N° 180. 125e Jaargang. 1882. Woensdag 2 Augustus. NATIONALE MILITIE. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Veemarkt te Middelburg, Oproeping van Verlofgangers der lichting 1879. Middelburg 1 Augustus. PATER, CORSTANTÏJR. Uit het Franseh, vin. iUIDDELBLRGSCHË (COURANT. Donderdag den 3en Augustus 1882, van des voor- middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den len Augustus 1882. De burgemeester en -wethouders voornoemd, PIC K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1882, A n°. 1734/1, 3e afdeeling Provinciaal blad n°. 50), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot het le en 2e regiment hussaren om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomenbenevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zjj moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 4eB Augustus a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van een geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich hij hun korps. Middelburg, den 31 Juli 1882. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. Naar wij vernemen zal, wegens herstellingen aan het klokkenspel van den Abdijtoren alhier, bjj het vernieuwen van eene gescheurde klok, het carillon in de eerstvolgende weken, en dus ook bjj gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin, niet bespeeld kunnen worden. Bij den raad van state is een ontwerp in be handeling voor een algemeenen maatregel van bestuur, die aan de spoorwegen de verplichting oplegt tot het bezigen van doorloopende, zelfwer kende remtoestellen. Bij kon. besluit van 23 Juni 1882, n° 8, is de vergoeding aan de postambtenaren toe te kennen wegens hun bemoeingen in zake den diensteder S3 van LTJDOVIC HALÉVY. „Ja, als ik hem bemin." »lk tracht verstandig met u te praten en gij praat steeds Bettina, ik heb meer onder vinding dan gij. Versta mij goed. Sedert onze komst te Parijs hebben we in een zeer drukke, zeer schitterende, zeer voorname wereld geleefd Indien gij gewild had, zoudt gij nu reeds markiezin of prinses kunnen zijn." »Ja, maar ik heb niet gewild." »Zal het u niets kunnen schelen om een voudig mevrouw Reynaud te heeten?" »In het minst niet, daar ik hem liefheb." »Ach, daar komt gij altijd op terug." »Dat is ook de hoofdvraag. Een andere bestaat er niet, en ik wil op mijn beurt ook ver standig zijn. Ik geef u toe dat ik mjj misschien wat spoedig heb laten opwinden en dat die vraag pog niet geheel opgelost is. Maar zie nu eens rijkspostspaarbank, geregeld. Die vergoeding be draagt kantoorsgewijzea 2| cent voor elke inla ge; b per mille van het bedrag der inlagen over een geheel jaarc 5 cent voor eiken, op 31 Dec. van elk jaar, aan het post-, bij-of hulpkantoor in geschreven inlegger. Die vergoeding heeft een terugwerkende kracht, zoodat voor 1881 ook naar dezen maatstaf een uitkeering zal plaats hebben. f Sedert Zaterdag middag 3 uren hebben de dui kers bun arbeid van bet onderzoek naar bet wrak van de Adder wegens ongunstigen wind en zee voorloopig moeten staken. Bijzonderheden beeft het gehouden onderzoek nog niet opgeleverd. Het gerucht dat eergisteren verspreid werd, dat men een gat bij de schroef had gevonden, zoodat aan het breken van de schroefas en een daaruit ontstaan lek moest ge dacht worden, bad waarschijnlijk zijn oorsprong in het rapport van den duiker, die meldde, dat hp 16 el uit de schroef een opening had gevon den. Die opening is echter voor de spuikraan bestemd en behoort in den romp. Het vinden ervan getuigt alleen, dat de duiker zijn arbeid nauwkeurig verricht. Of het schip gelicht zou kunnen worden, is hoogst twijfelachtig. Het gevaarte weegt 1,600,000 