Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. J Toe- I Teffl Burgerlijke stand. De Kruiningsche Harmonie werd met veel ge noegen gehoord en de door den voorzitter geuite wenseh, dat dit korps op de tentoonstelling nog maals eene uitvoering zal geven, door het publiek gedeeld. Aanstaanden Zondag, wanneer de goedkoope reisgelegenheid per spoor zeker tal van bezoekers naar Goes zal doen stroomen, geeft Apollo van Ter Neuzen eene matinee. Aan den hoogleeraar Harting werd dezer dagen door den staatssecretaris der Zuid-Afrikaansche re publiek met een begeleidend schrijven toegezonden de volgende kopie uit de volksraadbesluiten, dd. 8 Juni 1882. Art. 309. „Het is met een gevoel van diepe vreugde, dat de volksraad der Z.-A. republiek, thans zitting houdende te Pretoria, het bericht der re geering heeft ontvangen dat er een bedrag van 45,000 in Holland voor dezen staat beschikbaar is, zijnde dit het balans der fondsen, door edel moedige broeders en stamgenooten in Holland ge collecteerd, tot behartiging van de belangen der Transvaalsche Boeren. „De volksraad ondersteunt ten volle de uitdruk kingen van oprechten dank, vervat in het schrijven van den staats-secretaris aan professor Harting dd. 4 Maart 1882, voor de onvermoeide en belanglooze pogingen door professor Harting en het hoofdco mité aangewend, om deze jeudige republiek in haren strijd voor hare vrijheid en onafhankelijkheid te ondersteunen. „Genoegzame fondsen voorhanden zijnde om in de behoeften der gewonden en weduwen en wee zen der gesneuvelden te kunnen voorzien, besluit de volksraad de recommandatie der regeering aan te nemen en de genoemde gelden ten nutte van de oprichting van scholen in dezen staat te ge bruiken, en vermeent, dat door de beschikking der- gelden ter bevordering van het onderwijs een doel zal worden bereikt, dat den edelen gevers waardig is, en een blijvend aandenken van dankbaarheid zal stichten in de harten van ons nageslacht. „De regeering wordt verzocht van dit besluit aan professor Harting kennis te geven en dien overeenkomstig over genoemde gelden te beschik ken. Art. 310. „De volksraad besluit naar aanleiding van de zaak aan de orde, dat het eerstvolgend aan te leggen dorp in de Z.-A. republiek zal genoemd worden naar professor Harting, en alzoo gedoopt zal worden „Hartingsburg. De berichten omtrent het vinden van het wrak van De Adder komen, wat de vinders betreft, niet geheel overeen. Zaterdag werd te 1 uur uit Maassluis gemeld: Heden is de Adder, het onderst boven liggende, gevonden, noord-westelijk van Scheveningen, op tien vadem diepte, door de duikers B. Weltevreden van hier en Niemann van Ouddorp.. Uit Den Haag werd toen gemeld Nader verneemt men dat het wrak is ontdekt door een particulieren schokker van de maatschap pij Berging, directeur de heer Weltevreden te Maassluis. De Frans Naerebout, die nu ligt tegenover den vuurtoren van Scheveningen, gaf het sein dat de Adder was gevonden. Te 4 uren werd uit Den Haag geseind Omtrent het vinden zijn de navolgende bijzon derheden bekend. De duiker aan boord van het loodsvaartuig Frans Naerebout, met De Schelde. onder bevel van den luit. t/z H. Nijgh, begon heden ochtend tusschen 8 en 9 uren, zijne onderzoekingen in zee. Even over 10 uren, bracht hij de zóó vurig verbeide tijding dat hij het wrak van de Adder ontdekt had. Het lag dwars, de kop van het vaartuig naar het zuiden. Daaruit volgt dat de monitor niet de terugreis naar IJmuiden had aan genomen. Het schip is als de Adder herkend op eene diepte van 9 a 10 vadem noordwest bezui den den vuurtoren te Scheveningen. Onmiddellijk na de ontdekking werd op de plek een boei geplaatst. De Naerebout heesch twee Hollandsche vlaggen, welke voor de wacht op den vuurtoren het sein waren van de herkenning. Onmiddellijk werd bericht gezonden aan den mi nister van marine, wiens adjudant kort daarop te Scheveningen verscheen. Inmiddels lagen de beide marine-stoomschepen, die