Laatste Berichten Gemengde Berichten. DE KERMIS. Benoemingen en "besluiten. Marine en leger. Onderwijs. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Goes. Hansweert, 31 Juli. Heden is een aan vang gemaakt met den aanleg eener telegraaf- leiding (telefoon) door den lieer F. V. de Groof, expediteur alhier, aan wien door den minister van waterstaat indertijd concessie werd verleend tus- schen diens kantoor en de woning van den heer I. van Nieuwenhuijse te Wemeldinge. De draad, die gespannen wordt aan de reeds bestaande en nog te plaatsen palen aan de oostzijde van het kanaal, zal eene lengte hebben van 9 kilometers. Het Handelsblad bevat het bericht van een zwaar verlies, dat onze wetenschappelijke wereld getroffen heeft. Uit Wiesbaden is te Utrecht de treurige tijding ontvangen van het overlijden van den hoogleeraar J. J. van Oosterzee. Van Oosterzee, in 1841 tot predikant te Eemnes beroepen en daarna in gelijke betrekking te Alk maar en Rotterdam werkzaam, had sedert 1863 zijne beste krachten aan de Utrechtsche hooge- school gewijd. Een breede lijst van godgeleerde en andere ge schriften getuigt van zijne veelzijdige kennis en onvermoeiden ijver. Zijn heengaan zal door eene talrijke vrienden schaar diep worden betreurd. Ut otter «lam» 30 Juli. Wij hebben hier gisteren weder eens een van die feesten gehad, waaraan wij zoo langzamerhand ontwend raakten een roeiwedstrijd op de Maas. In vroegere jaren, toen de Nederl. Yaclitclub hier nog bestond, bracht elk jaar ons een roei- en zeilwedstrijd, maar de belangstelling ging langzamerhand verloren, of schoon elders de lust voor dergelijke feesten, een zeevarend volk waardig, aanwakkerde. Toch heeft onze roei- en zeilvereeniging De Maas de eer van Rotterdam steeds opgehouden bij de wedstrijden elders. Geen dergelijke vereeniging in ons land, die bij het roeien tegen haar op kan en steeds zooveel prijzen behaald. Gisteren nu gaf de hier gevestigde Duitsche Turn- und Ruderverein een roeiwedstrijd op de rivier, die haar alle eer aandeed. Drie vereenigin- gen van hier, twee uit Amsterdam en de studenten- vereeniging uit Leiden namen daaraan deel. De Maas spande ook hier weder de kroon; aan vijf wedstrijden nam zij deel, en daarbij behaalde zij drie eerste prijzen en twee premiën. De Leidsche studenten wonnen een eersten prijs bij den wed strijd tusschen jonge roeiers. De vereeniging Fortuna te Amsterdam won twee eerste prijzen, éen echter alleen doordien een der roeiers op de mededingende giek van de Maas ongesteld werd en onmachtig was om voort te roeien, op het oogenblik dat deze giek de overwinning zou weg dragen. Als een voorbeeld van kleingeestigheid verdient vermelding, dat de Amsterdamsche vereeniging De Hoop geweigerd had aan den wedstrijd meê te doen, omdat bij de wedstrijden te Amsterdam eene harer gieken door eene giek van onze Duitsche vereeniging was omgevaren. Alle vereenigingen in de Duitsche kustplaatsen waren tot deelneming uitgenoodigd, doch geene was verschenen. Hu deze wedstrijd zoo goed is geslaagd, mag men verwachten, dat Rotterdam ook in het vervolg op dit gebied zijne plaats zal hernemen. Roei- wedstrijden behooren in ons land beter thuis dan paarden-wedrennen. Reeds als lichaamsoefening verdient het roeien onder onze jongelingschap aanmoediging. De inspanning die het eischt, be waart hen voor verweekelijking. En deze wed strijden houden bovendien bij ons volk de herin nering levendig, dat het water ons element is en dat de scheepvaart aan ons land zijne beteebenis gegeven heeft. Aan het openbaar onderwijs werd te Ylissingen in 1881 21,243.27 ten koste gelegd. De stede lijke gevestigde schuld beliep 659,800. De ver bruiksbelasting op het gemaal en het gedistilleerd bracht 38,109.33 op. De gemeenteraad van Nieuwvliet heeft met algemeene stemmen besloten aan het Comité voor tramwegen in het kanton Oostburg te verleenen een jaarlijksch subsidie van 100 gedurende 10 jaren en 30 van die som in eens voor de kosten. De 3t. Ct bevat de wet, houdende bepalingen ter voorkoning van aanvaringen of aandrijvingen oii zee. In