N° 171. 125e Jaargang. 1882. Zaterdag 22 Juli. FEUILLETON. Middelburg 21 Juli. FATEH CONSTANT IJ N. Dit blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Uit het Fransch, HiDllEWilliliSCIlii COIJRAMT. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. In eene achterstaande advertentie wordt door het Middelburgsche comité tot ondersteuning van de hulpbehoevende nagelaten betrekkingen van de Adder een beroep op de algemeene liefdadigheid gedaan. Wij ondersteunen dat beroep van ganseher har te. De liefdadigheid moge onmachtig wezen om het zware leed, dat de slachtoffers der ramp ge troffen heeft, te vergoeden, zij kan maken dat de gevolgen daarvan, althans in stoffelijk opzicht, minder noodlottig zijn. Daartoe te kunnen me dewerken is een schoone roeping voor ieder, die hart heeft voor het lijden zijner medemenschen en die de middelen bezit om aan deze roeping gehoor te geven. Ten einde eenigszins den omvang te doen be- oordeelen van de behoeften waarin voorzien moet worden, volgen hier eenige inlichtingen, aan het Vaderland ontleend. De regeering heeft, krachtens eene in 1879 aangenomen wet, gelegenheid om dadelijk, ook aan de betrekkingen van de vermisten, het toe te kennen pensioen als onderstand te ver- leenen. De pensioenen zijn echter, zooals alle wedu wen- en weezen-pensioenen niet hoog. Zij zijn in 1879 vastgesteld als volgt: voor de weduwe en weezen van een luit. t/z le kl. ƒ600; luit t/z 2e kl. (of met dien rang gelijk gestelde) ƒ450; voor de mindere rangen van ƒ110 voor matro zen, soldaten en mariniers, tot 250 toe voor adjudant-onderofficieren en daarmede gelijkge- stelden. Die karige pensioenen voor zooveel noodig aan te vullen, te zorgen voor andere nagelaten betrek kingen, die bij de ramp van de Adder hun ver zorger en kostwinner verloren en in het geheel op geen pensioen van den staat aanspraak kunnen maken, dat is de taak van de burgerij. Mogen de giften, die reeds thans toevloeien, in nog rui mere mate toenemen, zoodat er een goed fonds van gevormd kan wordenwaarmede dan de hoofdcommissie haar edele en kiesche taak van verzorging der nagelaten betrekkingen op onbe krompen wijze zal kunnen vervullen. De geruchten, schrijven verscheidene bladen nu weder, dat de minister Van Lijnden reeds besloten zou hebben het mandaat tot kabinetsformatie niet te aanvaarden, bevestigen zich niet. Eerst na terug komst des konings op 26 dezer, is eene eindbe slissing ter zake der crisis te verwachten. In een buitengewonen ministerraad, eergisteren gehouden, werden uitsluitend de Egyptische aangelegenheden ter sprake gebracht. Daarin is besloten dat het oorlogsvaartuig de Marnix, dat van Alexandria naar Malta was vertrokkenonmiddellijk naar Egypte zal terugkeeren en te Port-Said zal statio- 14 VAN LÜDOVIC HALÉVY. V. »Ik ook nietmaar tót nog lijkt het even wel zoo. Neen, ik heb nog niets gevoeld dat naar liefde zweemt. Gij lacht, ik kan wel raden waarom gij lacht. Gij zegt bij u zelve»Hoor dat kleine ding eens, dat verbeeldt zich dat zij weet wat beminnen is Gij hebt gelijk, ik weet het niet maar ik kan het wel een beetje nagaan. Beminnen is, dat men een zeker persoon boven allen en alles verkiest, niet waar, Suzie »Ja, dat is het." »Is het niet dat men nooit moede wordt dien persoon te zien en te hooren? Is het niet dat men ophoudt te leven zoodra die persoon er niet meer is, om terstond weer te herleven zoo dra hij weer verschijnt »0! dat is een innige liefde!" »Nu, dat is de liefde, waarvan ik droom." - »En komt die liefde nog altijd niet Volstrekt niet tot nogtoe. En toch neeren. Volgens gisteren ontvangen telegram heeft de Marnix bereids aan die lastgeving voldaan. Voorts is bepaald dat de Bonaire zich zoo spoedig mogelijk eveneens naar Egypte zal begeven, ter bescherming zoowel van Nederlandsche als Belgi sche onderdanen. *<Goes, 20 Juli. De tentoonstellings-commissie heeft met