Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Onderwijs, Marine en leger. Rechtszaken. Proces L. J J. Roland. zeemacht. Op verzoek op pensioen gesteld de officier van gezondheid le kl. bij de marine P. A. Risch, ter zake van langdurigen dienst, onder toe kenning van een jaarlijkseh pensioen van 1300 en van eene verbooging ter somma van 975 'sjaars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst en tusscben de keerkringen. belastingen. Op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der dir. bel. en acc. te Beerta c. a., behoudens aanspraak op pensioen, aan jhr. E. W. Polman Grays. landmacht. Op pensioen gesteld en bet bedrag van dat pensioen bepaald op 1300 's jaars, de kapitein P. G. van Harpen Kuyper, van bet 3e reg. veld-art. Als voren de kapitein A. M. van der Heide, van bet 4e reg. inf. en bet pensioen bepaald op 1560 'sjaars. Op verzoek eervol ontslag verleend aan den 2en luitenant op nonactiviteit J. M. Rappard, van het wapen der art. Voor vijf jaren gedetacheerd bij de mil. adm. van bet leger in N.-I., de 2° luit.-kwartierm. J. J. Verwijnen, van bet 3e reg. inf. ONDEiiwus. Benoemd tot leeraar in de Engel- scbe taal en letterkunde en in de aardrijkskunde bij de kon. mil. academie, de eervol uit den zee dienst ontslagen off. van admin. 3e kl. ,K. J. van den Busscbe, en tot leeraar in de wis- en natuur kunde bij de kon. mil. academie, W. C. L. van Scbaik, beide thans tijdelijk als leeraar in dezelfde vakken aan meergemelde inrichting verbonden. Op verzoek eervol ontslagen J. de Jongh, laat stelijk onderwijzer derde klasse in N.-I. geneeskundige dienst. Benoemd tot apotheker 2e klasse bij den mil. geneesk. dienst in N.-I. A. F. de Wolff en W. J. L. van Dissel. IJfzendijlte, 8 Aug. Door ons gemeente bestuur is aan den heer E. Lauret, onderwijzer in den Oranjepolder, 5 weken verlof zonder gemis van salaris verleend, om aan zijn plicht als mili cien te kunnen voldoen. Een onderwijzer op eene jaarwedde van 800 is ook opgeroepen. Onze gemeente geeft te dien opzichte een goed voor beeld. In den oogst, als te platten lande de school bevolking tot op de helft gedaald is, geschieden de minste oproepingen. Vele gemeenten vragen in 't najaar eerst, en dan met gering succes, om personeel voor de scholen de benoeming geschiedt des winters en bet wordt voorjaar eer de be noemde in functie kan treden, vooral als hij vol gens instructie 3 maanden in betrekking gehouden wordt. Vele dorpsbesturen ontslaan echter gaarne on derwijzers zoo spoedig mogelijk, uiterlijk na 4 of 6 weken, 'tls immers een buitenkansje voor de gemeentekas. In Juli lazen we zelfs van een onderwijzer te Wolfaartsdijk, wien zijn ontslag tegen 15 Augus tus gegeven werd, en die het toch maar met 1. Sept. verlangde. Opgave van geplaatste, overgeplaatste en op non- activiteit gestelde officieren enzde luitenants t/z 2* kl. W. Allirol, P. C. W. Van de velde, O. H. Kuyck, A. C. Zeeman, op non-act.; B. Brutel de la Rivière, op wacbtscb. te WillemsoordG. F. Tijdeman, ged. aan boord van de schooner Argus J. H. Van Hoogstraten, op wachtschip te Willems oord; J. Wentholt, op stoomschip Zilveren Kruis-, jhr. J. F. Coertzen de Koek, op idem; G. F. G. Gobius, op idem; J. G. Snethlage, op stoomschip Leeuwarden-, W. Van Voss, op idem; W. D. H. baron Van Asbeck, op idem; L. E. Van Diggelen, op wachtschip te Willemsoord J. C. P. Kraijenhoff van de Leur, op wachtschip te Amsterdam; adel borst le kl. PI. A. Schoonhoven, op ramschip Buffel-, le luit. der mariniers, J. A, H. Jockin, ter beschik king gesteld van den komm. van het corps scheeps klerk R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg, op wachtschip te Willemsord; id. A. L. Koops, op id. 