N° 172, 125e Jaargang. 1882. Maandag 24 Juli. ■Si Middelburg 22 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nomniers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Adv'ertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBURGSCHE COURAIVT. man l i Hoofdagenten voor het Buitenland: 4e Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Het Vaderland houdt vol, dat de heer Van Lijnden de opdracht tot vorming van een minis terie heeft nederlegd, en wel op den 8en Juli jl. Eene nadere beslissing wacht op de terugkomst van Z. M. den koning, die zich intusschen in 't begin der volgende week, met de koningin, onder den naam van graaf en gravin Van Buren, voor korten tijd naar Weenen "begeeft. Tevens meldt het Vad. dat het tegenwoordige ministerie eerstdaags een voordracht aan den koning zal doen tot benoeming van een burge meester van 's Gravenhage. De N. Rott. Ct. maakt melding van een gerucht, dat den heer Tak de samenstelling van een kabinet zal worden opgedragen. De Alg. Groninger Werklieden- Vereeniging heeft zich vrij belachelijk gemaakt met een adres aan den koning, waarin verzocht wordt, bij eene wet1° een levenslang pensioen toe te kennen aan de nagelaten betrekkingen der schipbreukelingen van de Adder2° op hun graven een monument te plaatsen, waarop onder meer geschreven zou moeten staan„Door zorgeloosheid, onverschilligheid en onnadenkendheid der bevoegde autoriteiten von den zij hun dood in de golven," en 3° die auto riteiten te straffen met een geldboete, ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen, geëvenredigd aan het feit. Aan het onder 1° vermelde verzoek zal, indien er termen toe gevonden worden, volgens eene reeds bestaande wet voldaan worden. Het ver zoek onder 3° ligt buiten de bevoegdheid der wet gevende macht, die geen strafwetten met terug werkende kracht mag uitvaardigen en die het spreken van recht behoort over te laten aan de rechtelijke macht. Het verzoek onder 2° behoort te huis bij een of ander comité van leiders of raddraaiers eener volks-regeering, maar niet bij den koning, die als hoofd der uitvoerende macht, zeker niet op deze wijze zijne ontevredenheid over „zorgeloosheid, onverschilligheid en onnaden kendheid" gesteld dat ze bewezen waren, der onder hem geplaatste autoriteiten, zou behooren kenbaar te maken. Het bestuur der Werklieden- Vereeniging doet, door zulke ongerijmde adressen, aan de versprei ding van het besef, dat de ontwikkelde werk lieden in 't bezit van politieke rechten gesteld behooren te worden, onberekenbaar veel kwaad. Want geen meer doorslaand bewijs kunnen zij geven dat het allereerste begin van inzicht in de staatsrechtelijke verhoudingen hun nog ontbreekt. Toch kan dit met sommige harer bestuurders, de gunstig bekende werkman E. E. D. Urban is o. a. haar secretaris, het geval niet zijn. Zij moeten zich dus tot het in de wereld zenden van het dwaze stuk hebben laten bewegen door eene zekere voorliefde voor groote woorden en slagen in de lucht, niettegenstaande zij zelve de ijdelheid daarvan moeten gevoeld hebben. Door zulke dingen nu, brengt men in ons nuchter Nederland ge woonlijk precies het tegendeel te weeg van hetgeen men er zich van voorstelt. Het Haagsche Dagblad verklaart in staat te zijn mede te deelen, dat van wege het ministerie van marine reeds maatregelen genomen zijn om inlich tingen te bekomen betreffende het aantal hulp behoevende betrekkingen van de mannen die met de Adder zijn omgekomen. Het onderzoek, voegt het Dbl. er bjj, moet zich echter over vele plaatsen des lands uitstrekken en wie bekend is met de levenswijze en de zeden van de lagere klasse, zal begrijpen dat het in vele getal len zeer lastig is, vertrouwbare inlichtingen te bekomen. Daar het om het verkrijgen daarvan te doen is, om als grondslag te dienen voor het be steden van de gelden, zal dus nog eenig geduld moeten geoefend worden, voordat de uitslag van het onderzoek in de dagbladen kan worden medegedeeld. Wij meenen hier aan toe te moeten voegen, dat aan verschillende plaatselijke comité's van onder stand verzocht is, tot het hekomen van vertrouw bare inlichtingen mede te werken. Groote voor