Nederlandsche pondenom het te lichten zouden vier schepen van 500,000 Ned. ponden gewicht noodig zijn, gesteld, dat men met de noodige kettingen den romp omhoog kon hijsclien, zonder dat die in elkaar gewerkt werd. Blijkt het lichten met kettingen bjj nader on derzoek niet mogelijk, dan is er wellicht nog een kans om bet schip weer boven te krijgen, als men het onder water kan keeren en leegpompen, zoo dat het zelf weer naar boven stijgt. Doch ook dit middel is zeer moeilijk toe te passen. Vad Uit het leven van den te Wiesbaden, na eene ongesteldheid van weinige oogenblikken, overleden hoogleeraar dr. J. J. van Oosterzee worden nader eenige bijzonderheden medegedeeld. Geboren 1 April 1817, zegt de Zio. Ct., had hij den leeftijd van ruim 65 jaren bereikt; maar als een mensch van gewone begaafdheid 130 jaren oud werd, zou hij zich nog moeten inspan nen om zooveel te werken als prof. v. Oosterzee heeft gedaan in de helft van dien tijd. Op 23ja- rigen leeftijd werd hij door prof. Yinke, zijn leer meester, als predikant bevestigd te Eemnes-Bin- nen, na eerst den doctorstitel te hebben verwor ven met de verdediging der theol. dissertatie: De Jesu Christo e Maria virgine nato. Bijna vier jaren bleef hij werkzaam in Eemnes. Zijn groote gaven als redenaar bleven reeds daar niet ver borgen. In 1844 beroepen naar Alkmaar, werd bij ook daar niet lang met rust gelaten. Na tien maanden was hij predikant in zijn vaderstad Rotterdam, waar hij achttien jaren werkzaam bleef. Welk een stormachtigen opgang deze jeugdige prediker maakte, kan onder meer blijken uit hetgeen in de maanden van zijn verblijf in Noord-Holland gewoonte was. Een a twee uren boe verstandig ik ben. Jean vertrekt morgen en ik zal hem in drie weken niet zien. In die drie weken zal ik al den tijd hebben om mjjzelve te ondervragen, te raadplegen, in éen woord, om te weten te komen wat er in mij omgaat. Met al mijn luchthartigheid ben ik toch zeer ernstig en nadenkend Dat moet gij erkennen." »Ik erken het." «Welnu, daarom richt Ik dit verzoek tot u, zooals ik het tot onze goede moeder zou gericht hebben, indien zij nog leefde. Al-s ik over drie weken tot u zeg: «Suze, ik weet zeker dat ik hem liefheb 1", veroorlooft gij mij dan dat ik ge heel alleen naar hem toe ga en Vraag of hij mij tot vrouw wil nemen Dat hebt gij met Richard ook gedaan Zeg Suzie veroorlooft gjj het mij «Ja, dan zal ik het u veroorloven." Bettina omhelsde haar zuster en fluisterde aan haar oor «Dank u, moedertje." «Moedertje, moedertjeZoo noemdet gij mij toen gij een kind waart, toen wij beiden al leen op de wereld stonden, toen ik u eiken avond uitkleedde in onze kleine woning te New-York; toen ik u in mijne armen sloot en in uw bedje legde en liedjes zong om u in slaap te maken. Sedert dien tijd, Bettina, heb ik slechts éen wenscb gehaduw geluk. Daarom verzoek ik u goed na te denken. Antwoord mij niet laten wij er niet meer over spreken. Ik wil u kalm en rustig laten blijven. Gjj liebt Annie vóór kerktijd werden in de dorpen om Alkmaar de klokken geluid of werd op den trommel geslagen, om aan te geven dat men zich diende gereed te maken als men naar de stad wilde om v. Ooster zee te hooren. In Rotterdam was bet al die 18 jaren al even moeilijk om een goede plaats in de kerk te vinden, waar de beer v. Oosterzee pre diken zou. Zijn grootste kracht zat dan ook in zijn redenaarsgave. Begaafd met een zeldzaam geheugen, wist hij den schat zijner groote geleerd heid altijd met het meeste gemak en de meeste gepastheid te gebruiken; ook had hij groote ga ven van vinding. In 1863 tot hoogleeraar benoemd in Utrecht, nam hij die betrekking met den meesten ijver