N° 174. 125e Jaargang. 1882. 26 Juli. Woensdag FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 25 Juli. PATER CORSTARTIJR. Uit het Fransch, MIDDELBIJRGSCHE COURANT. enz. Het comité van uitvoering voor de internatio nale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling te Amsterdam in 1883 heeft aan de plaatselijke sub- commissiën in Nederland eene circulaire gezonden, waarin o. a. het volgende wordt gezegd Yan verschillende zijden wordt ons medege deeld, dat de exposanten het tarief van de plaats ruimte te hoog achten en op vermindering aan dringen. Wij vleien ons, dat de hooge regeering ons door het verstrekken van een geldelijk sub sidie in staat zal stellen aan het geopperd bezwaar der inzenders te gemoet te komen. Doch afge scheiden daarvan meenen wij, dat de industrieelen wel zullen doen hiervan hunne aanvragen om plaatsruimte niet afhankelijk te stellen, omdat het werkelijk van veel belang is voor de geheele organisatie van de 2e afdeeling der tentoonstelling, die opgaven ten spoedigste te ontvangen. Men kan er verzekerd van zijn, dat het comité van uitvoering de belangen der Nederlandsche inzen ders zooveel mogelijk behartigt en gaarne zijne beste pogingen zal aanwenden om de lasten voor de inzenders zoo weinig bezwarend te maken als mogelijk zij. Zoolang er van regeeringswege echter geen hulp verleend wordt, kan er van eene geheele of partieele vermindering van het tarief geen spraak zijn. De St. Ct. bevat de wet tot verhooging van het vijfde hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1881. De vice-admiraal De Haes is, als voorzitter der door den koning benoemde commissie van onder zoek Zondag naar Den Haag vertrokken. De Adder is gevonden op harden grond. Zonder op het rapport der commissie te willen vooruit- loopen, kan het volgende nog worden gemeld. De aangebrachte delen van de Adder, welke drijvende zijn gevonden, behooren alle tot het dek.- De mogelijkheid van het springen van een ketel wordt door niemand meer aangenomen. Het aan gebrachte voorwerp dat het meeste licht geeft omtrent de oorzaak van de schipbreuk, is een hou ten raampje, bestemd voor twee ruiten, welke echter ontbreken. Dit raampje is gebleken te be hooren tot de machinekap, voorzijde. Bij het be zwijken van de daarvoor geplaatste schalmluiken kon het water door een opening van 30 vierk. dM. in de machinekamer stroomen. Nog is aangebracht een koperen, waterdicht gesloten kruitkistje, waarin vuurpijlen, seinlichten en blikvuren. Yan elk dezer vuurwerken ontbre ken er eenige tot compleet; hoogst waarschijnlijk zijn de ontbrekende 's Woensdagsavonds bij het klimmen van het gevaar verbruikt. De sloepen zijn vermoedelijk in de davids stuk geslagen althans een aantal stukken van sloepen, tot de Adder behoord hebbende, zijn aangebracht iï van LUDOVIC HALÉVY. VI. Nu was het aan pater Constantijn om Jean in de rede te vallen. Het diner was bijna afgeloopen. De oude priester was er niet zonder angst doorheen gekomen. Herhaaldelijk had men hem schotels voorgehouden, die zoo kunstig waren saamgesteld, dat hij er slechts met vreezen en beven aan kon beginnentelkens meende hij alles in elkaar te zien storten waggelende torens van gelei, pyra- miden van truffels, vestingen van geklopte room, bastions van gebak, rotsen van ijs. Overigens liet hjj zich alles goed smaken en deinsde niet terug voor een paar glazen Champagne. Hij had volstrekt geen afkeer van lekker eten. Niets is volmaakt op deze wereld en indien de gul zigheid, zooals men zegt, een hoofdzonde was, wat zouden er dan een boel paters naar de onderwe reld gaan De koffie werd op het terras gebruikt. Yan verre op de^ rijkswerf te Willemsoord, waar alle delen van dien bodem worden verzameld en hun her komst wordt bepaald. De gisting, die onder de Mahomedaansche volken tegen de Christenen bestaat en ook bij de gebeur tenissen in Egypte eene groote rol speelt, is eene omstandigheid, waarop wij Nederlanders, met het oog op onze koloniën, nauwlettend onze aandacht moeten vestigen. Het