Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en leger. Rechtszaken. Indische spoorwegmanieren. Staten-generaal. nemers, tegen eene wekelijksche contributie, bij ziekte geneeskundige hulp en medicijnen genieten, alsmede bij ziekte van bet hoofd des gezins, eene wekelijksche toelage en andere voordeelen erlan gen. Eene ruime deelneming wordt verwacht, wijl dergelijke inrichting bier nog niet bestaat en de behoefte eraan reeds vele jaren is gevoeld, zoo door den aanwas der bevolking, als ook door bet toenemend aantal werklieden. De gemeenteraad van Heinkenszand beeft het traktement van den gemeente-veldwachter F. van der Linde met 150 verhoogd, ingegaan den 1 April jl. Dit voorbeeld mocht wel door andere gemeentebesturen worden nagevolgd, aangezien den dienaren der gemeente-politie in Zeeland sinds April jl. alle emolumenten zijn ontnomen. (G. Ct.J Uit DenJHaag bericht men aan bet Handelsblad, dat daar algemeen bet gerucht gaat, dat voor Maandag een nieuw ministerie zal zijn samenge steld, waarin de beeren Tak en Heydenryck zouden zitting nemen. Men zal wel eerst de bevestiging van deze zonderlinge tijding willen afwachten. De minister van financiën, die Dinsdag de resi dentie bad verlaten, is van zijn reis teruggekeerd. Naar wij vernemen, stond deze reis met de plannen voor een oplossing van de ministerieele crisis in verband. Er is thans veel meer uitzicht, dat bet ministe rie, doch met enkele wijzigingen in zijn samen stelling, zal aanblijven. Welke wijzigingen er behalve de vervanging van den minister van koloniën, welke van het begin af vaststond zullen komen, schijnt nog niet zeker. Waarschijn lijk is bet echter, dat de portefeuille van buiten- landscbe zaken in andere banden zal overgaan. (Vad.) De Willem Barents is gisteren morgen weder van Vardoe naar de Poolstreken vertrokken. Door den minister van binnenlandscbe zaken zijn de commissarissen des konings in de provin ciën gemachtigd opnieuw vergunning te verleenen aan vleeschhouwers, bun bedrijf uitoefenende in gemeenten waar een spoorwegstation is, tot invoer van slachtvee uit Duitscbland en België, onder door den minister vastgestelde voorwaarden. Een Duitsch professor in de ontleedkunde aan de boogescbool te Groningen, Ranke genaamd, beeft onlangs op een congres van geneeskundigen te Berlijn niet alleen eene menigte klachten ont boezemd over bet ontleedkundig onderwijs en de ziekenverpleging te Groningen, maar ook door allerlei aardigheden de universiteit, waar bij zijn brood verdient, belachelijk gemaakt. Natuurlijk zijn daarover vele klachten gevallen. De Tijd beeft gevraagd waarom de Duitscher niet liever bij de regeering in Den Haag geklaagd beeft, in plaats van op eene vergadering in 't buitenland, waar zijne klachten niets te weeg konden brengen dan wat gelach. Het Vaderland klaagde over de onkiescbbeid van dezen vreem deling, die aldus de Nederlandsche gastvrijheid vergeldt. Dit is alles zeer gegrond en zou nog met eene menigte, meer en minder leelijke en grove woor den, aan weerskanten, te vermeerderen zijn. Wjj zien echter niet in dat dit veel nut zal doen men kan een vreemdeling, die uit zichzelf niet kiescb is, nu eenmaal geen kiescbbeid voor ons vaderland inprenten, en omgekeerd is de onbe schoftheid van een vreemdeling voor ons nog onverdragelijker dan die van een landgenoot. Het verstandigste woord dat er over het geval gezegd is, vinden wij in de Zutfensche Ct »Voor ons ligt er nog een andere les in de houding van den Duitschen geleerde, afgescheiden van alle nationaliteitsgevoel, namelijk dezeIets zal er wel waar zijn van zijn grieven. Wij heb ben te veel universiteiten, wij kunnen ze niet inrichten naar behooren, Nederland is niet rijk genoeg om ze alle te betalenziedaar de oorzaak van het kwaad. Beperken we ons aantal tot twee, dan kunnen we ze zoo maken dat ze aan alle eischen voldoen en dan hebben we meteen geen buitenlanders noodig, die hier hun geld ver dienen en ons nog uitlachen op den koop toe." De onlangs gehouden vergadering van de ver- eeniging van burgemeesters en gemeente-secreta rissen in Friesland kenmerkte zich, naar de Leeuw. Ct