Gemengde Berichten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. betuigen. De harmonische overeenstemming van den zang en de pianobegeleiding met de woorden van het gedicht was inderdaad opmerkelijk schoon. Wij zouden te uitvoerig worden, wanneer wij de verschillende nummers afzonderlijk wilden be spreken algemeen zullen echter voldaan hebben het tweede koor Wee onshet omeeder nadert het Jachtkoor, en de allerliefste, opgewekte melodie van het Lenteliedje. Het geheel heeft uitstekend bevallen, ook de voordracht door de jeugdige solisten. Wij zijn verlangend om te gelegener tijd dit verdienstelijke werk nog eens in zijn geheel te hooren. Als men bedenkt met hoeveel moeilijkheden een com ponist te kampen heeft, wanneer hij met zoo weinig krachten, als een kinderkoor oplevert, een muziekstuk van eenigen omvang in het leven wil roepen, dan wordt het begrijpelijk dat die compo- sitiën zoo schaarsch zijn. Ook uit dit oogpunt is de samenstelling van Prins Geliefd voor de dich teres zoowel als voor den componist een zegepraal. De zangschool heeft dus naar onze bescheiden meening weder bewezen onder de goede leiding van den heer Cleuver geheel aan hare roeping te beantwoorden en belooft voor het aanstaande muzikaal seizoen weder een goede versterking aan de zangvereeniging te-aullen leveren. Bij het eindigen van diet verslag zij het ons vergund nog met een enkel woord de zangvereeni ging, waarmede de zangschool in nauw verband staat, te bespreken. De drie uitvoeringen die Oefening en Uitspanning ons den vorigen winter gegeven heeft, zijn zeker nog niet vergeten en getuigden van vooruitgang zoowel in den zang als in de instrumentale bege leiding van de voortreffelijke werken, die onder de degelijke leiding van den heer Cleuver ten gehoore zijn gebracht. Nog wat moeite, wat opofferingen en wat volharding, dan zien we reeds in 't verschiet zanguitvoeringen met een volledig, zij het dan ook een klein, orkest. Eene harmonische, eendrachtige samenwerking zal tot dit doel leiden en komen soms kleine dissonanten voor, dat die dan onmid- del'ijk in reine consonanten worden opgelost, dan is een goed, welluidend slot verzekerd Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van leden van den raad der gemeente Duivendijke, hebben van de 36 kiezers 24 geldige biljetten ingeleverd. In de door periodieke aftreding ont staande vacatures werden gekozen: de heeren P. Priemus, aftredend lid, en I. Padmos; voor de tengevolge der aftreding van den heer L. Vierge ver ontstane vacature moet herstemming plaats hebben tusschen de heeren I. Hanse Jz., die 8 en J. Hendrikse die 3 stemmen verkreeg. Vlissiiigen, 20 Juli. Heden morgen is met goed gevolg te water gelaten, van de werf dei- koninklijke nri De Schelde alhier, de grootste dei- drie stoomschepen, bestemd voor de verbetering van het vaarwater in de straat Madura, voor re kening van het departement van koloniën Omtrent het gevonden wrak in de Noordzee nabij Monstermeldt het Vaderland nader het volgende De schepen, die het wrak gevonden hebben, dat men vermoedt het wrak van de Adder te zijn, zijn de Frans Naerebout en de Schelde. De plaats waar men het gevonden heeft is, volgens miswij- zend kompas, ongeveer s/4 mijl Noord-West van Monster gelegen. Deze plaats komt ongeveer overeen met die, waarop volgens de verklaring van stuurman Den Duik en zeven andere Scheve- ningsche visschers, de Adder zou gezonken zijn. Het wrak ligt op 10 vadem diepte. Te Scheveningen wordt echter algemeen betwij feld of het wrak dat van de Adder is men houdt het voor het overschot van een schip met asch geladen, dat jaren geleden op die hoogte is gezonken; het wrak wordt door Scheveningers nog het asch- schip genoemd. Verder beweren de zeelieden, die met de kust en de stroomingen goed bekend zijn, dat, ware de Adder op de bewuste plaats gezonken, vele van de opvarenden te Scheveningen waren gekomen. De drie schepen kruisten gisteren morgen in meer westelijke richting dan de vorige dagen, dit grootetelkens terugkeerende vraagstuk van het huwelijk. Mevrouw Scott had een zeke ren