N° 147 125e Jaargang. 1882. 24 Juni. Zaterdag Middelburg 23 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels/" 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor het Buitenland: de Compagnie générale de Publieilé 6. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. BERICHT. Zij die zich voor 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. MIDDELBIIRGSOHE (COURANT. Een krachtig en welsprekend vertoog voor de weerbaarheid van ons land en voor het Nederland- sche leger is geleverd in den vorm van een klein vlugschrift, dat bij J. L. Beijers te Utrecht is uitgegeven. De schrijver stelt zich voor als een jongmensch, die door zijn vader is opgevoed in het levendig besef van hetgeen hij als Nederlander aan zijn geboortegrond verplicht is. Op het voorbeeld van dien vader, verklaart hij »te laboreeren aan vader landslief de" en met toewijding te hebben ingestemd in het verlangen van zijn vader, dat hij persoon lijk zijn militieplicht vervullen zou. Op luimige wijze beschrijft hij dan enkele ervaringen, welke hij tengevolge van dat besluit heeft opgedaan. Op een partijtje genoodigd, waarvoor hij zijn militair toilet in de puntjes gemaakt, zijn knoopen gepoetst, .zijn mouwvest en broek, beide naar den besten snit, van kazernestof ontdaan, een paar helderwitte zeemen handschoenen aangetogen en zijn bajonet omgegord heeft, wordt hij bij zijne komst, door tante verzocht zich in een burgerpak, kastoren hoed en gekleurde glacéhandschoenen te steken. In zijn soldatenpak" willen de nichtjes hem niet op de partij zien. Bjj eene andere gelegenheid wil men hem in een groot koffiehuis geen glas bier schenken, terwijl er tegen allerlei soort van menschen in burgerpak s'il vow plait gespeeld wordt, omdat er in dat café »niet getapt wordt aan soldaten." Zoo komt hij tot de ervaring, dat »'s konings kleeren," minder geteld worden dan een kleeding, »die iedere schelm kan dragen en voor den ont slagen tuchteling evenzeer te koop hangt als voor den edelman." Hij zoekt nu naar de oorzaak van die minach ting voor ons leger, welke gewoonlijk uitgedrukt wordt in het gezegde: »het leger is in Nederland niet populair." »Zijn wij, vraagt hij, nog altijd onderworpen aan het oude beprip van een soldaat uit de bar- baarsche tijden, soldaten uit den tijd der Spaansche en Fransche furie Ziet men in den eenvoudigen vredelievenden milicien nog altijd den ruwaard, die met eene helsche voldoening staart op het lijk, dat hij onder zijn voet heeft, en dat hij met zijn bajonet heeft doorboord Gelooft men nog dat Neêrlands zonen zich vermaken willen met moor den en branden? Wel ongelukkig indien deze meening bestaat; eene meening, die van groot vader op kleinzoon is overgebracht. »Ik wil u gaarne zeggen hoe ik erover denk. Meer dan een uwer hen ik af keerig van den oorlog, en 'k hoop er nimmer in te komen. Maar ik hen ook overtuigd dat er strijd en twist zal zijn, zoo lang heb- en heerschzucht hun zetel behouden in het menschelijk hart. »Ik ben overtuigd dat, wanneer ik niet strijden moest vóór Nederland, ik het waarschijnlijk zou moeten doen tegen Nederland, of wel op Eus- s i s c h e velden mijn leven zou moeten offeren voor Duitsche of Fransche belangen. »Kan in eenig gezond menschenhoofd de ge dachte opkomen dat," indien wjj waren opgegaan in een of ander »groot vaderland," wij zouden worden vrijgesteld van vechten? ïEn als ik dat vechten nu toch niet ontloopen kan, is het dan nog niet beter dit te doen voor eigen buis en haard, dan voor mijn huurman, waarbij ik niet het minste belang heb »De overweldiger zal diepe verachting toonen voor hen, die zich op zijn eersten eisch lafhartig aan zijne voeten hebben geworpen. Geen staat kan en mag ooit een hand uitsteken om zulk een volk zijn verloren zelfstandigheid terug te doen herkrijgen. »Wie zichzelven voor niets houdt, mag niet vorderen dat een ander hem voor iets houdt." De schrijver wendt zich nu tot de Nederland sehe onderwijzers aan de hooge, middelbare en lagere scholen en bezweert hen, hun invloed aan te wenden om de minachting, aan welke de krijgsmansstand in ons land is prijs gegeven, te doen verkeeren in waardeering. „Wie de school heeft, heeft de toekomst van het volk, dat ter