zichtigheid is daarbij noodzakelijk. Hoe groot het medelijden en de hulpvaardigheid ook mogen zijn, de bedoeling is zeker niet dat die anders bestemd gorden dan tot leniging, zoo veel mogeljjk, van een w e r k e 1 ij k, op het oogenblik geleden wor dend geldelijk nadeel. Gisteren ochtend zag men noordelijk van Sche- veningen een 8tal schokkers, die hoogstwaarschijn lijk naar de Adder vischten; ten westen ontwaarde men nog drie schokkers en verder op nog drie stoomers. Of deze laatste de schepen waren onder bevel van den luitenant Nijgh is niet met zeker heid te zeggen, daar zij nog al ver in zee lagen. (Zie laatste berichten van heden). Gedurende de morgen te geven matinée op het Molenwater alhier zullen, door het muziekkorps der schutterij, te 3 uren de navolgende muziek stukken worden uitgevoerd, ter nagedachtenis der slachtoffers van de schipbreuk van de Adder. N°. 1. Treurmarsch, Chopinn®. 2. GebetOtton°. 3. Air Stdbat Mater, Rossini; n°. 4. Requiem, Jamelli en n°. 5. Koraal Ein fester Burg, Luther. Z. M. de koning, willende dat door een deskun dig en onpartijdig onderzoek zoo mogelijk de oorzaken worden nagegaan en opgespoord, waarhij aan de zeeramp Zr. M«. ram-monitor Adder onlangs overkomen, moet worden toegeschreven, heeft bij besluit van 21 dezer, n° 1, eene commissie be noemd, bestaande uit: als voorzitter, den vice- admiraal R. L. de Haes; als leden: den kapitein ter zee W. Enslie; mr. E. N. Rahusen, voorzitter van het college voor de zeevisscherijT. C. van de Poll, expert van Veritas-, D. L. Wolfson, oud- zeeofficier, laatst directeur der Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij te Feijenoorden als secre taris, de luitenant ter zee le kl. A. G. Ellis. Deze commissie zal op een door den voorzitter vast te stellen datum vergaderen aan het lokaal van het departement van marine. (St. Ct.) (Zie laatste berichten van gisteren). Naar aanleiding van het vinden van lijken van schipbreukelingen der Adder, wier identiteit niet meer te herkennen is, wordt ons een denkbeeld aan de hand gedaan, dat de aandacht van be voegde personen niet onwaardig schijnt. Het bestaat hierin, dat allé militairen, van de land- en zeemacht, op de bloote borst een metalen plaatje zouden dragen, met hun naam en stam- boeknommer erop gegraveerd, dat met een lederen bandje om den hals bevestigd zou wezen. Ook zouden hun kleederen met hun naam gemerkt kunnen worden. Onze berichtgever voegt hierbij dat hij zelf, met het oog op het dikwijls vinden van onherkenbare lijken, steeds iets bij zich draagt waaruit zijn naam zou kunnen blijken. «Soes» 22 Juli. Ter aanvulling van ons be richt van gisteren dient, dat alleen aan reizigers 2e klasse der spoorboot een biljet, waarop zij gratis de tentoonstelling alhier kunnen bezoeken, wordt verstrekt. Des Dinsdags (abusievelijk stond in ons vorig bericht Y r ij d a g s gemeld), te beginnen met 25 dezer, is de entrée voortaan 25 cent. De Exploi tatiemaatschappij zal op de Zondagen, die in de tentoonstelling vallen, voor het eerst den 30en dezer, reizigers met speciale retourkaarten 3e klasse, van alle stations der lijn YlissingenRoo sendaal, tegen den prijs van een enkele reis, ver meerderd met den gereduceerden toegangsprijs der tentoonstelling, naar Goes toelaten. Het vertrek is bepaald van Ylissingen (stad) te 9.30 vm. en van Roosendaal te 1.28 vm., terwijl dat van Goes bepaald is in de richting Vlissingen te 4.48 en in de richting Roosendaal te 6 uur des namiddags. Aan de directie der Staatsspoorwegen komt een woord van dank toe voor hare medewerking in deze, die zeker zal bijdragen om het tentoonstel- lingsbezoek nog te vermeerderen. Bij de aanstaande wedrennen te Bussum zal ook een schiet-wedstrijd op duiven gehouden worden. Het Nieuws van den Dag knoopt, in stede van eene aanbeveling, aan het programma voor dit laffe, wreede, uit den vreemde ingevoerde tijd verdrijf, het volgende zeer gepaste protest vast: Wij kunnen niet anders dan ons leedwezen uit spreken, dat ten behoeve van louter vermaak een groot aantal onschuldige vogels als slachtoffers zullen vallen van het moordend lood. Zulk een internationale duivenmoord is