BUITENLAND Laatste Berichten. Gemengde Berichten. De Ondergang der Meekrap. Marine en leger. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Weerkundige waarnemingen. zw zzw zw Algemeen Overzicht. zijn hand. Hoe dat alles in zijn werk is gegaan, hoe de samenstelling en inrichting is van hetgeen hij dagelijks ziet, is hem geheel onverschillig. Een inlander verwondert zich over niets, hij is filosoof, ofschoon van negatieve wetenschappen. Hoezeer ik den Preanger zijnen spoorweg gun, met vrees denk ik aan sommige nadeelige ge volgen er van. Met het stoomros zal allengs ook de eenvoud der bergbewoners en het prestige der Europeanen verloren gaan. Waar eertijds de Soendanees neerhurkte voor den Europeaan, of hem op den weg ontmoetende, van zijn paard steeg en den stoedoeng (een soort van hoed) afnam, daar gaat hij thans in hetzelfde compartiment, op dezelfde bank, naast den djoerrgan (heer) zitten, en leert met den dag den liberalen catechismus van gelijkheid, vrijheid en broederschap. Dien een maal kennende en toepassende, wordt hij al spoedig socialist; zooals schrijver dezes proefondervindelijk is gebleken. Te midden van eene naar kaartjes dringende inlanderschaar in het stationsgebouw te Soekaboemie, werd hem uit zijne om zijne schouders hangende geldtasch zijne beurs ont vreemd. Door den heer J. P. I. Buteux, lid van gede puteerde staten van Zeeland, is mede eene som beschikbaar gesteld voor het uitloven van eene of meer medailles voor den wedstrijd van hand werkslieden, verbonden aan de nijverheidsten toonstelling te Goes. Vlissiiigen 8 Juli. Op de werf der Maat schappij De Schelde alhier is de kiel gelegd van het ijzeren stoomschip Bataviabestemd voor de vaart van Rotterdam op Indië, in dienst van de Rotterdamsche I.loyd. De inschrijving op de derde serie, groot 200,000, van het maatschappelijk kapitaal der genoemde maatschappij, is gisteren gesloten en naar vér- wachting geslaagd. De inschrijvingen uit Zeeland gaven vooral stof tot tevredenheid. Het restant der leening, die niet geheel volgeschreven is, wordt onderhands geplaatst. Bij de provinciale staten van Limburg is inge komen een voorstel van den heer Cremers, strek kende tot het instellen eener commissie, belast met het onderzoek naar de gevolgen voor den landbouw van de wederinvoering van het protec- tiestelsel in de voornaamste rijken van Europa. De Nederlandsche consul te Roubaix heeft, naar aanleiding van een aantal verzoeken om inlich tingen, door Zeeuwsche landbouwers en handelaars tot hem gericht, een onderzoek ingesteld naai den toestand der meekrappen. Hij heeft zich gewend voor het bekomen van inlichtingen tot de meekrappianters en garancinefabrikanten in Zeeland, Elzas en Vaucluse, tot de voortbrengers van kunstmatige garancine van Frankrijk en Duitschland, tot de ververs van Roubaix, Rouaan, Mülhousen en Lyon, zoowel als tot de meekrap- lakenfabrikanten van het Fransche leger te Maza- met, Pierrepont etc. De eerste indruk die uit deze studie geboren wordt, is de volstrekte zekerheid, dat al de natuur lijke kleurstoffen geroepen zijn te verdwijnen in een min of meer verwijderd tijdstipen om hare plaats af te staan aan kunstmatige voortbrengselen. De meekrap verdwijnt, evenals vroeger kurkuma, campêchehout enz. en zooals ook ongetwijfeld in het vervolg de indigo zal verdwijnen. Dank zij de vorderingen van de synthese in de organi sche scheikunde, gaat men op eene zekere wijze met de opruiming van de natuurlijke kleurstoffen voort. Men gaat niet meer af op het toeval, en het is ook niet meer bij toeval dat deze of gene kleurstof wordt ontdekt. Hoffmann, Bayer, Rozen- thiel, Caro Lauth, Girard en Delaire hebben van deze nijverheid eene nauwkeurige wetenschap gemaakt. Wat de meekrap betreft, of liever zijn extract, de garancine, zoo is het slechts de oudegewoonte, die er nog min of meer gebruik van doet maken. Turkije en de ten achter staande fabrieken in de Levant blijven nog getrouw aan het overge leverd gebruik van de meekrapdaar zij te nauwernood hebben hooren spreken van de nieuwe kunstmatige voortbrengselen. Een