125e Jaargang. 1882. Woensdag N° 156. 5 Juli. Rps-belastingen. SCHUTTERIJ. FEUILLETON. PATER, COÏÏSTAHTIJN. Middelburg 4 Juli. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent? Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1-7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Veemarkt te Middelburg, Uit het Fransch, Middelen tegen Aardappelziekte. IIIIDDELBURGSCHE COURANT. De burgemeester van Middelburg, maakt bekend dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is ver zonden het door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den len Juli 1882, invorderbaar verklaarde kohier der per- soneele belasting n°. 4 voor het dienstjaar 1882/83, met uitnoodiging aan ieder wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwijten, met berinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden in gediend terwijl hij voorts de belastingplichtigen, die in den loop des dienstjaars een perceel verlaten, zonder daarin eenige roerende goederen of iemand in hunnen dienst achter te laten, indachtig maakt op de gunstige bepaling van art. 7 der wet op de personeele belasting van den 9en April 1869 (SM. n°. 59). Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 3 Juli 1882. De burgemeester voornoemd, P I C K Donderdag den 6en Juli 1882, van des voor middags 8 tot des namiddags 4 uren. Middelburg, den 4 Juli 1882. De burgemeester cn wethouders voornoemd PICKÉ, De secretaris, G. N. DE STPPOELAAR. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de commissie welke, ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, van den 11 April 1827, voor dit jaar binnen deze gemeente is samenge steld, tot bet onderzoeken van en beslissen om trent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, hare zittingen zal beginnen op het raadhuis dezer gemeente den 12 Juli 1882, des voormiddags te 10 uren. Zij herinneren voorts de belanghebbenden aan de artikelen 9, 10, 11, 12, 13 en 16 van Z* Ms be sluit van den 28 Juni 1828, Staatsblad no 42); terwijl diegenen welken vermeenen mochten op grond van art. 23 der wet aanspraak te kunnen maken om bij de reserve te worden geplaatst, zich eveneens op den 12 Juli a. bij de commissie zul len moeten aanmelden. Middelburg, den 3 Juli 1882. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKÉ, De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. van LUDOVIC HALÉVY. Op dit oogenblik verscheen er een rjjtuig te midden van een stofwolk op den weg. Daar is mijnheer De Larnac," riep Paul, «ik herken zijne poneys." Zjj haastten zich alle drie om het terras te verlaten en zich naar het kasteel te begeven; zij kwamen er juist aan, toen het rjjtuig voor de stoep stilhield. «Wel?" vroeg mevrouw De Lavardens. Wel 1" zei mijnheer De Larnac, »wij heb ben niets." «Wat? Niets?" vroeg mevrouw, zeer bleek en ontroerd. «Niets, niets, volstrekt niets, noch de een, noch de ander." En mijnheer De Larnac sprong uit het rjjtuig en begon te verhalen wat er voorgevallen was in de gerechtszaal van Souvigny. »In den beginne," zei bij, «ging alles als ffin een leien dakje. Het kasteel werd toegewezen Ingezonden Nu alweer uit verschillende streken van ons land berichten tot ons komen dat de gevreesde aardappelziekte zich vertoont, is 't niet te ver wonderen dat door velen met belangstelling de pas verschenen brochure is ter hand genomen ge titeld Die Kartoffelkrankheit kann besiegt werden durch eine einfach und leicht auszuführende Kul- turmethodeom kennis te nemen van die wijze van behandeling, waardoor het genoemde kwaad zou kunnen worden voorkomen. Vreezende te veel ruimte in nw blad te vergen voor een volledig uittreksel van dat werkje, vraag ik alleen verlof daarin mede te deelen, waarop in hoofdzaak die Kulturmethode" berust