125e Jaargang. 1882. 28 Juli. Vrij da N° 1TÖ. FEUILLETON. Middelburg 27 Juli. PATER COHSTAHTIJN. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie^énérale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Uit het Fransch, vm. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. O* Uit het verslag over 1881 dat op de gisteren avond in het Schuttershof gehouden algemeene vergadering van de Yereeniging Uit het volk -voor het Volk alhier werd uitgebracht, bleek dat de vereeniging op den weg, vroeger door haar inge slagen, is blijven voortgaan. Behalve Floralia werden 4 tentoonstellingen gehouden, 3 van aqua rellen en 1 van photogvaphiën, die alle goed ge slaagd zijn en aanleiding hebben gegeven dat het bestuur zal trachten nog meer dergelijke kunstbe schouwingen te doen plaats hebben, en ook pogingen aanwenden om verzamelingen, die zich in het bezit van particulieren bevinden, tot dit doel te ver krijgen. De toestand der vereeniging geeft stof tot tevredenheid en de staat der geldmiddelen is van dien aard dat de toekomst zonder zorg kan worden tegemoet gezien. Door den voorzitter werd na voorlezing van het verslag medegedeeld dat tengevolge van ingekomen klachten, als zouden sommige inzenders op de Floralia-ï&aioonsïellmg niet zelve hun planten opkweeken, het bestuur onverwachts een bezoek gebracht heeft aan hen die bloemen der vereeni ging kweeken. De uitkomst is geweest dat nergens planten gemist zijn, zoodat de klacht ongegrond en waar schijnlijk alleen aan naijver toe te schrijven is. Integendeel heeft het bestuur met genoegen gezien hoe over het algemeen de beste zorg voor de planten wordt gedragen en geen moeite blijft ge spaard om op de tentoonstelling uit te blinken. Met betrekking tot de aanstaande tentoonstelling deelde de voorzitter nog mede dat de regeling eenigszing afwijkt met die van vorige jaren. In plaats dat als tot dusver tien verschillende planten konden verkregen worden, was het maximum uit te geven planten nu 8, en daarbij minstens 2 van iedere soort. Den aanvragers werd keus ge laten uit 20 soorten. Het doel dezer wijziging is dezelfde soorten van planten onderling te doen wedijveren. Deze verandering heeft geen invloed gehad op het getal aanvragers, doch wel op het aantal uitgegeven planten, dat iets minder werd. De bloemperken door de zorg van de vereeniging op de bolwerken aangelegd, blijken te klein te zijn; in een volgend jaar zullen ze vergroot worden, terwijl ook andere soorten van bloemen zullen worden gebruikt. Na deze aanvulling van het verslag deed de voorzitter mededeeling van hetgeen, naar de meening van het bestuur, op den weg der vereeniging ligt. In de eerste plaats noemde de voorzitter als zoo danig de oprichting van een -volkszangschool. Te Utrecht en Groningen, waar dergelijke scholen bestaan en waar kinderen van 8 tot 13 jaren, jongens en meisjes afzonderlijk, een of twee uur 1» Van LUDOVIC HALÉVY. VIL Als ik bevorderd word, zendt men mij naar eeh ander regiment en dan moet ik van het eene garnizoen naar het andere trekken Maar dat is zeker, als ik een oude gepensioneerde ma joor of kolonel ben, kom ik hier in het huisje van mijn vader mijn laatste dagen slijten." Altijd alleen?" Waarom alleen Ik hoop van neen «Hebt gij dan plan om te trouwen?" «Ja zeker." En zoekt gij een vrouw «Neen men kan wel plan hebben om te trouwen, maar men moet geen vrouw zoeken. «Er zijn toch wel menschen die zoeken, en ik weet dat men u reeds uitgehuwelijkt heeft." «Hoe weet gij dat?" «O, ik hen zoo goed op de hoogte van al pwe aangelegenhedenGij zijt wat men noemt 's weeks onderricht ontvangen, zijn de uitkomsten zeer gunstig en is de aanvrage tot plaatsing steeds grooter dan de beschikbare ruimte. Op voorstel van het bestuur hechtte de vergadering er hare goedkeuring aan, dat het bestuur eene commissie van 3 leden uit zijn midden zal benoemeD en trachten zal die commissie aan te vullen met 2 of 3 