Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. handhaving van dit verbod en van de openbare orde te dier plaatse belast. Zoowel om aan dezen ambtenaar en de macht onder zijne bevelen gesteld de volvoering hunner taak gemakkelijk te maken als ook, in hun eigen belang, worden de rustige burgers uitgenoodigd morgen de nabijheid van het landgoed Rustenburg zooveel mogelijk te vermijden. Aan hen die tegen woordig mochten zijn, wordt met nadruk herinnerd dat verzet tegen de openbare macht, handelende tot uitvoering van de bevelen der koogere autori teit, onder alle omstandigheden strafbaar is." De St. Ct. bevat de wet tot wijziging van de artikelen 4 en 5 der wet op het lager onderwijs. Dientengevolge zal het tweede lid van art. 4 der wet worden gelezen als volgt „Bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur worden door Ons, zoowel in het belang van de gezondheid als van het onderwijs, algemeene regelen vastgesteld omtrent den bouw en de in richting der lokalen, waarin openbaar lager school onderwijs gegeven wordt, alsmede omtrent het aantal kinderen dat daarin mag worden toege laten, met bepaling of en in hoeverre deze rege len verbindend zijn voor de lokalen, waarin door gemeenten gesubsidieerd bijzonder lager schoolon derwijs wordt gegeven." Het eerste lid van art. 5 luidt nu „Geen lager schoolonderwijs wordt gegeven in lokalen, welke door den inspecteur van het genees kundig staatstoezicht zijn afgekeurd als schadelijk voor de gezondheid of van onvoldoende ruimte voor het aantal schoolgaande kinderen." Het laatste lid van dat art. wordt gelezen. „Indien de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht schriftelijk verklaart, dat het afge keurde lokaal voldoende verbeterd is, of dat het aantal kinderen genoegzaam beperkt is, kan het onderwijs worden hervat." Aan den heer Nicolaï, muziek-directeur te 's Gra- venhage, is door den volksraad van den Oranje- Vrijstaat 300 geschonken, als bewijs van erken telijkheid voor de door hem vervaardigde compo sitie Een Vrijstaatsch volkslied. Onder afwisselend goed weder hebben gisteren de wedrennen te Bussum plaats gehad. De uit slag was als volgt. A. Harddraverij voor inlandsche paarden voor sjeezen. Afstand 1000 meter. Elf mededingers. De prijs, een gouden zweep, door Z. M. den koning aangeboden, benevens 250 en 2/3 der inleggelden, werd behaald door Willem III. Het kon wel niet eigenaardiger met den „koningsprijs" loopen. B. Handicapwedren voor paarden van alle landen en rassen op de vlakke baan. Afstand 1600 meter. Inleggeld 50. Vier mededingers. De prijs 1200 en 2/3 der inleggelden, werd gewonnen door Boraine, die Etoile lor slechts een halven meter voor was. De Etoile behaalde de premie, 1/3 der inleggelden. C. Nationale prijs. Harddraverij voor inland sche paarden voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 4000 meter. Elf deelnemers. De prijs 2000 en 2/3 der inleggelden) werd behaald door Telegraaf, de premie 500 en 1'3 der inleggelden) door Sophia. D. Internationale prijs. Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Afstand 4000 meter. Van de 12 aangegeven paarden reden er 5. De prijs van 2000 en 2/3 der inleggelden werd toegewezen aan Gramotiey, de premie aan Pourtchak. E. Koningsprijs. Officiers-steeple-chase. Afstand 2400 meter 5 mededingers. De prijs, een rijpaard, uitgeloofd door Z. M. den koning, benevens 500, werd behaald door den heer Metelerkamp met Queen Louise. De le en 2e premies veldcantines, mede uitgeloofd door Z. M., werden behaald door de heeren v. Diepenbrugge en v. Doorninck. F. Hurdie-Race. Voor paarden van alle landen en rassen. Afstand 3200 M. 5 deelnemers. De prijs, 1000 benevens 2/3 der inleggelden, werd gewonnen door Vétiverde premie door Miss May. Jean, ik geloof dat zij u bemint." „Dat geloof ik ook." «Gelooft gij dat ook «Toen ik haar drie weken geleden verlaten heb, was zij zoo ontroerd, zoo aangedaan. Zij wilde mij niet laten vertrekken. Het was op de stoep van het kasteel en ik heb eensklaps de vlucht genomen, ja, de vlucht. Ik was op het punt van haar alles te zeggen. Nadat ik vijftig passen gedaan had, bleef ik stil staan en keerde mij omZij kon mij niet meer zien want ik stond in het duistermaar ik zag haar. Zij was onbewegelijk blijven staan met blooten hals en bloote armen, in den regen, en zag den kant uit dien ik opgegaan was. Misschien is het zot van mij om te denken Misschien was het niets dan medelijden. Maar neen, het was meer dan medelijden, want weet gij wat zij den volgenden dag gedaan heeft Toen is zij om vijf uren in een harde regenbui buiten gekomen om mij met het regiment te zien voorbijgaan, en dan die manier waarop zij mij toen vaarwel zei O oom O oom 1" «Maar," zei de arme pater, die geheel de kluts kwijt raakte en niet meer wist hoe hij het had, «nu begrijp ik er niets meer van. Als gij haar lief hebt, Jean, en zij u «Maar daarom juist moet ik weg. Als ik het alleen wasals ik zeker was dat zij niets van mijn liefde gemerkt had, dat zij er niet door getroffen was, dan zou ik wel blijven. Ik zou bljjven, alleen om het genot te smaken van haar Aan het verslag der N. R. Ct is het volgende ontleend Hoe jammer dat zoovelen zich door de dreigende wolken hadden laten weerhouden om de wedren nen bij te wonen. 'tWeer was waarlijk zoogoed en als er wat meer menschen geweest waren had het er zoo vermakelijk kunnen zijn. Dat was nu het geval niet, het was er stil, stijf, deftig! Alle bezoekers behoorlijk voorbereid op een dik pak regen, ten gevolge waarvan de meesten zich in een dik, onooglijk pak kleeren hadden gesto ken, zoodat men slechts weinige van die frissche en kleurrijke damestoiletten zag, die aan zulk een feest zoo'n eigenaardige bekoorlijkheid geven. Of het was omdat er geen «vergunning" gege ven was, weet ik niet, maar het ging er buiten gewoon regelmatig toe van daag. Het politiebureau, een ruwe planken kast van nog geen mans hoogte en, voor zoover van buiten te zien was, zonder eenig licht of lucht, dat hol bleef naar men zegt den geheelen dag ongeopend. De inde tent van het Roode Kruis gereed staande ledikan ten bleven ongebruikt, niemand brak armen, beenen of andere lichaamsdeelen. Wat een nut die drank wet toch sticht De eenige plaats waar nog eenige hurrie heerschte was aan de speeltafels. Zooals men dat op de kermissen gewoon is te zien, stonden daar een achttal crieurs op stoelen. Ieder van die «heeren" (zij herinneren treffend aan de croupiers van de vroegere Duitsche badplaatsen, zij zien er alleen nog een beetje meer «ordinair" uit) heeft naast zich een stok in den grond, aan welks boveneinde een vierkant plankje is bevestigd. Op die plank plak ken zij een papier met de namen der paarden, die in éene of de tweede volgende ritten zuilen mederijden. Met krijt wordt voor eiken naam het cijfer geschreven, dat de verhouding van de winst aangeeft tot de eenheid die deze of gene uit het publiek wil wagen. Staat er bijv. voor den naam van een paard 1, dan heeft men gelijke kans als de dobbelaar van professie. Staat er een 3 of 4 vóór, dan wint men 3 of 4 maal zijn inleg. Voor enkele namen trof men ook aan, wat beteekende dat men bijv. 20 op zoo'n beest zettende, slechts 10 kon winnen. 