N° 153. 125e Jaargang. 1882. 1 Juli. OOM KEES. Zaterdag FEUI L L E T O N. Middelburg 30 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publicité 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. f MIDDELBIIRGSCHE C0URA1\T. Gedeputeerde staten van Zeeland hebben vernie tigd bet besluit der vergadering van ingelanden van bet waterschap Willem Hendrik en Klein Kieldrecht van 4 Mei jl., waarbij de beer A. Kouijzer benoemd is tot dijkgraaf van dat waterschap. Zij hebben voorts bepaald, dat zoodra mogeljjk, in eene vergadering van ingelanden, tot eene nieuwe benoeming zal worden overgegaan. Eerstgenoemd besluit is gegrond op onregelma tigheden, die bij de verkiezing zijn voorgevallen. Het programma van het concert, dat door de koninklijke kapel der Belgische Guides, onder direc tie van den heer Staps, den 6e Juli a. alhier gegeven zal worden, biedt naast veel degelijks, eene groote verscheidenheid aan. Als voorbeelden van het eerste mogen wij wijzen op Mendelssohn's ouverture Ruy Biasop het eerste gedeelte der Eroïca van Beethoven, op de 2e en 3e Scène van het le bedrijf van Wagner's opera Lohengrin en op den reeds beroemd geworden Treurmarsch uit Wagner's Götterdammerung. Met deze nommers uit het klassieke en jongere Duitsche répertoire, vormen een marsch van Yieuxtemps, een wals van Strauss, een solo voor saxophone, uit te voe ren door den componist Poncelet, het divertisse ment uit Meyerbeer's Prophete, een fantasie van Kappec, benevens een ballet en wals uit de opera Charlotte Corday van Peter Benoit een geheel, dat recht geschikt voor een concert van harmonie- muziek genoemd mag worden. Belangwekkend zal de vergelijking wezen tus- schen de uitvoering van dit korps, met die van de kapel onzer grenadiers van verleden jaar. Beide korpsen worden onder de beroemdste hunner soort geteld. Het verschil van opvatting en méthode waar te nemen bij gelijke voortreffelijkheid van uitvoering, is eene muzikale fijnproeverij, die den liefhebbers niet dikwijls voorgezet wordt. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Sept. a. de be trekking van leeraar in de staatswetenschappen aan de R. H. B. S. met vijfjarigen cursus te Mid delburg te vervullen is. Jaarwedde 1000. Zij, die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór of uiterlijk op 12 Juli a. aanmelden bij den hoogleeraar, inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr M. Salverda, te 's Gravenhage. De Noorweegsche stoomboot Varna, gezagv. DOOR T. W. SPRIG H T. Nu het te laat is, zie ik duidelijk in hoe verkeerd en dwaas ik gehandeld heb. Ik was vijftien jaren oud toen ik voorgoed de kostschool vaarwel zei en met den trein naar Fullerton ver trok om naar het huis van oom Kees, mijn eeni- gen nabestaande, te gaan. Ik had altijd gehoord van dien braven oom Kees, van zijn rechtschapen leven, van zijn rijkdom, zijn goedheid en zijn liefdadigheid, en met een angstig kloppend hart trok ik aan de schel. Hoe zou die man den armen, onbeduidenden deugniet, die zijn neef was, ontvangen? Een vrouw van middelbaren leeftijd, de huis houdster zooals ik later vernam, deed open en bracht mij terstond in ooms studeervertrek, een donkere kamer, met zware gordijnen behangen en ouderwetsch en zwaarmoedig ameublement. Oom Kees, dien ik voor het eerst zag, was een lang, gespierd man van omstreeks vijftig jaren, met kort geknipt, licht blond haar dat hier en daar reeds grjjs begon te worden, zware wenkbrauwen en lange bakkebaarden van dezelfde kleur en, hetgeen mij bij zijn eersten glimlach terstond in 'toog viel, hooge jukbeenderen en vooruitstekende tanden. <r- «Welzoozijt gij neef Karei?" riep hij uit Knudsen, ligt thans te Amsterdam gereed om de Nederlandsche expeditie naar Dicksonhaven, aan den mond der Jenisseï, over te brengen. Het is, naar aan het Nieuws v. d. D. gemeld wordt, een flink, stevig schip. De reden waarom voor dit nationale doel een vreemd schip gehuurd is moeten worden, is dat slechts een Nederlandsche reeder zich heeft aangemeld, die 200 daags huur voor zijn schip vroeg. Die