N° 160. 125e Jaargang. 1882. Maandag 10 Juli. Middelburg 8 Juli. Werklieden-pensioen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. A d ver ten tien 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant belioorcn twee BIJVOEGSELS. MIDDELBIIRGSCHE COURANT. Het moet voor menigeen eene teleurstelling, voor bijna ieder eene reden tot bevreemding geweest zijn, bij de punten van beschrijving voor de eerstvolgende algemeene vergadering der maatschappij lot Nut van 'tAlgemeen onder nr. XI het voorstel van het hoofdbestuur te vinden, om met betrekking tot de oprichting van een pensioenfonds voor werklieden, „de in het vorige jaar verleende machtiging in te trekken." Waarin die machtiging bestond, zal men zich nog wel herinneren. Zij strekte lo. van wege de maatschappij een mede-com missaris te benoemen om het fonds te helpen oprichten -2o. van het voor een jaar geraamde bedrag der administratiekosten een derde, dat is 1000, voor rekening der maatschappij te nemen. Het is in 't algemeen niet aangenaam, op een eens genomen besluit terug te moeten komen. Te onaangenamer echter in dit geval, nu de verleende machtiging de slotsom was geweest van een gedurende verscheidene jaren voortgezet onderzoek; van twee rapporten van deskundige commissiën, telkens met voorlich ting van specialiteitennu laatstelijk van een debat, dat wel kort had geduurd, maar waarin toch de hoofdbestuurder der maatschappij, die thans minister van binnenlandsche zaken is, prof. Pynacker Hordijk, met vurige welspre kendheid en grooten nadruk de noodzakelijk heid had doen uitkomen, om dit gewichtige volksbelang door den grooten zedelijken in vloed en de niet onbeduidende financieele hulp middelen van het Nut te steunen. Wel gewich tig moesten dus de redenen zijn, die het hoofd bestuur bewegen konden om, na een jaar tijds, het werk van zoovele jaren en de vrucht van al dien arbeid weder te niet te doen. Bij het zoeken naar die redenen, hebben wij ons teleurgesteld gevonden. Er worden in het bij de punten van beschrijving gevoegde rap port, wel gronden aangevoerdmaar niet éen, dien men vóór een jaar niet even goed kende als nu. Het hoofdbestuur is thans huiverig geworden, den naam en de kas der maatschappij te verbinden aan een pensioenfonds, dat een waarborgkapitaal zal missen. Heeft die hui vering nu reden van bestaan, dan had zij het ook verleden jaar. Men weet echter dat de eigenaardigheid van het fonds hierin zon be staan, dat zijne administratiekosten uit bijdra gen van particulieren en vereenigingen gedekt zouden worden. De verzekeringspremien zou den dus alleen dienen tot uitbetaling van de pensioenen, naar den maatstaf der door prof. Van Geer gemaakte tarieven. Die tarieven konden falen, tengevolge van eene andere uit komst der levenskansen dan door de wiskun stige berekening was aangegeven. Voor dat geval, moesten de tarieven alle tien jaren aan de werkelijkheid getoetst en zoo noodig ge wijzigd worden. Het gevolg daarvan had kunnen zijndat den verzekerden een kleinere uitbetaling toegekend had moeten wor den, dan waartoe zij aanvankelijk gecontracteerd hadden. Met die nadeelige kans zouden zij echter in kennis gesteld zijn op 't oogenblik dat zij hun contracten sloten. Tot dien prijs alleen was het mogelijk, een pensioenfonds zon der waarborgkapitaal op te richten. Het hoofdbestuur van 't Nut voert nu tegen deze regeling bezwaren aan, waarvan de ge grondheid niet ontkend kan worden, doch die niet eerst sedert een jaar opgekomen zijn. Vóor alles, zegt men, heeft de werkman behoefte aan zekerheid, dat hij voor zijne gedurende vele jaren gestorte spaarpenningen, op een bepaalden leeftijd, een vooraf bepaald pensioen verkrijgen 2al» Dit is volkomen waar j maar om die zeker heid te verschaffen ware een aanzienlyk waar- borg-kapitaal noodig geweestdat kapitaal bijeen te krijgen, daartoe zag men geen kans het te doen ontstaan uit de winsten van een fonds, dat zijne tarieven zoo laag mogelijk, zonder