'tls zonderling! Wat in ons land de wet nog een privileges gunt. Het raden naar den harten aas of het dobbelen in den pikbak is verboden; het wedden op een paard wordt toegelaten, of schoon er onder die wedders toch ook velen zijn die om vele redenen beter deden het na te laten. Het katknuppelen bij de boeren is verboden; als men er van spreekt het duivenmartelen te verbieden, dan durven onze aanzienlijke schutters dat een „ziekelijkheid van onzen tegenwoordigen tijd" te noemen. Op de tribune van prinses Hendrik zat den geheelen morgen een duif en het was of het dier de bescherming inriep van die zachtaardige vorstin voor zich en zijne lotgenooten. Telkens vloog het over de baan, maar altijd keerde het weer naar de oude plaats terug. De heer Stechow te Berlijn was weinig tevreden over het besluit der jury, waarbij aan zijn hengst Biegawoy de premie niet werd toegekend om reden het dier herhaaldelijk had gegaloppeerd. Hij wilde protest aanteekenen tegen de toekenning aan den hengst Pourtchac, die achter zijn paard aankwam, maar het scheen dat er twijfel bestond bij wien dat protest moet ingediend worden. De electrische klokken van den heer K. J. Ent hoven te 's Hage, die bediend werden door den inge nieur B. L. Vogels en tot op een kwart seconde aangaven hoe lang door de verschillende deelnemers over de baan gereden werd, bewezen ook heden weder diensten. leger. Voor vjjf jaren gedetacheerd: bij het leger in Ned. Indië de le luit. H. E. van Thiel van het 6e reg. inf.; bij het leger hier te lande en wel bij het 6" reg. inf. de le luit. D. R. F. van IJaeften, van het wapen der inf. van het leger in Ned. Indië. waterstaat. Benoemd tot assistent-sluismeester op het kanaal door Voorne te Nieuwesluis. A. Veenendaal, thans buitengewoon opzichter bij 's rijks waterstaat. Op het viertal ter beroeping van een predikant bij de N. H. gemeente alhier zijn geplaatst de heeren: te zien, haar in de verte te beminnen, zonde1 eenige hoop, alleen om haar lief te hebben Maar neen, zij heeft mij begrepen en verre van mij te ontmoedigen ziet ge, daarom juist moet ik weg «Neen, nu begrijp ik het niet. Ik weet wel, mijn jongen, dat dit dingen zijn waarvan ik geen verstand heb maar gij zijt toch beide jong, goed, beminnelijk Gij bemint haar zij schijnt u te beminnen, waarom zoudt gij dan niet!" «En haar geld, oom, haar geld dan?" «Wat beteekent dat geld Is het alleen haar geld Hebt gij haar dan om dat geld lief gehad? Veeleer ondanks haar geld. Uw geweten kan op dat punt gerust zijn en dat is voldoende." «Neen, dat is niet voldoende. Een goede meening van zichzelf te hebben dat is niet vol doende die goede meening moet ook nog door anderen gedeeld worden." «Maar Jean, wie is er die u kent en aan u zou twijfelen?" «Wie weet? En dan is er nog iets anders dan die geldquaestie, iets veel ergers en ernsti- gers. Ik ben niet de man dien zij hebben moet." (Wordt vervolgd.) B. van Schelven, te HaarlemJ. J. Westerbeek van Eerten, te VleutenE. W. Heineken, te Haar lemmermeer; W. J. Jorissen, te Apeldoorn. *Yerseke, 3 Aug. Beroepen bij de Ned herv. gem. alhier, d". L. A. F. Creutzberg, te Oosterland, (Duiveland.) Vlissing-en, 4 Augustus. Door den kerke- raad der Evangelisch Luthersche gemeente is het navolgend viertal samengesteldom daaruit te voorzien