Gemengde Berichten. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Marine en leger. en M. zijn meer aan het hoofd beschadigd; van den matroos M. was het geheele bovenhoofd weg geslagen. Men vermoedt dat deze manschappen reeds te kooi waren toen de ramp plaats had, hetgeen men afleidt uit sommige bijzonderheden van hunne kleeding. De beschadiging van sommige lijken schijnt, volgens sommigen, te wijzen op de moge lijkheid dat aan boord het een of ander gespron gen is, hoewel het zich dan moeilijk laat verkla ren, dat de meeste lijken van zwemgordels voor zien waren. Ook te IJmuiden bevond men dat de lijken met de meeste zorgvuldigheid behandeld en bewaard werden. De omvang van de ramp is in zekeren zin nog slechts ten deele bekend. Met het verlies toch van de menschenlevens is tevens de steun en ver zorger van menig gezin verloren gegaan. Geluk kig heeft het Nederlandsche volk het in zijne macht in dat verlies eenigszins tegemoet te komen. Wanneer daartoe de oproeping gedaan wordt, zal het, vertrouwen wij, geheel de inspraak van zijn hart volgen. Naar men ons bericht is de Adder Woensdag middag te half zes door twee visscherlieden gezien op de hoogte van den Rotterdamsehen waterweg. Het vaartuig had dus toen het doel van zijn tocht reeds bijna bereikt. De vloed schijnt bet sedert weer te hebben teruggedreven en dan krijgt het aanvankelijk onwaarschijnlijke bericht, dat de monitor den vol genden dag (Donderdag), omstreeks half twee, schier gelijktijdig te Scheveningen en te Katwijk is waargenomen, meer reden van bestaan. Nadat Woensdag een loodsboot even te voren de Adder zoo van nabij was gepasseerd, dat de zich daarop bevindende loods duidelijk zijn collega op den monitor onderscheiden kon, is te half vier een Zwartewaalsche visscher zoo dicht voorbij gevaren, dat hij op de brug drie personen, ver moedelijk den kommandant, een officier en den loods, zag staan. Bij beide gelegenheden was er geen enkel sein of teeken gegeven dat er iets aan boord niet in orde zou zijn. Men zou dus uit een en ander moeten opmaken, dat het onheil eerst Donderdag 's avonds heeft plaats gehad. Het Nieuws van den Dag is thans ook tot de ontdekking gekomen, dat de indeeling van de leden der expeditie naar Dicksonhaven in een »stat" en in »onderhoorig personeel," vooral wat den term onderhoorig aangaat, »niet al te gelukkig mag heeten." Al wordt nu ook in Amsterdam ons recht op de prioriteit dier ontdekking verzwegen, wij hebben de stille voldoening van het te bezitten. Wij zouden er dan ook niet over spreken, indien de zaak niet opgerakeld werd naar aanleiding van de rangschikking van onzen stadgenoot, den heer Van Dolder. Daar komt diens vroegere chef, de 1" apotheker Henstedt, aan het ziekenhuis te Utrecht, tegen op. Een apotheker, zoo betoogt deze, behoort niet bij de »onderhoorigen," maar maakt noodwendig deel uit van het wetenschap pelijk gedeelte der expeditieal heeft hij dan ook de taak van een machinist op zich genomen. Op grond van inlichtingen uit de beste bron, dat is uit zijn eigen mond, kunnen wij verzekeren dat de heer Yan Dolder zich zijne rangschikking onder de onderhoorigen, met een glimlach over de kinderachtigheid der boven hem aangestelde mach ten," getroost heeft. Een machinist was noodig bij de expeditie, omdat deze een stoombarkas medevoert; een apotheker niet, omdat men hoopt voor een per soneel van tien mannen in 't hooge Noorden niet zooveel artsenpen te moeten bereiden, dat daarvoor een bijzonder »onderhoorige" moest meegenomen worden. Dat neemt niet weg dat de kundigheden van den apotheker op verschillende wijzen bij de expeditie te pas kunnen komen. En daar nu de heer Yan Dolder alleen wenschte zich bij de expeditie nuttig te maken, schikte hij zich gaarne in de noodzakelijkheid om buiten den»staf" te staan. In de heden namiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd medege deeld dat door den commissaris des konings, in plaats van den heer H. J. Dronkers, als zetter voor 's rijks directe belastingen is benoemd de heer P. Boudewijnse. Op voorstel der gascommissie is besloten die com missie te machtigen tot de