N° 173. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 25 Juli. NATIONALE^ MILITIE. Middelburg 24 Juli. FEUILLETON. PATEB, CONSTANTIJN. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. A d ver ten tien20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Oproeping van Verlofgangers der lichting 1879 en 1880. Uit het Fransch, van MIDDELBIIRGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1882, A n°. 1734/1, 3e afdeeling Provinciaal blad n°. 50), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1879, behoorende tot het 4e en 7e regiment infanterie, het 3e regi ment huzaren, de le en 2e trein-compapnie van het le regiment veldartillerie, het 2e regiment veld-artillerie, alsmede de le, 2e en 3e compagnie hospitaal-soldaten, en de milicien verlofgangers der lichting 1880, behoorende tot de le, 2e, 3e, 4e en 5e compagnie van het 2e, de 7e en 9e compagnie van het 3e en de 4C, 5e, 7e, 8e en 9e compagnie van het 4e regiment vesting artillerie, om op den tjjd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 28 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, hij den burgemeester hunner woonplaats aanmel den, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van een geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 24 Juli 1882. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De N. Roti. Ct neemt nu ook haar vroeger her haaldelijk volgehouden bericht terug, dat aan de directie der marine te Hellevoetsluis het vertrek van de Adder uit Ymuiden geseind is. Er is wel bericht ontvangen van 't vertrek uit Amsterdam; doch den monitor niet ziende opdagen, heeft men te Hellevoetsluis niet anders gedacht en niet an ders kunnen denken, dan dat het vaartuig te Ymuiden was blijven liggen. Hiermede is dit punt in de beschuldiging, welke de openbare meening tot de hoofden onzer zee macht richt, teruggekeerd tot den stand, waarin wij het in ons opstelWat onderzocht moet worden f (M. Ct. van 13 dezer) gesteld hebben. Te Amsterdam had de directeur en kommandant der marine, bij meer voorzichtigheid en bezorgd heid omtrent het lot van den monitor, zich kun nen doen onderrichten van het oogenblik van 16 LÜDOTIC HALÉVY, fL »Zijt gij officier?" »Ja." »Van wat?" »Van de artillerie." Artilleristen, die schieten immers de kanon nen af Owat zou ik dat aardig vinden öm er vlak hij te staan, als er geschoten wordt." 3>Gij moet ons eens meenemen, op een dag als er een kanon afgeschoten wordt, wilt ge Mevrouw Scott praatte in dien tijd met den jpastoor, en terwijl Jean de vragen der kinderen beantwoordde, bekeek hij haar. Zij had een wit neteldoeksche japon aan, maar al het neteldoek verdween onder een menigte strookjes van echte Valencienne. Het lijf was van voren vierkant uitgesneden en de mouwen reikten niet verder dan de ellebogen. Zij had een groot bouquet pode rozen voorgestoken en in het haar een aankomst te Hellevoetsluis; bij het uitblijven van bericht daaromtrent, zich ongerust kunnen maken, en maatregelen kunnen nemen of provo- ceeren. Maar de sckout-bij-nacht Escher was tot niets van dit alles reglementairverplicht. Te Hellevoetsluis was men van het vertrek naar zee niet onderricht; had men geen aanleiding om zich daarover te bekommeren; kon men het tijdstip der vermoedelijke aankomst niet berekenenis men dus vrij van alle aansprakelijkheid. Aan het ministerie van marine moeten de bewegingen der oorlogsschepen, met de communi catie-middelen van onzen tijd, van oogenblik tot oogenblik bekend zijn. De vraag kan alleen zijn of, door eene noodlottigheid, waarvoor niemand aansprakelijk is, misschien een verzonden telegram niet ontvangen, of een telegram, op welks verzending men rekende, niet verzonden is. Indien het waar is, wat aan het Vaderland bericht werd, dat monitors