de vondst gedaan hadden, dicht voor Scheveningen en was de kommandant aan wal gestapt. Zij zouden heden naar IJmuiden terugkeeren. Bij de onderzoekingen in zee waren zoogenaamde desertie-vaartuigen behulpzaam. Dat bij het vergaan van de Adder geen der op varenden zich door zwemmen kon redden, ofschoon er geoefende zwemmers aan boord waren, wordt daaraan toegeschreven, dat het ongeluk is gebeurd midden in den tijd van de eb, waardoor het on mogelijk was tegen de eb in naar strand te zwemmen. weest om inlichtingen in te winnen aangaande mijnheer O daar had ik bijna mijnheer Jean gezegd, aangaande mijnheer Reynaud, meen ik, en die inlichtingen waren voortreffelijk." »Ik zou wel eens willen weten ."begon Jean. »Neen, neen, gij moogt niets weten. Ik wil u niet verlegen maken en gij zoudt ver legen moeten worden." Daarop vervolgde zij tot den priester »Maar wij hebben ook inlichtingen aangaande u ingewonnen, mijnheer de pastoor. Gij schijnt een heilige te zijn." »0 ja, dat is volkomen waar," riep Jean uit. (Wordt vervolgd.) Heden zou de commissie voor het onderzoek naai de ramp van de Adder haar werkzaamheden aan vangen. Zooals reeds bericht is, zal de commis sie in Den Haag bijeenkomen. Blijkens bij het depart, van marine ontvangen bericht, is het wrak van Zr. Ms. rammonitor Ad der in den nacht van 21 op 22 dezer gevonden. Het wrak is liggende in 10 vadem diepte Noord west, miswijzende van Scheveningen, nagenoeg éen geographische mijl uit den wal. (St. Ct.) Sedert het bericht in de St. Ct. van 22 dezer, is van de equipage van Zr. Ms. rammonitor Adder nog aangebracht en herkend het lijk van dén off. van adm. 2s kl. W. F. Klompé. De commissie tot herziening van het burgerlijk wetboek heeft de eerste vrucht van haar arbeid dezer dagen aan den koning aangeboden, namelijk een ontwerp met memorie van toelichting voor een nieuwe wet, ter uitvoering van art. 7 dei- grondwet: »de wet verklaart wie Nederlanders zijn." Deze wet moet dienen ter vervanging van de wet op het Nederlanderschap van 28 Juli 1850, Slbl. n° 44, en van den tweeden titel van het eerste boek van het burgerlijk wetboek (artt. 5 12)»van Nederlanders en vreemdelingen." Een heid in de bepalingen omtrent het Nederlander schap zal dus het eerste gevolg van hef nieuwe ontwerp zijn. Vad.J De prov. staten van Gelderland hebben besloten art. 38 der instructie voor gedep. staten te wijzi gen, overeenkomstig het voorstel van dit college, zooals het door de commissie van onderzoek is gewijzigd. Bij dit gewijzigd artikel wordt de rechtspraak in administratieve geschillen geregeld. Alvorens door ged. staten uitspraak wordt gedaan in geschillen, in art. 153 der prov. wet aangeduid, kunnen belanghebbenden memoriën indienen en bescheiden overleggen, en wordt hun gelegenheid gegeven om de stukken in te zien en hunne be langen toe te lichtende vergadering, waartoe zij zullen worden toegelaten, wordt in het openbaar- gehouden, tenzij het tegendeel wordt verzocht of ged. staten de zaak voor openbare behandeling- ongeschikt achten, of van oordeel zijn, dat in het belang derzelve hare behandeling voor een com missie raadzaam is. Indien het door ged. staten noodig geoordeeld wordt, zullen getuigen worden gehoord. Indien kennisneming der uitspraak in het algemeen belang door ged. staten geraden wordt geacht, doen zij die in het provinciaal blad opnemen. Ook wanneer de zaak geen geschil betreft, wordt aan belanghebbenden, wanneer zij zulks verlangen, gelegenheid gegeven in eene openbare vergadering hunne belangen mondeling voor te dragen. eechteelijke macht. Benoemd tot subst.-off, van justitie bij de rechtbank te Rotterdam mr. A. N. baron de Yos van Steenwijk, thans subst.-off. van justitie bij de rechtbank te Zutphen; tot subst.-off. van just, bij de rechtbank te Zut phen mr. G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck, thans subst.-off. van just, bij de rechtbank te Hee renveen tot subst.