's Gravenhage 9 Aug". Heden morgen werd voor het gerechtshof alhier, in tegenwoordigheid van een zeer talrijk publiek, aangevangen met de behandeling der zaak tegen Louis Joseph Jacobus Roland, oud 23 jaren, van beroep banketbakkersbediende, geboren en laatst gewoond hebbende te Veere, thans gedetineerd in het huis van justitie alhier. Zooals reeds vroeger werd medegedeeld Midd Ct van 1 Juli jl.) wordt hij beschuldigd van op den 2en October 1881, in de woning van Cornelis Hendrik Snijders te Veere, te hebben gepleegd 1° manslag met voorbedachten rade, althans ver gezeld van twee andere misdrijven, die gediend hebben om het plegen van diefstal gemakkelijk te maken en de ontdekking van diefstal en man slag te voorkomen2° diefstal met behulp van geweldoefening, die sporen van kwetsing heeft achtergelaten en 3° brandstichting in een ge bouw, waarbij te voorzien was dat menschenlevens in gevaar konden worden gebracht. Het openbaar ministerie wordt waargenomen door den procureur-generaal jhr m* A. J. Th. II, van den Bergh, terwijl als verdediger van den beschuldigde optreedt mr C. W. Vollgraff. erseke, 9 Aug. Toen Zaterdag morgen hier een man, die met zijn gezin bij anderen ge logeerd had, aan zijne woning kwam, vond hij deze geopend. Bij nader onderzoek bleek, dat bovendien ook twee kasten opengebroken en doorsnuffeld warenalles lag verward dooreen doch niets werd gemist. Dit laat zich daardoor verklaren, dat de inbreker slechts geld gezocht, doch niet gevonden heeft, hoewel er toch aanwe zig was. Het zat in een portefeuille, die in een kleedingstuk gewikkeld was, welke niet opgemerkt, schijnt te zijn geworden. Het is ook mogelijk dat de dader de lade, waarin de portefeuille lag, niet geopend heeft. Gisterennacht schrijft de Zw. Ct. onder dagteekening van 7 dezer kon men hier ter stede in de richting van Zwartsluis en Genemuiden een vuurgloed bespeuren, die een ontzettenden brand deed vermoeden. Spoedig gekomen berichten bevestigden het vermoeden. Genemuiden was de plaats waar het vuur woedde. De brand is ontstaan te ongeveer 2 uren, in een kleine woning op den zoogenaamden Hoek nabij den Achterweg, bewoond door Lubbert van Dijk. Door den forschen Noordenwind aangewakkerd, breidde hij zich spoedig uit en binnen korten tijd (nauwelijks een uur later) stonden verscheidene huizen, de kerk en de pastorie, met een aantal op het Eind geplaatste hooibelten, in vollen vlam. Een regen van vonken vloog door de lucht en verspreidde schrik en ontsteltenis. Tegen 4 uren stortte de kerktoren met een donderenden slag in elkander, een slag, die te Zwartsluis werd gehoord. Steeds breidden zich de vlammen uit. De pastorie, waar alle meubelen gepakt stonden, daar de pre dikant, de heer Rutte, vertrekt, werd aangetast en geheel in de asch gelegdde volgende huizen gingen mede verloren, tot de brand eindelijk beperkt werd juist bij dat gedeelte der straat, 't welk in 1868 verbrandde. Het nu verbrande gedeelte is dat, 't welk in 1868 behouden bleef. Goeddeels waren de huizen daar nog met riet gedekt, terwijl bij den opbouw na 1868 steeds voor pannendekking werd gezorgd. De huizen aan de andere zijde van de nauwe straat zijn ge spaard gebleven, maar de gevels zijn ten deele geschroeid. Gelukkig dat de wind noord en dus van deze huizen af was. De goed voorziene hooi belten achter het verbrande gedeelte, op het zoo genaamde Eind, werden mede aangetast en vernield. De ramp is niet zoo groot als in Maart 