Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Gemengde Berichten. Rechtszaken. dienst al bij te pas gaat de vereeniging De Kolenmijnte 's Gravenpolder, steeds vooruit en neemt het aantal leden goed toe. Nu-weder wordt eene flinke lading kolen gewacht, waarvan de prijs voor de leden laag gesteld is. De kolen zijn dit jaar drie cent per heet. duurder, daar de ver eeniging, dank zij den zachten winter, met eene groote massa is blijven zitten. Behalve het voor déél voor de leden zelf, winnen de niet-leden en zij, die zich zoo tegen de vereeniging kanten, ook bij het bestaan van de mijn, daar de leveranciers nu de kolen tegen 65 cent verkoopen terwijl zrj twee jaar geleden 75 en 80 centen vroegen. Men kan dus aannemen dat het doel der op richters volkomen bereikt isde arbeidende stand wordt aan goedkoope kolen geholpen. (G. Ct.) Het jongst verschenen nommer (7) van het Maand blad legen de Kwakzalverij is bijzonder amusant en onderhoudend. Onder de kwakzalvers die erin ontmaskerd worden, komt voor een Italiaansehe graaf," uit vinder van de »electro-homoeopathie." Hij ver zekert gebruik te maken van eene «roode, blauwe en geele electriciteit," een onzin, zegt de redactie van het Maandbladeven groot als wanneer men sprak van geraspte koudeof van moederliefde in schijfjes." De eléctrische wondermiddelen van dezen graaf" bestaan in hoofdzaak uit zeven artikelen, zoo on schuldig dat een hond er twaalfduizend korrels tegelijk" van kan nuttigen, zonder er eenig letsel van te ondervinden. Een ziek mensch daarentegen wordt onfeilbaar genezen," door éen korrel daags, in overvloedig water opgelost, mits de zieke maar hebbe een onfeilbaar geloof in de genees kracht van het middel. Men zou misschien niet gelooven, dat in de hof stad deze middelen in deftige kringen opgang maken en volgens het boekje van den z. g. uit vinder het depöt voor Nederland staat: sous le patronage de Madame Bichon van IJsselmonde a Delft. „Het is niet moeielijk zegt het Maandblad enkele oorzaken van dezen opgang op te spo ren. In de eerste plaats is het bij velen de on kunde of halve kennis, die zich zonder onderzoek en zonder studie het air wil geven van geleerd heid voor anderen (en 't zijn zeer vele dames die door den Italiaan tot depöthouder zijn aangeno men) is het voor een gedeelte wellicht een na tuurlijke aandrift om anderen te helpen, en voor een ander deel de zucht om zich interessant te maken door aan vrienden en bekenden, meiden en knechten, met een geleerd gezicht te verzeke ren, dat hunne ongesteldheid zetelt in de „sphère d'action des pectorauxof in die des Pettorale 3 ou doppio, of dat V Angioitique ou Electricité bleue is aangewezen. „Wonderen zouden gewrocht zijn als deze speci- fiques-Mattei de genezingen tot stand brachten, die er van beweerd worden, wat ook de samenstelling van de middeltjes moge zijn. Ten overvloede hebben wij ze echter chemisch onderzocht. Uit het depöt van Snabilié te 'a Gravenhage, die groote handlanger van alle kwakzalvers, hebben we ons het boekje aangeschaft voor ƒ1.50, een fleschje Electricité rouge Elettricita Rossa) voor J 1.50 en een glazen buisje met korreltjes, genaamd Sc.rofuloso voor 1.20. „Dit is het minste wat elke patient altijd noo- dig heeft en komt dus te zamen op 4.20. „En wat leerde nu het onderzoek? „Het vocht uit het kleine fleschje van rood glasdie zoogenaamde „roode electriciteit," is niets anders dan water! Voor drie vingerhoe den