-off. van just, bij rechtbank te Heerenveen mr. C. H. Moens, thans subst.-off. van just, bij de rechtbank te Rotterdam. legee. In rang en ancienneteit overgeplaatst bij het personeel der mil. adm. van het leger in N.-I., de 2e luits.-kwartierm. W. F. H. Schoen maker, van het le reg. veld-art.en M. H. Kroo- nenburg, van het 4e reg. inf. Met 2 jaren verlengd de tijd van duur der deta cheering bij het wapen der inf. van het leger in N.-I. van den le luit. W. J. F. Bouwers, van het wapen der inf, hier te lande. (Hoes, 23 Juli. Aan de dames A. A. de Laat de Kanter en E. Borel, werd gisteren door den heer Ochtman, voorzitter der commissie van toe zicht, het diploma, dat zij met goed gevolg den cursus der middelbare school voor meisjes hebben afgeloopen, uitgereikt. De voorzitter richtte bij die gelegenheid een woord van afscheid tot de vertrekkende leeraren mej. A. Zubli. Over het algemeen is de verhouding van het getal bevorderde tot dat der schoolgaande leerlin gen gunstig. ^Vestkapelle, 24 Juli. Beroepen tot predi kant bij de N. H. gemeente alhier, de heer L. A. F. Creutsberg, predikant te Oosterland. De adelborst le kl. W. T. van Vloten, behoo- rende tot de rol van Zr. M*. wachtschip te Am- terdam, wordt op nonactiviteit gesteld. Jl. Dinsdag is door de echtgenoote van den heer B. alhier, des namiddags tusschen half 5 en half 6, in de postbus aan de Molstraat alhier een brief bezorgd, inhoudende een muntbiljet van ƒ10 (nieuw), geadresseerd aan den heer M. te Rotterdam, welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. In de eerstvolgende raadsvergadering te Bergen op Zoom zal de slooping der eeuwenoude Gevan genpoort in behandeling worden gebracht. Dit gebouw is een der oudste van geheel ons land. De geweldige regens in de laatste weken heb ben in den Anna Paulona-polder een groot gedeelte land doen overstroomen, niettegenstaande de dege lijke bemaling door stoommachines en watermolens. De gansche aardappeloogst is daardoor mislukt de schade wordt op 60,000 begroot. Naar de Winscli. Ct. verneemt, heeft wijlen mr C. H. Gockinga, laatstelijk president van den hoogen raad, een voor de rechtswetenschap be langrijke verzameling van uiterst fraai gebonden boeken gelegateerd aan de rechtbank te Winschoten, waarin de overledene jaren geleden rechter was. Door zeven cadetten van de militaire acade mie, te Oldenbroek gekampeerd, is in de N. R. Ct een door hen allen onderteekend stuk geplaatst, bevattende het verhaal van een door hunne hulp gebluschten brand eener boerenwoning teEpe, en verschillende beschuldigingen aan het adres van den burgemeester, den veldwachter en de inge zetenen dier gemeente. De burgemeester van Epe, de heer mr E.Weerts, lid der provinciale staten van Gelderland, door een zijner ingezetenen op dit stukje opmerkzaam gemaakt, antwoordt, als een geestig en verstandig man die hij is, door met de zeven brandblusschende zonen van Mars een loopje te nemen. „Uw algemeen gelezen blad, aldus besluit hij zijn brief aan de N. R. Ct., staat te hoog in achting, dan dat ge uwe duizenden abonnés zoudt vergasten op het afbranden eener hut, alleen staande in een heide en waaruit alles gered is, doch waarbij de burgemeester niet tegenwoordig v asop het feit dat de veldwachter niet ge wapend was, alsof dit in deze vreedzame gemeente anders noodig ware, dan alleen in het geval dat dit wel eens gevorderd werd bij het bezoek van sommige militairen uit het kamp van Olden broek; opdoch ik mag het geduld van uwe lezers niet langer op de proef stellen en'na u dank betuigd te hebben voor de mij afgestane ruimte, eindig ik met de verklaring, dat slechts twee zaken in dat ingezonden stukje de eer had den mij te bevallen. Vooreerst dat het ondertee kend was. Ten tweede dat het nu gebleken is, dat deze cadetten, wier levenstaak het helaas is om steden en gebouwen in den kortst mogelij ken tijd in brand te leeren schieten, bij deze gelegenheid getoond hebben, in tijd van vrede