N° 167. 125e Jaargang. 1882. Dinsdag 18 Juli. NATIONALE MILITIE. Middelburg 17 Juli. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met, uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. SI# A d vertentien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Oproeping van Verlofgangers der lichting 1879. Inzameling van gras bij nat weder. PATER C0KSTANTUH. Uit het Fransch, MIDDELBllRGSGHE COURANT. f'mm II De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1882, A n°. 1734/1, 3e afdeeling Provinciaal blad n°. 50), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1879, beboorende tot de le, 2e, 3e, 4e,5e en 6e batterij van het 3e regiment veld-artillerie, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Donderdag den 20 Julia., des voormiddags tnsschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmel den, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van een geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 17 Juli 1882. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. [Ingezonden.) Algemeen, en voorzeker terecht, wordt dezer dagen door de landbouwers ach en wee geroepen over het aanhoudende natte weder, waardoor de hooi-oogst niet, of althans zeer gebrekkig kan plaats hebben, ongerekend nog het werkeljjk groote verlies aan voedende stoffen van het product, dat meer en meer overeenkomst krijgt met afge trokken theebladeren. Daar nu die ongunstige weersgesteldheid in dezen tijd bijna jaarlijks voorkomt, is het niet te verwonderen dat reeds sedert lang door velen naar een middel is gezocht om groen voeder, en dus ook het gras, op zulk een wijze te oogsten en verder tegen bederf te bewa ren, dat de schadelijke invloed van nat weder voorkomen wordt. In Frankrijk werden reeds in 1846 uitgebreide proeven genomen met hetbewa- ren van groen voeder in groenen toestand, en wel door middel van inkuiling, welke proeven weldra in Amerika op mime schaal werden voortgezet. Ook in ons land worden door den bekenden land- bouwer J. van der Breggen Az. te Waddinx- ÏO van LUDOVIC HALÉVY. IV. Op de oefenplaats werkt in het begin van de manoeuvres elke batterij afzonderlijk, onder de bevelen van een kapitein die echter vaak zijn plaats aan een luitenant afstaat, om hem te ge wennen aan de directie over zes stukken. Dien dag werd juist terstond bij den aanvang het bevel aan Jean opgedragen; maar tot groote verbazing van den kapitein, die zijn luitenant altijd had aangezien voor een zeer goed onderwezen, zeer knap en geschikt officier, liepen de zaken geheel in de war. Jean liet twee of drie verkeerde wendingen maken; hij kon de afstanden noch bewaren, noch herstellen, en herhaaldelijk kwa men de paarden met elkaar in botsing. De ka pitein moest tusschenbeide komen en hij diende Jean een kleine berisping toe, die eindigde met de woorden «Ik begrijp er niets van. Wat hebt gij van morgen Dat gebeurt u anders nooit." Dat kwam omdat het de eerste maal was, dat jiean op de oefenplaats van Souvigny iets anders veen, belangrijke proefnemingen gedaan en de beste uitkomsten zijn reeds te dezen opzichte verkregen, In de Wekelijksche landbouw Kroniek van 12 Mei jl. vinden wij daarover van zijne hand eene mededeeling, die in 't koit hierop neerkomt. In September 1880 werd een hectare gemaaid gras, dat reeds vier dagen onder aanhoudende stortregens had gelegen, in kletsnatten toestand in een kuil gereden en daar tot nieuwjaar bewaard. Bij de opening ontwikkelde zich een sterke zure lucht en was de kleur van de massa vnil donkerbruin, zonder dat echter een spoor van rotting te he speuren was. Den eersten dag aten de koeien er slechts weinig van, doch de volgende dagen met groote graagte. In 1881 werd de proef herhaald, ook met gras eener nieuw aangelegde kunstweide, met veel klavers, gerst en haver doorwassen. De massa werd in de schuur gelijkvloers in afdeelingen ver deeld, van ongeveer 30 wagenvrachten a 1000 kilo ieder, goed vastgereden