water betaalt men dus 1.50 en daarop bouwt men zijn hoop op genezing! „En de korreltjes, de Scrofuloso, die allerlei kwalen moeten genezen, bestaan uit niets anders dan uit suiker, met wat meelIn den handel kost suiker 0.70 het kilogram, en door graaf Mattei in den vorm van borreltjes gebracht, be taalt men 1.20 voor het duizendste deel van een kilo! Bovendien hebben wij nog een fleschje «blauwe electriciteit" (Elettricita Angioitica) onderzocht. Ook dit bleek slechts water te zijn, maar dit met alle aandacht, heel ernstig, van genieten want dat is iets eigenaardigs van tal van habi tués van de opéra, dat ze zitten te babbelen als eksters wanneer ze moesten zwijgen en luisteren, en zij integendeel een eerbiedig stilzwijgen bewaren, wanneer zij gerust mochten praten onder het kijken. De bazuinen van Aïdci hadden hunne laatste fanfares ter eere van Radamès doen hooren. De danseressen traden in al haar pracht vóór de groote Sphinxen onder het palmgroen vooruit en namen het tooneel in beslag. Mevrouw Scott volgde met veel genoegen de bewegingen van het ballet; maar Bettina was eensklaps peinzend geworden, toen zij in een loge aan den overkant een langen, donkeren, jongen man gewaar werd. Zij sprak tot zichzelf en zei «Wat moet ik doen Waartoe zal ik be sluiten? Moet ik dien knappen, langen jongen huwen, die daar tegenover mij staat en mij lorgneert want hij ziet mij aan. Zoo meteen in de pauze komt hij hier en dan behoef ik slechts te zeggen: Ziedaar mijn hand, ik wil uw vrouw zijnEn de zaak is in orde. Prinses Dan was ik prinses Romanelliprinses Bettina Roma- nelliDat klinkt heel aardig Mevrouw de prinses, het eten is op tafel. Zal mevrouw de prinses morgen gaan paardrijden Zou ik het aardig vinden om prinses te zijn? Ja en neen. Onder al die menschen hier in Parijs, die mij sedert een jaar naloopen om mijn geld, is die water was in een blauw fleschje, en het water dat roode electriciteit heet" in een rood fleschje Zaterdag is door 16 lieeren, uit Utrecht, onder leiding van baron J. A. van Hardenbroek, een reisje gedaan naar Neerpelt, in Belgie, waar reeds sedert 38 jaar een man van onvermoeide geestkracht, de heer Keelhoff, van staatswege aangesteld leider der bevloeiings-werken, dorre heidevelden in uitge strekte en uitstekende grasvelden herschept, door middel van een stelsel, hetwelk, kon het ook in de heidestreken van Nederland toegepast worden, zeker voor ons land belangrijke voordeelen zou afwerpen. De weg, waarlangs men in België tot het doel ge raakt, is dezemen laat water van welke her komst ook, mits vooral geen water uit een moeras of een beek, die eikenwouden heeft doorloopen op eene regelmatige wijze uitvloeien over de gronden, zóó dat, tengevolge van een stelsel van afvoerka nalen en geulen, het water gedeeltelijk als vanzelf, ook door kunstmatige, met zorg geconstrueerde hellingen, daar verder stroomt en zijne vruchtbaar- makende werking volbrengt. Ziedaar het grond denkbeeld, de wijze van verwezenlijking is in zekeren zin bijzaak. De groote voedingsader van het irrigatiestelsel, dat in de Kempen bestaat, is het verbindingskanaal tusschen Maas en Schelde; al het water, dat gebruikt wordt, is dus Maaswa ter, en het is te begrijpen, dat het onttrekken van zooveel water aan bevaarbare wateren ook aanleiding moest geven tot eene regeling met den Nederlandschen staat, en deze is inderdaad eenigen tijd geleden in het leven geroepen. Het gansche