naam uitgesproken die van de zijde van Bettina een krachtige, besliste weigering had uitgelokt, en Suze had lachend tot haar zuster gezegd Gij zult er eindelijk toch toe moeten be sluiten om te trouwen." »Ja zeker, zusje; maar ik zou het zoo naar vinden om zonder liefde te trouwenIk geloof dat ik, eer ik tot zoo iets kwam, gevaar zou moe ten loopen om als oude vrijster te sterven, en zoover is het nog niet met mij gekomen?" «Neen, nog niet." »Laat ons dus wachten «Laat ons wachtenMaar onder al die aanbidders, die u sedert een jaar naloopen, zijn er die heel aardig, heel aannemelijk zijn, en het is waarlijk wel een beetje vreemd dat niemand onder hen «Niemand, Suziewezenlijk niemand. Waar om zou ik u de waarheid niet zeggen Is het hun schuld Zijn zij onhandig geweest Zouden zij, als zij het anders aangelegd hadden, den weg tot mijn hart gevonden hebben Of ligt het aan mij Zou die weg tot mijn hart misschien zeer steil, rotsachtig, ontoegankelijk zijn, zoodat niemand er ooit langs zal kunnen gaan Zou ik een ondeugend schepseltje zijn, koud en koel en veroordeeld om nooit te beminnen «Dat geloof ik niet." Wordt vervolgd.) waarschijnlijk op raad van den schipper Keus. Hij hoopt het wrak te vinden tusschen de banken »de Gouden Bergen" en den «St. Jacobstoren". Te Nieuwediep is het lijk van den tamboer 3e klasse H. D. Van der Pluym aangebracht. Het was in zee opgevischt en in onherkenbaren staat. Het wapennommer van de kleeding wees de identiteit van het lijk aan. Thans zijn 37 lijken gevonden nog 26 personen worden vermist. Het Vaderland meldt dat vanwege het depar tement van buitenlandsche zaken een aanschrijving zal gezonden worden aan de Nederlandsche consuls in de kustplaatsen van Engeland, Noord-Duitschland, Denemarken, Zweden en Noorwegen, met verzoek om bij het aanspoelen of aanbrengen van lijken uit zee zich te vergewissen, of deze van de be manning van de Adder zijn. Uit Maassluis seinde men gisteren het volgende «Aan de zuidzijde van het eiland Rozenburg is een flesch aangespoeld, gedeeltelijk gevuld met wijn, waarin een briefje is gevonden met de vol gende mededeeling „„Adder zinkt, geen redding mogelijk van DER AA"". Er wordt echter aan de echtheid van dit briefje op goede gronden getwijfeld. Alles wat tot dus ver van den monitor gevonden werd, was steeds benoorden Scheveningen. Vooral eene flesch, die gedeeltelijk aan den wind is blootgesteld, welke sedert de ramp bijna onafgebroken zuideljjk en westelijk heeft gewaaid, zou bij den sterken vloed, welke steeds noordelijk langs de Hollandsche kust trekt, veel sterker dan de eb zuidwaarts, in noor delijke richting gedreven zijn. Waarschijnlijk heeft men dus slechts te denken aan eene „aar digheid" die in zouteloosheid en ongepastheid niet licht te overtreffen is. De minister van justitie heeft aan de tweede kamer een nota toegezonden, vergezeld van eene uitvoerige statistiek, aanwijzende de gevallen waarin, of de ambten waarvoor een eed, belofte of ver klaring naar de bestaande wetgeving wordt geeischt. De bepalingen dienaangaande komen niet alleen voor in wetten en koninklijke besluiten, maar ook in reglementen, instructies, resoluties, minis- terieele beschikkingen, enz. Omtrent de wijze, waarop en de termen waarin eed, belofte of ver klaring wordt geeischt, blijkt groote verscheiden heid te bestaan. Deze statistiek staaft de meening, dat omtrent het vraagstuk van den eed geen eenheid van beginsel in onze wetgeving bestaat, en beperking der gevallen, waarin thans ambts- en zuiverings- eeden worden gevorderd, wenschelijk is. Deze statistiek schijnt te kunnen worden be schouwd als een voorloopster van een wetsontwerp tot beperking van den eed, thans bij het depar tement van justitie in bewerking. (N. R. Ct.) Wij vernemen dat dit jaar geen monitor in dienst wordt gesteld om de Adder te vervangen. Aan boord van de monitor Haai zal een groot getal zeemiliciens geplaatst worden, die door dezen bodem niet van Willemsoord zullen worden afge haald, maar onder geleide naar eene aan te wijzen plaats zullen worden gebracht, om aldaar zich in te schepen. (N .R. Ct.) Als een bewjjs van de belangrijke verbetering, die in den Nieuwen Waterweg is te bespeuren, meldt de N. R. Ct. dat het Engelsche stoomschip Canute, gezagvoerder S. S. Cood, van Kronstadt komende met eene lading tarwe, langs het zooge naamde Westgat is binnen- en ongehinderd opge komen met een diepgang van ca. 50 palm (18 voet Engelsch.) De gouverneur-generaal van N.