de St. Ct is een kon. besluit opgenomen houdende aanwijzing van pereeelen in de gemeente 's Gravenhage, die, ten behoeve van de uitbreiding van het station 's Gravenhage van den Holl. ijzeren spoorweg, ten algemeenen nutte ten name van de 11. IJ. Spoorwegmzullen worden ont eigend. De St. Ct bevat een overzicht van het verslag over den landbouw in 1880, opgemaakt door den heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur dei- rijks landbouwschool te Wageningen, en uitge geven door het departement van waterstaat enz. Te Bussurn zal, voor het tijdvak van 2 tot en met 5 Aug., te Milligen van 1 tot 26 Aug. en te Katwijk van 1 Aug. tot 31 Oct. a. een rijks telegraafkantoor geopend zijn. De kermis, het groote kinderfeest bij uitnemend heid, waarop weken te voren reeds gehoopt en waarover maanden later nog gedacht wordt, is weer in vollen gang. En omdat niet alleen het jonge volkje liefhebberij heeft in het wegschieten van pijpenkoppen, de goocheltoeren van den heer A. of B., of de halsbrekende toeren op trapéze of slappe koord, maar men zich 's avonds ook van de belangstelling van meer bejaarden overtuigen kan, willen wij voor dezen met een enkel woord mededeelen wat we er tot heden gezien hebben. Natuurlijk trekken in de eerste plaats de spellen met hunne mysterieuse opschriften het publiek aan, doch wij beginnen met een der eenvoudigste, namelijk dat waar professor Pierre zijn residentie heeft gevestigd. Zijne werkzaamheden toch zijn zeer belangwekkend. Zonder armen geboren, doet hij met den voet wat door andere menschenkin- deren met de handen gedaan wordt. Hij teekent, schrijft, knipt, klopt, eet en drinkt, steekt een sigaar op enz. en hij doet dat alles met meer handigheid" dan velen die zich in twee handen verheugen. Een druk bezoek zij voor den professor zonder leerstoel het loon voor het geduld, den ijver en de volharding, die hij noodig heeft gehad om het zoo ver te brengen. Yan daar roept de muziek ons naar de fraaie tent van den heer Alber, die, schitterend verlicht en netjes ingericht, ons met de kinderen tot bin nengaan lokt. Men doe het gerust, want men moet moeilijk te bevredigen wezen, als men hier niet iets naar zijn smaak vindt. Hetzij men zich vermaakt bij aardige goochelkunstjes, sterke gymnastische toeren, schoone agioscopische wereld-tableaux, dan wel dat men meer houdt van geest- en spookverschijningen of levende beeldengroepen, dat alles vindt men er en veel meer nog. Een fontein werpt schitterend gekleurde waterstralen in de grilligste vormen omhoog, nu eens een tempel, dan een bloemkorf, dan weder een kroon vormend, doch steeds ver rassend. Met een ballet-pantomime dat eene gunstige uitzondering op veel dergelijken mag genoemd worden wordt de voorstelling besloten. Ook de galerij van gebeurtenissen" van den heer Aufworth verdient een bezoek gebracht te worden. Al hetgeen in de laatste tijden de aan dacht heeft gewekt vindt men daar aanschouwelijk voorgesteld; de brand in't Ringtheater te Weenen, hét vergaan van de Koning der Nederlanden moordaanslagen op den Russischen keizer en nog tal van andere voorstellingen vragen uwe aan dacht, ja zelfs zoo ver is een clairvoijante schilder gegaan, dat hij eene voorstelling heeft gegeven van de ramp die in de laatste dagen een aantal gezinnen in Nederland in rouw gedompeld heeft. Dit kabinet geeft voorts nog gelegenheid tot bezichtiging van photographieën. Het muséum mecanique van den heer G. Huijs- kens mogen we mede niet voorbijgaan. Ook hier maken de gebeurtenissen van de laatste jaren de onderwerpen uit der schilderijen die ter bezich tiging zijn gesteld. De laatste watersnooden, de opstand in de Transvaal, de ramp van de Adder enz. hebben er stof toe geleverd. Bovendien kan men hier ook nog eenige mechanische kunststukken, de held der goochelaars, de grappige kaartspelerij enz. bewonderen. Twee schiettenten geven ieder gelegenheid om van zijne vaardigheid met geweer of pistool blijk te geven, terwijl we iets verder door de Amefi- kaansche vélocipèdes verlokt worden een ritje mede te maken. Thans hebben we voor