N° 166. 125e Jaargang. 1882. Maandag 17 Juli. Werklieden-Pensioen. Middelburg 15 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d verten tien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBEJRGSCH C01IR4IVT. Vervolg Wij hebben in ons noromer van den 10ea dezer eenige redenen aangevoerd, op grond waarvan het ons voorkwam dat het besluit van het hoofdbestuur der maatschappij lot nut van 't Algemeenom de ten vorigen jare toegezegde ondersteuning aan een op te richten pensioen fonds voor werklieden weder in te trekken, niet in alle opzichten gemotiveerd geacht kon worden. Enkele argumenten staan ons nog ter beschikking, welke het ophouden van de medewerking der maatschappij, op dit oogen- blik, nog meer doen betreuren. De noodzakelijkheid der propaganda van het denkbeeld van levensverzekering onder de werklieden behandelden wij reeds, evenals de moeilijkheid, om niet te zeggen de onmogelijk heid, dier propaganda, wanneer de zaak een onderdeel van den werkkring der groote levens verzekeringmaatschappijen wordt. Een eigen fonds zal meer ingang vinden, niet alleen onder de werklieden, maar waarschijnlijk ook onder de patroons en onder allen, die niet behooren tot de industrieele wereld, doch zich geroepen voelen om tot verzekering van den ouden dag der werklieden iets te doen. Bovendien zal het mogelijk zijn voor het werklieden-pensioen fonds de medewerking van den staat in te roepen, zonder daarom nog het socialistisch ter rein te betreden en de levensverzekering van arbeiders tot eene staats-zaak temaken. Wan neer de tusschenkomst der postkantoren en der post-spaarbank verkregen kon worden voor het kosteloos ontvangen en overmaken der premiën, alsook voor het sluiten der polissen, dan zou reeds voor de propaganda van het denkbeeld en voor de hesparing van kosten een niet te verwerpen voordeel voor het werkliedenfonds verkregen worden. Datzelfde voorrecht toe te kennen, voor hetzelfde doel, aan particuliere verzekering-maatschappijen, daaraan kan zeker niet gedacht worden. Ook is het plan van het werklieden-pensi oenfonds, al zijn tegen de ontwerpen der eerste en der tweede commissie van rapporteurs sedert een jaar nieuwe bedenkingen gerezen, nog niet geheel uit het oog verloren. In 't begin van dit jaar is, zooals onze lezers zich misschien herinneren, te Amsterdam eene vergadering van belangstellenden gehouden, welke ofschoon geen dadelijken uitslag opgeleverd hebbende, toch niet geheel zonder gevolg gebleven is. Het bleek op die bijeenkomst, hoe vreemd dit klinken moge in de ooren van ben, die aan den inhoud der periodieke pers voortdurend hun aandacht wijden, dat het vraagstuk van het werklieden-pensioen, zooals dit zich sedert een jaar of vier in Nederland heeft ontwikkeld, nog geheel onbekend was gebleven aan mannen, wier belangstelling in en toewijding aan onder werpen van groot maatschappelijk gewicht ontwijfelbaar en beproefd zijn. De Amster- damsche meeting is een middel geweest om hunne gedachten in de richting van dit onder werp te leiden. Al kon nu het debat te Am sterdam, om de opgenoemde reden, bijna niet anders dan onvoorbereid en onvruchtbaar zijn, het heeft toch dit gevolg gehad dat andermaal eene commissie, ditmaal van twintig leden, waaronder er zijn wier namen in onze beurs en handelswereld klank en beteekenis hebben, den arbeid der overweging van het pensioen, plan aanvaard hebben. Zij zullen hetgeheele De ramp van de Adder heeft ons genoodzaakt, de voortzetting van dit opstel eenige dagen uit te stellen. In 't begin dezer week waren de gemoederen te zeer vervuld van de vreeselijke gebeurtenis en ook het hoofd van den schrijver stond er niet naar, om zich met maatschappelijke studiën bezig te houden. Rbd.) aanwezige materiaal weder door te werken hebben en hun bevinding, welke die ook zijn moge, zal eerst kunnen uitmaken of het denk beeld van een Nederlandsch werklieden-pen sioenfonds bij degenen, zonder wier medewer king het hopeloos is aan de