N° 161. 1882. 11 Juli. 125e Jaargang. Middelburg 10 Juli. FEUILLETON. PATER CONSTANT IJ N. Dil blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenlandde Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. GEMEENTERAAD. Het vergaan van De Adder. Uit het Fransch, MIDDELRliRGSCHE COIRANT. De burgemeester van Middelburg maakt bekend, dat op Woensdag den 12en Juli 1882, des na middags te half twee uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats nebben. Middelburg, den 10en Juli 1882. De burgemeester voornoemd PICKÉ. Voor de tweede maal binnen een jaar tijds heeft een vreeselijke ramp, die tal van menschen- levens kost, het Nederlandsche zeewezen getroffen. Had de schipbreuk van de mailboot Koning der Ned. op verren afstand, in de Indische zee, op eene groot reis plaats, ditmaal is het een oorlogsschip, dat in de onmiddellijke nabijheid onzer kust," op een tocht van slechts weinige uren stoomens, ver ongelukt is. Zaterdag avond werd bij het loodswezen te Vlissingen per telegraaf bevel ontvangen om dadelijk het inspectie-stoomvaartuig De Schelde, ter opsporing van Z. M. monitor De Adder, naar zee te zenden. Gisteren (Zondag) middag ontving men te Vlissingen bericht dat De Schelde te IJmuiden binnen was, zonder iets van De Adder ontdekt te hebben, doch na in zee het lijk opge- vischt te hebben van een marinier, behoorende tot de bemanning van den monitor. Heden is De Schelde te Vlissingen teruggekomen, doch met last om zoo spoedig mogelijk weder naar de plaats des onheils te vertrekken. Het door De Schelde opgevischte lijk gaf nieuwen grond aan de vrees, reeds opgewekt door twee berichten in de N. R. Ct. van Zondag. (De Haag- sche avondbladen behelsden nog niets, dat tot ongerustheid grond kon geven. Zij meldden alleen dat het lijk van den zeeloods Duinker Zaterdag morgen te IJmuiden was aangespoeld). Uit hetgeen nu achtereenvolgens bekend is ge worden, blijkt het volgende. Z. M. monitor De Adder vertrok, onder bevel van den luit. ter zee le kl. E. Simon van der Aa, Woensdag voormiddag van IJmuiden, met bestem ming naar Hellevoetsluis en verder naar Rotter dam. Onder gewone omstandigheden zou het vaartuig denzelfden dag de plaats zijner bestem ming bereikt hebben. Het werd echter Zaterdag morgen eer het aanspoelen van het lijk van den bovengenoemden loods Duinker, voorzien van een zwemgordel gemerkt met den naam van den monitor, aanleiding tot ongerustheid gegeven schijnt te hebben. Eerst Zaterdag middag is uit Hellevoetsluis naar IJmuiden getelegrafeerd, of men daar iets van De A dder wist, want dat die nog niet was aangekomen. Aan het ministerie van marine was, tot Zondag half een, nog geen officieel bericht omtrent de ramp ontvangen, VAH" TT DOVIG HALÉVY. II. Het was moeielijk zulk een aanbod af te slaan. De oude priester had Jean wel bij zich willen houden en zijn hart bloedde bij het denk beeld van die scheiding; maar wat was in het belang van den knaap Dat was het eenige wat hij zich mocht afvragen. Het overige deed er niet toe. Men liet Jean roepen. »Mijn jongen," zei mevrouw De Lavardens, »wilt gij gedurende eenige jaren bij mij en Paul komen wonen Ik zal u beide meênemen naar Parijs." »Gij zijt wel goed, mevrouw, maar ik zou Zoo gaarne hier willen blijven Hij zag den priester aan, die de öogen afwendde. Waarom moeten wij weg, waarom neemt gij ons meê?" »Omdat gij alleen te Parijs met vrucht en met ernst uw studies kunt voltooien. Paul gaat zich gereed maken voor zijn examen te St. Cyr. 0jj weet dat hij soldaat wil worden." en zeker is men ook daar tot Zaterdag onkundig gebleven van eenige oorzaak tot ongerustheid. De bevelen naar de verschillende zeeplaatsen, tot hef uitzenden van stoomschepen tot assistentie, zijn toch eerst Zaterdag uitgevaardigd. Dientengevolge zijn op dien dag uit Nieuwediep de Frans Naere- bout en de sleepboot Hercules, uit Hellevoetsluis een stoombarkas,, uit Ylissingen De Schelde ver trokken, terwijl ook de loodsvaartuigen naar de vermoedelijke