 1 September a. Ilansweert, 10 Aug. Maandag morgen werd begonnen met het lichten eener ijzeren sluisdeur der groote sluis alhier. Dinsdag avond had men haar gelicht en op de daarvoor bestemde bakken geplaatst, om daarmede op de slikken in de buitenhaven te worden gebracht. Dit lichten vereischt groote werkkracht en veel geduld, daar het gewicht van zulk een deur op 50,000 kilo wordt geschat. Bij lichting kan alleen met de kleine sluis worden geschut en ondervindt de scheepvaart hier dan nog al vertraging, vooral wanneer een aantal schepen moeten geschut wor den. De heden morgen van Antwerpen komende Telegraaf, varende met passagiers en goederen tusschen die plaats en Rotterdam, kon, doordien de kleine sluis voor die booten te smal is, niet doorschutten en was, even als de van Rotterdam komende Telegraaf, verplicht den koers langs Vlissingen te nemen, wat de reis 4 uren langer maakt. Men zendt ons een ingezonden stuk ter over name uit het Plaagsche Dagblad van 4 Aug. jL, Waarin eene oproeping gedaan wordt, tot het ondernemen van een «vreedzamen oorlog", tegen de 600,000 bunders onontgonnen grond, welke Nederland nog bezit. Wie tot de ontginning daarvan de handen wenschen in een te slaan, worden verzocht zich poste restante te adresseeren onder het motto Ontginning te 's Gravenhage. Door deze korte vermelding zullen wij wel aan het verlangen van den inzender voldaan hebben. Een onzer geabonneerden die zich op eene bad plaats in Bohemen bevindt, meldt ons dat de pakketten, waarin hem de Midd. Ct. worden toe gezonden, ofschoon voldoende gefrankeerd, aldaar nog met 10 Kreutzer worden belast. Dit schijnt eene in Oostenrijk geheven wordende belasting op vreemde dagbladen te wezen, welke door de post-administratie geïnd wordt. Yoor den fiscus, zegt men wel eens, is alles goed wat maar betaalt. Deze extra-heffing voor de keizerlijk-koninklijke schatkist lijkt ons echter nog al armzalig. In het volgend voorjaar kan in ons land een eigenaardige herinnering aan den kloeken vrij heidsoorlog der Transvalers verwacht worden, namelijk de twee kanonnen, die door een een- voudigen boefensmid gedurende den oorlog ver vaardigd werden uit de wielbanden van de bij Bronckerspruyt op de Engelschen veroverde wagens. Diezelfde kanonnen zullen vooraf eenigen tijd te Londen aan de Engelschen ter bezichtiging ge steld worden. (N. v. d. D.) Volgens het Hbl. zou een gedeelte der goederen, welke in de gemeente Baarn aan wijlen Z. K. H. prins Hendrik hebben toebehoord, en wel die ge legen benoorden den straatweg naar Hilversum grootendeels met dennenboscbjes of laag eikenbout beplant, door een vereeniging van kapitalisten van de erfgenamen voor een zeer aanzienlijke som worden overgenomen, niet den borgtocht welken de prins indertijd heeft verleend voor de obligatieleening der stoomvaartmaatschappij Zee land. Nu Z. M. de koning hier te lande is teruggekeerd, zullen vermoedelijk weldra de onder handelingen ten einde worden gebracht. Uit Java wordt het volgende geschreven Java's Oosthoek is door overstrooming geteisterd en vooral de residentie Kedirie werd zwaar getroffen. Het is een ware watersnood, met al de ellende van dien. De ramp komt neer op de totale ver arming van verscheidene districten, een zware slag voor enkele suikerfabrieken, die voor tonnen gouds verloren hebben. Een betrouwbare raming van de totale schade is nog niet gegeven, doch aanzienlijk zal in elk geval de som van het verlorene zijn. Heeft oostelijk Java thans zijn aandeel in de rampen bekomen, ook op West-Java valt nog wei nig te roemen. Bantam herstelt zich, dat is waar, geholpen door het energiek en verstandig bestuur van den nieuwen resident. Doch de Preanger wor den nog