Gemengde Berichten. Benoemingen en 'besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. De werkzaamheden aan den inlaagdijk in den polder Nieuw-Noord-Beveland zijn geëindigd. Het oogenblikkelijk gevaar, indien de zeedijk op het gevaarlijkste punt mocht bezwijken, is daardoor voor een groot deel weggenomen. Weder zjjn 11,000 daaraan besteed geworden. Aan deze som zullen nog eenige duizenden gul dens toegevoegd worden tot versterking der zwak ste punten in den nog bestaanden zeedijk. (N.R. Ct.) Naar men ons mededeelt heeft zich heden alhier een comité gevormd tot inzameling van giften voor hen, die door de ramp aan de Adder .overkomen, hulpbehoevend zijn geworden. Het comité bestaat uit de heerenmr. C. J. Pické, voorzitter, A. Dronkers, J. J. van der Harst, A. M. van Rouveroij van Nieuwaal, J. A. Tak, C. T. F. van Woelderen en J. J. de Bruijne, secretaris. De N. R. Ct houdt, tegenover het medegedeelde in de Staats-Ct omtrent het telegrafeeren van het vertrek van de Adder, de volgende lezing staande «Het departement van marine heeft in den namiddag van 4 Juli kennis gekregen van het vertrek van de Adder van de reede te Amsterdam, en men wist aan dat depar tement dat de bestemming Hellevoetslnis was. Aan de directie te Hellevoetslnis werd op 5 Juli door de directie te Amsterdam, toen deze wist dat de Adder IJ muiden had verlaten, getelegrafeerd Adder naar llellevoetsluis vertrokken." «Het moge dus waar zijn, dat uit IJmuiden geen bericht gezonden was, het departement was in elk geval officieel geïnformeerd van het vertrek uit Amsterdam, en de Hellevoetsche directie van het vertrek naar Hellevoet- sluis." Dat aan het ministerie van marine bericht was bekomen van het vertrek uit Amsterdam, is steeds erkend; doch het niet-seinen uit IJmuiden is van 't begin af door het Vaderland volgehouden, met de daaraan vastgeknoopte, bekende gevolgtrekking. Heeft nu de directie der marine te Hellevoet- sluis Woensdag bericht ontvangen, wat dooi de Staats-Ct mede ontkend is, dan wordt de verantwoordelijkheidvoor het eerst Zaterdag vragen om nader berichtop de genoemde directie overgebracht. Zaterdag avond tegen 7 uren legden de twee stoomschepen, onder bevel van den luitenant ter zee le kl. H. Nijgh, uitgezonden ter opsporing van den rammonitor Adder, dicht aan de kust te Scheveningeii bij. Omstreeks uur bracht een landingssloep den kommandant aan wal, die zich naar het bureau van den waterschout begaf. Op de vaartuigen had men tot dusver noch lijken der equipage, noch overblijfselen van het schip aangebracht. Tegen den avond keerde de kom mandant aan boord terug. Aan het Vad. wordt medegedeeld, dat de stoom- booten Vrijdag avond met een sleeptros aan een zwaar voorwerp op den bodem der zee zijn blijven haken. Daar door het trekken van de tros ge vaar bestond, dat de schepen elkaar te dicht zou den naderen, moest men op een van beiden den tros laten slippen; er werden peilingen^eno- zoeken was echter te vergeefs. Twee garnaalbooten van Scheveningen, voorzien van 3000 vaam touw, zullen bij gunstig weder heden uitzeilen, om naar de Adder te dreggen. Sedert de vroeger gemelde berichten in de Staatscourant zijn van de equipage van Zr. Ms. monitor Adder nog aangebracht de lijken van de navolgende personen: machinist le kl. J. C. Baart - mans, milicien-vuurstoker J. van Rijsbergen, vuur- stoker le kl. J. J. Christiani, marinier le kl, W. Aekerman, marinier 3e kl. J. Lennings. (St. Ct.) De Belgische Moniteur geeft in haar niet-officieel gedeelte eenige