niet te vergelijken bij een jacht. De dieren worden los gelaten om tot mikpunt te dienen van de daartoe op post gezette en meestal in dit „vermaak" scherp geoefende schutters. Daarenboven kunnen de vogels vervangen wor den door glazen ballen, opgewonden door den Bogardustoestel. Wjj voor ons bljjven zulk een internationalen wedstrijd op duiven beschouwen als eene wreed heid, waarop daarenboven de geest, zoo al niet de letter van de wet tot bescherming van nuttige vogels van toepassing moet worden geacht. Wie eenig gevoel heeft voor het lijden onzer medeschepselen, zal zeker geen getuige willen zijn van het op groote schaal verminken of dooden van duiven, dat den 4en Augustus op de heide te Bussum geschiedt. In de halfjaarlijksche vergadering van den ge neeskundigen raad voor Groningen en Friesland is, behalve vele andere gewichtige besprekingen besloten, een brief aan den minister te richten, met verzoek dat het aan rijks-ambtenaren ver boden worde, hunne kantoren te bezoeken gedu rende den tijd, dat er in hunne woning eene be smettelijke ziekte is. Ook omtrent het euvel, dat aan de woningen der spoorwegwachters op de lijn Leeuwarden-Harlingen de beerput en de drinkwater- ton onafscheidelijke buren zijn, zal men zich tot de regeering wenden. Gedurende de maand Juni 1882 is in de rijks postspaarbank ingebracht178,406, en terugbe taald 78,165; de som der inlagen op 30 Juni bedroeg 1,413,944. In den loop der maand werden 1993 nieuwe spaarbankboekjes uitgegeven; 307 boekjes werden geheel afbetaald; zoodat aan het einde der maand 35 501 boekjes in omloop waren. Met ingang van 1 Augustus a. worden weder een aantal hulpkantoren, in Groningen, Drenthe en Noord-Brabant voor den dienst der rijks-post spaarbank opengesteld. In eene Donderdag avond gehouden buitengewone algemeene vergadering der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam is besloten, Zaterdag 5 Augustus a. (wedloopen te Bussum) niet als beurs- dag te beschouwen. Dit besluit is genomen op voorstel van 157 leden. Het Handelsblad heeft dezer dagen hetzelfde feuilleton als wijeene vertaling van Ludovic Halévy's geestigen roman V Abbé Constantin, doch onder den veranderden titel van Miss Percival. Zulk een naams-verandering is meer gebruike lijk, ook door ons wel eens gebezigd en er kunnen redenen voor bestaan. Minder verklaarbaar is de handelwijze van het Rott. Nieuwsblad, dat den vóór vele jaren verschenen roman Flamarande, van George Sand, geeft alsVerkeerd Beoordeeld, »door mevr. A. L. A. Dudevant," zonder aandui ding dat het een vertaald werk is. De naam George Sand is wereldberoemd die van mevr. Dudevant buiten de letterkundige wereld niet zeer bekend. Zon men bp het Rott. Nbl. bang wezen den in sommige ooren verdacht klinken den beroemden naam dagelijks in de courant te noemen Of steekt er wat anders achter Niettegenstaande het eenparig advies van den raad van Indië, tot behoud in 's lands dienst van den resident van Bagelen W. Ligtvoet, die onder overlegging van een geneeskundig certificaat ver lof wegens ziekte heeft aangevraagd, heeft de gouverneur-generaal dien hoofdambtenaar toch op pensioen gesteld, uit overweging dat hij de koffie cultuur zou hebben verwaarloosd. Ook komt in de overweging voordat de regeering hem bij eventueelen terugkeer van verlof geen geschikte residentie zou kunnen toevertrouwen. (Bat. Hbl.) De St. Ct. bevat de wet tot tijdelijke voorziening in geneeskundige hulp bij de zeemacht. Daarbij is bepaald dat tot 1 Januari 1890, voor een be paalden tijd, tot offic. van gezondheid 2e kl. hij de zeemacht benoemd kunnen worden vreemdelin gen die, na afgelegd examen, het recht tot uitoefe ning der geneeskunst in haren geheelen omvang in een ander rijk verkregen hebben. De St. Ct. bevat voorts de wet verklarende het algemeen nut der onteigening van eigendommen ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Rotterdam naar Maassluis en de wet tot wijziging der wet op het recht van zegel. In de St. Ct. is opgenomen een kon. besluit, tot vernietiging van het besluit van burg. en weth. vanaHoofdplaat, dd°. 