heden genoeg spellen en tenten bezocht en daarom loo- pen we een der vele wafel- of poffertjeskramen binnen, in de eerste plaats om wat uit te rusten en in de tweede plaats om het gebak te keuren. Yan Woensdag avond af zal zeker het Schut tershof, naar gewoonte, de kermis-bezoekers tot zich gaan trekken. Het gezelschap van den heer Pickanezer zal dan daar weder zijne tent opgeslagen hebben. Wat over de Internationale variété-Troupe o. a. in de Stichtsche Courant geschreven werd, laat iets goeds verwachten. Het gezelschap, lazen wij daar, dat uit verschillende goede krachten is saamgesteld, laat niets te wenschen over en het is een waar genoe gen een avond in de zaal door te brengen. Vooral munt mile. Helouise Russell uit, door haar frisch en klankvol mezzo-sopraangeluid en flinke voor dracht, mile Hoijer door hare Tyroolsche liederen, Frl. Fleurette door haren bevalligen zang, terwijl de engelsche duetten van Sisters Rose en de dan sen van Sisters Kalollo grooten bijval inoogsten, en de komische scènes van Frl. Gallinger en herr Schmidt de lachspieren dikwerf in beweging bren gen. De Lorenzi-Troupe zijn acrobaten, zooals men er weinig ziet. De verschillende toeren door haar uitgevoerd, o. a. de verschillende kronkelin gen, waarmede de dame zich voortbeweegt, zoo dat men aan een slang denkt, en de equilibristi- sche verrichtingen van de jongleurs Said Burdwan het Middelburgsch publiek reeds van vroeger bekend en mr. Nello verwekken groote bewon dering. Het geheel is zooals men dat van een gezelschap onder directie van den lieer Pickanezer kan verwachten. leger. In zijn rang overgeplaatst bij de inf. van het leger in N. I., de le luit. B. Gordinou de Gouberville, van het 2e reg. inf. koloniën. Eervol uit 's lands dienst ontslagen de O. I. ambtenaar W. Westmaaslaatstelijk opzichter bij den waterstaat en 's lands burger lijke openbare werken in N. I. en E. J. van Wisselingh, laatstelijk predikant bij de Prot. ge meente te Salatigabeide thans met. verlof hier te lande. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2e klbij het leger in N. I., A. C. van Dijk, arts. jhr m' D. G. van Teijlingen, schoolopziener van genoemd arrondissement. Tegenwoordig waren ongeveer 50 onderwijzers. Ook werd de vergadering bijgewoond door de keeren C. M. van Yisvliet, mr C. J. Pické, dr G. van Hennekeler, mr W. C. M. de Jonge van Elle- meet en dr F. P. J. Sibmacher Zijnen. Uit het overzicht, dat de voorzitter gaf omtrent den toestand der vereeniging en het verhandelde op de gewone vergaderingen gedurende het afge- loopenjaar, bleek dat het getal leden aanmerkelijk was toegenomen en dat de vereeniging aan haar doelvoortgaande verbetering van het lager onderwijs, in haren kring tracht te beantwoorden. Blijkens de overgelegde rekening van den penning meester is de staat der kas bevredigend. Tot leden van het bestuur werden herkozen de keeren L. de Man en M. H. Morren. Na het afdoen van nog eenige huishoudelijke zaken werd door dr G. van Hennekeler, hiertoe door het bestuur uitgenoodigd, eene voordracht gehouden over eenige belangrijke verschijnselen en ontdekkingen op het gebied der electriciteit, door proefnemingen voorgesteld en opgehelderd. De onderwijzers-zangvereenigingonder haren directeur den heer J. van Sluijs, deed zich bij afwisseling hooren. De vergadering werd met een vrienschappelijken maaltijd besloten. Moes, 30 Juli. Benoemd tot plaatsvervangende hoofden der inrichtingen voor middelbaar onder wijs voor den cursus 1882/83 aan de jongensschool de heer G. J. van der Poll en aan de meisjesschool Mej. H. R. van der Mey. Bij het gemeentebestuur van Zaamslag is door de Vereeniging van christelijk schoolonderwijs aldaar een adres ingediend, houdende verzoek tot heffing van schoolgelden op de openbare lagere scholen in die gemeente- De gemeenteraad heeft gunstig beschikt op een verzoekschrift van het hoofd der school te Othene en diens jaarwedde met ƒ100 verhoogd. Te 's Gravenhage is voor de akte van hoofd onderwijzer geexamineerd en toegelaten de heer M. Blankert, van Middelburg. De luit. t/z