in de vacature ontstaan door het vertrek van d®. BakkerS. F. W. Grebe, EdamC. W. Pohlmann, GroedeD. Pont, TielC. F. Stellwag, Weesp. De officier-machinist 2e kl. J. Gout, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met de opleiding van de machinist-leer lingen 2e kl., wordt overgeplaatst naar 's rijks werf te Willemsoord en vervangen door den officier-ma chinist 2® kl. A. Jongkees. Gisteren avond omstreeks 8 uren, terwijl de kermisvreugde in vollen gang was, ontstond plot seling onder de menigte, die zich op de Markt alhier in het breede gangpad, tusschen de draai molens en kramen bewoog, eene paniek, waartoe maar al te gegronde aanleiding bestond. Een zwart paard kwam, zonder berijder, in dolle vaart uit de Langeviele de Markt oprennen. Het behoorde aan den vrachtrijder R. te Oostkapelle, en zou in de Geere aangespannen worden, toen het op hol sloeg. Midden door de menschenmassa liep het dier voort tot aan de pomp, waar het tot staan ge bracht werd, doch niet dan na een aantal per sonen gekwetst te hebben. Eene dame uit Vlissingen, V. d. H. genaamd, werd ernstig aan het hoofd gewond en moest per draagbaar naar het gasthuis alhier worden over gebracht. Haar toestand, die zich eerst onrust barend liet aanzien, is, naar wij vernemen, thans wat meer geruststellend. Het tweede slachtoffer was eene boerin uit Grijpskerke, II. geheeten, wier kwetsuren minder ernstig waren, doch die door den schrik zoo werd aangegrepen, dat zij heden nog niet tot haar bewustzijn was gebracht. Zij wordt ten huize harer ouders verpleegd. Een hier in garnizoen liggend militair is licht gekwetst doordien het paard, toen het tot staan gebracht werd, op hem viel. Hij is naar het militair hospitaal overgebracht. Een 17jarig boerenmeisje van Serooskerke be kwam eveneens kwetsuren, doch kon, na de eerste geneeskundige hulp ontvangen te hebben, met hare familie naar huis terugkeeren. Voorts zijn aan onderscheidene personen lichte verwondingen toegebracht. *Tliolen, 3 Aug. De heer N. D. P. A. wethou der en een der voornaamste ingezetenen dezer gemeente, verliet Woensdag morgen half negen zijne woning, zonder daarin tot heden weer te keeren en zonder dat men met zekerheid weet, waar hij gebleven is. 't Is niet onwaarschijnlijk dat hij is verdronken, omdat een kwartier buiten de stad een hoed in het water drijvende gevonden is. Men heeft op die plaats met dreggen gevischt, doch zonder tot heden zijn lijk te vinden. Hollandsche boter en kaas vinden veel aftrek in Griekenland. Onze kaasjes zijn er zelfs zoo bekend dat de Athenervan iemand met een hoogroode gelaatskleur sprekende, gewoon is te zeggen«Hij ziet zoo rood als een Hollandsch kaasje". Burg. en weth. van Amsterdam hebben bij den raad een voordracht ingediend tot verbouwing van den stadsschouwburg, voor zoover dit noodig is om bij brand de veiligheid van de artisten en het publiek te verzekeren. Hiervoor, met inbegrip van het vervangen der houten decoratieloods door een steenen gebouw, vragen zij een crediet aan van 100000. Door de chemisch-technische fabriek van de firma Montijn C° te Kampen, is, onder de benaming Sjelo Jasrieach, eene stof uitgevonden en in den handel gebracht, welke een bederfwerenden invloed op alle waren, ook boter en kaas, uitoefent, wanneer zij met zout vermengd, op de gewone wijze erbij gevoegd wordt. Door den directeur van het proefstation dei- rijks landbouwschool te Wageningen, werden er proeven meê genomen die een alleszins bevredi gende uitkomst hadden. Aan