meldt, door een bespreking van meer dan gewoon belang, naar aanleiding van het rapport door het bestuur aangeboden omtrent den finan- cieelen toestand der gemeenten in Friesland. Algemeen werd toegegeven, dat de weinig opwekkende schildering van dien toestand, vooral ten platten lande, niet overdreven was geschetst, en eenparig beaamde men de dringende behoefte aan een betere regeling van het verband tusschen de rijks- en gemeente-financiën. Gelijk die regeling thans is, ontstaat de grootste ongelijkheid van lasten. Welvarende gemeenten, met vermogende ingezetenen, vinden in de uitkeeringen van een gedeelte der rijksbelastingen meer dan noodig is, om aan de gemeentelijke behoeften te voldoen; achteruitgaande en min vermogende daarentegen zien jaarlijks den druk harer bezwarende hoof delijke omslagen vermeerderen en dientengevolge de gegoede ingezetenen naar elders verhuizen. Terwijl dus gelijkmatige belastingheffing over het gansche rijk moet worden beoogd, worden de in gezetenen van vele plattelandsgemeenten in Friesland vijf of zesmaal zwaarder getroffen dan de met hen gelijk staande burgers van Den Haag of Yelp. De slotsom der belangrijke discussie was dan ook, dat de vergadering het bestuur opdroeg om, onder mededeeling van het rapport aan de regeering en aan de leden der beide kamers, bij adres de aandacht op de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid eener verbetering van het gemeen telijk financiewezen te vestigen en tevens enkele middelen aan te wijzen die daartoe, naar het oordeel der vergadering, zouden kunnen leiden. Tevens werd besloten het rapport voor belangstel lenden verkrijgbaar te stellen. Bij de bespreking van vraagpunten in de jaar vergadering van de Mantsch. tot bev. der Toonkunst, gaf de afdeeling Dordrecht in overweging »Of het niet wenschelijk zou zijn, dat de maat schappij stappen deed tot het verkrijgen van den zelfden grondtoon diapasonin de verschillende plaatsen van ons land?" Amsterdam erkende hiervan de wenschelijkheid, indien de Parijsche normale bedoeld werd, doch de heer Dan. de Lange wees tevens op de groote geldelijke bezwaren aan deze zaak verbonden. Het betrof toch niet minder dan verschaffing van nieuwe muziekinstrumenten aan de afdeelingen indien dezelfde grondtoon werd vastgesteld. Reeds vier commissiën, met dit doel werkzaam geweest, waren op dit financieel bezwaar gestuit, en alleen voor Amsterdam kwam men daarvoor reeds 6000 te kort. Daarom werd besloten dit punt aan de orde te houden. ministerieele depaktementen. Benoemd tot adj.- comm. bij het dep. van justitie, C. van Hamers- velt, thans le klerk bij dat dep.; enm'F. W. J. G. Snijder van Wissenkerke, te 's Gravenhage. onderwijs. Benoemd tot leeraar aan de R. II. B. S. te Utrecht, P. van Mourik. Benoemd tot leeraar in de wis-, natuur en werk tuigkunde aan het kon. inst. voor de marine te Willemsoord, dr S. Figee, leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg. burgemeesters. Benoemd tot burgemeester van Grevenbicht F. K. Schous; van Stratum jhr E. F. M. van Rijckevorsel van Kessel; en van Overslag D. Mattelé. belastingen. Benoemd tot ontv. der dir. bel. te Zwolle c. a. R. Feith, ontv. te Helder. pensioenen. Op pensioen gesteld de kapitein B. van Erp Taalman Kip, van het 6e reg. inf., ten bedrage van 1724 'sjaars. leger. Benoemd tot kapitein bij het wapen der infanteriede le luit. J. Th. Le Maire, van het wapen, gedet. bij het leger in Ned. I.; bij den staf van het wapen, de le luit. J. Doornbos, van het 6e reg., werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het 4e reg. de le luit. H. A. Calkoen, van het reg. gren. en jagersbij het 6e reg. de le luit. C. W. Q. de Flines, mede van het reg. gren. en jagers. polderbesturen. Op verzoek, eervol ontslag verleend als gezworen van den Soelekerkepolder, aan P. K. van Daalen. Benoemd tot dijkgraaf van het waterschap St. Maartensdijk, N. Polderman; van den Ouden polder van St. Philipsland, C. O. van Nieuwen- huyzen; tot gezworen van het waterschap de Vrije polders onder Tholen, W. van Nieuwen- huyzen; van den Oud-Noord-Bevelanderpolder, J. Swemer. In verschillende