BUITENLAND. Laatste Berichten Ingezonden Stukken. Eigen Hulp. Zeetijdingen. Handelsberichten. 7erkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Provinciale Staten. Algemeen Overzicht. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. de beide Vlaamsche belden, die volgens sommigen tot geschiedenis behooren, volgens anderen tot de legende, zal bestaan uit een bronzen groep op een steenen voetstuk. Waarschijnlijk zal het geplaatst worden op de groote Markt te Brugge. James van Heise, timmerman te Newark, bijgenaamd »de beul" wijl hij reeds dertien dood vonnissen heeft voltrokken, heeft uit Washington het aanbod ontvangen om Guiteau ter dood te brengen voor 200 dollars. Hij antwoordde dat hij bereid was, doch alleen tegen hooger loon en op voorwaarde dat gebruikt zou worden een schavot van zijn eigen vinding. Prins Bismarck is eergisteren morgen naar Varzin vertrokken, waar hij eenigen tijd zal ver toeven, wijl zijne dokters hem voor dit jaar de badkuur te Kissingen, welke hij sedert eenige jaren volgde, hebben afgeraden. *'s Gtravenliage. Het tijdstip der te houden wedrennen onder Wassenaar is thans op den 17 Augustus a. bepaald. In het huis Halfwege in de gemeente Vrouwe polder is gisteren, in het openbaar, te koop aange boden: de hofstede genaamd Het huis Halfwege, met daarbij behoorende Herberg, in de gemeente Vrou wepolder aan den Veerschen weg, ter grootte van 54 a. verkocht voor 2925 46 a. 10 c. a. bouw land liggende in de gemeente Vrouwepolder, ver kocht voor f 567.5042 a. 30 c. a. weiland al daar, verkocht voor 428,501 h. a. 64 a. 20 c. a. weiland aldaar, verkocht voor ƒ2007,50; 34 a. 80 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 300 39 a. bouwland aldaar, verkocht voor 315 46 a. 30 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 402 2 h. a. 83 a. 40 c. a. bouw- en weiland aldaar, verkocht voor 305068 a. 90 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 885 9 a. 90 c. a. bouw land liggende in de gemeente Veere, verkocht voor 190.2597 a. 90 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 995 3 h. a. 41 a. 50 c. a. bouw en weiland aldaar, verkocht voor ƒ3731.50; 69 a. 10 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 721 1 h. a. 13 a. 90 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 1250; 2 h. a. 96 a. 80 c. a. bouw-en wei land aldaar, verkocht voor ƒ2249. 22 Juni des morgens te 8 uren. Wind- Toe Tein N A ill E N Ba- DEK rom. stand PLAATSEN. stand: richt. kracht. lacht. tuur. Cels. Delfzijl 760.6 ZO 1 helder 18 Groningen 761.3 ZO 0 bew. 17 Den Helder 760.1 zo 0 bew. Vlissingen 759.9 z 1 1. bew. 20 Maastricht 760.9 zw I betr. ai Eene depressie bevindt zich ver en W. waarts van ons. De barometerstand in 'tcentrum ervan is 755 m.m. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en NO. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. G. 2.7 V. heden morgen 8 G. 2.0 Y. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half een 759.6 m. m. Verwacht Zuidel. wind, goed weder en nu en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 2L Juni. 's avonds 11 uren 01 gr. 22 a 's morgens 8 uren 68 gr. 's middags l.nur 78 gr. 's avonds 5 uren 73 gr. 1''. Bij het voorstel van ged. staten van Zeeland om aan de Ambachtsschool te Middelburg een jaar- lijkseh subsidie van 500 gedurende 5 jaren te verleenen, is de voorwaarde gesteld, dat ook dooi de gemeente Middelburg eene jaarlijksche bijdrage van gelijk bedrag worde gegeven. Aan het subsidie van 300 aan de Ambachtsschool te Zierikzee willen ged. staten de voorwaarde ver binden dat de gemeente door eene bijdrage van 200 van hare belangstelling doe blijken. Bij de voorgestelde verhooging met 300 van het subsi die aan de Ambachtsschool te Goes is de voorwaarde gemaakt dat een gemeentelijk subsidie van ƒ400 en eene jaarlijksche bijdrage van het burgerlijk