BUITENLAND. Laatste Berichten Zeetijdingen. Réclames. BELAMRIJK BERICHT. Handelsberichten. Weerkundige waarnemingen. z wzw wzw z Algemeen Overzicht. Egypte's rijkdom. Graanmarkten, enz. keeren, hebben verscheidene personen uit deze en omliggende gemeenten besloten niet met hunne huisgezinnen naar het nieuwe werelddeel te verhui zen, maar op hunne nieuw gehuurde bouwerven te blijven. Bij Dinxperlo, heette het onlangs, waren »colorado-kevers" ontdekt. Door dr. J. Kitzema Bos, leeraar aan de rijkslandbouwschool, is echter verklaard, dat hem bij onderzoek is gebleken, dat de insecten, te Dinxperlo gehouden voor colorado kevers, niets anders zijn dan larven van lieven heerbeestjes (Coccinella Septèmpunctata). Een handelaar in effecten te Heerenveen liet vóór eenige dagen voor rekening van derden aan de beurs te Amsterdam eenige Theiss-loten koopen. Ze werden ontvangen en den kooper ter hand gesteld. Nauwelijks is dit geschied, of de telegraaf seint: »Zend nummer zóo en zooveel terug, daar er bij de trekking van Januari jl- 100,000 fl. op gevallen is". De verkooper had dit eerst toevallig ontdekt, toen hij het stuk afgegeven had. Yoor den kooper, iemand uit Knijpe, was het wel hard, dat stuk 100,000 waard, af te geven, maar het beursreglement is in zulk een geval zoo duidelijk, dat verzet, al ware het be proefd, toch vruchteloos zou geweest zijn. (N. Gr. Ct.) - Het Café-Roetemeijer in de Amstelstraat te Amsterdam, dat sedert den len Juni des vorigen jaars gesloten was, is gisteren heropend als het Nederlandsch Panopticum. Op de bovenvei-dieping vindt men nu een rijke verzameling wassenbeel den, waaronder onze koninklijke familievele leden van het koninklijke huis, de generaals uit den Atjeh-oorlog en verschillende beroemde per sonen uit alle landen en tijden. Beneden is het koffiehuis en restaurant ingericht, waarvan de lokalen met schilderijen van bekende meesters, met Delftscbe tegels, Gobelin-tapijten enz. zijn versierd. Er is ook een wintertuin en het geheel wordt met eene gasverlichting naar het Siemens- stelsel, tot eene sterkte van 200 tot 700 kaarsen, verlicht. Met het leggen van de rails voor den spoorweg van Leeuwarden naar Sneek, is men thans tot op korten afstand van Sneek gevorderd en zal men binnen weinige dagen gereed zijn. Van de Handelskade, als ligplaats voor groote zeeschepen, te Amsterdam wordt thans al meer gebruik gemaakt. Zondag lagen daar de stoomschepen AntonioCondor, Mareca en Stella, de zeilschepen Koolemans Beynen en Searunner en het Braziliaansch oorlogschip Vital de Oliviera, benevens, nog een Engelsch stoomschip met steen kolen en een aantal lichters en binnenvaartuigen. Hoewel 't op Zondag geen drukte van lossen en laden was, heersckte er toch eene bijzondere levendigheid van wandelaars, die uit nieuwsgierig heid daarlangs kwamen om genoemd oorlogschip en zijne vreemde bemanning te bezichtigen; de matrozen zijn alle negers of mulatten. De groote goederenloods, die daar staat, is gisteren in ge bruik genomen door de Kon. Ned. Stoomboot maatschappij, voor de stoomvaart op Amerika. De ramp aan de Adder overkomen, herin nert, hoe nu twee eeuwen geleden, in 1683, aan de Hollandsche vloot, die ter reede van Tessel lag, een niet minder vreeselijk onheil overkwam. Zes groote oorlogsschepen, te zamen met 1721 koppen bemand, strandden, waarbij ruim 800 menschen het leven verloren. De heer Goussio, directeur der Anglo-Egyptian Bank, is gedurende het bombardement in Alexandrië gebleven. »Toen het eerste schot viel, vertelde hij later, heerschte er geweldige opwinding onder de bevolking en zag men telkens grooter scharen uit de stad vluchten. De uittocht duurde ook nog den ganschen Woensdag, en des namid dags om drie uren van dien tweeden dag gaven de soldaten het sein tot plunderen. De winkels werden opengebroken, en de koopwaren op de straat verdeeld. Vooral linnen en andere stoften waren begeerd, terwijl voorwerpen als horloges en sieraden moedwillig vernield werden. De officieren droegen twee of meer gewei-en, om hunnen soldaten de handen vrij te laten voor den