1868, toen circa 100 huizen verbrandden. Dematerieele schade wordt toch, naar men verzekert, op circa 1$ ton begroot. De kerk en toren zullen wel verzekerd zijn en dat zal ook wel het geval met de meeste andere perceelen wezen. Toch zal de schade, die niet vergoed wordt, niet onbelang rijk zijn, en de tijd, die verloopen moet eer dat de gezinnen weder onder dak zijn, voor velen het grootste nadeel opleveren. Wij vernemen dat de gekwetste burgemeester een rustigen nacht heeft doorgebracht. De commissaris van politie te Ylaardingen vestigt de aandacht op Alphonse Pistère, oud 50 jaren, kunstenmaker, geboren en wonende te Tou louse, reizende met twee wagens; zijne vrouw Rosalie, oud 45 jaar, en zijne dochter Anna, oud 16 jaren. Zij vragen in winkels om dubbeltjes en kwartjes van het jaar 1863 tegen ander geld in te wisselen, voorgevende dat zij van die muntstukken, uit aan merking van het zilvergehalte, oorringen en andere sieraden willen laten maken. Eene groenteverkoop ster te Ylaardingen is waarschijnlijk door de be hendigheid van eene vreemde vrouw, die zeer waar schijnlijk tot het gezelschap van Pistère behoort, benadeeld, daar zij, voor die vrouw naar munt stukjes van het gemeld jaar zoekende, na kaar vertrek ongeveer 35 vermiste. Op Zondag 1 October a. zullen voor de twee de maal in dit jaar te Nijmegen groote wedrennen worden gehouden op de renbaan aangelegd door den heer Bert Brouwer. Maandag avond is de laatste trein uit Keulen naar Amsterdam, in' de nabijheid van het station Wezel, tengevolge van het springen van een wielband, ontspoord_ Ofschoon eenige wagens omvergeworpen werden en zelfs een eind weegs medegesleurd, is bij dit ongeval gelukkig geen verlies van menschenle vens te betreuren. Wel zijn een aantal passagiers gekneusd, en vele zelfs vrij ernstig, gelijk bleek bij de aankomst van den trein, die te Amsterdam een uur te laat aan het station kwam. (N. v. d. D.) De verzakkingen aan den Diefdijk bij Leer dam hebben op de spoorbaan DordrechtEist nog geen einde genomen. De hoop dat bedoelde lijn, van Gorinchem af althans, op 1 November a. zoude geopend worden, zal dus hoogst waarschijnlijk niet worden verwezenlijkt. Tot administrateur der coöperatieve vereeni- ging Eigen Hulp, voor officieren van land- en zee macht, is benoemd de heer J. C. Jansen, gepensi oneerd le luitenant der infanterie. - Naar men verneemt wordt te Maastricht ernstig gedacht aan het oprichten van crèches. Men wil hierdoor trachten de sterfte der kinderen in de eerste levensjaren, die daar nogal groot is, te verminderen. De opening van de tramlijn Harlingen— Sneek heeft Maandag feestelijk plaats gehad. Te Kinswerd, Arum, Witmaarsum, Bolsward, Nijland, Ysbrechtum en Sneek waren duizenden op de been en overal werd de feesttrein met zijne 120 passagiers met vreugdegejuich ontvangen. Rechtmatige hulde werd gebracht aan den ij ver, het geduld, de volharding van den directeur S.- Hamelink en de commissarissen, die alle bezwaren hadden overwonnen en ten slotte in deze welva rende streek deze spoorlijn hebben tot stand gebracht. Te Utrecht in Tivoli heeft Maandag avond een volksfeest plaats gehad, dat uitmuntend ge slaagd en als een voorbeeld zijner soort te be schouwen is. De N. E. Ct geeft er de volgende beschrijving van De avond was zoel, de hemel helder, en de schitterende sterren aan de donkerblauwe lucht schenen zoovele weerkaatsingen te zijn van de duizenden lampions, die den fraaien tuin met zijn vijver versierden, 't Was een echt volksfeest Yroolijk en juichend, maar ordelijk. Wie in ons land eens eeil