gehool gaat, in handen." »Met uwe hulp, roept hij den onderwijzers toe, zal het leger eene eervolle, waardige positie in de maatschappij kunnen innemen. »Met uwe hulp zal de dienstvervanging ophou den te bestaan. »Met uwe hulp zal de zoon den vader overtuigen, dat Neerland kan en moet verdedigd worden, niet alleen door de armen, maar door al zijne zonen. »Met uwe hulp zal de onbekendheid met het krijgswezen en dientengevolge de onverschillig heid en onbemindheid verdwijnen. »Met uwe hulp zal de drang tot het aanbrengen van verbeteringen in de strijdkrachten en strijd middelen uit het gansche volk opgaan en niet meer zooals nu uit eene enkele klasse, wier stem menigmaal die eens roependen in de woes tijn is. »Met uwe hulp zal de zoon weigeren den wil zijns vaders op te volgen, als deze hem een plaats vervanger aanbiedt. Hij zal de plaats willen in nemen, die het eer-, plichts- en rechtsgevoel hem aanwijzen. »Met uwe hulp zal er een einde komen aan de vernederende beoordeeling, die ons leger in bui- tenlandsche geschriften meermalen te beurt viel; zullen onze miliciens daar niet meer te boek staan voor een troep jeneverdrinkers. »Met uwe hulp zal het leger kunnen worden de kern der natie, die niets liever wenscht dan vrede, maar ook tot eiken prijs vast besloten is, het vaderland met alle kracht die in hen is te verdedigen. »Met uwe hulp zal het rechtsgevoel in onze jongelingschap meer ontwaken". De schrijver herinnert aan ons roemrijk verle den, aan den worstelstrijd der Transvalers en aan den krijgshaftigen geest der Tyrolers. Gelooft men, »dat er menschen zijn, die er vermaak in vinden een rnensch dood te schieten of' in stukken te hakken? Neen, noch de Transvalers, noch de Tyrolers, noch de Nederlanders willen dat. Weet gij wat ze willen? Zij willen hun boterham, die zij zuur verdiend hebben, eten op het uur dat zij verkiezen en op de plek, die zij bewonen. Zij dulden daarin geen ongepaste en ongevraagde bemoeiingen van vreemden. En als die vreemden nu toch ongevraagd zich komen aanmelden om veranderingen aan te brengen, dan wijzen zij die hulp af, en nemen tegelijk de buks ter hand, tot bewijs dat het ernstig ge meend is. „Ziet, dat doen de Transvalers, de Tyrolers en een gedeelte der Nederlanders. Zou het niet wenschelijk zijn dat allen het deden?" Met die vraag komt de schrijver tot zijne slot som, dat het aankweeken van een billijker waar deering van ons leger het Nederlandsehe volk zal leiden tot een heter besef van hetgeen de plicht der vaderlandsliefde vordert en ten laatste een einde maken zal aan het vernederend en ontzenu wend stelsel der plaatsvervanging voor den mili tieplicht. Het doet goed, dit met warme overtuiging en geestdrift geschreven woord te lezen. Bij de lectuur der brochure in haar geheel leert men den gedachtengang en de bedoelingen des schrij vers beter kennen dan uit de losse deelen, welke wij konden overnemen, mogelijk is. Een beleefd verzoek van een milicien aan alle onderwijzers in Nederland, is de titel van 't vlugschrift. Men schrijft ons uit Hansweert De stoombootdienst van Ylake op Walzoorden heeft reeds tot menige op- en aanmerking aan leiding gegeven, welke echter nog tot geen ver* betering geleid hebben. In het slot der aankondiging betreffende de regeling van den zomerdienst WalzoordenYlake wordt gezegd»ter voorkoming van oponthoud in de schutsluis te Hansweert, zal het vervoer van daar tot Ylake en omgekeerd per rijtuig geschieden." Nog niet lang geleden evenwel kwam het voor dat de boot, te 1 uur van Ylake komende, door te hoog water niet kon uitschutten, welke om standigheid te voorzien was. Hierdoor lag de boot nog te 4 uren in de schutkolk. Alzoo drie uren oponthoud, natuurlijk met verlies van de 3 uren naar Walzoorden. Waarom nu niet altijd een rijtuig klaar gehou den bjj elke aankomst en vertrek der boot, aan den steiger in de buitenhaven, het zekerste middel om alle oponthoud te voorkomen Op die aankondiging valt nog meer aan te merken» Er wordt gezegd »de boot die te 1 u. n. m. van Walzoorden vertrekt, correspondeert op den trein naar Ylissingen, die te 12.57 te Ylake aankomt." Dit is dus 3. min. vroeger dan de boot van Wal zoorden afvaart Dit alles overwegende, vraagt