leden der vereeniging, teneinde een onderzoek in te stellen en pogingen aan te wenden of de oprichting van een dergelijke school mogelijk is. Een ander plan van het bestuur, waaraan echter meer finaneiëele bezwaren zullen verbonden zijn, is de oprichting van een museum van schilderijen van hedendaagsche meesters. Door contributie van leden en donateurs, of geschenken van belang stellenden, wenschte men een fonds te verkrijgen om daaruit op tentoonstellingen hier te lande, voornamelijk te Middelburg, schilderstukken aan te koopen en op die wijze langzamerhand het beoogde doel te hereiken. De voorzitter wees op de voordeelen aan het bezit van een dergelijk museum verbonden en bracht in herinnering het geen op andere plaatsen, zooals te 's Hage, Haar lem, Groningen en Zwolle is tot stand gebracht. Na discussie betuigde de vergadering hare in stemming met het geopperde denkbeeld ennoodigde het bestuur uit deze zaak te overwegen. Door een der aanwezigen werd gevraagd of het ook niet op den weg der vereeniging ligt, 't zij alleen, 't zij in verbinding met anderen, kinder speeltuinen tot stand te brengen. Aangezien de meeste aanwezigen van oordeel bleken te zijn dat dergelijke inrichting ook hier haar nut zou hebben, werd het bestuur uitgenoo- digd ook deze zaak te onderzoeken en daarom trent later rapport uit te brengen. Ten slotte werden de vacaturen in het bestuur aangevuld. In de plaats van den heer S. L. Woutersen, die wegens vertrek naar elders zijn ontslag heeft ge nomen, werd benoemd de heer A. K. Dronkers, met wien de heer J. W. de Raad was voorgedragen. De plaatsen van de heeren P. L. Tak en J. C. van der Heil, die aan de beurt van aftreding waren, werden aangevuld door de benoeming van de heeren P. D. Koning en W. J. Sprenger. Mede waren voorgedragen de heeren J. A. Frederiks en J. Borsins. Zondag middag te twee uren zal door het mu ziekkorps der dienstdoende schutterij op het Mo lenwater alhier eene openbare muziekuitvoering gegeven worden. Veere, 26 Juli. Aanstaanden Zaterdag zal al hier de eerste jaarlijksche prijsschieting plaats hebben van de scherpschutters-vereeniging Prins Hendrik. Deze vereeniging, die in het vorige jaar door den burgemeester onzer gemeente opgericht is, telt reeds 40 werkende leden en 21 donateurs. Er zal geschoten worden op 200 en 100 pas met achterlaad-(Snider)geweer. Verschillende fraaie prijzen zijn uitgeloofd. een goede partij, en ik herhaal u, dat men u heeft willen uithuwelijken." «Wie heeft n dat gezegd?" «Mijnheer de pastoor." «Dan heeft oom heel verkeerd gedaan," zei Jean eenigszins driftig. «Neen, neen, hij heeft niet verkeerd gedaan, Als er iemand schuld heeft, dan ben ik het, en alleen uit belangstelling, niet uit nieuwsgierig heid. Ik heb opgemerkt dat uw oom nooit gelukkiger is dan wanneer hij over u kan praten, en als ik dus 's morgens op onze wandelingen alleen met hem ben, praat ik, om hem pleizier te doen, over u en dan vertelt hij mij uw ge schiedenis Gij zijt welgesteld zeer welgesteld Gij ontvangt iedere maand twee honderd dertien franken en eenige centimes van het gouvernement, niet waar?" »Ja," zei Jean, vast besloten om de onbe scheidenheid van den pastoor niet kwalijk te ne men. Gij hebt acht duizend franken rente." «Bijnaniet geheel." «Voeg daarbij uw huis, dat wel dertig dui zend franken waard is. In éen woord, gij zijt in zeer goeden doen en men heeft ook reeds uw hand gevraagd." Mijn hand gevraagd? Neen, neen." «Voorzeker! Tweemaal, en gij hebt twee zeer goede huwelijken afgeslagen, twee prachtige bruidschatten als gij dat liever hebt. Dat is vopr vele menschen geheel hetzelfdeTweemaal Men schrijft aan het Utr. Dagllad uit 's Hage „De benoeming van de commissie tot onderzoek van de oorzaken, die het ongeluk met de Adder hebben teweeggebracht, heeft over 't algemeen een pijnlijken indruk gemaakt, ook hij de marine. „De vice-admiraal De Haes is een bekwaam en integre