BUITENLAND. Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Graanmarkten, enz. Volgens het Vad. zal de heer m'. E. N. Rahu- sen te Amsterdam, voorzitter van het college voor de zeevisscherijen, benoemd worden tot voorzitter van de commissie tot het instellen van een onder zoek naar de ramp van de Adder. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld dat binnenkort de samenstelling kan worden te gemoet gezien van een hoofdcomité voor de behartiging der belangen van hen, die tengevolge van de ramp aan de Adder overkomen, geholpen moeten worden. Het zal zoodanig zijn samengesteld, dat het zooveel mogelijk het geheele land vertegenwoordigt. Van de Nederlandsche Pool-expeditie werd het volgende telegram ontvangen: »Wij vertrekken Maandag stellig van Drontheim naar Hammerfest, alwaar wij den 22en dezer den ken aan te komen en zullen blijven tot den 25en. De postgemeenschap is van dien aard, dat men er op moet rekenen dat de brieven acht dagen onderweg kunnen blijven. Alles wel." De heer Volck te Utrecht, die bovenstaand tele gram ontving, raadt met het oog daarop aan, om van nu af tot en met Maandag 17 Juli de brieven te zenden naar Hammerfest met het bekende adres: .Dutch arctic expedition (Naam van den geadresseerde) to the care of mrs. Elisabeth Schjet- lein, Hotel Nordpolen, Hammerfest-Norway." Na Maandag 17 Juli neemt de heer Volck geheel de zorg op zich van het brievenverkeer. Zoodra bij hem bekend is, dat de expeditie ter bestemder plaats is aangekomen, zal hij de wijze van schriftelijke gemeenschap nader in de bladen bekend maken. De rijksmiddelen hebben in de eerste helft van dit jaar ƒ48.983.753 opgebracht, dat is ƒ1.056,000 meer dan de eerste helft van het vorige jaar. De raming voor 6 maanden bedraagt 50.615.852, zoodat de opbrengst bij deze ten achteren bleef. Dit wordt echter altijd in de tweede helft van het jaar ruimschoots ingehaald. Van de op 25 mil- lioen geraamde opbrengst der directe belastingen over het geheele jaar is nog slechts 11.068.619 ontvangen. Zijn wij nu reeds het jaar 1881 met ruim éen millioen vooruit, de hoop is gegrond, dat het geheele jaar het vorige met ruim 2 mil lioen zal overtreffen, waardoor de raming voor dit jaar dan met 5 a 5J millioen zou worden overtroffen. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft, op voorstel van den heer Zimmerman, besloten zich andermaal te wenden tot den minister van waterstaat, om aan te dringen op het totstandkomen eene betere verbinding tusschen het IJ en de Zuidhollandsche rivieren en stroomen, voorna melijk in verband met het vreeselijk ongeluk aan den monitor Adder overkomen, een ramp, welke hoogst waarschijnlijk niet zou hebben plaats ge vonden als die verbinding hetgeen bij krachtig en energiek optreden der regeering reeds had kunnen geschied zijn, tot stand gebracht ware geweest. Dan toch had de monitor binnendoor Hellevoetsluis kunnen bereiken. Juist met het oog op de wenschelijkheid van verplaatsing der monitors binnenslands, had de minister de eerste plannen gewijzigd. belastingen. Afgescheiden van de controle \s Hertogenbosch het kantoor Grave (2e afd.) en ingedeeld bij de controle Gennepafgescheiden van de controle 's Hertogenbosch het kantoor Boxtel (le afd.) en ingedeeld bij de controle 's Hertogenbosch (2e afd.verplaatst de controleurs der dir. bel., invoerr. en acc. J. H. A. Bouman van Ommen naar Harlingen S. N. Hoek van Helder naar Middelburg (Zie Laatste Berichten van gisterenE. Franken van Coevorden naar Helder; en de adj.-contr. dier middelen G. C. Drooglever Fortuyn van Dordrecht naar Amsterdam. Benoemd tot adj.-contr. der dir. bel. enz. te Dordrecht, B. Ribbink, thans ontv. te Knijpe, c. a.; R. U. Mesdag, thans ontv. te Gennep, met bepa ling dat hij belast zal blijven met de waarneming der contröle aldaar; te Maastricht, D. Schindler, thans ontv. te Eysden-station. Belast met de waarneming van de controle te Pnrmerend, W. Vlug, thans commies ter inspectie te Rotterdamte Coevorden, H. Pel, thans com mies ter inspectie te Eindhoven; te Heerenveen, P. Dubois, thans ontv. te Mourik c. a., te Deventer, J. A. van der Feen, thans ontv. teWadenoijen c. a. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Wol- vega c. a. H. J. G. Nanninga, ontv. te Termun- terzijl c. a., te Aardenburg c. a. J. H. Voerman, ontv. te Millingen. Benoemd tot commies-stempelaar te Leeuwarden L. Pronk, aide-essayeur aan het kantoor van waarborg en belasting op de gouden en zilveren werken te Leeuwarden. Aan D. Schrader, commies stempelaar te Amsterdam, de titel verleend van adj unct-controleur. De uitslag der overgangs-examens op de middelbare meisjesschool alhier, is als volgt. Uit de eerste klasse tot de tweede bevorderd 7, niet bevorderd 9; uit de tweede klasse tot de derde bevorderd 12, niet bevorderd 2; uit de derde tot de vierde bevorderd 6uit de vierde tot de vijfde bevorderd 2. De luit. t. z. 2e kl. I. van den Bosch, die nende aan boord van Zr. Ms. Fregat Euertsen, wordt op nonactiviteit gesteld. Voor de rechtbank alhier stond gisteren terecht A. de P., geneeskundige, gedomicilieerd te Bergen op Zoom, verblijvende te Goes. Hij was beklaagd van het niet voldoen aan het voorschrift van art. 5 der wet regelende de uitoefening der geneeskunde, wijl hij, toen den 30 Mei jl. in de gemeente 's Gravenpolder een zijner patiënten was overleden, had geweigerd in de verklaring van overlijden die bovendien zeer onvolledig was de doodsoorzaak in te vullen. Voor het O. M. werd eene boete van 50 ge- eischt bij niet-voldoening der boete te vervan gen door 7 dagen gevangenisstraf. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft gisteren een jong kunstschilder uit Rotterdam, A. B. ge- heeten, tot drie maanden celstraf en 50 boete veroordeeld, wegens een niet alledaagsch misdrijf A. B. maakte kennis met een jeugdige selioone, wier hart hij onverdeeld wist te veroveren. De vader van het meisje, die van zijn vrouw geschei- den leefde, was met deze voorgenomen verbintenis echter niet ingenomen, omdat het meisje, naar zijn bewering, nog te jong was om aan trouwen te denken. Het paartje zette de kennismaking echter in het geheim voort en nadat zij drie jaren elkander trouw waren gebleven, deed zich een vooruitzicht op, dat bij een intimen omgang van dezen aard licht te raden is. De minnaar, die alles wilde doen om de eer van zijn meisje te redden, drong nu opnieuw her haaldelijk bij haar vader met klem op diens toe stemming aan, doch te vergeefs. Hij raadpleegde verschillende personen omtrent hetgeen hem te doen stond, o. a. ook iemand dien hij in een kofiijhuis ontmoette. Deze beloofde hem te zullen helpen en begaf zich met hem naar den notaris S., te Rotterdam, die den minnaar gezegd had, dat om te kunnen trouwen ook een schriftelijke toestemming van den vader voldoende was. De welwillende kofïijhuisvriend gaf zich op 20 April jl. bij den notaris voor den vader uit en onder- teekende de akte, waarbij de toestemming werd verleend, met den naam van den vader A. v. d. H. Gewapend met dit document, vervulde de aan staande echtgenoot de noodige formaliteiten en bevond zich ten slotte op 26 April jl. met zijn bruid op het stadhuis te Rotterdam, om hun huwelijk wettelijk te doen sluiten. Het bruidspaar had evenwel buiten den waard gerekend, want de echte papa verscheen ook ten stadhuize en verzette zich, nadat de valschheid van de akte tot toe stemming aan 't licht was gebracht, nog te elfder uren tegen de voltrekking van het huwelijk, dat in elk geval de eer van zijn dochter zou hebben gered. B. stond dus terecht, beschuldigd vanhet des- bewust gebruik maken van een valsche authen tieke en publieke akte. Besch. bekende berouwvol schuld, maar verklaarde niet geweten te hebben, dat hij een strafbare daad had verricht, en vol strekt den persoon niet te kennen, die er hem had doen inloopen. Adv.