aanbesteding van het maken van een put tot het verzamelen van arn- moniakwater. Door dit product in het groot te verkoopen, verwacht men eene hoogere opbrengst van ongeveer 800 's jaars daarvan. Na behandeling van de ingekomen bezwaar schriften tegen aanslagen in de inkomsten-belas ting voor 1882 werden afgewezen de verzoeken van J. J. van Aartsen om van de 9C naar de 5e, J. Augustijn om van de 10e naar de 8e, J. Cleuver om van de 14e naar de 12e, J. A. van der Waeijen Pieterszen om van de 3e naar de 1', A. T. Schmitt elkaar, op een vertrouwelijken, ja bijna kameraad- schappelijken voet. »Ik zei daar, mijnbeer de pastoor," hernam Bettina, »dat het gisteren de naamdag, of liever de geboortedag van mijn zuster was. Mijn zwa ger moest acht dagen geleden noodzakelijk naar Amerikadoch vóór zijn vertrek zei hij tot mijn zusterIk zal op uw naamdag wel niet hier zijn, maar gij zult toch van mij hooren. Gisteren kwamen er van alle kanten geschenken en bloe men, maar van mijn zwager tot vijf uren toe, niets niets. Wij gaan samen paard rijden in het bosch en ft propos van paarden Zij hield op, boog een weinig op zij en bekeek aandachtig de bestoven stevels van Jean, onder den uitroep: (Wordt vervolgd.) om van de 3e naar de 2", W. de Troije om van de 4e naar de 3e, J. T. van der Weele om van de 9e naar eene lagere klasse overgebracht en vanJ. C. Bos om uit de le klasse van het kohier afge voerd te worden. Ingewilligd werden de verzoeken van C. J. de Munck en S. Rozenmond om uit de le klasse van het kohier afgevoerd, van K. Th. Post om van de 3e naar de 1% en mr. E. P. Schorer om van de 22e naar de 21e klasse te worden teruggebracht. Aan den heer L. C. van de Woestijne, onder wijzer aan school C, en de dames C. H. Koning en A. Knol, onderwijzeressen aan school F, werd op hun verzoek eervol ontslag uit die betrek kingen verleend. Tot onderwijzer aan school C, hoofdonderwijzer de heer De Man, werd benoemd A. Passenier te Vlissingen. Met den benoemde waren voorge dragen J. A. Brakman te Grijpskerke, J. Noomte Arnemuiden, F. J. Pas te Yerseke en L. M. Raamsdonk te Nieuwe Tonge. Tot lid der commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs werd benoemd de heer B. A Yerheij; mede was aanbevolen m'. J. van der Lek de Gleeq. Tot lid der commissie van toezicht op de gym- nastiekschool werd de heer J. D. Noske benoemd, met wien dr. J. C. Bolle aanbevolen was. Voorts werden benoemd tot leeraar bij den cur sus tot opleiding van hoofdonderwijzers, op eene jaarwedde van 100 per lesuur 'sweeks: Voor de natuur en scheikunde dr. G. van Hen- nekeler. Voor onderwijs en opvoedkunde de heer J. W. Wendel. Voor de Nederl. taal en letterkunde P.H. van Moerkerken. Mede waren aanbevolen Ph. Rank Lz. en J. H. van Kinschoten. Voor geschiedenis H. Snijders, met wien A. J. Fyan en J. H. van Linschoten aanbevolen waren. Voor aardrijkskunde L. A. E. van der Leij. Mede was aanbevolen A. J. Fyan. Voor wiskunde Ph. Rank. L. A. E. van der Leij en A. J. Fyan waren mede aanbevolen. Voor handteekenen M. Vlamings, met wien J- W. Nuijs aanbevolen was. Met het oog op het groot aantal leerlingen (78), in verband met de verdeeling der school in drie lokalen, is besloten het onderwijzend personeel op school D met eene derde onderwijzeres te ver meerderen. Aan het slot der zitting wees de heer Tak op den weligen groei van het gras tusschen de stee- nen van de hoofdstraten, kaaien en markten in deze gemeentemet verzoek daarin verbete ring te brengen. Hierop werd geantwoord dat hoofdzakelijk gebrek aan werkkracht daarvan oorzaak was; zoo mogelijk werd verbetering toe gezegd. Vrijdag avond zal bet muziekkorps der dienst doende schutterij op het Molenwater alhier eene openbare muziekuitvoering geven. De audiëntie van den minister van binnenland- sche zaken zal aanstaanden Zaterdag niet plaats hebben. Sint Maartensdijk, 11 Juli. De aan houdende en overvloedige regens der laatste dagen brengen veel schade toe aan het hooi, waarvan nog maar de helft binnen is. Doch niet alleen het hooi, ook de andere gewassen lijden er veel door, zoodat de aanvankelijk verwachte goede oogst, nauwelijks een