bijberekening van onkosten of provisie, stellen moest, was onmogelijk er schoot dus niets anders over dan het fonds op te richten zonder kapitaal, en als aequivalent voor dat gemis, de mogelijkheid eener verlaging der uitkeeringen aan te nemen. Men stelle zich overigens die mogelijkheid niet al te groot, zelfs niet als zeer waarschijn lijk voor. Wat is de reden waarom de tarie ven van prof. Van Geer niet zoo wiskunstig juist zijn als die van iedere solide levensver zekeringmaatschappij Eenvoudig deze, dat er geen afzonderlijke sterfte-statistiek van de werklieden bestaat. De wiskundige heeft dus moeten gebruiken de statistiek der geheele bevolking van Nederland. En nu zou het kunnen gebeuren, dat de sterfte onder de handwerksliedenna verloop van jaren bleek geringer te zijn dan die van de Nederlanders in 't algemeen dat wil zeggen dat zij gemiddeld langer bleken te leven, dan hunne landgenooten. Is dat waarschijnlijk Moest die vraag toestemmend beantwoord wor den, dan zou daaruit volgen dat de levensduur in omgekeerde reden kan staan tot betere voeding, gezonder woningen en minder aan levensgevaar blootgestelde beroepen. Nogeens mogelijk is dat; maar waarschijnlijk mag men het niet noemen. Er is nog een bezwaar. Het hoofdbestuur voorziet de mogelijkheid dat het fonds door financieele crisissen, door waardevermindering zijner in effecten belegde kapitalen verliezen lijde, welke, bij het gemis van een waarborg kapitaal, alweder aan de onschendbaarheid dei- aangegane contracten afbreuk zouden doen. Ook deze mogelijkheid is nu niet grooter dan vóor een jaar. Indien echter eene onderneming niet veilig meer geacht kan worden, die gegrond is op het maken van vier percent rente van in solide geldswaarden, door een vertrouwd en goed gecontroleerd bestuur, belegde kapitalen, dan bestaan er zeker geen vertrouwbare onderne mingen meer op de wereld. Eén omstandigheid is echter sedert verleden jaar voorgekomen, die als een nieuw argument in het debat gebracht kan worden en dan ook als zoodanig geenszins ongebruikt wordt gela ten. De te Rotterdam gevestigde Nationale Levensverzekeringsbank heeft, tot bevordering van het sluiten van contracten met of voor werk lieden, bijzondere tarieven opgemaakt, welke niet duurder uitkomen dan die van prof. Van Geer. Deze bank nu bezit een waarborg-fonds, een gevestigden goeden naam, uitgebreide relatien. Ook de Alg. Mij van levensverz, en lijfrente te Amsterdam is tot denzelfden maatregel over gegaan, aanvankelijk alleen voor de leden van het werklieden-verbond Patrimoniummaar zou vermoedelijk niet ongenegen zijn, zich tot het zelfde doel met andere vereenigingen van werk lieden in verbinding te stellen. Nu aldus de gelegenheid voor den ambachtsman geopend is voor het sluiten van pensioen-contracten bij solide ondernemingen, nu bestaat er, zoo re deneert het hoofdbestuur van 't Nut, geen reden tot het oprichten van een afzonderlijk fonds zonder waarborg-kapitaal, zonder volko men zekerheid van uitbetaling, en nog veel minder reden om den naam en de verantwoor delijkheid van het Nut daaraan te verbinden» Het gaat met argumenten even zonderling als met boekener is een tijd dat ze gebruikt worden, een tijd waarin ze mode zijn en ook een tijd waarin niemand naar ze omziet. Dit zelfde argument, dat in de gelegenheid om pensioen-contracten voor werklieden te sluiten wel door bestaande goede ondernemingen voor zien zou worden, wanneer de behoefte zich openbaarde; dat het niet noodig, minder veilig en dus niet wenschelijk was voor allerlei soorten van verzekerden afzonderlijke fondsen op te richten datzelfde argument is van den aan vang aftegen het plan der vier vereenigingen, welke de oprichting van het pensioen-fonds voor werklieden ter hand genomen hadden, geopperd. In de eerste opstellen, welke wij aan het rapport der eerste commissie van onderzoek gevrijd hebben (M. Ct van 15 Sept 1880), werd diezelfde reden van bestrijding, bij de