armbestuur van 200 's jaars aan die inrichting verzekerd blijven. Door den heer A. Nijssen, wethouder en land bouwer te Kapelle, is, met het oog op den min gunstigen toestand waarin tegenwoordig de land bezitters en landbouwers verkeeren, een adres ge richt aan de staten waarbij hij een subsidie vraagt tot het nemen van proeven op het gebied dei- zuivelbereiding. Het is, zegt adressant, als een onbetwistbaar feit aan te nemen, dat de landbouwer in Zeeland in de laatste jaren zeer gedrukt is geworden door on gunstig weder, betrekkelijk lage marktprijzen en vooral ook door het niet wetenschappelijk of niet wetenschappelijk genoeg bewerken van den grond en van de directe of indirecte voortbrengselen daarvan. Na erop gewezen te hebben dat door het aan voeren van enorme massa's granen uit Amerika en Australië de vrachtprijzen in Zeeland zoo gedaald zijn, dat de pachtsommen óf te hoog zijn opgedre ven of niet in evenredigheid staan tot de koopprij zen der gronden, herinnert de adressant eraan dat bij de veeteelt en het voortbrengen van zuivel producten in deze provincie alles is gebleven zoo als het voor honderd jaren was en dat voor de vere deling van veesoorten bijna niets, voor verbetering van zuivelbereiding volstrekt niets gedaan is. Het mag dus in het belang van grondeigenaren, land bouwers, neringdoenden, kooplieden, ja van bijna de geheele provincie gerekend worden, indien po gingen worden aangewend om den toestand dei- landbouwers minder drukkend en gevaarlijk te doen zijn. Adressant heeft zich daarom de vraag gesteld »is bij wetenschappelijk bereiden van boter en kaas, voor den grooten en kleinen landbouwer en veehouder de gelegenheid geopend meerdere op brengst van Stjne landerijen en arbeid te verkrijgen, dan met de tot heden gebruikelijke wijze van landbouwen en veehouden Naar zijne meening kan die vraag alleen worden beantwoord na het nemen van afdoende proeven op tamelijk groote schaal, welke proeven echter voor een enkel persoon te veel geld kosten om die zonder subsidie te ondernemen. De heer Nijssen zou twee, elk op zich zelfstaande proeven wenschen te nemen, nl. 1° de Deensche boterbereiding (Schwarz-methode) verbonden met de vervaardiging van magere kaas, en 2° het maken van vette kaas, (zgn. Edammer). Iedere proef wil hij nemen met ongeveer 30.000 liter melk, de waarschijnlijke opbrengst van 20 melkkoeien, van 1 Mei tot 31 October. Blijkens eene in het adres opgenomen begrooting zouden de uitgaven voor de boterbereiding volgens Schwarz-methode 3535 bedragen, tegen eene ont vangst van 2608, dus een tekort van 927. Op de kaasmakerij zal bij eene uitgaaf van 2795 en eene ontvangst van 2284.50 het tekort 510.50 bedragen. Met nog eenige onkosten komt adres sant tot een tekort op beide proefnemingen van 1655. Bij de berekening is aangenomen dat de wei en karnemelk niet worden verkocht, doch gebruikt tot het voederen van varkens, waarop, bij de gegeven hoeveelheid melk, eene winst van 360 zou te behalen zijn. Op de aangevoerde gronden vraagt de heer Nijssen voor zijne proefnemingen een subsidie tot het bedrag dat de staten zouden geschikt achten. Gedeputeerde staten stelden dit adres in Januari in handen van het hoofdbestuur der M0 t. b. v. I. e. v. i. Z., dat echter nog geen advies uitbracht, waarom gedep. staten voorstellen in deze zomer vergadering nog geene beslissing over het adres te nemen. De begrooting der enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven van de provin cie Zeeland voor den dienst 1883, in ontvang en uitgaaf 418.495.37§ bedragende, is als volgt geraamd Inkomsten. Hoofdstuk I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 57.272,06. Hoofdstuk II. Opbrengst van belastingen en heffingen 303.535.911 (32 opcenten op de be lasting op de gebouwde eigendommen ƒ49.112.82; 32 opc. op die van de ongebouwde eigendommen f 150.883.99, 24 opc. op de personeele belasting ƒ90.569.101). Hoofdstuk III. Baten en opkomsten uit voor werpen aan de provincie toebehoorende 3420. Hoofdstuk IV. Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten 54.267.40 (teruggaven van rentelooze voorschotten 46.129.90). Hoofdstuk Y. Buitengewone ontvangsten Nihil. Uitgaven. Hoofdstuk I. Jaarwedden en vergoeding voor reis- en verblijfkosten 41.520. Hoofdstuk II. Kosten van het aanleggen en onderhouden van provinciale werken en wegen ƒ45.607. Hoofdstuk III. Onderhond aan provinciale eigendommen en daarop verschuldigde lasten ƒ178.70. Hoofdstuk IV. Renten en aflossingen van aan gegane geldleeningen 113.960. Hoofdstuk V. Kosten van het Prov. blad en van andere ten behoeve der provincie gedrukte stukken 4900. Hoofstuk VI. Kosten van verpleging der arme krankzinnigen 5000. Hoofdstuk VII. Uitgaven door bijzondere wet ten aan de provincie opgelegd 120.300, (ƒ110.000 aandeel der provincie in de tegemoetkoming aan de calamiteuse polders). Hoofdstuk VIII. Andere uitgaven 62.250 (ƒ11000 subsidie voor den stoombootdienst tus- schen Walzoorden en Vlake; ƒ31500 voor in standhouding van den stoombootdienst op de Wester-Schelde 12000 subsidie voor de spoor bootmaatschappij). Hoofdstuk IX. Onvoorziene uitgaven ƒ24.779,675 De begrooting der kosten van het provinciaal bestuur, voor zooveel het rijksbestuur is, zijn als volgt begroot Jaarwedden en schrijfloonen 48050 bureau en lokaalbehoeften, drukwerk enz. ƒ10798; Reis-en verblijfkosten 3800, te zamen 62648. Conferentie of niet Gisteren heette het nog algemeen dat de zes mogendheden heden, in hunne gezanten belichaamd, zouden bijeenkomen om zich te constitueeren, en men vertelde er reeds bij dat alle besluiten der gezanten zouden zijn ad referendum, dat is dat zij geene internationale rechtskracht zouden erlangen voor alle betrokken regeeringen de handelingen harer gevolmachtig den hadden goedgekeurd. Bij het reeds aange kondigde programma voegde men nog de voor zorgen tegen herhaling van dergelijke gebeurte nissen in Egypte en het stellen van waarborgen daartegen. Terwijl men dus reeds bezig was de taak der- conferentie uit te breiden, ontving de gewoonlijk wèl ingelichte Indépendance het bericht uit Parijs, dat de Porte nogmaals bij de mogendheden had aangedrongen op uitstel der conferentie, wijl het in Egypte reeds beter ging en het land spoedig geheel en al zou zijn tot rust gebracht. Volgens den Parijschen berichtgever zouden echter de mogendheden volharden in het eens opgevatte plan en de conferentie willen doorzetten. Maar uit Weenen werd aan hetzelfde blad geseind dat de vier regeeringen, te Petersburg, Weenen, Rome en in het den toestand beheerschende Berlijn, na de stellige weigering der Porte, aan het aarzelen zijn geraakt en waarschijnlijk nadere voorstellen van de Westersche machten zullen vragen. Dat wil dus zeggen dat de Porte gewonnen spel zou hebben, en dit komt ons niet onwaar schijnlijk voor door de berichten uit Berlijn. Aan de Köln. Zeitung seint men vandaar of, om ons juister uit te drukken, het Berlijnsche deel dei- redactie schrijft: »Uit Egypte komen onverwachts gunstige berichten. De orde schijnt volkomen hersteld te zijn, en de beloften der regeering zijn van dien aard dat hare veivulling waarschijnlijk recht zal doen aan de wenschen van Engeland en Frankrijk, die echter hun eischen wat lager hebben moeten stellen. De bijeenkomst der con ferentie verliest daardoor aan waarde, want de Porte kan haar een fait accompli voor de voeten werpen." Zoo vond men gisteren middag in Ber lijn de conferentie onnoodig en doet zich wederom een blijk aan ons voor, welk eene sympathie er bestaat tusschen de Duitsche regeering en de Porte. Het nieuwe Egyptische ministerie bestaat uit acht leden, waarvan alleen Ragheb pacha, de president, een administrateur die in vroegere