middelmatige zal zijn. Wanneer- zal toch het aantal magere jaren voor den land bouwer compleet zijn? Naar men verneemt, zal, tengevolge van onver wachts opgekomen verhindering, de voorgenomen zeil- en stoomwedvaart te Ter Neuzen dit jaar niet kunnen plaats hebben. Intusschen heeft de commissie voor eene aan dien wedstrijd te verbinden feestviering op 15 Augustus a. besloten, toch aan haar voornemen uitvoering te geven en zal nu een muziek- en zang feest worden gehouden. Daarbij wil men ver schillende kampstrijden, als; met den handboog, met den hengel en dergelijke uitschrijven, en uit stapjes met stoom- en andere vaartuigen op de Schelde organiseeren. Des avonds zal een weldadigheids-concert wor den gegeven door de kon. koorzangmaatschappij uit Gent, terwijl het geheel door een vuurwerk zal worden besloten. Bereids hebben de spoorwegmaatschappijen eenige speciale treinen toegezegd. (T. N. Ct.) V'eere, 12 Juli. Bij de opneming der stem men, uitgebracht voor de benoeming van twee leden in den gemeenteraad, bleek dat 55 stemge rechtigden waren opgekomen: l8 stemming (blauw briefje), verkregen de heeren G. P. Wijnmalen, liberaal, 31, C. v. d. Kleijn, anti-revolutionair, 9 en J. de Bree, niet-anti-revolutionair, 8 stemmen, terwijl op andere personen drie en minder stemmen werden uitgebracht. De burgemeester Wijnmalen is alzoo gekozen. Bij de 2e stemming (wit briefje) verkregen de de heeren Adr. Volkers Jz., anti-revolutionair, 14, M. J. van Beveren, liberaal, 12, J. de Bree, niet- anti-revolutionair, 12, C. v. d. Kleijn, anti-revolu tionair, 5 stemmen, terwijl op andere personen twee en minder stemmen werden uitgebracht. Er moet dus herstemming plaats hebben. AerseUe, 12 Juli. Vrij algemeen is de klacht over de nadeelige gevolgen van het weder voor de oester-cultuur. Van het dit jaar uitge zaaide broed moet verbazend veel zijn omgekomen en de aanslag op de reeds te water gebrachte nieuw gekalkte pannen is tot heden gering. Met het oog op dien aanslag is een spoedige omkee ring van het weer hoogst wenschelijk. Axel, 11 Juli. In de gisteren gehouden vergadering van onzen gemeenteraad werd be handeld een voorstel van burg. en weth., gedaan naar aanleiding eener aanschrijving van gedepu teerde staten van den 17en Juni jl., waarin de noodzakelijkheid betoogd werd van de oprichting eener tweede openbare school nabij het Spuy, niettegenstaande burg. en weth. hij brief van den 18en Maart jl. daartegen bezwaren hadden inge bracht. Gedep. staten beschouwden die bezwaren als ongegrond en noodigden het dagelijkseh bestuur uit, een voorstel tot het oprichten der school aan den raad te doen. Burg. en weth. hebben in een uitvoerig rapport het betoog van gedep. staten wederlegd en den raad voorgesteld gedep. staten te kennen te geven, dat de raad, ook na kennisneming der aanschrij ving van 17 Juni, het niet wenschelijk acht tot het houwen eener tweede openbare school over te gaan. De raad heeft, overeenkomstig dit voorstel, be sloten aan het verlangen van gedeputeerde staten voor alsnog geen gevolg te geven. Te Utrecht is de 105e vergadering der Maat schappij van Nijverheid gisteren geopend met eene rede van den voorzitter, den heer Conrad, waarin deze over den grondslag, het doel en de roeping der maatschappij sprak en over de wijze waarop zij daaraan getrouw zoekt te blijven. Het getal harer leden is 2571, zijnde 80 meer dan verleden jaar. Behalve eenige huishoudelijke beraadslagingen, was in de vergadering aan de orde een voorstel van directeuren, om naar aanleiding van de ingeko men rapporten der departementen een prijsvraag uit te schrijven omtrent de grondslagen waarop eene wet op de uitvindingen, ook internationaal, dient te berusten, met omschrijving van de regeling die zoodanige wet behoort te omvatten. Dit voorstel werd aangenomen met 261 tegen 59 stemmen. Eén voorstel van het bestuur, om f 500 beschik baar te stellen voor het departement of de ver- eeuiging, bereid om eene poging te doen tot op richting eener kookschool. Het rapport dienaan gaande door de heeren F. A. T. Delprat, L. Ali Cohen en A. W. Teding van Berkhout uitgebracht, werd