dagen achtereen te Ymuiden vertoeven kunnen zonder dat iemand weet of vraagt waar ze zijn, of wat er van wordt, dan blijkt daaruit alleen eene onverschilligheid en zorgeloosheid, welke de verantwoordelijkheid niet noemenswaard verminderen. Yan de Zeetijdingen in de dagbladen en van de Zeepost blijkt het ministerie van marine dan tevens geen notitie te nemen. Daarom wordt de minister van marine en worden de officieren of ambtenaren aan zijn de partement, tot wier bemoeiingen de bewegingen der oorlogsschepen behooren, tot nadere inlich ting, zedelijk aansprakelijk gehouden voor het feit, dat meer dan twee etmalen verloopen zijn alvorens men, door het aanspoelen van het eerste lijk, tot de opsporing van de in de Noordzee rond drijvende drenkelingen besloot. Dit alles, onverminderd de algemeene, al het andere beheerschende verantwoordelijkheid voor het onverzeld uitzenden van een onzeewaardig vaartuig, met veronachtzaming van de ernstige waarschuwingen, welke de ervaring daaromtrent reeds sedert jaren herhaaldelijk had doen vernemen. Ook deze verantwoordelijkheid drnkt in hoofd zaak op het hoofd van, of op de officieren aan het ministerie van marine. Ofschoon er iets te zeggen is voor de meening, dat thans, nu een vlag-officier, een hoofd-oflicier, een gewezen hoofd-oflicier en twee burgers in commissie benoemd zijn, om een onderzoek in te stellen, de gedaohtenwisseling in de dagbladen over de aansprakelijkheid voor het onheil behoort op te houden, hebben wij het onzen plicht geacht de boven gemaakte opmerkingen alsnog te doen hooren. Vooreerst omdat de commissie van en quête, aan de gebruiken van ons lichtschuw offi cieel Nederland getrouw, zeer waarschijnlijk hare onderzoekingen in 't geheim zal instellen en nie mand zal kunnen beoordeelen of die in de meest wenschelijke richting gevoerd worden. Vervolgens ook, omdat lang niet alle oordeelvellingen en be schouwingen van dagbladen, hij gelegenheid van dit onheil uitgesproken, den toets eener deskun dige critiek kunnen doorstaan. Nog bijna dagelijks ontmoet men berichtjes, die van marine-zaken en donkere roos met een diamanten speld bevestigd, anders geen enkel sieraad. Mevrouw Scott meende spoedig dat Jean geheel in beslag genomen werd door de kinderen »0, ik vraag u wel excuus, mijnheer! Harry! Bella!" »Ik bid u, mevrouw, laat hen begaan." »En wat spijt het mij, dat ik u zoo lang op het eten moet laten wachten; maar mijn zus ter is nog niet heneden. Odaar is zij." Bettina kwam binnen. Dezelfde witte japon, dezelfde kanten strookjes, dezelfde roode rozen, dezelfde bevalligheid, dezelfde schoonheid, dezelfde vriendelijke, lieve manieren. »Uw dienaresse, mijnheer de pastoor. Hebt gij mij mijn onbescheidenheid van verleden reeds vergeven Daarop wendde zij zich tot Jean en stak hem de hand toe. »Dag mijnheer mijnheer nu herinner ik mij uw naam niet eens meer en toch verbeeld ik mij dat wij reeds oude be kenden zijn. Mijnheer Jean Reynaud." „Jean Reynaud, 'tis waar, mijnheer Rey naud maar ik waarschuw u ronduit, dat wij bin nen acht dagen geheel als oude vrienden zullen zijn en dat ik u dan mijnheer Jean zal noemen. Jean is een aardige naam." Het diner was gereed. De bonnes kwamen de kinderen halen. Mevrouw Scott nam den arm van pater Constanten Bettina dien van verhoudingen evenveel besef verraden, als een matroos heeft van eene courant-drukkerij. Wie het zeldzaam gepaard gaande voorrecht heeft van met deze laatste vertrouwd en aan de eerstge noemde niet te eenenmale vreemd te zijn, zal zich over de ongerijmdheid van sommige dezer Adder- berichten" niet bijzonder verhazen. Maar aangezien van deze ongerijmdheid, met een licht te begrijpen doel, gebruik wordt gemaakt om tot de geheele onbe voegdheid der dagbladen te hesluiten om zich