en gedekt met planken, welke bezwaard werden met een laag zand, over eenkomende met een gewicht van 500 kilo per vierkante meter. In 't begin van December werd met de voede ring begonnen en nu aten de koeien het onmiddellijk met groote gulzigheiddaarmede werd voortgegaan tot einde April en het gevolg was dat de dieren er best uitzagen, veel melk gaven en de boter de kleur had van grasboter. Voor voedering van 12 koeien van begin Decem ber tot einde April, is niet meer dan 4 hectaren gras ingekuild. Bij het gebruik hiervan moet echter niet vergeten worden, dat het ingekuilde gras niet dezelfde voederwaarde bezit als het jonge gras in de weide, omdat het eerste meer uitgegroeid en ouder is en daardoor aan voedende bestanddeelen heeft ver- lrvTcn Wpn cp"—- Vn rilniifq -con Urvoi j-n dus ook d a a r b ij hetzelfde kraehtvoeder ais men gewoon is bij hooivoedering te doen. Voor hen die liever het gras buiten de schuur willen bewaren, volgt bieronder een beschrijving der daarvoor benoodigde kuilen, silo's genaamd, over genomen uit Maandblad der Holl. my. van Land bouw voor Januari '82. De silo's bestaan uit langwerpige lokalen met eenigszins afgeronde hoeken, waardoor zij den elliptischen vorm naderen. De muren zijn van gewonen metselsteen, circa 35 cm. dik en 5 meter boven den grond verheven. De lengte dezer lokalen is 12, bij een breedte van 4 meter. Op de muren staan 2 m. hooge houten stijlen waarop het dak rust, dat de 3 silo's (gewoonlijk zijn er 3 naast elkaar aangelegd) tegen het in dringen van regen beschut. Tusschen den bovenkant der muren en het dak is dus genoegzaam ruimte om het in te kuilen groenvoeder ih de silo's te brengen. De bodem is eveneens gemetseld en wel zóo dat het doorsijpelen van grond- en zakwater wordt belet. Vooral is zulks onontbeerlijk wanneer de bodèm onder den beganen grond reikt. Komt zag dan kanonnen en caissons, iets andei's dan kanonniers en stukrijders. In de stofwolken, die door de wielen der kanonnen en door de paarden werden opgejaagd, zag hij niet de tweede batterij van het 9e regiment, maar duidelijk het beeld van twee dames met zwarte oogen en gou den lokken, en op het oogenblik toen hij de ver maning van zijn kapitein kreeg, zei hij juist bij zichzelf: «Mevrouw Scott is toch de mooiste." De manoeuvres worden eiken morgen in tweeën gesplitst door een halt van een minuut of tien, waarin de officieren een praatje met elkaar maken. Maar Jean hield zich dien morgen op een afstand om met zijne herinneringen aan den vorigen avond alleen te zijn. Zijne gedachten voerden hem hard nekkig naar de pastorie van Logneval terug. Ja, de bekoorlijkste van de twee was mevrouw Scott. Miss Percival was nog slechts een kind. Hij zag mevrouw Scott weer aan het kleine tafeltje zitten. Hij hoorde het verhaal dat zij zoo openhartig, zoo vrijmoedig deed. De eenigszins vreemde toon va.n die eigenaardige, doordringende stem, klonk hem nog in de ooren. Hij bevond zich weer in de kerk. Daar lag zij, voor hem, in haar bidstoel, met haar aanvallig hoofdje op hare sierlijke handjes. Toen begon het orgel en heel in de verte, in de schaduw, ontwaarde Jean de fijne lijnen van het mooie profiel van Bettina. Een kindwas zij nog slechts een kind Er werd een signaal geblazen. De manoeuvres begonnen weer. Ditmaal had hij gelukkig geen kommando, geen verantwoordelijkheid, De vie1 deze daarmee gelijk, dan is 't onnoodig een kostbare vloer-bemetseling te maken en is een goed aangestampte klei- of leemgrond voldoende. De goed perpendiculair opgetrokken muren zijn aan -je binnenzijde glad gepleisterd, zoodanig dat de opgepakte massa daarin gemakkelijk en regel matig kan zakken. Het ingebrachte groenvoeder wordt door binnen in de silo's zijnde personen goed vastgetreden en gelijkelijk verdeelddit vasttrappen is een voor name zaak en moet vooral langs en bij de muren met groote zorg en herhaaldelijk worden gedaan. Is de silo goed vol, dan dekt men