-I. heeft aan een comité de zorg opgedragen voor de bevordering van particuliere inzendingen op de in 1883 te Amsterdam te houden internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling en tot leden van dat comité benoemd de heeren W. J. Ankersmit, procuratiehouder van de firma Dummler en C° te Batavia, mr N. P. van den Berg, president der Javasche Bank, A. J. W. van Delden, chef van de firma Reijnst en Vinju te Batavia, J. Ph, Er- meling, vertegenwoordiger in N.-I. der Billiton Maatschappij, H. P. van Heukelom jr., hoofdagent der N.-I. Handelsbank te Amsterdam, B. C. de Jong, waarnemend hoofdagent en vertegenwoordiger der N.-I. StoomvaartmaatschappijC. P. Lohr jr, president van de factory der Ned. Handelmaat schappij, W. Suermondt Wzn, voorzitter van de kamer van koophandel te Bataviamet aanwijzing van den heer mr N. P. van den Berg, als voor zitter en van den heer D. D. Veth, als secretaris van bedoeld comité. Bij koninklijk besluit van 26 Jan. 1881 werd een staatscommissie ingesteld, tot onderzoek van de pensioenvraag in haar vollen omvang. Deze commissie heeft, onder dagteekening van 24 Juni 11., haar uitvoerig verslag uitgebracht. Bij dit verslag zijn een aantal bijlagen gevoegd, als wets ontwerpen tot regeling van het pensioen der bur gerlijke ambtenaren en een tot regeling van de pensioenen hunner weduwen en weezen. Het bestuur van het Pensioenverbond heeft de leden opgeroepen tot eene algemeene vergadering, om den tegenwoordigen toestand der zaak te bespreken en de middelen te beramen hoe door krachtige samenwerking het doel kan worden bereikt, De consul te Port-Said seint, dat het zoowel daar ter plaatse als in het Kanaal van Suez vol komen veilig is. De audiëntie van den minister van marine, die volgens aankondiging in de Staatscourant van 18 dezer, op 21 daaraanvolgende niet zou plaats heb ben, zal op dien datum wèl verleend worden. Bij beschikking van den minister van koloniën, zijn M. C. Haye, J. E. Smit en C. Kikkert gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch Indie, om te worden benoemd tot derden stuurman bij de gouvernements-inarine daar te lande. De St. Ct. bevat de statuten van de naamlooze vennootschappen Cultuur-maatschappij Djarangan en Boro en Ampel Gading. Beide hebben hun zetel te Rotterdam en ten doel het aanplanten van koffie en daaraan verbonden producten op hare gronden in N. Indie. De Si. Ct. bevat de wetten waarbij eene bijdrage van 600.000 uit 's rijks schatkist wordt verleend voor de verbetering van den Ouden IJsel, en van 186.000 voor de verbinding van de Voorzaan met het Noordzeekanaal, en de wet, waarbij tot nadere tegemoetkoming in de kosten van verbe tering der scheepvaartkanalen in de provincie Groningen 552.500 toegestaan wordt. In de St. Ct. is opgenomen de wet tot wijziging der wet van den 30en Mei 1877 (St. hl. n". 141), houdende regeling van het onderwijs bij de kon. mil. academie. (Vroede, 18 Juli. Donderdag 27 Juli, zal in onze gemeenteschool de 39e algemeene verga dering der onderwijzersvereeniging in het arron dissement Oostburg gehouden worden. Op het programma komt onder meer voor eene redevoering, te houden door den heer Hofstede te Sluisen de voorlezing van de bekroonde ant woorden op de prijsvraag over den «Iersche quaes- tie". Voor den rang van hoofdonderwijzer is o. a. te 's Gravenhage geslaagd de heer A. J. P. de Beste, onderwijzer aan de leerschool alhier. De 67e gewone vergadering der alg. synode van de Ned. Herv. kerk werd gisteren te 's Graven- hago geopend door dr J. Douwes, pred. te Leens, als oudste in diensttijd. Ds. I. I. L. Luti, van Middelburg, werd voorde derde maal tot voorzitter gekozen. Van de 17 stemmen werden er 