N° 150. 125e Jaargang. 1882. W oensdag 28 Juni. Nationale Militie. Middelburg 27 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; A d verten tien20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Grorote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Oproeping van verlofgangers der lichting 1880. MIDDELRERGSGHE COURANT. De burgemeester en -wethouders van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1882, A no. 17341, 3e afdeeling Provinciaal blad n° 50), roept bp deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlofgangers der lichting 1880, behoorende tot het korps genie-troepen (voormalig bataljon mineurs en sappeurs, om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegen woordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door tien hij hun ver trek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, ten einde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf en wel op Vrijdag den 30 Juni a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmel den, voorzien van hun verlofpas, teneinde de noo- dige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig behooren kennis te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 26 Juni 1882. De burgemeester voornoemd, P I C K Het bericht, dat de regeering in de kamerzit ting van gisteren middag eene mededeeling omtrent de ministerieele crisis zou doen, had een talrijk belangstellend publiek naar de tribunes der tweede kamer gelokt. De gereserveerde en publieke tri bunes waren eivolde loges van de ministers en van den voorzitter der kamer waren alle bezet. Na eerst te hebben medegedeeld, hoe de ministers herhaaldelijk in hun verzoek om ontslag hebben volhard en de koning even herhaaldelijk heeft geweigerd in de verwerping van het Fransche handelstractaat een voldoenden grond voor de in williging van dat verzoek om ontslag te zien, deelde de heer Yan Lijnden, die van het geheele kabinet alleen in de kamer tegenwoordig was, mede, dat het Z. M. ten slotte heeft goedgedacht in deze laatste dagen en met vasthouding van het eenmaal uitgesproken oordeel, hem persoonlijk te belasten met een nieuwe kabinetsformatie, het zij met behoud of reconstructie van het tegenwoordig kabinet. De heer Yan Lijnden heeft gemeend zich aan die opdracht niet te mogen onttrekken, alvo rens te hebben onderzocht in hoeverre het mogelijk zou zijn daaraan te voldoen. Aan het Vaderland is dit kort bericht omtrent de rede van den minister van financien in de kamerzitting van gisteren ontleend. De N. Rott. Ct. voegt daar de volgende beschouwing hij. Natuurlijk hangt de voldoening aan de opdracht van twee voorwaarden afer moeten ministers zijn, die in het gereconstrueerde kabinet-Yan Lijnden zullen willen zitting nemen, en er moet eene tweede kamer zijn (bij de eerste vond het kabinet nooit ernstigen tegenstand), bereid een dergelijk gereconstrueerd kabinet te steunen. Over de eerste voorwaarde bewaarde de minister natuurlijk kieschheidshalve het stilzwijgenvan de tweede voorwaarde repte hij, toen hij verder, sprekende over het natuurlijke tijdsverloop, voor die reconstructie vereischt, zeide "Daarbij zal dan ook voor de kamer de gelegenheid be staan nog enkele wetsontwerpen te onderzoeken, waarbij ik mij de vryheid veroorloof de aandacht te vestigen met name op een belangrijk wetsontwerp: ik bedoel een lee- ningsontwerp, dat door de kamer zeker niet behandeld kan worden met een demissionair ministerie, en ook de minis ter van financiën is demissionair, maar waarvan het afdee- lings-onderzoek van groote waarde zal zijn voor ieder mi nister van financiën die behoefte zal gevoelen de gelden te negotieeren tot voorziening in de uitgaven, die voor een groot deel zullen gevorderd worden voor werken van open haar nut in Indie en voor een ander deel ook voor soort gelijke werken in Nederland." Vooral op de laatste woorden dient gelet. Ken nelijk bedoelt de minister van financiën aan de kamer een indirect votum van vertrouwen te vragen: geen onbepaald vertrouwen in alle ver dere handelingen van een nog te reconstrueeren Jcabinetj maar een bepaald vertrouwen in de finan- cieele politiek der regeering. De levensdraad van den minister Van Lijnden (en het ministerie-Yan Lijnden) vastgehecht aan de leeningswet, en de leeningswet vastgeklonken aan den