landen was de toeneming der bijziendheid onder de schoolgaande kinderen in de laatste jaren zoo belangrijk, dat de regee ringen meenden niet langer lijdelijk te mogen toezien. Zoo werd ten vorigen jare ook door den minister van onderwijs in Frankrijk eene com missie benoemd, om hieromtrent een onderzoek in te stellen. Dit geschiedde op verschillende scholen te Parij s en in de omstreken, waarna door de commissie werd bericht dat de oorzaken van het kwaad moeten worden gezocht in: 1° ongunstig invallend of onvoldoend licht, waardoor de kinderen genoodzaakt worden met hunne oogen te dicht hunne boeken en cahiers te naderen; 2° het gebruik maken van schoolmeubelen, die niet overeenkomstig de gestalte der kinderen zijn ingericht; 3° het aanwenden van schrijfmethoden, welke tegenstrijdig zijn met de goede houding van den schrijver 4° te vroeg aanvangen met het schrijfonderricht 5° het gebruik maken van leesboeken met te kleine letter gedrukt. Bij het gebruik maken van gaslicht wordt aan geraden, de gasvlammen op zoodanigen afstand van de kinderen te plaatsen, dat deze niet dooi de warmte-uitstraling worden gehinderd en de lucht in de schoollokalen daarbij goed te ver- verschen. Beweegbare stoelen worden boven schoolbanken verkozen. De te Parijs algemeen aangenomen methode om het cahier rechts te leggen, nagenoeg evenwijdig met den rand der tafel en de linker-elleboog naar voren op de tafel, acht de commissie de slechtste van alle gewoonten. De commissie wenscht recht schrift op recht papier, en 't lichaam recht. Zij meent, dat zoo dit stelsel van schrijven slechts wordt aangenomen, de hoofdoorzaak der toene mende bijziendheid bij de schooljeugd zal opge heven zijn. Wat de schoolboeken betreft, verlangt de com missie, dat deze op geelachtig wit papier gedrukt zullen worden, en dat elke regel, met inbegrip van het wit, 3'/3 millimeter hoog zal zijn. Ook wenscht de commissie dat meer geregeld dan tot nu toe is geschied, door de schoolartsen jaarlijks zal worden gerapporteerd omtrent de uitkomsten, hij het onderzeek der oogen van de schoolgaande kinderen verkregen. De le luitenant M. H. Damuie, gedetacheerd aan den administratieven cursus van de IIe af deeling der krijgsschool te 's Hage, zal, vergezeld van een der leeraren, een dienstreis doen ter bezichtiging van eenige der voornaamste leger-magazijnen en inrichtingen. De overgangsexamens der cadetten van het 3e studiejaar der militaire academie te Breda hebben tot den volgenden uitslag geleid: 69 cadetten zijn in het 4e studiejaar overge plaatst 14 cadetten zullen nog een nader examen behooren af te leggen; 6 cadetten moeten ander maal de lessen van het 3e studiejaar volgen, ter wijl 1 cadet wegens ziekte geen deel aan het examen heeft kunnen nemen. De luits. t/z 2e kl. H. Velthuyzen #n J. P. van Rossum, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Blijkens ontvangen telegram, is de oefeningsdi visie, onder bevel van den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, in den namiddag van 22 dezer te te Malta aangekomen. Door de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den raad van state zal den 28en dezer verslag worden uitgebracht in zake het beroep van C. E. de Leeuw, huisvrouw van J. Yisser, te Goes, van een uitspraak van ged. staten van Zeeland, waarbij de aanwijzing tot den dienst bij de militie van haar zoon uit vroeger huwelijk, H. Stijger, is gehandhaafd. Door de commissie van beoordeeling dei- inzendingen op de door de Ned. jachtvereeniging Nimrod, te 's Gravenhage, gehouden hondenten toonstelling is o. a. met een tweeden prijs bekroond een gevlekte Dalmatische hond Cora, eigenaar de heer C. A. van der Burght, te Tholen. Den 6 Mei jl. derailleerde een werktrein bij aankomst op het halte-station Kras, van den aan gelegd wordenden spoorweg Kedirie-Toeloong- Agoeng (Java). Een inlandsche vrouw, die haar man vergezelde, werd gedood en 15 koelies ge wond, waaronder drie op zulk een wijze, dat er weinig hoop bestond op levensbehoud. Dit ongeluk, dat een paniek onder de inlandsche werklieden heeft veroorzaakt, wordt toegeschreven aan het ontbreken van een wisselwachter te Kras. De heer Willemaers, officier van justitie te Brussel, heeft een bezoek te Maastricht gebracht, dat betrekking had op de zaak Peltzer. 