zekere hoeveelheid kleine ververs van garens voor het linnen-merken of voor 't weven van randen voor gaas, hebben hun materiaal niet wil len veranderen en gaan met hunne oude manier van doen voort. Eenige drukkers verkiezen de garancine voor 't drukken van kleine roode figuren op een witten grond, om 'tuitloopen op 't wit bij de verdamping en daardoor 't aanwenden van dure bijtende vochten te vermijden. Sommige lakenfa brikanten verkrijgen door de meekrap de roode, naar geel overhellende tintenmen zou met alizarine wel tot dezelfde uitkomsten komen, maar de groote fabrikanten houden er niet van om tinten voort te brengendie zich slechts met kleine hoeveelheden laten toebereiden. De Vereenigde Staten van Noord-Amerika ver bruiken nog eene betrekkelijk groote hoeveelheid garancineBordeaux en Marseille exporteeren tamelijk veel daarheen. De fabrieken eindelijk die voor 't Fransche gouvernement werken, zijn verplicht het laken voor het leger uitsluitend met meekrap te verven, alhoewel het ministerie van oorlog 't gebruiken van kunstmatige alizarine in een huis te Mazamet laat onderzoeken. Eene van de voornaamste redenen voor de handhaving van de garancine opgegeven, is dat de militaire broeken, met deze stof geverfd, niet zoo onderhevig zijn aan vlekken, veroorzaakt door uitwaseming of andere alkalische vochten uit het menschelijk lichaam. Men moet zich evenwel overtuigd houden dat deze verschillende overblijfselen van 't gebruik van de meekrap binnen korten tjjd onherroepelijk zullen verdwijnen. Men houdt op meekrap te verbouwen, en de handel bepaalt zich tot den ouden voorraad. De meekrap-oogst in Frankrijk bedroeg in I867 nog 31 millioen kilo's, was in 1879 verminderd tot 400.000 kilo's en is thans zoo goed als uit gestorven. Daarentegen nam het fabrikaat van kunstmatige alizarine, van 125.000 kilo's in 1871 toe tot tien millioen in 1880. Deze tien millioen kilo preparaat, tot op 10 pet geconcentreerd, staan ongeveer gelijk met acht en veertig millioen kilo garancine en ongeveer hon derd vijf en zeventig millioen kilo gedroogde meekrapwortels. De garancine, die in 1870 ƒ4.50 a ƒ5 per kilo met 6 pet korting waard was, werd in 't begin van 1881 tot 1.35 a 1.60, volgens qua- liteit, met 10 pet korting verkocht. De kunst matige alizarine werd in 1871 tot ƒ26 verkocht, en daalde tot 4 en 6, volgens nuance en concentratie. Het is waarschijnlijk dat de prijs van de kunst matige alizarine binnen betrekkelijk korten tijd nog zal dalen, aangezien de anthracène grondstof voor de alizarine, die dit jaar 9 fr. kostte, voor drie jaren slechts met fr. 5 betaald werd voor dezelfde qualiteit, terwijl men niet veronderstellen kan, dat men tot den laatsten graad van volko menheid in bereiding gekomen is. Zonder eeniaen twijfel zal men de oude prijzen van de anthracene terugzien, wanneer de oorzaken van de rijzing), die men aan 't gemis van distilleer-toestellen toe schrijft, zullen ophouden. Daarentegen schijnen de prijzen van de garancine tot op het laagste punt gedaald te zijn; op 'ttegenwoordige peil staat de fabricage stil en schijnt de verbouw van de meekrap geheel op te houden. Men moet daarbij voegen dat een kilogram kunstmatige alizarine ongeveer 5 kilo garancine vervangt. Buitendien is het kleuren of drukken met alizarine oneindig juister en gemakkelijker; het vordert minder handwerk en geeft levendiger en even sterke nu ances. De fabrikanten nemen aan dat, tot de tegenwoordige prijzen, de arbeid door de alizarine een derde minder kost dan de arbeid door de garancine. Voorts heeft er zich in de laatste maanden een verschijnsel voorgedaan, dat duidelijk bewijst de voorkeur die de bewerkers aan 't kunstmatig pro duct geven. Een accoord gesloten tusschen de fabrikanten van alizarine, heeft den prijs in Sep tember jl. 40 pet doen stijgen. Deze verhooging heeft echter volstrekt geen merkbaren invloed èn op de prijzen èn op de consumtie van de garancine uitgeoefend. De ververs .en de drukkers schijnen er niet aan te denken weder op haar gebruik terug te komen, en beweren dat zelfs met deze verhooging, de