BUITENLAND Laatste Berichten Gemengde Berichten. Z Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. etiii AlgemeenOverzicht. kwakzalverij beschuldigd was, voor de rechtbank ter verantwoording zijn geroepen. Verbetering. in het bericht omtrent de jongste raadszitting, M- Ct van 13 dezer, is onder de personen die be zwaarschriften hadden ingediend tegen hunnen aanslag in den H. O., abusievelijk vermeld J. T. van der Weele; dit moet zjjn J. F. van de Velde. rechterlijke macht. Op verzoek, eervol ont slag verleend als kantonrechter-plaatsvervanger te Hulst, aan C. Bergsma. schutterijen. Op verzoek, eervol ontslag ver leend, wegens verandering van woonplaats, aan J. H. H. Eelsingh als 2e luit. bij de dd. schutterij te Vlissingen en bij die schutterij benoemd tot 2e luit. A. E. Gompertz, thans 2e luit. a la suite. geneeskundige dienst. Benoemd tot offic. van gezondh. 2e kl. bij de zeemacht J. W. Blanken, arts. marine. Bevorderd tot len luit. bij het korps mariniers, de 2e luit' P. J. van Trooijen en A. J. Paehlig. leger. Benoemd tot 2en luit.bij het wapen der infanterie, bij het 2e reg. J. Burger en R. Du- fourbij het 3e reg. J. C. L. Oberholzerbij het 4e reg. W. D. A. Ophorst, J. Ph. Weitzel en D. M. E. de Ridder; bij het 5" reg. W. B. S. Reede; bij het 6e reg. J. A. Franken; bij het 7e reg. A. FW. Stroo en jhr J. H. Rambij het 8" reg. J. P. Michielsen, Chr. D. Schlosser en J. A. J. Smit; bij het wapen der cavalerie, bij het le reg. huzaren, W. Witsen Elias en L. S. Gerard van Sijsenbij het wapen der artillerie bij het le reg. vest.-art. J. Chr. ten Noever de Brauw, G. A. van Haeften, A. J. Ph. Pfeiffer en M. Q. Buys Ballotbij het 2e reg. vest.-art. K. Chr Ketner, J. J. Hector en jh' W. C. Roëll bij het 3e reg. vest.-art. J C. M. Pompe, J. A. de Bruyn en jhr. E. H. J. Storm van 's Grave- sandebij het 4e reg. vest.-art. A. L. Hesta, S. C. Meerdink, A. van Toornenburgh en J. P. Smeets; bij het wapen der genie, jhr J. van Heemskerck van Beest, C. C. Petri en H. M. van Weel, allen kadetten herkomstig van de koninklijke militaire academie. posterijen. Benoemd tot directeur van het postkantoor te Amerongen, F. A. de Klerck jr., thans commies der posterijen 3e kl.tot commies 4e kl. P. C. Bondam, thans surnumerair. Bij de overgangsexamens aan het gymnasi um alhier, gehouden 12, 13 en 14 Juli, zijn over gegaan: van de le naar de 2e kl. 4, voorwaardelijk 1; van de 2e naar de 3e kl. 7, voorwaardelijk 1niet overgegaan 1van de 3e naar de 4e kl. 3, voor waardelijk 1, niet overgegaan 1; van de 4e naai de 5e kl. 5, voorwaardelijk 2en van de 5e naai de 6e kl. overgegaan 2. Biervliet, 13 Juli. De plannen van den heer J. H. Hannink, architect te Goes, voor twee nieuwe scholen en eene onderwijzerswoning alhier, zijn Dinsdag door ons gemeentebestuur goedge keurd. De raming bedraagt ongeveer 40,000. Schore, 13 Juli. De gemeenteraad alhier be noemde in zijne vergadering van gisteren tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school den heer C. Polderman Lz., van Yerseke. Het Genootschap van leeraren aan Gymnasièn en H. B. scholen hield den 9en Juli zijn 52e jaar- lijksche algemeene vergadering te Amsterdam. Na afloop der huishoudelijke zaken werd eene verhandeling gehouden door d' H. A. J. Valkema Blouw, leeraar in de wiskunde aan het gymnasi um te Haarlem, tot inleiding van de vraag: „Kan de tegenwoordige inrichting der gymnasia beant woorden aan eene goede opleiding van toekom stige medicinae doctoren en natuurphilosofen De heer Valkema Blouw meende dat de vier we gen, langs welke men tot het radicaal van arts geraken kan, ieder hunne eigenaardige bezwaren opleveren, terwijl de studie voor de natuurphi losofen zoo moeielijk, langdurig en omslachtig is gemaakt, dat de studenten daarin weldra zeer schaars dreigen te zullen worden. Het beste - »Wel neen, ik heb niets gehoord." »0, mijnheer