Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. koffiehuizen vernield werden. Ook moeten er in de Rue des Soeurs winkels zijn leeggeplunderd, voor het Fransche consulaat werd nog eene open bare demonstratie gehouden. «Eindelijk kwamen de troepen, die niet veel haast maakten, erbij en herstelden de rust. Van hier (Kalro) zijn nog gisteren avond troepen en regeerings-commissarissen naar Alexandrië gezon den, en is men voor geen herhaling van dergelijke tooneelen beducht. Ik had rnjjn revolver al ont laden, maar ben thans opnieuw gewapenddoch voor het oogenblik althans bestaat hier in Kaïro voor ons Europeanen geen gevaar." De eerste uitvoering in Nederland, door het Amsterdamsch studenten muziekgezelschap J. Pz. Sweelinck, gegeven van La Damnation de Fausl van Berlioz, mag als eene gedenkwaardige gebeur tenis op muzikaal gebied beschouwd worden. De N. Rott: Ct., ook hier vooraan, waar het de bevordering der kunst in den besten en waren zin betreft, geeft reeds in haar tweede blad van heden een verslag, vol waardeering, van deze uit voering die gisteren avond plaats had. «Aan het studenten-muziekgezelschap, zegt zij, welks bestaan pas van 21 September '78 dagteekent, en aan den wakkeren feestdirecteur Daniel De Lange vóór alles een woord van waar deering, voor het stoute plan om de dramatische legende van Frankrijksgenialen musicus ten gehoore te brengen. Was daar moed noodig om het werk te aanvaarden, niet minder werd er aanhoudende en gestrenge studie vereischt om tot het eigen aardig karakter van zulk eene grootsche compositie door te dringen en haar zoo zuiver mogelijk terug te geven. Krachtig was zeker de medewer king van ruim vijfhonderd zangers en zangeressen en van de Amsterdamsche orkestvereeniging, maar hoeveel te zwaarder werd daarmede de eisch van éenheid onder allen te verkrijgen. Hier mag zelfs geen in magnis voluisse sat est ook der wel willendste critiek het zwijgen opleggen. Dubbel gelukkig achten wij het daarom, met éen woord de uitvoering te mogen noemen en roemen. «Het orkest maakte zich niet minder verdienste lijk dan het koor en de solisten. In onze gedachten vlochten wij een lauwerkrans na het hooren van den pittigen, breeden Hongaarscken marschbij de geheele zevende afdeeling, aanvangende met het sylfenkoor en met het volgend pianissimo van het ballet; bij den aanvang van het derde deel van de verzuchting van Fanst, en niet het minst bij de hellevaart. In de vergadering der provinciale staten van Limburg zal o. a. behandeld worden een voorstel van m'. J. Clerx c. s., tot afschaffing van de tollen op de openbare wegen in die provincie. In af wachting dier opheffing, wordt tevens voorgesteld nu reeds, in 't belang van den landbouw, uitge breider vrijstelling van tolrecht teverleenen en te bevorderen. De heer A. J. Dieperink, M. D., gevestigd in Zuid-Afrika, bestrijdt in het Utr. Dbl., uitvoerig, op grond zijner persoonlijke ervaring en waarne mingen, alle plannen van landverhuizing uit Nederland naar de Transvaal. De slotsom van zijn betoog luidt aldus: «In gemoede kan ik niet aanraden vooralsog naar de Zuid-Afrikaansche republiek te verhuizen. Men wachte liever tot het land de eerste ontwik kelingsperiode is doorgeworsteld. Wanneer er behoorlijke middelen van gemeenschap gemaakt zijn, betere wegen zijn aangelegd en bruggen zijn gebouwd, wanneer het land tot rust is gekomen en een vast bestuur is gevestigd, dan kan het anders en beter worden. «De eenige emigranten, die eene zekere kans van welslagen