aanleg van openbare werken in Indie en Nederland. Na het stroomafwaarts" van zeven weken geleden, klinkt heden weder een bemoedigend stroomopwaarts." En tot toppunt van opwekking trok de heer Van Houten zijne motie in, en deed nog heden (vóór het einde van het zittingjaar) het voorstel tot herziening van het reglement van orde van den heer Van Eek zijn blijden intocht, hetzelfde voorstel, dat in den aanvang van dit zittingjaar reeds was te gemoet gezien Gelijk gisteren door ons werd gemeld is m' M. H. Godefroi, oud-minister van justitie en oud lid der tweede kamer, eergisteren in ruim 68 jarigen ouderdom te Würzburg overleden. Van 1848 tot 1881 was de heer Godefroi, met een kleine tusschenpoos, lid van de tweede kamer voor Amsterdam. In de kamer nam hij steeds een invloedrijke plaats in, die hem terecht toekwam om zijn talent, zijn karakter en zijn on kreukbare eerlijkheid. Zijn scherpzinnige adviezen werden hoog gewaar deerd, en toen de altijd zoo werkzame man zijn taak moest nederleggen, werd het gemis van zijn uitstekende rechtsgeleerde kennis en zijn helder oordeel zeer gevoeld. Men herinnert zich, dat de heer Godefroi een hoogst belangrijk aandeel aan het tot stand komen van het nieuwe strafwet boek heeft gehad als voorzitter der commissie van rapporteurs. Weken achtereen was hij toen zoo onvermoeid werkzaam, dat zijn geneesheer hem dringend geheele rust moest aanbevelen. Zjjn gezondheid was echter, ook door zijn overspannen arbeid, reeds te veel geschokt, zoodat hij niet meer in de kamer kon terugkeeren om aan de openbare beraadslaging over het wetboek deel te nemen. In de kamer gingen toen stemmen op om de behandeling uit te stellenmaar de heer Godefroi, die het belang van een spoedige behan deling besefte, drong er zelf op aan, dat men de zaak niet zou uitstellen. In de jaren 1860 en 1861 heeft deheer Godefroi aan het hoofd van het depart, van justitie gestaan en zijn wet op de rechterlijke organisatie, na harden strijd, door de vertegenwoordiging zien aannemen. Ook dagteekent van den tijd van zijn ministerie de wet op den raad van state, door den heer Gode froi met zijn ambtgenoot Van Heemstra ontworpen en verdedigd. Het stoffelijk overschot zal naar Den Haag ver voerd worden. Vad De commissie benoemd voor het afnemen alhier van de examens van apothekersbediende, heeft heden aan drie candidaten de akte van bevoegdheid uitgereikt, zijnde de dames J. Krim, geboren en wonende te Dordrecht, C. Lansberg, geboren en wonende te 's Gravenhage en J. M. E. van Werk hoven, geboren te Kampen en wonende te 's Bosch. De examens zijn afgeloopen. Aardenburg, 26 Juni. Door den raad dezer gemeente werd heden aan den heer C. V. van Oostenwijk Stern, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente-geneesheer, en in zijne plaats benoemd de heer Ph. A. Bisch, officier van ge zondheid le klasse bij de marine. In dezelfde zitting werd besloten gedurende 10 jaren eene subsidie van ƒ1250 'sjaars te ver- leenen aan de eventueel op te richten maatschappij voor den aanleg en de exploitatie van den stoom tramweg BreskensMaldegem. IJzeudijUe 26 Juni. Er heerscht hier groote vreugde onder de landbouwers en de Bel gische kooplieden in deze streken. Eene bepaling in het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, die tot vóór een paar dagen zeer heiem merend geacht werd voor hen, die aan de snoklijn de voorkeur geven hoven het kruistuigheeft eensklaps voor een groot gedeelte hare kracht verloren, doordat er in ons midden een man is opgestaan, die de eenig ware en juiste interpreta tie van bedoeld art. 101 wereldkundig heeft ge maakt. Men oordeele zelf. In de Gazette van Eecloo van Zondag 25 Juni 1882, n" 767, komt voor de volgende brief IJzendijke, 20 Juni 1882. Heer Opsteller der Gazette van Eecloo en het Distriet Aanhoudend hoor ik dat er vele belgisebe lieden zijn die hier in de polders op Nederlandsch grondgebied geene veldvuchten durven komen koopen, omdat zij vermeenen dat bij het vervoer van die veldvruchten van den akker naar België hunne aangespannen paarden steeds van kruis- lijuen moeten zijn voorzien. Daar ik weet dat uw blad door meest al de Belgische grensbewoners gelezen wordt, maak ik hiervan in mijne kwaliteit als politie-beambte gebruik om hun echter bekend te maken, dat volgens