opperofficier, maar de minister is zijn chef, die hem elk oogenblik op pensioen kan stellen. De kolonel Enslie is evenzeer een geacht marine officier hij hangt echter evenzeer van den minister, zelfs van den chef van 't personeel af. Naast deze heide zeeofficieren heeft de gepensioneerde zeeofficier Wolfson zetel in de commissiebijstaat op onafhankelijker terrein, maar hij is een bij zondere vriend van den minister, die zelfs op zijn aanwijzing voor 't eerst zitting kreeg aan de groene tafelmen begrijpt, hoe hij den minister gezind ishij is per se een advocaat voor den minister. Eindelijk is de secretaris der commissie de luit. t/z. Ellis. Tegenover deze heeren staan twee burgerlijke personen, die de schaal niet kun nen doen overslaan. Niet, dat ik veroordeeling des ministers verlang, al is deze zeker niet zonder schuld maar ik wenschte ten minste een onafhan kelijk, onpartijdig oordeel. Van de benoemde com missie kan men dat niet verwachten. „Had men bepaald officieren der marine gewild, dan kon men den kapt. t/z. Meijen, de kapt. luits. t/z. Wirix of Roëll, of liever den gep. kapt. luit. Bijl de Vroe genomen hebben, die dergelijke sche pen hebben gekommandeerd, terwijl kolonel Enslie nimmer op een monitor diende en hij, nommer 1 staande voor schout bij nacht, alle reden heeft den minister ter wille te zijn. „De thans benoemde commissie is slechts een wassen neus. Had men zelfs het nieuwe kamer lid v. d. Hoop v. Slochteren als lid der commis sie benoemd, die heeft op een monitor gediend, of een man, onafhankelijk als De Casembroot. Nu kan men vooraf weten hoe het rapport zal luiden! «Zij, die op de Adder een état-major plaatsten waarvan geen enkele vroeger op een monitor dien de, plaatsen nu in de commissie van onderzoek hen, die de monitors ook niet bij eigen ervaring kennen. De commissie is nu slechts een bliksem afleider niets anders, niets meer De veelbesproken duivenschieterij te Bussum zal, niet op het terrein der Harddraverij- en Renvereeniging plaats hebben. Even als de burgemeester van Bussum heeft het bestuur dier vereeniging bezwaar gemaakt terrein voor dat doel af te staan. Zjj hebben daardoor voorzeker gehandeld in den geest van talloozen, die met afkeer de aankondiging van dit wreede vermaak gelezen hadden, en daardoor getoond rekening te willen houden met de publie ke opinie, die, is zij eenerzijds wars van alle ziekelijkheid op het gebied der dierenbescherming, aan den anderen kant zich met al de kracht die in haar is tegen elke noodelooze marteling verzet. (N. v. d. D Nader wordt bevestigd, dat het onderzoek naar honderd duizend franken aan den eenen kant. Driemaal honderd duizend aan den anderen. Het schijnt dat zoo iets ontzaglijk veel is voor dit land, en toch hebt gij geweigerd. Waarom? Gij weet niet hoe benieuwd ik hen om dat te weten «Welnu, er was sprake van twee allerliefste meisjes." «Dat spreekt vanzelf; dat zegt men altjjd." «Maar die ik te nauwernood kende. Men heeft mij gedwongen om verleden winter twee of drie avonden met haar door te brengen." »En toen «Toen heb ik, ja, ik weet niet hoe ik u dat zal uitleggen, toen heb ik niet de min ste verlegenheid, onrust, aandoening of zoo iets gevoeld." «In éen woord," zei Bettina vastberaden, «geen zweem van verliefdheid «Niet de minste, en ik ben wijselijk in mijn vrijgezellen-schulp gekropenwant ik geloof dat het beter is om niet te trouwen dan zonder liefde. Dat is mijn gevoelen." «Dat is ook het mijne." Zij zag hem aan. Hij zag haar aan. En eens klaps hadden zij elkaar, tot beider groote verba zing, niets meer te vertellen, volstrekt niets meer. Gelukkig kwamen juist op dit oogenblik Harry en Bella de kamer instormen. «Mijnheer Jean OMijnheer Jeanzijt gij daarkom eens gauw onze poneys zien." «O," zei Bettina met een ietwat onvaste stem, «Edwards is zooeven uit Parijs teruggekeerd het aantal nagelaten betrekkingen van de veron gelukte bemanning van