N° 168. 125® Jaargang. 1882. W oensdag 19 Juli. JAARMARKT. Middelburg 18 Juli. FEUILLETON. PATER COltfSTANTIJEr. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Uit het Fransch, HIDDELBURGSGHE COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, maken bekend dat gedurende de op den 24en dezer aanvan gende jaarmarkt, de weekmarkt van groenten en vruchten zal gehouden worden op de Groenmarkt. Middelburg, den 17en Juli 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PI C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAP,. Volgens het Vaderland heeft de heer Van Lijnden van Sandenburg de opdracht van Z. M. den koning tot vorming van een nieuw ministerie niet aanvaard. Met andere woorden, de opdracht nedergelegd. Wij zijn dus verder van een oplossing van de crisis verwjjderd dan drie weken geleden, toen de heer Van Lijnden zijn mededeelingen aan de tweede kamer deed. De Haagsche briefschrijver der Zutf. Ct. verze kert echter ten stelligste, dat de heer Van Lijnden de hem verleende opdracht, ondanks eenige onder vonden teleurstellingen, nog niet heeft nedergelegd. Vermoedelijk zijn evenwel de inlichtingen van het Vaderland van later dagteekening. Op verschillende plaatsen hebben zich commis- siën gevormd tot het bijeenbrengen van gelden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen der schipbreukelingen van de Adder. Bij die te 's Gravenhage, welke uit hoofd- en andere offi cieren der marine en uit ambtenaren van het departement is samengesteld, is reeds namens den heer C. Roozenraad te Parijs eene som van 500 ontvangen. Het zou wenschelijk zijn, dat spoedig hij het ministerie van marine eene opgaaf werd gevraagd en daarna openbaar gemaakt van de personen, die zich onder de 64 opvarenden van de Adder bevonden, in wie kostwinners van gezinnen ver loren zijn gegaan. Wij vermoeden dat hun aantal niet groot zal zijn. De commissie van onderzoek naar de ramp van de Adder zal samengesteld zijn uit vijf personen, drie burgers en twee officieren van de marine. Onder de eersten zal mr E. N. Rahusen te Am sterdam behooren, die voorzitter van de commissie zal zijn. De heide officieren van de marine zullen gekozen worden uit officieren, die niet behooren tot het personeel van het departement van marine of van de directiè'n van marine te Hellevoetsluis en te Amsterdam. De commissie zal niet door den minister van marine benoemd wordende minister heeft aan den koning voorgesteld, dat de leden door Z. M. zullen worden aangewezen. Het voornemen schijnt te bestaan, dat de com- 11 van LUDOVIC HALÉVY. IV. «Duizend franken «Duizend franken «Ja, wij zijn nu millionairs. Wij hebben de schatten van Amerika om over te beschikken en zou ik nu zuinig zijn Vandaag in alle geval nietIk heb er het recht niet toe." Na de mis, om negen uren, begaf hjj zich op Weg en strooide overal goud om zich heen. Ieder kreeg zijn deel, de behoeftigen die voor hun ar moede uitkwamen en zij die haar verborgen hielden. Elke gift werd met dezelfde korte toe spraak uitgereikt; »Dit komt van de nieuwe bezitsters van Logneval, twee Amerikaansche da mes, mevrouw Scott en miss Percival. Onthoudt die namen en bidt van avond voor haar." Daarna liep hij weg, zonder hunne dankbetui gingen af te wachten; over de velden, door de bosschen, van het eene gehucht naar het andere, de eene hut uit, de andere in, steeds voort, voort. PJj geraakte in een soort van opgewondenheid missie haar vergaderingen in Den Haag zal houden, alwaar zij het geheele archief van het departement van marine onder haar hereik zou hebben. (Vad.) Naar wij vernemen, heeft de sleepboot Kinderdijk, kapitein De Brouwers, den 5en Juli 's Woensdags de Adder gedurende het grootste deel van zijn tocht voortdurend in het gezicht gehad, tot 's namiddags 5 uren toe. Indien dit bericht juist is, dan zou men daaruit kunnen opmaken, dat er vóór 's middags 5 uren geen dreigend gevaar heeft bestaan, want