28 April 1882, waarbjj aan het hoofd der openbare school n° 1 vergun ning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken. Bij dit besluit is overwogen, dat volgens art. 134 der gemeentewet, met betrekking tot de rege ling en het bestuur van de huishouding der ge meente, aan den raad behoort alle bevoegdheid, die niet bij deze of eenige andere wet aan den burg, of aan burg. en weth. is opgedragen; en dat derhalve burg. en weth. van Hoofdplaat niet bevoegd waren het vermeld besluit te nemen. onderwijs. Benoemd tot Ieeraar aan de R. H. B. S. te Gouda J. H. van der Yoort te Goes. (Zie laatste berichten van gisteren). Vrijdag 28 Juli a. zal alhier de algemeene vergadering van onderwijzers in het arrondisse ment Middelburg gehouden worden. *35ieri!szee, 21 Juli. Door het kiescollege der N. H. gemeente alhier, is, ter vervulling der vacature-Montijn, het volgend zestal predikanten samengesteldC. Beets te Houten met 40, D. G. Escher te Dieren met 40, P. J. Romijn te Ridder kerk met 39, M. A. Adriani te Maarssen met 38 C. B. Oorthuis te Woudrichem met 37 en J. Bou- vin te Nijbroek met 28 van de 40 geldig uitge brachte stemmen. Er waren briefjes in blanco. In de 2e zitting der algemeene synode van de Ned. Herv. kerk werd medegedeeld, dat het synodaal archief, hetwelk in een toestand verkeerd had, die dringend voorziening vereischte, reeds voor een goed deel op orde was gebracht. De heer L. Overman, predikant te Sppkenisse, was als amanuensis den secretaris ter zijde gesteld en had op de meest loffelijke wijze zijn taak vervuld. Er kon dan ook nu gevolg worden gegeven aan het welwillend aanbod van den heer Crull te Tholen, om het archief der voormalige classis van Bergen op Zoom, dat aan zijn zorg was toever trouwd, naar het synodaal archief over te brengen. Volgens het besluit der vergadering toch was in de behoefte aan een boekenkast voorzien. De off. van gezondheid le kl. P. A. Risch, dienende aan boord van Zr. M°. artillerie-instruc tie-schip Het Loo, wordt op nonactiviteit gesteld, en vervangen door den off. van gezondh. le kl. J. F. La Cave, arts; voorts wordt de off. van gezondh. 2e kl. dr. J. W. Blanken, arts, geplaatst aan boord van Zr. Ms. rammonitor Haai. De officier-machinist 2e kl. A. Jongkees, uit Öost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Sedert de berichten in de Staatscourant van 20 dezer, is van de bemanning van Z'. M'. ram monitor Adder nog aangebracht het lijk van den korporaal van de mariniers, J. G. J. van den Bergh. Blijkens ontvangen telegram heeft Z'. M». schroefstoomschip Marnix, onder bevel van den kap. luit. t/z jhr. C. C. Six, in den namiddag van 20 dezer, Malta verlaten, koers stellende naar Port Said. Voor het kantongerecht te Goes werd gisteren behandeld de zaak van den herbergier J. F. W. v. d. D. aldaar, beklaagd van niet te hebben op gehangen op zijn stoep een door den gemeente secretaris gewaarmerkt afschrift der vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, en een exemplaar der wet. De kanton rechter heeft den beklaagde ontslagen van alle rechtsvervolging, de kosten te dragen door den staat. Heden wordt door de leerlingen der school voor on- en minvermogenden alhier, die zich door getrouw schoolbezoek in 't afgeloopen jaar die gunst heb ben waardig getoond, een rijtoertje gemaakt. Tengevolge van een gebrek aan de machine is heden morgen de spoorboot niet naar Zierikzee vertrokken en is door de schroefstoomboot Valk de dienst verricht. Waarschijnlijk zal morgen de schade hersteld zijn en de spoorboot zjjn dienst hervatten. Z. M. de koning zal voor den aanstaanden zeilwedstrijd van het koninklijk jacht-eskader in Engeland, waarvan de prins van Wales aanvoer der is, als prijs geven een zilveren ruiterstandbeeld van prins Willem IIIkoning van Engeland, in den slag bij de Boyne. Aanstaanden Dinsdag zullen de weezen uit het burgerweeshuis op het Molenwater alhier, be geleid door den vader en de moeders van dat ge sticht, een tochtje maken naar Goes en omstreken en tevens de tentoonstelling aldaar bezichtigen. Zij vertrekken des voormiddags per trein van 9.40 en zullen des avonds te 19 uren terugkeeren, PoMf

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1