14 op hem uitgebracht. Dr. Douwes werd tot vice-voorzitter en ds. Alingh Prins, van Korte Zwaag, tot diens secundus gekozen. Het houten kerkgebouw der Christelijk gere formeerde gemeente te Heinkenszand, dat bij den laatsten storm veel heeft geleden, zal vernieuwd worden. Maandag is bij onderhandsche inschrij ving aanbesteed het afbreken dier kerk en het opbouwen en vergrooten ervan in steen, waarvan aannemer is geworden de timmerman M. West- strate. Het is nog onzeker of Zr. Ms. schroefstoomschip Bonaire zijne bestemming naar Alexandrië, tot bescherming der Nederlandsche onderdanen, zal opvolgen, omdat het gebleken moet zijn dat zich daar te lande geen Nederlanders meer bevinden. Het oorlogsvaartuig ligt nog in het Nieuwediep ter reede. De kap. der mar. H. A. J. Batteké wordt ge plaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, ten einde belast te worden met het bevel over het aan boord van dien bodem ingescheepte detachement mariniers. De off. van adm. 3e kl. J. C. Vos, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De asp.-ing. der marine K. F. Koning wordt geplaatst bij de directie der marine te Amsterdam. Bergen op Zoom. Gedurende de veld- manoeuvres en het te betrekken kamp bij Milligen door het 4e regiment infanterie, zullen op den 31en Juli a. s. de garnizoenen Leiden, Delft en Gouda, alsmede Woerden en Wierickerschans, worden ver vangen door detachementen van het 3e regiment infanterie uit Bergen op Zoom, respectievelijk onder kommando van den kapitein W. J. von Lesschen met den len luit. J. A. Roeloffs naar Leiden, den len luit. S. L. Woutersen naar Delft, den len luit. A. Breeman naar Gouda en den l"n luit. I. R. Veltman naar Woerden. Naar wij vernemen zal gedurende de kermis in den Schouwburg alhier een tooneelgezelschap uit Antwerpen, onder directie van den heer F. van Doeselaar, optreden. Nu in andere bladen gemeld wordt dat de kastelein De J. uit Baarland, ten gevolge van den in zijn herberg plaats gehad hebbenden brand naar de gevangenis te Goes is overgebracht, deelen wij mede, ter voorkoming van verdere verkeerde gevolgtrek kingen, dat de bewuste persoon wel in genoemd gesticht is opgenomen, doch dat dit met den be- wusten brand niets te maken heeft. Het gold slechts de uitvoering van een vroeger door den kantonrechter over hem uitgesproken vonnis in zake de drankwet. Heden zou hy weer uit de gevangenis ontslagen worden. (G. Ct.) Zondag jl. hield de postduivenverooniging de Ooijevaar te 's Gravenhage een wedvlucht uit. Gro ningen met 42 duiven. Denzelfden dag had een oefeningsvlucht uit Brielle plaats voor de lijn Vlissingen, waaraan ongeveer 100 duiven deelna men en waarvan het gros haar hok tijdig bereikten. Zaterdag morgen zal een expeditie naar Zierik- zee plaats hebben, om Zondag morgen bij gunstig weder te worden losgelaten. Aan deze vlucht is voor de eerstaankomende duif een prijs uitgeloofd. Biervliet, 17 Juli. Tegen aanstaanden Zon dag is een feestje georganiseerd te Driewegen, waar, tengevolge van zijne gunstige ligging, bij liefe lijk weder, honderden heen zullen wandelen, terwijl op den eersten Zondag in Augustus te IJzendijke een festival zal gegeven worden, waaraan door 6 Nederlandsche en 5 Belgische harmoniegezel schappen deel zal genomen worden, en dat dui zenden personen tot zich lokken zal. Op een der jongste zittingen van het gerechts hof te 's Gravenhage werd een man, die beschul digd was van valschheid in geschrifte, in verhoor genomen. Hij bleef halsstarrig ontkennen. Men wees hem erop, dat niemand anders het kon gedaan hebben. Te vergeefs, hij bleef ontkennen. Eindelijk werd hem gevraagd, wie hij dan wel dacht dat de vervalsehing had gepleegd, als hij zelf niet de schuldige was. „Ik zal mij wel wachten was het antwoord iemand te verdenken, want ik ondervind zelf hoe erg onaangenaam het is ver dacht te worden." Door een onbekende te Zandvoort is giste ren 2000 geschonken aan de Amsterdamsche commissie tot ondersteuning van de hulpbehoe vende betrekkingen door de manschappen van de Adder achtergelaten. Door een groep kapitalisten is, op