artikel 101 2 van het provinciaal reglement bij alle vervoer van of naar den akker de paarden geene kruis lijnen behoeven aan te hebbenen of dat vervoer van den akker alhier naar eene hofstede plaats heeft of wel naar België of Frankrijk, het blijft toch vervoer recht streeks van den akker. Met bovenstaande in uw veelgelezen blad te plaatsen zult gij mij, Heer Opsteller, een waren dienst bewijzen. Tevens verklaar ik bereid te zijn aan alwie zulks verlangt te mijnent nadere en volledige inlichtingen te verstrekken. De Brigadier der Maréchaussee, HONTELÉE. Een woord yan dank, waarin de brigadier be zorgd en knap wordt genoemd, volgt op dezen epistel. Naar aanleiding eener advertentie in de Goesche Ct. is Zaterdagavond te Ellewoutsdijk eene verga dering gehouden van belangstellenden in den tram, welke, hoe meer men erover nadenkt eene levens- quaestie is voor geheel Zuid-Beveland. Immers deze streek zou dan, wanneer ook eene geregelde stoomvaart tusschen Ellewoutsdijk en Ter Neuzen in verband met den tram tot stand werd gebracht, in rechtstreeksche verbinding met Gent en geheel België komen. Hoe belangrijk en voordeelig die gemeenschap met onze naburenzoowel voor burgers, landbouwers, vooral veehouders, als voor kooplui zou zijn, springt ieder, die slechts even nadenkt, in 't oog. Wij twijfelen er ook geen oogenblik aan, of de maatschappijen der spoorwegen aan de overzijde der Schelde zullen het plan, in haar eigen belang, helpen steunen. Op gezegde vergadering is besloten de voorbe reidende werkzaamheden voor een tram Goes Ellewoutsdijk te steunen. Te dien einde is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren G. Prumers, M. Bannet en E. van der Bent. Deze heeren zullen zich in betrekking stellen met den burgemeester van 's Gravenpolderhet ge meentebestuur van Ellewoutsdijk verzoeken om medewerking, en middelen heramen om gelden in te zamelen, als bijdrage in de kosten der voorbe reidende werkzaamheden. (G Ct) Het Handelsblad bevat eene dankbetuiging, door zeven Bussische joden onderteekend, door hen in 't Hebreeuwsch opgesteld en door een hunner Amsterdamsche weldoeners vertaald. Het stuk luidt als volgt: Aan de edele zonen en dochteren van het vrije Nederland Wij zwaar verdrukten, verdrevenen van eenon- herbergzamen geboortegrond, onder diepen kommer gebukt, met onze ouden van dagen en hulpelooze zuigelingen en kinderenzonder hulpmiddelen trekkende uit het binnenland van Busland naar een ons onbekend nieuw vaderlandAmerika, zonder dat wij eenige schuld aan het ons aange dane leed ons hebben te wijten, alleen omdat wij trouw aan den God onzer vaderen bleven geloo- ven, hebben wij de vreeselijkste vervolging te verduren gehadwjj wenschen in deze regelen, nu ons vertrek Woensdagochtend e. k. ophanden is, u, het volk van het gelukkige, vrije Nederland, uit grond onzes harten innig te danken voor uwe menschlievende hulp, zoo ruimschoots ons nu be toond. Het comité van hulp alhier ontvange tevens de betuiging van onze oprechte erkente lijkheid. »Onze gevoelens u te vertolken, weten wij niet beter te doen dan te bidden: God zegene altjjd Nederland en alle zijne bewoners! Het blijve steeds gelukkig en onafhankelijk onder de regee ring van het koninklijk huis van Oranje! „Vaartwelmoge nimmer geloofsverdeeldheid onderling uwe harmonie verstoren „Gedaan te Amsterdam den 26ea Juni 1882, logement de Kroon". De Landbouw-courant bevat een waarlijk indruk wekkende lijst van al de inrichtingen voor onder wijs in den landbouw en de daartoe in betrekking staande wetenschappen, in het koninkrijk Pruisen, op het einde van 1880. Vergelijkt men die op gaaf met hetgeen in Nederland geschiedt, zelfs thans nu wij op eene rijks-landbouwschool mogen bogen, dan zou men bijna denken dat onze bevol king voor 't grootste gedeelte uit fabriek-arbeiders, en niet uit hoeïen, bestaat. Er waren in Pruisen 8 instellingen van h o o g e r onderwijs in den landbouw, te Königsberg, Halle, Kiel, Gottingen, Berlijn (twee), Hannover ehPop- pelsdorf, te zamen met 779 leerlingen. Er waren 16 Landwirtschaftschulen voor mid delbaar onderwijs, met 1853, en 8 tuinbouw scholen, met 136 leerlingen. De nu volgende inrichtingen behooren tot het lager onderwijs: Er waren 24 akkerbouwscholen, waar de prac- tische vorming met de theoretische