BUITENLAND. Benoemingen en "besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen, Provinciale Staten van Zeeland. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. Ingezonden Stukken. Wij zijn nu voor de vierde maal bij het bloem perk in 't midden der zaal en ondervinden dat eigenaardig gevoel van moeheid, van „doorzakken" der lendenen, dat zelfs eene kleine tentoonstelling in staat is te weeg te brengen. Wij zullen daarom onze wandeling staken, bevreesd dat wij aan den eenen kant door onze opsomming reeds meer gevergd hebben dan 't geduld onzer lezers bereid was toe te staan, en aan den anderen kant door onwillekeurig overslaan reden tot menige klacht gegeven zullen hebben. De ontevredenen dei- eerste soort gelieven in 't oog te houden, dat ons doel geweest is eene schets te geven van wat hier te zien is, teneinde ieder op te wekken om er mee r van te gaan zien dan wij kunnen op noemen. Die wij overgeslagen hebben, gelieven in aanmerking te nemen, dat onze ruimte om te schrijven begrensd en ons kijkvermogen niet in staat is om alles te omvatten. Van voortbrengselen van eigenlijke kunst heb ben wij niet veel melding gemaakt, en met reden. Met uitzondering toch van de stukken, die in gezonden zijn door de heeren Schütz en enkele anderen, die onzen lof niet noodig hebben, zijn de ingezonden schilderijen en teekeningen van een gehalte, dat het een liefdedaad is er niet over te spreken. De commissie heeft, naar onze meening, met hare bereidwilligheid om al dit prulwerk eene plaats te geven, eene fout begaan. Deze opmerking heeft in 't bijzonder betrekking op de schilderijen en teekeningenmaar zou ook op enkele andere inzendingen toegepast kun nen worden. Eene zaak die men als ernstig beschouwd wil hebben, moet men niet zelf be lachelijk makenook niet in kleinigheden. Het is wel moeilijk om „neen" te zeggenmaar juist omdat wij die moeilijkheid beseffen, willen wij er hier over spreken. De bestuurders eener vol gende tentoonstelling kunnen zich dan op „de publieke opinie" beroepen, om aan sommigen duidelijk te maken dat ten toon gesteld te worden op zichzelf reeds eene onderscheiding is, die ver diend moet worden door eene althans redelijke mate van voortreffelijkheid en belangrijkheid. De commissie zal, hopen wij, in deze opmerking slechts het bewijs zien van onze belangstelling in hare zaak en van onzen wensch dat die, ook door een druk bezoek, volkomen moge slagen. Door alles wat de commissie er overigens aan heeft kun nen doen, door de schikking der voorwerpen, dooi de gelegenheid en de inrichting der lokalen, met den aangrenzenden schoonen tuin en verver- schings-lokaal, mag de tentoonstelling van 1882 reeds als een nieuwe overwinning van het naar vooiuitgang en ontwikkeling strevende Goes geboekstaafd worden. pensioenen. Pensioen verleend aan W. Heijman, hoofd eener openbare school te Zaandam ad 1000 en aan C. Heeröldt, onderwijzers aan de openb. lagere school B. te Vlissingen ad 172 's jaars. ministerieele departementen. Op verzoek eervol ontslag verleend als adj.-comm. bij het dep. van buitenlandsche zaken aan M. J. Kok. belastingen. Benoemd tot ontvanger der regi stratie en domeinen te Hulst, W. F. Mensing, thans ontv. te Noordwijk. {Zie Laatste berichten van gisteren.) Benoemd tot bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Sneek, B. Haga, thans ontv. der reg. en dom. te IJselstein tot ontv. der reg. en dom. te Sneek J. Hoogen- huis, thans ontv. te Oldeberkoop te Bolsward, M. van den Bergh, thans ontv. te Eindhoven. Op verzoek, eervol ontslag verleend als ontv. der dir. bel. enz. te Sloten, behoudens aanspraak op pensioen, aan B. C. G. van Eelde. leger. Eervol ontslag verleend uit den militai ren dienst, op aanvrage, aan den le luit. op non activiteit A. W. J. J. baron van Nagell, van het wapen der art. geneeskundige dienst. Benoemd bij het perso neel van den gen. dienst der landmacht tot reser ve-officier van gezondh. 