Gemengde Berichten. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Marine en leger. in den parlementairen arbeid te brengen. Het voorstel met memorie van toelichting zal spoedig worden rondgedeeld. Het is een publiek geheim, schrijft de Haag- sche correspondent der Zutf. Ct., dat de voorloo- pige besprekingen met tal van aspirant-ministers, tot heden nog tot geen resultaat hebben geleid, en dat vooral de bezwaren om een geschikten minister van financiën te vinden, grooter zijn dan de heer Yan Lijnden zich die eerst had voorgesteld. Voor eenige dagen liep hier vrij algemeen het gerucht, dat de heer Verniers van der Loeff, lid van den raad van state, aan het hoofd van het departement van financiën zou optreden, en dat de heer Alting Mees bereid was nog eens naar het departement van koloniën te verhuizen. Maar naar de laatste berichten luiden, heeft eerstgenoemde pertinent geweigerd zich in de nieuwe combinatie te laten opnemen. Men is dus nog even ver als voor 14 dagen. Eerstdaags" zeide de heer v. Lijnden in de eerste kamer «zal een beslissing geno men moeten worden," maar die term is zeer rek baar. Toch is er periculum in morawant de wagen van staat blijft wel niet geheel stilstaan, maar het gaat er ook naar. Goes10 Juli. De heer en mevrouw Van Karnebeek brachten heden een bezoek aan de tentoonstelling van nijverheid en kochten eenige voorwerpen aan. De commissie bood mevrouw Van Karnebeek een paar door den heer Bauer ver vaardigde, welgeslaagde photographien der zaal aan. Aanstaanden Donderdag zal een matinee door het Rosendaalsche harmonie-gezelschap de Unie gegeven worden, die, wanneer het weêr gunstig mocht zijn, hetgeen het tot dusverre niet is ge weest, zeker tot nadeel van het bezoek der ten toonstelling een talrijk publiek, zoo van hier als van elders, zal trekken. Bij deze gele genheid zullen ook de namen der bekroonden worden bekend gemaakt, wien door de jury, die heden avond na een driedaagschen arbeid met hare taak is gereedgekomen, een eereblijk toe gekend is. Het concert, dat de commissie den leden der sociëteit aanbiedt, zal door het muziekkorps van het 3e reg. infanterie gegeven en waarschijnlijk gevolgd worden door een bal, waarvoor veel op gewektheid bestaat, daar het openingsbal in alle opzichten geslaagd is. De commissie, zoo veel mogelijk het bezoek der tentoonstelling door den handwerksman willende bevorderen, heeft den toegangsprijs op aanstaanden Zondag op 25 cent bepaald en tot de Exploitatie maatschappij het verzoek gerichtom van Vlis- singen en Bergen op Zoom en tusschenliggende plaatsen, vice-versa, goedkoope treinen te doen loopen. De opening der jacht op waterwild in deze provincie, is door gedeputeerde staten bepaald op Zaterdag 22 Juli a. Xiiidzande, 10 Juli. In eene heden gehou den vergadering van stemhebbende ingelanden der watering Cadzand, op grond van art. 58 voorlaatste zinsnede van het polderreglement belegd op ver zoek van 37 stemhebbende ingelanden, is het besluit, in Mei jl. genomen, om geen subsidie aan stoomtramwegen te verleenen, herzien en daartoe thans met 43 tegen 38 stemmen besloten. Na de verwerping van het voorstel van het comité, om voor een lijn BreskensOostburgDraaibrug— Aardenburg met zijtak Sluis subsidie te verleenen, gewijzigd in dien zin dat in plaats van 30 cent, 20 cent per hectare zou worden gegeven 's jaars, werd met 45 tegen 36 stemmen besloten aan het bestaande comité te verleenen een subsidie van 30 cent per hectare's jaars gedurende 10 jaren, indien de lijn loopt van Oostburg over Zuidzande en Sluis naar Aardenburg. Tot correspondeerend lid van den geneeskundi gen raad voor Zeeland is benoemd de heer P. L. Arentz, arts te Oudelande. tevreden, en ik hoop, mijnheer de pastoor, dat gij ook tevreden, zeer tevreden zult zijn over uwe nieuwe parochianen." «Mijn parochianenriep de pastoor uit, eensklaps zijn spraak, zijn levendigheid, zijn besef, alles, terugkrijgende wat hij sedert eenige