op enkele plaatsen geteisterd door de naweeën van de veepestbestrijding, waarbij men menschen aan verarming en honger prijsgeeft, om den veestapel te redden. Wel is waar, uit de vee- looze streek nabij Soemedang komen in de laatste weken geen onheilsberichten meer opdagen, doch dooden en stervenden spreken niet en de lijdelijk heid van den inlander, benevens het geheele ka rakter der Inlandsehe maatschappij, zijn oorzaak dat soms duizenden omkomen, zonder dat het groote publiek er iets van merken zou, zoo niet een me delijdend en waarheidlievend ambtenaar of een Europeesch particulier den toestand aan het licht bracht. En die veepest zelf, zij klampt zich met de hard nekkigheid van een boozen geest aan de residentie Batavia vast. Overal elders liet zij zich verjagen, maar hier houdt zij stand. Doch meer en meer blijkt in die geheele veepest-historie, dat daar zoo wel als in andere dingen afdoende bestrijding öf ongeneeslijk voortwoekeren, behoud öf ondergang, in den diepsten grond slechts quaesties van per sonen zijn. Een energieke en nauwgezette assistent resident brengt soms met een tooverslag verande ring ten goede, waar men vroeger jaren lang vruchteloos gekampt en schatten vermorst had. Men moet echter onze regeering ter eere nageven, dat zij vooral in de laatste tijden getoond heeft, in het gewestelijk bestuur bij voorkeur fiksche en doortastende ambtenaren te willen plaatsen en dat zij niet schroomt ongeschikten te verwijderen. Op de algemeene vergadering der Vereen, t. bev. v. fabr. en handw. nijv. heeft zich, na de vrijhan delaars-rede van den voorzitter, dr Mout on, waar van wij gisteren een uittreksel mededeelden, een geheel andere toon doen hooren. De fabrikanten Yan Kempen en De Booy kwamen, in 't belang der nijverheid, de noodzakelijkheid van bescherming betoogen. Het debat was echter slecht opgezet en kon hierdoor niet tot eene slotsom voeren. Aan de orde was namelijk de vraag: Welke middelen zijn aan te brengen om verbetering te brengen in den toestand der Vereeniging f Nu kon een betoog der wenschelijkkeid van protectie» in dezen zin, alleen de beteekenis hebben dat de Vereeniging, door andere theorieën te omhelzen dan die door haar voorzitter waren ontvouwd, misschien haar ledental zou zien toenemen en dus haar toestand verbeteren. Maar het tegen deel kon ook beweerd worden, zonder dat daarom nog de strijd tusschen vrijheid en protectie uit gevochten werd. Als een gevolg hiervan was de gedachtenwisseling mat en eenzijdig. Wij wil len ririer echter, als een tegenhanger van het gisteren medegedeelde, de redenen der heide kamp vechters voor bescherming laten volgen. De heer Yan Kempen merkte op, dat als het den fabrikant en handwerksman wel zal gaan, er voor hen werk in overvloed moet zijn. Lange redevoeringen en theorieën baten niet. Wij Nederlanders moeten zooveel mogelijk het werk leveren, dat ons land aanbiedt en buitenlanders mogen bet brood niet opeten, dat ons rechtmatig toekomt. Onze werklieden mogen geen gebrek hebben en daardoor uit wanhoop tot diefstal overgaan, om eindelijk kosteloos door den staat te worden geherbergd. Zeer onraadzaam is het, met het volk te bespreken zaken, die verre boven zijn brein gaan, of direct of indirect verzet tegen de overheid te prediken. Men moet hun niet de theorieën van Malthus verkondigen en hun niet opdringen de zedelooze stelling, dat het noodig is, dat het schepsel den Schepper reglementeert. Neen, men moet eenvoudig onzen werklieden brood verschaffen door hen werk te laten vinden in onze fabrieken en werkplaatsen. Onze Neder- landsche industrie moet èn door 't gouvernement èn door spoorwegmaatschappijen èn door alle wel denkende particulieren zooveel