hebben, zijn werkzame en beschaafde menschen, die eenig vermogen bezitten. Die kier met geld komt, kan hier veel geld verdienen, doch hij behoeft zich niet te begeven naar Afri ka's wildernissen; hij blijve in de oude kolonie en liefst zoo dicht mogelijk bij de Kaapstad. Daar vindt hij eene beschaafde omgeving, goede wonin gen, een aangenaam klimaat, eene schoone natuur en hij kan zich de vereischte gemakken des levens verschaffen. Als landbouwer, wijnboer, koopman, ik toegegeven en ook dusdanige schikkingen ge maakt hebben. Zonder dat men hierop aandrong dacht ik er niet eens om. Zaken lieten mij over het algemeen koud. Van zijne komst op Lisles- park af heb ik hem echter steeds als zoodanig beschouwd." De heer De Lisle wachtte. Hij zag, dat Viola van het hoofd tot de voeten beefde, en teeder vroeg hij haar «Kind, doet het u te zeer aan? Wilt gij het slot van hetgeen ik u te zeggen heb liever later hooren Veel heb ik wel niet hierbij te voegen en gaarne zoude ik u ook het overige zeggen, daar dit juist u betreft. Kunt gij het ver dragen »Ja," fluisterde Viola, «zeg mij allesik luister." En de heer De Lisle vervolgde «Ruim twee jaren na mijns vaders dood kreeg ik een brief van Godfried. Deze trof mij diep hij meldde mij, dat Beatrix gestorven was, nadat zij het leven aan eene dochter geschonken had. Hij schreef verward. Hij dacht dien slag niet te overlevenhij vreesde waanzinnig te worden, hij smeekte mij tot hem te komen. Oogenblik- kelijk vertrok ik. «Dat eerste onderhoud en die ellende kan ik u niet schetsen. Uw vader was de schim van het geen hij geweest was. Zes jaren van berouw hadden hem tot een grijsaard gemaakt. Eerst twijfelde ik ook aan zijn verstand. Hij bad mij, de zorg voor zijn kind op mij te nemen. Bij het geleerde, of ook als kundig werkman kan hij daar een aangenaam bestaan vinden en vooral, wan neer hij een talrijk gezin heeft, zijnen kinderen eene betere toekomst bezorgen dan in ons vader land. Hij bedenke echter dat, bij grooter ver diensten en grover winsten, alles hier veel duur der is dan in Europa en dat men zich in den beginne aan vele eigenaardigheden moet gewennen. «Dit is het wat ik mijnen landgenooten onder de aandacht wenschte te brengen en waardoor ik hen van onberaden stappen wenschte terug te houden. Ijverig werkzaam aan de herleving van onze schoone moedertaal, die thans, door onze onvermoeide pogingen, ook weder in de hooge landsvergadering dezer kolonie is toegelaten, wensch ik niets liever dan in Zuid-Afrika het Hollandsch element zooveel mogelijk te versterken, en de oude betrekking met het moederland te doen herleven het geschiede echter niet ten koste van het goed en bloed van trouwe Nederlanders." Benoemd tot directeur der scholen voor mid delbaar onderwijs te Amersfoort dr. J. Campert, te Leiden. Het plan om het gymnasium te ZettSn te verplaatsen naar de nabijheid eener academiestad, waarover ook in 't jaarverslag dier inrichting wordt gesproken, is voorloopig opgegeven. Beroepen tot predikant der Ned. Herv. gemeente alhier de heer H. van Griethuijsen, predikant te Burgwerd c. a. De Roomsch-katholieken te Woensdrecht zijn kerkelijk vereenigd met Hoogerheide, hetgeen groote bezwaren oplevert, daar er onder de be woners van het uitgestrekte Woensdrecht zijn, die ruim drie kwartier van de te Hoogerheide ge plaatste kerk verwijderd wonen. Toen nu onlangs het voornemen werd geopperd om de kerk te H. aanmerkelijk uit te breiden en daaraan groote sommen te besteden, verzochten de bewoners van