uitvoering te denken, al dan niet op onoverwinnelijke bezwa ren stuit. Op deze gronden komt het ons niet geheel gerechtvaardigd voor, dat de Ned. M* van Nijverheidop hare deze week gehouden alge- meene vergadering, haar steun reeds terugge nomen heeft dat het Nut gereed staat dit voorbeeld te volgen, en dat de laatstgenoemde maatschappij, in ruil voor de toegezegde deel neming en subsidie, het pensioen-plan gaat afschepen met eene bereidverklaring om „nieuwe maatregelen tot bereiking van bet beoogde doel in beraad te nemen, indien de mogelijkheid blijkt om een zelfstandig fonds tot stand te brengen op zoodanige grondslagen, dat voor de (thans geopperde) bedenkingen geen ruimte overblijft." Die verklaring lijkt ons te koel, te vol voorbehoud, om er iets anders in te kunnen zien dan eene schijnbare concessie, welke men fatsoenshalve niet ont houden kan aan eene zaak, tot welker bevor dering twee achtereenvolgende algemeene vergaderingen, na rijpe voorbereiding, zich gezind verklaard hebben. Ons blijft thans over, na onze lezers in korte trekken op de hoogte gesteld te hebben van hetgeen laatst voorgevallen is ten aanzien van het steeds met belangstelling door ons gevolgde pensioen-plan, nog melding te maken van enkele op zich zelf staande pogingen tot bereiking van het doel der verzekering van den ouden dag des werkmans, in meer beperkten kring. De maatregelen door den heer Van Marken, directeur der Ned. Gist- en Spiritus-fabriek te Delft, in die richting getroffen, hebben wij reeds vroeger beschreven. Hem is 't gelukt, de aandeelhouders zijner bloeiende onderneming over te halen, jaarlijks een gedeelte hunner winst af te zonderen tot het verzekeren van een pensioen aan hun werklieden en tot ondersteu ning van hetgeen door deze uit eigen middelen gedaan wordt om hun toekomst te verbeteren. De Nat. Levensver zekeringlank te Rotterdam is daartoe het werktuig en de zaak is zoo geregeld, dat hetgeen eenmaal met deze bestemming op het hoofd van een werkman is vastgezet, ongeacht de al of niet-voortzetting van de betaling der jaarlijksche premien, hem voor altijd het recht op eene nitkeering, naar evenredigheid van het gestorte bedrag, op een overeengekomen leeftijd, verzekert. Wij willen hierbij niet verzwijgen, dat het juist de heer Van Marken is, die, van een der ontwerpers van een zelfstan dig werklieden-pensioenfonds, de meest werk zame bestrijder van dit denkbeeld in den boe zem van het Nut en van de Mij. van Nijverheid geworden is. De geringe ondersteuning, welke het zelfstandige fonds in den kring van pa troons en industrieelen gevonden heeft, gevoegd bij zijne opgedane ervaring van de mogelijk heid om met eigen middelen, bij eene solide maatschappij, de toekomst zijner werklieden te verzekeren, hebben hem ertoe gebracht om zijne vroegere voorkeur voor een eigen fonds te laten varen. Ofschoon wij deze beschouwing van den heer Van Marken niet deelen, komt het niet in ons op zijn warmen ijver voor het lot van den werkman van verflauwing te verdenken. Daarvoor heeft hij te veel overtuigende bewij zen van vruchtbare belangstelling en toewij ding aan de zaak gegeven. Een ander pensioen-plan is ontworpen, uit gevoerd en in het jongste nommer der Vragen des Tijds beschreven door dr. J. Th. Mouton, directeur der Haagsche Margarine-boterfabriek. Diens streven is aanvankelijk geheel gericht op het winnen van zijne werklieden voor het verzekericgs-denkbeeld. Zijn pensioenfonds is niets dan een spaarkas. De werkman brengt zooveel en zoo dikwijls in als hij verkiest en kan het gestorte terugkrijgen wanneer hij dit wenscht. Maar indien en^voor zoover hij zijne spaarpenningen onaangeroerd laat en ze tot pensioen-verzekering laat oploopen, komen de bestuurders van de fabriek bem te bulp door een gedeelte hunner winst af te staan tot ver sterking van het pensioenfonds, welke toelage wordt omgeslagen over de deelhebbers van dat fonds. Wie den dienst der fabriek uit eigen verkiezing verlaat, behoudt alleen recht op uit- keering van hetgeen hij zelf gestort heeft, met bijberekening van rente op rente a 4 pet. 