anders zou toch wel om sleepen of andere assistentie aan de sleepboot geseind zijn. (Vad.) In sommige bladen is bericht dat aan boord van de Adder, op den noodlottigen Woensdag avond, noodseinen, in den vorm van verschillend gekleurde vuurpijlen, zijn afgestoken. Er werd bijgevoegd dat die seinen aan boord van vele visschersvaartuigen gezien waren, doch de opva renden, uit onverschilligheid, of erger, er geen acht op geslagen zouden hebben. Het komt ons zeer juist en niet meer dan bil lijk voor, wat daarover aan het Handelsblad ge schreven wordt: «Ik geloof dat de visschers zoo en niet anders handelden uit onwetendheidwant wij kunnen er niet toe komen, die meestal ronde en goed hartige zeelieden te verdenken van zulk een onmeedoogend laisser aller. Ware de ongelukkige bemanning bij machte geweest tot het afvuren van een kanon, waarvan de donderende angstkreet maar al te wel bekend is op onze kusten, de be manning (wij houden er ons van overtuigd), zou niet geheel zijn omgekomen, getuigen de herhaal delijk voorkomende strandingen op onze kusten, waarbij waarlijk het visschersvaartuig, laat het zijn uit zucht tot gewin, gewoonlijk niet ontbreekt. Nemen wij tot voorbeeld slechts de stranding in December 11. van de Kinderdijk te Castrieum, waarbij visschersvaartuigen uitmuntende diensten bewezen. De visschers, onze kusten bewonende, zijn ontegenzeggelijk practische en dappere zee lieden ze kennen onze kust bijna op 't gevoel. Hoe menigmaal bij dik mistig of stormweder, wanneer de vreemde gezagvoerder onze gevaarlijke kust nadert, vervult de visscher de rol van loods, als het loodsvaartuig door mist onzichtbaar was of door den storm ver wegdreef. Wat kan deze ervaring, mocht mijn vermoeden gegrond zijn, ons leeren 1° Dat het dringend noodig is om den vis schers, vooral aan die onder hen, aan wie een schip als stuurman wordt toevertrouwd, te leeren de beteekenis der seinen bij nacht door middel van vuurpijlen; en 2° om, mocht er niet bestaan een internatio naal aangewezen en voor alle oorlogs- en handels schepen verbindend licht-noodsignaal, dit ten spoedigste te trachten te doen invoeren. De visschersvloot levert natuurlijk hij voorkeur haar contingent aan de zeemilitiede jongelingen uit de visschers zouden aan boord als milicien die en overal ontmoette hij op zijn weg kreten van verbazing en van vreugde. Al die goudstukken vielen als door een wonder in handen, die gewoon waren slechts kleine stukjes zilvergeld te ontvan gen. De priester beging zelfs dwaasheden, echte dwaashedenmaar hij kon zich niet meer beheer- schen, hij was huiten zichzelf. Hij gaf zelfs aan diegenen die niets vroegen. Zoo ontmoette hij Claudius Rigal, een gewezen sergeant, die hij Sebastopol een arm verloren had, en reeds grijs, ja bijna wit was; want de tijd vliegt om en de soldaten uit den Krim-oorlog zullen weldra grijsaards zijn. «Daar," zei de pastoor, «daar hebt gij twin tig franken." „Twintig frankenmaar ik vraag nietsik heb niets noodig; ik heb mijn pensioen." Zijn pensioen zeven honderd franken «Welnu!" hernam de pastoor, «koop er dan sigaren voor, maar let wel, het komt uit Ame rika". en hij begon weer aan zijn relaas over de nieuwe eigenaressen van Logneval. Hij trad binnen bij een oude vrouw, wier zoon de vorige maand naar Tunis vertrokken was. »Zoo, hoe gaat het met uw zoon?" «Niet kwaad, mijnheer de pastoor; ik heb gisteren een brief gehad. Hij maakt het goed en klaagt nietalleen betreurt hij het dat er geen Kroumirs zijn. Arme jongenIk heb in den laatsten tijd wat gespaard en hoop hem spoedig tien franken te zenden." »Gjj kunt er hem dertig zenden. Daar seinen kunnen leeren, en de kennis daarvan onder hunne vloot helpen verbreiden. Uit verschillende plaatsen worden in de bladen beschrijvingen gegeven van de begrafenissen, die aan de ongelukkige slachtoffers van de ramp met de Adder ten deel zijn gevallen. Wij hebben van die berichten