eisch was veel te hoog en 't gevolg is dat nu de Noorsche vlag boven de hoofden onzer Poolreizigers zal wapperen. Naar wij vernemen zal de reis in de eerste dagen van Juli aangevangen worden met bestem ming eerst naar Drontheim. Daar wordt de Noorsche timmerman aan boord genomen en vervolgens de reis voortgezet naar Hammerfest, waar men de Louise hoopt te ontmoeten, om in gezelschap van dit stoomschip door de Kara-zee naar de Jenisseï te stevenen. De Louise vaart die rivier verder op om te lossen en lading in te nemen. De Varna zal, nadat op de onbewoonde plek het huis voor de expeditie gebouwd en de provisie gelost zal zijn, terugkeeren en hare passagiers te Dickson haven achterlaten. Na een vol jaar aan het doen der verlangde observatiën besteed te hebben, wordt de expeditie weder door de Varna afgehaald. Er bestaat natuurljjk geen kans op eene eenigs- zins geregelde communicatie met het door sneeuw en ijs van de bewoonde wereld geheel afgesneden onderzoekingsstatïon. Men hoopt echter in den loop van het jaar nu en dan gelegenheid te heb ben om aan de in het hooge Noorden zwervende Laplanders brieven voor het moederland mede te Op de tentoonstelling van vee en werktuigen, ter gelegenheid van het 35e landhuishoudkundig congres te Wageningen gehouden, is de firma Wed. J. Massee en Zoon te Goes bekroond met twee eerste prijzeneen voor een 8-rijige graan- zaaimachine en een voor een zelf binder-maai- machine. Z. M. de koning en de koningin zullen in de eerste dagen van Augustus uit het buitenland terugkeeren en zich dan niet dadelijk naar Het Loo begeven, maar eerst eenige dagen in de resi dentie vertoeven. Ook zal de koning in de volgende maand Prank- fort bezoeken en een reisje in Beieren maken, f Vad.J Vlissing-en, 30 Juni. In tegenwoordigheid der heeren A. J. H. Beeloo, hoofdingenieur voor algemeenen dienst, P. W. Hudig, inspecteur van den stoomvaartdienst en B. J. Karpesteijn, officier machinist le klasse, allen bij de marine, had gisteren op de reede alhier een proeftocht plaats van het stoomschip Zwaluw, gebouwd voor reke ning van het departement van koloniën, onder en stak mij een dikke, harige hand toe, zonder van zijn leuningstoel op te staan. »Een flinke jongen, op mijn woord, en tot flink werken in staat, daar ben ik zeker van. Gij zijt zeker moê van de reis, hé Nu, dan zullen we morgen alles wel bepraten. Ga nu naar de keuken en vraag juffrouw Toovey of zij u thee wil geven misschien krijgt gij er heden als een extratje wel watfram- bozenmoes bij. Voor alle dag is dat te duur. Weet ge wat ik kreeg toen ik zoo oud was als gij nu zijt? Een flinke boterham, schraaltjes ge smeerd, geschraapt noemde ik het, maar of ik haar lustte, nu dat verzeker ik u." Juffrouw Toovey bleek een goede ziel te zijn en spoedig waren wij goede vrienden. Zij had al twintig jaren bij oom Kees gediend en hield niet op met hem te prijzen. Volgens haar was hij de beste meester en de voortreffelijkste man ter we reld. Hij was onderling en kerkvoogd en een groot voorstander van Zondagscholen. Ochtend en avond bad hij met zijne huisgenooten, nooit gebruikte hij iets te veel en hjj rookte ook niet. Zijn leven was, volgens juffrouw Toovey, een schitterend voorbeeld voor de jeugdige zwierbollen van Fullerton. Zjj besloot met de hoop uit te spreken dat ik het voorbeeld van oom zou volgen en in zjjn voetspoor wandelen, 't geen ik ten volle beaamde. Den volgenden morgen na het ontbijt begon oom Kees terstond het gesprek. Hjj was zoo goed mjj mee te deelen dat weetnieten van mijn leeftijd in den regel niet in staat waren om een goed besluit te nemen, als het erop aan kwam een loopbaan te kiezen. Hij had zich reeds de moeite getroost om dit voor mij te doen en besloten mjj als jongsten klerk op het kantoor toezicht van den minister van marine, aan de Kon. Maatschappij De Schelde. Hoewel bij con tract slechts 10 mijl spoed bepaald was, werd een vaart van 10J mijl verkregen, terwjjl schip en machine overigens in alle opzichten aan de goede verwachting beantwoordden. De compotmcZ-machine