BUITENLAND. Laatste Berichten Gemengde Berichten. Zeetijdingen. Handelsberichten. Rechtszaken. Weerkundige waarnemingen. Provinciale Staten van Zeeland. Algemeen Overzicht. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. de burgerschool te Gouda J. H. van der Voort, leeraar in de hoogduitsche en engelsche taal aan de H. B. S. te Goes. De behandeling der zaak van den heer P. A. Janssen, geschorst directeur van het huis van ar rest te Middelburg, voor het gerechtshof te 's Gra- venhage, is bepaald op Woensdag den 27n Julia. In de zaak worden 7 getuigen gehoord. Het O. M. wordt waargenomen door den advocaat-gene raal, mr. A. F. L. Gregory. De akte van beschuldiging, welke wij morgen in een Bijvoegsel hopen op te nemen, eindigt met deze conclusie »En wordt mitsdien Peter Arnoldus Janssen dooi den procureur-generaal beschuldigd ter zake van »1°. het viermaal als ambtenaar of bekleeder van een openbaren post, in het opmaken van akten, tot zijn post behoorende, bedriegelijk veran deren van het wezen of de omstandigheden daar van, door valsche feiten als waar uit te maken, (feit a en b II van het arrest van terechtstelling). (Zie M. Ct. van 8 Juni jl.) »en het desbewust gebruik maken van die vier valsche stukken, (feit a. en b. III van gemeld arrest. »2°. drie valschheden in onderhandsch geschrift, door het verzinnen eener kwijting 1 van ge meld arrest.) »en het desbewust gebruik maken van die drie valsche stukken (5 IV van gemeld arrest.)" Voor de rechtbank alhier stond heden terecht B. T. van B., oud 20 jaren, dienstbode, wonende te Sluis, beklaagd van in den nacht van 10 op 11 April 11., te Sluis, bevallen zijnde van een kind van het vrouwelijke geslacht, hetwelk levend was ter wereld gekomen, niet de noodige zorgen te hebben aangewend om het kind in het leven te houden. Ofschoon beklaagde met eene mededienst- bode in dezelfde bedstede sliep, had zij bij hare bevalling noch deze gewekt, noch de hulp van andere huisgenoten ingeroepen, maar het kind, gewikkeld in een hemd, gedurende den nacht in haar arm gehouden, waarvan het gevolg geweest is dat het kind door verstikking om het leven is gekomen. Het openbaar ministerie requireerde hare ver oordeeling tot drie maanden celstraf. De rechtbank te Groningen heeft in hooger beroep, met vernietiging van een vonnis des kantonrechters en in strijd met het gevoelen van het O. M., een persoon, die een kind beneden de 12 jaren m zijn dienst had, doch met het doel om het voor verwaarloozing te behoeden en het schoolbezoek te bevorderen, van alle rechtsver volging ontslagen. Den 28en December 1881 bevond E. F. de Paauw, onbezoldigd rijksveldwachter tel Jzendijke, zich in 't jachtveld te Biervliet en maakte een proces-verbaal op als te zijn beleedigd door C. T. te Hoofdplaat. Deze laatste diende een klacht in bij den officier van justitie, omdat naar zijne meening dit proces-verbaal valsch en geheel ver zonnen was. Van daar eene vervolging tegen De Paauw. Aangezien echter de zaak vanwege den procureur- generaal buiten vervolging is gesteld en daardoor als 't ware het opgemaakte proces-verhaal voor echt erkend, stond heden C. T. voor de rechtbank alhier voor die beleediging terecht. Voor hem trad mr H. J. de Witt Hamer als verdediger op, terwijl drie getuigen a décharge door hem werden bijgebracht. Bij het getuigenverhoor in deze zaak is de recht bank tweemaal in raadkamer gegaan, aangezien de officier van justitie de inhechtenisneming