2e kl. de burgergeneeskun digen P. W. Mari, arts, te Buitenpost, en F. L. Arentz, arts, te Oudelande. Den heer G .T. van der Stouwe, benoemd tot leeraar in de wiskunde aan het gymnasium te Dordrecht, is eervol ontslag verleend als leeraar aan de middelbare school voor meisjes aldaar. In verband hiermede heeft de raad, overeenkomstig een voorstel van de commissie van toezicht, om het onderwijzend personeel zooveel mogelijk uit dames te doen bestaan, besloten te trachten een leerares in de wiskunde aan te stellen, op een jaarwedde van 1400. Het aantal leerlingen der practische ambachts school te Zwolle is reeds zoo groot, dat het be stuur den gemeenteraad heeft moeten verzoeken twee nieuwe lokalen in gebruik te mogen nemen. De kantonrechter te Amsterdam heeft den schouwburg-directeur A. van Lier, wegens over treding van eene onlangs gemaakte politieverorde ning, waarin bepaald wordt, dat er, tot voorko ming van gevaar bij brand, geen extra stoelen in de stalles mogen staan, veroordeeld tot een boete van 25. Te Leeuwarden had eergisteren een zwem wedstrijd plaats in de nieuwe zwem- en badinrich ting aan den Noordersingel. Het getal deelnemers was 82. De lengte der baan was voor personen boven 15 jaar 48 meter, voor personen beneden 15 jaar 24 meter. In de vorige week werden verschillende herbergiers en logementhouders te Roermond op gelicht door een persoon in geestelijke kleeding, die, na gegeten, flink gedronken en gelogeerd te hebben, zich 's morgens, onder voorgeven van de mis te gaan lezen, zonder betalen uit de voeten maakte. De kermis te Rotterdam zal gehouden wor den van 14 tot 23 Augustus a. Door het gemeente bestuur is bepaald, dat niet meer dan acht draaimolens de kermis zullen mogen bezoeken. Zonder toestemming van het stedelijk bestuur, zullen ook op particuliere gronden geen getimmerten mogen opgeslagen worden. Daar die in den regel tijdelijke tapperijen waren, zal onder den invloed der drankwet, zeker ditmaal de aanvraag om toe stemming vrij wat minder sterk zijn dan andere jaren. Door het Prov. Groninger Zangersbonddat 175 leden telt, is te Onderdendam een wedstrijd gehouden. Door acht mannenkoren werd aan den wedstrijd deelgenomen. De jury, bestaande uit de heeren J. Worp, D. de Lange en S. van Mil- ligen, kende den prijs voor koorzang toe aan Hoogezand, den tweeden prijs aan Hunsingovoor kwartetzang viel de eerste prijs ten deel aan Hunsingo, de tweede aan Scheemda. Wederom had te St Petersburg een schouw burgbrand plaats. Nadat kort geleden het Liva- dia-Theater werd in de asch gelegd, is gisteren de Akadia-Schouwburg tot den grond toe afgebrand. Het nut van koude zeebaden is dikwerf betoogd, maar dat ze een afdoende genezing voor de pokken zouden zijn, wisten wij niet. Toch wordt het bericht uit San Francisco. Een schip kwam ter reede, waar de pokken waren uitge broken, en 16 man werden in eene sloep naar het hospitaal gebracht. De sloep sloeg om en de bemanning werd ternauwernood gered. In hun doornatte kleeren bleven ze nog geruimen tijd blootgesteld aan den kouden wind. Ieder dacht dat hun lot beslist was, en zij er niet van zouden opkomen, maar tot verbazing der aanschouwers liepen ze een dag of wat later gezond door San Francisco, terwijl anderen van de equipage, die niet het geluk hadden gehad bijna te verdrinken, nog ziek in het hospitaal lagen. Het belang van New-York als handelsplaats is genoegzaam bekend. Minder algemeen weet men dat de hoofdstad ook zulk eene groote plaats inneemt door haar fabriekwezen. De eigenlijke stad produceert jaarlijks voor 1,125,000,000, en rekent men er de voorsteden bij, dan stijgt dit cijfer tot 1,875,000,000. James Nicol Fleming, de directeur der City of Glasgow Bankis wegens het maken van val- sche balansenveroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Koning Cetewayo zal waarschijnlijk den 180" Augustus in Engeland aankomen, vergezeld door drie inlandsche hoofden en door Henriques Shep- stone, zoon van sir Theophilus, als tolk. Daaren boven zal hem in Engeland een hoofdambtenaar van het departement van koloniën worden toe gevoegd. Waarschijnlijk zal koningin Victoria den voornamen reiziger op Wight ontvangen. In een rapport over den toestand van Britsch Burma werdt gemeld dat de moorden eenigszins beginnen te verminderen, hoewel