de Duitsche en de Belgische regeering werd door de uitvinders voor dit praeparaat brevet verleend. De uitvinders stellen zich voor, dat de toepassing van dit meng sel o. a. de verhouding der Deensche en Holland sche boterprijzen aanmerkelijk ten voordeele der laatste zal doen wijzigen. Duizenden waren gisteren te Utrecht op de been, om de begrafenisplechtigheid van nu vijlen den hoogleeraar Van Oosterzee bij te wonen. De stoet, die om twaalf uur van 't sterfhuis zou gaan, kon tengevolge van den toevloed van toeschouwers eerst een half uur later vertrekken. Er waren zoovele kransen aangeboden, dat ze niet alle op de kist gelegd konden worden en de geheele lijk wagen er als 'tware meê behangen was. De slip- pendragers waren uit de Utrechtsche predikanten gekozen. Daarenboven werd het lijk nog door een honderdtal predikanten en theologische studenten gevolgd. Al de hoogleeraren hadden plaats ge nomen in de rouwkoetsen. Toen de lijkstoet de academie voorbijtrok, werden de poorten geopend en schaarden de pedellen, in ambtsgewaad, zich met hunne omfloersde staven eerbiedig aan de ingangen. Te Franeker werd gisteren, onder toeloop van duizenden belangstellenden uit geheel Friesland, het door de Friezen zoo hooggewaardeerde «Kaats- 'eest" gevierd, dat al vele jaren op Woensdag van de kermisweek plaats heeft. De geheele stad is in feestdos en het terrein waarop het feest ge vierd wordt, is met schilden, vlaggen en wimpels versierd. Aan weerszijden zijn tribunes opgericht om de genoodigden te ontvangen en in de gele genheid te stellen het spel van nabij gade te slaan. Het veld schijnt bepaald voor een dergelijk spel aangelegd, want op een grastapijt van ruim twee duizend vierkante meters groot en zoo vlak als een danszaal, bevinden zich de spelers. De voor zijde van dit veld, aan de straat, is afgezet met ijzeren leuningen, die den aandrang van het volk beletten, maar het uitzicht geheel vrij laten. Aan den achterkant en de zijden van het terrein is amphitheaters-gewijze een plantsoen, ruim twee meters hooger dan het veld zelf, met fraaie boo- men beplant. Hierop vinden duizenden plaats, waaronder velen die van 's morgens 9 tot 5 of 6 uur in den avond, zoolang het feest duurt, hunne plaats niet verlaten. (HIl.) Op de begraafplaats werd het woord gevoerd door prof. Doe des, door d*. Theesing, als tolk dei- gemeente Rotterdam, door d». Ten Kate, in dicht maat en door de predikanten Wolf, Koningsberger- en De Koe. De tramweg van Harlingen naar Sneek zal Maandag den 15en dezer feestelijk geopend worden. Het dagelijksch bestuur van Amsterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoek van honderd vijftig hoofden van huizen in den goederenhandel, om de beurs Zaterdag te sluiten, bij gelegenheid van den wedren te Bussem. De Effectensociëteit heeft besloten dan geen beurs te houden, doch burg. en weth. willen de beurs niet officieel slui ten, zonder daartoe door den raad gemachtigd te zijn. Hans Makart, eigenlijk Johann Makart, is dezer dagen in alle stilte te Weenen in den echt getreden met mejuffrouw Bertha Linda, of juister gesproken met mejuffrouw Bertha Babitsch. Deze dame was indertijd eerste danseres aan de kei zerlijke opera te Weenen. De bruidegom telt 42, de bruid 32 jaren. De nieuwe minister van binnenlandsche zaken in Rusland heeft het niet bijzonder aangenaam. Ambtenaren loopen van zijn ministerie weg, omdat zij het met den stijven bureaucraat niet stellen kunnen. Ignatieff was veel meer plooibaar, maar Tolstoi