de directie der Zeeuwsche spoorboot eene regeling getroffen, waardoor reizigers die van dit vervoermiddel gebruik maken, op vertoon van hun plaatsbiljet de tentoonstelling gratis kunnen bezoeken. Deze maatregel zal het bezoek uit Schouwen zeker bevorderen. Nog heeft de eommissie besloten den toegangs prijs des Vrijdags, evenals des Zondags, op 25 cent te stellen. Aanstaanden Zondag zal de Kruiningsche Har monie eene matinee geven. Voor de verloting zijn eenige schoone voorwer pen, waaronder een zilverkastje, een schrijfbureau, een haard, enz., voorloopig aangekocht. In de heden gehouden vergadering van het Nut is tot afgevaardigde ter algemeene ver gadering gekozen d' A. W. van Campenen tot zijn plaatsvervanger de heer Z. W. van der Bilt Lamotthe. De voorzitter deelde mede dat het bestuur uit zijn midden benoemd had tot vice-voorzitter den heer J. L. van de Pauwert, en tot bibliothecaris den heer G. J. van der Poll. Over de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, werd van gedachten gewisseld. Ten aanzien van het voorstel-Dordrecht, in zake de herdenking van het honderdjarig bestaan dei- Maatschappij in 1883, werd den afgevaardigde be- paaldeljjk last gegeven om tegen het oprichten van een standbeeld voor den stichter der Maat schappij te stemmen. Aan het stichten eener nuttige instelling gaf men de voorkeur. li rn in in gen 20 Juli. Door de handboog schutterij De drie Korenbloemkens alhier werd heden een concours gehouden naar den lossen vogel, waaraan deelnamen de volgende vereeni- gingenConcordia van 's Heerenhoek, Jacóba van Beijeren van Goes, Willem Teil van Ovezande, Soranus van Heinkenszand, Oefening en Uitspan ning van Hansweert, De Pauw van Biezelinge, Sint Andries van Wemeldinge, Barbara van 's Heerenhoek en Sint Sebastiaan van Yerseke, vertegenwoordigd door te zamen 40 schutters en het feestgevend gezelschap De drie Korenbloemkens, sterk 10 leden. Als prijzen waren uitgeloofdvoor den hoofd vogel (klep) le prijs 10, 2e prijs 10, voor eiken zijvogel 7.50 en voor de 6 kallen 2.50 elk. De hoofdvogel, le prijs, werd afgeschoten, 6 maal, door het lid J. Vermeere van de Drie Koren bloemkens van Rruiningen, de 2e prijs (hoofd vogel), door het lid Y. Boele, van Jacóba van Beijeren van Goes (5 maal), de zijvogels door bestaat die persoon, die door mij boven alle anderen wordt uitverkoren. Weet gij wie het is »Neen, ik weet het niet; maar ik kan het mij wel een beetje voorstellen »Ja, gij zijt het, lieveling, en misschien maakt gjj, ondeugend zusje, mij op dit punt wel zoo gevoelloos en wreed. Ik houd te veel van u. Gij hebt mijn hart geheel in beslag genomen, er is geen plaats meer in voor een ander. Iemand boven u te verkiezenMeer van iemand te hou den dan van uDat zal ik nooit kunnen 1" »Toch wel »0, neen! Anders beminnen, misschien, maar méér nooit. Daar moet hij nooit op reke nen, die mijnheer dien ik wacht en die maar niet komt." Wees niet bang, Betty. Er zal plaats ge noeg in uw hart zijn voor allen die gij moet lief hebben, voor uw man, voor uwe kinderen, en zonder dat ik, uw oude zuster, er iets bij te kort kom Dat kleine hartje is heel groot Bettina omhelsde haar zuster hartelijkliet haar hoofdje op den schouder van Suze rusten en zei »En als ik u nu eens begon te vervelen om mij hier bjj u te houden, als gij mij gaarne kwijt wiidet zijn, weet ge wat ik dan zou doen Dan zou ik de namen van twee van die heeren in eefi mandje wei-pen en erom loten. Er zijn er twee die mij desnoods niet al te onaangenaam zouden zijn." »Welke twee? „Prins Romanelli?" »Dat is de een. Nu de ander." V. Boele, lid van Jacóba van Beijeren van Goes, en J. Geus, lid van Concordia van 's Heerenhoek, terwijl de kallen door verschillende deelnemers "verden afgeschoten. Tengevolge van het schoone weder heerschte op het feest de meest opgewekte en aangename stemming, terwijl tal van ingeze tenen