irrigatie-systeem is overigens eene Belgische staatsinstelling geworden, Ieder, die heidegrond eigendom van gemeenten, die hem tegen behoorlijken prijs moeten afstaan ge kocht heeft, kan van de administratie, door middel van het ontzaglijk uitgebreide net, water beko men, geheel gratis, maar onderwerpt zich daardoor aan bepalingen, die zeer streng zijn in sommige gevallen. Hij krijgt de verplichting om zich bij het aanleggen der noodige kanaaltjes met water bekkens te houden aan de voorschriften. De kosten, ontstaan door reizen van beambten ten behoeve van de totstandbrenging van zulk eene uitbreiding van het net enz., moeten door den grondeigenaar worden vergoed, die voorts verplicht is de wa terbekkens onder zijn gebied en de kanalen en kunstwerken in goeden staat te houden. Eene commissie is tot stand gekomen bestaande uit de heeren van Hardenbroek, Yan Gorkom, Co- pijn, Van Mariënhoff, Meijes, Gerlach en Halbertsma, die nader de zaak zal bespreken, en op nader te bepalen dag rapport uitbrengen, teneinde tenlaat- ste te geraken tot de wetenschap, of het stelsel ook in ons land, bijv. voor de Drentsche heide gronden, bruikbaar is. Dr. F. Seelheim verklaar de zich op aanzoek bereid de commissie met zijne kennis, waar dit noodig was, van dienst te zullen zijn. (Utr. Dagbl.) leger. Benoemd tot 2e# luit.: bij het wapen den1 inf. van het leger in Ned.-Indië, de kadetten H. C. Dinet, C. M. H. Kroesen, J. H. M. R. Kohier, J. van Swieten, A. A. A. Gaymans, J. M. Tummers, H. C. Hoedt en K. van der Maaten; bij het wa pen der artillerie van dat leger, de kadetten T. A. de Neve, A. P. M. H. de Pelser Berensberg, D. J. Alberti, G. E. Hoffmann, A. L. Maas, H- C. Kro- nouer, G. H. van Zadelkoff, E. A. A. Triebart en C. H. Carbin; bij het wapen der genie van dat leger de kadetten J. C. C. Peereboom, J. Frenkel, M. C. Fauel, J. J. Proost, J. L. H. van Hoik, C. de Vries, W. F. Batenburg, L. H. F. Wackers, C.de Waal en J. S. Redeker, allen herkomstig van de koninklijke militaire akademie. polderbesturen. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan A. de Millliano als gezworen van het waterschap Groot en Klein Baarzande. consuls. De heer J. J. Posno, consul-generaal van Turkije te Amsterdam, is door de Turksche regeering uit die betrekking ontslagen. Bij kon. besluit van 9 Juni jl. is aan de gemeente prins Romanelli nog de beste. Ik zal er toch dezer dagen wel toe moeten besluiten om te trouwen. Ik geloof dat hij mij liefheeft. Ja, maar ik, heb ik hem lief Neen, dat geloof ik niet en ik zou zoo graag liefhebben. O zoo graag Op hetzelfde uur waarin deze gedachten door het bevallige hoofdje van Bettina gingen, zat Jean op zijn studeerkamer voor zijn schrijftafel, met een groot boek onder de lampenkap en door las, onder het maken van allerlei aanteekeningen, de geschiedenis der veldtochten van Turenne. Hij was belast met het houden van een cursus voor de onderofficieren van het regiment en be reidde zich wijselijk voor op de les van morgen. Maar daar ontdekt hij eensklaps te midden zijner aanteekeningenNordlingen 1645 Duins 1658 Mulhausen en Turkheim 1674—1675, een schets, (Jean teekende niet onaardig). Als vanzelf was er een vrouwenportret uit zijn pen gevloeid. Wat kwam dat daar doen te midden van de overwin ningen van Turenne, dat aardige vrouwenkopje? En wie was het Mevrouw Scott of miss Perci- val Hoe kon hij dat weten Zij geleken zoo veel op elkaarEn Jean keerde met veel