Woensdrecht, voor eigen rekening eene kerk te mogen bouwen op hun dorp, waardoor de ver grooting der kerk te H. tevens onnoodig zou worden. Dit verzoek werd echter van de hand gewezen, waarop de bewoners van Woensdrecht toch eene som van veertien duizend gulden hebben bijeengebracht en de vorige week het bouwen van een kerkje hebben doen aanbesteden. Reeds is men met den bouw begonnen, doch de kerkelijke overheid blijft weigeren, die kerk door een geestelijke te doen bedienen. (N. R. Ct.) In de gisteren gehouden openbare vergadering van den raad van state, afdeeling voor de geschil len van bestuur, is mededeeling gedaan van het kon. besluit in zake het beroep van kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. gemeente te Ritthem tegen een resolutie van ged. staten van Zeeland betrekkelijk den bouw van een nieuwe consistoriekamer op de kerkelijke begraafplaats. Dit beroep werd ongegrond verklaard. Er heerschte Donderdag te Rilland-Bath veel bedrijvigheid bij 't indijken der schorren. De uit einden der dijken aan weerszijden van 't zoogenaamde Schippersgat moesten in éen tij vereenigd worden, wilde men voorgoed het water afsluiten. Meer dan 400 polderjongens waren met dat werk belast. Den geheelen dag door werd hard gewerkt, en des avonds omstreeks 7 uren was men met het werk klaar. Daardoor is reeds meer dan de helft van het schor afgesloten van het zee water en hoopt men spoedig te kunnen aansluiten. (G. Ct.) Door de vereeniging van handelsbedienden Mercurius te Rotterdam, is een bureel tot plaat sing geopend. Zij die betrekkingen zoeken en de tusschenkomst van dit bureau verlangen, kunnen die bekomen tegen betaling, voor de leden, van 5.50, voor niet-leden van 10 en voor jongste bedienden van 1. Met 1 Juli a. zal de aanleg van den stoom tramweg Gouda—Stolwijk—Berg—Ambacht-Schoon hoven ondernomen worden. Nog voor het einde des loopenden jaars hoopt men de lijn in dienst te stellen. lijk zijner gade had hij gezworen dat hij zich den troost en den zegen, welke zijn kind hem zoude kun nen zijn, wilde ontzeggen. Dat kind, dat door zijne schuld arm en verstooten was, terwijl het de erf genaam van Lislespark had kunnen zijn Te ver geefs trachtte ik met hem te redeneeren. Het besluit van zich uw bijzijn te ontzeggen, stond bij hem onwrikbaar vast. Bij de ziekelijke be hoefte om voor het misdrijf te boeten, die zoo dikwijls ontstaat uit berouw en wanhoop, scheen hij tevens den waan te koesteren, dat, zoo hij zich tot dat offer veroordeelde, de vloek zijns vaders niet meer zoo zwaar op zijn leven zoude drukken. Te vergeefs trachte ik hem het nutte- looze van eene dergelijke vrijwillige boete te bewijzen, hij was niet voor redeneering vatbaar. Hij ant woordde op alles wat ik hem zeide ditzijn schuldig bestaan mocht den zonneschijn van kaar leven niet verduisteren, zijn wanhoop hare vreugde niet overschaduwen. Ik was genoodzaakt te doen, zooals hij verlangde. Ik nam u mede naar Lon den, als een zuigeling van eenige weken. Nog maals keerde ik echter naar uw vader terug, om te trachten hem over te halen, naar Engeland terug te keeren. Ik zag zijn diep berouw en zielesmart, en beminde hem weder als in de dagen onzer jeugd. «Gaarne had ik alles opgeofferd om een licht straal te werpen op zijn droevig bestaanik hoopte hem nog van die vrijwillige boete terug te brengen; ik dacht in staat te zijn hem tot u te brengen. Ik kreeg hem spoedig zoo ver, dat De kraan te Nijmegen, een van de oudste gebouwen dier eeuwenoude stad, zal onder sloo- perskand