nog weinig melding gemaakt, doch willen niet met stilzwijgen voorbijgaan de plech tigheid der ter aarde bestelling van het stofflijk overschot van den luitenant ter zee 2e klasse M. Smits, le officier aan boord van den monitor. In hem toch verliest de marine niet alleen, even als in zijne kameraden, een veelbelovend jong officier, maar een wien reeds als adelborst le klasse, bij de tweede Atjeh-expeditie, het zeldzame geluk ten deel viel van de Militaire Willemsorde te mogen verdienen, welke hoogste onderscheiding voor den krijgsman hem bijna gelijktijdig met zijne bevordering tot luitenant ter zee werd toe gekend. Te Deventer, waar zjjn vader woont, kwam Zaterdag morgen omstreeks half twaalf, per spoor trein, het lijk van den ongelukkigen jongen man. Aan het station, schrijft de Zwolsche Ct, bevonden zich de bloedverwanten van den over ledene en genoodigden in 7 rijtuigeneenige zeeofficieren, de kolonel der huzaren, de komman- dant van het in garnizoen liggende detachement infanterie met de officieren dier korpsen, de majoor- kommandant en officieren der schutterij en de muziek der huzaren. Toen de Ijjkkist, die met de Ned. vlag en met bloemkransen van de offi cieren der marine, van het leger en de schutterij bedekt was, en waarop tevens was nedergelegd het eereteeken van de Militaire Willemsordein de lijkkoets was geplaatst, zette de stoet zich in beweging. Voorop ging de muziek met een treur- marsch van Chopin, dan volgde de lijkwagen, <aan weerszijden begeleid door zeeofficieren, daar achter kwamen de officieren der verschillende wapens en de rijtuigen, terwijl een ontzaglijke menschenmassa zich langs den weg geschaard had of den stoet volgde naar de begraafplaats. Daar aangekomen werd de kist in den grafkuil neer gelaten en liet de muziek nog een treurmarsch van Beethoven hooren. Daarna schetste de pre dikant G. P. Kits van Heijningen in treffende bewoordingen het leven van dezen officier. Ver volgens nam een der zeeofficieren het woord om met diep bewogen stem, namens het gansche korps, een laatsten groet aan den beminden wa penbroeder te brengen. Vervolgens bedankte de heer Kits van Heijningen, uit naam van den vader, die bij de plechtigheid tegenwoordig, maar te diep ontroerd was om dit zelf te doen, de aanwezigen voor de laatste eer aan zijn be treurden zoon bewezen. Diepe stilte heerschte hij deze plechtige begrafenis, en zoowel van de tal- rjjke omstanders als van hen die bij den lijkstoet behoorden, vloeide menige traan van deelneming bij het zien van den terneergeslagen vader, en om het droevig einde van dezen offieier, die met «Twintig franken, mijnheer! Geeft gij mij twintig franken?" «Ja, die geef ik u." «Voor mijn jongen?" «Voor uw jongen. Maar luister goed; gij moet w eten waar zij vandaan komenen zorg dat gij het uw zoon meedeelt, als gij hem schrjjft." En voor de twintigste maal herhaalde hij zijn loftuiting op mevrouw Scott en miss Percival. Om zes uren kwam hij uitgeput van vermoeie nis, maar innig verblijd thuis. „Ik heb alles weggegeven," zei hij tot Pau line, «alles, alles 1" Hij gebruikte het middagmaal en ging daarna den dienst in de kerk verrichtendoch toen hij de treden van het altaar beklom bleef het orgel stom. Miss Percival was er niet meer. Op datzelfde oogenblik bevond de jeugdige or- ganiste van den vorigen avond zich in groote ver legenheid. Op de twee canapés in haar kleedka mer hingen twee japonnen, een witte en een blau we, en Bettina vroeg zich af welke van die twee zij zou aantrekken om naar de opera te gaan. Zij vond ze beiden allerliefst; maar zij moest toch kiezen, want zij kon er maar éen aandoen. Na lang en rijp beraad bepaalde zij zich bij de witte. Om half tien beklommen de twee zusters de groote trap van het opera-gebouw, en toen zij in haar loge kwamen ging het gordijn op voor het tweede tafereel van het tweede bedrijf van Aidci- het bedrjjf met den marsch en het