hooge betrekkingen geen roep van onbaatzuchtig heid naliet, en Arabi ons belang inboezemen. De andere pacha's heeten Hassan, Ali of hoe pacha's meer mogen heeten. Zij zullen geen van allen eene uitkomende rol spelen. Van meer belang is het programma der partij. In de eerste plaats wil zij eene algemeene amnestie voor politieke misdrijven, behalve voor die welke den llen Juni te Alexandrië zijn gepleegd. Dan moet Egypte voortaan parlementair worden geregeerd en moet de minister van buitenlandsche zaken onafhankelijk zijn van de tusschenkomst der consuls en recht streeks mogen correspondeeren met de buiten landsche regeeringen. V olgens den TVmes-correspondent zouden de nieuwe ministers het voornemen koesteren om eene agitatie te bevorderen, waarvan de afzetting van Tefvik in elk geval het einde zou moeten zijn. De nieuwe ambtenaren zijn de gehoorzame dienaars van Arabi, en zullen den Fransch-Engel- schen invloed zooveel mogelijk tegenwerken, nu en later. De sultan steunt op hun optreden zijn betoog dat de rust hersteld en de conferentie on noodig is. Men ziet duidelijk hoe volkomen de Westersche diplomatie voor het oogenblik de partij heeft verloren. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis ver klaard dat de wijziging van het reglement van orde (de cloture) aan de regeering zoo gewichtig voorkomt, dat zij geen wettig middel ongebruikt zal laten om haar nog in deze zitting afgedaan te zien. Als de leden bedenken wat er nog aan de Iersche wetten te doen is en hoeveel moeite de cloture zal kosten, zal hun de schrik om het hart slaan voor de geneugten der groote vacantie. In elk geval is het te wachten dat na de beide Iersche wetten de leden wat rust zullen verkrijgen, tot October en langer niet. In gewone omstandig heden gaat de kamer van Juli tot Februari uiteen. Men is te Parijs benieuwd wat de senaat met de wet op de echtscheiding zal doen. De clericale bladen zijn reeds bezig de groote trom te roeren om de slaperigen wakker te maken. »Niet ge noeg, riep er een uit, dat de republiek onze altaren dreigt te bezoedelen, zij bevlekt ook ons huis. Doch laat zij oppassenhet Christelijk Frankrijk heeft zijne oude leuzepro aris et focis, voor haarden en altaren, niet vergeten." En dat misbaar wordt gemaakt van eene wet, die de vrouw wil losmaken van den man die haar mis handelt, den man niet voor zijn leven gebonden laten aan de vrouw die den hoogen plicht dei- echtelijke trouw met voeten treedtEn omge keerd. Zonderlinge zedeleer houdt dat slag van lieden erop na. De regeering gaat kalm door met de invoering der nieuwe schoolwet. In tegenspraak met de houding der Belgische geestelijkheid, heeft de Fransche dadelijk beproefd van de voor haar gun stige bepalingen der wet gebruik te maken en benoemingen aangenomen in de gemeentelijke schoolcommissies, die belast zijn met het surveiller et encourager la fréquentation des e'coles. De pas toors wilden uit die woorden een toezicht op het onderwijs putten, maar de minister heeft in eene circulaire duidelijk uiteengezet dat het de bedoe ling der wet is het onderwijs volslagen vrij te houden van elke aanraking met bedienaren van eenige godsdienstige belijdenis. Mijnheer de Redacteur. Ik ben zoo vrij UEd. een klein plaatsje te ver zoeken voor het onderstaande, UEd. bij voorbaat daarvoor dank zeggende. Quasi vir unus (als éen man) gelijk de Vulgata zegt, treedt het loodspersoneel op om de beschul diging, den heer Spanjaard naar het hoofd ge worpen, in den bewusten open brief van E. 11., in ontvangst te nemen, te meer, daar ook wjj zijdelings daarin worden aangevallen onder de met takt gekozen woorden »ter wille often believe van zijne superieuren". Ik vind de verdediging, voorkomende in uw blad n° 142. zeer mooi en stem daarin mede wat betreft het eerste ingezon den stukhet tweede kom ik echter eens even op terug. Prachtig