buit. Een kolo nel te paard zag ik met een paar nieuwe laarzen onder den arm, terwijl een ander een pendule wegwierp, die hem te zwaar werd. Er werd nog meer gebroken en bedorven dan gestolen. Was een winkel leeg, dan bracht men van de straat al het pakpapier, kisten enz. erin, welk licht brand baar hoopje werd aangestoken en spoedig het garische gebouw in vlam zette. Reeds om zes uren stond de gansche Europeesche wijk in brand, en de stad zag eruit als een groote vuurpoel. De meeste soldaten waren reeds weg, doch nu en dan zag men bij den gloed der vlammen een gedaante, beladen met buit, uit een huis komen, waar kort daarna nieuwe vlammen uitsloegen en het ver nielingswerk voortzetten. Om de bank te verde digen deden wij den ganschen nacht patrouille- dienst in de omliggende straten, iederen brand stichter dien wij zagen, neerschietende. Zoo werd de onmiddellijke nabuurschap veilig gehouden. Des nachts kwamen een aantal huisgezinnen bij ons bescherming zoeken, en Donderdag morgen besloot ik, wijl de soldaten van de schepen niet kwamen, zelf hen op te zoeken. Wij waren met 70 personen, namen de vrouwen en kinderen in het midden en gingen door de brandende stad naar het havenkantoor. Toen wij daar kwamen, was ons troepje tot 105 aangegroeid. Wij vonden in de haven eenige booten liggen, waarin wij naar admiraal Seymour roeiden, die ons vriendelijk aan boord der Helicon ontving." Het torenschip Orion van de Britsche marine heeft op weg naar de Egyptische wateren zwaar weer gehad in de golf van Biscaje, zoodat zij in groot gevaar van vergaan is geweest. Met eene beschadigde machine is de Orion te Ferrol bin- nengeloopen. De echtgenoot van den khedive is tijdens het bombardement, tengevolge van eene miskraam, overleden. Londen. Daily News zegt dat volgens de berichten der vluchtelingen uit Caïro, aldaar de godsdienstoorlog wordt gepredikt. Te Tantah en Mansoerah zijn Europeanen vermoord. Alexandrië. Racheb-pacha, de eerste mi nister, heeft een brief aan Seymour ge schreven, waarin hij verklaart zich los te maken van Arabi uit vrees voor wanordelijkheden te Cairo. De afkondiging van het besluit tot afzetting van Arabi is uitgesteld. De Engelschen hebben reeds 5800 soldaten ont scheept. 18 Juli des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rorn, stand. Wïnd- richt. Toe- I stand kracht.; lueht. I Tem pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 759.7 760.4. 759.5 760.9 763.1 ZO helder z. bew betr. bew. bew. 4. 19 -f 18 4- 16 4- 18 -+- 20 Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m m. Een centrum van hooge drukking is ver en ZW. waarts van on§. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 7.0 V. heden morgen 8 H. 1.0 G. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 762.0 m. m. Verwacht ZW. wind, goed weder en nn en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 17 Juli. 's avonds 11 uren 58 gr. 18 it 's morgens 8 uren 65 gr. 's middags 1 uur 75 gr. 's avonds 5 uren 65 gr. 4'. Wat er in Egypte buiten Alexandrië geschiedt weet men slechts zeer onvolledig en enkel bij geruchte. In het zuiden schijnt volslagen anarchie te heerschen en doet de „valsche profeet" zijn uit de laatste overwinning gesproten macht gelden. In Caïro schijnt het betrekkelijk rustig te zijn geblevende Duitsohe consul is echter van daar met 300 Duitschers naar Ismailia gevlucht. In Tantah, een plaatsje tussehen Caïro en Alexandrië gelegen, zegt men dat 80 Europeanen zijn vermoord. In Alexandrië zelf .begint weer wat orde te heerschen, al biedt de stad met hare brandende en rookende bouwvallen nog een treurig aanzicht. Het hevel der politie is opgedragen aan een Engelsch zeeofficier, lord Ch. Beresford, die over eene sterke macht beschikt. Ontwapende Egyp tische soldaten en Arabieren ruimen, onder toe zicht van de Engelsche matrozen, de bouwvallen op en met de stoombrandspuiten stuit men den verderen voortgang der vlammen: Hier en daar hebben nog schermutselingen plaats met plunde raars en de Engelsehen schieten er lustig op los. Wie gevat wordt, terwijl hij poogt brand te