men zich af of gedeputeerde staten van Zeeland dan nimmer het besluit zullen nemen om dezen goed gesubsidieerden dienst zoodanig te doen regelen dat daarop niets aan te merken valt. SKierikzee, 22 Juni. Vrijdag den 30 Juni a. zal alhier in het societeitslokaal van den heer Vermunt de 39e algemeene vergadering der Onderwijzersvereeniging in het arrondissement Zie- rikzee gehouden worden. Deze vergadering zal opgeluisterd worden door eene tentoonstelling van schoolmeubelen, door den heer Buijs, eigenaar van het Schoolmuseum te Rotterdam. Behalve de ge wone huishoudelijke zaken, zullen de volgende onderwerpen behandeld worden A. Vergelijkend overzicht der wet van 1878 met die van 1857. (Inleider de heer Oosterman te Zierikzee). B. Hoe heeft men te denken over het meer en meer in gebruik gekomen illustreeren van school boeken. (Inleider de heer Bastmeijer van Zierikzee). Tevens zal er een wedstrijd van onderwijzers, ook met hoofd-akte, gehouden worden, in het voordragen van een dichtstuk of een gedeelte daarvan. Hoofdplaat, 22 Juni. Met den aanvang dezer week is men met kracht aan het werk ge gaan aan den te bestraten weg naar den Nieuw- landschen molen. In weinige dagen is meer dan eene gansche lading, ongeveer 50 duizend keien, vervoerd, terwijl de bedding, reeds met zand ge vuld, voor die keien in gereedheid gebracht is. De keuring der keien heeft echter nog niet vol ledig plaats gehad, doch de soliditeit van den leverancier der keien en die der aannemers van 't werk, doet met gerustheid den uitslag afwachten. Het wreedaardige schieten op levende duiven is op het schiet-terrein te Hilversum vervangen door een kunstmatig bewegende duif als schijf te nemen. Moge deze uitvinding de invoering van het lafhartige uitheemsche duivenmoorden op onzen vaderlandschen grond voorgoed beletten Onschuldig als de duive" verklaart het Dagblad geweest te zijn met zijne verwijzing naar den koning, als de boven alle partijen verheven macht tot oplossing van staatkundige crisissen. (Zie M. Ct. van 22 dezer). Slechts eene herinnering aan art. 73 der grondwet heeft de redactie bedoeld. Weder zou het Handelsblad kunnen vragen wat beteekent die herinnering Indien alleen eene verwijzing, dan is zij volkomen overbodig, want ieder weet dat wij een koning hebben, die boven de partijen staat en ministers benoemt naar wel gevallen." Wordt er echter mede te verstaan ge geven, dat de koning ministers zou kunnen her noemen zonder te rade te gaan met de vraag of die ministers het land kunnen regeeren in overleg met de staten-generaal zooals zjj zjjn samengesteld, dat is met de in hun boezem bestaande politieke partijverdeeling, dan is de verwjjzing in strijd met de beteekenis der grondwet en bedoelt zij een terugkeer, zooals het Handelsblad reeds gezegd heeft, »tot de absolute, of de bijna absolute mo narchie." Blijkens het jaarverslag der Mi> tot bevordering der toonkunst, die gisteren te Amsterdam haar algemeene vergadering hield, telt zij 17 afdeelin- gen, te zamen met 3915 contribueerende leden, derhalve 153 meer dan het vorig jaar en het hoogste cijfer dat tot dusverre bereikt is. Het aantal kunstenaars en weduwen, die onder stand ontvingen, bestond uit 20. Het ledental der zangvereenigingen vermeerderde met 263, welke vermeerdering voornamelijk aan het oprichten eener zangvereeniging te Zierikzee met 83 leden, en de vermeerdering in de afdee- lingen Utrecht 37, 's Gravenhage en Haarlem elk 30, Amsterdam 29, Leiden 12 enz. is toe te schrijven. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Muziek geschiedenis neemt in bloei toe; in den loop van het jaar werden door haar uitgegeven: een deel Bouwsteenen, eenige Oud-Nederlandsehe Danswijzen, bewerkt voor klavier, vierhandig, door J. C. M. van Riemsdijk, terwijl nog verschillende werken ter perse zijn, waaronder enkele van zeer groot belang, b. v. de Pathodia Sacra e profana van Christiaan Huijgenseenige vierstemmige Psalmen van J. P. Sweelinck en meer anderen. Eene eerepremie naar aanleiding van voor het eerst uitgevoerde werken van Nederlandsehe com ponisten" is toegedacht aan den heer Fr. Gerns- heim te Rotterdam, voor zijn werk Agrippina. Men deelt aan het Batav. Hbl. mede, dat voor stellen