en dat temeer, omdat het nog tijd is om haar in toepassing te brengen voor dezen oogst en de landbouwers dus weldra proefondervindelijk kunnen weten, of zij steekhoudend is of niet. Nauwkeurige proeven hebben aangetoond dat de oorzaak der ziekte is de schimmelplant pero- nospora infestans, welke zich 't eerst op het loof, in den vorm van bruine of zwarte vlekken vertoont. De genoemde plant ontwikkelt knoppen, die met sporen zijn opgevuld en na eenigen tijd af vallen. Valt nu een dergelijke knop in de voch tige aarde, of op het door dauw bevochtigde blad van de plant, dan berst de wand van het knopje open, de sporen treden te voorschijn en verspreiden zich naar alle zijden. Als hoofdgeleider der sporen van het loof naai de knollen, fungeert het regenwater, waardoor men verklaart dat de ziekte een buitengewonen omvang verkrijgt in zulke jaren, waarin er veel regen valt in 't tijdperk tusschen 2 weken vóór den oogst der wintergranen eh 2 a 3 weken daarna. Vertoont zich nu de ziekte in 'tloof, dan moet men trachten de zich voortdurend ontwikkelende sporen te beletten, de knollen te bereiken. Men heeft daarvoor tijd gedurende zeven dagen, gerekend van den dag waarop zich de ziekte heeft vertoond, en moet nu zorgen de knollen met een zoodanigen aardenwal te bedekken, dat de, door het water of door andere oorzaken, meêgevoerde sporen de knollen niet hereiken, alvorens hun kiemkraeht verloren te hebben en onschadelijk gemaakt te zijn. Om dezelfde reden buigt men het loof zijwaarts naar den grond, om de hoeveelheid vocht te ver minderen, die anders langs den stengel naar binnen dringt en met sporen bezwangerd kan zijn. Dit zijn de twee voornaamste middelen die aangewend kunnen worden wanneer de ziekte in het loof aanwezig is. Om de ziekte te voorkomen leert men ons het volgende aan mijnheer Gallard, voor zesmaal honderd vjjf- tig duizend franken. Geen mededinger Een opbod van vjjftig franken zou voldoende ge weest zijn. Daarentegen was er een kleine strijd over De Witte Kroon. Er werd opgeboden van vijfmaal honderd duizend franken tot vijfmaal honderd duizend vjjf en twintig, en nog behaalde mijnheer Gallard de overwinning. Een nog he viger strijd volgde over Rozenburgeindelijk werd het u toegewezen, mevrouw, voor viermaal hon derd vijf en vijftig duizend franken en ik kreeg zonder moeite het bosch van la Mionne met een opbod van honderd franken. Alles scheen afgeloopen te zjjn en de gansche vergadering stond reeds op; men omringde onze procureurs om de namen der koopers te weten te komen. Maar daar gebiedt opeens mijnheer Brazier, de rechter, die met den verkoop belast was, stilte, en de deurwaarder brengt de vier perceelen ver- eenigd in veiling, voor twee millioen honderd vjjftig of zestig duizend franken, dat weet ik niet precies. Er gaat een spotachtig gemompel onder het publiek op Aan alle kanten hoort men zeggen: «Niemand, kom er is toch niemand." Maar daar staat de kleine Gibert, de procureur, die op de eerste rjj gezeten en tot nog toe geen enkel teeken van leven gegeven had, op en zegt doodbedaard »Ik heb een kooper voor de vier perceelen bij elkaar, tegen twee milioen tweemaal honderd duizend franken." Het was als êen donderslag Op een groot lawaai volgde weldra een dpodsche 1°. men gebruike als poters volkomen gezonde aardappelen, gevallen van planten waarvan het loof vrij van ziekte is gebleven 2°. men pote aardappelen in goed bewerkten en fijn gemaakten grond, daar 't bewezen is dat fijne, en daarom ook, zandige grond beter tegen de ziekte beschut dan zware, grove klei; 3°. men legge de poters in rijen op een onder- lingen afstand van 20 a 30 centimeters; 4°. het aanaarden begint zóo vroeg mogelijk, wanneer zulks niet meer kan schaden