weldra moeten vallen. Wegens den ver anderden toestand aan de rivierzijde en het niet meer voldoen aan de eischen des tegenwoordigen tijds, zal die kraan, welke een meesterstuk van hechte bouwkunst uit vroeger eeuwen mag ge noemd worden, tot op eene hoogte van 13.80 meter boven A. P. worden afgebroken, met be houd van een ringmuur of borstwering van onge veer éen meter. Deze borstwering, welke aldaar een dikte van pl. m. meter zal hebben, zal als ijsbreker dienen. Naar men verneemt moet het. gelukt zijn, den kogel te verwijderen uit het dijbeen van den onlangs door een strooper gewonden onbezoldigden rijksveldwachter en jachtopziener C. L., te Oud- Yossemeer en moet de toestand van den gewonde redelijk zijn. Eene meid, die kalk in hare oogen gekregen had en daardoor uit geen van beide kon zien, werd op raad van een apotheker uit de buurt, met den meest mogelijken spoed naar het gast huis te Amsterdam geleid. Daar aangekomen wei gerde de portier echter haar bij de dokters toe te laten, omdat zij niet van de vereischte papieren voorzien was Yoor de be minnaren van het zeebanket, in den vorm van oesters, zal vermoedelijk de gouden eeuw aanbreken. Weldra zullen heerlijke oesters voor een bagatel verkrijgbaar zijn, want bij ge heele scheepsladingen zullen ze uit Australië worden aangevoerd. Op de kust van Van Die- mensland heeft men oesterbanken ontdekt van een fabelachtige uitgebreidheid. Naar een matige schatting, steunende op een vrij nauwkeurig onder zoek en de uitkomsten der reeds aangevangen exploitatie dier banken, liggen er stellig 40 mil- liarden oesters van voldoende grootte voor de markt. Daarenboven heeft men aan de kust der Keeling en van de Cocos-eilanden oesterbanken ontdekt van aanmerkelijke uitgestrektheid, welke oesters opleveren, die in grootte de reusachtige Araeri- kaansche verre overtreffen. Hbl Gisteren was het de groote dag der volks spelen, de Amsterdamsche jeugd aangeboden door het studenten gymnastiek- en schermgezelschap Thor. Het Amstelveld was voor het volksfeest inge richt, en 't zag er kranig uit. Overal vlaggen en wimpels, en aan de zijde der Kerkstraat een fraaie ingang, waarboven in gulden letteren wordt verkondigd, wat binnen de omrastering zal plaats hebben. Ter linkerzijde, voor genoodigden, een flinke tribune. De spelen bestonden in zakloopen, mastklimmen, tobbespel, ringsteken, mandruiters en sprietloopers de prijzen in zilveren voorwerpen, alshorloges, tabaksdoozen, enz., en verder in eetwaren of kleedingstukken. Uit de ruim 500 personen, die zich hadden aangemeld, heeft men zich tot de keuze van 200 deelnemers moeten bepalen, omdat anders èn tijd èn ruimte tekort zouden schieten. De onmisbare Sonnemann ver hoogde met zijn kapel de feestelijke stemming. Duizenden toeschouwers langs den weg, op steigers, achter open vensters, in boomen, in goten, op daken. Algemeen gejuich als daar een jongen in zijn mooie witte pakje, halverwege den boeg spriet gekomen, zijn evenwicht verliest, tuimelt en wat geducht «zwart op wit" krijgt. Hoeras zonder einde als, na tal van mislukkingen, een andere jongen erin slaagt om van den top van een 10 meter hoogen mast, die halverwege flink is ingezeept, een prijs te veroverenelders weer als een «potige vrijer" zich door dat kleine klim- mertje niet laat «lompen," en aan een mast, die 15 (zegge vijftien) meter hoog is, hem dat eens handig nadoet. Ja, eenmaal tot die hoogte ge komen, schijnt men zich nog al den tijd te nemen om onder die hangende prijzen een keuze