koopprijs prix de revient) nog ten gunste van de alizarine komt. Duitschland schijnt het monopolie van deze in dustrie van kunstmatige kleurstoffen in beslag genomen te hebben. Het brengt tegenwoordig jaarlijks over de 100 millioen kunstmatige kleuren voort. De fabriek te Ludwigshafen alleen produ ceert voor meer dan 20 millioen en heeft in 1880 bijna 5 millioen winst uitgekeerd. Men kan dus veronderstellen, dat de meekrap, zoowel als alle andere natuurlijke kleurstoffen, binnenkort plaats zullen moeten maken voor de kunstmatige kleurstoffen, voortgebracht uit de steenkolenteer. Deze onverbiddelijke wet zal ook de indigo aan tasten, en de verbouwers van deze kleurstof hou dende plant kunnen van nu af hunne maatregelen nemen, in 't vooruitzicht van hare toekomstige verdwijning. den aangemeld. Berdenis van Berlekom, Van Dale en Yan Lissa, het getuigschrift voor toelating tot de geneeskundige studiën toegekend. Ingevolge de organisatie der landmacht op voet van oorlog is bepaald dat bij iedere divisie van het leger op voet van oorlog een veldhospi taal zal zijn, ingericht voor 100 bedden, en eene verbandplaats-afdeelingbeide aanvankelijk bij den staf der divisie ingedeeld. Bij het hoofdkwartier van het leger te velde wordt, mede in afwachting van nadere bestem ming, eene reserve-verbandplaats-afdeeling inge deeld. ridderorden. Benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw W. Paats, consul der Nederlanden te Buenos-Ayres. marine. Op verzoek eervol uit den zeedienst ontslagen de le luit. t/z. 2" kl. A. C. A. Eschau- zier, dienende bij het eskader in Oost-Indië. Be vorderd tot luit. t/z. 2e kl., de adelborsten le kl. W. C. J. Smit, D. A. P. Koning, R. Posthumus Meyjes, B. P. J. C. Mol, E. de Haan, H. C. A. Schlüter, J. B. A. Jonckheer, J. A. A. C. ridder van Rappard, B. F. Meyboom, J. G. Besier. C. A. Dominicus, J. W. Bos Janszen, C. L. Groll, M. van Nassau, T. E. van Staveren, J. E. J. Eybergen, Z. J. H. Rietberg, G. M. Kraay, J. L. Hanewinckel en A. A. Flaes. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Gouda A. M. van Kessel, ontv. te Does burg c. a.tot ontv. te Franeker c. a. J. A. van der Hucht, ontv. te Nieuwe Niedorp c. a. tot ontv. te Geldrop c. a. G. P. Gielen, ontv. te Amstenrade c. a. 1 topographische inrichting. Op verzoek eervol ontslag verleend aan de adj.-comm. bij de topo- graphische inrichting W. B. Kuypers en L. G. Kierdorff, behoudens aanspraak op pensioen be noemd tot commies bij de topographische inrich ting de adj.-comm. A. M. van Tol; tot adj.-comm. de tijdelijke graveur L. G. Kierdorff; tot eersten klerk de tijdelijke drukker H. H. van Viersen. consuls. De heer B. B. Kretzoin, benoemd tot vice-consul der Nederlanden te Toultcha, is in die hoedanigheid door de Rumeensche regeering erkend. Met 's konings machtiging is het vice-consulaat te Bottochan opgeheven. Voor de eerste toelatingsexamens bij de rijks- hoogere burgerschool alhier hadden zich 23 can- didaten aangemeld. Een trok zich vóór den aan vang van de examens terug. Yan de 22, die geëxamineerd werden, slaagden 13, werden 5 slechts voorwaardelijk toegelaten en 4 afgewezen. Heden werd, na het eindexamen van het gymnasium, aan de drie leerlingen, die zich had- In den ouderdom van bijna 60 jaren is te Rotterdam overleden de wethouder van openbare werken, mr. N. J. A. G. A. Hoffmann, sedert 1857 lid van den gemeenteraad en sedert 1857 van het dagelijksch bestuur. Hij was om zijne kunde, zijn karakter en zijn ijver voor de belangen der gemeente zoo algemeen geacht, dat velen zijn verAve's als onherstelbaar beschouwen. In de Haagsche Penkrassen van den heer J. A. de Bergh, lezen wij 0. a. De regeering of de gemeentebesturen behoorden j&eveiis de bestaande drankwet een andere wet in 't leven te roepen, waarbij het op hooge boete streng verboden werd 0111 vervalsehten jenever te verkoopen. In dat tot razernij voerende vergift, dat mengsel van moutgemethyleerde spiritus (waar de houtgeest uitgetrokken wordt) en vitriool, schuilt de kanker, die het volk ondermijnt, en wanneer in elke gemeente