ook een brand (zij het dan ook van eene hut) te kunnen en te willen helpen blusschen." Weinige jaren geleden wemelde het in de Texelsehe duinen van wilde konijnen. Om de verwoestingen, die de diertjes aanrichtten aan te veld staande vruchten en de helmbeplanting, zoo mede om het ondermijnen van zanddijken en duinen, werd besloten ze uit te roeien. Voor een bagatel kon men vergunning bekomen, om op de konijnen te jagen. Bij duizenden werden zij gedood. Thans zijn ze bijna uitgeroeid en behoort het tot de zeldzaamheden als men er nog een in de duinen aantreft. In een hevige vlaag van godsdienst-waanzin of ijlende koorts bracht een groot en forsch manspersoon Zaterdag morgen te half tien de buurt bewesten de Anna Paulownastraat te 's Gra- venhage in opschudding. Zonder andere kleeding dan een hemd, waarom eene roode lap als gordel was gebonden, blootshoofds, met bloote beenen en geweldig bemodderd, holde de ongelukkige door de straten. Het volk, dat hem naliep, riep hij half onverstaanbaar toe »Bidt onzen Vader, die in den hemel is." Ook zijn kleeding deed vermoeden, dat hij zich een profeet of iets der gelijks waande. In de Anna Paulownastraat werd hij door een agent van politie gegrepen, na eene korte worsteling overmand en met behulp van een anderen politiedienaar in veiligheid gebracht. Terwijl men hem opbracht, scheen de ongelukkige tot het besef te komen van het hoogst indecente zijner kleedingalthans hij hield zijn kort hemd met beide handen vast, tot door een der omstan ders een doek werd ten beste gegeven, waarmee hij, met hulp der agenten, het allernoodzake lijkste toilet maakte. Op verzoek van 157 leden der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam werd Don derdag avond een buitengewone algemeene verga dering gehouden, ter behandeling van hun voorstel, Zaterdag 5 Augustus niet als een beursdag te beschouwen, Van de 34 opgekomen leden ver klaarden er zich 32 leden voor, zoodat besloten isgenoemden dag op de kantoren niet te leveren en te ontvangen, de prijscourant niet uit te geven en het vereenigingslokaal gesloten te houden. Bij deze gelegenheid werd ter sprake gebracht de wenschelijkheid elk jaar eenige beursvacantiedagen te hebben, zooals dit elders (te Londen, New-York enz.) gebruikelijk is. Die wenschelijkheid werd door de vergadering erkend; doch zij was van oordeel, dat het met de instelling van vacantie- dagen beoogde doel niet kan worden bereikt, tenzij met medewerking van het gemeentebestuur en van de kamer van koophandel opdat een beursvacantiedag niet alleen voor den fondsenhan del, maar voor alle takken van handel worde in gesteld, en dus de Groote Koopmansbeurs gesloten blijve. De heer Bradlaugh en eenige anderen werden voor den politierechter van Mansion House beschul digd van godslastering in het weekblad The Freethinker en naar de crimineele rechtspraak ver wezen. Men heeft reeds beweerd dat hij door eene veroordeeling het recht zou verliezen om in het lagerhuis gekozen te worden, maar het Law Jour nal spreekt dit tegen. Wel bestaat er eene wet van 1697, welke nog van kracht is, die wegens zulk een veroordeeling den toegang tot ambten en bedieningen sluit, maar lid te zijn van het parle ment is noch ambt noch bediening. Delfzijl 767.1 ZZW 3 helder 16 Groningen 767.6 zw 3 z. bew. 16 Den Helder 756.7 zw 2 bew. 16 Vlissingen 768.4 ZZW 2 1. bew. 27 Maastricht 769.2 zzo 1 1. bew. 29 Volgens die wet, onder Willem III tot stand gekomen, is ieder vroeger Christen, van wien na gerechtelijk onderzoek blijkt dat hij het Christen dom niet meer belijdt, onbevoegd eenig kerkelijk, burgerlijk of militair'ambt te bekleeden of daaruit voordeelen te trekken. Iemand die voor de tweede maal alzoo wordt veroordeeld, wordt onbekwaam eenig burgerlijk rechtsmiddel aan te wenden, voogd, executeur of curator te zijn en een legaat of gift te aanvaarden. Daarenboven kan de rechter bij die tweede veroordeeling drie jaren gevangenis straf