le kl. F. K. Engelbrecht wordt ge plaatst in de rol van Zr M" wachtsehip te Am sterdam en belast met het bevel over het stoom- riviervaartuig Isala. Vrijdag 28 dezer had in het Schuttershof De Edele Handboog alhier de vijftiende algemeene vergadering plaats van de onderwijzers-vereeni- ging in het arr. Middelburg, onder leiding van Zaterdag avond zijn door de Vlissingsche politie alhier gearresteerd C. V. en P. t. H, beide werklieden, wonende alhier, verdacht van diefstal op eene schuit waarop zij werkzaam waren. De gemeenterekening van Ter Neuzen over 1881 bedraagt in ontvang 34891.98 en in uitgaaf 32655.19ji, en sluit alzoo met een goed slot van 2236.78§. Xierikzee, 30 Juli. Een treffend voorval had heden voormiddag te 9| uur alhier plaats. De heer J. A. v. S., commissaris van politie te Antwerpen, zich met echtgenoote en kinderen alhier bevindende, werd in de nabijheid der tweede hou ten binnenbrug door een beroerte getroffen. Genees kundige hulp werd spoedig verleend, doch mocht niet meer baten daar hij terstond overleden was. Het lijk werd heden namiddag naar Antwerpen vervoerd. Een bediende in een huis van verdacht allooi in de Quellijnstraat te Amsterdam weiger de jl. Maandag omstreeks 10 uur des avonds den toegang aan een vijftal opgeschoten jongens. Nadat zij met geweld het huis waren binnengedrongen, werd de bediende zoo door hen mishandeld, dat h^ij terstond naar het Israël, gasthuis moest worden vervoerd. Daar is hij, na de twee hoofddaders, die der politie in handen vielen, te hebben herkend. Woensdag aan de gevolgen der bekomen kneu zingen overleden. Hij laat vrouw en negen kinderen achter. UD.J De schietwedstrijd op duiven welke een nationale schietwedstrijd genoemd wordt zal toch plaats hebben bij gelegenheid van de wedrennen te Bussum. Te 's Graveland is een buitenverblijf, genaamd Westerveld, beschikbaar gesteld voor den strijd en kunnen honderd gulden inleggelden en eer gewonnen worden met het dooden van duiven, in tegenwoordigheid van be langstellende vrouwen, door alle leden van Nimrod, of door Nederlanders die door twee leden van Nimrod aan de commissie worden voorgesteld. De directie van de Ned. Rijnspoonoeg-m<i is voornemens, met 1 Aug. a., het 25jarig feest te vieren van de exploitatie van dezen spoorweg. In de Goudsbloemstraat te Amsterdam was Zaterdag middag een jongen naar gewoonte op het plat geklommen, om zich met zijn duiven bezig te houden. Hij bleef echter wat lang weg, zoodat zijn moeder ongerust werd en hem roepen ging. Toen zij hem te vergeefs zocht, werd er naar alle kanten uitgekeken, en vond men hem eindelijk tusschen de snijding van twee muren ingeklemd. De knaap was daar voorover tusschen gevallen en aldus gestikt. Tot de mooiste meisjes onder de badgasten in Neuenahr, lezen wij in de Kölnische Zeitung, behoorde eene allerliefste, achttienjarige mejuf- vrouw Spranstra uit Heerenveen. De jonge dame logeerde in het hotel Germania, bij zekere Frau Heinrich. Eenige dagen geleden kreeg zij de koorts. Dr Unsckuld, die haar behandelde, schreef een drankje voor en bovendien 100 gram carbol- zuur om de lucht in de kamer te zuiveren. Drankje en carbolzuur werden aan de logementhoudster ter hand gesteld. Deze gaf in plaats van een lepel van het drankje, aan het meisje een lepel carbolzuur. De vreeselijke pijn die het meisje gevoelde, deed Frau Heinrich bespeuren dat zij eene vergissing begaan had. Een apotheker gaf dadelijk tegengif, doch vergeefsgeen redding was meer mogelijk, en des nachts overleed het arme kind. Snel was de tijding in de badplaats verspreid. Donderdag werd de ongelukkige op het evange lisch kerkhof te Neuenahr begraven, waarbij nagenoeg alle badgasten tegenwoordig waren. De evangelische geestelijke van Neuenahr en een Ne- derlandsch predikant hielden aandoenlijke toespra ken. Geen oog bleef droog van tranen. Het lijk is niet geneeskundig onderzocht, wijl de vader der overledene daartegen bezwaar had. Om die reden werd hem het verlof geweigerd het stoffelijk overschot zijner dochter mede te nemen naar Nederland. Men gelooft algemeen dat het parket zich met de zaak zal bemoeien, dewijl hier klaarblijkelijk door onachtzaamheid manslag is gepleegd. 