N° 157. 12 5e J aargang. 1882. Donderdag 6 Juli. COLLECTE. INKWARTIERING. Middelburg 5 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Fonds tot aanmoediging en onder steuning van den gewapenden dienst. Nijverheids-Tentoonstelling te Goes. Mllllllllll lUiSlilli: COURANT. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gelet op de artikelen 18 en 19 der wet betrek kelijk de inkwartieringen, van 14 September 1866, Staatsbln°. 138) brengen ter openbare kennis, dat de lijst der inwoners, die voor het verleenen van inkwartie ring en onderhoud het eerst in aanmerking komen, is aangeplakt dat die lijst van den 3 Juli 1882 tot en met den 16 Juli a., op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk aan hen kunnen worden ingediend van den 17 Juli tot en met den 30 daaraanvolgende. - Burgemeester eff wethouders achten het tevens niet ongepast, de ingezetenen bekend te maken met den inhpud van de artikelen :13,' 14 en 16 der hierbovëlf aangehaalde wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en on derhoud geschiedt voor het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waarvan aan slag in de personeele belasting plaats heeft, naar eene huurwaarde, welker bedrag, volgens de wet op het middel, geen aanspraak geeft op vermin derde belasting; voor de dienstpaarden, bij alle personen, die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruik baar tot stalling van paarden en waarin onbe zette plaatsen zijn. Art. 14. Huisgezinnen, waarin zich eene kraam vrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van in kwartiering vrijgesteld. In huizen, waarin eene besmettelijke ziekte heerscht, mag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden, voor het uitrei ken der biljetten aan de kwartiermakers of hij detachementen aan de manschappen, medegedeeld aan den burgemeester. De inwoner die deswege in gebreke blijft, is gehouden de geïnkwartierden voorloopig in zijne woning, (mits daarin geene besmettelijke ziekte heersche), op te nemen en ten spoedigste voor eigen rekening, in hunne behoorlijke huisvesting en onderhoud elders in de gemeente te voorzien. De laatste verplichting vervalt, wanneer het ge mis der bedoelde opgaaf huiten de schuld ligt van den inwonerin welk geval, op diens latere mededeeling der reden van vrijstelling, de burge meester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen zonder mannelijke personen boven de 20 jaren worden niet met inkwartiering belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den burgemeester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art. 16. De inkwartiering en het onderhoud worden bij gelijke beurten onder de inwoners ver deeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgs lieden, tot dezelfde compagnie of hetzelfde esca- dron behoorende, zooveel doenlijk in de nabijheid van elkander en van hunne paarden worden inge kwartierd. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, te Middelburg, den 3 Juli 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKE, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester en Wethouders van Middelburg, maken bekend i dat de jaarlijksche collecte aan de huizen der ingezetenen ten behoeve van het fonds tot aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, in overleg met de alhier fevestigde districts-commissie, is bepaald op Maan- ag den 10en Juli a., des namiddags tusschen 1 en 2 uren. Burgemeester en wethouders noodigen hunne medeburgers uit, tot het uitreiken van milde giften en hevelen hun ten hoogste de belangen aan van de vele oude en behoeftige krijgslieden, die hunne krachten en gezondheid hebben opgeofferd aan de verdediging van het vaderland en zijne bezittingen. Middelburg, den 30cn Juni 1882. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. ï)e eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden hervat. De heer Van Roijen, hieuw benoemd lid voor Groningen, heeft zitting genomen. Tegen Donderdag te 11 uren zijn in openbare, pitting' de werkzaamheden aan de orde gesteld, die den 9ea Mei aanhangig waren gebleven. Heden, Woensdag, sectie-vergadering voor de in middels ingekomen ontwerpen. Tlïssingen, 5 Juli. De aandeelhouders der maatschappij De Schelde zijn tegen den 10eï dezer tot eene buitengewone vergadering op geroepen, ter goedkeuring van de voorloopig, onder nadere bekrachtiging der wetgevende macht, door den commissaris des konings in Zeeland met den directeur der maatschappij gesloten overeen komst tot exploitatie der haven en dokwerken alhier. Cadzantl, 3 Juli. Heden werd onze nieuwe burgemeester, jhr mr A. A. van Doorn, geïnstal leerd onder de gebruikelijke "eerbetooningen, zoo als eene eerewacht en eene eerepoort aan de grens van het dorp, een feestelijken intocht, toespraken en welkomstliederen. Na de installatie vereenigden de burgemeester en de -leden-van clen raad zich aan een diner, hun aangeboden door den heer Erasmus, oud-burgemeester. Op het dorp heerschte tot laat in den avond eene feestelijke stemming. Breskens, 4 Juli. In drie huisgezinnen alhier, zijn de mazelen uitgebroken. De St. Ct. bevat het verslag der commissie voor het afnemen van het examen voor de betrekking van leerling consul. In de te Baarn gehouden tiende algemeene verga dering der Vereeniging van Gasfabrikanten is o. a. de volgende conclusie met overgroots meerderheid aangenomen »De vergadering blijft van oordeel, dat het wenschelijk is den verplichten jjk van gasmeters niet op te heffen, doch daarin die veranderingen te brengen, welke door de ondervinding noodig zijn bevonden." Goes, 3 Juli. (Vervolg). Onze wandeling zetten wij, van het bloemenperk waar wij gisteren hieven, met wat grooter stappen voort. Men make, uit hetgeen overgeslagen wordt, geen gevolgtrekking omtrent de mindere belang rijkheid ervan, maar gelieve te letten op de on mogelijkheid om, op eene tentoonstelling als deze, aan alles zijne aandacht te wijden. Niet alles valt zoo in 't oog als de fraaie stalen hout- en marmer-schilderwerk van Wil lem Heyboer, te Middelburg, een soort van werk, dat veel bekijks heeft, maar ook overal veel concurrentie begint te vinden. Man nen van 't vak gaan een nieuw model eener sluis deur, met jalouzie-sluiting van J. C. van Sluis, te Hansweertdie in eene afzonderlijke brochure beschreven en afgebeeld wordt, niet onopgemerkt voorbij. In de étalage van oliën, koeken en zaden van Spoors en Sprenger en in de kunstige minia- rtuur-brandspuit van A. H. J. Peek te Middelburg, begroeten wij weder oude kennissen. Een achttal draineerbuizen verdienen melding, als deeluitma kende van eene uitgebreide inzending van artikelen van verschillenden aard, tot hetzelfde vak behoo rende, van W. J. Leenhout, te Schoondijke. Het zaagwerk is hier minder vertegenwoordigd dan te Middelburg verleden jaar. Een groot verlies is dit niet, dewijl deze arbeid meer tot de categorie der liefhebberijen, dan tot die der voortbrengselen van nijverheid behoort. Wij gaan ze daarom voorhij eü spoeden onslangs d# chocolade-uitstalling der fabriek van Jan Pak Brouwer en Zoon te Middelburg en de sigaren Van Jac. Lagaay te Ylissingen, naar het einde der zaal. Hier hangtaan den wand rechts, eene groote lijst, bevattende de proeven van onderdruk, welke een waarborg opleveren tegen vervalsching van hetgeen daarop geschreven is, uitgevonden en ingezonden door De Gebr. Abrahams te Mid delburg. Daar beneden is eene inzending geplaa tst, welke in belangrijkheid voor onze provincie met die van de maatschappij De Schelde wedijvert, namelijk de modellen van oesterputten, voorge steld door een grooten reZtó/-plattegrond, inge zonden door de Ned. Vereeniging tot bev. van oester-cultuurte Bergen op Zoom. Jammer dat hier niet eene verklaring bjj is gevoegdzij zou aan menig belangstellend onkundige een duide lijker beeld van de aankweeking der kostbare schelpdieren gegeven hebben. Voor een klein deel wordt de nieuwsgierigheid bevredigd, door de twee glazen aquaria van C. Lindenbergh, geplaatst in het buffet achter de modellen der putten. Dhar zijn «kweekelingen" in verschillende tijdperken hunner ontwikkeling, na een- of meerjarig verblijf in de bakken, te zien. Eene dame hoorden wij die kleine oestertjes snoezig" noemen. Het geheim dier snoezigheid" ligt vermoedelijk in de aantrekkelijkheid, welke al wat jong en klein is, voor het vrouwelijk ge moed heeft. Een mannen-oog kan, in gemoede, in de kleine zee-mormels misschien iets belang wekkends, maar zeker niet veel »liefs" ontdekken. Om het hoofdstuk oesters in eens af te handelen, sla men den gang rechts in en vin de daar de kweekbedden van denzelfden inzender en een