-gen. mr Gregory vond in de bedoeling van den besch. om zijn meisje te eeren, wel veel ver zachtends voor het feit, maar meende toch dat in casu de spreuk: »het doel heiligt de middelen" zeker niet toepasselijk was. Op grond van de verzachtende omstandigheden, requireerde hij ver oordeeling tot 6 maanden celstraf en eene boete van 50. (DU). Door de politie alhier is gisteren avond kier gearresteerd en heden morgen naar Vlissingen over gebracht 'een jongmensch, V. d. M. genaamd, die verdacht wordt van misbruik van vertrouwen te genover zijn patroon, notaris te Vlissingen. Heden is hij naar het huis van arrest alhier overgebracht. De justitie is heden morgen van hier naar Baarland vertrokken tot onderzoek van een aldaar plaats gehad hebbenden brand. Een verschrikkelijk ongeluk had Woensdag op de Russische spoorweglijn MoskouKursk plaats. Een passagierstrein met 217 personen liep tusschen Tcherny en Bastijeur op den door regen door weekten spoorwegdam uit de rails en acht wagens werden bedolven onder den lossen grond. Van de passagiers waren slechts 30 meer in leven en deze allen gewond. Het nationale feest te Parijs begon Donderdag morgen met de onthulling van een monument voor Michelet, op Père-Lacliaise. De heer Jules Ferry hield eene schoone lofrede op den grooten patriot en geschiedschrijver. Des middags had de groote maaltijd plaats in het nieuwe stadhuis, waarvan de gevels thans geheel voltooid zijn en een zeer gunstigen indruk maken, nu de stellingen verwijderd zijn. Aan het diner werden feestdron ken uitgebracht door den president van den Pa- rijschen gemeenteraad Songeon, door den prefect Floquet en door den heer Grévy, president der Fransche republiek. Gisteren werd de jaardag der inneming van de Bastille met muziek, vuurwerk enz. in groote feestelijkheid gevierd. Te Sienna in Italië werden Donderdag ver scheidene schokken van aardbeving waargenomen, waarvan éen om 6 uren des avonds zoo hevig was dat een aantal mensehen de stad verlieten en vele anderen op de pleinen den nacht door brachten. Aan de Londonsche beurs is de assurantie premie voor schepen door het Suez-kanaal, van Euiopa uit tot 2s6d en naar Europa tot 5s van elk pond gestegen. Dat is 12§ en 25 percent. De gemeenteraad van Ter Neuzen heeft be sloten eene subsidie van 250.toe te staan aan de feestcommissie voor het daar te houden groot internationaal festival op 15 Augustus a. Aan mejuffrouw Holwerda, die gedurende vele jaren aan het hoofd eener particuliere school in Den Haag stond en thans haren werkkring vaarwel zegt, is namens een groot aantal ouders van leerlingen een aandenken aangeboden, bestaande uit een medaillonspiegel en een portefeuille met etsen van Frans Hals. Een commissie, bestaande uit de lieeren mr. D. van Eek, J. J. Doffegnies en W. Hoevers had zich tot dat einde naar de school in de Nobelstraat begeven, waar het ge schenk in aanwezigheid van de leerlingen werd uitgereikt. Twee huzaren, die eerstdaags in het depot van discipline verwacht werdenzijn in Den Haag uit de provoost van de Alexanderskazerne uitgebroken. Dat gaf aanleiding tot een ware drijfjacht van politie en militaire patrouilles. Een der cavaleristen, die reeds op het dak was geklommen, moest capituleeren, maar de ander, die zich inmiddels in burgerkleeding gestoken had, wist door te springen uit het raam eener bovenverdieping, te ontsnappen in de richting van Dekkersduin. De politie zette hem na in het duin, alwaar zij den militair in gezelschap zijner dulcinea rustig in het zand zag neergevlijd. Nauwelijks had de huzaar de speurhonden in het oog, of hij liet zelfs zijn beminde in den steek en zette het opnieuw op een loopen totdat hij, door vermoeienis gedwongen, zich vrijwillig in handen der politie stelde. 15 Juli des morgens te 8 uren. NAMEN d e a plaat8en. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht Ba- rom. stand. richt. Wind- I Tem. I roe- i stand I fra- kraclit. |acht. l""1"- I Lel 754.9 754.3 753.0 753.1 754.9 zzo zo z zo z b<nv. z. bew. z. bew. bew. I. bew. 21 1» -p 18 31 -j- 33 Eene depressie bevindt zich ver en W. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 740 m. in. Een centrum van hooge drukking is ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 2.7 Y. beden morgen 8 H. 1.3 V. Het afwij kings verschil werd grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 751.6 m. m. Verwacht ZW. wind, buiig weder, regen. Thermometerstand te Middelburg. 14 Juli. 's avonds 11 uren 63 gr. 15 's morgens 8 uren 71 gr. 's middags 1 uur 84 gr. 's avonds 5 uren 73 gr. T'. Amsterdam. In eene gisteren avond gehou den vergadering van alhier aanwezige zeeofficieren, is een plaatselijk comité gevormd, dat vermoede lijk later in een centraal comité zal worden op gelost met het doel om een fonds te verzamelen tot voortdurende ondersteuning van de nagelaten betrekkingen der schipbreukelingen van de A dder. President der commissie is de schout-bij-nacht Escher. Alexandrië. De stadspoorten worden door Engelsche mariniers bewaakt. De branden zijn verminderd, bet plunderen heeft bijna opgehouden. Duitsche zeesoldaten bezetten bet hospitaal en het Amerikaansch consulaat. Londen, De lieer Bright treedt af als minister, op grond der in Egypte gevolgde poli tiek. Volgens de Times is als eerste voorwaarde voor de tusschenkomst van Turkije, de verwijdering van Arabi uit Egypte geeischt. Ilonstant inopel. De groote raad heeft be sloten pogingen aan te wenden tot eene vreedzame oplossing der Egyptische quaestie. Bij misluk king daarvan zullen troepen naar Egypte gezon den worden. 's («ravenhage. Op de heden alhier ge houden algemeene vergadering' van de vereeniging Eigen Hulp waren 18 districten vertegenwoordigd. De heeren WichersDen Beer Poortugael, De Brauw en Teixeira werden tot leden van het hoofdbestuur benoemd. De heer Kuiper is her benoemd als commissaris voor de afdeeling Zekerheidstelling. Van het plan tot oprichting eener eigen coöperatieve drukkerij is wegens gemis aan deelneming afgezien. De volgende jaarver gadering zal te Amsterdam worden gehouden. Goedgekeurd werd eene wijziging in de statuten, tengevolge waarvan weduwen, ongehuwde dochters en mindeijarige weezen van leden of van hen, die krachtens art. 1 recht hadden lid te worden, in de voordeelen der vereeniging kunnen deelen, mits zij de contributie voldoen. Frankrijk heeft gisteren wederom het groote nationale feest gevierd van de republiek, waartoe vóór eenige jaren, na lang beraad, gekozen is de dag waarop de Bastille door het volk van Parijs werd veroverd en verwoest. Zeker is die dag goed gekozen. Wij zeggen het de Siècle na: »de Bastille genomen", dat had voor het volk den klank dat het oude regeer- stelsel was gevallen, dat het uit was met privi legiën van standen en personen, dat er een nieuw Frankrijk was opgestaan, en de wil van allen de bovenhand had gekregen over den wil van éen enkele. De indruk naar buiten was groot, en het is vol beteekenis dat de Fransche gezant uit St. Petersburg schreef: »Ik kan u niet beschrij ven welk eene geestdrift er is opgewekt onder de kooplieden en burgers en bij de jongeren uit de hoogere standen door den val dier staatsge vangenis en door de eerste zege eener stormachtige uiting van vrijheidsgevoel. Franschen, Russen, Denen, Engelschen, Duitschers en Hollanders wenschen elkaar geluk, vallen elkander op de straat om den hals, alsof zij van een zware keten zijn bevrijd." Het instinct des volks ge voelde dat uit de revolutie een nieuwe maatschap pij ging spruitendat gelijkheid van rechten, vrijheid en rechtvaardigheid uit de droomen der wijsgeeren hunne plaats gingen innemen in het werkelijke leven. Uit de bouwvallen der Bastille steeg de zegen van den nationalen wil, het vrije lijk verspreide onderwijs, de vrije toegang van elk ontwikkelde tot iedere betrekking; daaronder werden de niet meer voor onze tijden geschikte uitspruitsels van het leenstelsel begraven. Er was een nieuw Frankrijk geboren. Menige natie van Europa deelde in den zegen- wekkenden invloed der Fransche revolutie aan hen allen kostte zij zware offers, die echter niet worden betreurd door hen die vrijheid liefhebben, die haar eischen voor gedachte, woord en daad, als een der hooge rechten van den mensch uit den aard der dingen zelve