beëedigde personen werden aangesteld om onverwachts en overal den voorraad sterken drank te onderzoeken en pro ces-verbaal op te maken, dan eerst zou de nieuwe wet tot heil worden van ons volk. Dat de ver- valsc-hing grooter omvang heeft aangenomen dan men denkt, durf ik met zekerheid constatee- ren, en 't zou me niet moelijk vallen om door cijfers te bewijzen dat door die vitriool-vermen ging de schatkist enkel in Amsterdam met een som van 40.300 'sjaars aan accijns wordt bena deeld. En hoevele huisgezinnen worden door dat scha delijk vocht niet voor altijd ongelukkig! De aard der dronkenschap doctoren en politie ambtenaren zouden 't kunnen getuigen, is veel kwaadaardiger dan voor eenige jaren, toen de vervalsching nog niet zoo algemeen was. Hij, die beschonken is van dat vergiftig mengsel, handelt als een razende en de menigvuldige misdaden daaruit voortvloeiende, zijn de beste getuigen tot staving van de gegrondheid mijner woorden. Door de heeren jhr. m'. J. K. W. Quarles van Ufford, J. F. R. S. van den Bossche en H. Yerploeg te 's Gravenhage is aan Z. M. den koning een aanvraag gedaan om concessie voor den aan leg van spoorwegen en voor kolen-ontginning in Midden-Sumatra. De heer ,D. Maarschalk, oud inspecteur-generaal der staatsspoorwegen op Java, staat de concessie-aanvragers als technisch advi seur ter zijde. De betrekkingen van gemeentelijk genees- en heelkundige te Nijmegen zullen voortaan aan alle in de stad wonende burgergeneesheeren, die zich beschikbaar stellen, worden opgedragen bij jaar beurt. De jaarwedden zullen tusschen hen gelij kelijk worden verdeeld, tenzij de titularissen een andere regeling vaststellen. De behoettigen zullen uit de aan de beurt zijnde geneesheeren een keuze kunnen doen. Aan de groote parade, die Vrijdag ter eere van het groote jaarfeest der revolutie te Parijs zal gehouden worden, zullen ook de school-batal- jons deelnemen. Men herinnert zich dat sedert eenigen tijd de jongens der openbare scholen te Parijs, met voor hun leeftijd passende lichte wa penen, in het exerceeren, marcheeren enz. worden geoefend. Dinant zal in het laatst van Augustus feest vieren ter eere van zijn grooten schilder Wiertz. De geestelijkheid verzet er zich met alle macht tegen, maar zelfs trouw katholieke inwoners zijn zoo in hun schik dat de groote realist binnen hunne muren is geboren, dat zij den pastoor in den steek laten. 8 Juli des morgens te 8 uren. NAMEN DER plaatsen. Ba- rom. stand. Wind- richt. Toe stand kracht, lucht. Tem pera tuur. Cels. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 751.1 750.9 750.2 751.7 753.7 ZW ZW bew. z. bew. bew. z. bew. betr. 17 17 16 17 18 Eene depressie bevindt zich ver en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.7 V. heden morgen 8 M. 2.7 V. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 752.0 m. m. Verwacht ZW. wind en regen. In de eerst volgende dagen kan goed, bestendig weder ver wacht worden. Thermometerstand te Middelburg. 7 Juli. 's avonds 11 uren gr. 8 n 's morgens 8 uren 62 gr. 's middags 1 nur 69 gr. '«avonds 5 uren 63 gr. K. Alexancl rië. Er is eene nieuwe paniek ontstaan. Alle consuls hebben de Europeanen aangeraden te vertrekken. Volgens berichten uit Soedan zijn de Egypti sche troepen aldaar door den »valschen profeet," die zich daar heeft opgeworpen, verslagen. Konstantinopel. De eerste minister des sultans heeft ontslag gevraagd. Londen. De Iersche dwangwet is bij eind stemming aangenomen. De Daily-News verneemt dat de heer Gladstone wegens den kritieken toestand van het verwerpen van zijn amendement op artikel elf Zie Overzicht geene kabinetsquaestie zal maken. Zeer onverwacht heeft de heer Gladstone gis teren in het lagerhuis een échec geleden. De Iersche dwangwet werd in derde of laatste lezing behandeld. Gewoonlijk is dit eene formaliteit, waarbij de laatste toetsen aan de redactie worden gegeven en, zoover noodig, de artikelen worden in overeenstemming gebracht met op andere arti kelen aangenomen amendementen. Onverwachts echter kwam de heer Gladstone met het voorstel voor den dag om art. 11 