feest wil geven, dat in den geest des volks valt, kan bij ons TYwo/ï-beetuur ter leere gaan. Voor den prijs van 12£ cent had men toegang, maar er was een premie gesteld op het »gepaard" komen. Wie een toegangkaart voor twee personen nam, kocht daarmee het recht om aan den ingang twee potten met fraaie bloe men te ontvangen. Was het wonder, dat velen dit feest bijwoonden? Tot negen uur was het een ontzettend gedrang aan den ingang, zoo zelfs dat men slechts van tijd tot tijd het hek kon openen om telkens een gedeelte van de bezoekers toe te laten. Aan angstig gegil, vooral van moeders die met hare kinderen in de klem raakten, ontbrak het daar niet. De Venetiaansche verlichting in den tuin maakte een schoon effect, en geen tafeltje of het prijkte met fraaie bloemen. Door menig moedertje werden de planten angstvallig bewaakt, en als zij er een wandeling mee door den vollen tuin maakten, drukten zij ze zoo zorgvuldig aan het hart, alsof zij een zuigeling in de armen droe gen. De jongeren, vooral van het mannelijk ge slacht, gingen er natuurlijk minder nauwgezet mede om, en menig jongeling ging met geknak- ten stengel naar huis. De weeskinderen waren tot bijwoning uitge- noodigd en velen maakten daarvan gebruik. De onlangs opgerichte volkszangschool verleende ook hare medewerking, en een koor van kinderen dier scnool zong een drietal volksliederen. Het volk was blijkbaar algemeen zeer voldaan en verliet te ongeveer 11 uur in de beste stemming het feestterrein. Het bestuur komt voor deze tweede welgeslaagde poging alle lof toe De ontevredenheid onder de Iersche politie neemt eer toe dan af. Op eene bijeenkomst in Cork werd sterk afgekeurd de houding van een der autoriteiten te Limerick, die bij de gisteren door ons besproken gelegenheid, gezegd had dat, indien de politieagenten soldaten waren, hun ge drag hen voor den krijgsraad zou brengen. Men stelde den eisch dat daarvoor verschooning zou worden gevraagd. Een andere grief was een stelsel van spioneering, dat men beweerde door de hoof den der politie ingevoerd te zijn. Van de regeering te Dublin is eene circulaire uitgegaan, waarbij de houding der politie scherp wordt afgekeurd. Er wordt daar gezegd dat deze wijze van aandringen op verbetering van traktement hen eer verder van dan nader bij hun doel zal brengen.. De Amerikaansche spoorwegkoning Vander- bilt heeft wederom nieuwe plannen. Hij bezit reeds den ganschen Nero-York Central spoorweg, die van New-York City over Albany naar Buffalo looptverder den Lake Shore spoorweg, van Buffalo naar Toledo, en den Michigan Southern and Central spoorweg, van Toledo en Detroit naar Chicago. Hij alleen dus heeft de volstrekte be schikking over deze lijnen, die de twee belang rijkste handelsplaatsen der Unie met elkaar ver binden. Nu zegt men dat hij ook een overwegend aandeel heeft verkregen in den Chicago North Western die van Chicago naar Omaha loopt, aldaar aansluitende aan de Union Pacific, waarin Van- derbilt ook aandeel heeft. En verder wordt ver teld dat hij in besprek is om de grootste helft te koopen in den Chicago, Milivaulcee St. Paid, die van Chicago naar St. Paul loopt en daar aansluit aan den Northern Pacific. Met de be stuurders van dezen laatsten weg staat Vanderbilt in goede verstandhouding en heeft hij contracten, zoodat hij, deels door uitsluitenden eigendom, deels door het bezit van de meeste aandeelen, deels door overeenkomst, een overwegenden invloed uitoefent op den 4500 Eng. mijlen langen spoor weg door het breedste deel van Noord-Amerika, van den Atlantischen tot den Stillen Oceaan. De