oester-hospitaal van Wed. J. C. Massée en zoon te Goes. Op een »bed" lijkt het eene even weinig als op een «hospitaal" het andere, doch wie met de teelt een weinig hekend is, zal er de bestem ming wel van vatten. In dezen gang is ook te zien een hij zonder soort van paling-welie, (H. van Driel, te Zierikzee). Een klein houten model van een stoomgemaal (Boot en Lammers te Zierikzee), vertegenwoordigt met een Amerikaansche ploeg (Platteeuw te Wolfaartsdijk), een waleploeg (Al- derweireldt en Yan Hirreweghe te IJzendijke) en een hand-karnmachine (W. Koole te Zierikzee) nagenoeg alleen de categorie der landbouw-nijver- heid. In denzelfden gang vinden wij een paar kachels uit de fabriek van Ph. Weemaes, teHoe- dekenskerke, die verschillende nommers heeft in gezonden, en een paar aardige miniatuur-boeren wagens, van Jz. Laurens te St. Kruis en J. Suur- land, te Groede. Wij keeren naar de zaal terug en vinden op haar verhoogd gedeelte een aantal fraaie meu belen geschaard rondom het borstbeeld van wij len prins Prederik, door onzen stadgenoot J/J. den Hollander uit marmer, in half-verheven beeld werk, gehouwen voor de loge Het Groot-Oosten, te 's Gravenhage. De meubelen van de firma's Doesburg, (dames-bureau), Beunke honheur du jour, vervaardigd door A. J. B. Crucq, schrijftafel, door D. M. van de Woestijne, en dames-bureau) Neel- mejjer (zilverkast) enz., luisteren dit gedeelte der zaal niet weinig op. Yergeleken bjj de tentoonstelling van verleden jaar, is in het werk van al deze Middelburgsche inzenders vooruitgang op te merken, even als de sedert weinige jaren begonnen piano- fabriek van A. Mes, die hier door eene schuin- snarige pianino, in zwarte kast, vertegenwoordigd wordt, het veld van haren arbeid voortdurend uitbreidt. Yan de estrade afgedaald slaan wij het middel pad in, waar een paar scheepsmodellen, van een charter dat niet juist tot de laatste uitvindingen in den scheepsbouw behoort, van de Commercie- Compagnie te Middelburg in 't oog vallen. In deze huurt vinden wij een miniatuur-stoel, kunstig uitgedacht door W. te Gempt, te Hoedekenskerke, bestemd voor kinderen van zwakken of gebrekkigen lichaamsbouw. Dit stoeltje kan, naar de grootte van het lichaam, in iederen gewenschten stand worden gebracht. Tot ditzelfde gebied der uit vindingen voor school-hygiène, behoort de groote ventilatie-kachel, vervaardigd in de fabriek van L. Yogel, naar aanwijzingen van eene hygiënische specialiteit. De stookplaats van dezen kachel is van vuurvasten steen en voorzien van een ver brandingstrommel, waarin het roet verteerd wordt. Daarboven wordt de rook door eene harpvormige buis, na zeven omwendingen gemaakt te hebben, weggevoerd. Tusschen de dubbele wanden van den kachel zijn 22 luchtpijpen aangebracht, door welke de buitenlucht wordt aangevoerd. Proeven met dezen kachel genomen, geven recht tot het vertrouwen dat die in school- en andere groote lokalen goed voldoen zal. Eene nieuwigheid uit dezelfde fabriek is een kleine gaskachel voor vertrekken zonder schoor steen, waarvan het gasverbruik op 3 cent per uur wordt geschat, bij voldoende verwarming van een vertrek van 4 meter lengte, 3| meter breedte en 4 meter hoogte. In 't middelpad zijn wij nu weder voorbij het bloemperk in 't midden der zaal gewandeld en komen aan eenige fraaie meubelen van P. W. H. Wellens te Middelburg, waaronder een bureau van Italiaansch notenhout dat geheel door den inzender zeiven vervaardigd is. Een Utrechtsch wagentje (S. van der Peijl te Goes) stuit hier onzen loop, en omkeerende, zien wij aan onze linkerhand ver schillende artikelen van steenfabricatieeen blok in Waal-, Brabantschen- en IJselvorm van J. J. van Eykeren en zoon te 's Heerenhoek; de monsters metselsteen der Nijverheids-vereeniging te Mid delburg; de steenen en tympaan-vulling van de fabriek Suzanna Johanna, van J. P. Pak Brouwer; benevens de niet in den catalogus vermelde steenen uit de pas heropende fabriek de Voïhar- ding, van Mulock Houwer, te Zierikzee. Op de zelfde tafel zijn een aantal monsters cement in flesschen en cementfiguren geplaatst, van N. Boat en J. Lammers te Zierikzee, terwijl acht monsters zout, van De Bondt en C° aldaar, hier mede in rij en gelid staan. De veel besproken «kruislijn", met eenig ander touwwerk en een wandelstok van touw kan men, in