waar; getuige de breede lijst zijner ook na dien tijd verschenen theologische werken, In en buiten Nederland werden Yan Oosterzee's groote bekwaamheden op godgeleerd gebied hoog gewaardeerd. Een groot aantal werken versche nen van zijne hand, als tal van Leerredenen, Het Leven van Jezus, Op reis, Jacques Saurin, Ge schiedenis onzer Theologie, Gewijde bladen, enz. enz. Wij bezitten van hem mede eenige weinige, doch sehoone gedichten. Te onzent herhaaldelijk uitgegeven, werden vele zijner werken in onderscheidene vreemde talen overgezet, zelfs in hetJapansch. Gisteren morgen is te Arnhem in Musis Sacrum de eerste tentoonstelling geopend, in ons land door de Ned. Vereen, van locaalspoor- en tramwegen ingericht. De minister van waterstaat hield eene korte openingsrede, die door den heer S. Hamelinck, voorzitter der Vereeniging, beantwoord werd. De tentoonstelling is zeer belangrijk en volledig. Zij bevat 352 inzendingen in de volgende 10, groepen Groep I. Onderbouw, aarden baan, wegen, bruggen, viaducten en overgangen. Groep II. Bovenbouw. Systemen van spoor staven, langsliggers, dwarsliggers, wissels en draag baar spoor. Groep III. Seinen, als optische toestellen, tele graaf, telephoon. Groep IV. Samenstelling van stallen, halten werkplaatsen, remises. Groep Y. Systemen, electriciteit, locomotieven, onderdeelen, paarden, hoefbeslag. Groep VI. Rijtuigen, wagens, assen en wielen. Verlichting. Verwarming. Groep VII. Kleedingstukken en couponhouders. Groep VIII. Werkplaatsen. Inrichting. Vaste machines. Gereedschappen. Groep IX. Controle-toestellen. Stelsels van controle. Groep X. Boekwerken. Kaarten. Verhande lingen. Statistiek. Graphische voorstellingen. Bljjkens telegram van den consul der Nederlanden te Port Said, van 30 dezer, is de toestand aldaar en op het Suez-kanaal voortdurend rustig. (Zie laatste berichten van gisteren). weggezonden. Wilt gij graag dat ik van avond nog eens uw moedertje ben, u uitkleed en naar bed breng, evenals vroeger?" Ja, dat wil ik wel." »En belooft gij, als gij in bed zijt, heel zoet te zjjn „Zoo zoet als een engel." »En uw best te doen om te gaan slapen?" «Zooveel ik kan." «Heel gehoorzaam, zonder aan iets te den ken »Heel gehoorzaam, zonder aan iets te den den." «Des te beter." Tien minuten later rustte het lieve hoofdje van Bettina heel zacht tusschen de borduursels en kanten, en zei Suze tot baar zuster »Ik moet weer naar beneden, naar al die menschen die mij van avond erg vervelen. Eer ik naar mijn kamer ga, kom ik zien of gij slaapt. Praat niet. Slaap wel." Zij ging. Bettina bleef alleen en was heel braaf. Zjj deed de grootste moeite om in slaap te ko men maar het gelukte haar slechts ten halve. Zij viel in een soort van dommeling en zweefde tusschen de werkelijkheid en droomen. Zij had beloofd aan niets te denken en zij dacht toch aan hem, altijd aan hem, alleen aan hem, heel flauw, heel verward. Hoeveel tijd er verloopen was zou zij niet hebben kunnen zeggenmaar eensklaps meende zij in haar kamer te hooren loopen; zjj opende de oogen ten halve en dacht Zoo als wij gisteren gemeld hebben, zal de duiven- schieterjj te Bussum nu op een buitenplaats van den heer Blaauw aldaar plaats hebben. Intusscben blijft bet algemeen gevoelen daartegen protesteeren en heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de burgemeesters eene aanschrijving gericht om dergelijke wedstrijden te verbieden of te voorko men. Dit verbod zal echter, op particuliere gron den, wel ontdoken kunnen worden en het Han delsblad herinnert nu nogmaals aan de redenen, waarom deze soort van Sport, welke de jachtver- eeniging Nimrod beschermt, in ons land voor