van twee getuigen requireerde. De rechtbank vond daar toe echter geen aanleiding. Het openhaar ministerie vroeg de veroordeeling van T tot eene geldboete van 25, terwijl de verdediger tot vrijspraak concludeerde. Uitspraak in de volgende week. Op 't oogenblik bevinden zich te Amsterdam in 't Amstel-Hotel o. a. de prins Von Lichtenstein en prins Von Khevenhüller met zijn gemalin, uit Weenenterwijl aldaar verwacht wordt de hertogin van Madrid, echtgenoote van den Spaanschen pretendent, Don Carlos. Woensdag middag werd op ontvangen tele gram van een exporteur in aardbeziën, den heer Van Heek te Dordrecht, het inkuipen van deze vruchten te Boskocq} gestaakt en door den agent aldaar aan de verkoopers kennis gegeven, dat genoemde heer van de aardbeziën niets moest hebben. Tengevolge hiervan stonden dien avond te 9 uren ongeveer 20,000 kilogram op den open baren weg, waarmede men niet wist wat te doen. Waarschijnlijk zal van deze partij vruchten niets terecht komëït, daar ze door het natte weder spoe dig tot bederf overgaan. Te Leiden is het huwelijk voltrokken tus- schen een 40-jarigen, in de gemeente Alfen woon achtigen doofstommen kleermaker en een doof stomme naaister van ongeveer denzelfden leeftijd. Weldra zal te Utrecht weder een begin worden gemaakt met de herstelling van den kloos tergang in het academiegebouw. Tevens wil men dan de Hongaarsche kerk, waarin zooveel duizen den colleges zijn gehouden, afbreken. De profes soren, die daar college hielden, zullen dit in het vervolg doen in de nieuw ingerichte lokalen op de Ganzenmarkt. Omtrent het proces-Peltzer wordt gemeld dat de voortduring der voorloopige gevangenhou ding van de gebroeders Armand en Leon, ingevolge de wet van 1874, opnieuw voor eene maand door het gerechtshof te Brussel is goedgekeurd, van welke uitspraak Armandeven als de vorige maand, appèl heeft aangeteekend. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft in den loop van het debat erkend, dat er geen nieuw bezwaar tegen Armand gerezen was, als mede dat ten opzichte van dezen de gedachte aan diefstal, als beweegreden voor de misdaad, was opgegeven. Bij deze gelegenheid heeft de ambtenaar tevens zijne afkeuring uitgesproken over de valsche be richten, welke sommige bladen nu en dan bij wijze van aardigheid verspreiden, zooals laatstelijk het vinden van het bekende koffer van Armand en den inhoud daarvan, het praatje dat er, op den dag na den moord, in het huis waar die ge pleegd was, eene „kleine blonde dame" geweest zou zijn, enz. Omtrent het tijdstip der terechtstelling kan nog niets met zekerheid gemeld worden. Delfzijl 749.2 ZW 4 x. bew. 15 Groningen 748.7 zzw 1 regen 16 Den Helder 747.1 ZW 3 z. bew. 16' Vlissingen 749.3 ZZW 3 bew. 17 Maastricht 751.8 ZW 3 bew. 18 Eerste kamer. Bij de behandeling van het handelstractaat met Rumenië vond de minister Yan Lijnden aanleiding tot de mededeeling, dat de stand der ministerieele crisis nog onveranderd is, maar dat na het uiteengaan der kamer spoedig een beslissing genomen zal worden over de hem gedane opdracht tot het vormen van een kabinet. Op eene vraag van den heer Fransen van de Putte of hij dan die opdracht nog niet aanvaard had, wilde de heer Van Lijnden niet antwoorden, omdat hij aan den koning zeiven nog geen mede deeling gedaan heeft. Dat de regeering thans de kamers heeft bijeengeroepen, bewijst dat de crisis nog onveranderd is en strekte tot afdoening van noodzakelijke