't Schijnt dat Leon en Armand Peltzer in 't begin dezes jaars daar ter stede een samenkomst hebben ge had. Hoewel de uitslag van 't onderzoek niet bekend is, meent men toch te weten dat het tot geen verdere ontdekkingen heeft geleid. Een 2jarig kind viel gisteren morgen in een huis aan den Zuid-Buitensingel te 's Hage, bij af wezigheid der moeder, in een waschkuip, nadat het door middel van een stoof daarop was ge kropen. Gelukkig werd het door een der buren ontdekt en half gestikt uit het zeepsop opgehaald. Dat oneenigheden onder de visschers in de Noordzee niet van onzen tijd alleen dagteekenen, bewijst het volgende verhaal: Den 9en Augustus 1652 ontmoetten twee visschersscheepjes, een van Ylieland, het andere uit Engeland afkomstig, elk bemand met 8 koppen, elkander tusschen Doggersbank en het Schager rif. De stuurman van het eerste, Jonge Kees geheeten, verzocht aan de Engelschen een zoodje visch, daar hij zooeven in zee gekomen was en zijne netten nog niet had uitgeworpen. De En gelschen meenden dat men hen bespotten, schreeuw den den Vlielanders toe: Schurken en schel men, je moet worden opgehangen!" Daarop begonnen zij met steenen te werpen en hielden op de Ylielanders aan. Deze beantwoordden dit met een hagelbui van brandhout en alles wat zij verder in hunne schuit konden los krijgen. Toen deze voorwerpen verbruikt waren, enterden de scheepjes elkander en de Vlielanders, met hunne messen tusschen de tanden, sprongen bij den En- gelschman aan boord, dreven hunne vijanden naar het ruim en spijkerden de luiken dicht. Zij namen de veroverde schuit op sleeptouw, in het gezicht van een Engelsch oorlogsschip en brachten den buit naar Amsterdam. Men liet de manschappen loopen, terwijl het vaartuig het eigendom bleef der over winnaars. Zij ontvingen bovendien elk van de gecommitteerde raden der admiraliteit een gouden rozenobel ter waarde van 11.60. De stuurman, Jonge Kees, kreeg een gouden gedenkpenning, waar op de daad door hem bedreven was voorgesteld. Zelden gebeurt het, dat een vaartuig door een haai wordt aangevallen, doch nabij Banda heeft dit onlangs plaats gehad. Drie inlanders keerden in een prauwtje van Poeloe Aij terug, toen «ij in zee door een haai werden vervolgd. De eerste aanval werd afgeslagen, door het dier een stuk bauiboe in zijn rechter oog te duwen, de tweede door het met een kapmes toe te takelen. Toen eerst liet het af. In de Zondag te 'sHage gehouden vergadering van afgevaardigden der vrijmetselaars-loges, ressor- teerende onder het Groot-Oosten, zijn tot groot officieren benoemd: jhr mr J. D. Lewe Quintes te Groningen, F. Lieftinck te Harlingen, dr P. van Reijsen te Haarlem, mr J. P. Vaillant te 's Hage, J. G. G. H. Strengnaerts te Maastricht, F. van Ketwich te Leiden, mr H. Wiersma te Leeuwarden en V. Koumans te 's Hage. Een ooggetuige verzekert aan de N. R. Ct het volgende. Bij een bezoek aan de kerk van de Heilige Maagd van Lorette zag hij het Lieve Vrouwenbeeld met tal van ridderorden om hangen, waaronder ook het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw en de daarbij behoorende gouden ster met het devies Virtus Nobilitat. Toen hij daarover zijne verbazing te kennen gaf aan een kerkdienaar, deelde deze hem mede, dat al die ridderorden aan de Heilige Maagd van Lorette vermaakt waren door nu wijlen den nuntius mgr Vecchiotti. Gisteren ochtend is te 's Gravenhage de ten toonstelling der honden geopend, welke op uit- noodiging van de Nederlandsche jachtvereeniging Nimrod bijeengebracht zijn. Het zijn de jachthonden die, te midden van alle andere soorten, om den voorrang dingen. De catalogus wijst er 140 van die soort aan, waaronder vele op vroegere tentoonstellingen reeds bekroond zijn. Sommige halzen zijn met de medaille ge decoreerd. Men ziet de beesten verschillend in grootte en gewichtslank in lichaamsbouw en vast in het staankortharige, langharige honden met kroeshaar of met golvend haar. Yan den St. Bernardhond en den Newfoundlander zijn