moeite terug tot de veldtochten van Turenne. We derom op datzelfde uur lag pater Constantijn geknield voor zijn notenhouten ledikant en bad met hart en ziel alle zegeningen des hemels af over die twee vrouwen, die hem zulk een heerlij ken, gelukkigen dag bezorgd hadden. Hij bad Kapelle een subsidie verleend van 800 ter zake van het behoorlijk inrichten van het lager onderwijs aldaar. —Door het iVute-departement te Kampen is be sloten tot het oprichten eener school voor «han denarbeid" of «huisvlijt". Men wenscht te beginnen met twee klassen, elk van 12 leerlingen. In éene klasse zal het onderwijs gratis kunnen worden genotenin de andere zal een matig schoolgeld worden geheven. Voor den nieuwen cursus op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs te Goes zijn ingeschre ven voor de meisjesschool 5, voor de H. B. school voor jongens 19 en voor de burgeravondschool 9 leerlingen. Een van de Nestors bij het lager onderwijs, de heer M. H. Kluitman, is den 14 dezer te Gouda overleden. Van 1834 tot 1876 bekleedde hij de betrekking van hoofdonderwijzer aan de openbare tusschenschool aldaar. Tot 1881 was hij tevens directeur der rijks-normaalschool en ook hoofd der stedelijke inrichting tot opleiding van bewaar- schoolhouderessen. Ook als schrijver voor de jeugd maakte hij zich verdienstelijk; zoo schreef hij onder anderen een geschied- en aardrijkskun dige beschrijving van Gouda. Dr. K. Th. Wentzelburger, leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan de open bare handelsschool te Amsterdam, en de heer J. L. Boon, leeraar in de Nederl. taal en letterkunde aan de H. B. S. met Sjarigen cursus voor jongens aldaar, hebben ontslag gevraagd. De lessen aan de nieuw opgerichte rijks hoogere burgerschool te Bergen op Zoom zullen den 4e" September aanstaande geopend worden, ter wijl de toelatingsexamens op den len en 2en van die maand zullen plaats hebben. Blijkens ontvangen telegram in Zr. M". schroef- stoomschip Marnix, onder bevel van den kapitein- luit. t/z. jhr. C. C. Six, laatst komende van Alexandria, in den namiddag van 16 dezer te Malta aangekomen. Heden stond voor de rechtbank alhier terecht een herbergier te Sas van Gent, beklaagd van overtreding der drankwet, door zonder vergunning te bezitten, sterken drank ten verkoop in voorraad te hebben gehad. Op den 17en Mei bracht de te Sas van Gent gestationeerde brigadier der maré chaussee een bezoek aan bedoelden herbergier en inspecteerde de tapkast in het herberglokaal. Onder meer ledige of met bier gevulde flesschen, ontdekte het scherpziend oog van den justitie- beambte een zwarte flesch, die bij onderzoek bleek eenige maatjes brandewijn te bevatten, terwijl in de kast 'ook enkele borrelglaasjes werden aange troffen. De vrouw van beklaagde verontschuldigde zich met te zeggen dat zij den brandewijn niet meer verkocht en dat het een restant van vroe- geren voorraad was, doch kon een proces-verbaal niet ontgaan. Ter terechtzitting hield beklaagde ook vol na 1 Mei 1882 geen sterken drank getapt te hebben. De officier van justitie was echter van oordeel dat beklaagde schuldig was aan overtreding van art. 16 al. 1 der drankwet en requireerde zijne veroordeeling tot 5 boete. De uitspraak is bepaald op a. Dinsdag. De uitspraak in de ter terechtzitting van 11. Vrijdag behandelde zaak van den geneeskundige D. P. is door de rechtbank alhier 8 dagen uitge steld. Sedert 1 November 1881 tot op heden zijn door het