onbestemdheid van het toen nog weinig uitge werkte planaangevoerd. Wij halen dit niet aan, omdat wij bedoelen dat het hoofd bestuur van 't Nut dat betoog van ons had moeten lezen en het zich nu nog had moeten herinneren. Zoo ver gaat onze inbeel ding nietmaar het strekt als bewijs hoe dezelfde reden van onthouding, die nn gelden moet, zich van den aanvang af voordeed aan ieder, die zich met het vraagstuk een oogen blik bezig hield. Er is echter ook voor de oprichting van een afzonderlijk fonds het een en ander te zeggen. Particuliere maatschappijen van levensver zekering zijn hij de werklieden weinig be kend en weinig vertrouwd. Deze onder nemingen zullen met haar speciale werk lieden-tarieven, hoe laag ook gesteld, toch nog eenige winst maken, welke anders, ten voordeele der verzekerden zou komen; óf wel ze zullen geen winst ermede behalen en in dat geval zullen ze geen belang bij de zaak hebben, er zich geen moeite voor geven en haar misschien stil laten doodbloeden. Dat is haar niet kwalijk te nemenze zijn nu een maal geen philanthropische ondernemingen. Het is haar belang, het tot stand komen van af zonderlijke pensioenfondsen, zoo mogelijk, tegen te houden. Hier een onderwijzersfonds, daar een fonds van Eigen Hulpelders een werk lieden-pensioen, het gaat alles van de clientèle der particuliere maatschappijen af. Daarom kan, zonder eenige boosaardigheid of berispe- ltjken toeleg aan te nemen, bij haar de bedoe ling verondersteld worden om, door het maken van speciale werklieden-tarieven, een afleider te maken voor het gevaar dat haar dreigde zonder dat ze daarom voor dien bijzonderen tak van haar bedrijf de belangstelling en de activiteit zullen koesteren, welke noodig zouden zijn om hem te doen bloeien. Meer dan onder eenig anderen stand, is onder dien der werk lieden propaganda noodig om het denkbeeld van levensverzekering wortel te doen schieten. Yan propaganda nu, is in het plan der Rotter- damsche en Amsterdamsche maatschappijen vol strekt geen sprake. En kan van de zoo laag mogelijk gestelde tarieven geen cent voor agenten of andere extra-onkosten af. De werk man vindt voortaan een deurtje geopend, waar hij vroeger voor een muur stond ziedaar alles. Hem den weg wijzen, hem roepen, daar kan men niet aan doen. De onderstelling wil ons niet uit het hoofd, dat men misschien er niet zwaar over treuren zou, wanneer hij het deurtje onopgemerkt voorbijliep. Die propaganda nu, zou voor een eigen fonds gemakkelijker gaan. De werkman zou er meer hart voor hebbenhij zou de bestuur ders ervan, als vrienden en standgenooten, kennen en vertrouwen. Dat argument was krachtig genoeg om èn de twee opvolgende commissiën van onderzoek, en de besturen der vier controleerende maatschappijen èn de alge meene vergadering van het Nut van verleden jaar te doen besluiten, aan de oprichting van een werklieden-pensioenfonds hun zedelijken en stoffelijken steun te schenken. Thans dien steun weder weg te zien nemen moet, het kan niet anders, eene teleurstelling wezen voor allen, die aan het met zoovele moeilijk heden omringde plan der verzekering van een pensioen aan werklieden, zoo gaarne iedere hulp gunden, welke de verwezenlijking ervan bevorderen kon. De onnoozele oesters en mosselen gaan zoo zoetjes aan de aanleiding worden tot het ontlui ken eener eigenaardige Zeeuwsche marine. Deze oester- en mosselmarine vormt nu reeds een niet onaanzienlijke flottille, die de kweekschool kan zijn van een ontzagwekkende zeemacht, geljjk de oude Zeeuwen die nauwelijks hebben gekend. Men heeft er nu al vaartuigen van allerlei model onder: stoomjachten, hoogaarzen, schokkers en kotters; nu komt er ook een Noord-Hollandsche ijzervaste hotter bij, die gebouwd zal worden op de werf van den heer Klaas Kater Cz. te Mon nikendam. Mogelijk ziet men nu ook nog torpe dobooten voor den politiedienst op de Schelde komen. Kanonneerbooten ziet men er reeds nu en dan, n. 1. van Engelsche jagers, die bij ons al