de pastoor, daar vertelt gij wat gij noemt een leugentje om bestwil en dat maakt u dood-ongelukkig, want gij moet de op rechtheid zelve zijn. Maar ik plaag u zoo, om dat ik er het grootste belang bij heb om te we ten wat er gezegd is, wat er »'tls waar, mevrouw," viel Jean haar inde rede, «gij hebt g«lijk, men heeft nog iets anders gezegd en mijn oom is een weinig beschroomd om het u over te vertellenmaar als gij het dan volstrekt wilt weten, welnu dan, men heeft ge zegd dat gij eene van de bevalligste, van de schit terendste, van de - «Schoonste vrouwen uit Parijs waartDat heeft men kunnen zeggen, dat heeft men met eenige toegevendheid kunnen zeggen, maar dat is nog niet alles. Er is nog iets anders." «Nu nog mooier." »Ja, er is iets anders, en ik zou op dit oo- genblik gaarne een duidelijke, openhartige, ver klaring met u hebben. Ik weet het niet, maar ik geloof dat het geluk mij heden dienthet komt mij voor misschien is het nog wat vroeg om dit te zeggen maar het komt mij voor dat gij beiden reeds een weinig mijne vrienden zijt en dat gij het eenmaal geheel zult zijn. Vertel mij dus of er geen dwaze en valsche geruchten over mij in omloop zijn en of ik geen gelijk heb met te veronderstellen dat gij mij zult helpen om die te logenstraffen middel tot verbetering in dezen toestand ware te zoeken in eene geheele splitsing na de 4e klasse van het gymnasium van de toekomstige artsen, medic, doctoren en natuurphilosofen, en die leer lingen welke voor de andere faculteiten worden opgeleid, en eerstgenoemden, in de plaats van Latijn, Grieksch, en geschiedenis, 4 uren natuurk., 4 uren soheik., 2 uren dier-, 2 uren plantkunde, éen uur cosmographie en twee uren handteekenen te doen geven. Op die wijze wenschte de spreker, dat slechts éene wijze zou gevolgd worden tot op leiding in deze vakken en dat alle bijwegen daar toe zouden worden afgesneden. Naar aanleiding van deze verhandeling, ontstond eene zeer levendige wisseling van gedachten, waaraan de heeren dr Abresch, dr Dozy, dr Sche- vichaven, Kramers, dr van Bleeck van Rijsewijk, dr Schlimmer en dr Van Deventer deelnamen. Ten slotte verklaarde men met algemeene stem men dat de richting van het gymnasiaal onder wijs op dit punt afkeuring verdient, terwijl voorts met 21 tegen 2 stemmen verklaard werd,dat eene volledige splitsing van het onderwijs na de 4e klasse van het gymnasium bepaald wenschelijk is. Over het geschiktste middel om dit oordeel ter kennis van degenen te brengen, die op de nood zakelijk geachte wjjziging in bedoelde wet invloed kunnen uitoefenen, werd nog eenigen tijd gespro ken, waarna men tot de slotsom kwam, dat In voorloopig als voldoende moest beschouwd worde: wanneer door middel van de pers daaraan open baarheid werd gegeven, dewijl de uitkomst al zeer spoedig het gebiedend noodzakelijke eener wijzi ging zou aantoonen en doen gevoelen. Ingevolge machtiging des konings is de kap. t/z J. D. J. van der Hegge Spies, eervol ontheven van het bevel over Zr M' wachtschip te Willems oord en op nonactiviteit gesteld, en dat bevel opgedragen aan den kap. t'z E. L. baron van Heeckeren van Walien. Heden deed de rechtbank alhier uitspraak in de zaak van B» van Beveren, van Sluis, (zie Midd. Ct. van 8 Juli). Zij werd wegens het veroorzaken van een doodslag door gemis aan voorzorg, door achteloosheid en onwillig, tot eene maand celstraf veroordeeld. Biervliet, 13 Juli. Verleden jaar werd in deze gemeente voor de eerste maal kermis gehouden op Zondag, na het eindigen der godsdienstoefening. Ook dit jaar zullen wij een kermis-Zondag bezitten. Indien onze neringdoenden van de dubbeltjes dei- bewoners uit de naburige gemeenten willen pro- fiteeren, kunnen ze niet beter doen dan daartoe den Zondag bestemmenomdat die Zondag voor velen toch steeds een uitspanningsdag blijft, vooral in deze grensstreek met hare