mogelijk worden bevoordeeld. Waarom onze broederen honger te laten lijden en menschen, die niet eens onze taal verstaan, de voordeelen geven, die ons land aan biedt. Wanneer groote werken in het buitenland worden gegund voor enkele percenten minder dan waarvoor onze industrie ze zou kunnen leveren, dan is het schijn, dat de belangen van ons land worden gebaat. Immers de werkloonen worden dan door buitenlanders genoten en verteerd. Yele van onze fabrieken hebben nu geen wei'k, vele arbeiders worden afgedankt; de handen hangen slap, de revolutionaire geest wordt door gebrek aan werk aangekweekt, de werkman gaat verbe tering zoeken in opstand en eindigt met zichzelf ongelukkig te maken. Wat moet deze Vereeniging nu doen Niet haar invloed aanwenden om te trachten de buitenland- sche concurrentie geheel en al nit te sluiten, dit ware de ziekelijke toepassing van een goed stel sel. Neen, laten de buitenlanders hun werk blij ven aanbieden, maar bij de beoordeeling een recht vaardige maatstaf tot grondslag dienen en niet om een gering verschil in prijs, soms nog door bui tengewone omstandigheden geboren, bet werk aan onze Nederlandsche industrie worden onttrokken. Laat deze Vereeniging daartoe haar invloed aan wenden. Hoe wil Nederland vooruitgaan, ook al worden de grootste werken iets goedkooper door het bui tenland geleverd, indien het door ons opgebracht geld langzamerhand in vreemde handen komt, indien aan sommige industrieën geen gelegenheid wordt gegeven om tot bloei te geraken? Neder land moet allereerst de belangen behartigen van zijn 4 millioen inwoners en dat kan niet, tenzij ons werk zooveel mogelijk in Nederland worde gezocht. Dan blijft het geld in de Hollandsche beurs, znllen de Hollandsche werklieden in hun onderhond kunnen voorzien en iets kunnen bespa ren, geholpen door het Ned. pensioenfonds, voor hun ouden dag. Deze vereeniging zal op dit ge bied een ruim arbeidsveld vinden en met recht aanspraak kunnen maken op de dankbaarheid van allen die het wel meenen met den bloei onzer Nederlandsche industrie. De heer De Booij uit Breda deelde de zienswijze van den heer Yan Kempen. De openingsrede van den voorzitter, hoe belangrijk ook, heeft spr. min der aangenaam aangedaan, omdat wij hier geen handelsvereeniging zijn, maar eene ter bevordering der nijverheid. En nu is het zeker dat de nijver heid kwijnt, speciaal de leder-industrie. Overal in ons land was ze gevestigd Nog weinige jaren geleden telden wij 1200 inrichtingen van dien aard. En nu is dit cijfer tot 800 gedaald door het ge mis van reciprociteit. Ligt het nn niet op onzen weg, ons dergelijken toestand aan te trekken en ons niet te veel te verdiepen met economische beschouwingen, dikwerf gegrond op een weinig betrouwbare statistiek Spr. meent, dat als deze Vereeniging wil bloeien, zij de regeering moet aan sporen maatregelen te nemen om de kwjjnende nijverheid op te wekken. De voorzitter is bereid zijn openingsrede te ver dedigen. Hij heeft het juist wenschelijk geacht in een vereeniging als deze, die steeds vrijen handel vooropstelde en in deze oogenblikken van spanning, dit punt ter sprake te brengen. Alleen meent hij dat het punt thans aan de orde niets te maken heeft met de quaestie van vrjjhandel of bescherming. Doch indien de strijd mocht aange bonden worden, dan hoopt spr., dat deze verga dering de denkbeelden van de beide vorige spre kers met verpletterende meerderheid zal af stemmen. Na eene korte discussie met de beide andere sprekers stelde.de voorzitter voor, te beslissen of de vergadering reeds dadelijk haar oordeel over de zaak wil uitspreken. Hij wenscht dit, om te voorkomen dat men van protectionistische zijde bewere, dat men van de