aan de ontwikkeling van 'tloof; en 5°. de volgende verhooging heeft plaats zoo spoedig mogelijk nadat de ziekte is waargenomen en geschiedt tot op een dikte van ongeveer 5 centimeters boven de meest aan de oppervlakte liggende knollen. Tegelijkertijd wordt dan het loof zacht omgebogen, zonder het evenwel te knakken. Om het ziek worden der aardappelen te voor komen nadat ze gedolven zijn, wachte men met het rooien minstens twee, liever drie weken, nadat het loof volkomen gestorven is. Doet men dit vroeger, dan staat men bloot aan 't gevaar dat de knollen, in den grond beschut geweest zijnde voor de ziektesporen, nu blootgesteld aan lucht en licht, oogenblikkeljjk hesmet worden met milli- oenen en millioenen sporen, die in 't loof aanwezig zijn en als een regen op de gerooide aardappelen zullen neervallen. Vandaar het nu gemakkelijk te verklaren ver schijnsel dat aardappelen, in Augustus of September volkomen gezond schijnende, na eenige dagen plotseling ziek worden, een ongeval waaraan voor- namenlijk de groothandelaars in dat artikel bloot staan en waardoor dikwijls zeer groote geldelijke verliezen geleden worden. Wat het zieke loof betreft, dit mag volstrekt niet ondergeploegd of op de mestvaalt gebracht worden, 't best wordt zulks op 't veld verbrand, waardoor nog een menigte, misschien kiemkrach- tige sporen, vernietigd worden. Wellicht worden onder de lezers van dit blad landbouwers gevonden, die de aanaarding (om de andere voorbehoedmiddelen in toepassing te bren gen is het nu te laat), eens willen probeeren en wanneer die dan later van die proefneming de resultaten eens willen bekend maken, dan is er wederom iets gedaan ter bestrijding van dievree- selijke plaag, die jaarlijks voor millioenen guldens schade veroorzaakt. H. J. E. Geklach. Naar wij vernemen bestaat thans eindelijk het vooruitzicht, dat het wetsontwerp betreffende het verleenen van de vergunning voor de exploitatie der havenwerken te Vlissingen binnen korten tijd aan de tweede kamer zal worden ingediend. Tot wethouder der gemeente 's Heer Arends- kerke is benoemd de heer H. Minnaard. De jaarwedden der gemeente-veldwachters aldaar zijn met 100 verhoogd. Zaterdag vergaderden te Heinkenszand de inge- stilte. De zaal was vol met pachters en land' houwers uit den omtrek, zóo veel geld voor een stuk grond, dat boezemde hun ontzag in Onderwijl boog mijnheer Gallard zich voorover om met mijnheer Sandrier, den procureur die voor hem geboden had, te spreken Er ontstond een woordenstrijd tusschen Gibert en Sandrier Men kwam tot twee millioen vijfmaal honderd duizend franken. Een oogenblik aarzelde mijn heer Gallard Hij neemt een besluit, komt tot drie millioen. Maar daar houdt hij op en het goed wordt toegewezen aan Gibert Men valt op hem aan, omsingelt hem, verplettert hem. «De naam, de naam van den kooper?" »Het is een Amerikaansche dame, mevrouw Scott," zegt Gibert. «Mevrouw Scottriep Paul de Lavardens uit. «Kent gij haar?" vroeg mevrouw De Lavar dens. «Of ik haar ken? Of ik haar Volstrekt nietMaar ik ben zes weken geleden bjj haar op een bal geweest." «Op een bal bij haar geweest! en gij kent haar niet. Wat voor een vrouw is dat dan?" «Verrukkelijk, prachtig, een wonder van schoonheid «En is er een mijnheer Scott?" «Zeker, een lange blonde. Hij was ook op het bal. Men heeft hem injj gewezen. Hij groette op goed geluk, rechts en links, en bad volstrekt geen pleizier, dat verzeker ik u. Hjj landen van het waterschap 's Heer Arendskerke om een gezworen te kiezen in plaats van den heer J. Vermet, die in de vorige vergadering was ge kozen tot dijkgraaf. Bij de eerste twee vrije stemmingen kreeg niemand de meerderheid, en moest er eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren G. Njjsse en C. Remijn Azn. Daarop ontstond eene zeer heftige discussie naar aanleiding eener vraag, of de aanwezigen wel allen eene schriftelijke volmacht hadden, wat niet het geval bleek te zijn. Het tumult ver meerderde toen een paar der aanwezigen van stemming werden uitgesloten, wijl zij bloedver wanten van een der candidaten waren. Ten slotte kreeg de heer G. Nijsse 17 en C. Remijn Azn. 13 stemmen, zoodat eerstgenoemde is gekozen. Door de heeren A. Remijn en G. C. Schilham is tegen die stemming protest aangeteekend. GCt.) Op eene te Ellewoutsdijk gehouden tweede ver gadering van belangstellenden in het plan voor den tram van Goes naar Ellewoutsdijk, hebben 40 personen zich bereid verklaard tot het verleenen. eener bijdrage in de kosten der voorbereidende werkzaamheden. Z. M. de koning is door den Schach vanPerzië benoemd tot Grootkruis der orde van De Leeuw en de Zon met brillanten. De insignes der orde zijn overhandigd aan ridder Richard Keun, onzen consul-generaal te Téhéran, die ze aan generaal Nériman Khan, ambassadeur van Perzië te Weenen zal zenden. Deze diplo maat zal zich, aan het hoofd eener speciale missie, naar Nederland begeven om de ordeteekenen te overhandigen. De dam, door den overlaat Dreumel-Heerewaarden gelegd, is gereed. Hij maakt den grondslag nit van den ontworpen dijk, die in de toekomst de Waal van de Maas geheel zal afscheiden. De dam, wiens weerstandsvermogen bij hoogen rivierstand op eene zware proef gesteld zal worden, is aan de Waalzijde bekleed met zware bazaltsteenen aan de Maaszijde is het zacht glooiend talud op Zeeuwsche wijze gekrammat. Met de beteugeling der Waal, in het voordeel der Maas, is dus een begin gemaakt. (H. CtJ. Het bestuur van de afdeeling der vereeniging Eigen Hulp, ten behoeve van zee- en landmacht, heeft in een circulaire het doel der instelling uiteengezet. Dat doel is1° aan hare leden mi litaire kleeding- en uitrustingstukken van goede hoedanigheid tegen matige prijzen te verschaffen 2° de betaling der door de leden aangekochte goederen te vergemakkelijkendoor tegen ma tige rente, voorschotten te verstrekken, die bij termijnen kunnen worden terugbetaald3° de geldelijke belangen te behartigen van leden, die zich voor den militairen dienst buitenslands op houden, door het te hunnen behoeve tegen geringe vergoeding, beheeren van gelden, het doen van betalingen, inkasseeringen enz. De minister van oorlog heeft zjjn sympathie zag ons aan alsof hjj zeggen wilde«Wat zijn dat toch allemaal voor menschen? Wat komen die in mijn huis doen Wij kwamen mevrouw Scott hekjjken en miss Percival, de zuster van mevrouw Scott. En dat was wel de moeite waard «Kent gjj die Scotts?" vroeg mevrouw De Lavardens, het woord tot den heer De Larnac richtende. «Ja, mevrouw, ik ken hen. Mijnheer Scott is een ongeloofelijk rijke Amerikaan, die zich ver leden jaar te Parijs is komen vestigen. Zoodra die naam genoemd werd, begreep ik dat de over winning nooit twijfelachtig was geweest. Gallard was hij voorbaat verslagen. De Scotts zjjn be gonnen met te Parijs een huis te koopen voor twee millioen, hjj het park Monceau." «Ja in de Murillostraat," zei Paul, «ik zeg u immers dat ik er op een hal geweest hen? het was «Laat mjjnheer toch uitspreken. Gij kunt ons straks vertellen van uw bal bjj mevrouw Scott." «Nauwelijks waren mijne Amerikanen te Parijs gevestigd," vervolgde mijnheer De Larnac,, «of de goudregen begon te stroomen. Het zjjn ech ter parvenus die pleizier hebben om het geld het venster uit te wei-pen. Men zegt dat dit ontzag- ljjke fortuin pas gemaakt is; men vertelt dat mevrouw Scott tien jaren geleden in de straten van New-York bedelde." «Heeft zjj gebedeld

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1