gaaischietingen, con coursen enz., waaraan hier door de meest strenge kerkelijke personen des Zondags ook wordt deel genomen. Hansweert13 Juli. Heden namiddag kwam de kanaalsleepboot Martina Johannabij willende draaien om het ten anker liggende, met steen geladen tjalkschip Vrouw Laurina, schipper C. Geense, van Waarde binnen te sleepen, daar mede in aanvaring, waardoor de boegspriet brak en de mast met tuig overboord sloeg. Het schip is daarop door de sleepboot hier binnengebracht. De sleepboot bekwam geene schade. Van gemeentewege wordt thans al het hout werk van den stadsschouwburg te Amsterdam met zoogenaamde onbrandbare verf bestreken. Dit smeermiddel heeft de kleur van gele oker, zoodat het er tegenwoordig achter de schermen allesbe halve vroolijk uitziet. Het slaat daarenboven zoo danig uit, dat alles met witte pluimen is versierd, waardoor de dicht opeengeschoven doeken er niet fraaier op worden. Vermoedelijk zal men zich »Ja mevrouw," antwoordde Jean met groote voortvarendheid, »gij hebt gelijk met dat te ver onderstellen." «Welnu, mijnheer, dan richt ik mijn verzoek tot u. Gij zijt soldaat en het behoort tot uw beroep om moed te bezitten Beloof mij dat gij dapper zult zijn. Belooft gij mij dat «Wat verstaat gij onder dapper zijn, me vrouw «Beloof, beloof het, zonder verklaring, zon der voorwaarden." «Welnu, ik beloof het." »Dan moet gij ronduit »ja" en »neen" ant woorden op de vragen die ik u doen zal." »Dat zal ik." Heeft men u gezegd dat ik in de straten van New-York gebedeld heb?" »Ja, mevrouw, dat heeft men mij gezegd." »En dat ik paardrijdster ben geweest?" »Ja, dat heeft men gezegd." »Mooi zoo Dat noem ik ronduit spre ken. Wel nu! Let wel, dat er in dat alles nog niets zou zijn om zich over te schamen Maar als het niet waar is, heb ik dan niet het recht om dat te zeggen Ik zal u mijn geschie denis in weinig woorden verhalen, en als ik dat reeds den eersten dag van onze kennismaking doe, is dat opdat gij de goedheid moogt hebben haar over te vertellen aan iedereen die over mij praat. Ik zal een gedeelte van mijn leven in dit dorp doorbrengen en ik verlang dat men wete waar ik echter wel eerst overtuigd hebben dat het geen blijvende schade aan het decoratief toebrengt. Dr P. F. van Hamel Roos te Amsterdam, heeft naar aanleiding van de onlangs gedane vraag„hoe het best de postzegels onbruikbaar te maken ter voorkoming van bedrog den heer A. Naquet te Parijs (lid van een tot genoemd doel benoemde commissie in Frankrijk) medege deeld, dat hij meende een eenvoudig middel ge>- vonden te hebben, ter vernietiging der postzegels, zonder de brieven te beschadigen. Hij -Ontving van den heer Naquet vóór eenige dagevi ten ant woord, dat, aangezien de commissie ee/h uitstekend middel had gevonden, zij geen atéht meer kon slaan op andere uitvindingen, ojjaar misschien velen zich met proefnemingepi/ over deze zaak onledig houden, kan het ziya nut hebben aan deze mededeeling bekendhehcl te geven. Aan den gemeentejraad van Maastricht is door eene commissie een //eer ongunstig rapport uitge bracht over de 'muziekschool, die aan de Maas- trichtsche Mipéielcvereeniging verbonden is en gesubsidieerd.' wordt door de gemeente. Reeds sedert ^hangen tijd rezen er klachten over die schooji en achtte men het gelddaaraan gegeven, versjpild. Men verneemt nu, dat er plannen be staan om haar te vervangen door eene stedelijke muziekschool, waarvan de jaarlijksche kosten geraamd worden op 6600. Door 65 leerlingen der hoogere burgerschool te ïoes, ya-g-uzela1 "WmuG leeraren, is Dinsdag weder een uitstapje naar ïstergen op Zoom gemaakt, waar de dag op aangenaa^e wijze werd doorge bracht. Eergisteren heeft in de Rue Francis Miron te Parijs eene gasontploffing plaats gehad. De koffiehuishouder Duchesne rook gas en ging bij het naaste kantoor der gasmaatschappij hulp vragen, zijn bedienden verbiedende