het geheel eenvoudig met planken en brengt daarop steenen of ander zwaar gewicht, tegen de opgegeven zwaarte van 500 kilo per vierkanten meter. Men kan gerust aannemen, dat met den opge geven druk de geheele massa 1/4 inkrimpt wan neer de silo zonder oponthoud achtereen wordt gevuld en daardoor gaat een groote ruimte nut teloos verloren. Dit kan echter grootendeels voorkomen worden door de silo niet dadelijk achtereen te vullen, doch dagelijks slechts een halven meter hoogte, steeds goed aanstampende. Men behoeft niet bang te zijn dat die langezame vulling tot bederf zal leiden. Wanneer alles zóo is ingericht en met de zorgen behandeld als boven beschreven, dan kan men zeker zijn het aldus ingekuilde voeder na verloop van maanden nog in uitstekenden staat terug te vinden. Voorts is bewezen dat de temperatuur in de silo's bij sterke drukking niet te hoog stijgt, hetgeen verklaarbaar is door het onderdrukken der gisting. Wel is de temperatuur in den regel hooger dan de buitenlucht, doch zóo weinig, dat men aanbeveelt het voeder uit de silo's niet dadelijk aan het vee te geven, maar eerst nog wat aan de lucht bloot te stellen. De warmte graad stijgt dan onmiddellijk door de zich ont- i_ 1 _i_ i Mochten de kosten van aanleg van gemetselde silo's een bezwaar worden geacht, ook gewone hooibergen zijn, volgens mededeeling van den heer Van der Breggen, daarvoor bruikbaar. De vraag is bij mij opgekomen of ook in Zeeland niet hiel en daar proeven zouden kunnen worden genomen, om op de eerst aangegeven, min kostbare wijze zich een voorraad ingekuild groenvoeder te ver zekeren, in plaats van veel geld en veel tijd ten koste te leggen aan het verkrijgen van hooi, waarvan op vele plaatsen de voederwaarde uiter mate gering zal zijn. Nog is het tijd Moge menigeen zich opgewekt gevoelen om althans een kleine proef te nemen. H. J. E. Gereach. *Groes, 16 Juli. Het aantal bezoekers dei- tentoonstelling heeft heden ruim 200 bedragen. Sedert de opening werd zij bezocht door 752 personen, waaronder 80 kinderen. De houders van doorloopende kaarten zijn daaronder niet be grepen. Ten behoeve van hen, die tengevolge van de batterijen werkten samen. Men zag een menigte menschen, paarden en stukken naar alle kanten wenden en keeren, nu eens over een lange slag lijn uitgestrekt, dan weer dicht opeengedrongen. Op een gegeven oogenblik stond alles over de geheele uitgestrektheid der oefenplaats in een oog wenk stil. De kanonniers sprongen van hun paarden, liepen naar de stukken, haakten die van het voorspan af, dat wegdraafde, en maakten zich met een verbazende snelheid gereed om te vuren. Daarna keerden de paarden terug, de stukken werden weer aangehaakt, de kanonniers sprongen weer in het zadel en het regiment vloog in vollen draf over het exercitie-veld. Bettina kreeg van lieverlede de overhand in het brein van Jean. Zij verscheen hem lachend en blozend, te midden van hare loshangende gou den haren. Monsieur Jean zij had hem Jean genoemd en nog nooit had hij dien naam zoo aardig gevonden. En die laatste handdrukken bij het afscheid, eer zij in het rijtuig stapten. Miss Percival had iets harder gedrukt dan mevrouw Scott, bepaald iets harder. Zij had hare hand schoenen uitgetrokken om op het orgel te spelen en Jean voelde nog dat kleine, bloote handje, dat zoo zacht en koel was en in zijn lompe, groote artil leristenhand verdween. «Ik vergiste mij zooeven," zei hij hij zichzelf, „miss Percival is de mooiste." De exercitie was afgeloopen. De batterijen schaarden zich achter elkaar en het défilé werd in vollen draf met een vervaarlijk geraas in een schipbreuk van de A dder moeten geholpen worden, is op de tentoonstelling een bus geplaatst. Moge menigeen een gave voor dit doel offeren De verkiezing van twee leden van den gemeen teraad, noodzakelijk ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het nemen van ontslag door dr C. A. van Renterghem voortdurend door de