'sjaars. Wie echter ontslagen wordt wegens ongeschiktheid door ouderdom of ziekelijkheid, ontvangt het bedrag zijner eigen spaargelden en renten, alsmede hetgeen daartoe achter eenvolgens door het bestnur der onderne ming is bijgedragen. Hij kan zich voor die som eene levensverzekering aanschaffen, naar verkiezing met of zonder medewerking van de bestuurders der fabriek. Bij overlijden van een deelhebber in bet fonds ontvangen zij, voor wie hij den kost verdiende, al de op zijn naam geboekte gelden. Van den stand van het spaar-pensioenfonds, dat onder een afzon derlijk hoofd in de boeken der fabriek loopt en door hare directie beheerd wordt, alsmede van ieders aandeel daarin, wordt jaarlijks aan de werklieden verslag gedaan. Ziedaar in hoofdtrekken het plan van den heer Mouton, dat zonder op den naam van partici patie in den waren zin des woords aanspraak te kunnen maken, echter mede gebouwd is op het vruchtbare beginsel, dat het geldelijk be lang van patroon en werkman tot beider voor deel samen te brengen is en de winst van den een niet zonder invloed op het lot van den ander behoort te zijn. Voor een hoogeren vorm van deelgenootschap in de winst, mag met grond verondersteld worden dat de arbei ders der Haagsche fabriek, evenals die der onderneming van den heer Van Marken, de vereischte ontwikkeling en geschiktheid zouden missen. „Zorg voor de toekomst, zegt de heer Mouton, ligt meestal niet in denaard van werklieden die geen ambacht kennen. De sleur alleen doet hen deel nemen in een begrafenis- en ziekenfonds; levensverzekering is voor de meesten een splinternieuw denkbeeld, waartoe opvoeding noodig is om hen van het nut ervan te doordringen. Tot die opvoeding behoort de gewoonte van sparen krachtig hij te dragen. Wij komen daardoor in een cir kelgang: gewoonte van sparen is noodig voor pensioenvorming en pensioenvorming kan alleen door sparen verkregen worden." Aanvankelijk heeft de heer Mouton reeds eenig geluk op zijn werk. Er is iets aan doenlijks in, uit een staatje, dat hij mededeelt, te zien hoe arbeiders, met talrijke gezinnen, erin slagen in den loop van eenige maanden een kleinigheid van hun gering loon af te zonderen voor den kwaden dag» Welk een afstand nog, tusschen die sommetjes en een pensioen-verzekeringToch ligt, tusschen die weinige spaarpenningen en het volstrekt niets bezitten, weder al de afstand, die het moedig beginnen van het moedeloos neerzitten scheidt. Daarom is de belangstelling van ieder, die aan het pensioen-vraagstuk zijne aandacht schenkt, ook aan dit spaar-pensioenfonds van de Haagsche Margarine-boterfahriek verzekerd. Zooals gisteren in een gedeelte onzer oplaag werd medegedeeld, heeft de minister van marine ƒ2000 uitgeloofd voor het vinden van het wrak van jde Adder. Verder bevat de Staats Gt. de volgende bekend making Ten einde allen twijfel weg te nemen, die door de ver melding der tijdingen omtrent den rammonitor Adder, geplaatst in de Staatscourant van 12 dezer, zouden kun nen ontstaan, strekke dat van het vertrek van dat vaar tuig van IJmuiden op 5 Juli jl., dien dag of later, noch hij het dep. van marine, noch bij den directeur en komman- dant der marine te Hellevoetsluis eenig bericht werd ontvangen. Uit deze mededeeling, welke met blijdschap ont vangen zal worden door allen, die niets liever willen dan zekerheid te bezitten dat geen verzuim of zorgeloosheid deel heeft aan het onheil, dat ona vaderland getroffen heeft, blijkt dat de minister van marine zelf erkent waar het hoofdpunt van bezwaar gelegen is. Er is nu verklaard, dat in Den Haag geen bericht van 't vertrek van den monitor ontvangen is. (Het zenden van eene dépêche naar Hellevoetsluis hebben wij van 't begin af niet waarschijnlijk geacht). Er moet nu nog bewezen worden dat er geen bericht verzonden, en waaraan die nalatigheid toe te schrijven