kantongerecht te Middelburg wegens overtreding der wet tot beteugeling der openbare dronkenschap veroordeeld 420 personen, waaron der zekere Jacob Sp werkman te Vlissingen, in 31 geldboeten, tot een gezamenlijk bedrag van 363, bij niet-betaling te vervangen door gevan genisstraffen, te zamen van 115 dagen, en boven dien in principale gevangenisstraffen te zamen van 15 dagen. God om mevrouw Scott te zegenen in hare kin deren en miss Percival een man naar haar hart te geven. V. Vroeger behoorde Parijs aan de Parijzenaars en dat vroeger is nog niet zoo heel ver afnauwe lijks dertig of veertig jaren. Toen waren de Franschen meester te Parijs, zooals de Engelschen het zijn te Londen, de Spanjaarden te Madrid, de Russen te St. Petersburg. Maar die tijden zijn voorbij. Er zijn nog grenzen voor anderelanden, doch voor Frankrijk niet meer. Parijs is een onmetelijke toren van Babel geworden, een inter nationale stad, een wereldstad. De vreemdelingen komen Parijs niet alleen bezoeken, zij komen er wonen. Wij hebben thans te Parijs een Russische ko lonie, een Spaansche kolonie, een Levantijnsche kolonie, een Amerikaansche koloniedie kolonies hebben hare kerken, haar bankiers, haar herders, haar popen, haar tandmeesters. De vreemdelin gen hebben ons reeds een groot gedeelte der Champs-Elysées en van den Boulevard Malesherbes ontnomenzij gaan vooruit, breiden zich uitwij trekken terug en worden door de overheersching verdreven wij zijn genoodzaakt onze vaderstad te verlaten. Wij gaan Parijsche kolonies stichten Er heeft in den watertoren van de Haag- sche waterleiding nabij Scheveningen, door het springen van den ketel, eene zware ontploffing plaats gehad, zoodat het veel moeite kostte het wegvloeien van het water, dat aanvankelijk met geweld uitstroomde, tegen te gaan.' Er is door een en ander nogal schade veroorzaakt. -- Driehonderd hoopen hooi, die op een land bij Voorburg gereed stonden om binnengehaald te worden, zijn zaterdagmiddag door een wind hoos opgenomen en heinde en ver verspreid. De steiger in den Vijver in het Haagsche Bosch, voor de a. s. illuminatie opgericht, werd toen mede geheel vernield. Gelukkig wisten de werklieden zich bij tijds te bergen. De millioenenjuffrouw heeft Zaterdag te Dordrecht een bezoek gebracht met een ganschen hofstoet en, ten spijt van hetgeen kwade tongen beweerd hebben omtrent haar financiën, schijnt hare mildheid tegenover koetsiers en hotelbedien den nog geenszins veranderd te zijn. Een concurrenee quand même is tusschen de Nederlandsche spoorwegmaatschappijen op enkele lijnen aanvangen, en men gaat daarbij op Ameri kaansche wijze te werk. Langs den straatweg van Arnhem naar Zutfen en langs dien van Arn hem naar Nijmegen ziet men dezer dagen een man gaan, met een groot aanplakbiljet op een langen stok en een bak voor het lijf. waarin duizenden strooibiljetten, die hij met milde hand ronddeelt- Daarin wordt den volke verkondigd dat de Rijn spoorweg een extra-avondsneltrein laat loopen van Arnhem naar Amsterdam, die de ten 7 u. 53 uit Nijmegen vertrokken reizigers ten 10 u. 25 in Amsterdam brengt, vanwaar dan nog gelegenheid is om naar Haarlem, etc. te komen. De Staats spoorweg heeft nu ook zulk een extra-trein inge legd en brengt de reizigers van Arnhem over Zutfen naar Amsterdam, waar men te ongeveer half twaalf des avonds aankomt. De vrachten zijn over beide routen dezelfdealleen zit men over Zutfen een uur langer in den