zijde der vrijhandelaars discussie schroomde, hetgeen geenszins het geval is. Alleen is het netter en wetenschappelijker, de zaak te verdagen, ten einde een grondig onderzoek uit te lokken. Een voorstel van den heer Grandia om het vraagpunt door de afdeelingen te doen onderzoeken ter behandeling in een volgende algemeene ver gadering, worden ten slotte met 75 tegen 6 stem men aangenomen. Van het tijdschrift De Dageraadorgaan der vereeniging van dien naam, verscheen dezer dagen de le afl. van den 4en jaargang. Deze afl. bevat: Voorbericht; Statuten der vereeniging De Dage raad Uittreksel uit de notulen3e jaarlijksch congres van het Internationaal Vrij denkersverbond Verslag van den toestand der vereeniging, door dr. H. C. Mulleren de volgende ingezonden artikelenDe dageraad, door dr. Hk. de Vries Een woord over de wet der bevolking, door C. V. GerritsenDat nooitdoor H. C. J. Krijthe Behoort de toekomst van het Christendom aan den godsdienst door F. Domela Nieuwenhuis Sociale toestanden, door mej. Elise Haighton; De Olympia-vereeniging, door mevr. A. C. Smeets- Immink; De vrije gedachte, door H. Meng; Een grief, door J. G. ter BokkelDe oorsprong der godsdienstige denkbeelden, door dr. H. Hartogh Heijs van Zouteveen; berichten en mededeelingen. onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem J. A. Lodewijks, arts aldaar. belastingen. Benoemd tot ontvanger der regis tratie en domeinente IJsselstein, J. G. Meinesz, thans te Beesterzwaagte Noordwijk, E. van Dalsem Fontein, thans te Dokkumte Oldeber- koop, G. F. E. C. van der Schroeff, thans te Sittard; te Eindhoven, M. S. van Dnnné, thans te Gulpente Sittard, J. W. Maassen, thans com mies der insp. voor de provinciën Gelderland en Overijssel. leger. Op nonactiviteit gesteld de le luit. J. E. Jurling, van het 8e reg. inf., in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Yoor 3 jaren gedetacheerd bij het wapen der cavalerie in N. I. de le luit. jhr. H. W. Boreel de Mauregnault, van het le reg. huzaren. consuls. De heer E. S. Elint, tot consul dei- Nederlanden te Galveston benoemd, ter vervan ging van den heer E. Lammers, is als zoodanig door de Amerikaansche regeering erkend. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken zijn tot kweekelingen aan de rijkskweek- scbool voor onderwijzers alhier benoemd J. A. Saarberg, te de Lier, P. Knegt, te Hoog vliet, W. Timmermans, te Ouwerkerk, A. Kohier, te Groede, J. van der Vlugt, te Zuidland, J. M. Thiel, te Oamperland, J. de Wolf, te Middelburg, J. Risseeuw, te Schoondijke, H. de Hullu, te Zuidzande, F. J. Bleeker, te Meppel, J. Goedege- buure, te St. Annaland, J. van der Hage, te Ellewontsdijk, K. Baart, te Aagtekerke, J. W. Jurrema, te Finsterwold, G. den Toom te Nieuwer- kerk a'd IJsel, J. H. de Groot te Finsterwold, M. J. van Driel, te Serooskerke, J. C. van Offen- beek, te Middelburg, J. Hoek te Ouddorp, I. Carels te Cadzand en B. H. Stomps, te Middelburg. Door den heer E. Warmolts te Dorkwerd is een adres aan de synode der Ned. Herv. kerk gezonden, om er op te wijzen dat het godsdienst- onderwjjs nooit goed kan geregeld worden, zoolang de staat niet op al zijne scholen, onder noodig voorbehoud, het godsdienstonderwjjs als verplicht leervak opneemt, mits te geven door de kerk. Hjj verzocht de synode dringend, daarop, te allen tijde, als eene allernoodzakelijkste behoefte bij de regeering aan te dringen, en vooral bij de toekomstige wijziging van de wet op het middel baar onderwijs. Aan d* J. A. Hisgen is onder dankbetuiging voor de gedurende 40 jaren bewezen diensten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aasf 't gymnasium te Utrecht?

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1