aangenomen. De vergadering besloot o. a., na mededeeling van den directeur Smidt van Gelder,' dat in Neder land tegenwoordig geen speelkaarten worden ver vaardigd maar jaarlijks voor een bedrag van ƒ150.000 wordt ingevoerd, uit te schrijven de volgende prijsvraag Van het departement Amsterdam. De maatschappij looft hare gouden medaille uit aan den fabrikant van speelkaarten, in qualiteit en prijs gelijkstaande met de in het buitenland vervaardigde, en die tevens de bewijzen levert, dat hij gedurende minstens twee jaren met een tiental werklieden heeft gearbeid. De redactie werd eenigszins gewijzigd; ook zal worden uitgeschreven een prijsvraag, luidende: Van den donateur mr J. H. Schober. De maatschappij looft hare gouden medaille uit voor een beknopt en duidelijk gesteld handboek voor het kweeken, het aanleggen en de behandeling van planten en bloemen in de openbare wandel plaatsen en langs de wegen, vooral met het oog op de verfraaiing van de omgeving onzer gemeen ten en tot voorlichting van de gemeentebesturen en allen aan wie bet toezicht op de openbare wandelplaatsen is opgedragen. Beide dienen voor 1884 te worden beantwoord. Andere nog niet beantwoorde prijsvragen werden opnieuw uitgeschreven. Over eenige ingekomen beantwoordingen van prijsvragen werd verslag uitgebracht. Geen daarvan kon voor bekroning in aanmerking komen. Er bevond zich onder eene landhuishoudkundige be schrijving van het eiland Walcheren en Nieuw en St. Joosland, in antwoord op prijsvaag N° 567, onder het mottoFais ce que dois, advienne que pourra. Ingevolge het rapport werd ook dit antwoord niet bekroond. Den schrijver wordt gelegenheid geopend van de gemaakte opmerkingen ..kennis te nemen. Op de Maandag te Maastricht, onder voorzitter schap van dr Egeling gehouden en door ongeveer 70 leden bijgewoonde algemeene vergadering der Maatschappij van Geneeskunde werd een belang rijk debat gevoerd over het openhaar geneeskundig toezicht op de prostitutie. Alle hoofdstrijders waren op hun post. De hh. Fokker, Van Overbeek de Meijer, Menno Hrrizinga, Godefroi, Mensonides en Kühn, traden allen in het strijdperk. Vooral ontbrandde de strijd tusschen prof. Fokker, die in de prostitutiequaes- tie niet alleen zag een medische, maar ook een politieke quaestie, een strijd tegen de orthodoxe partij, die van deze zaak een wapen smeedt tot bereiking van haar doel en tusschen dr. Herma- nides, die krachtig daartegen opkwam en het aan toevallige omstandigheden toeschreef, dat aan het hoofd der Vereeniging tegen de prostitutie perso nen stonden van orthodoxe richting en beweerde dat de politiek geheel vreemd daaraan moest blij ven. De vereeniging wenscht, zeide hij, even goed als de heeren Fokker, De Meijer en de andere leden der maatschappij, de syphilis te bestrijden, maar door de prostitutie tegen te gaan. Dr. Dooremaal toonde aan, dat dit doel te 's-Hage althans niet door deze Vereeniging, die daar zeer werkzaam was, werd bereikt; want dat, naarmate de openbare prostitutie daar afnam, de geheim in veel erger mate toenam. Prof. Kühn wilde de quaestie der politiek er buiten houden en met eerbiediging van ieders gevoelen gaarne in sommige opzichten medegaan met de rapporteurs, in andere opzichten echter niet. Na vele, soms heftige debatten werd een voorstel van dr. Godefroi uit's-Bosch aangenomen, waarbij nogmaals wordt erkend dat sanitair toezicht hoogst noodzakelijk is en een nieuwe commissie benoemd zal worden tot het heramen op welke wijze de verspreiding van syphilis voorkomen kan worden. Ten slotte werd den hh v. Overbeek, de Meyer, Fokker en Menno Huizenga dank ge zegd voor hun arbeid, welke thans door een nieuwe commissie geraadpleegd en nader bewerkt zal kunnen worden. polderbesturen". Benoemd tot gezworen van het waterschap Baarland J. Nieuwenhuize. koloniën. Goedgekeurd de benoeming van W. van Esveld tot directeur der Surinaamsche bank te Paramaribo. Op de aanbeveling ter benoeming van leer- ares in de Hoogduitsche en Fransehe talen aan de H. B. S. voor meisjes te 's Hage komt voor me juffrouw B. M. P. van Aalst, leerares alhier. Tlioleu, 11 Juli. Op de 2e algemeene ver gadering der onderwijzersvereeniging in het ar rondissement Tholen, welke, zooals reeds gemeld is, den 28 Juli te Stavenisse zal gehouden worden, zullen o. m. de volgende onderwerpen behandeld worden 1 Het onderwijs in de handwerken op de lagere school. (In te leiden door mej. M. Sterk te Tholen). 