is alsof overal een kruis tocht tegen de Christenen wordt voorbereid, om de vernederingen, den sultan, het hoofd der ge- loovigen, in de laatste jaren zoo in zijn eigen rijk als in No ordelijk-Afrika aangedaan, te wre ken. Zoo schrijft nu weder een in Tripoli geves tigd Nederlander aan het Handelsblad: «Hij die de menigte personen gadeslaat welke dagelijks van Tripoli naar Malta vluchten, moet zich natuurlijk de vraag stellen, of de toestand dan werkelijk zoo hachelijk is. «'tls zoo, de consul-generaal van Frankrijk heeft reeds 14 dagen geleden zijn geheele gezin laten vertrekken, omdat een massa Arabieren, die uit Tunis herwaarts de wijk genomen hebben, eiken avond voor het paleis van den pacha samenscholen onder het uitroepen van den oorlogskreet: «Wan neer trekt de sultan dan eindelijk tegen de Franschen in oorlog «Maar die bende is van alles ontbloot en bedrijft dagelijks de schromelijkste afpersingen op de hier wonende Arabieren die niet tegen hen durven op komen, daar die vluchtelingen niets te verliezen hebben en dan ook niets ontzien. «De pacha is de speelbal zijner talrijke soldaten, dien hij geen soldij kan betalen. De dweepzieke Muzelmannen houden dag aan dag ernstige bijeen komsten, waarin zij zich afvragen waarom de Christenen vluchten en wat hun zeiven te doen staatZal dan ook Tripoli worden aangevallen en de heilige oorlog worden verklaard, alle Chris tenen vermoord wordende «Zoo heerseht ongerustheid onder allen en van oogenblik tot oogenblik is een uitbarsting mogelijk." In het Indisch Vaderland wordt de wensch uit gesproken naar invoering van registers voor den burgerlijken stand der inlanders op Java. Deze wensch is gemakkelijker uit te spreken dan uit te voeren, want de inlander hecht aan zijn eigen burgerlijken staat volstrekt niets. Degenen die tot de hoogere standen behooren, schijnen geen moeilijkheid te ondervinden om hun personen uit elkaar te houden, en de mindere man verwisselt van naam even luchthartig en zorgeloos als van kleeding. Een gevolg van het niet aanhouden van zulk een register deed zich kort geleden op het land Temoelako voor. Een Javaan, gehuwd met een jonge, mooie vrouw, werd ziek en begaf zich tot herstel van gezondheid naar de woning zijns vaders, woonachtig in eene andere dessa. Zijne vrouw volgde hem niet, maar nam tijdelijk haar intrek bij haar eigen ouders. Na verloop van een maand deed een rijk inlander aanzoek om de hand hoorde men de eenigszins gebarsten dorpsklok negen uren slaan. Alles lag in diepe rust. Het park vertoonde niets dan lange, golvende lijnen. De maan kwam langzaam boven de toppen der boomen uit. Bettina nam een kistje sigaren van de tafel en zei tot Jean «Rookt gjj «Heel gaarne, mejuffrouw." «Neem er dan een, mijnheer Jean. O wee! daar heb ik het weêr gezegd Neen of neen, luister eerst." En terwijl zjj hem steeds het sigarenkistje voor hield, zei zij op fluisterenden toon »Nu is het donker en gij kunt op uw gemak een kleur krijgen. Nu zal ik zeggen wat ik zoo even aan tafel niet wilde zeggen. Een oude notaris uit Souvigny, die uw voogd is geweest, is mijn zuster te Parijs komen opzoeken, voor de betaling van het kasteel, en die heeft ons verteld wat gij ge daan hebt, na den dood van uw vader, toen gij nog slechts een kind waart, wat gij gedaan hebt voor die arme vrouw en dat arme meisje. Dat heeft ons zeer getroffen, mijn zuster en mjj." «Ja mijnheer," vervolgde mevrouw Scott, «en daarom hebben wij u van daag met zooveel genoegen terug gezien. Wij zouden niet iedereen zoo ontvangen hebben, wees daarvan overtuigd. Maar neem nu toch uw sigaar, mijn zuster staat nog steeds te wachten." Jean kon geen woorden vinden om haar te antwoorden. Daar stond Bettina pal voor hem van de onbestorven weduwe en bood den vader een aanzienlijke som als bruidsschat en de priester van het land liet zich bewegen het huwelijk te sluiten, ofschoon de eerste man der vrouw nog leefde en zij niet wettig gescheiden waren. Nu hebben de beide mannen bij den regent van Samarang