mededeelingen aangaande in Egypte vertoevende Belgen, waaronder wij lezen „Zoodra de gebeurtenissen een voor de veiligheid der Europeanen onrustbarend karakter aannamen, besloot de regeering van Nederland een schip, de Marnix, te zenden naar de Egyptische wateren om, zoo noodig, de Nederlanders op te nemen, die uit Egypte zouden willen vluchten. Onze mi- Zijn hart was stee ds open voor drie of vier groote, vurige neigingen, die er heel broederlijk en eens gezind in huisden. Paul bezat het talent om in dat kleine stadje, met vijftien duizend inwoners, tal van jonge meisjes te vinden, die gemaakt wa ren om te aanbidden. Hij meende voortdurend Amerika te ontdekken en deed toch niets dan het terugvinden. Jean had bijna niets van de wereld gezien. Hij had zich misschien een keer of tien door Paul op bals en partijen op de kasteelen in den omtrek laten brengen en er steeds een indruk van verveling en onbehage lijkheid van medegebracht. Hij was tot het be sluit gekomen dat die genoegens niet geschikt voor hem waren. Hij had een eenvoudigen, ernsti- gen smaak. Hij beminde de eenzaamheid, den arbeid, groote wandelingen, groote ruimte, boeken en paarden. Hij was een beetje onbeschaafd, een beetje boersch. Hij vereerde zijn dorp en al de oude getuigen van zijn kindsheid, die hem van vroeger dagen spraken. Een quadrille in een sa lon boezemde hem een onoverkomelijke vrees in, maar elk jaar danste hij naar hartelust op de kermis van Logneval met de boerinnetjes van het dorp. Indien hij mevrouw Scott en miss Percival te Parijs in haar eigen huis gezien had, te midden van al die weelde, van al dien glans, zou hij haar van verre vol nieuwsgierigheid bewonderd hebben, als verrukkelijke kunstgewrochten en thuis ko mende ongetwijfeld even gerust geslapen hebben als altijd. nister van buitenlandsche zaken heeft tot den Nederlandschen gezant de vraag gericht of ook de Belgen aan boord van dat schip konden worden opgenomen, en de Nederlandsche regeering heeft met de meest vriendelijke voorkomendheid dit ingewilligd. Derhalve heeft het departement van buitenlandsche zaken aan onze consuls te Cairo en Alexandrië geseind dat dit schip ter beschik king van onze landgenooten was." Het stoomschip de Marnix zal op de reede van Alexandrië weldra vervangen worden door de Bonaire, die heden op de reede van den Helder met goed gevolg zijn proef heeft afgelegd en voor de reis naar het oosten gereed wordt gemaakt. De vergadering, belegd door de vereenigingen Algemeen Kies- en Stemrecht te Rotterdam, Am sterdam en Dordrecht, ter beraadslaging over de uitbreiding van het kiesrecht, zal Zondag den 23en dezer in het lokaal Fabrieks- en handwerks- nijverheid, in de Donkerstraat te Utrecht, gehouden worden. Er zullen meer dan veertig vereenigin gen vertegenwoordigd zijn. De Deensche Vereeniging tot bescherming van dieren looft een prijs van 2000 en ,eene premie van 1000 franken uit voor de twee beste weten schappelijke verhandelingen over de mogelijkheid om, méér dan tot dusver geschiedt, bij physiolo- gische onderzoekingen en proefnemingen gedoode dieren de plaats te doen vervullen van levende: bij gevolg, de vivisectie tot een minimum te be perken. De verhandelingen, in het Deenseh, Zweedsch, Fransch, Duitsch of Engelsch geschre ven, moeten vóór le September 1882 ingezonden zijn bij den secretaris der vereeniging, den heer A. von Haxthausen, te Kopenhagen. Tot hem kan men zich ook wenden om nadere inlichtingen. Het groot aantal branden vooral ten platten lande, dat