's Gravenhage. Bij vonnis van het ge rechtshof alhier is P. A. Janssen, geschorst direc teur der gevangenis te Middelburg, schuldig ver klaard aan vervalsching van den staat betreffende het verstrekken van reisgeld aan eene ontslagen gevangene, door niet-vermelding van hare uitgaans- kasdoch vrijgesproken van de sub. O te laste gelegde feiten, als niet voldoende bewezen, en veroordeeld tot een half jaar cellulaire gevan genisstraf en twee geldboeten elk van 50. Caïro. In eene groote vergadering van aanzienlijken Egyptenaren werd besloten om Arabi te steunen. Ikoiistantiiiopel. Het vertrek der Turk- sche expeditie is uitgesteld. Nog steeds wacht de Russische gezant zijne instructies. De houding van Rusland wekt be vreemding. Home. Italië heeft Engelands uitnoodiging tot deelneming aan de interventie in Egypte af gewezen. 31 Juli des morgens te 8 uren. Wind- namen Ba- Toe- dek roin. Btand plaatsen. stand. richt. kracht. lucht. Delfzijl 763.1 NNW 3 7.. bew. Groningen 763.1 N - 4 bew. Den Helder 765.3 NNW 3 z. bew. Vlissingen 768.3 NW 3 1. bew. Maastricht 767.3 NW 3 bew. Tem pera tuur. Cels. 15 1« lö 18 18 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en NO. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich vrij nabij en ZW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. V. 4.0 G. heden morgen 8 V. 2.7 G. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 770.2 m. m. Yerwaehttamelijk krachtigen NW. wind, goed weder. In de eerstvolgende dagen kan goed bestendig weder verwacht worden. Thermometerstand te Middelburg. 30 Juli. 's avonds 11 uren 60 gr. 31 's morgens 8 uren 64 gr. 's middags 1 uur 71 gr. 's avonds 5 uren 69 gr. F. Zitting van Zaterdag 29 Juli. Voorzitter de heer De Witt Hamer. Tegen woordig 10 leden. Afwezig de heer Steketee. (2 vacaturen). De voorzitter deelt mede dat een balk in de torenspits verrot was en onmiddellijk is hersteld en dientengevolge eerstdaags een voorstel aan den raad zal worden gedaan tot dekking der kosten en dat de heer G. J. v. d. Poll en mej. H. D. v. d. Meij door burg. en weth. zijn aangewezen om bij ontstentenis van den directeur en de directrice voor het middelbaar onderwijs deze te vervangen. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht van de commissie van toezicht op het middel baar onderwijs, een voorstel om den leeraar M. C. J. de Visser definitief te benoemen. De inspecteur had hiertegen geene bedenkingen, zoodat in de eerstvolgende vergadering deze benoeming aan de orde zal worden gesteld; van den heer Van der Voort, een verzoek om ontslag als leeraar bij het middelb. onderw., dat tegen 1 September a. eervol wordt verleend. De aanvrage van het burgerlijk armbestuur, om machtiging tot af- en overschrijving op de begroo ting dier instelling voor 1881, wordt zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming verleend. De remissiën van aanslag in den hoofd, omslag over 1882 worden eveneens verleend en de sta ten van restanten en oninbare posten van den hoofd, omslag en van de belasting op de honden over 1880 en 1881 goedgekeurd, waarbij de voor zitter opmerkt dat het waarschijnlijk de laatste maal is dat zulke groote ljjsten van oninbare belastingen zullen worden aangeboden, doordat de 2 laagste klassen van den hoofdelijken omslag nu zijn vervallen. Burg. en weth. bieden alsnu den raad aan de reke ning over het dienstjaar 1881, die, met de bijlagen, eerstdaags in handen van de financieele commissie zal worden gesteld tot onderzoek en rapport. Het goed sloc bedraagt 3381.97. Vervolgens worden tot leden van het stembureau op 1 Augustus benoemd de heeren G. van der Hoek en B. M. den Boer en de overige leden aangewe zen om als plaatsvervangers te fungeeren. Eindelijk wordt de voordracht tot het benoemen van twee zetters opgemaakt om ter benoeming opgezonden te worden aan den commissaris des konings; voor de vacature-D. Hildernisse worden

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2