minuten geheel verloren had. Mijne parochianen! Ver geef mij, mevrouw, mejuffrouw ik ben zoo ontroerd zoudt gij zijt gij katholiek »Wel zeker, wij zijn katholiek." «Katholiek katholiek gilde Pauline, die stralend van geluk met de armen omhoog in de keukendeur verscheen. Mevrouw Scott zag eerst den pastoor en daarna Pauline aan, ten hoogste verbaasd dat dit ge zegde zulk eene uitwerking had. En om het tafereel te voltooien, verscheen Jean met de reis- taschjes en werd door den pastoor en Pauline met dezelfde woorden begroet «Katholiek! katholiek «Ach, nu begrijp ik het," zei mevrouw Scott, «onze naam, onze landaard hebben u op het denk beeld gebracht dat wij protestantsch waren. Vol strekt niet. Onze moeder was een Canadasche, van Fransche afkomst en katholiek daarom spre ken wij Fransch, ongetwijfeld wel met een vreemd accent en met Amerikaansche wendingen, maar- voldoende om te kunnen uitdrukken wat wij wil len zeggen. Mijn man is Protestantsch, maar hij laat mij volkomen vrij, en mijne twee kinderen zijn katholiek. Daarom wilden wij u terstond den eersten dag komen bezoeken, mijnheer de pastoor." De heer V. V. R. C. N. baron van Heemstra burgemeester van Scherpenisse, is ook tot secre taris dier gemeente benoemd. Het stoomschip Varna, aan boord hebbende de expeditie naar Dicksonhaven, is Maandag middag behouden te Drontheim aangekomen. Het weder was fraai; het houten huis werd gereed gevonden en men dacht een dag of acht te blijven, om tegen den 22en dezer Hammerfest te bereiken. Het adres voor de leden der expeditie is na Zondag 16 Juli: »aan boord van het stoomschip Varna verwacht te Hammerfest, Noorwegen. «Adresmr' Elisabeth Schjetlein. Hotel Nordpolen" De Indische mailberichten melden omtrent de gezondheid van den gouverneur-generaal, dat deze zoo verbeterd is, dat de heer 's Jacob het landgoed Tjipannas weder verlaten heeft en naar Buitenzorg is teruggekeerd. Naar aanleiding van klachten, in Engeland gerezen, over de wijze waarop door vrouwelijke apothekers haar beroepsplichten worden waarge nomen, heeft het Pharmaceutisch Weekblad den wensch uitgesproken dat de apothekers in ons land hun ervaring omtrent de hier tegenwoordig veelvuldig gebruikt wordende vrouwelijke hulp in het apothekersvak zouden mededeelen. Het schijnt dat de praatzucht, waaraan de dames ge woonlijk beschuldigd worden meer te lijden dan het mannelijk geslacht, voornamelijk den grond gelegd heeft voor de in Engeland gerezen klach ten. De Duitsche Pharm. Zeitung verklaart althans zeer benieuwd te zijn naar den uitslag van het onderzoek en meent, dat bij de vrouwen die tot den wortkargen stam der Nederlanlan- ders behooren, de voornaamste hinderpaal voor vrouwelijke hulp in de Engelsche apotheken niet zal bestaan. Tot nog toe zegt het Weekblad, wonnen wij slechts vier berichten in, het een uit eene apotheek op een dorp, getuigend van groote tevredenheid gedurende den tijd van twee jaren, dat de hulp verleend wastwee andere uit eene stad van kleineren omvang, getuigend van tevre denheid maar van minder vlugheid dan bij het man nelijk personeelhet vierde uit eene groote stad, daarentegen een tal van klachten behelzend over slordigheid en onoplettendheid. Bij kon. besluit is art. 4 van het besluit van 28 Juli 1865 (Stbl. n°. 87), houdende regeling der voorwaarden, waarop het diploma van geëxami neerd en beëedigd landmeter verkregen wordt, gewijzigd. Te Enschedé is Zaterdag een merkwaardig feest gevierd, dat in de Zwolsche Ct. aldus beschre ven wordt Onze stad viert feest. Overal wappert de drie kleur en de arbeid is na den middag gestaakt. Wordt gewoonlijk een feestviering van hooger hand bereid, ditmaal was het initiatief ertoe genomen door de burgerij, en wel speciaal de arbeidersklasse, die ook goeddeels de kosten droeg De aanleidende oorzaak lag in de uitbreiding, die de familie Van Heek aan het restauratiegebouw op het Volkspark heeft gegeven. De nieuwe zaal, nog veel ruimer dan