stichten, wordt zonder genade gefusilleerd, terwjjl de plunderaars veroordeeld worden tot 12 a 48 geeselslagen, toe te dienen met de stevige vuisten der Engelsche pikbroeken. Eergisteren werden ongeveer 40 Egyptenaren op die wijze afge ranseld. De noodzakelijkheid eener krachtige interventie behoeft onder deze omstandigheden geen betoog. Indien de lezing van de Times aangaande den inhoud der aan de Porte overhandigde identieke nota juist is, hebben de mogendheden zich van betoogen daarin geheel onthouden. Zij zou onge veer aldus luiden„Wij hebben besloten om,, teneinde paal en perk te stellen aan de regee- ringloosheid in Egypte en den gewezen staat van zaken da'ar te herstellen, de keizerlijke regeering uit te noodigen om, in overleg met de mogend heden, de militaire bezetting van Egypte op zich te nemen. Het doel der bezetting zal zijn het herstellen van de administratie en de rechtspraak, de reorganisatie van het leger en de ontwikkeling, binnen redelijke grenzen, der reeds aan het volk verleende vrijheden. De militaire kommandant zal in overleg met den khedive de militaire operatiën regelen en zich met de burgerlijke administratie des lands niet inlaten. De tijd dei- bezetting is op zes maanden bepaald en kan niet worden verlengd dan op verzoek van den khedive en met toestemming der mogendheden. De kosten der expeditie zullen door Egypte worden gedragen." De Porte gaf natuurlijk nog geen antwoord en zal, getrouw aan hare gewoonte van uitstellen, nog eene nadere aanmaning afwachten. Weigert zij, dan zal waarschijnlijk tot eene Europeesche interventie worden besloten. Men meldt nu echter dat de Porte Arabi in den steek zou laten en hem behandelen als rebel. Dan is de weg ge baand voor de Turksche militaire bezetting. De Porte onderdrukt dan een opstand op haar eigen gebied, terwijl zij, strijdende tegen Arabi als den op de vergadering van notabelen steunenden minister-dictator, een voor Turken en voor alle Mohammedanen weinig aanlokkelijken strijd zou voeren. De Engelsche regeering heeft, met het oog op de waarschijnlijke bezetting, last gegeven dat de beide vroeger aangewezen brigades van het Indi sche leger zich te Bombay gereed zouden houden voor de inscheping. Twee transportschepen liggen klaar om de troepen te vervoeren. De internationale verhoudingen in Europa zijn niet dreigend, al is men bezig met eene zoo tee- dere quaestie. Dit is voor een goed deel te danken aan de houding van het Duitsche rijk, dat vrede wil. Op de heftige aanvallen, door de Duitsche pers op Engeland gericht, volgde het gisteren door ons medegedeelde communiqué, en de Nordd. Allg. Zeitung laat hierop volgen dat de Duitsche poli tiek eigenlijk geene belangen heeft in Egypte, doch dat Duitschland goede vrienden blijft met aile anderen en den vrede tracht te herstellen tus sehen hen die het oneens zijn. Duitschland kiest geen partij om niemand te kwetsen, en zoo ver mijdt het de tijdens het keizerrijk zoo dikwerf door Frankrijk begane fout om tegenover andere mo gendheden den censor of schoolmeester te willen spelen. Wel heeft dé pers, gaat het officieuse blad voort, eene andere houding aangenomen; maar de regeering heeft doen blijken dat zij vreemd is aan de levendige taal der couranten tegen Engeland, temeer wijl van geene enkele zijde bare meëning is gevraagd betreffende het gedrag van andere staten. Duitschland houdt zich dus volkomen neutraal. Hoe zit het nn met de duidelijke verklaring, door sir 'Ch. Dilke in het lagerhuis afgelegd, dat het bombardement de goedkeuring wegdroeg van Duitschland en Oostenrijk De minister moest gisteren nopens Duitschland het gezegde terug trekken, maar hij hield vol dat de Oostenrijksche diplomaten hunne instemming hebben betuigd, wat door het officieuse Weener Fremdenblatt echter zeer stellig wordt tegengesproken. Indien we niet van ministers, maar van gewone menschen spraken) zouden we moeten zeggen dat sir Charles, naar zijn eigen bekentenis, zich aan eene grove onwaar heid heeft schuldig gemaakt. Het zal nu echter wel eene onjuistheid of vergissing moeten heeten. Men