onderwerpen, nu de tijd verstreken was binnen welken de minister gedacht had dat een nieuw kabinet zou optreden. Die verwachting, antwoordde de heer Yan de Putte, bleek dan toch op een zeer zwakken zand grond gebouwd te zijn. De heer Yan de Putte vroeg, als een maatregel van représaille tegenover de toepassing van het algemeene Fransche tarief, dat onzerzijds de rechten op wijnen verhoogd zouden worden. De minister Rochussen liet zich hierover niet uit, maar opende het uitzicht op de hervatting der onderhandelingen met Frankrijk. Het handelstractaat met Rumenië werd goed gekeurd, alsmede de wetsontwerpen betrekkelijk de aanvaringen en aandrijvingen op zee, den ge neeskundigen dienst der marine, de overgangs examens bij de militaire academie, den spoorweg RotterdamMaassluis en tot afschaffing van den ijk voor weegwerkingen. Omtrent het wetsvoorstel van den heer De Savornin Lohrnan, bracht de minister van bin- nenlandsche zaken namens de regeering advies uit. De minister zeide dat de herziening van het konink lijk besluit betreffende den bouw van scholen, op ini tiatief van den minister Six, geheel onafhankelijk van het voorstel-Lohman geschied is. Dat voorstel acht de minister van weinig beteekenis, ook voor de practijk en hoewel, op constitutioneele gronden, een bepaald voorbehoud nemende omtrent de toe komstige koninklijke bekrachtiging van het wets voorstel, meende de minister dat de geest dei- grondwet en het 'gevoel van rechtvaardigheid deze conclusie onbevreesd toelaten. De kamer nam daarna met 24 tegen 13 stemmen het wetsvoorstel-Lohmam aan en ging vervolgens op reces uiteen. IvoiMten. De kommandant van Alexandrië heeft op admiraal Seymour's ultimatum geant woord, dat hij geen vijandige maatregelen heeft genomen. De Daily News verneemt dat het wer ken aan de forten is gestaakt, naar aanleiding van een streng telegram van den sultan. Morgén vertrekken twee Engelsche regimenten infanterie naar Gibraltar. 7 Juli des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wi richt. nd- kracht. Toe- stand lucht. Tem pera tuur. Cels. Eene depressie bevindt zich ver en Nff. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 740 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 2.3 V. heden morgen 8 M. 3.7 Y. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 744.8 m. m. Yerwacht ZWestel. wind, buiig en regenachtig weder. Thermometerstand te Middelburg. 6 Juli. 's avonds 11 uren 57 gr. 7 a 's morgens 8 uren 63 gr. 's middags 1 uur 71 gr. 's avonds 5 uren 69 gr. Y. In de heden gehouden vergadering werd tot lid der staten, aangewezen bij art. 89 der prov. wet, met algemeene stemmen opnieuw benoemd de heer mr J. Moolenburgh. Aangenomen werden de volgende voorstellen van ged. staten subsidie aan de ambachtsscholen te Middelburg en te Zierikzee en verhooging der subsidie voor- die te Goes het nemen van een aandeel ad 500 in het waarborgfonds voor de Zeeuwsche tentoonstelling van Nijverheid te Goes het aanhouden der beslissing op een verzoek van A. Nijssen om subsidie voor eene proef op het gebied der zuivelbereiding; vereeniging van den Oranjepolder benoorden IJzen dijke en den Dierentijdpolder tot éen waterschap subsidie aan Philippine voor de aflossing der leening aangegaan ten behoeve der verbetering van de Posthoornstraat; verbetering van het aanzetveer te Borsele opheffing van het waterschap voor de Nol van Ouwelek reglement op het beheer der uitwatering dooi de sluis