plaats der ramp hun steven hebben gewend. Zoo heeft schipper Krijnen van den loodskotter no. 6 opgevischt en te Nieuwediep aangebracht een reddingboei, waarop geschilderd staat»Zr.Ms. Monitor ,Adderook dreven in de nabijheid eeni ge stukken hout. Bij Kamperduin zijn zwemgor dels en eenig wrakhout aan het strand gedreven. Te Egmond a/Z. zijn aangespoeld ongeveer twin tig ongemerkte zwemgordels, een mahoniehouten gedraaide poot van een peiltoestel van een kompas, benevens eenig los houtwerk. Dit alles was niet lang in zee geweest. Woensdag middag moet de Adder op de hoogte van Scheveningen zijn gezien. Men vermoedt dat daarna wegens het onstuimig weder de terugtocht naar IJmuiden is ondernomen. Donderdag middag te 2 uren zou, volgens-'een bericht in de N. R. Ct., de Adder voor Katwijk in zee zijn gezien, gaande in zuidwaartsche rich ting. (Zie echter laatste berichten). Aannemende dat al deze berichten juist zijn, dan kan er bijna geen twijfel meer bestaan of het zwaar gepantserde, diep liggende, weinig handelbare en daarom niet voor de vaart op zee bestemde vaartuig, moet in zee gezonken zijn. Hoe de ramp gebeurd kan wezen, hetzij door eene aanvaring welke vöór deze laag liggende vaartuigen bijna onmisbaar noodlottig moet zijn, door de hooge zee welke even gevaarlijk voor ze is, door het stooten op eenig voorwerp, zal misschien nooit beslist kunnen worden. Omtrent het lot der bemanning is helaas veel grond voor de ergste veronder stelling. Voor een oordeel, gegrond op de tot dusver be kende bijzonderheden, over hetgeen bjj deze gele genheid gedaan of gelaten is geworden, is het oogenblik, waarop deze vreeselijke ramp ons va derland treft, niet geschikt. Het Handelsblad bevat eene lijst der bemanning. Wij zien daaruit dat, in strijd met hetgeen wij vreesden, zich geen miliciens aan boord bevonden, behalve eenige stokers. Aan boord van het wachtschip te Hellevoetsluis bevinden zich twee kwartiermeesters, een zieken oppasser en zeven matrozen, behoorende tot de bemanning van de Adder, aan wie last was gege ven zich daar aan boord te begeven. Zij hebben hunne betrekkingen in kennis gesteld met hun behoud. De lijst van het Handelsblad bevat de volgende 63 namen; waaronder die van den loods Duinker niet voorkomt. E. Simon van der Aa, luit. t z. l,te kl. kommandant; M. Smits, luit. t/z. 2a= kl. l»t<! officier; G. Boiel, luit. t/z. 24e kl.; C. Jonck- heer, idemE. van Voorthuijsen, idemA. Lofvers, »En ik ook, mevrouw." »Gjj soldaat!" riep de pastoor uit, »maar dat strookt niet met de plannen van uw vader. Die heeft heel dikwijls in mijn tegenwoordigheid over uw toekomst gesproken. Gij moest dokter Worden, net als hij, dokter te Logneval, en net als hij de armen bijstaan, de zieken verplegen. Jean, mijn jongen, bedenk dat toch »Ik herinner het mij." »Nu, dan moet gij toch doen wat uw vader wenschte. Dat is uw plicht, Jean. Gij moet naar Parijs gaan. Gjj zoudt wel hier willen blijven, dat begrijp ik ik zou het ook wel willen maar dat kan niet. Gij moet naar Parijs gaan om te werken, goed te werken; daar ben ik niet bang voorgij zijt de zoon van uw vader. Gjj zult een braaf en een werkzaam man worden. Men is bijna nooit het een zonder het ander. En eenmaal zullen de arme lieden van het dorp, in hetzelfde huis, op dezelfde plaats waar uw vader zooveel goed deed, een anderen dokter Reynaud vinden, die hen ook behulpzaam zal zijn. En als ik dan bij toeval nog op deze wereld ben, zal ik zoo gelukkig, o zoo gelukkig zijnMaar ik doe verkeerd met van mijzelven te spreken. Dat moest ik niet, ik tel niet meê. Wij moeten aan uw vader denken. Ik herhaal het Jeanhet was zijn liefste wensch. Dat kunt gij niet verge ten hebben." »Neen, ik heb het niet vergeten; maar als mijn vader mij ziet en hoort, weet ik zeker dat offic. v. gez. 2e kl.; W. F. Klompé, offic. v. admin 2e kl.; M. van der Werf, schipper; J. H. F. van Balkum, bootsmansmaat; F. G. Schultze, 2e stuur man; H. Scholtz, konstabel v. c.G. H. Hirs, 2e