prachtexemplaren aanwezig, en de Hollandsche herdershond maakt een goed nationaal figuur in het gezelschap van Duitsehe doggen, bulldogs en Italiaansche windhondjes. De nesten jonge honden mogen zich vooral in de aandachtige bezichtiging van de vrouwelijke bezoekers verheugen. Bij deze tentoonstelling sluit zich aan eene uit stalling van voorwerpen betrekking hebbende op de huisvesting en verzorging van deze nuttige huis- en velddierenvan jachtbenoodigdheden en boek- en plaatwerken betreffende het hondenras. De tentoonstelling is zeer doelmatig aangelegd en zoo, dat de bezoeker zich onder het tentdak, boven de vertrekken der blaffende logeergasten gespannen, vrij en zonder gevaar kan bewegen. (N R. Ct.) Een Duitscher te Londen schrijft aan een der bladen van zijn vaderland eene warme aan beveling van de verlichting van schouwburgen door electrisch licht, als voorbeeld aanhalende het Londensche Savoy Theatre, dat sedert een jaar elec trisch is verlicht. De voordeelen zijn inderdaad groot. Het brandgevaar vermindert enorm, en het electrisch licht verbruikt geene zuurstof. De briefschrijver valt echter het gas, een trouwe vriend van het thans levende geslacht, wel wat hard, als hij spreekt van die krankhaft rötliche, sauerstoffbedürf- tige Glut eines culturangefressenen continentalen Theaterabend. De uitslag van den langdurigen schaakwed strijd te Weenen is als volgt Steinitz en Winawer moeten kampen om den eersten prijs, zoodat aan een van beide de tweede prijs ten deel valt. Voorts zijn behaaldde derde prijs door Mason; de vierde door Zuckertort, die tevens den bijzonderen prijs verkrijgt; de vijfde door Mackenzie; de zesde door Blackburne. Alvorens de trein mij naar het snikheete Sama- rang bracht, beleefde ik te Willem I eene echt Indische scène, waardig eene plaats te vinden naast de ontelbare vele van dezen aard. De ge wone trein van Ambarawa naar Samarang en Vorstenlanden vertrekt 's ochtends te 7 u. 18 m. Die tijd was daar en de passagiers dachten goed en wel te vertrekken, toen ik tot mijn schrik ontwaarde dat een der spoorwegbeambten zich met eene stoicijnsche kalmte naar de klok begaf, het raam opende enmet een enkelen handgreep de wereld van Willem I 18 minuten jonger maakte, n. 1. den wijzer evenveel minuten terug draaide Natuurlijk ontstond er een algemeen gemopper. Een minuut of wat later werd evenwel de sluier van deze geheimzinnige daad afgerukt. Er arriveerde namelijk een wagen met een politie- óppasser op den bok en een oogenblik daarna verschijnt in het volle besef zijner waarde en kracht, het hoofd van Ambarawa's bestuur, de assistent-resident, die, in navolging zeker van een bijbelsch oud-collega, zelfs de macht blijkt te be zitten om op dit ondermaansche den tijd te doen stilstaan. Het is bekend, welk een verpletterenden indruk dergelijke verschijning in het ouderwetsche goede Java op iedereen te weeg brengt, dus en als op kommando ademlooze stilte. De hooge ambtsbekleeder groet deftig en waardig naar alle zijden, wisselt een paar woorden met den stationschef en nadert vervolgens met afgemeten pas een goederenwagen, teneinde het inladen van een zware kist bij te wonen. Zoodra de almach tige hiermede gereed was, deed de conducteur zijn fluitje hooren en zette de trein zich onder het gewone stooten en stampen in beweging. In het laatste moment, wierp ik nog een blik op het uurwerk en jawel, het was juist 7 uren en 18 m. gewordenDezelfde spoorwegbeambte had, na het inladen der kist, den wijzer van de klok het nog ontbrekende aantal minuten weer vooruitge schoven. Maastricht. Alhier is plotseling overleden de heer mr M. Y. Nijst, sedert 26 Febr. 1880 lid der tweede kamer. Fetershurg. Een groot aantal nihilisten zijn gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook een majoor. Eene menigte bommen zijn in beslag genomen. Naar aanleiding van de inlichtingen van den minister van marine betreffende de adressen van de gepensioneerde officieren van Zr M' zeemacht W. C. Klis en J. K. van der Kruysse Pilaar, heeft de commissie ad hoe uit de tweede kamer voor-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2