is het van de onderteekenaars (leden van Eigen Hulpte zeggen waarom en waarvoor zij lid geworden zijn en blijven, immers de voordeelen aan dat lidmaatschap verbonden vloeien in eigen kas. Maar lieve vrienden, als wij nu eens allen lid werden van E. H., wat toch zou er dan terecht komen van de loods- en schip- persweduwen, die hun echtgenoot verliezen en dan met kinderen achterblijvende, hun toevlucht in winkelnering trachten te zoeken Vulpes foveas habent et volucres coeli nidosego autem non habeo ubi caput reclinem, roepen weduwen en weezen van het geheele loodspersoneelvan roeiers tot schippers le kl. toe, daar de roeiers in het geheel geen en de loodsen zeer weinig pen sioen nalaten voor hunne vrouwen en kinderen, en dat wel werkelijk personen die schatten helpen storten in de staatskas. Wie herinnert zich niet dien Pinksterstorm van 1860? Mijn vader (zeeloods) verloor zijn leven in dien storm, liet mijne moeder met vier kinderen, de oudste 6 jaren, achter. Wat was haar toe vlucht Winkelneringen daarom M. d. R. doordien ik zelf het zuur en zoet heb gesmaakt van dien tijd, ben en word ik ook geen lid van Eigen Hulp en ik ben overtuigd dat verreweg het grootste deel van het loodspersoneel met mij in zal stemmen en gaan bij weduwen. Al kost het meer en al passeert dat 3 ja zelfs 4 handen, wij kunnen die kleine schade, die wij daardoor lijden, wel dragen en smaken tevens het genoegen dusdanige vrouwen het leven te verlichten. Durus est hic sermo et quis potest tuin audire. Vlissingen, UEd. Dw. Dienaar, 19 Juni 1882. B. G. BALJÉ Jr. Ned. Zeeloods. (Eene opheldering van den schrijver geeft ons aanleiding tot de veronderstelling, dat hij zijne Latijnsche aanhalingen aan den Nederlandschen tekst der Vulgata ontleend heeft, vermoedelijk denkende zijn betoog daardoor te versterken. Aangezien wij alleen zekerheid verlangden van met geen ondergeschoven stuk te doen te hebben, was daarmede onze bedenking weggenomen en hebben wjj het opstel, na de noodige taalkundige verbeteringen, eene plaats gegeven. Red.) Vlissing-en, 22 Juni. Binnengekomen het Eng. stoomschip Shuay Dagone, gezagv. Acocka) van Londen. Oostbueg, 21 Juni. De aanvoer bestond heden bijna uitsluitend uit tarwe, waarvoor nog al vraag bestond en daardoor ruim vorige prijzen konden worden bedongen. Gerst veel lager verkocht. Van de overige artikelen werden alleen eenige partijtjes verkocht voor dadelijk gebruik, tegen onveranderden koers. Men kochttarwe voor ƒ8.50, ƒ9, ƒ10, enkele ƒ11; rogge ƒ7.50 a 7.75wintergerst 7.50 a 8, zomergerst 6.75 ƒ7; haver 3 a 4.75paardenboonen 6.50 a 7.50erwten 8 a ƒ9. Middelburg, 22 Juni. De aanvoer van heden was zeer klein en bijna alleen tarwe en geheel uit Walcheren. De handel was gering en de no teering is Walchersche tarwe 10, 10.25 a ƒ10.50; rogge ƒ7.90 ƒ8; bruine boonen ƒ10, 10.25 a 10.50. De overige artikelen zijn te beschouwen als opgeruimd. Raapolie 33, patentolie 35 per vat op 6/w. coulant 1 korting. gemiddelde marktprijzen. Versclie boter 0.86 a 0.94; eieren per 100 stuks 3.30. Middelbueg, 22 Juni. Raapolie 33.—, pa tentolie 35.—lijnolie op zes weken, zachte lijnkoeken harde dito per 104 stuks. Bergen op Zoom, 22 Juni. Puike jarige witte tarwe 11.a 12.nieuwe dito 10.50 a 12.10 mindere 7.a 10.30 roode 7,a 11.rogge 7.50 a 8.boekweit 6.a nieuwe dito 7.a 7.75; zomer gerst 5.90 a 7.haver 8.a 9.— kookerwten 8.— a 8.90paardenboonen 7.a 7.75; kanariezaad ƒ8.50 a ƒ10. bruineboonen 8.a 11.witteboonen 7.40 a 12.— duivenboonen 8.25 a 8.75 koolzaad 11.50 a 12. Suiker flauw nominaal 27op 88 graden; me. lassen onveranderd; boter per stuk 0.75; j kilo 0.57eieren per 26 stuks 0.85. Amsterdam. 21 22 STAATSLEENINGEN. Juni. Juni. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/s pet. 683/s 681/s dito dito dito .3 81% 813/jq

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3