jaarlijksche inkomsten van dezen spoorwegkoning zijn grooter dan die van menigen kleinen staat. Men kan zich begrijpen welken invloed daardoor in handen van dezen man is gelegd. Hij be- heerscht voor een deel de markten van geheel het noorden der Vereenigde Staten en heeft een leger volks in zijnen dienst. Den 21en Augustus zal te Schweina nabij Erfurt een monument worden opgericht voor Freedrich Fröbel, de grooten kindervriend, die aldaar is begraven. Het monument, dat op het graf is opgericht, is drie meter hoog en van zandsteen gemaakt. Het is eene zuil op een voet stuk, waarin toepasselijke inschriften zijn gebeiteld. Keizer Alexander van Rusland gaat dezer dagen van Peterhof over zee naar Kopenhagen, naar zijne schoonouders, vanwaar hij naar Weenen zal gaan om er een bezoek bij den keizer van Oostenrijk af te leggen. Yandaar zou hij naar Moskou trekken om de reeds zoo dikwerf uit gestelde kroning te ondergaan. De afdeeling van het Iersche landverbond te Philadelphia heeft besloten de zuivere opbrengst van een gehouden feest aan Arabi te zenden en de andere afdeelingen van het verbond ook tot dergelijke giften op te wekken. Men herinnert zich nog hoe verleden jaar het lijk van paus Pius IX naar de definitieve grafstede werd gebracht, en hoe daarbij allerlei onverkwik- kenlijke schandalen plaats hadden. De Romein- sche radicalen hebben nu het onkiesche plan opgevat om dien dag, den 13ea Augustus, met een feestmaaltijd te vieren, doch men hoopt dat zij voor overreding vatbaar zullen blijken en hun plan opgeven. Cetewayo heeft Maandag eene zitting van het parlement bijgewoond. Zoowel de leden als het publiek op de tribunes volgden hem met nieuwsgierige blikken. De zitting was weinig ndrukwekkender werden vragen gedaan en dooi de ministers beantwoord op den toon van een gewoon gesprek, zoodat de indruk op Cetewayo niet groot was en de koning gauw begon te geeuwen. De ministers, vooral den heer Gladstone, welke hem door zijn tolk Dunn werden gewezen, beschouwde hij met groote belangstelling. Na een kort bezoek in de zaal der lords, verliet de koning het gebouw. Voortdurend komen te Parijs aanrandingen voor op de openbare straat, niet alleen des nachts maar ook dikwerf overdag. In den regel zijn de daders herhaaldelijk veroordeeld en spoeden zij zich na afloop hunner straf naar de groote stad, die een ruim veld voor hunne heldendaden biedt. Daarom dringt men reeds lang aan op eene wet welke de recividisten, onder behoorlijke waarborgen als menschen die ten tweeden male getoond heb ben dat zij het in eene ordelijke maatschappij niet kunnen stellen, door deportatie voorgoed uit Fran krijk te verwijderen. In Amerika wordt een nieuwe stof in den handel gebracht, welke van papier vervaardigd is en, door eene zonderlinge samenkoppeling van een inheemsch woord met een wetenschappelijken uitgang, leatheroïd genaamd wordt. Of Europee- sche geleerden met lederoïde of' cuiroïde genoegen zouden nemen, durven wij niet beslissen. Het leatheroïd wordt gemaakt uit verscheidene lagen katoen-papier, die met eene scheikundige vloeistof doortrokken en rond een cilinder op elkaar geperst worden. Droog geworden, is deze stof zoo hard en taai als een ruwe lederhuid. Dr. Wood, professor aan Bishop's college te Montreal, (Canada) heeft een aantal gevallen bekend gemaakt waarin acuut gewrichts-rhuma- tisme genezen is door volslagen onthouding van voedsel, gedurende een tijdsverloop van 4 tot 8, in zeldzame gevallen tot 10 dagen De patiënten mochten zooveel koud water drinken als zij ver kozen, of limonade in beperkte