begrijpt hoe de Duitsche bladen dit leu gentje exploiteeren tegen het nu zoo gehate ministerie Gladstone. Een hunner vergelijkt den grijzen premier bij Omar die voor eeuwen het Grièksch-Egyptische Alexandrië vernietigde. De Fransche kamer beraadslaagt heden over het voor de marine gevraagde crediet. Morgen dus zullen wij ongeveer kunnen weten wat in deze quaestie van Frankrijk is te wachten. Er zijn twee voorname redenen waarom Europa zulk een groot belang stelt in Egypte. De orde en rust in het land der sphinxen en pyramieden is vooral van belang, wijl door den aanleg van het Suez-kanaal Egypte de groote weg is gewor den van Europa naar Azië en eene zelfs tijdelijke sluiting van dat kanaal onberekenbare nadeelen zou baren. Doch er is ook eene tweede reden, van minder gewicht voorzeker, hoezeer de drijf kracht welke zij op de regeeringen uitoefent niet gering is. De vorige khedive heeft van Europeesche renteniers en speculanten groote sommen geld geborgd. Men leende hem dat, ter wijl men wist dat hij het in het wilde besteden zou aan uitgaven welke zeker voor een groot deel niet improductief waren, doch te zwaar voor eene geleidelijke ontwikkeling van het land. Nu de khedive Ismaël afgezet is en dus de schuldenmaker een particulier is geworden, is de schuld op het land blijven drukken, en de geldschieters van Is maël vragen betaling aan Egypte, dat een rijk land is en, hij behoorlijke regeering, niet te erg bezwaard zijn zou door dien schuldenlast, die trou wens bij conversie nog, zonder groote onbillijk heid, voor eene aanmerkelijke vermindering vat baar is. Egypte's vruchtbare bodem draagt in enkele streken drie oogsten in het jaar, en de jaarlijksche overstrooming van den Nijl geeft telkens aan het land zijn vruchtdragende kracht weder. Slechts na zeer zware vruchten als katoen of suikerriet, laat men het land een tijdlang rusten. Het landbouwjaar begint in den herfst. Den 17" Juni valt er, naar het volksgeloof, eenwonderwa- ter in den Nijl en spoedig daarna begint de rivier te zwellen, tot zij in de laatste helft van Septem ber hare grootste hoogte heeft bereikt. De boeren zijn gedurende al dien tjjd bezig om door slooten en greppels het kostbare water gelijkelijk over de akkers te verspreiden. Angstig verheiden zijde toeneming van den was iets te veel beteekent voor hen overstrooming en vernieling, te weinig water daarentegen voorspelt dorre landen en een slechten oogst. Een goede gemiddelde Nijlwas doet het water aan de peilschaal tegenover Cairo 7.5 meter stijgen. Is de rivier op zekere hoogte, dan worden de overlaten in de dijken geopend en verspreidt zich het water in een netwerk van slooten, die op zekere afstanden door sluizen en dammen zijn af gesloten, zoodat men de overstrooming in bedwang houdt en haar regelmatig telkens verder .van de bedding der rivier over de landen laat loopen. Het land ziet er dan vreemd uiteen onafzien bare watervlakte, met rechte lijnen doorsneden door de dijken der tallooze kanalen. Hier endaar verheft zich eene hooger gelegen plaats als een eilandje, waarop een dorp is gelegen en waar men schen, muizen, vee en wilde heesten het water ont vluchten. Zoodra het weer genoeg is gevallen om den vetten kleigrond zichtbaar te maken, worden de wintervruchten gezaaid. Dit is de voornaamste vrucht van de drie oogsten: Men zaait tarwe, gerst, boonen, linzen, wikken enz. op den zachten grond die vanzelve breekt en slechts zelden de hulp van den zeer primitieven Egyptischen ploeg behoeft. Om het zaad in den grond te drukken, laat men er vee over loopen, dat palmtakken achter zich sleept of men gaat er met een getand rolblok over heen. In Maart en April woi-den deze wintervruchten geoogst. Het gesneden graan wordt op het veld op een hoop geworpen en dan rijdt men erover met een wagen, met scherpe, ijzeren wielen, getrokken door ossen, tot alles kort en klein is. Met schoppen werpt men het dan op in den wind, om het graan van kaf en stroo te zuiveren, wat in den regel maar zeer onvoldoende wordt bereikt. Een eenvoudige landbouw dus De zoogenaamde rey-landen, dat