voortspruitende. Bij anderen staat nog de Bastillemaar geen volk van eenige ontwikkeling of het telt pioniers die den moker slaan in de reeds wankelende muren. De bevrijding is niet uitsluitend het werk van het Fransche volk. Denkers van aUe landen heb ben haar voorbereid. Doch aan de "bevolking van Parijs komt de eer toe door een zichtbaar en indrukwekkend teeken feitelijk akte te hebben genomen, dat het volk zich van zijne rechten bewust was en vast voornemens ze met krachtige hand te doen gelden. Het feest van 14 Juli geeft dus te denken in alle landen. Geen volk of het telt er onder zich, die, meer of minder in het duister werkende, Bastilles trachten op te bouwen, zij het dan ook dat de tijd den vorm heeft gewijzigd en men nu andere ketens wil smeden om het vrije onderzoek, de vrije beweging van den geest knellend te omklem men. De lessen van het verledene zijn echter niet vergeten, en waakzaam staat de trouwe garde dei- vrijheid op haren post, om zich te behoeden voor een terugkeer naar het verledene. Jammer maar dat met den wasdom der vrijheid en gelijkheid, de broederschap zoo weinig gelij ken tred houdt en de natiën tusschenbeide ge noodzaakt zijn de vernielende werktuigen des oorlogs op elkander te richten. Wij zullen ons dat nog lang moeten getroosten, en de begrippen door de heeren Lawson en Richard in het Engel sche lagerhuis verkondigd, zijn niet wel voor toe passing vatbaar, zoolang volken en menschen erop gesteld zullen blijven te houden wat ze hebben en desnoods meer te verkrijgen. De Italiaansche Opinione zegt dat haar vaderland eene les moet trekken uit het bombardement, en uit »de droe vige treurspelen, uitgelokt door staten welke de verantwoordelijkheid op zich nemen om de gan- scbe wereld in onrust te brengen, teneinde op egoïstische wijze hunne bijzondere belangen te bevorderen", 't Klinkt mooi en roerend. Zoo eene redeneering geeft hem die ze uit, voor een oogenblik iets verhevens. Hij kan geen bloed zien en ijst ervan. Maar consequent doorgevoerd, leidt die redeneering tot groot plichtverzuim voor den staat, die het recht niet heeft zich zonder weerstand in zijn eens verkregen rechten te laten benadeelen, tenzij hij erkennen moet dat het met den titel waarop ze rusten niet in den haak is, zooals het ministerie Gladstone, na Majuba, met de Transvaal deed. Volgens de Times heeft lord Granville aan den gezant te Konstantinopel de opdracht gezonden om aan de conferentie te kennen te geven dat Engeland den arbeid der vloot afgeloopen acht, tenzij er nieuwe provocatie plaats hebbe. Lord Dufferin zou de Porte uitnoodigen om dadelijk een beslissing te nemen aangaande het zenden van troepen naar Egypte. Indien de Porte weigerde, zou lord Dufferin aan de conferentie verklaren dat Engeland bereid is zich te belasten met het her stellen der orde in Egypte, desnoods alleen, maar liever in samenwerking met eene andere mogend heid. Mocht de Porte weigeren, dan schijnt het thans vrij zeker dat de taak zal worden opgedra gen aan Engeland en Frankrijk. Uit Berlijn hoort men ditmaal bijzonder weinig. De Duitsche politiek zit op den uitkijk en laat zich niet uit. De voorbarigheid der bladen, die het bombardement zoo sterk afkeurden, begint voor kalmer beoordeeling plaats te maken. In ballast vertrokken het schoenerschip Hunzen, gezagv. Muller. Blijkens bericht uit New-York is het stoomschip Castor, behoorende tot de lijn der Kon. Ned. stoombootmij, op Zaterdag den 8en dezer behouden aldaar aangekomen. Vlissingen, 15 Juli. Vertrokken het Eng. stoomschip Blencoive, gezv. Browne, naar Londen. Zwolle, 14 Juli. Tarwe a rogge 7.75 a ƒ8.— boekweit ƒ6.75 a ƒ7.— gerst ƒ6.25 a 7.—paardenboonen a j aardappelen 0.75 a 1.15, alles per HL. Nieuwe aardappelen ƒ3 a 5. Boter. Per KG. 0.90 a 1.10; per 20 KG. of 1/8 vat pr. qualiteit 22.— a 24afw. soort 20.— a ƒ21.tweede soort 16.a 18.Eieren ƒ3.75 a ƒ4.50 per 100 stuks. Bergen of Zoom, 14 Juli. Boter per stuk 0,80, halve 0.55 eieren per 26 stuks 1.10.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2