met oppervlak-condensor is evenzeer aan genoemde maatschappij vervaardigd. Het schip van compo- sitiebouw, gedeeltelijk, o. a. spanten en dekbalken, van ijzer, met huid van teakhout, is bestemd voor den dienst der Indische civiele marine en zal binnen eenige dagen bemand en uitgerust van hier naar Batavia vertrekken. De verkiezing van een lid der tweede kamer, die, tengevolge van het overlijden van in1 M. Y. Nijstin het hoofdkiesdistrict Maastricht moet plaats hebben, is bepaald op den 18en Juli a. Her stemming, zoo noodig, zal geschieden den len Augustus a. In de te Antwerpen gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is Z. K. fi de prins van Oranje tot honorair lid benoemd. Deze vergadering wordt ditmaal buiten onze grenzen gehouden, teneinde de leden in de gele genheid te stellen eenige belangrijke openbare werken in België te bezichtigen. Alleen de havenwerken en andere inrichtingen te Antwerpen zijn een bezoek, niet alleen van de Ned. ingenieurs, maar van ons geheele ministerie van waterstaat en van ieder die, van verre of nabij, met onze openbare werken te maken heeft, overwaard. Daar kan men leeren welke schatten een verlicht en ijverig stads- en staatsbestuur er voor over heeft, om de eer en het voordeel te 'bezitten de belangrijkste handelsplaats op Europa's vasteland onder zijn beheer te mogen hebben. Het bekende landgoed Rozenstein zal voorloopig niet van eigenaar verwisselen. Van de boekaan- biedingen van de heeren Gebr. Koster en D. Bolle zijn verschillende partijen niet uitverkocht, en in een van die onverkocht gebleven pakketten is de bon gevonden met het getal waarop in de gisteren gehouden trekking van de Ned. Staatsloterij de hoofdprijs gevallen is. (N. v. d. D.) Het hoofdcomité voor Nederland, ten behoeve der Russische Israëlieten, heeft een uitvoerig rapport openbaar gemaakt van het «comité ter tijdelijke verzorging enz." te Amsterdam. Het oordeel van het comité over de 151 perso nen, die zich van 2 April tot 4 Juni aanmeldden om hulp, luidt zeer gunstig. De meesten trachtte het comité tot emigratie over te halenalleen hen, omtrent wie zekerheid bestaat dat zij zich hier een positie kunnen verschaffen, helpt het comité ingeval zij weigeren te emigreeren. Enkelen zijn van den grootsten houthandelaar te Croyden te plaatsen. Oom zou het kleine salaris iets verhoo- gen en naarmate mijn salaris toenam, zou zijn toe lage verminderen, zoodat zjj, na verloop van eenige jaren, geheel ophield. Mijn inkomen werd zoo doende op 500 vastgesteld. «Toen ik nog zoo jong was," besloot oom, «leef de ik van 400gij hebt nu 100 meer en dus geen verontschuldiging indien gij niet rondkomt. Yele jongelieden gaan den slechten weg op, om dat goede bloedverwanten him den weg te gemak kelijk maken. Ik ben niet van plan om u aldus te bederven." Ik begreep dat oom in dit opzicht woord zou houden. Den volgenden Zaterdag nam oom af scheid van mij en bracht mij naar den trein. De goede juffrouw Toovey had mij ooms portret mêe gegeven, hopende dat ik het op mijn kamer zou ophangen en dat het voorbeeld van dien braven man mij tot navolging zou aansporen. Mijn betrekking en nieuwe levenswijs bevielen mij best. Ik had volop vrijen tijd voor lectuur en voor mijne liefhebberijen. Zoo vlogen er vijf of zes jaar ongemerkt voorbij. Jaarlijks bracht ik een paar dagen hjj oom Kees door en eiken Kerst mis zond hjj mjj een haas. Elk jaar werd hij godvreezender, zei juffrouw Toovey en ik had alle reden om te vermoeden dat hij elk jaar rjjker werd. Op dit tijdstip kwam er een zekere Budkin op ons kantoor; hij was van mijn leeftijd, maar had veel meer van de wereld gezien dan ik er ooit van zien zal. Hij vatte genegenheid voor mij op en bracht menig vrij uurtje op mijn kamer door. Hjj plaagde mij met mijn kluizenaarsleven en bracht het zoover dat hij mjj overhaalde om hem hier reeds gevestigd en werkzaam. De meerderheid is naar Amerika gezonden, maar ook naar elders is uitgezien. Twente is wegens den fabriekstoe- stand ongeschikt gebleken maar men heeft stappen gedaan