aan den Oosterlandpolder tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden. Gedeputeerde staten hebben dit laatste voorstel gedaan, naar aanleiding van het verslag der af- deelingen betrekkelijk de ingekomen adressen en de bekende voorstellen der heeren Hammacher en De SmidtRisseeuw. Het voorstel strekt: in de eerste plaats in art. 89& de breedte der velgen van mallejans te bepalen op 12 centimeter in plaats van 15. Dan om aan geleiders van voer tuigen en lastdieren te vergunnen zich daarvan te verwijderen, indien zijöf het toezicht aan een bekwaam persoon opgedragen hebbenöf van elk aangespannen paard eene streng hebben los gemaakt, het leidsel kort aan het voertuig vast gebonden en den spanhamer uitgetrokken hebben öf eindelijk indien zij het vee of de paarden aan muur-, hek-, of paalwerk hebben vastgezet. Ten slotte stellen ged. staten voor het beruchte artikel 101, het voorschrift om de kruislijn te gebruiken, zoodra meer dan éen paard in denzelfden aanspan loopt, in te trekken. Naar aanleiding van dit voorstel hebben de heeren Hammacher en De SmidtRissseeuw hunne voorstellen ingetrokken. Voorts werden door de vergadering goedgekeurd de rekening over 1880, eene wijziging in de be grooting voor 1882, de beide begrootingen van prov. uitgaven (rijksbestuur en enkel provinciale) en het voorstel tot heffing van opcenten op de grond- en personeele belasting ten behoeve dei- provincie. De zomervergadering is daarna door den voor zitter in naam des konings gesloten. De Egyptische quaestie heeft thans zich gesplitst in twee afdeelingen. Te Konstantinopel beraadslaagt de conferentie, en voor Alexandrië dreigen, naar men seint, de vijandelijkheden uit te breken. Het conferentie-nieuws loopt tot eergisteren, toen men, volgens de Engelsche berichten, tot het belangrijk besluit kwam om aan de Porte kennis te geven, dat het de eenstemmige meening der mogendheden is, dat er noodzakelijkheid bestaat om het wettig gezag in Egypte te herstellen, en dat er in de tegenwoordige overheersching des lands door de militaire partij gevaar ligt. Verder zou aan de Porte worden gevraagd of zij genegen is met militaire macht tussehenbeide te treden. Mocht de Porte dit weigeren, dan behouden de mogendheden zich voor om zelve te handelen, en dan zal Engeland, met of zonder Frankrijk, eene stellige verklaring geven, hoe het van die vrijheid denkt gebruik te maken. Wat de Porte geant woord heeft of zal antwoorden, is nog niet bekend, doch in elk geval kan in dezen staat van zaken hare beslissing niet zeer lang uitblijven. Yan voor bereiding tot het vervoer van troepen bespeurt men in Konstantinopel nog niets. Des te strijdlustiger ziet het eruit voor Alexan drië. De limes bericht dat, niettegenstaande de waarschuwingen van den Engelschen admiraal, de Egyptenaren zijn voortgegaan met het aanleggen van nieuwe aardewerken aan de forten en dat sir B. Seymour daarop aan Arabi en zijne ambtge- noöten heeft laten weten dat, indien niet heden alle arbeid aan die forten was gestaakt, van de Engelsche schépen het vuur erop zou worden ge richt. De sultan heeft daarop onmiddellijk een telegram tot het Egyptisch ministerie gericht, waarin hij verklaart den khedive en zijne ministers aansprakelijk te stellen voor het bombardement, indien zij het zoo ver mochten laten komen waarop Ragheb pacha antwoordde dat die versterkingen werden aangelegd krachtens machtiging, vroeger door den sultan zeiven verleend. Een