afwisselend het terrein bezochten, uitgelokt door het levendig tooneel dat daar te zien was. Niet 50, maar 56 palmen was de diepgang van het stoomschip Canutedat door het Westgat van den Rotterdamschen Waterweg gestoomd is. (Zie M. Ct. van gisteren). In de gisteren gehouden zitting van den Rotterdamschen gemeenteraad werd mededeeling gedaan dat wijlen de heer Hoffman, oud-wet houder, bij zijn testament J 38.000 aan de gemeente Rotterdam vermaakt heeft, zijnde dat de som, door hem als wethouder genoten. Als voorwaarde was gesteld, dat het geld gebruikt moest worden tot bevordering van onderwijs of kunst. Goedgekeurd werd de strafverordening, waarbij na vijf jaren het gebruik van het abattoir ver plichtend wordt gesteld. De regeering heeft aan den heer S. A. Klaasen, te Utrecht, vergunning verleend om voor den aan leg van een stoomtramweg van Bergen op Zoom naar Breda gebruik te maken van een deel van den eersten zijtak van 's rijks grooten weg van Bergen op Zoom in de richting naar Tholen tot aan den provincialen weg naar Halsteren, van Etten naar Prinsenhage en van Prinsenhage tot aan de traverse van den rijksweg te Breda. In het mail-overzicht van het Alg. Dcigbl. v. N.-I. leest men o. a. het volgende Wat moet er met Atjeh gedaan worden? Die vraag is bij de laatste berichten van daar door Aeiiigeen uitgesproken. Zelfs is, zegt men, de legerkommandant naar den gouv.-generaal te Bui tenzorg gegaan om elkander die vraag te doen. Het is te hopen, dat de beide excellenties een beter antwoord gevonden hebben dan de meesten harer onderdanen. Onze tocht naar Meroeë, het hervatten van den oorlog, heeft precies even veel geholpen als te voren het niet-hervatten van den oorlog. Het officieel verslag meldt uitdruk kelijk, dat Toekoe ai Tiroe in die door ons vernielde sterkte zich opnieuw versterkt heeft en voor de door ons doodgeschoten Atjehers weer andere om zich heen heeft. Maar 't ergste is, dat een troep van 50 man onder luit. H., die de Chi- neesche wegwerkers ging dekken, uit een kam pong-rand zoo duchtig beschoten werddat er eenigen, en daaronder de luit., zwaar gewond werden. Verder is tweemaal in een week 's nachts de passer-Missigit, de inlandsche winkelbuurt vlak bij de Missigit, door een bende roovers overvallen. Dat was geen aanval op Ned. soldaten, maar een rooftocht, waarbjj den eersten nacht een paar btv woners van de passer het leven lieten en den 1 volgenden nacht éen, terwijl een Europeesch ge- Mijnheer De Montessan?" »Dat zijn er twee. Ja, die twee zouden nog al aannemelijk zijn, maar ook niet meer dan aannemelijk en dat is niet genoeg." Daarom verbeidde Bettina met zooveel ongeduld den dag van haar vertrek naar Logneval. Zij was al die genoegens, die zegepralen, die huwe lijksaanzoeken eenigszins moede. De Parijsche maalstroom had haar terstond na. haar aankomst beetgepakt en niet weer losgelaten. Geen uur rust of verademing Zij gevoelde behoefte om ten minste eenige dagen aan zichzelve overgela ten te zijn, om te overleggen, zich op haar gemak te ondervragen in de kalmte en de eenzaamheid van het buitenleven, in éen woord om zichzelven toe te behooren. Bettina was dus zeer welgemoed en vroolijk, toen zij den 14en Juni om 12 uren in den trein stapte, die haar naar Logneval moest brengen. Zoodra zij met haar zuster alleen in een coupé zat, riep zij uit „O wat ben ik blijNu kunnen wij uit rusten. Tien dagen met ir alleenwant de Nor- tons en de Turners komen eerst den 25en, niet waar »Ja, eerst den 25eli." »Wij zullen ons leven te paard, in het rij tuig, in de bosschen en op de velden doorbrengen. Tien dagen vrijheidEn in al die tien dagen geen aanbiddersgeen vereerdersEn waarop waren al die lieden verliefd Op mij of op mijn geld? Dat is het geheim, het ondoorgrondelijke geheim employeerde van de leger-leveranoiers, die naar buiten geloopen was, gewond en er voor een 1000 buit