wil zeggen die welke zonder hulpmiddelen door de overstrooming worden bedekt, dragen enkel dezen oogst. Doch in Beneden-Egypte is veel land dat kunst matig wordt bewaterd en den graad van vruchtbaarheid bereikt, waarvan wij begonnen te spreken. Het draagt drie oogsten en men noemt het sharaky. Zoodra de wintervrucht eraf is, gaat men het door pompen, molens enz. besproeien voor den zomeroogst van rijst, katoen of indigo, en is ook deze weder van het veld, in Augustus, dan besproeit men weder snel het land en draagt het in October een prachtigen mais-oogst en de gierst die het hoofdzakelijk voedsel der bevolking is. De opbrengst in 1875 bedroeg in mudden: tarwe 11.992.737, mais 18.904.887, gerst 5.585,553, boo nen 8.235.671, rijst 177.337. In de laatste twintig jaren is katoen verbouwd, eene het land zeer uit puttende vrucht, die echter op de kunstmatig be sproeide landen goede resultaten belooft. In 1875 waren er 360.000 bunders mede bezaaid en de op brengst kan men in ronde cijfers op 144.000.000 schatten. Van suikerriet kreeg men nog geene gunstige uitkomsten, hoezeer de proeven worden voortgezet. Verder verbouwt men nog haschisch, papaver, tabak en verschillende oliezaden en spe cerijen. Tegenover dezen bloeienden landbouw staat eene nijverheid die in een staat van bijna volkomen verval verkeert. De enkele vakken waarin de Egyptenaren weleer uitmuntten, zijn vergeten. Vergeefs zoekt men werklieden die het prachtig metselwerk der oude moskeeën kunnen navolgen; het gekleurde Egyptische glas is een verloren kunst en de Egyptenaren drinken hunne koffie uit Fransch porselein. De pottenbakkers maken nog zaken, vooral in poreuze koelkannen, die zij zeer goed maken. De palmboom geeft vele handen werk, die van zijn takken kuipen en kisten, van zijne bladeren mandjes en matten, van zijne vezels touw maken. En eindelijk zijn de looiers het be reiden van Marokkoleder nog niet vergeten, terwijl de zucht naar opschik de goudsmeden druk werk bezorgt. Dit alles is echter slechts kleine nijverheid. Voor groote industrie was tot nogtoe geene plaats in Egypte, wat ook zijne regeerders nu en dan beproefd hebben, en de ondervinding heeft tot nogtoe geleerd dat elke bunder lands welke aan zijne natuurlijke bestemming, de bebouwing, dooi de nijverheid werd onttrokken, puur verlies ople verde. Goede regeling en verdeeling van het Nijl- water, aanleg van werken waardoor de landbou wer onafhankelijk wordt van de wel een» grillige rivier, zoodat hij telkens zijn vruchten op het juiste oogenblik kan zaaien dat is de arbeid die zich aan elke Egyptische regeering als een heili ge plicht opdringt. Daardoor kan de productie van het land nog grootelijks stijgen, en zoolang in deze richting nog zooveel te verrichten valt) kan Egypte de nijverheid laten rusten. Vlissingen, 17 Juli. Vertrokken het Eng. stoomschip Blonde, gezagv. Bastard, naar Londen. Vlissing-en 18 Juli. Vertrokken Nederl. schooner Hunze, gezagv. Mulder, naar Engeland. (Prijs der plaatsing SO cent per regel.) De beste aanbeveling van een genezings-methode of van een geneesmiddel is ongetwijfeld het succes. De WI.IIÏ UUl'LOT heeft zulk eene beroemd heid verkregen dat wij hen die aan Jicht en Rliu- matiek lijden, niet genoeg kunnen aanbevelen zich er van te bedienen. Hij is verkrijgbaar in de Apotheek DUFLOT 30, Rue de Trévise te Parijs en in alle goede Apotheken. Vraag tevens eene belangwekkende brochure betreffende de radicale genezing der Jicht eh van het Rhumatismus waar van de beroemde dokter specialiste TARTENSON de schrijver is, die zich er een genoegen van maakt dezelve gratis en franco toe te zenden aan allen die dezelve aanvragen aan zijn adres 10, Rue de Chateaudun, Parijs. Goes, 18 Juli. Koolzaad a f 12.verkocht andere artikelen onveranderd. Rotterdam:, 18 Juli. Ter veemarkt van heden waren aangevoerd 1064 runderen217 vette, 32 nuchtere kalveren; 776 schapen; 326 varkens en 147 biggen; runderen 1" qual. 90, 2e qual. 72 3e qual. 52; kalveren 1' qual. 105 2e qual. 85j schapen 90 cent.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3