timmerman; D. van Brederode, botteliersmaatJ. C. Lintvelt, 2e schrijver; C. R. Seeger, hofmeester L. van Rijswijk, scheepskok; J. F. A. van der Hust, koksmaat; J. C. E. Meijer, schoenmaker; H. D. Jansen, matroos le kl.; J. D. Davids, id. 2' kl.; L. Kremer, id. 2e kl.; J. de Maat, matroos 3e kl.; J. Reiziger, id.; H. Roelker, id.; J. Jutte, id.; C. L. Theeuwis, id.; P. J. J. L. de Ruijter, id. K. Patijn, id.; A. W. A. van Driel, idem; P.van de Velde, lichtmatroos; H. Modderman, idem; C. Buijssen, idem; J C. Baartmans, machinist le kl.; J. P. Hoist, machinist 2" kl.J. Dalmeijer, idem H. G. Meuldijk, machinistleerling le kl.; W. C. Harinck, idem; P. J. Bridge, idem; L. Overstrijd, idem; J. van Rijsbergen, milicien-vuurstokerF. Ham, idem; K. F. Bouquet, idem; G. Wagenaar, idem; J. Ridmeester, idem; C. L.Beversluis, idem; J. van den Berg, idem; J. Th. van der Sprong, idem; J. J. Christianie, vuurstoker le kl.; J. Ha nenberg, idem 2e kl.; J. G. J. van den Berg, kor poraal der mariniers; H. D. van der Pluijm, tam boer 3' kl.; L. Jakobs, marinier le kl.; W. Acker- man, idem; J. Smeding, idem 2' kl.; H. van Bronswijk, id.; H. Riemers, idem; J. B. Merk, id.; J. Lennings, id. 3e kl.; P. J. Michels, id.; J. W. Caspers id.; J. Schieveen, id.; P. Jager, idem G. A. van Oerlee, id. De gemeenteraad van Middelburg, zal opWoensdag, den 12 Juli a., des namiddags te half 2 uur, eene openbare zitting houden ter behandeling der vol gende zaken. Ingekomen stukken, rekening der com missie van beheer over den straatweg Middelburg Vlissingen 1881; voorstellen van burg. en weth.: a het verleenen van machtiging aan de gascom- missie tot aanleg van een put voor ammoniak- waterb verhooging der jaarwedde van den ar chitect bij de gestichten c verhooging der toelage aan mej. Klaar, voor het doen schoonhouden dei- schoollokalen; d staten van oninbare posten, in komstenbelasting 1878; e bezwaarschriften id. 1882eervol ontslag aan den onderwijzer L. C. van de Woestijne en de onderwijzeressen C. H. Koning en A. Knol; g uitbreiding van het onder wijzend personeel op school D.Voordracht ter vervulling der vacature va* onderwijzer aan school C; aanvulling ter vervulling van de vacature in de commissie van toezicht op de scholen voor lager onderwijs; id. commissie over de gymnastiekschool id. van leeraren aan den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers; herziening der politieverorde ning voor de buitenpleinen van en de toegangen tot het spoorwegstation. Morgen (Dinsdag) zal de commissie van enquête omtrent de spoorwegen Vlissingen bezoeken. Te 4.25 zal de extra-trein, die de leden der commissie medebrengt, te Vlissingen aankomen, om hen te 5 u. 40 m. weder naar Den Haag te brengen. hij mij begrijpt en vergeeft, want het is juist door hem." »Door hem?" »Ja, toen ik vernam dat hij dood was en hoe hij gestorven was, zoo plotseling, zonder te behoeven na te denken, heb ik tot mijzelven ge zegd, dat ik soldaat zou worden, en ik zal sol daat wordenIk bid u, oom en mevrouw, belet het mij niet Het kind smolt Weg in tranen en was aan de grootste wanhoop ten prooi. De gravin en de priester brachten hem met vriendelijke woorden tot bedaren. »Ja, ja, het is goed, zooals gij wilt, zooals gij wilt." Zjj hadden beiden dezelfde gedachtelaten wij het aan den tijd overlaten. Hij is nog maar- een kindhij zal nog wel veranderen. Maar daarin bedrogen zij zich allebei. Jean veranderde niet. In September 1876 werd Paul te St. Cyr afgewezen en kreeg Jean nommer elf aan de polytechnische school. Den dag waarop de lijst der toegelaten candidaten bekend werd gemaakt, schreef hij aan pater Constantijn: »Ik ben aangenomen en beter aangenomen dan noodig iswant ik wil bij het leger gaan en niet in burgerlijken dienst blijven. Maar als ik op school mijn rang behoud, is dat een voordeel voor een mijner makkers, dan kan die mijn plaats krijgen. Zoo gebeurde het ook. Jean deed meer dan zijn rang behouden. Bjj het verlaten der school was hij De heden