tot uitbreiding der legerformatie met twee veldbataillons, bestemd- voor de vaste bezetting te Atjeh, in behandeling zijn. De twee thans in Atjeh aanwezige veldbataillons zullen dan naar hunne garnizoenen op Java terugkeeren. Voor het verpakken, het verzenden, enz. van goederen, bestemd voor de internationale koloniale tentoonstelling te Amsterdam, is door de Ned. Indische regeering eene som van 55000 beschik baar gesteld. In den gemeenteraad van Rotterdam is gisteren door burgemeester en wethouders voorgesteld goedkeurend ie beschikken op het verzoek eener commissie tot oprichting van een gedenkteeken ter eere van den heer Stieltjes op het Noorder eiland. Ook werd aangenomen het voorstel om een leening van vijf millioen te sluiten door middel van een consortium uitde Botterdamsche Bank, de Amsterdamsche Bank en de bankiershuizen Jolles en O., Oijens en O., Wertheim en Gom- pertz en Wurfbain en O. De Javasche Courant maakt melding van het epidemisch karakter der cholera te Padang. De ziekte schijnt plotseling een ernstig karakter te hebben aangenomen. In de gevangenis en onder de inlandsche be volking der hoofdplaats hebben zich vier gevallen voorgedaan, alle met doodelijken afloop. Bali, Lombok en omliggende eilanden zijn tot een residentie verheven. Tot nu toe was de resi dent van Banjoewangie gecommitteerde voor de zaken van Bali en Lombok, terwijl op het eiland Bali twee afdeelingen lagen van de residentie Banjoewangie, namelijk Boeleleng en Djembrana, in de eerste van welke alleen een ass.-resident gevestigd was. Thans wordt het gedeelte der residentie Ban joewangie op Java met de aangrenzende residen tie Besoeki samengesmolten. In de residentie Bali en Lombok worden de landschappen Boeleleng en Djembrana onder rechtstreeksch bestuur van het gouvernement ge bracht, ofschoon rechtspleging en godsdienst op den ouden voet gelaten worden. Ook in de land renteheffing, deels in natura, en de daaraan ver bonden inkomsten der mindere hoofden en be ambten, en de kosten der groote jaarljjksche offerfeesten zal geen verandering gebracht worden. In de afdeeling Boeleleng zal de resident van Bali en Lombok met een controleur gevestigd zijn, in de afdeeling Djembrana een controleur. De residentie Bali en Lombok zal tot de buitenbezit tingen behooren. De reorganisatie zal een hoo- gere uitgave 'sjaars van ƒ28,920 meebrengen, wat betreft de bestuursuitgaven. De Gouv.-Generaal van Ned. Indië is ziek en vertoeft met zijn familie te Tjipanas in de Pre- anger. Naar men zegt, lijdt de landvoogd aan graveel en zou er zelfs sprake van zijn, dat bjj bjj niet spoedige beterschap naar het vaderland zou terug keeren. IUoetinge» 22 Juni. In de heden alhier gehou den vergadering der Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Z. en N.-Beveland is besloten, zich tot het eerlang te Wageningen bijeen te komen landhnishoudkundig congres te wenden, in zake de samenstelling van het jaarlijks door de gemeente- besturen in te zenden landbouw-verslag, waarom trent de vereeniging in eene vorige vergadering een adres tot de regeering gericht heeft, om dit werk voortaan aan speciale commissiën van deskundigen op te dragen. Daarna kwamen de vier voor deze vergadering uitgeschreven vraagpunten aan de orde. M'. J. G, de Witt Hamer bracht advies uit omtrent de viaagof de rechter eene strafverordening door Burg. en Weth. of door den burgemeester, of, in opdracht van den commissaris des konings door een ander college of persoon vastgesteld, bij overtre ding van een harer voorschriften moet toepassen? Rapporteur beantwoordde deze vraag, voor hem was het er geene bevestigend. De wet schrijft voor welke autoriteit uitvoering aan de wetten, dus ook aan de gemeentewet, wat betreft hare bepalingen omtrent het vjjfjarig herzieningsrecht der strafverordeningen, moet geven, indien de raad, of Burg.- en Weth. in gebreke blijven. Het feit, dat alsdan het in art. 173 voorgestelde for mulier niet gevolgd wordt, kan den rechter niet nopen de verordening buiten toepassing te laten. Dit formulier is sacramenteel alleen dan, wanneer de herziening op de gewone wijze, d. i. door deft raad, is tot stand gebracht,

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1