eene inzending van A. W. Blom te Zierikzee, leeren kennen. Eenige boeren mans- en vrouwen- hoeden (Magielse en wed. Knitel te Goes), eene likeur-uitstalling van Hildernisse te Middelburg, gebonden boeken van Yan Heulen aldaar en de hij Van Dishoeck te Zierikzee uitgegeven en ge bonden wetboeken van J. Franse, worden in deze huurt aangetroffen. Veel bekijks verdienen twee zeer fraai besneden stoven van D. van Houte Jzn, te Nieuwvliet, alsmede twee houten kettingen, uit een stuk ypen- en dennenhout gesneden, door J. C. de Beste Azn, te Goes en Iz. van Houte DzB, te Nieuwvlietwelke beide als proefstukken van geduld en oefening mogen gelden. Hooger kunst waarde heeft het fraaie snijwerk van P. Puijpe Lzn te Oost-Souburg, zijnde een vouwbeen, brood mes, vleeschvork en mes van palmhout, pijpenkast van mahoniehout, en een presse-papier, waarbjj Thorwaldsen's beroemde Leeuw te Luzern tot model genomen is. De pijpenkasten van A. Wanda, te Middelburg, mogen hierbijdoor hun zorgvuldige bewerking, in een adem genoemd worden. Onder de klasse van hout-snijwerk kunnen ook eenige klompen gebracht worden. Er zijn velerlei klompen op de tentoonstellingeenvoudige, waar men zelf klompenmaker voor wezen moet om er iets voor te voelen, maar ook andere waarbij de snijkunst tot versiering aangewend is. De mooiste onder deze laatsten zijn een paar of wat vrouwenklompjes van B. Langeraert, te Hoofdplaat«snoezige" klompjes, waarbij men onwillekeurig aan 't assche- poesters-voetje denken gaat, dat er in zou kunnen steken en met De Génestet aan 't klagen raakt 'k Weet wel een kleinen, vluggen voet, Wien vast dat muiltje passen moet Maar wipzij vlood, toen ik verzocht, Of ik 't haar dan eens passen mocht 1 Laat ons echter niet hij klompjes of muilen blijven soezen, maar liever een paar zevenmijls laarzen aanschieten om verder te komen. Met een pop, voorstellende een Goesch weesmeisje, van mej. Joh. ten Cate te Goes, en met een vrij groot aantal vrouwelijke handwerken (mej. Danckaerts, mevr. Kakebeeke-Danckaerts, P. W. Krommeich- Goossen te Goes, mej. S. Pateer te Hoofdplaat, mej. Cath. Beuns, të Sluis, de gezamenlijke wees meisjes te Zierikzee enz.) blijven wij nog eenigs- zins in de sfeer van het Ewig-weibliche vertoeven. Een tjalk van M. Bakker Mzn te Middelburg voert ons in de mannenwereld terug. Even zoo een model-hoogaarts, waarvan het scheepswerk door P. van der Hoef en het ijzer door J. W. van de Weert te Goes gemaakt is, en een geslagen kope ren buis zonder rand, van L. Steendam te Colijns- plaat. Onder de vele koeken en koekbakkers- producten, moeten we melding maken van een reuzenkoek van M. Sterk te Goes, omdat daarbjj niet alleen de «zoete" kunst, maar tevens die der plastiek te pas is gebracht. Zij draagt namelijk eene voorstelling der koekbakkerswerkplaats in suikerwerk. Wij zjjn intusschen in het linksche pad de zaal weder ten einde geloopen en rechts omslaande, andermaal in 't middelpad beland. Hier vinden wjj iets dat, hij de koek, eenigszins in de klasse der versnaperingen te brengen is, namelijk een kolossale Vergunning(voor drank-verkoop), door L. Formenoy te Zierikzee ingezonden. Men heeft het woord reeds in allerlei vormen en fatsoenen aanschouwd, en onlangs was het te Wageningen zelfs in vlammenschrift te zienmaar in marmer gehouwen, zooals op deze tentoonstelling, is het zeker nog wat nieuws. Een gebonden bijbel, met ander bindwerk dóör P. Dhuy te Middelburg ingezonden, zijn wij reeds voorbij, even als de modellen van gedeelten van kerkorgels, door G. Mennes aldaar; maar moeten een oogenblik stilstaan hij een bewerkt ottervel van Weterings, te Zierikzee, en bij een model van een kap voor een gebouw, met een half ovaal Engelsch trapje door A. Schillemans te Zierikzee ingezonden. Ook mogen niet overgeslagen worden de proeven van zaag-, vlecht- en kartonwerk, vervaardigd door de Goesche weesjongens op den cursus van huisvlijt, dien de heer J. C. Hartman, vader van het weeshuis, dezen winter met hen begonnen is. De huisvlijtschool te Zierikzee, onder leiding van den heer J. Dekker, zond mede eenige voorwerpen.- Een en ander doet ons hopen dat deze tak van onderwijs, die te Middelburg nog niet groeien wil, in andere deelen der provincie een heter groqcj moge vinden,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1