met deze droevige nationale ramp bezig te houden, is het met iets meer en iets beters dan amour-propre d'auleur, dat wij doen uitkomen dat wij in de wijze, waarop het vraagstuk der verantwoordelijk heid in den aanvang door ons gesteld is, door alles wat na dien tijd aan 't licht gekomen of in 't midden gebracht is, weinig of geen verandering hebben te brengen. Het ons Zaterdag uit Den Haag geseinde »zeer stellige" gerucht omtrent de samenstelling van een ministerie-Tak, blijkt tot dusver nog niet, iets anders te zijn geweest dan een „zeer ijdel" gerucht. De combinatie kwam ons dan ook alles behalve waarschijnlijk, en meer uit de verbeelding van het Dagblad dan uit de werkelijkheid ontsproten voor. Op het gisteren te Utrecht gehouden congres waren 54 werklieden-vereenigingen vertegenwoor digd, teneinde te beraadslagen over „het verkrijgen van het stemrecht, dat den werkman onthouden wordt," gelijk de voorzitter, de heer Van Zadelhoff, het doel der bijeenkomst omschreef. Na vele discussiën werd aangenomen een besluit, voorgesteld door de heeren Heldt, Stoll en Wee link, en geamendeerd door den heer F. N. Domela Nieuwenhuis, behelzende dat art. 76 der grondwet aldus behoort gewijzigd te wordeu: „De volksvertegenwoordiging wordt met geheime stemming gekozen door alle meerderjarige inge zetenen, Nederlanders, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten". Aan het examen voor surnumerair bij de maat schappij van staatsspoorwegen, den 13 en 20 dezer aan het centraalbureau dier maatschappij te Utrecht gehouden, namen 34 candidaten deel. Hiervan zijn o. a. geslaagd de heerenJ. P. A. Risseeuw van Biervliet en L. A. de Fuijt van Oost- burg. Den 22en dezer is de Varna aangekomen te Hammerfest. Aan boord is alles wel. De Louise wordt tegen den 27en dezer ook aldaar verwacht» Gelijk men weet, zal de Louise ons poolschip naar Dicksonhaven loodsen. Bij den gisteren te Rotterdam gehouden korps- schietwedstrjjd, waaraan 18 korpsen deelnamen, heeft de Middelhurgsche schutterij deu vierden prijs, eene bronzen medaille, behaald met 241 punten. Als korpsschutters zijn opgetreden de kapitein Boone, sergeant Heijboer, fourier Den Doop, kor poraal J. C. Klaassen en de schutter F. C. Klaassen. Er werd geschoten op 300 pas, waarbij deRot- Jean. Tot op het oogenblik waarop deze ver scheen, had Jean hij zichzelf gezegd: Mevrouw Scott is de mooiste"maar toen Bettina haar handje op zijn arm legde en haar lief gezichtje tot hem ophief, zei hij„Miss Percival is de mooisteDoch toen hij tusschen de twee zus ters in zat, raakte hij weer de kluts kwijt. Keek hij rechts, dan voelde hij dat hij gevaar liep om aan dien kant verliefd te worden, en keek hij links, dan verplaatste het gevaar zich ook ter stond naar die zjjde. Het gesprek werd spoedig gemakkelijk, levendig, vertrouwelijk. De zusters waren opgetogen. Zij hadden reeds een wandeling door het park ge maakt en waren voornemens den volgenden dag een langen rit door het bosch te gaan doen Paardrijden was haar liefhebberij, haar harts tocht En het was ook de liefhebberij van Jean, zoodat hij binnen een kwartier verzocht werd morgen aan dien rit deel te nemen. Hij nam dit met blijdschap aan. Niemand kende deze omstreken beter dan hijhet was zijn geboorte plaats. Hjj zou zeer gelukkig zijn als hij haar mocht rondleiden en haar een menigte plekjes aanwijzen, die zij zonder hem onmogelijk zouden kunnen vinden. Rijdt gij alle dag te paard vroeg Bet tina. »Alle dag, en meestal tweemaal, 's Morgens voor den dienst en 's avonds voor mijn genoegen." »'sMorgens vroeg?" »Om half zes." terdamsche schutterij 259, de studenten-vereeniging Propatria te Leiden 257 en het 4e reg® inf. te Leiden 244 punten behaalden. Deze drie hebben dus de eerste drie prijzen behaald. Voorts werden 240 punten geschoten door het korps kon. scherpschutters te Schiedam, het reg* grenadiers en jagers en de normaal-schietschool te 'sHage, 236 door de scherpschutters van Amsterdam, 235 door het 6e bat. rust. schutterij in Z.