trein. (N. R. Ct.) Er is gemeld, dat bij het zoeken naar het wrak van de Adder door de Frans Naerebout en de Schelde, een sleeptros is blijven haken aan een zwaar voorwerp op den bodem der zee. Nader wordt gemeld, dat dit waarschijnlijk een over blijfsel was van een schip, ruim 20 jaren geleden daar ter plaatse gezonken. Een deel der werkende leden van de bekende vereeniging Kunstmin te Dordrecht, ontevreden om dat deze vereeniging haar oorspronkelijk karakter meer en meer verloochende, hebben een nieuwe vereeniging opgericht onder den naam Musis- Sacrum. Gesteund door den bijval en de finan- cieele medewerking van andere stadgenooten, was het hun mogelijk, binnen eenige maanden een sierlijk gebouw met uitgestrekt buitenterrein te stichten en in te richten. Zondag had de feeste lijke opening plaats, met medewerking van de gunstig bekende militaire kapel uit Bergen op Zoom, onder directie van den heer Bouwman. Op 5 Juli jl. zijn op het terrein van het Zendingsfeest, in de bosschen van jhr. mr. P. van Foreest, onder Herlo, vermist eenige voorwerpen, waaronder 1 portemonnaie met zilveren beslag, waarin eenig geld en 2 stoombootkaartjes, 1 zil veren horloge, 1 flacon met gouden dop en 1 por tefeuille waarin 1 muntbiljet, quitantiën en tram kaartjes, terwijl op dienzelfden dag op hetzelfde terrein gevonden zijn verscheidene zaken, waar onder 1 gezangboekje, 1 paar zwarte handschoenen, 1 rozenkrans in etui en 3 parapluien. Bij het graven in een huis te Geleen (Lim burg) heeft men op een meter diepte op een zwaren en grooten bewerkten steen gestooten en in de onmiddellijke nabijheid eenige prachtige urnen gevonden. Daaruit leidt men af, een Romeinsche begraafplaats gevonden te hebben. Men heeft het onderzoek voorloopig gestaakt, om het onder toe zicht van een deskundige voort te zetten, ten einde de verzameling voor de wetenschap te be houden. Uit Doornspijk wordt gemeld: Tengevolge der zeer ongunstige berichten, die hier en elders ontvangen worden van hen, die voor eenigen tjjd naar Noord-Amerika vertrokken, en waarvan en kelen gereed staan weder naar Holland terug te in de vlakten van Passy, van Monceau, in wijken die vroeger niet tot Parijs behoorden en er heden ten dage nog niet geheel toe behooren. Onder al die vreemde kolonies is de talrijkste, de rijkste, de schitterendste de Amerikaansche ko lonie. Er is een oogenblik waarop een Ameri kaan zichzelf rijk genoeg vindt. Een Fransch- man nooit. Dan staat de Amerikaan stil, komt tot adem en terwjjl hij goed op zijn kapitaal past, bekommert hij zich niet meer over zijne inkom sten en verstaat de kunst om veel geld uit te geven. De Franschman kan alleen sparen. Hij kent slechts éen weelde: zijne revoluties. Voor- zichtiglijk en wijselijk spaart hij daarvoor, wel wetende dat zij Frankrijk duur te staan komenmaar dat zij tegelijkertijd gelegen heid geven tot voordeelige geldbeleggingen. Het budget van ons land is slechts een lange, eeuwig durende leening. De Franschman zegt tot zich zelf «Opsparen! Opsparen! Opsparen! Binnen kort komt er een revolutie, die de vijf percents tot vijftig of zestig franken doet dalen. Ik zal ervan koopen. Daar de revoluties onvermijdelijk zijn, moeten wij er maar van profiteeren." Men spreekt voortdurend van menschen die door de revoluties geruineerd zijn, maar het ge tal dergenen die er rijk door geworden zjjn, is misschien nog veel grooter. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2