der wet, waarbij aan het uitvoerend gezag in Ierland de vrijheid wordt ge geven om ten allen tijde, bij dag en bij nacht, huiszoekingen te doen, te beperken tot die huizen waar men vermoeden kon dat geheime bijeen komsten werden gehouden. Deze moeilijk begrij pelijke zwakheid, waarmede de premier weder terugkeerde op den in Iersche zaken door dit kabinet zoolang bewandelden weg van weifeling, lokte een krachtig protest uit, zoowel van de conservatieven, als van een aantal liberalen, die meenen dat, naast wat men deed door de landwet en nog op het punt is te doen met de wet op de achterstallige pachten, een weinig orde houden in Ierland op zijne plaats zou zijn, en dat men daarvoor in buitengewone omstandigheden aan de ambtenaren wat buitengewone macht moet geven. De heer Gladstone verdedigde zijne wijziging met warmte en trachtte de afgedwaalde schapen dei- liberale kudde bijeen te krijgen door te zeggen, dat eene verwerping van zijn voorstel hem zou noodzaken te overleggen wat hem te doen stond. Dreigement met ontslag dus. De kamer stoorde zich daaraan volstrekt niet en verwierp het amen dement der regeering met 207 tegen 194 stemmen. Waren de Ieren niet uit de kamer gejaagd, dan zou de regeering haar pleit hebben gewonnen. Met het oog op den haast dien men noodzakelijk met deze dwangwet moet maken, vroeg de keer Gladstone of de kamer toch maar met de wet wilde doorgaan. Later zou dan de premier wel met zijne ambtgenooten overleggen wat hun na dit votum te doen stond. De dreigende woorden van den heer Gladstone zullen wel op eene of andere manier moeten worden goedgemaakt, want voor eene kabinetsquaestie is de zaak wat klein. Inmiddels is het huis reeds bezig met de wet op de achterstallige pachten in het eerste stadium de algemeene beraadslaging, welker vorm is een voorstel om de wet in comité-generaal te onder zoeken, wat de Franscken verstaan onder prise en consideration. Er is nog niet geschoten van de Engelsche schepen voor Alexandrië. Donderdag was men te Alexandrië erop voorbereid dat de vijandelijkheden zouden beginnen en dacht men er dat Arabi niet zou toegeven. »De Egyptenaren willen de crisis liever verhaasten dan ontwijken," seinde men aan de Standarden de Daily Telegraph verklaarde uit eene zeer vertrouwbare bron te weten dat de Franscken Arabi opstookten tot verzetDe consul- generaal, de controleur, met hunne beambten en bijna alle Engelschen die nog aan wal vertoefden begaven zich aan boord van de Tan/ore, zoodat Donderdag avond nagenoeg geen enkele Engelsch- man te Alexandrië overig was. Doch de vrees, hoezeer gewettigd door de om standigheden, werd niet bevestigd. De komman - dant van het garnizoen zond aan den Engelschen admiraal de verzekering dat geene daad van vij andschap was gepleegd, noch zou gepleegd worden van Egyptische zijde. Ten slotte beroept het ant woord zich op de «welbekende edelmoedigheid" van den Engelschen admiraal. Deze liet er weer eene boodschap op volgen, dat hij niet zou ver oorloven dat de werken aan de forten werden hervat. De conferentie laat niet veel van zich hooren. Zij redigeerde de termen waarin aan de Forte hare medewerking werd gevraagd, en gisteren morgen brachten de dragomans het verzoek der mogendheden aan de Porte over. De Kölnische Zeitung deelt het oordeel over de oorzaken der Egyptische troebelen mede van een man, aan wiens uitspraken zij een bijzonder ge wicht hecht. Hij zoekt den oorsprong der onte vredenheid in Egypte in dezelfde halve beschaving, die in Rusland zulke treurige verschijnselen in het leven riep. Sedert Mehemet Ali regeerde, werden jaarlijks een aantal jongelieden naar Parijs ge zonden om daar te studeeren. Na hun terugkeer bleek het dat velen hunner vrijdenkers waren geworden, een groote misdaad in Muzelmansche oogen, en om die verdenking van zich af te wen den, welke noodlottig voor hunne carrière kon zijn, werden zij uiterlijk zeer ijverige belijders van den Islam. Dat maakte bunne positie reeds onzuiver, en toen de regeering hen in allerlei betrekkingen

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2