-Holland, de Vlaardingsche en de Schiedamsche schutterij, 220 door het 3e reg* inf. en de Vlissingsche schutterij. Tliolen, 23 Juli. De tiend verhuringen zijn in dit eiland deze week afgeloopen. 't Is bijna alles zoo gebleven als het wasmen heeft elkaar zeer weinig in 't haar gezeten, zoodat er nergenstenzij in St. Maartensdijk bij de domein-tienden, van verhooging, die wat betee- kent, sprake is geweest. De totaal-indruk werd door een huurder niet onaardig aldus weergege ven „De heeren zijn zoo mak als een kind, en de huurders weten wel, dat er in den tegenwoor- digen tijd niet veel noodig is, om elkaar te gronde te richten." Geeft dit op zich zelf stof tot blijd schap, het blijft jammer dat die tiendverhuringen nog in volle fleur blijven en men van het recht tot afkoop zoo betrekkelijk weinig gebruik maakt. Dan hadden kwaadwilligenalias »opjagers" althans deze kans minder van col lega's in de wielen te rijden. IJzendijke, 23 Juli. Aan het festival, dat Zondag 6 Aug. alhier gehouden wordt, zal deel genomen worden door muziekgezelschappen van Aardenburg, Bassevelde, Biervliet, Eecloo, Groede, Hontenisse, Oostburg, St. Laureins, St. Marguerite en Watervliet. Het openings- en slotnommer zal door onze Harmonie gegeven worden. Op bet programma wordt melding gemaakt van de opstijging van een luchtballon-Montgolfier, van illuminatie van het marktplein en van een groot vuurwerk, door Ruggieri te Parijs vervaardigd, dat door De Paauw van Hilversum zal afgestoken worden. Intusschen heeft zich nog een eerewacht te paard onzer jongelui, onder aanvoering van detc heer Brevet, geformeerd, om aan den optocht deel te nemen. Zeeuwen, die nimmer aan deze zijde der Schelde eenige feestelijkheid bezochten, kan in gemoede aangeraden worden, den 6en Aug. bij goed weder een kijkje te komen nemen, om te zien hoe men hier feest viert. Op de onder onze advertentiën aangekondigde zesde uitgaaf der romantische werken van J. F. Oltmans, meenen wjj de aandacht te mogen vestigen. Niet vele onzer vaderlandsche schrijvers mogen zich verheugen in den blij venden opgang, dien De Schaapherder en Het Slot Loevestein in alle kringen van het lezend publiek maken. (ïoes, 23 Juli. De tentoonstelling is heden bezocht door 465 personen, waaronder 75 kinderen. »Alle ochtenden om half zes?" »Ja, behalve 's Zondags." »Hoe laat staat gij dan wel op?" »Om half vjjf." »Is het dan al dag »0! in dezen tijd van het ja&t, kelder dag." »Het is bewonderenswaardig alle dag om half vijf op te staan 1 Wij eindigen onzen dag dikwijls op het uur waarop gij den uwen be gint. En houdt gij van uw beroep?" »Heel veel, mejuffrouw. Het is zoo goed, zijn weg zoo afgebakend voor zich te zien en zijn plichten zoo juist aangewezen te hebben." »Maar men is toch nooit zijn eigen meester," zei mevrouw Scott, »men moet altijd gehoorza men „Dat vind ik juist het prettigste. Niets is gemakkelijker dan gehoorzamen en daarenboven is leeren gehoorzamen de eenige manier om te leeren bevelen." »Wat gij daar zegt, moet waar zijn 1" »Ja, ongetwijfeld," viel de pastoor in, »maai' hij zegt er niet bij dat hij de knapste officier van zijn regiment is en dat »Oom, wat ik u bidden mag." Ondanks den weerstand van Jean wilde pater' Constantijn toch den lof van zijn petekind gaan verkondigen, toen Bettina hem in eens in de rede viel, zeggende „Het is niet noodig, mijnheer de pastoor, zeg maar niets. Wij weten alles wat gij zoudt kunnen vertellen- Wjj zijn zoo onbescheiden ge»

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1