toegeschreven wordt aan te hooge ver zekering tegen brandschade, schijnt de brandwaar borgmaatschappijen wakker geschud te hebben. Althans de maatschappij Concordia, gevestigd te Zwolle, heeft in IJselmuiden en de naburige ge meenten door een speciaal daarmede belasten agent in loco laten onderzoeken, of de bij haar verze kerde panden naar hunne waarde waren verzekerd. Tengevolge van dit onderzoek zijn een menigte gebouwen en inboedels aanmerkelijk lager, som mige tot de helft, getaxeerd, dan zij verzekerd waren. Geassureerden, van wie het bewezen wordt, dat bij hen voorgekomen branden ontstaan zijn door het drogen van russchen in inrichtingen, niet door burgemeester en wethouders goedgekeurd, znllen geene uitkeering wegens brandschade ont vangen. (N. R. Ct) De St. Ct. bevat de wet tot afschaffing van den ijk van weegwerktuigen. De audiëntie van den minister van financien zal deze en de volgende week en die van den minister van oorlog op den 20en dezer niet plaats hebben. Zaterdag werd te 's Hage de algemeene verga dering van Eigen Hulp gehouden, onder voorzit terschap van den heer W. C. Hojel, die de toestand van de vereeniging als bemoedigend beschouwde, mits men onvermoeid voortwerkte en het ledental trachtte uit te breiden. Tot leden van het hoofd bestuur zijn benoemd jhr. O. H. Wichers, J. C. C. den Beer Portugaai, mr. A. Teixeira de Mattos en E. Evers, ter vervanging van de vier aftredenden, die, hoewel tot blijven aangezocht, uit beginsel voor een herbenoeming meenden te moeten be danken. Amsterdam is aangewezen als plaats van bijeenkomst voor de volgende jaarvergadering. Van de oprichting eener coöperatieve drukkerij werd voorshands afgezien, omdat de toegezegde vaste deelneming van drukwerk slechts 1250 bedroeg. De bijdrage per lid aan de algemeene kas werd op het oude cijfer gehandhaafdeen voorstel om die bijdrage tot veertig cent per lid te verminderen, vond geen bijval. Verschillende opmerkingen werden gemaakt over het orgaan der vereeniging, die echter niet tot eenig gevolg konden leiden, daar men tot einde 1883 met den Ja, maar zoo was het nu niet gegaan en van daar zijn verbazing, zijn onrust. Door een bij zonder toeval hadden die twee vrouwen zich aan zijn oog vertoond in een omgeving, waarin hij thuis was en die juist daardoor zoo bijzonder gunstig voor haar was. Van het eerste oogenblik af waren zij eenvoudig, goed, openhartig, harte lijk geweest, en op den koop toe buitengewoon schoon, en dat doet nooit kwaad. Jean had zich terstond onder den invloed der betoovering ge voeld en hij was het nog. Op het oogenblik waarop hij te negen uren op de plaats der kazerne afsteeg, kwam pater Con- stantijn welgemoed naar buiten. Het hoofd van den ouden priester was sedert den vorigen dag ge heel op hol. Jean had dien nacht niet veel ge slapen; maar die arme man in het geheel niet. Bij het aanbreken van den dag was hij opgestaan en had met gesloten deuren, alleen met Pauline, het geld geteld en overgeteld en de goudstukken over de tafel uitgespreid als een echte gierigaard. Alles, alles voor hem, dat wil zeggen voor zijne armen. »Nu niet te gauw, mijnheer de pastoor," zei Pauline, wees zuinig. Ik dacht als gij vandaag eens honderd franken uitdeeldet »Dat is niet genoeg, Pauline, niet genoeg. Al krijg ik maar éen zoo 'n dag in mijn leven zóo 'n dag moet ik hebbenWeet ge hoeveel ik geven zal, Pauline «Hoeveel dan?" Wordt vervolgd.) tegenwoordigen uitgever verbonden is. Een wijzi ging is goedgekeurd van art. 3 der statuten, waardoor