om de emigratie naar Suriname te kunnen leiden. Het comité heeft niet, als het Berlijnsche, alleen de valiede personen ondersteund, maar gelooft dat alle ongelukkige uitgewekenen moeten worden geholpen uit naam der menschelijkheid. Het is daarom nog pas in het eerste begin van zijn taak en er is nog dringende behoefte aan steun. In 2 maanden zijn 225 personen geholpen, waarvan een gedeelte slechts eenige hulp, maar volstrekt geen reiskosten naar Amerika heeft ont vangen. Nu zijn weder 218, schier van alles beroofd, aangekomen. Het hoofdcomité vraagt dus niet zonder grond om krachtigen steun en ruime bijdragen, als «een lichtstraal op een dei- donkerste tafereelen, die de eeuw, waarin wjj leven, ontsieren." Vlissiug-eii, 30 Juni. Door de gaaischiet- vereeniging Eendracht alhier werd gisteren een concours gehouden waaraan deelnamen de vol gende vereenigingenSt. Sébastiaan van Hoede- kenskerke, Jacoba van Beijeren van Goes, Victoria van Kwadendamme, Willem Teil van Ovezande De drie Rozenbloempjes van Kruiningen, St. Sébas tiaan van Yersekede Concordia, de Vrije Schut ters, en Barbara van 's Heerenboek en St. Sébastiaan van Ovezande, vertegenwoordigd door te zamen 33 schutters en het feestgevend gezelschap Een dracht, sterk 21 leden Als prijzen waren uitgeloofd: voor den hoofd vogel ƒ20, voor eiken zij vogel ƒ10, en voor de kleine vogels ƒ1.50 per stuk. De hoofdvogel werd afgeschoten door den heer P. Pover, lid van Concordia van 's Heerenhoek de zjjvogels door de heeren C. Yermere, lid van Willem Teil van Ovezande, en A. van Achte, lid van Jacoba van Beijeren van Goes. Tengevolge van het schoone weder heersehte op het feest de meest opgewekte en aangename stemmingterwijl tal van ingezetenen afwisselend het terrein bezochten, uitgelokt door het levendig tooneel dat daar te zien was. Tengevolge der toelating van den heer T. Mackay als lid der tweede kamer zijn er voortaan twee leden van dien naam, beide van de antirevoluti onaire richting. De voornaam van den ander is A. Bovendien zijn er twee heeren Van Aschvan "Wijk, beide antirevolutionair, en twee Van Dedem's, waarvan de liberale gewoonlijk door bjjvoeging van het praedicaat mr van zijn antirevolutionairen naamgenoot onderscheiden wordt. Wij gaven reeds vroeger het denkbeeld aan om de geljjknamige kamerleden, op Fransche ma- nu en dan eens naar Londen te vergezellen. Op een dier uitstapjes waren wij eens in de Alcazar Gardens, een geliefd uitspanningsoord in warme zomerdagen. De lange boogvormige lanen waren schitterend verlichter was een schouwburg en een paardenspel; in een muziektent voerde een troep muzikanten eenige stukken uit, waarop de volgelingen van Terpsichore zich minder of meer bevallig bewogen. In de lanen slenterden verschei den wandelaars, waaronder een menigte opzichtig gekleede jonge dames, die uiterst voorkomend en beleefd waren. Sommigen spraken mij zelfs aan, daar ik een vreemdeling was, doch zij werden door Budkin eenigszins ruw afgewezen. Hier en daar zag ik kunstig ingerichte hoekjes achter het groen verborgen, die tot rusten noopten en flauw verlicht werden door de gekleurde lampions. De geheele inrichting beviel mij en ik vermaakte mjj met hetgeen ik zag. Het was tien uur toen Budkin tot mij zei »Nu nog éen glaasje en dan moeten wij weg, als wij op onzen tjjd aan den trein willen zijn. Daar ik niet aan zooveel glaasjes gewoon was, zou ik er dit laatste gaarne aan gegeven hebben maar daar wilde Budkin niet van kooren en wij gingen naar het buffet in de restauratiezaal. Hier vonden wij een rookende, drinkende, luid lachende en sprekende menigte en ik keek verbaasd op toen ik op eens de stem van oom Kees achter mjj hoorde. Ik draaide mjj om en hoorde hem zeggen «Nog éentje, juffertjesoda met brandewijn en roer het met een uwer lieve glimlachjes om.'' Ik was stom van verbazing en zou hebben dur ven zweren dat het de stem van oom Kees was. Ik kon de gelaatstrekken van den spreker niet zien, maar wel zeg ik dat hjj bruin haar hstcj

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1