sprekend beeld van Oostersche diplomatie. Gaat nu Arabi voort met de forten te versterken, dan zal het Engelsche eskader met kanonkogels antwoorden. Op welken volkenreektelijken grond dat antwoord zou rusten, willen wij nu niet onder zoeken volkomen in den haak is het daarmede niet, door de omstandigheid dat Egypte eene Turksche provincie is en de Engelsche schoten dus op Turksche forten zouden gericht zijn, terwijl er tusschen Turkije en Engeland geen casus belli is. De hybridische toestand van Egypte geeft tot zulke quaesties aanleiding. Is men echter eens op den weg der feiten, dan wijkt het volkenrecht voor een tijd, tot men de verkregen uitkomsten in tractaten registreert. Welke instructiën de Fransche admiraal heeft gekregen, weet men nog niet. De Voltaire zegt dat de Fransche schepen een eind uit den weg zijn gegaan om den Engelschen vrij schot te laten. De minister De Freycinet heeft in de kamer gezegd dat de ministerraad tot de voor bereiding ten oorlog in de marinehavens, last had gegeven, wijl maatregelen van voorzorg noodig waren, en Frankrijk op alles behoorlijk moest voorbereid zijn om aan alle omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Hij beloofde echter dat Frankrijk het zwaard niet zou ontblooten zonder de toestemming der kamers. Het eerste armeekorps der Engelschen zal 25.000 man sterk zijn, 10.000 uit Indië en de rest uit Engeland. Het zal verdeeld zijn in drie divisies, elk met haar eigen staf. De punten van uitgang voor alle benoodigdheden zijn Gibraltar, Malta en Cyprus, op ieder van welke plaatsen een muil ezel-karavaan wordt in gereedheid gebracht voor het vervoer te land in Egypte. De regimenten, welke naar Egypte gaan, zijn op getalsterkte gebracht en de reserve is opgeroepen om thuis garnizoensdienst te doen. Als er werkelijk geschoten wordt, zullen er ko gels naar de forten snorren van 180 tot 360 kilo gram gewicht, terwijl de kanonnen van de Infle xible meer dan anderhalve ton of 770 kilogram wegen, en zij het kanon verlaten met een aan- vankelijken spoed van 480 meter in de seconde. Op een afstand van 900 meter dringen ze zes palm diep in gesmeed ijzer. De Egyptenaren hebben daartegen alleen de eenige jaren geleden voortreffelijke, maar thans reeds overschaduwde 9 (Eng.) duims stukken en enkele stukken van 10 duim. Deze zouden zeer spoedig door de Engel sche schepen tot zwijgen worden gebracht. De Engelsche vloot, die nu reeds voor Alexandrië ligt, is een der sterkste die ooit is bijeen geweest. Indien dus Arabi al wil doorzetten en den strijd aanbinden, zal zijne omgeving hem wel op deze gevaren wijzen, en ook heden nog komt het ons niet zeker voor dat er in deze Egyptische quaestie met kruit zal worden geschoten. De Independence Beige ontvangt eene ernstige tijding uit St. Petersburg. Er is eene geheime drukkerij ontdekt in het ministerie van marine zelf, waar 9000 exemplaren in beslag zijn geno men van eene proclamatie, revolutionair van zin en de handteekening dragende van een zeer hoog geplaatst persoon. Het blad zegt dien naam te weten, maar hem te verzwijgen om redenen van welvoegelijkheid. Waarschijnlijk dus een der grootvorsten, broeders van den czaar, want voor geen minder persoon zou het Brusselsche blad zich het genoegen en de eer ontrooven om deze primeur volledig te geven. De directeur van het departement, Titschakoff, heeft zich na deze ont dekking onmiddellijk voor den kop geschoten. De tijding is