behalve de weduwen, ook de ongehuwde dochters en mindeijarige weezen van gewezen leden kunnen toegelaten worden tot het lidmaat schap. In de vergadering van leden der onderlinge levensverzekering van Eigen Hulp, die mede ge houden werd, deelde de directeur jhr. mr. G. de Bosch Kemper mede, dat in het 3e genootschaps jaar een geleidelijke, kalme vooruitgang viel waar te nemen. Het verzekerd bedrag op 1 Juli jl. was ƒ1.029.890 aan kapitaal en ƒ30.525 aan renteten deele is dit herverzekerd bij de Holl. maatschappij van Levensverzekeringterwijl ook het kapitaal ad 112.437 belegd was in eerste hypotheken, prolongatie en effecten. (Zie Laatste Berichten in ons vorig No.) pensioenen. Pensioen verleend aan jhr. mr. J. M. van Beyma, gewezen officier van justitie bij de rechtbank te Leeuwarden, ten bedrage van 2667 's jaars, aan L. P. le Sage ten Broek, ontv. der successierechten ad 3694 mr. G. B. Vis- scher, hypotheekbewaarder, ad 2378 en A.Pab- bruwe, commies bij de algemeene rekenkamer, ad 1487 's jaars. De uitslag van het den 15en Juli gehouden toelatings-examen tot het gymnasium alhier is, dat werden toegelaten tot de 5e kl. 1 en tot de le kl. 2 leerlingen. Voorwaardelijk werden toe gelaten tot de 1 kl. 4 aspiranten. Bij de overgangs-examens aan de Rijks hoogere burgerschool alhier, op den 13en, 14en en 15en Juli 11. gehouden, werden bevorderdvan de le naar de 2e klasseC. Boudewijnse, J. O. Maen- houdt, P. J. H. van der Palm, P. Krijt, S. A. Rochat, 0. Koppejan, J. F. de Wijs, J. D. Leunis, M. van Breen, J. M. F. Klein, M. A. van der Lejjé, N. Verhulst, A. M. van Doorn, J. R. Domenie, C. D. A. Zimmerman, W. J. Wilkens, G. W. van Moerkerken, A. A. van Teijlingen, P. Bourdrez, G. J. van Teijlingen en J. M. Benteijr,. Voor enkele lessen A. K. B. J. Metz van de 2e naar de 3' klasseW. C. van Gor- com, J. Goossen, W. A. J. van den Hurk, H. A. M. van Visvliet, T. van der Klip, P.Jansen, J. A. C. le Nobel, F. A. Kotte, W. M. Engelberts, J. Kraamer, W. Plugge, J. K. Crucq, J. P. F. van der Mieden, J. H. van den Berg, J. C. Houwing, E. C. Groenewegen. Voor enkele lessen P. J. van den Hoek, F. van der Leyé, J. A. C. Nonhe bei, J. S. van Pienbroek, A. A. Sonius en F. de Wagemaker van de 3e naar de 4e klasseP. M. Dikkenberg, H. C. J. Wasch, P. Koppejan, W. C. de Smidt, J. van den Hurk, J. J. van der Harst, F. Gravestein, F. C. H. Sasburg, G. Houwing, C. J. Tielenius Kruythoff, J. C. van der Harst, P. J. Rienstra, C. E. Plugge. Voor enkele lessen J. F. Hondius, D. Verhulst en J. J. Vermaas. ixcnujj. ac u' ülulss6 Ï5. jxcc^yxlUK, U. M. van Hennekeler, J. van Hee, J. C. Voorduin, J. C. Roest, J. Rienstra, C. R. Koning, E. J. En- gelbert van Andel, C. C. Vermaas, F. C. L. van Doorn en J. Boudewijnse. Voor enkele lessen J. A. Altorffer. De heer H. van Griethnijsen Az, predikant te Burgwerd c. a. heeft voor het op hem uitgebracht beroep naar de hervormde gemeente alhier bedankt. Ovezaiul, 15 Juli. Beroepen als predikant bij de hervormde gemeenten Ovezand c. a. de heer G. W. A. de Veer, te Lathum. Bij ds. J. P. Hasebroek, te Amsterdam,'is voor het orgel in de in aanbouw zijnde elfde kerk der Ned. Ilerv. kerk aldaar, van iemand, die onbekend wenscht te blijven, ontvangen een gift van ƒ15,000. Met nog enkele zulke giften voor kerk en orgel zal de nu wegens gebrek aan de noodige fondsen gestaakte bouw zeker spoedig hervat worden. (N v. d. D De off. van gezondh. 