de aangrenzende oude, met goed ingericht orkest en van heerlijke veranda's omgeven, is gereed en zou voor het publiek wor den opengesteld. Nu meenden de ingezetenen van Enschedé en Lonneker aan de familie Van Heek te moeten toon en, hoezeer het Volkspark hun waard was, en zij meenden dit op geen gepaster wijze te kunnen doen dan door uit eigen middelen de opening der nieuwe zaal door feestelijkheden te doen vergezeld gaan. Om 4 uur had de openingsplechtigheid plaats. De president der feestcommissie heette de familie Van Heek welkom en bracht namens de ingezete nen dank voor de loyale wijze, waarop zij het door haar onvergetelijken broeder, den heer Hen drik Jan van Heek, gestichte ook verder uitbreidde. Hij wees erop hoe nu reeds het Volkspark voor alle ingezetenen een onmisbaar uitspanningsoord «Daarom," vervolgde Bettina, «en ook nog om iets anders, maar voor dat andere hebben wij onze taschjes noodig." «Hier zijn zij, mejuffrouw," zei Jean. «Dit is het mijne." «En dit het mijne." Terwijl de taschjes uit de handen van den offi cier in die der dames overgingen, stelde de pries ter hem aan mevrouw Scott en haar zuster voor, maar hij was nog zoo onthutst, dat die voorstel ling niet volgens alle regelen plaats had. Hij vergat slechts éen ding en wel de hoofdzaak bij een voorstelling -. den familienaam van Jean. «Dit is Jean, mijn petekind," zei hij, «lui tenant bij het regiment artillerie te Souvigny. Hjj is hier als kind in huis." Jean boog tweemaal heel diep, de dames iets minder diep, daarna begonnen zij in hare taschjes te schommelen en haalden er elk een rolletje van duizend franken uit, netjes in groen lederen ko kertjes, met gouden randjes, geborgen. «Dit breng ik u voor uwe armen, mijnheer de pastoor," zei mevrouw Soott. »En ik dit," zei Bettina. Zij lieten bevallig hare gaven in de rechter- en in de linkerhand van den ouden priester glijden, en deze keek beurtelings van de eene hand naai de andere en zei bij zichzelf «Wat zijn dat voor aardige dingetjes Zij zijn geducht zwaar. Er moet goud in zijn ja, maar hoeveel? hoeveel?" Hjj was twee en zeventig jaren en er was reeds heel wat geld door zijne handen gegaan, dat er was geworden, en besloot zijn rede met de aan bieding aan elk der familieleden van een drietal photografien op en van het park voor deze gele genheid genomen. De heer G. J. van Heek nam daarop namens de familie het woord. Op eenvoudige en har telijke wijze heette hij alle aanwezigen welkom. In korte trekken stelde spreker op den voorgrond de bedoelingen die den heer Hendrik Jan van Heek steeds hadden bezield en wees er met dank op, wat men van het Volkspark als uitvloeisel mocht verwachten door gemeenschappelijke uit spanning van arm en rijk fabrikant en arbeider onderlinge harmonie bij ontstaande verschillen niet meer strijd, maar gemeenschappelijk overleg en minnelijke schikking, en daardoor bevordering van beider belangen. Met een woord van waar deering voor de loffelijke wijze van beheer, tot nu toe gevoerd, droeg spreker daarop de nieuwe zaal in handen van den burgemeester aan de ge meente Enschedé over, met den wensch, dat het park verder aan de bedoelingen van den stichter mocht blijven beantwoorden. Met een schoone rede aanvaardde de burge meester van Enschedé den nieuwen aanbouw. De burgemeester van Lonneker richtte vervol gens, namens de ingezetenen zijner gemeente, een woord van dank tot de familie Van Heek, en eindelijk nam de heer A. J. Blijdenstein het woord, om er nog eens op te wijzen hoe uit ver schillende aanteekeningen van den heer Hendrik Jan van Heek steeds zijn ernstig streven bleek, om den nijveren stand op elke manier te steunen, te beschaven en te veredelen. Hoe hjj daartoe alle middelen in 't werk stelde en zelis een groot deel van zijn vermogen ter beschikking gaf om het voorgestelde doel te bereiken. Na een, op voorstel van den president der feestcommissie, driemaal herhaald hoeravoor den bouwmeester van