is. Immers dat het een nalatigheid is, kan, in verband tot het communiquédat het Vaderland Woensdag ontving (zie M. Gt van 13 dezer) geen oogenblik betwijfeld worden. De 1 minister geeft, volgens dat communiqué, wèl last dat een monitor uit Amsterdam vertrekken moet, b. v. naar Hel levoetsluis maar of het vertrek uit IJmuiden ook volgt, daarnaar wordt stelselmatig nooit gevraagd, omdat een vraag als een wenk zou kunnen opge vat worden en men den kommandant volkomen vrij wil laten om te wachten tot weer en wind hem geheel dienstig voorkomen. Er zijn dan ook voorbeelden dat monitors acht dagen lang te IJmuiden zijn blijven liggen. Al dien tijd zweefden ze dus tusschen hemel en aarde. Te Amsterdam waren ze niet meer, op de bestemde plaats waren ze nog niet; naar ze vragen mocht men niet het was dus langs den weg der inductie en uit het negatief bewijs van het ontbreken van een tele gram, dat de minister van marine tot de gevolg trekking komen moest, dat de monitors zich nog te IJmuiden bevonden. Dit is zeker een zonderlinge toestand. De sluit steen van het betoog, dat de verantwoordelijkheid van het personeel van het ministerie in dit opzicht dekt, is het IJmuidensche telegram. Het ontbreken daarvan moet verklaard en verantwoord worden. In ons Bijvoegsel van heden is opgenomen een staat, dien wij van de directie van den stoomtram MiddelburgVlissingen v. v. ontvangen hebben, aantoonende-een overzicht der exploitatie gedurende de eerste zes maanden na de in dienst stelling der onderneming. Afgescheiden van de financieele uitkomsten, blijkt daaruit dat het nieuwe middel van vervoer ontwijfelbaar in eene behoefte voor ziet. Gemiddeld 513 personen per dag werden gedurende het tweede kwartaal, dat is dus sedert de dienst ten naasten bij geregeld heeft plaats gehad, vervoerd. Naarmate alle twijfel omtrent de zekerheid der tijdstippen van vertrek en aankomst ophoudt, zal het aantal zeker nog grooter worden. De aangekondigde zwem-wedstrijd werd heden middag in het kanaal, nabij de zwem- en bad inrichting alhier gehouden. Behalve een donder bui, vergezeld van slagregen, die natuurlijk gedurende de pauze de toeschouwers ongeveer even nat kwam maken als de zwemmers, was het weer gunstig. De prijzen werden behaald als volgt: Afdeeling A. Snelzwemmen op den buik, af stand 80 meter, 16 deelnemersprijs, luciferstan derd, geschonken door den burgemeester en de' wethouders, C. R. Koning (1 m. 17 sec.), premie, aschbak, C. Tielenius Kruijthoff (1 m. 23 sec.); de laatst aankomende zwemmer had 2 m. 5 sec. noodig. Afd. B. Snelzwemmen op den rug, afstand 40 meter, 10 deelnemersprjjs, rooktafel, geschonken door den heer J. J. H. Doorenbos, C. R. Koning (41 sec.), premie, sigarenpijp, A. J. Vermeulen (48 sec.); de laatst aankomende had 1 m. 30 sec. noodig. Afd. C. Duiken, 9 deelnemers, prijs, likeurstel, geschonken door den heer H. Tak, A. Gravestein 7 sec., premie, pennenrek, V. Gravestein 9 sec. Afd. D. Fraai zwemmen, 11 deelnemers. Prijs, gouden manchet-knoopen enz., geschonken door den heer G. Alberts Lz., M. J. J. Sprenger, premie, wandelstok, geschonken door den heer mr. E. Fokker, A. Gravestein. Afd. E. Tobben wedstrijd, afstand 40 meter. 30 deelnemers. Prijs sigaren doos, A. Gravestein (1 m. 30 sec.), premie reistasch, geschonken door den heer G. Keyzer, C. J. Wasch (1 m. 37 sec.) De uitreiking der prijzen en de wedstrijd werd opgeluisterd door de muziek der dienstdoende schutterij van Middelburg. Vlissingen, 14 Juli. Door een kindervriend* die onbekend wensebt te blijven, is de aanzien lijke som van f 200 aan het hoofd van school B alhier geschonken, teneinde de leerlingen uit het 5C en 6e leerjaar, ten getale van ongeveer negentig, op een der vacantie-dagen in de volgende week een rijtoer te doen maken door de schoonste ge deelten van Walcheren, als belooning voor getrouw schoolbezoek en gemaakte vorderingen in het afa geloopen schooljaar.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1