ontzettend voor den czaar. Aan zijn vader bereidde men indertijd eene dynamiet- ontploffing in zijn eigen paleis, en nu kan hij zijne ambtenaren aan de departementen, ja, als onze onderstelling juist is, zijne naaste bloedver wanten, niet vertrouwen. Vlissiiig-en, 7 Juli. Het Engelsche stoomschip Minho en het Deensche vaartuig Regina zijn heden morgen op de rivier in aanvaring geweestde Minho vervolgde de reis naar Southampton, de Regina is door de bekomen schade genoodzaakt hier in het dok te komen. Gepasseerd de Ned. brik Raaf, gezagv. Olsen, van Antwerpen naar Moss, de Ned. tjalk Vol harding, gezagv. Kramer, van Antwerpen naar Holmstadt en de Ned schoener Ida., gezagv. Haze- winkel, van Antwerpen naar Leith. Binnengekomen het Eng. stoomschip Blonde, gezagv. Bastard, van Londen. Gent, 7 Juli. Roode en witte tarwe ad 100 kilo fr. 29.25rogge fr. 20.25gerst fr. 28. haver fr. 20.boekweit fr. 16.50paarden- hoonen fr. 19.50koolzaad fr. 30.lijnzaad fr. 29.50lijnkoeken fr. 25.50koolzaadkoeken fr. 19.20; boter fr. 2.85 per kilogram; eieren fr. 2.10 per 26 stuks. Yeissinoen, 7 Juli. Boter per kilogram 1.36 a 1.32. Eieren 3.60 per 104 stuks. Amsterdam 7 Juli. Raapolie op 6 weken 34f. Lijnolie 27. Amsterdam. 6 7 Juli. 671/2 102 1021/g 80 1055/g 801/8 641/2 653/1G 531/4 551/2 761/4 921/a 87 531/4 525/8 531/a 821/3 827/s STAATSLEENINGEN. Juli. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/2 pet. 68I/4 dito dito dito 3 6OI/2 dito dito dito .4 102 dito 051. 1878 ƒ10004 102 België. Obligatieu21/2 Prankrijk Origin. ïnschr 3 u Hongarije. Obl. Leening 1867 fl 1205 9 4.7/s dito Goudleening5 80 dito dito il 500 6 1001/2 Italië. Cert. Adm. Arasterd. .5 Oostenrijk. Obl. Mei-Nov. 5 11 641/4 dito Eebr.-Aug. 5 dito Jan.-Juli 5 n 6514 dito April-Oet. 5 65 dito dito Goud 4 Polen. Obl. Schatkist 1844 4 Portugal. Obl. Btl. 1853/80. 3 531/g dito dito 18815 909% Rusland. Obl. Hope C. 1798/1815 5 95 Cert. Inschr. 5e Serie 1854. 5 dito dito 6e 1855. 5 761/4 Obligatieu 1862 5 1, 82 dito 1864 10005 921/2 dito 1864 1005 88 dito 1877 dito5 87 dito Oostersche le serie. 5 it 535% dito dito 2e 5 521/2 dito dito 3e 5 n dito 1872 gecoD. dito 5 823/g dito 1873 gecon. dito 5 82% dito 1850 le Leeniug dito 41/2 dito 1860 2e Leeniug dito 41/2 ,1 301/4 dito 1875 gecons. dito 41/3 735/s dito 1880 gecons. dito 4 653/8 Cert. Hope Co. 1840 4 dito 2e, 3e, 4e Leen. 1842 44. 4 u Obligatie-Leeniug 1867/69 4 n 731/2 dito dito 1859. 3 n Cert. van Bank-Assign. 6 371/2 Spanje. Obl. Buit. 1867/7.J U/4 it 273/4 dito dito 1876 2 i, 45% dito Binnenl. Esc. 5000-10000 11/4 rr 26% dito dito 1876 2 Turkije. Obl. Alg. Sch. 1865 5 n 87,8 dito dito 1869 6 103/8 Zweden. Obl. 1880 4 0 mm Egypte. Obl. Leening 18764 n 54% dito dit.o 1876 .5 Vereen. Staten Obl. 1877. 4 dito dito 1876. 4% t, 111% Brazilië. Obl. Londen 1865.5 dito Leening 1875 5 dito 1863 1004% INDUSTRIEELE EN ÏTNANCIEE ONDERNEMINGEN Neder). Afr. Hand.-V. aand, pet. Ned. Hand.-Maatach. aand. rescontre5 Ned. Ind. Handelb. Aand. Stoomvaarten. Java Obl dito Zeeland Aand dito Obl5 dito gegarand. dito4% Duitschland. Cert. Rijksbank Adm. Amsterdam Oostenrijk. Aand. O. H. B. U5I/4 II5I/4 S PO O R WE GL EEN IN GEN. Nederland. Holl. IJz. Spw. Obl. 18715 dito Maats, tot Exploitatie van Staats-Spiv. Aand1123/g Ned. Cent. Spw. Aand. ƒ250. 397% 39% 74 65% 73% 277/g 44 26% 9V8 103/4 66% 99% 1001/4 !LE n 1071/s 107 1113/4 - 11 94.7/g

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2