het restauratiegebouw en de nieuwe zaal, was de plechtigheid afgeloopen. Was de aanbieding der photographieën een ver rassing, niet minder werden de vrienden van mu ziek verrast, toen een zestal jongelui uit Enschedé het nieuwe orkest feitelijk openden met de uit voering van een paar muziekstukken voor koper en strjjk-instrumenten. Moge ook aan de beoe fening van instrumentale muziek daardoor een eerste stoot zjjn gegeven. De volksspelen mastklimmen, tonrjjden, enz., liepen tot algemeen genoegen af. Minder geluk kig ging het echter met de alles belovende verlichting a giorno en het vuurwerk. Om ruim 6 uren begon het te regenen, hetgeen den verderen avond bleef voortduren. Wat van het vuurwerk goed ontbrandde was uitste kend en het was daarom te meer te betreuren, dat de regen zoo onmeedoogend tusschenbeide kwam. Trots den regen, liep alles echter in de beste orde af. Geen enkele ongeregeldheid valt te vermelden en dat is vermeldenswaard, waar, zooals hier, allicht een tienduizend feestgenoten te zamen waren. Om 11 uur vertrok alles, voorafgegaan door een honderdtal flambouwen, naar de stad en op de markt scheidden de feestvierenden. kidderobden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw A. J. baron Schimmelpenninck van der Oye, administrateur van financiën in de kolonie Suriname, Mohamad Safi Oeddin, sultan van Sambas (residentie Wester-afd. van Borneo) en L. H. A. de Ohalmot, inspecteur der posterijen voor Overjjsel, Friesland, Groningen en Drenthe. pensioenen. Pensioen verleend, ad 1643 'sjaars, aan den eervol ontslagen hoofdcommies aan het dep. van oorlog W. H. Genger. leger. In rang en ouderdom in zjjn rang overgeplaatst bij het wapen der inf. van het O. I. leger de bjj dat leger gedetacheerde 2en luit. der inf. van het leger hier te lande K. R. L. Koenen. Benoemd tot onderwjjzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te Heinkenszand mej. P. J. Stejjn aldaar. niet lang in bleef, dat is waar; maar dat geld had hjj bjj kleine beetjes gekregen en het kwam niet in hem op om aan zulk een groote gift te denken. Twee duizend frankendie had hjj nog nooit in zijn bezit gehad Zelfs geen duizend Daar hjj dus niet wist hoeveel men hem gaf, wist hjj ook niet hoe hjj ervoor danken moest en mompelde slechts «Ik ben u zeer dankbaar, mevrouwgij zijt wel goed, mejuffrouw." In éen woordhjj dankte niet genoeg en Jean meende tusschenbeide te moeten komen. «Oom, die dames geven u twee duizend franken." Toen riep hjj, buiten zichzelf van aandoening en dankbaarheid, uit «Twee duizend franken twee duizend fran ken voor mijne armen Daar verscheen plotseling Pauline ook weer en gilde «Twee duizend frankenTwee duizend franken «Dat schjjnt wel," zei de pastoor, «dat schijnt. Daar Pauline, neem dat geld mee en zorg er goed voor." Zjj vervulde allerlei betrekkingen in huis, die oude Pauline, zjj was dienstmaagd, keukenmeid, apothekerschatbewaarster. Zjj nam met een eerbiedig ontzag de rolletjes goud in de hand, die zooveel gelenigde smart, zooveel verzacht leed vertegenwoordigden. «Dat is niet alles," zei mevrouw Scott, «ik zal u iedere maand vijf honderd franken geven." Bljjkens ontvangen telegram, is Zr. M'. schroef- stoomschip Marnixonder bevel van den kapt. luit. t/z. jlir. C. C. Six, den 9en dezer van Alexandrië vertrokken, koers stellende naar Malta. Veere, 11 Juli. Een vierjarig dochtertje van den pontwachter B. had gisteren het ongeluk in de sloot langs den kanaaldijk te vallen en te verdrinken. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De fraaie Vlaamsche voorgevel van Rijnlands Huis te Leiden, die tegenover de nieuwere bouw werken op de Breestraat een goed figuur maakt, wordt tot een flink herstel onderhanden genomen. In plaats van de verfkwast erover te halen, wor den de zandsteenen banden en versieringen afge- beiteld en bjjgewerktde baksteen een halve steen uitgehakt en bjjgemetseld. Zoo heeft men tevens gelegenheid om het verband der ljjnen te herstellen, dat door de buskruit-ontploffing van 1807 verbroken was. De trekking der tombola van de Nederland- sche tentoonstelling te Brussel zal plaats hebben op Maandag 17 dezer. Trekkingslij sten of inlichtingen zjjn te bekomen voor Middelburg bjj den heer B. Rodenhuis, directeur der Export-Maatschappij. Een gezelschap heeren en dames heeft in 20 oud-Hollandsche sjeezen, waarvan de paarden sierljjk opgetuigd waren, benevens verscheiden rijtuigen, met 2 of 4 paarden bespannen, een be zoek aan Wjjk aan Zee gebracht, waar zjj met muziek zjjn ontvangen. Op het nieuw afgegraven plateau aan het strand was een tent opgeslagen, waar het diner gebruikt werd. Geheel Wjjk aan Zee was getuige van dit feest. Bij het vertrek strooiden de dames bruidsuiker onder de menigte, die met daverende toejuiching den stoet uitgeleide deed. Men roemt de inrichtingen, die de directie van de tot Expl. van het Noordzeebad heeft gemaakt. O. a. is een tros in zee gelegd, aan welks beide einden een anker is bevestigd, het een ver in zee en het andere op het strand, en die door aanhechting van verscheiden boeien drij vende wordt gehouden, zoodat de badenden er een grooten steun aan hebben. (Vad.) Z. M. de koning heeft volgens een Engelsch tijdschrift het huis van den heer Grant Duff, York Home, te Twickenham, gehuurd voor drie jaren, in te gaan den len Aug. a. Prins Leopold van Engeland, hertog van Albany, zal met zjjn gemalin, de zuster onzer koningin, eerlang een bezoek brengen op Het Loo. Door de directie der rijkspostspaarbank is ter aanmoediging van het sparen het eigenaardig middel beraamd om kennisgevingen in verschil lende koffiehuizen en herbergen te doen ophangen verwijzende naar de hulp- en hoofdkantoren van de zoo nuttige rijksinstelling. De in de Staatscourant aangekondigde aan besteding van de spoorljjn SneekStavoren heeft men in Friesland met veel genoegen gelezen. Men verheugt er zich over, dat dan nu toch eindelijk uitvoering zal gegeven worden aan de wet van 1878, door de verbinding van Sneek aan het groote spoorwegnet. In de laatste weken maakt te Rotterdam een agent van politie eiken rit van den stoomtram tot en van de grens der gemeente mede. Deze maatregel is noodig geworden door de baldadig heid der straatjeugd, die niet alleen op alle moge- ljjke wijzen conducteurs en machinisten sarden, maar dikwjjls vrees voor ongelukken opwekten. Tot nog toe is die maatregel van zeer goeden invloedalthans nu is de overlast geheel ver dwenen. Ter uitvoering van de plaatselijke verorde ning te Smilde, ten aanzien van de assurantie van onroerende en roerende goederen tegen brand schade, zjjn ongeveeer zeventig ingezetenen aldaar aangeschreven, dat hunne goederen te hoog waren geassureerd. De betrokken maatschappijen zjjn daarmede in kennis gesteld. Van Muntok (Banka) wordt het volgende geschreven »En ik ook." Duizend franken in de maandmaar dan zullen er geen armen meer in het dorp zjjn «Dat wenschen wjj ook. Ik ben rjjk, zeer rjjk, en mjjn zuster ook; zjj is zelfs nog rjjker dan ik; omdat het voor een jong meisje zoo moeiljjk is om veel uit te geven terwjjl ik oik, ik geef uit al wat ik kanal wat ik kan Als men veel geld heeft, te veel zelfs, meer dan goed is, bestaat er dan wel een ander middel, mjjnheer de pastoor, om zich dat te doen verge ven, dan om altijd de hand in den zak te houden en zooveel en zoo goed mogelijk te geven, altijd maar te geven Bovendien moet gij mij ook iets geven," ging zjj voort, en tot Pauline ge wend, vroeg zjj «Zoudt gjj wel zoo goed willen zjjn mjj een glas frisch water te brengen? Neen, niets anders dan een glas frisch water, ik sterf van dorst." »En ik," zei Bettina lachend, «ik sterf van iets anders, van honger ik weet wel dat het heel onbescheiden ismaar ik zie dat uw tafel gedekt is, mjjnheer de pastoor. Zoudt gij ons niet ten eten willen vragen?" - «Bettina!" zei mevrouw Scott. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2