is de type van een streng en onbarm hartig ambtenaar. Hij leeft als een kluizenaar op het Apothekers-eiland in de Newa, goed be waakt van alle zijden tegen nihilisten. Slechts enkele personen kunnen toegang tot hem bekomen. Men wordt reeds ontevreden wijl men niets van zijn arbeid verneemt, behalve de bekende circu laire over de Jodenvervolging. Zij die naar her vorming verlangen in Rusland, zijn ongeduldig, en degenen die deze hervormingen moeten maken en invoeren, staan voor zulke ongehoorde moeilijk heden, dat zij niet snel kunneD werken. Het gisteren door ons medegedeelde verhaal van de Daily Telegraph omtrent de overhaaste vlucht eener Engelsche compagnie, wordt door de Standard in een veel zachteren vorm medegedeeld Het zou een ordelijke terugtocht zijn geweest, en alleen vier soldaten waren werkelijk door paniek bevangen geweest, maar zelfs deze hadden hunne wapens niet weggeworpen. Koning Cetewayo is op de stoomboot Arab gisteren namiddag te Soiithampton aangekomen. Hij is vergezeld door zijn neef Ungemgewana, die dienst doet als eerste minister, en door twee raadsheeren, Umkosana en Ungobozang. Buiten dezen bestaat zijn gevolg uit een Kafferschen tolk, een dokter en twee bedienden, en uit Henriquez Shepstone, die de Natalsche regeering vertegen woordigt. Het gezelschap verliet Kaapstad den 12en Juli en had veel stormweder. Cetewayo's toilet was eenigszins verwaarloosd, toen hij aan boord kwam; maar daar vond hij een volledig stel kleeren, waaronder een klein-tenue uniform van Engelsch generaal om bij plechtige gelegenheden in Engeland te dragen. Ook zijn volgelingen kregen, zoodra zij aan boord waren, een warm bad en Europeescke kleeren. In de eerste dagen leden de reizigers aan zeeziekte, maar het duurde niet lang of zij hadden weer een gezonden eetlust. Tusschen Kaapstad en Madera verorberden zij 360 kilogram ossenvleesch. De koning heeft er een afkeer van om verschillende spijzen te vermengen op éen bord. Eerst eet hij daarom vleesch, zon der eenige toespijs, en daarna aardappelen, ge woonlijk bespoeld met brandewijn of Champagne. Cetewayo is zacht en beleefd in den omgang en won veler sympathie aan boord. In zijne vragen toont hij belangstelling in Europeesche zaken en een goed gezond verstand. Vooral is hij het nooit moede om naar koningin Victoria te vragen. Hij noemt zich den vriend van Engeland en belooft, als hij in zijne macht is hersteld, een bolwerk voor de kolonie te zijn, zoowel tegen de Boeren als tegen de Basuto. Het zou geen slechte spe culatie van de Engelschen zijn, indien zij eerst door eene vriendelijke ontvangst deze gevoelens bij den Zoeloe-vorst aanwakkerden en hem dan op zijn troon herstelden. Ongeveer 200 visschersvaartuigen van Peter head in Schotland, zijn vermist na een zwaren storm. Men vreest dat er velen vergaan zijn. Auriol, pastoor van Nohèdes in het zuiden van Frankrijkis veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid, wegens het vergiftigen van twee vrouwen, welke hij eerst testamenten in zijn voor deel had laten maken. Het geld moest hem dienen om met eene onderwijzeres op den loop te gaan. De regeering van Nieuw-Zeeland is voorne mens eene gedwongen verzekering in te voeren voor onderhoudskosten tijdens ziekte of den ouden dag. In een dagblad uit Nieuw-Mexico leest men «William Warton heeft met twee Zweden gevoch ten, wegens een twist om een deken. Warton is door de Zweden verslagen en in stukken gehakt

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2