2e kl. P. Broekhoff Jzn., arts, dienende aan boord van Zr. Ms. rammonitor Haai, wordt op non-activiteit gesteld. Behalve de gewone kramen en de onont beerlijke draaimolens zal de kermis alhier dit jaar niet veel te zien geven. A. Alber zal tableaux vivants, metamorphose, physiek en magie te aan schouwen geven, W. Auffworth komt met een panorama, G. Huiskens zal een musée mècanique ter bezichtiging stellen, prof. Pierre, zonder ar men, zal toonen wat vlijt en geduld vermogen, door hetgeen een gewoon mensch met de handen doet, met de voeten te verrichten, twee schiet tenten zullen gelegenheid geven om hand en oog te oefenen, terwijl Huiskens met een vélocipède zal laten rijden. Eindelijk zal C. Delafioure, door de goudmijnen van Californië te aanschouwen te geven, trachten het koper en zilver van de ker misbezoekers in zijne beurs te doen vloeien. Ter deelneming aan het op 15 Augustus a. te Ter Neuzen te houden festival zijn meer dan 200 muziek- en zangvereenigingen uitgenoodigd. Kampstrijden met den hengel, den handboog enz. worden uitgeschreven, terwijl den ganschen dag gelegenheid zijn zal met fraaie stoombooten plei- ziertochten op de Schelde te doen. Het feest zal 's avonds met een vuurwerk worden besloten. Op een te Middelharnis gehouden bijeenkomst van landbouwers, waaronder ook enkelen uit Som- melsdijk, werd de oprichting eener vereeniging be sproken, die zich ten doel zou stellen om voort aan slechts onder controle van het proefstation te Wageningen, zaaigranen enz., aan te koopen. Staande de vergadering werd een commissie van drie leden benoemd, die de zaak zoude regelen. Een twintigtal leden zijn toegetreden. De reden waarom iemand onlangs een zelf moord pleegde, vond men op een papier geschreven in zijn linkerlaars. »Ik huwde een weduwe die een volwassen dochter had. Mijn vader kwam ons dikwijls bezoeken, werd verliefd op mijn stief dochter en huwde haar. Zoo werd mijn eigen vader mijn schoonzoon en mijn stiefdochter mijn moeder, daar zij de vrouw mijns vaders was. Eeni- gen tijd daarna schonk mijn vrouw mij een zoon, deze werd natuurlijk mijn vaders zwager en mijn eigen oom, want hij was de broeder van mijn stief moeder. Mijn vaders vrouw, namelijk mijn stief dochter, kreeg ook een zoon die werd natuurlijk mijn broeder en te gelijker tijd mijn kleinzoon, want hij was de zoon mijner dochter. Mijn vrouw werd mijn grootmoeder, omdat ze de moeder van mijn moeder was. Ik was de man van mijn vrouw en te gelijkertijd de kleinzoon mijner vrouwen daar de man van iemands grootmoeder zijn groot vader is, zoo ben ik, ongelukkige, mijn eigen grootvader." Dat is inderdaad om gek van te worden. Vad.) Van de 476 stukken, die ingezonden waren op de gisteren gesloten tentoonstelling in de Academie van Beeldende kunsten, te Rotterdam waren er 30 niet te koop. Yan de over blijvende 446, zijn er 55 gekocht door liefhebbers, 4 voor 't museum te Rotterdam, 1 voor het rijken 3 voor de verloting. Onder de verkochte stukken waren 10 van buitenlandsche schilders en daaron der de kapitaalste der tentoonstelling. Deze uitslag wordt niet als schitterend beschouwd, terwijl ook op een druk bezoek niet geroemd mag worden. De Ned. Tramweg-maatschappij is door jhr. Yegelin van Claerbergen voor den rechter gedaagd t wegens het leggen van een deel der lijn Heeren veen- Joure over gronden, die aan hem toebehoo- ren en waartoe geene vergunning is verleend. Bij de drukkende hitte, die Zaterdag te Amsterdam heerschte, zag menigeen met innig welgevallen, dat de zon in den namiddag nu en dan begon weg te schuilen achter donkere wolken, waaruit men in den