2 De waarde van de sprookjes. (In te leiden door den heer M. Mieras te Wissekerke). 3 Welke strekking dienen in onzen tijd de onderwijzersgezelschappen te hebben. (In te lei den door den beer H. J. Vooren te Poortvliet). Tevens zal er een wedstrijd gehouden worden van onderwijzers, geen hoofden van scholen, in het voordragen van een der volgende dichtstukken: a Abd-El-Kader, van B. Ter Haar. b Een vers dat als een nachtkaars uitgaat, van E. Laurillard. Tot leeraar aan het gymnasium te 's Gravenha- ge is benoemd de heer D. Aitton, luit. der inf., leeraar van den hoofdcursus te Kampen. Blijkens ontvangen telegram is de oefenings divisie, onder bevel van den kap. t/z. F. H. P. van Alphen, den 10 dezer te Cadix aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Mej. Josephine de Groot wenscht zich voor het volgende seizoen niet aan het Ned. Tooneel te verbinden, men zegt, tengevolge van huweljjks- plannen. Te Deventer is een kind vergiftigd door in ademing van de arsenicum, waarmede het cretonne- behangsel van het ledikant, waar het in sliep? rijkelijk voorzien was. Zoodra het behangsel weg genomen was, begon het kind te beteren. Z. M. de koning en de koningin zijn gisteren te Frankfort aangekomen en aan het Franleforter Hof afgestapt. Gisteren vierden de tweeling-gezusters Schrook, te Groningen, haar 80cn verjaardag. De oudjes zijn behoeftig. Zeven leden van den Haagsclien gemeenteraad, hebben een voorstel ingediend tot verbouwing van het Gemeente-Badhuis te Scheveningen tot een volledig Kurhaus, met opheffing van het logement; doch met behoud, zelfs met uitbreiding der binnenbaden. De voorstellers wenschen, dat het badhuis gemaakt worde tot het groote mid delpunt der beweging en uitspanning der bad plaats Scheveningen, welk doel niet anders kan worden bereikt dan door een geheele hervorming, die, naar de meening der voorstellers, niet van den ondernemingsgeest van particulieren is te verwachten en dus door de gemeente zelf in het leven moet worden geroepen. De landbouwlezingen, in Drenthe, hebben reeds gunstige gevolgen gehad. Door eene bijdrage van 500 uit de provinciale fondsen zullen ze dus worden voortgezet; ook tot bevordering van de paardenfokkerij in Drenthe en om het ras zooveel mogelijk te veredelen, is 400 beschikbaar gesteld. De bekende uitvinder der revolverkanonnen, Nordenfeldt, heeft in Duitschland patent genomen voor eene onderzeesche schroefstoomboot. In den gewonen stand steekt het schip een weinig boven het water uit. Indien men alle openingen hermetisch sluit en eene schroef in werking zet, duikt het scheepje, om weer te stijgen zoodra de werking der schroef ophoudt. Een zeer vernuftig stuur- toestel stelt den schipper in staat het scheepje onder water horizontaal te houden. Het practisch gebruik is natuurlijk om met torpedo's vijandelijke schepen te vernielen. Ook de Russische marine heeft onderzeesche scheepjes laten bouwen, die bij de proefnemingen zeer goed voldeden. Bij den dood van generaal Skobeleff wordt hier en daar nog eens opgehaald boe bemind hij was hij zijne soldaten. Er is geen man in leven, schrijft iemand die hem goed gekend heeft, die meer uit een Russischen soldaat kan halen dan hij kon. Op de veldtochten at hij het grove rant soen der soldaten en rookte hun afschuwelijken tabak uit houten pijpen. Dat maakte hem reeds bemind, maar vooral zijn persoonlijke moed oefende grooten invloed uit op de troepen. Zelfs zijne vijanden hebben in dit opzicht nooit erger van hem kunnen zeggen dan dat hij een avonturier was, die zijn leven overhad voor zijn carrière. Toen de eerste expeditie tegen de Tekke Tur- komannen teruggeslagen was, nam Skobeleff de taak op zich om ze te onderwerpen, mits de regee ring hem carte blanche gaf in de keuze van offi™

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2