alhier gehouden collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht 124.261. In de algemeene vergadering der kon. my De Schelde te Vlissingen, welke heden gehouden werd, is besloten goed te keuren de met de regeering onder nadere goedkeuring der wetgevende macht gesloten overeenkomst, tot exploitatie der havens en haventerreinen te Vlissingen. In diezelfde ver gadering werd medegedeeld dat de derde serie van aandeelen, groot 200.000, thans geheel is volgeschreven, welke mededeeling met genoegen werd vernomen. Eindelijk werd nog goedgekeurd het met de wG. tot Expl. v. Staatsspoorwegen ge- slooten contract wegens het spoorwegvervoer, onder voorbehoud van de overeenkomst met den staat hierboven genoemd. Blijkens een telegram van d'. Maurits Snellen, chef der Nederlandsche Noordpool-expeditie, is het stoomschip Varna den 8,te» Juli te Bergen in Noorwegen aangekomen. Aan boord was alles wel. Over twee dagen dacht men Drontheim te bereiken, om aldaar het houten huis in te nemen. De opbrengst van den accijns op het gedistil leerd wijst in de maand Juni weer een aanmer kelijke vermindering in vergelijking met de op brengst in het vorige jaar, vóór de inwerking treding der drankwet, aan nl. 30.916. De ver- accijnsde hoeveelheid gedistilleerd is dus 54.238 liters minder dan in 1881. In de eerste helft van dit jaar is die vermin dering 286.138 liter. De ministers van finantiën en justitie zullen deze week geen audiëntie verleenen. Met het oog op de veiligheid voor het openbaar verkeer op de aan te leggen tramwegen in Drente, hebben de staten dier provincie verordeningen vast gesteld. In de zitting van 14 dezer zal in behandeling komen de vraag of het Coevorder Kanaal door de provincie zal worden overgenomen, dan wel een renteloos voorschot zal worden verleend. Indien de provincie, met het oog op de internationale belangen, het gezegde kanaal enz. overneemt, zal het rijk vermoedelijk eene subsidie van 100,000 verleenen. Het totaal der uitgaven voor het werk zal bedragen 210,500. Zooals vroeger is medegedeeld, hadden eenige koffiehuishouders te Goes, zich grondende op de uitlegging van den minister van justitie omtrent art. 3 der drankwet, den minister van financiën verzocht om teruggave der zegelrechten, door hen betaald voor de vergunningen boven één. De minister heeft bij beschikking van 24 Juni jl. aan de adressanten te kennen gegeven, „dat naar art. 37 der wet van 3 Oct. 1843 (Stbl n°. 47) voor verkeerdelijk gebruikte zegels geen teruggave is toegelaten." (N. R. Ct.) nommer zevenmaar in plaats van naar de in genieurs-school te gaan, ging hij in 1878 naar de artillerie-school te Fontainebleau. Hij was toen een en twintig jaren, meerderjarig en in het be zit van een groot fortuin, en de eerste daad van zijn eigen beheer was een groote, zeer groote uitgaaf. Hij kocht voor moeder Clement en voor de kleine Rosalie, die nu groot geworden was, twee lijfrenten, ieder van vijftien honderd franken. Dat kostte hem zeventig duizend franken, bijna dezelfde som die Paul in het eerste jaar zijner vrijheid, te Parijs, voor mejuffrouw Lise Bruyère, van het Theatre du Palais Royal, besteedde. Twee jaren later verliet Jean de krijgsschool, waardoor hij het recht verkreeg een keus te doen onder de open plaatsen in het leger. Er was er een open bij het regiment, dat te Souvigny lag, en Souvigny lag drie mijlen van Logneval af, dus vroeg hij om die plaats en hij kreeg haar. En zoo geschiedde het dat Jean Reynaud, luite nant hij het 9e regiment artillerie, in October 1880 weer bezit nam van het huis van dokter Marcel Reynaud. Zoo bevond hij zich weer in de buurt waar hij zijn jeugd gesleten had en waar iedereen zich het leven en den dood van zijn vader herinnerde. Zoo werd den ouden pater Constantijn het geluk niet ontzegd den zoon van zijn vriend terug te zien En om de waarheid te zeggen, nam hij Jean niet meer kwa lijk dat hjj geea dokt§$ bad willen werde»f

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1