laf en wreed gehouden wordt. «De duivenschieters, gaat het Hbl. voort. begrijpen die redenen niet. Ze halen de schouders op over de sentimenteele schoolmeesterachtigheid van enkele courantiers en andere minder ontwik kelde menschen; vinden dat ze een mal figuur slaan tegenover vrienden te Parijs of te Monte Carlo, als ze in ons vrije land niet eens op duiven mogen schieten; verklaren dat ze geen tamme witte duiven, maar grauwe torenduiven schieten, die anders toch gevangen en gedood worden; meenen, dat schieten op duiven hetzelfde is als het schieten op patrijzen, en merken ten laatste op, dat als men zoo tegen wreedheid is, men moest beginnen met bengelaars te verbieden met pieren baars te vangen, en vischvrouwen moest beletten paling te villen. »Wjj gelooven, dat dit, bondig bijeen, de argu menten der duivenschieters zijn. Zij geven daar door blijk, zelfs geen flauw besef te hebben van de reden waarom de meerderheid der beschaafde mannen en vrouwen, zoo in Nederland als in En geland, walgt van hun vermaak. „De duivenschieters zien zelve niets wreeds in hun werk. We spreken hen dan ook gaarne vrij van de beschuldiging, dat ze met opzet wreed zijn; doch we gelooven dat ze zich geen rekenschap geven van de gevoelens, welke het rondfladderen van verminkte duiven, die met gebroken pooten of slapbangenden vleugel op een boom vluchten, wekt bij minder door gewoonte verharde menschen. „Wij keuren het schieten van duiven als publieke vermakelijkheid, door heeren die bierdoor gelden eer pogen te winnen, zoo scherp af, wegens den verlagenden invloed dien het op mannen en vrouwen heeft dit slaehterswerk te aanschouwen, daar ze moeten leeren hun hart te verharden en hun medelijden te onderdrukken. «Er zijn in andere landen vrouwen, die dit ridderlijk spel bijwonen. Wanneer eene vrouw, door een boscb wandelende, een gewonden vogel voor bare voeten ziet nedervallen, is hare eerste opwelling het dier op te nemen om te pogen vleugel of poot te genezen, doch de vrouwen, die gaan' kijken naar het verminken van duiven, zijn een andere soort vrouwen, en weten van die over gevoeligheid en sentimentaliteit niet af. «Menschen, die van dierljjk voedsel leven, trek ken zich het lot van vogels, die een snellen, ge- weldadigen dood sterven, niet aan. Wanneer hoenders geschoten worden op de heide of in het haar zuster te herkennen. Met een slaperige stem zei zij «Weet ge wat Ik houd van hem I" »Stilga nu slapen." «Ik slaap al Nu sliep zjj voorgoed in, ofschoon minder Vast dan gewoonlijk, want tegen vier uren deed een geluid haar wakker schrikken, dat haar slaap anders niet gestoord zou hebben. De stortregen sloeg met geweld tegen de twee groote vensters van haar kamer. »0die regen," dacht zij, „wat zal hij nat worden." Dat was haar eerste gedachte. Zij stond op, liep op bloote voeten de kamer door en opende een blind. De dag brak aan, grijsgrauw, somber de lucht hing laag. De wind gierde en joeg den regen driftig voort. Bettina ging niet weer naar bed. Zij voelde dat het haar onmogelijk zou zjjn weer in te slapen. Zp trok een peignoir aan en bleef voor het venster naar den regen staan kjjken. Als hp dan toch volstrekt weg moest, had zij gaame ge zien dat hjj op zjjn eerste etappe mooi weer en zonneschjjn had gehad. Toen Bettina een maand geleden te Logneval kwam, wist zij niet wat een etappe was. Maar nu wist zij het. Een artillerie-etappe is een marsch van dertig of veertig mijlen, met een uur halt om te ontbjjten. Dat heeft pater Constantjjn haar geleerd; want op hare ochtend-wandelingen naar de armen bestormt Bettina den priester met

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1