initiatief der Hollandsche Bank te 1s Hage en met medewer king van een daartoe benoemd comité, een plan ontworpen voor een overdekte passage aldaar, die loopen zal van het Buitenhof, hoek Kettingstraat, naar eene rotonde en vandaar naar de Spuistraat en naar den Practizijnshoek. De passage zal 183 meter lang en 8 meter breed zijn. Het comité, bestaande uit de heeren J. C. van Roode Jr., P. J. de Sonnaville, L. E. Uyttenhoven en mr. H. Vreede, heeft zich van de beschikking over de benoodigde terreinen reeds verzekerd. Thans is besloten tot de oprichting eener maat schappij met een aandeelen-kapitaal van een milli- oen gulden. Een dwaas praatje is, zegt het Soerabajasch Hbl. te Soerabaja in omloop bij den kleinen man. De gewezen regent van Sidhoardjo nameljjk, Jantje van Amsterdam) zou, toen bij zijn eervol ontslag kreeg, zijn pajong in het rak hebben gezet en een trap hebben gegeven tegen den steel, met de woorden: Als je breekt, zal na mij geen regent het lang kunnen uithouden. En zie, daar brak de steel, en dat is nu de reden waarom zijn opvolger reeds ter ziele is. Het laat zich evenwel aanzien dat geen der drie candidaten (de regenten van Modjokerto Lamogan en Soerabaja) zich bij eventueele benoeming daar door van de aanvaarding der betrekking zullen laten afschrikken. Bij de namen der cadetten, die bij kon. besluit benoemd zijn tot 2en luitenant in het Ned. Indische leger, vindt men toevallig achter elkander de namen van Kroesen, Kohier en Yan Swieten. Een goed voorteeken mag men hopen. (N. v. d. D.) Een van de nuttigste en werkzaamste maat regelen ter bevordering van de veeteelt in Limburg was het aanschaffen van vee-bascules. Het is vol komen waar dat dit niet slechts heeft bijgedragen tot normaliseering van den handel ten gunste van den landbouwer maar dat deze ook door 1t her haalde gebruik der bascule een practisch inzicht heeft gekregen in de kunst van vetmesten. Wat er in de openbare voordrachten over de voeding van 't vee wordt aangetoond en bevolen, draagt eerst rij kelijk vrucht wanneer de fokker en vetmester op de bascule, evenals de melkboer in zijn schaalem- mer, het onmiddelijk verband tusschen voeder en vleesch- (of melk) producten kan constateeren. Op aandrang van den heer Corten zijn er tegenwoordig verschillende bascules in Limburg in werking, voor rekening van dorpsvereenigingen, particulieren, óf op boerenplaatsen. Men herinnert zich dat eenige maanden ge leden op Dunecht House nabij Aberdeen in den familie-grafkelder de plaats ledig werd gevonden waar het lijk was bijgezet van den in Italië over leden lord Crawford. Er werd een groote beloo ning uitgeloofd voor het ontdekken van de dieven, en allerlei meer of minder fantastische verhalen kwamen in omloop. Na lang zoeken is nu eindelijk het lijk gevonden. Maandag werden in verband tot deze zaak twee menschen gevan gen genomen. Een hunner, zekere Soutar, een rattenvanger, getuigde dat hij het lijk door eenige menschen had zien begraven in het park, niet ver van den grafkelder. Vier mannen, twee die Schotsch en twee die Engelsch spraken, waren de daders en dreigden hem met den dood, indien hij niet dadelijk een duren eed zwoer, dat hij hun geheim niet zou verraden. Op de aanwijzing van dezen man vond men in een kreupelbosch het lijk twee voet onder den grond in een deken gewikkeld. Het lijk lag slechts 500 meter van het huis af en was zoo goed gebalsemd, dat het ook nu nog in volkomen ongeschonden staat verkeerde. De Russische kolonel Philiponon, komman- dant van het fort Peter en Paul, werd verdacht van ongeoorloofde zachtheid jegens gevangen nihilisten en van deelneming aan nihilistische samenzweringen. Hij werd van zijn rang vervallen verklaard en voorgoed naar Siberië verbannen. Op de verkooping van den hertog van Ha milton werd Dinsdag o. a. betaaldvoor een bronzen borstbeeld van Peter den Groote 12.726, een sofa Louis XVI 14.112, een langwerpig stuk tapijt met eene voorstelling uit Tasso's T er- lost Jerusalem f 10.584. De opbrengst van den dag was 176,868.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2