ze nog zeer tal rijk zijn. Een Burmees is zeer prikkelbaar en heeft daarenboven geen besef dat een menschen- leven heilig behoort te zijn. Zoo is het voorge komen dat A. zijn boot verfde en zijn buurman B. hem zeide dat hij de lucht onaangenaam vond. A. lette niet op den wenk en verfde lustig door. Toen hij naar huis ging, sloeg B. hem dood. Een ander voorbeeld is van een man die zijne vrouw doodde, wijl zij het eten niet goed had klaarge maakt. De bevolking schrikt niet van zulke ge beurtenissen zij acht ze natuurlijk. Uit Moskou seint men dat daar weer een aan tal menschen zijn gevangengenomen, als verdach ten wegens nihilisme. Daaronder zouden ook twee officieren van de garde zijn, die leden waren van het «heilig verbond" dat onlangs werd opgericht ter bescherming van den persoon des czaren Ook in Petersburg zijn wederom arrestaties gedaan, en onder de gevangenen telt men zeeofficieren en officieren van het leger. Graaf Tolstoï heeft dreigbrieven ontvangen en wordt door eene vei ligheidswacht beschermd. In het Iersch district Loughrea zijn 22 kerels gevangen genomen, die verdacht worden deelge nomen te hebben aan, of af te weten van de onlangs aldaar gepleegde moorden op den heer Bourke met den hem vergezellenden politieagent, en op den heer Blake met zijn koetsier. Gisteren is te Arnemuiden in het openbaar te koop aangeboden: Eene herberg met daarbij behoorend woonhuis, schuur en tuingrond, te Arnemuiden, aan de Nieuwstraat, groot 28 a. 90 c. a., verkocht voor 4108. Een huis en erf, met tuingrond aldaar, aan de Nieuwstraat, groot 2 a. 23 c. a., verkocht voor 575. De gisteren avond geopende zomervergadering werd bijgewoond door den commissaris des konings, voorzitter, en 38 leden. Het griffierschap werd waargenomen door den heer mr W. Polman Kru- seman. De heeren Pierssens, Sprenger, Moolen- burgh en Stevens waren afwezig. Nadat de voorzitter de vergadering geopend had, herinnerde hij dat sedert de laatste vergadering aan de staten door den dood is ontvallen het lid jhr m» C. van Citters, die om zijne goede hoeda nigheden algemeen geacht en bemind was. Hij betreurt het gemis van dit gedurende zoo lange jaren nuttige lid der staten, wiens verlies vooral in de streek die hem afvaardigde, een onherstel bare slag is. Met betrekking tot eene andere plaats die in de vergadering ledig is, die van den griffier mr E. Fokker, die door een noodlottig toeval is ge troffen in het buitenland, tijdens hij eene korte rust nam van zijn onverpoosden arbeid, zeide de voorzitter dat gelukkig de berichten omtrent zijn toestand de gerechtvaardigde hoop geven, dat hij het leven zal behouden en gespaard zal bljjven voor zijn gezin en voor de betrekking, die hij met zooveel ijver en kunde waarneemt. De voorzitter houdt zich overtuigd van de warme deelneming der vergadering in het lot van haren griffier. {Herhaaldelijk werden door de vergadering blijken van instemming met het gesprokene gegeven). Na onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw- gekozen lid, den heer mr. C. Lucasse, wordt tot diens toelating besloten en neemt hij, na de ge vorderde eeden afgelegd te hebben, zitting. Daarna is aan de orde de benoeming van een waarnemenden griffier, waartoe zijn voorgedragen de heerenmr. W. Polman Kruseman, W. II. Dormaar Hz. en jhr. m'. P. D. van Citters. Met 37 van de 38 stemmen werd de heer Kruseman benoemd, terwijl de heer Dormaar een stem verkreeg. De verschillende ingekomen stukken werden deels voor kennisgeving aangenomen, deels ter griffie voor de leden ter inzage gelegd of naar de afdeelingen verzonden. Na splitsing der vergadering in afdeelingen, werd door den voorzitter nog medegedeeld, dat van de heeren Risseeuw en De Smidt en van den heer Hammacher voorstellen zijn ingekomen tot wijzi ging van eenige artikelen van het reglement op de wegen en voetpaden. Het eerstgenoemde voor stel wordt ondersteund door de heeren Mazure en Walter, het tweede door de heeren Brevet en Hennequin. Ook deze voorstellen worden naar de afdeelingen verzonden. De volgende openbare vergadering werd be paald op aanstaanden Vrijdag des morgens te 