hoeveelheden wanneer zij daaraan de voorkeur gaven, doch geneesmiddelen werden niet verstrekt. Ingevallen van chronisch rhumatisme waren de uitkomsten minder voldoende. Dr. Wood leidt uit het bijna onveranderlijk goed gevolg, dat hij in meer dan veertig gevallen in zijn eigen praktijk van het vasten gehad heeft, af dat rhumatisme alleen een vorm van indigestie is, welke genezen kan worden door eene volslagen rust van zekeren duur aan alle vaten des lichaams te geven. Amsterdam. De algemeene vergadering der tot Nut van 'i Algemeen werd heden voortge zet. De volgende voorstellen werden achtereen volgens behandeld. VIII. Ter beschikking van de hoofdcommissie voor het ondersteuningsfonds, opgericht door het Ned. Onderwijzersgenootschap, te stellen een som van 1000. Aangenomen, na verwerping van een amend.-Amsterdam om fi 3000 toe te staan. IX. Ten behoeve van de teekenschool voor kunstambachten te Amsterdam, met het oog op de uitbreiding harer werkzaamheid, nogmaals 1000 beschikbaar te stellen. Aangenomen zonder discussie. X. De algemeene vergadering van 1881 besloot, op de begrooting een post van 9000 te brengen f om daaruit aan drie departementen, die plaatse lijke verzamelingen ter bevordering van kunst- industrieel onderwijs wenschen te stichten, elk een subsidie van 3000 te doen uitkeeren. Het hoofdbestuur geeft aan de algemeene ver gadering in overweging dat besluit des vorigen jaars te hernieuwen. Aangenomen zonder dis cussie. XI. Lettende op het besluit des vorigen jaars, betreffende de medewerking tot oprichting van een algemeen Ned. pensioenfonds voor werklieden en zich bereid verklarende nieuwe maatregelen ter bereiking van het beoogde doel in beraad te nemen, indien de mogelijkheid blijkt, een zelf standig fonds tot stand te brengen op zoodanige grondslagen, dat voor bedenkingen geen ruimte overblijftbesluit de algemeene vergadering „haar te vorigen jare verleende machtiging in te trekken". Aangenomen zonder discussie. XII. Voorstel van het hoofdbestuur, dat de uitgaven van geschriftjes, als bij het beslui t der algemeene vergadering van 1880 bedoeld, worde gestaakt. Aangenomen, met de wijziging dat de uitgifte slechts voor een jaar geschorst worde. XIII. Voorstel in zake de departementale spaar banken. Wordt op voorstel van het dep. Den Haag niet in behandeling genomen, onder dank betuiging aan de commissie voor haar rapport en met uitnoodiging aan de departementen, om de in het rapport gegeven werken ernstig in over weging te nemen. XIY en XVI. Voorstellen Rotterdam en Dord recht, tot viering van het lOOjarig bestaan dei- maatschappij. Dordrecht heeft zijn voorstel (oprich ting standbeeld) ingetrokken. Het voorstel Rot terdam wordt aangenomen, gewijzigd in dien zin dat de commissie, te benoemen tot het voorstellen eener waardige viering van dit gedachtenisfeest, bestaan zal uit 9 leden 3 uit het hoofdbestuur, 3 uit de financieele commissie, 3 uit de departe menten. XVI. Voorstel-Purmerend tot instelling van een onderzoek naar het onderwijs van schipperskin deren. Wordt aangenomen, onder bijvoeging dat dit onderzoek plaats zal hebben in samenwerking met de vereeniging Volksonderwijs. XVII. Voorstel-Boskoop, tot wijziging van de Algemeene Wet der Maatschappij. Wordt inge trokken na de verzekering dat dit voorstel het volgende jaar het eerst op de agenda komen zal. De vergadering is daarna gesloten. 's (nraveiiliag-e. Aan het ministerie van waterstaat werd heden aanbesteed1° de werken in het spoorwegvak Stavoren—Sneek. Minste in

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2