ballet. zoovele anderen op zulk een ellendige wijze om het leven is gekomen. Teneinde de 2000 te verdienen, uitgeloofd voor het vinden van het wrak van de Adder, zijn van Katwijk Zaterdag morgen twee kleine roei en twee zeilbooten uitgegaan, om met lichte dreg- lijnen te zoeken. Op 11 tot 14 vadem diepte even ten westen van Scheveningen gekomen, ge raakte een lijn vast, vermoedelijk op het wrak; vaster aangehaald, brak zij echter, terwijl het opkomende onweder met harden wind en stort regen belette, aldaar een bakenboei te plaatsen. Om eigen levensgevaar te ontkomen, waren de visschers verplicht onverrichter zake landwaarts terug te keeren. (DU.) Z. M. de koning en de koningin zijn Zaterdag avond te Salzburg aangekomen en hebben intrek genomen in het Heitel de F Europe, waar zij eenigen tijd zullen vertoeven, om den 26cn dezer op Het Loo terug te keeren. Van eene goede zijde verneemt de Surinaam- sche Ct, dat jhr Van Svpesteyn hij vleiend kabi netschrijven, namens Z. M. den koning, is aangezocht geworden, zich met het bestuur over de kolonie Suriname nog tot November a. te willen blijven belasten. Tot hoofd-ingeland van het waterschap Schou wen is gekozen de heer C. Berrevoets Iz., met 52 van de 96 uitgebrachte stemmen, terwijl op den heer S. Krepel Lz. 42 stemmen waren uit gebracht. Een zeer uitvoerige gedrukte memorie ontvangen wij van den heer J. F. de Booij, te Breda, waarin hij, met herinnering aan zijne vroegere bij de tweede kamer aanhangig gemaakte zaak, ook eene mededeeling doet omtrent den onlangs gemelden verkoop van afgekeurde ransels. Het blijkt daaruit, dat gedurende een aantal jaren aan twee bevoorrechte leveranciers, met uit sluiting van alle andere, herhaaldelijk de levering werd opgedragen van zoogenaamde waterdichte ransels. In 1865 werd daaraan een einde gemaakt. Toen had er openbare aanbesteding plaats. De heer De Booij bracht het ministerie van oorlog onder het oog dat de gevraagde ransels niet voor oplage geschikt en aan bederf onderhevig waren. Hij kreeg ten antwoord, dat hij maar naar het model moest leveren, al was dit nog zoo verkeerd. Duizenden ransels werden aangeschaft en be waard vijf jaren geleden werden zij onbruikbaar gevonden. De minst beschadigde werden aan de artillerie gegeven om slechts ko rten tijd te dienen. De overige duizenden werden tegen groote kosten hersteld. Dezer dagen echter werden, gelijk is medegedeeld, de 3400 overige voor enkele centen per stuk verkocht. Deze handeling kost het land 27.000. Ondanks de tegenwerking der Christelijk gere formeerden (men zou zeggen waar komt de gods- Twee jongelieden, Roger de Puymartin en Louis de Martillet, zaten op de eerste rij der baignoires beneden. De dames van het ballet waren nog niet op het tooneel en de heeren verveelden zich en keken de zaal rond. De verschjjning van miss Percival maakte op beiden een levendigen indruk. «Ha, ha," zei Puymartin, «daar is het staafje goud." En zij richtten hunne tooneelkijkers op Bettina. «Het is verblindend van avond, het staafje,'' vervolgde Martillet. «Kijk toch eens welk een prachtstuk Zie de lijn van dien hals, die armenNog zoo jong en reeds zoo mooi «Ja, zij is verrukkelijk en zij zit er zoo warmpjes in." «Vijftien millioen, naar het schijnt; vjjftien millioen, geheel alleen voor haar en die zilvermijn schijnt onuitputtelijk te zijn «Berule heeft mij gezegd vijf en twintig mil lioen, en hij is goed op de hoogte der Ameri kaansche toestanden, die Berule." «Vijf en twintig millioen. Een aardig for tuintje voor Romanelli 1" «WatRomanelli «Men zegt dat hij met haar zal trouwen; het huwelijk is al bepaald." «Het huwelijk is bepaald, maar met Montejean, niet met Romanelli O, daar is eindelijk het ballet Zij staakten hun gesprek. Het ballet in Aidci duurt slechts vijf minuten en zij kwamen heiden slechts voor die v^jf minuten en moesten es du§

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1