vorm van een frische regenbui verkwikking en lafenis verwachtte. Naarmate de wolken zich samenpakten en de duisternis toenam, vermeerderde ook de hoop der versmachtende stervelingen, totdat omstreeks half zes een kort maar hevig onweer uitbarstte. Eén enkele blik semstraal, onmiddellijk gevolgd door een feilen slag en een met. hagelsteenen gekruiden plasregen, die een poosje aanhield en mensch en dier konden weer vrij ademen. Groote ontsteltenis bracht die slag te weeg in Krasnapolsky's wintertuin, waar de lieden die aan tafel zaten, plotseling in hun rustige bezig heid werden gestoord. Men zag den flikkeren den vuurstraal, hoorde den knetterenden slag die er onmiddellijk op volgde, en tegelijkertijd rin kelden een naar ruiten "it het glazen dak naar beneden, gevolgd door een waterstroom. Ieder meende dat de bliksem was ingeslagen en menig een liet zijn maal in den steek om het veege lijf te redden en zich voor het neerplassende water te beschermen. Weldra bleek echter dat niemand gedeerd was en kon men den gestoorden maaltijd hervatten, daar het spoedig gelukte het overtollige water te verwijderen en de schade te herstellen De Brusselsche bladen deelen mede dat de instructie in de strafzaak der gebroeders Peltzer bijna afgeloopen is, zoodat binnenkort hunne ver wijzing naar het hof van assises te wachten is. Te St. Ouen zouden de heeren Perron en Collin met een ballon opstijgen. Na het laches toutkwam de ballon echter slechts enkele meters van den grond en viel weer terug. Perron gooide een paar zakken ballast uit, waarop de ballon snel omhoog steeg. Op 400 meter hoogte begon hij zonderling te draaien en »toen wij 650 meter hoog waren, vertelde Perron later, hoorden wij een scherp geluid. De ballon was gescheurd. Met duizelingwekkende snelheid ging het naar beneden; wij verloren onze tegenwoordig heid van geest niet, maar sneden het anker los en wierpen alles weg wat ons onder de handen kwam. In den beginne werkte de zijde van den ballon als windvang en vertraagde zij de snelheid van den val. De tweede helft legden wij echter, daar de zijde toen opgerold was, in hoogstens twee seconden af." De reizigers schenen reddeloos ver loren, maar door een wonderbaarlijk toeval viel het schuitje tusschen twee huizen in eene ruimte waar het door de kracht van den val stevig werd vastgedrongen, zoodat de beide luchtreizigers er met een hevigen schok, doch zonder letsel af kwamen. Uit een rapport van den Eng elschen cnsul te Nantes blijkt dat de vangst van sardines op de Fransche kust in de laatste twee jaren zeer ge ring is geweest. De visch was schaarschte groot en niet goed van smaak. Een groot aantal menschen leven van die vischvangst, niet alleen de visschers, maar ook de verpakkers en makers van de blikjes, zoodat het verminderen der visch een zaak van gewicht voor die streken is. Men weet echter zeer weinig van de sardines af. Wel is bekend dat zij de kust van Frankrijk alleen reizende bezoeken, maar waar hun eigenlijk tehuis is, kon men nog niet te weten komen. De een beweert dat dat de visch uit de Noordpoolstreken komt, de ander zoekt zijne bakermat in de tropische zeeën. Zijn verdwijnen brengt men in verband met eene afwijking van den Golfstroom, terwijl sommi gen meenen dat er te veel gesleept en gedregd wordt op de plaatsen aan de kust waar de sardiju hare kuit schiet. Wat er ook van zij, hetmalsche vischje schuwt thans de Fransche netten. De groote revue Vrjjdag op Longchamps

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2