niet-toelating van den heer Risseeuw, en in die ontstaan door het nemen van ontslag door den heer W. L. Kakebeeke, is bepaald op Dinsdag 1 Augustus. De commissie voor de tentoonstelling van Zeeuw- sche nijverheid te Goes heeft een telegram ont vangen namens prins Alexanderwaarin dank gezegd wordt voor de mededeeling aan wien de medaille, door den prins geschonken, ten deel gevallen is. De prins laat daarbij weten dat het hem aangenaam geweest is, iets voor de tentoon stelling te hebben kunnen bijdragen. Baarland, 16 Juli. Zaterdag nacht, om streeks half twee, brak in de gemeente-herberg alhier, terwijl deze nog vol met kermisgasten was, een felle brand uit. In weinige oogenblikken, nadat men door den rook den brand ontdekt had, stond het geheele gebouw in lichter laaie. Onmiddellijk sloegen de vlammen ook over in de daarnaast gelegen planken graanschuur met rieten dak van W. Otte, zoodat het felle vuur weldra ook andere in de nabijheid staande gehouwen dreigde aan te te vallen. De wind, in het begin van den brand zuidoost, werd gelukkig zuidwest en flauwer, ter wijl de inmiddels aangekomen spuiten van Oudelande en Hoedekenskerke er het hare toe hebben bijgedragen om de belendende gebouwen te bewaren. Een der kamers van de herberg, bestemd voor de vergaderingen van het gemeente- en polderbe stuur en eigendom der gemeente, bevatte het grootste gedeelte van het gemeente-archief en ook gedeelte ïïïêr ^arcfifë^éf/ &p° Dh'd/ffilu scbadigd. De registers van den burgerlijken stand en de kadastrale liggers en kaarten zijn, met ge vaar, in önbeschadigden toestand gered. De in boedel van den kastelein is bijna totaal verbrand. Een vlashandelaar uit Ridderkerk, die aldaar gelogeerd was en op den zolder te slapen lag, is in de vlammen omgekomen. Daar de zolder niet anders dan langs den trap, in het achterhuis uit komende, te bereiken was en de brand in dat gedeelte van het huis waarschijnlijk is ontstaan, was de ongelukkige niet te redden. De oorzaak van den brand is onbekend. De kastelein en zijne vrouw, die door den burgemees ter voorloopig in afzondering waren gehouden, zijn echter door de justitie, die Zaterdag middag uit Middelburg was aangekomen, weder op vrije voeten gesteld. Er is thans op het dorp geen enkele gelegen heid waar sterke drank, wijn of bier wordt ver kocht. De eenige plaats in de geheele gemeente, waar die te krijgen zijn, vindt men op de Kaai in het Schippershuis groote stofwolk volbracht. Toen Jean met den sabel in de hand voorhij den kolonel reed, ver mengden de beelden der zusters zich zoodanig in zijne herinnering, dat zij in elkaar schoven en om zoo te zeggen slechts éen persoon vormden. Elke vergelijking werd verder onmogelijk, dank zij die zonderlinge verwarring der twee punten van ver gelijking. Mevrouw Scott en haar zuster bleven dus onafscheidelijk in de gedachten van Jean, tot op den dag waarop het hem gegeven was haar terug te zien. De indruk van die eerste onver wachte ontmoeting werd niet uitgewischt, zij bleef even levendig en aangenaam, zoodat Jean ongerust werd en zich afvroeg „Zou ik de dwaasheid begaan hebben van bij den eersten blik zoo razend verliefd te wor den Maar men wordt wel verliefd op éen vrouw, doch nooit op twee tegelijk." Dat stelde hem gerust. Hij was nog heel jong, die groote knaap van vier en twintig jaren. Nog nooit was de liefde openlijk, vrijelijk in zijn hart gedrongen. Hij kende haar slechts uit romans, en hij had heel weinig romans gelezen. Maar hij was toch ook geen heilige. Hij vond de winkel meisjes van Souvigny ook heel aardig, als zij hem veroorloofden haar dit te zeggen, en hij zei het haar gaarne; maar het zou nooit in hem opge komen zijn om liefde te zoeken achter die voor bijgaande aandoeningen, die zijn hart slechts zeer oppervlakkig troffen. Paul de Lavardens, die kon zich verwonderlijk opwinden en niet hersenschimmen vervuld zijp?

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1