in den kelder te gaan. Hij was nog niet terug, toen bij zijn buurman, een kapper, eene kleine ontploffing plaats had. De brandweer ijlde toe en was bezig de eerste maatregelen te nemen, toen bij Duchesne eene tweede en grootere ontploffing volgde, die treurige gevolgen had. Ducherne is reeds dood uit zijn kelder gehaald; en de vrouw van den kapper stierf van schrik. In het geheel rekent men dat 15 menschen bij deze ramp zijn omge komen, terwijl het aantal der gekwetsten nog niet wordt opgegeven. Op een cricket-veld te Padiham in Engeland kreeg William Lord, een jongen van zeven jaren, die naar het spel stond te kijken, bij ongeluk een bal tegen het hoofd, achter het oor, waardoor hij binnen enkele minuten dood was. Volgens het Journal de Liège heeft de Bel gische ingenieur Van Rijsselberghe zijne uitvinding om de gewone telegraafdraden tevens voor tele- phonisch verkeer op aan eene Engelsche ff. 4.000.000. jroote afstanden te gebruiken, maatschappij verkocht voor Ben Melder. Met het ramtorenschip De Schorpioen zijn heden hier aangebracht negen lijken van schipbreukelingen van De Adder, waar onder twee officieren, de eerste machinist, een stuurman en vijf matrozen. f Alexandrië. De Engelsche troepen hebben de plunderaars aangevallen en er zeven van ge dood. Arabi heeft zich buiten Alexandrië verschanst. Londen. Het stoomschip Glenlyonkomende uit China, is in het Suez-kanaal gestrand en dooi de Arabieren geplunderd. Volgen een officieel telegram is het verkeer door het Suez-kanaal open. I»eterslmr£. Een trein op de lijn Moskou- Kursk is verongelukt, waarbij 217 passagiers zijn omgekomen of gewond. vandaan kom en wie ik ben. Ik begin dus. Ann, ja arm ben ik geweest, zeer arm zelfs Dat is nu acht jaren geleden. Mijn vader stierf heel kort na mijn moeder, toen ik achttien jaren was en Bettina negen. Wij stonden alleen op de wereld met veel schulden en een groot proces. Het laatste woord van mijn vader was geweest«Suze, kom nooit in eene schikking met dat proces Millioenen zult gij er meê winnen, kinderen millioenenDaarna omhelsde hij ons beide en begon te ijlen. Hij stierf met de woorden«Millioenen, millioenen," op de lippenDen volgenden dag meldde zich een man van zaken bij mij aan, die mij aanbood al onze schulden te betalen en mij nog tiendui zend dollars daarenboven te geven, als ik hem mijne rechten op het proces afstond. Het gold het bezit van uitgestrekte goederen in Colorado. Ik weigerde. En toen zjjn wij gedurende eenige maanden zeer arm geweest." - «En toen moest ik tafel dekken," zei Bet tina. «Ik bracht mijn leven door met de advoca ten in New-York na te loopen, maar niemand wilde zich met mijne belangen inlaten. Overal kreeg ik hetzelfde antwoord: uw zaak is twijfel achtig, gij hebt rijke en geduchte tegenstanders, er is geld noodig, veel geld, om uw proces tot het einde toe te voeren en gij hebt niets meer. Men biedt u als uwe schulden betaald zijn, tienduizend dollars aan, neem dat aan, verkoop uw proces." Maar ik wilde niet, want mij klonken die laatste 14 Juli des morgens t,%x8 uren. JS AMEN t V Wind- Toe stand lucht. Tem DER PI.AAT 8 E N.-v tfom. stand. richt. kracht. pera tuur. Cel s. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 755.3 755.0 754.1 755.1 757.0 ZZW Z ZZW zzw zzw 3 1 3 3 3 betr. betr. regen betr. betr. 18 18 16 17 30 Eene depressie bevindt zich ver en W. waarts van ons. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.7 V. heden morgen 8 M. 2.0 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 755.8 m. m. Verwacht ZW. wind en regen. Therraometerstand te Middelburg. 13 Juli. 's avonds 11 uren 63 gr. 14 a 's morgens 8 uren 64 gr. 's middags 1 uur 73 gr. 