hand aan hand gaat, en welke dientengevolge slechts betrekke lijk weinig leerlingen kunnen opnemen. Hun aantal bedroeg 661. Er waren 22 landbouw-werkscholen, te zamen met 628 leerlingen. Er waren 4 „weidebouwscholen" met 51 en 8 ooft- en tuinbouwscholen met 79 leerlingen, en eindelijk 374 scholen voor voortgezet landbouw onderwijs op het platteland. Voorts vond men nog 30. instellingen van on derwijs voor verschillende vakken van het land bouwbedrijf. Zoo vond men scholen of cursussen voor mannelijke of vrouwelijke leerlingen in het vak van zuivelbereiding te Czerwinsk, Proskau, Stettin, Flensburg, Hildesheim, Garlow, Grothe, Norden, Oelde, St. Vieth en Poppelsdorf; cursus sen voor hoefsmeden te Danzig, Grimmen, Greifs- wald, Breslau en Wiesbaden; scholen voorweide- bouw en drainage te Appun in Breslan en Trier; bijzondere opleidingen voor vruchtboomkweekers te Bitbürg, Kleef, Kassei, Lüdinghausen, Lünen, Grimberg en Prausteene school voor vlashou wers te Bustenfelde, voor suikerfabrikanten te Berlijn, voor brouwers te Berlijn en een paar cur sussen voor tuiniers en aanleggers van tuinen. Het plan tot overbrugging van de eilanden Voome en Putten naar den vasten wal schijnt zijne ver wezenlijking naderbij te komen. In eenteBrielle gehouden vergadering van de gecommitteerden uit de gemeenten van deze eilanden, onder voorzitter schap van den heer mr De Kanter, is deze zaak breedvoerig besproken en kwam men tot de over tuiging, dat van het bouwen van een brug uit eigen middelen geen sprake kan zijn, daar zoo iets staats- en gemeentebelang is. Nadat de grondslagen van een adres waren aan gegeven, was men het eens dat een stoomtram, goed geëxploiteerd, het beste middel van gemeen schap zou zijn en werd er besloten een brug te vragen over de Oude Maas hij Spijkenisse, geschikt voor een stoomtram. Verder werd in de vergade ring eene commissie van vijf leden benoemd tot het ontwerpen van een adres, dat in een eerstvol gende vergadering aan de leden ter goedkeuring zal worden aangeboden. NR. Ct.) Zaterdag 11. had in het Israëlietisch weeshuis te Botterdam eene bijeenkomst plaats van de heeren dr L. Stein en d' Bernstein uit Berlijn, als gedelegeerden van het centraal-comité aldaar voor de uitgeweken Bussische Joden, met het Botterdamsche comité van uitvoering onder het voorzitterschap van mr M. Haantjes en nog enkele autoriteiten. Het onderwerp van het gesprek was het treffen van maatregelen voor den doorvoer van 6000 vluchtelingen, die zich thans te Brody be vinden en van daar over Botterdam in groepen van 300500 naar Amerika zullen worden ge zonden. Gedurende hun verblijf te Botterdam zullen deze uitgewekenen van ritueel geoorloofd voedsel voorzien, gehuisvest en verzorgd worden, voor het grootste deel op kosten van het Berlijnsche comité en voor het overige op kosten der Nederlandsche comités. De overige 6000 zullen over Amsterdam vertrekken, waartoe de Berlijnsche gedelegeerden zich naar de hoofdstad hebben begeven, om met het centrale comité aldaar in gelijk overleg te treden. Een damescomité zal te Botterdam worden op gericht, om de arme vluchtelingen met raad en daad, toespraak en troost bij te staan. (N. R. Ct.) De Katholieke Kiesvereeniging te Maastricht zal in eene algemeene vergadering moeten beslissen over een voorstel, door eenige leden van haar bestuur gedaan, om in haar reglement de bepaling te laten vervallen dat de te benoemen candidaten verklaren moeten »de echt-katholieke beginselen te zijn toegedaan." Uit het eerste jaarverslag van commissarissen van de afdeeling Zekerheidsstelling der vereeniging Eigen Hulp, loopende tot ulto. Maart blijkt, dat thans in het grootboek der 2§ pet. W. S. staat een kapitaal van 366.700, waarvoor werd besteed 24-8.947.91. Nu reeds hebben 29 ambtenaren door tusschen-1 komst der afdeeling borgstellingen verkregen, ten bedrage van 300.300 2§ pet. inschrijving; weshalve nog maar weinig beschikbaar bleef en bet bestuur dus reeds tot de uitgave der 2e serie van f 250.000 zou zijn overgegaan, als de geld markt voor zulk een operatie geen zoo nadeeligen stand opleverde. De vergoeding voor rente en administratiekosten, aanvankelijk op 7a pet. van het reëele kapitaal bepaald, werd in Februari jl. verminderd t<?t

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1