10 uren en de tegenwoordige gesloten. Het bovengenoemd voorstel van den heer Ham macher hebben wij reeds medegedeeld. Dat van de heeren Risseeuw en De Smidt strekt tot in trekking van de artt. 86, 87 en 101 van het regle ment op de wegen en voetpadentot wijziging van art. 896 in den zin dat de voorgeschreven breedte der velgen van 0.15 nieter wordt gebracht tot M. 0.12, en eindelijk tot wijziging van art. 99 2 in dien geest dat de voerman die zijne paarden verlaten moet, niet verplicht zal zijn een ander persoon daarbij te plaatsen, maar kan vol staan met het los maken der strengen, het vast binden der leisels aan den wagen en het uittrek ken van den spanhamer. 5 Juli des morgens te 8 uren. KAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- Toe j Tem- j stand j Pera- kracht.j lucht. richt. Delfzijl 751.1 ZO 2 bew. 23 Groningen 751.2 z 1 z. bew. 20 Den Helder 750.8 z 0 regen 16 Vlissingen 751.3 zzo 1 regen 17 Maastricht 753.0 zw 1 betr. 21 Eene depressie bevindt zich vrij nabij en NW. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. m. Een centrum van booge drukking bevindt zich ver en ZO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 1.7 V. heden morgen 8 G. 2.0 V. Het afwijkingsverschil werd gunstiger en kleiner. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 751.8 m. m. Verwacht NW. wind; omtrent het te verwach ten weder wordt niets gezegd. Thermometerstand te Middelburg. Juli. 's avonds 11 uren 60 gr. 5 's morgens S uren 63 gr. 's middags 1 nor 72 gr. 's avonds 5 uren 65 gr. F. Het plan, dat thans door lord Dufferin aan het oordeel der conferentie is onderworpen, om de Porte uit te noodigen gewapend in Egypte tus- schenbeide te treden, werd het eerst door lord Granville geopperd in eene depêche, den 26en Mei gericht aan den Britschen gezant te Parijs, lord Lyons, zooals blijkt uit eene nieuwe verza meling stukken betrekkelijk deze zaak, welke aan het Engelsoh parlement is overgelegd. De tijd is nu gekomen, schreef de minister, dat het toenemen der wanorde in Egypte een meer beslist optreden eischt, en daarom verzoek ik u aan de Fransche regeering voor te stellen dat. de mogendheden gezamenlijk den sultan, als souverein, zullen vragen dat hij den khedive ge- noegzamen bijstand zal verleenen om zijn gezag te handhaven. Deze krijgsmacht zou, gedurende haar verblijf in Egypte, moeten geplaatst worden onder de bevelen van den khedive, en de sultan zou de stellige verzekering moeten geven, dat de troepen enkel voor de handhaving van den status quo zullen worden gebruikt, en dat geen inbreuk zal worden gemaakt op de rechten, bij vroegere firmans aan Egypte toegekend, noch op de met Europeesche staten bestaande overeenkomsten. De troepen zouden niet langer dan eene maand in Egypte mogen blijven, tenzij deze termijn verlengd werd op verzoek van den khedive en met toestem ming van de mogendheden. De Egyptische regee ring zou de kosten der expeditie moeten dragen." In hoofdzaak is het nu dit voorstel, dat door de conferentie wordt besproken, en een Reuter- telegram van gisteren zegt dat al de gezanten last hebben ontvangen om dit voorstel aan te nemen. De Porte blijft echter weigeren, voegt het bericht erbij. Wat er verder zal geschieden, wordt door eene officieuse Petersburgsche courant voorspeld. «Is, luidt het daar, het zenden van troepen naar Egypte noodzakelijk, dan zal de conferentie in de eerste plaats den suzerein (lees souverein) uitnoodigen zich daarmede te belasten. Weigert de Porte, dan zal de conferentie over een ander middel beraadslagen. De Porte heeft er belang bij, dat de conferentie haar doel niet misse, vermits anders iedere mogendheid hare vrijheid van handelen zou hernemen. De toebereidselen ten oorlog van Engeland leveren geen gevaar op voor den Europeeschen vrede. De loyauteit der Engelsche regeering is bekend, en het zal trouwens van de Porte af hangen of een Europeesch soldaat in Egypte voet aan wal zal zetten." Deze toenadering van Rusland tot Engeland schijnt de bijzondere aandacht waardig. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de toon der officieuse Russische bladen geheel anders luidde. De in Rusland heerschende overtuiging dat vroeg of laat het Russische rijk zich met Duitschland in een oorlog zal moeten meten, gepaard met de wetenschap welken invloed de Duitsche regeering tegenwoordig aan den Bosporus, bij de erfvijanden van Rusland uitoefent, schijnt deze vriendschap pelijke uitdrukking te verklaren. Intusschen speelt Arabi den baas. Behalve de Europeanen verlieten in de laatste dagen ook een aantal gezeten Egyptenaren het land, en om dit tegen te gaan, is in den ministerraad besloten om van hen, die zonder door de regeering verstrekte paspoorten het land zouden verlaten, de achter gelaten goederen verbeurd te verklaren, en voorts paspoorten te weigeren aan allen die erom zouden vragen. Men vreest dat een dergelijk be sluit omtrent de Europeanen ophanden is. Ze leven er niet aangenaam, die gebleven zijn. Uit Alexandrië seint de correspondent van de Standard, dat ieder oogenblik eene botsing tusschen de schepen en de forten te wachten is, nu admi raal Seymour grootendeels ontheven is van de vrees voor de veiligheid der Europeanen. Van beide zijden maakt men opzettelijk vertoon van toe rustingen. Die vrees schijnt wat overdreven. Sir Beau- champ Seymour zal zeker wel van zeer duidelijke instructies voorzien zijn en zich wel wachten een schot te lossen, dat onoverzienbare gevolgen kan hebben. Maar het is niet te verwonderen dat het overschot der Europeesche kolonie wat zenuwach tig is. Ook Frankrijk zorgt zijne zeemacht voor alle mogelijke gevallen gereed te hebben. Zondag wer den een aantal matrozen met groot verlof opge roepen, zoodat vele visscherssloepen niet kon den uitgaan. Uit Arcachon, Boulogne, Dieppe, Duinkerken vertrokken ruim 4000 zeelieden naar Toulon, waar nog vijf pantserschepen, drie groote transportschepen en een aantal andere vaartuigen gereed liggen, die te zamen 14000 man aan boord kunnen nemen. En dat, terwijl het Middelland- sche zee-eskader, bestaande uit zes pantserschepen der eerste klasse, reeds naar de wateren van Tunis is gestevend om dicht bij de monding van den Njjl te zijn. In den ministerraad deelde de heer De Freycinet gisteren mede, dat het zoo goed als zeker was dat de Porte hare tusschenkomst in Egypte zou weigeren, zoodat men tot eene Euro peesche interventie zou moeten overgaan. De Fransche regeering zou dan Italië en Griekenland tot medewerking willen uitnoodigen. Voor dit gebeurt zal de zaak echter aan het oordeel der kamer worden onderworpen. In antwoord op de obstructie der Iersche leden in het lagerhuis, heeft de heer Gladstone voorge steld om, evenals in Februari van het vorige jaar na een dei gelijke zitting, de regeling der urgency weder in het leven te roepen. Dat wil zeggen: Indien bij motie wordt voorgesteld te verklaren dat eene zaak dringend beslissing eischt, en veer tig leden door opstaan die motie ondersteunen, zal zij zonder debat, amendement of verdaging on middellijk worden in stemming gebracht. Wordt zij met drie vierden der stemmen aangenomen, dan draagt het huis de regeling zijner werkzaam heden, met onbeperkte volmacht, op aan den speaker, totdat deze zelf zal verklaren dat er voor deze regeling geene reden meer bestaat. De voorgestelde regeling werd aangenomen en gisteren toepasselijk verklaard op de Iersche dwangwet, die nog in derde lezing door het huis moet aangenomen worden. De voorzitter is dus nu het debat volkomen meester en kan, als het hem voorkomt dat er alleen wordt gesproken om den tijd te rekken, de beiaadslaging sluiten. De Ieren zijn voor een poos gebreideld. Zij ver klaarden aan het debat geen deel meer te zullen nemen en verlieten, op vier na, de zaal. Mjjnheer de Redacteur. Door het bestuur der sociëteit de Unie te 's Her togenbosch zal op 31 Juli e. k., bij gelegenheid van het 55jarig bestaan dier sociëteit, een luister rijke wedstrijd worden gegeven voor handboog- schutterijcn in Nederland. De toegezegde deelneming aan dat concours, waarop prachtige prijzen zullen worden uitgeloofd, is reeds groot. Onbekendheid met de namen en standplaatsen

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2