toepassen. Zoo is nog ten huidigen dage het recht in het vrije Engeland. Donderdag is de verkooping van lord Hamil ton's kostbaarheden ten einde gebracht. In zeven tien dagen werd gemaakt 5,142.804. De correspondent van de Times seint uit Alexandrië „Het spijt mij dat onpartijdigheid mij noodzaakt te melden dat achtenswaardige ingeze tenen klachten hebben ingediend, wijl zij zijn be stolen en hunne woningen geplunderd zijn door Engelsche soldaten." Voor de opvoering van Wagner's Parsifal te Bayreuth zijn tot nogtoe 1368 plaatsen bespro ken. Niet zonder belang is het na te gaan tot welke nationaliteiten de liefhebbers der Wagner- muziek behooren. Duitsehers zijn daaronder 987,, Oostenrijkers 176, Russen 54, Engelschen 36, Fran- schen 31, Zwitsers 28, Amerikanen 27, Nederlanders 15, Spanjaarden 10, Italianen 7. De Latijnsche landen, Frankrijk, Italië en Spanje, leveren dus nog geen vier percent van het publiek. De Londensche Builder schrijft de merkwaar dige duurzaamheid van de Italiaansche metselspe cie eraan toe dat de kalk eerst twee jaren in een put onder water wordt bewaard, terwijl de En gelsche metselaars hun kalk dadelijk na de ver menging gebruiken. In een aantal bestekken wordt zelfs het gebruik van versch gemaakte kalk voorgeschreven. Sedert 1874 is eene commissie bezig een nieuw burgerlijk wetboek voor het Duitsche rijk te ontwerpen, en men vermoedt dat haar om vangrijke arbeid in het volgende jaar gereed zal komen. De couranten dringen erop aan dat het rapport en het ontwerp der commissie openbaar zullen worden gemaakt om uit de critiek daarop leering te putten. Toen Frederik de Groote in de vorige eeuw een wetboek voor Pruisen liet ont werpen, liet hij het bij gedeelten afdrukken en loofde prijzen uit voor nuttige critieken. Toen was er ook nog geene parlementaire vergadering, die haar louterend licht over den wetgevenden arbeid liet schijnen. Zaterdag avond is te Antwerpen eene groote stoomhoutzagerij afgebrand van Jos. de Waele. De schade wordt op fr. 200.000 begroot. De Brusselsche en Antwerpsche bladen drin gen er sterk op aan dat de voortdurende verval- sching van levensmiddelen door een onderzoek van gemeentewege op vaste tijden zal worden openbaar gemaakt, liefst met de namen der ver- valschers erbij. Wat kan daar inderdaad tegen zijn? Geen eerlijk koopman, die goede waar levert, zal er bezwaar tegen hebben, en met het oog op de anderen behoeft men zich waarlijk niet te ontzien. Nu voor Rouget de 1' Isle, den dichter der Marseillaise, een standbeeld is opgericht, wordt aan eene aardige anekdote herinnerd. Rouget de 1' Isle had een broeder die brigade-generaal was. »Hoe komt het toch, generaal, zeide tot dezen eens een der hofdames van koningin Marie-Amé- lie, dat noch de restauratie, noch koning Louis Philippe u tot divisie-generaal hebben bevorderd Familiezaken, mevrouw. Ik heb een nicht die mij veel kwaad doet." »Een nicht »Ja een dochter van mijn broeder." »Had uw broeder eene dochter „Ach ja, antwoordde de generaal zuchtend, de Marseillaisemen heeft mij haar nooit kunnen vergeven." 24 Juli des morgens te uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- richt. I stand I Pera kracht, lucht. tuur. Cela. Eene depressie bevindt zich ver van ons en N. waarts. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 0.5 V. heden morgen 8 M. 1.0 H. Het afwijkingsverschil werd gunstiger. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 758.8 m. m. Verwacht ruimenden W. wind, goed weder en nu en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 23 Juli. 's avonds 11 uren 56 gr. 24 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 1 uur 67 gr. 's avonds 5 uren 65 gr. F, Van 16 tot 23 Juli 1882. Middelbueg. Ondertrouwd: J. J. Hageman,jm. 20 j. met P. de Vroom, jd. 20 j. C. C. Brandon Bravo, jm. 28 j. met C. Marchand, jd. 22 j. Bevallen P. J. Jonk, geb. Regeur, z. H. J. Bek-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2