een klacht ingediend tegen den priester, die eene gehuwde vrouw aan een ander man ver bond en tegen den vader, die zulks desbewust toestond. De gepensioneerde kolonel Diepenbroek schrijft in de Soerabaja Ct. „Dat de oorlog op Atjeh door de jongst plaats gehad hebbende ontmoeting en 't anderszins voor gevallene feitelijk opnieuw begonnen is, spreek ik ten stelligste tegen. Met den oorlog, wat men daarmede in werkelijkheid moet verstaan namelijk, is het op Atjeh gedaandie overtuiging staat bij mij vast. Of dan de gevolgen van den gewoed hebbenden, feilen, verbitterden oorlog zich nog lang zullen doen gevoelen, in den vorm van feite lijk en lijdelijk verzet? Dan zeg ik daarop vol mondig Janog zeer lang en meer dan éene generatie zal over het gebeurde moeten zijn heengegaan, alvorens wij ons kunnen en zullen mogen verheugen in het rustig bezit van Atjeh en onderhoorighedenterwijl het niet minder mijne overtuiging is, dat de bestuursverandering, mits die aan goede handen worde toevertrouwd, daarop weinig of geen invloed hebben zal. „Als men de geschiedenis der laatste jaren leest, dan ziet men o. a. dat op Borneo's Westkust in het jaar 1850 een opstand uitbrak in de Chinee- sche districten, van zeer emstigen aard, en dat naar aanleiding daarvan een hoofdofficier met het civiel en militair gezag bekleed werd. „In 1857, toen gezegd kon worden dat alles tot de rustigste rust was teruggekeerd, werd door die zelfde Chineezen de versterking te Loemar bij ver rassing ingenomen en afgeloopen, bij welke gele genheid de geheele bezetting met den komman- dant den le luit. Mekern op eenige man schappen, na werd afgemaakt. „Het was toen z. g. vredestoestand; maar niet temin waren alle betrekkingen, van resident af tot controleur en civiel en gezaghebber toe, in handen van hoofd- en subalterne officieren, en toch is die catastrophe niet kunnen worden voorkomen. Let wel dat toen wijlen de luitenant-generaal Kroesen resident was, terwijl de sedert gepensioneerde lui tenant-generaal Yerspyck toen kapitein als assistent-resident fungeerde van Montrado, onder welke afdeeling Loemar behoorde. Waarlijk goed klinkende namen 1 «Te Reneaijang op eenige, ik meen p. m. 10 palen afstand, waren de kapitein IJske en te Loemar zelf genoemde le luit. Mekem belast met het civiel en militair gezag. «Als men hierbjj in aanmerking neemt dat wij sedert tal van jaren op Borneo's Westkust geves tigd waren, dan zal het toch geen verwondering kunnen baren als dergeljjke zaken ook nu te Atjeh voorvallen, waar ons een volk als vjjand tegenover met het sigarenkistje in hare twee handen end oogen strak op zijn gelaat gevestigd. Zij smaakte een waar en levendig genoegen, dat door de vol gende woorden kon vertolkt worden «Het komt mij voor dat ik een goeden jon gen aanzie." «Laat ons nu tegenover dat heerlijk avond landschap gaan zitten. Drink uw koffie rook uw sigaar." «En laat ons niet praten, Suzie, laat ons niet praten. Die volmaakte stilte is verrukkelijk, na al die drukte te Parijs. Laat ons den hemel, de maan en de sterren aanschouwen." Zij onderwierpen zich gewillig alle vier aan de uitvoering van dit programma. Suze en Bettina genoten de rust en het groote verschil met het leven dat zij tot nu toe geleid hadden en voelden reeds eenige genegenheid voor deze streek, waar zij voorloopig zouden blijven. Jean was minder kalmde woorden van miss Percival hadden hem zeer getroffen en zijn hart had zijn regelmatigen klop nog niet herkregen. Maar de gelukkigste van allen was pater Con stantijn. Hij had ontzaglijk genoten van dat kleine voorvaldat de nederigheid van Jean op zulk een zware proef had gesteld. Hij hield zooveel van zijn petekindDe meest liefhebbende vader kon zijn lievelingskind niet teerder beminnen. Als de oude man den officier aankeek, zei hij vaak bij zichzelf «De hemel heeft mij overladen met welda den Ik ben priester en toch heb ik een zoon staat, dat van onafhankelijkheid meer verstaat en begrijpt dan enkel het woordterwijl we op Bor neo's Westkust