wat vlerken heeft onder onzen neus komen weg schieten en 't nuttige ras van zee-, strand- en moerasvogels met den ondergang dreigen. Voor de watergeuzen van Zeeuwsch-Vlaanderen en andere visschersplaatsen gaat het er benauwd uitzien. Jarenlang oefenden zij hun industrie uit met of zonder vergunning, gelijk dat viel, en soms zag men de breede stroomen als bedekt met den zwerm hunner kleine doch stoute scheepjes. Maar de dagen van waterpoëzie zijn voorbijwant voortaan zwerft de waterpolitie in grooten getale rond en wie van de watergeuzen aan den vlug gen botter ontsnappen, worden opgevangen in de netten van den schokker en zoo ze daar mochten doorslippen, dan snapt hen de vlugge stoompolitie. De waterpolitie wordt dus op haar beurt een middel van bestaan voor velen en een factor van de algemeene welvaart. Zoolang de oester- en mossel-eters in de groote stedenjvan het vaste land hun onderling opbieden op het genot der lekker nij niet staken, kan alles goed gaan en zal het Zeeuwsche water meer geld waard zijn dan het Zeeuwsche land, gelijk men dit reeds ziet te de zen dage. Zierikzeesche Courant) Voor den op den 15ea dezer aan de bad- en zweminrichting alhier te houden zwemwedstrijd hebben zich 36 deelnemers aangemeld. Voor het snelzwemmen op den buik, waarvoor de afstand thans op 80 meter is bepaald, zijn 16 deelnemers; voor het snelzwemmen op den rug, afstand 40 meter, 10 liefhebbers. Voor het duiken hebben zich 8 en voor het fraai zwemmen 11 mededingers aangemeld, terwijl 30 personen aan den tóbben-wedstrijd, afstand 40 meter, zullen deelnemen. Behalve door het bestuur uit te loven prijzen en premiën, bestaat ook het vooruitzicht dat door particulieren prijzen beschikbaar zullen worden gesteld. Naar wij vernemen zal de wedstrijd door een uitvoering van het muziekkorps der schutterjj worden opgeluisterd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden door het postkantoor Middelburg, ge durende de le helft der maand Juni 1882. Boel, Amsterdam, mej. P. C. Bak, mej. P. Kraak en W. Tuinman, Middelburg, J. van Gijzel, Utrecht. Uit Domburg: H. J. Hendrikse, Leiden. Briefkaarten: Kleermaker, Middelburg. Kaamslag, 6 Juli. Op de deze week alhier gehouden jaarlijksche veemarkt waren aangevoerd 37 paarden en 56 stuks hoornvee, bevevens 150 schapen en 21 varkens. De premiën werden toegekend als volgt: voor het grootst getal paarden, E. Dekker, Zaam- slag; voor het grootst getal hoornvee, K, de Kraker, idem; voor het grootst getal schapen, dezelfde; voor den schoonsten dekhengst, H. de Regt, Hengstdijk; voor het schoonste vierjarig paard, A. Thieleman, Zaamslag; voor het schoon ste driejarig paard, E. Dijkshoorn, idem; voor het schoonste tweejarig paard, A. van Wijk, Axel; voor het schoonste eenjarig paard, D. Dekkers, Zaamslag; voor de schoonste baatgevende koe, A. de Moor, idem; voor de vetste vaars, K. de Krakervoor het schoonste varken, A, Geensens, te Moerbeke. Sedert den 5en October 1881 is de spoorweg van Batavia naar Buitenzorg voortgezet tot in de Preanger-regentschappen. Een schrijver in het Bcitaviaasch Hbl. schetst als volgt den indruk, dien dit nieuwe middel van vervoer op den inlan der te weeg brengt Hoezeer de nieuwe lijn Buitenzorg-Soekaboe» mie in den smaak valt en in eene lang bestaande behoefte voorziet, getuigt het drukke verkeer, dat met den dag toeneemt. Waar vroeger de Soen- danees geen andere manier van reizen kende dan te voet, of in eene schommelende kar, een onge looflijk aantal palen af te leggen, daar gaat hy thans heel deftig, als ware het nooit anders ge weest, in den spoorwagen en laat zich rijden. Met het onafscheidelijk strootje in den mond, een grooten berg vruchten onder de bank en als 't hem niet belet wordt, met de stoffige beenen gekruist op de bank, in eenige minuten verplaatst te worden, waar hij vroeger zooveel heele of halve uren voor noodig had, kjjk, dat is een kolfje

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1