gemaakt werd. In eene Woensdag gehouden vergadering van het comité voor de Internationale visscherij-ten- toonstelling, in 1883 te Londen te houden, werd medegedeeld dat de Nederlandsche regeering eene ruimte heeft aangevraagd van 10.000 a 12.000 vierk. voet in éen blok. De prins van Wales die de vergadering leidde, wees erop dat het eene groote voldoening voor het comité was dat Amerika zoo mild 10.000 dollars en eene speciale visscherij- stoomboot ten dienste der inzenders had gesteld. Hij hoopte dat die boot gedurende de tentoon stelling op de Theems zou te zien zijn. Ook de medewerking van het Nederlandsche gouvernement werd zeer op prijs gesteld, evenals die der Engel - sche koloniën Canada, Nieuw-Zeeland en Nieuw- Zuid-Wales. De St. Ct. bevat de wet tot onteigening van perceelen ten behoeve van den aanleg van een kanaal van Almelo naar de Pruisische grenzen in de richting van Nordhorn. Het nader onderzoek naar het door de stoom schepen Naerebout en Schelde gevonden wrak kon gisteren niet met vrucht worden voortgezet, omdat wind en zee het neerdalen van de duikers belet ten. Er zal op aflandigen wind en kalme zee moeten gewacht worden, eer met de duikers een onderzoek kan worden ingesteld. Men schrijft ons uit Den Haag Het Maandblad tegen de Kwakzalverij legde dezer dagen, toevallig, want het onderwerp behoort niet tot zijne gewone bemoeiingen, den vinger op een kwaad, dat in sommige kringen der residentie groote afmetingen bezit. Over »de kwakzalverij onder den deftigen stand in Neder land" ware veel te schrijvendat vrij wat be langwekkender zou zijn dan de berichten over het geloof aan wondermiddelen en tooverij onder het volk, waar de dagbladen ons op onthalen, stand vastig met de bijvoeging dat „men zoo iets in onze verlichte 19e eeuw niet verwachten zou." Wie zijn ooren hier in Den Haag te luisteren legt en zijn oogenden kost geeft ,„verwacht," neen weet heel wat anders. Natuurlijk niet alleen in Den Haagdezelfde oorzaken brengen dezelfde gevolgen voort, overal. Maar de bodem is toch in de residentie voor de ontwikkeling van sommige woekerplanten buitengewoon geschikt. Men vindt hier in de eerste plaats nog enkele fossiele overblijfselen van den politieken en maatschappelijken toe stand van voor '48, Nederlandsche legitimisten, zonder de trouw aan een van den troon gestoo- ten vorstenhuis, dat den nazaat der Pransche émigrés iets eigenaardigs bljjft geven. Hun Nederlandsche geestverwanten keeren echter, even goed als zjj, aan politiek en maatschappij den rug toe; sluiten zich op in een strikt bepaalden ge- De locomotief flootde trein zette zich lang zaam in beweging. Een vrjj dwaas denkbeeld schoot Bettina door het hoofd, zjj stak het hoofd uit het portier, wuifde tot afscheid met de hand en riep Vaart wel, al mijne aanbiddersvaartwel!" Daarna wierp zij zich in een hoek van de coupé en barstte in een schaterlach uit »0 Suzie, o Suzie!" »Wat is er?" »Er stond een man met een roode vlag lil de handdie heeft mij gezienHij heeft mjj gehoord. En hij keek zoo verwonderd »Gij zijt ook zoo dwaas »Ja, omdat ik uit dat raampje geroepen heb, dat is waar, maar niet omdat ik bljj ben dat wjj met ons twee beidjes alleen zullen zijn." Alleen, alleen niet zoo geheel alleen. Van avond hebben wij om te beginnen twee gasten ten eten." »0, dat is waar; maar die menschen wil ik heel gaarne weer eens terugzien. Ja, ik zal heel blij zijn als ik den pastoor terug zie, en vooral dien jongen officier." »Hoe dat! vooral?" Zeker omdat ik zoo getroffen wak door hetgeen die notaris van Souvigny ons onlangs verteld heeft, het is zoo aardig wat die groote artillerist gedaan heeft, toen hij nog klein was, zóo aardig, zóo aardig, dat ik van avond een ge legenheid zal zoeken om hem te zeggen hoe ik erover denk, en die zal ik vinden ook!" (Wordt vervolqdi

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1