's avonds 5 uren 68 gr. F. Door de ramp welke Alexandrië, dat nu wellicht voor het grootste deel is verwoest, heeft getroffen is de Engelsche regeering in een zeer moeilijk geval gci^-e-b-t. De keuze wat verder te doen is niet gemakkelijk. Eergisteren gal CA- heer Gladstone in de kamer als de reden van het bombardement op, dat de moord van 11 Juni nog niet was ge straft, en daarvoor nog geene voldoening was gegeven. En nu zijn weder een groot aantal Eu ropeanen in Alexandrië door de Egyptenaren ver moord. Het feit dat zij tegen de waarschuwing der consuls en dus op eigen gevaar zijn gebleven, doet niet veel af. De openbare meening in Enge land is opgewonden geraakt, en zal, na het bom bardement vol zelfvertrouwen, aandringen op verdere kastijding. De conservatieve bladen zeggen dat dit de eerste maal is sedert zijn optreden, dat het ministerie Gladstone iets doet wat men in zijn credit kan hoeken. Zij prijzen het kabinet wegens zijn krachtig en beslissend optreden. Het is gevaarlijk zoo door zijne vijanden te worden geprezen, vooral wanneer de vrienden u verlaten. De Daily Newswier gehechtheid aan het ministerie reeds door de Iersche dwangwet op eene zware proef werd gesteld, verklaart dat de regeering in het parlement niets heeft gezegd wat genoegzame reden geeft voor het bombardement. «Het is niet der Engelschen zaak, zegt het liberale blad, om den strijd van wedijverende partijen in Egypte te beslechten. Wij hebben daartoe noch den last, noch het recht Niemand heeft zoo welsprekend gepleit als de eerste minister, voor de rechten der volkeren, klein en groot, zwak of sterk. Ons land heeft weinig reden om trotsch te zijn op de verwoesting van Alexandrië." Het is volkomen waar, de imperial politiek, die het krachtig behoud van Engelands over den ganschen aardbodem verspreide rijk ten doel heeft dringt zich onder zekere omstandigheden op aan elke Engelsche regeering, welke ook. Maar het is even waar dat de heer Gladstone zijne tegenwoor dige meerderheid heeft laten kiezen op een pro gramma van buitenlandsche politiek, dat lijnrecht indruist tegen zijne tegenwoordige handelingen Niet aan deze ligt de schuld, maar aan het programma, dat in zijne rumoerige algemeenheden weinig geschikt was voor tijden, waarin Iersche en Oostersche quaestiën eer daden dan woorden vragen. Onverbiddelijk was de dwang der feiten, die het ministerie Gladstone-Bright-Chamberlain het feitelijk bewijs deed leveren, dat de regeerings- praktijk andere eischen stelt dan het spreekgestoelte in den verkiezingsstrijd. Men denkt te Londen, dat dit bombardement met de indirecte toestemming van de Duitsche regeering is geschiedmaar de Kölnische Zeitung weet zeker dat deze toestemming noch rechtstreeks noch zijdelings is gevraagd. Evenzeer is men te Londen overtuigd dat Engelands optreden door Frankrijk, dat zijn invloed in Egypte ziet verdwij nen, zeer kwalijk zal worden opgenomen. De toon van eenige Fransche bladen geeft daartoe wel aanleiding. De Siècle die dit ministerie steunt, doch van een onafhankelijk standpunt, schrijft boven een artikel Ni Turque ni Anglaisenoch Turksch, noch En- gelsch moet Egypte zijn, maar.... onafhankelijk, vooral met het oog op de vrijheid van het Suez- kanaal. »Die onafhankelijkheid moeten wij ver dedigen tegen iederen aanslag, hetzij die uitgaat van Konstantinopel, van Berlijn of van Londen. Het Suez-kanaal mag geene Engelsche' bezitting worden en nog minder mag Caïro, voor de veilig heid van Algiers, eene <jfurksche vesting zijn, die woorden van mijn vader steeds in de ooren. De nood zou er mij echter spoedig toe gedwongen hebben, toen ik op zekeren dag nog een poging ging wagen bij een van de vrienden van mijn vader, een bankier te New-York, den heer Wil liam Scott. Hij was niet alleen er zat in zijn kantoor een jong mensch aan zijn schrijftafel. «Gij kunt veilig spreken," zei hij, «ditis mijn zoon Richard Scott." Ik zie den jongen man aan en hij ziet mij aan. Wij herkennen elkaar. «Suze!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2