de Adderdie daardoor ook stoffelijk zijn getroffen en dientengevolge nooddruftig zijn geworden, reeds in gang is. Het wordt met de meeste zorg ingesteld In de eerste plaats wordt inlichting gevraagd van de burge meesters der gemeenten, waarin de bedoelde per sonen gevestigd zijnmaar aangezien deze kwalijk geacht kunnen worden volkomen op de hoogte te zijn van de omstandigheden der personen, zal ook niet worden nagelaten, bij wijkmeesters, diaconie-besturen en dergelijken informatiën in te winnen. Men mag dus verwachten, dat de gege vens, welke verzameld worden, degelijk zullen zijn maar tevens zal men begrijpen, dat zulk een onderzoek nog al e enigen tijd zal vereischen. (DM.) Blijkens eene in de Standaard gedane mede deeling is de Nederlandsche zendeling J. H. Spil- lenaar, die door d® Willenaar te Ermelo naar Egypte gezonden is, behouden te Alexandrië aan gekomen. Hij bevond zich den leB Juli met zijne echtgenoote J. de Kok nog op zijne standplaats Calioub, beiden goedsmoeds. Na het bericht dat ook te Calioub eene slachting onder de Europe anen had plaats gehad, maakte men zich hier te lande over hun lot zeer ongerust, aan welke ongerustheid echter door een telegram van den minister van buitenlandsche zaken gelukkig een einde is gemaakt. Volgens een telegram van Reuter aan de Pali Mall Gazette verkoopt de groot-hertogelijke fa milie van Luxemburg haar particuliere bezittingen in dat land. Wij hebben eenigen tijd geleden den uitslag medegedeeld van een onderzoek, door een ambte naar der brandweer in Engeland ingesteld naar de doeltreffendheid der toestellen, welke gebruikt worden om personBu in de gelegenheid te stellen hun leven te redden. Daaruit bleek dat de z.g.n. „springlakens" bijna nooit aan hun bestemming beantwoorden, dewijl de van boven daarin sprin gende personen öf eruit wippen, öf er doorheen gaan en den grond raken, in welke beide gevallen zij de beenen of den ruggegraat breken. Een beter uitgedacht toestel werd daarbij tevens aan de hand gedaan. Door G. E. Pages, te Amsterdam, die met zijne vrouw zich slechts met groote moeite van den dood door verbranding gered heeft, wordt thans in het Nieuws v. d. D. een verhaal gedaan van het wedervaren zijner buren, waardoor de juistheid onzer mededeeling omtrent de «springlakens" be vestigd wordt. «Goddank, schrijft hij, ik zie de dekens en ma trassen komen, een dun touw of lijntje wordt omhoog geworpen, ik grijp het gelukkig, bind het aan den poot der linnenkast, en mijn vrouw en ik laten zich naar beneden zakken, gedeelte lijk vallen, daar het touw bijna een verdieping te kort was, en wij kwamen op bloote voeten en ontvelde handen beneden aan, geen oogenblik en heeft ongeloofelijk kleine poneys voor de kin deren meegebracht. Willen wjj die eens gaan zien Men ging de poneys zien, die inderdaad ver dienden in den stal van den koning der Liliput- ters te staan. Er zijn drie weken verloopen en Jean moet den volgenden dag met zijn regiment vertrekken om manoeuvres in het vuur te gaan maken. Hij gaat een echt soldatenleven leiden tien marsehdagèn langs den straatweg, heen en terug, en tien dagen kampeeren in een tent in het kamp van Cercottes, in het bosch van Orleans. Den 10en Augustus keert het regiment naar Souvigny terug. Jean is niet kalm, niet gelukkig meer. Hij ziet met ongeduld het uur van zijn vertrek tegemoet, en tevens met schrik. Met ongeduldwant hij ondergaat ware folteringen en snakt ernaar om daaraan te ontkomen. Met schrikwant wat moet hij beginnen in die twintig dagen, zonder haar te zien en te spreken En hij aanbidt Bet tina Sedert wanneer Sedert den eersten dag, sedert hun eerste ontmoeting, in de maand Mei, in den tuin van de pastorieDat is de waarheid. Maar Jean strijdt en worstelt tegen die waarheid. Hij gelooft dat hij haar slechts bemint sedert dien middag, waarop zjj zoo gezellig, zoo vriendschap-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1