Chineezen tegenover ons hadden van zeer twijfelachtigen moed, en die bovendien geen geboortegrond tegen een onverzoenlijk gehaten indringer te verdedigen hadden." Den 26e» Augustus a. zal te Amsterdam de al- gemeene vergadering van het Volksbond tegen Drankmisbruik Multapatiors bondgehouden worden. De volgende voorstellen, komen in behandeling. De afdeeling Amsterdam stelt voordat het hoofdbestuur met eene soliede brouwerij in overleg trede, opdat in de op te richten bondshuizen voor- weinig centen een deugdelijk glas bier kan worden verschaft, alsmede om een onderzoek in te stellen naar het aantal vergunningen, dat ingevolge de drankwet is uitgereikt, vooral met het oog op het wetsartikel,, waarin de vergunning wordt gewei gerd aan drankhuizen, na den 1 Mei opgericht. De afdeeling Groningen wil door een commissie doen onderzoekenHoe het gebruik van bier als volksdrank het best bevorderd kan worden? Ook wil die afdeeling pogingen aangewend zien om medewerking van alle onderwijzers te verkrijgen, teneinde bij hun onderwijs het streven van het bond te bevorderen. De afdeeling Haarlem en omstreken stelt de vraag: Wat het bond kan doen tot veredeling van de volksvermaken en tot bevordering van den huisarbeid Na afdoening dier voorstellen zal een overleg plaats hebben over de uitvoering der drankwet. Op de vergadering van afgevaardigden van werklieden-vereenigingen te Utrecht, is nog een voorstel van den heer Heldt aangenomen, waarbjj de wenschelijkheid wordt uitgesproken: Dat de corporatiën, wier doel uitsluitend de verkrijging van het algemeen kies- en stemrecht is, zich vereenigen tot éen bond of algemeene landelijke vereeniging, met plaatselijke afdeelingen; dat de andere corporatiën, wier werkkring zich niet uitsluitend tot de verkrijging van het alge meen kies- en stemrecht bepaalt, de algemeene kiesrechtbeweging steunen, inzonderheid 1° Door het vestigen of behulpzaam te zijn tot het vestigen van afdeelingen; b door geldelijke bijdragen; 2° Door met haar samen te werken, wanneer plaatselijk of landelijk, het een of ander ter be spoediging van grondwetsherziening of tot bevor dering van het algemeen kiesrecht kan worden gedaan en voorstellen, ue uitvoering betreffende, door de tot samenwerking geroepene corporatiën, vooraf in overweging zijn genomen. Men was het er toen nog niet over eens of er een bond was opgericht of niet. De voorzitter deelde echter mede, dat het bond werkelijk bestond en wel tusschen Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Arnhem. Uit Bergen op Zoom wordt het volgende aan de N. R. Ct. geschreven: Hij verdiepte zich in alleraangenaamste bespie gelingen hij voelde zich weer thuis, te veel thuis want van lieverlede werden zijne denk beelden verward. Van bespiegelingen verviel hij in gepeins en van gepeins in gedommel; het on heil was weldra onherstelbaar. Hij viel gerust in slaap. Het heerlijke diner en de champagne hadden wel eenige schuld aan die ramp. Jean merkte daarvan niets. Hjj had zijn belofte geheel vergeten en waarom omdat mevrouw Scott en miss Percival hare voeten op de tuinbankjes gezet hadden, die voor hare stoelen stonden en zich vervol gens lui achterover hadden laten vallen, zoodat hare rokken een heel klein ziertje opwipten, heel wei nig, maar toch genoeg om vier kleine voetjes te onthullen, waarvan de omtrekken heel duideljjk zichtbaar werden, onder witte kanten wolkjes, door de maan beschenen. Jean bekeek die kleine voetjes en vroeg zich af: «Welke zijn de kleinste?" Terwijl hij naar de oplossing van dit vraagstuk zocht, zei Bettina opeens half fluisterend «Mijnheer Jean, mijnheer Jean «Mejuffrouw «Zie mijnheer den pastoor eens,hij slaapt!" «O mijn hemel! en dat is mijn schuld!" «Hoe dat! uw schuld?" vroeg mevrouw Scott insgelijks fluisterend. «Ja oom staat altijd vroeg op en gaat vroeg naar bed en hij had mij gevraagd om te verhinderen dat hij in slaap viel. Bij mevrouw De Logneval viel hjj na het eten heel dikwijls ijj

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1