te doen. Zoo gaat het hier, zoo gaat het ginds en overal. Volop pret en geestdriftonder publiek, onder de overwinnaars, onder de overwonnenen zelfs. Geen van de deelnemers, die 't zich een oogen blik aantrekt dat zijn witte plunje want men had zich een pakje voor het feest aangeschaft, een weinigje is besmoezeld. Trouwens bij goed overleg getroostte men zich eerst een bad in zwartsel of meel, ging daarna in den mast klimmen en bracht zoodoende wat groene zeep aan moeder de vrouw" thuis, om den boel eens netjes uit te wasschen. «Leven de studentenriepen ze allen. (Hbl.) Gisteren voormiddag werd het bankiershuis Wolters te Venloo als het ware bestormd door vreemden, die volgens belofte hunne gelden zouden komen afhalen. Het kantoor bleef echter gesloten; ten laatste kwam er iemand naar buiten, die aan de menigte zeide dat zij over vier weken kon terugkomen om het geld in ontvangst te nemen. Het staken der betalingen van genoemden bankier moet in verband staan met een faillissement in Roermond. De politie bewaakt het huis. Er heerscht eene algemeeneverslagenheid. (N. R. Ct.) Neem een glazen flesch (liefst met wijden hals), die goed hermetisch kan gesloten worden. Op den bodem daarvan legt men wat fijn keu kenzout, daarop een laag bloembladen van zeer geurige rozenvervolgens weder een laag zout dan weder een laag rozenblaadjes en zoo voort. Na deze flesch goed gesloten te hebben zet men ze op een droge, niet te warme plaats. Als het winter geworden is behoeft de flesch, na ontkurkt te zijn, maar korten tijd in een vertrek gestaan te hebben om dit geheel met den liefelijksten rozen geur te vervullen. Op het terrein van het afgebroken station van den Hollandschen spoorweg te Rotterdam zal een tweede tijdelijk zomertheater worden gesticht. Het gezelschap onder bestuur van den heer Van Zuylen zal van 23 Juni tot 2 Juli aldaar 10 voor stellingen geven. De Fransche spoorwegmaatschappij Paris-Lyon- Méditerrannée heeft eene groote verbetering aan hare derdeklasse-wagens aangebracht. De banken zijn van kussens voorzien en hebben armleuningen om de drie plaatsen, de vensters zijn verbreed en er is een traliewerk gemaakt om bagage in te bergen. De Fransche regeering heeft bij de kamer een wetsontwerp ingediend, om aan den verkoop van effecten ter beurze met levering na zekeren tijd de rechtsgevolgen eener geoorloofde overeenkomst te geven. Tot nogtoe zouden bij strenge en con sequente toepassing der wet alle acties, wegens dergelijke overeenkomsten ingesteld, kunnen be streden worden met de exceptie dat uit spel en weddenschap geene rechtsvordering spruit. De operations a terime, een krachtig hulpmiddel voor het crediet, evenals zij aan de andere zijde eene aansporing zijn voor immoreele speculatiën, zijn op de verschillende groote beurzen zooinheemsch geworden, dat de meeste wetgevingen daaraan reeds rechtsgevolgen hebben verbonden. De com missie die nu het ontwerp voorbereidt voor de beraadslaging in de Fransche kamer, wil onder scheid maken en slechts dan de bescherming dei- wet aan deze overeenkomsten verleenen, „als de kooper het recht zal hebben om zich de stukken te laten leveren en de verkooper om den kooper tot aanneming der levering te dwingen." Eenvou dige koersverrekeningen, het eigenlijke hazardspel der hausse en baisse, worden hier dus buitenge sloten. De reden voor deze meening der commis sie ligt voor de hand en is volkomen gezond. Zij wil slechts die overeenkomsten beschermen, die werkelijk tot vervulling komen en het hazard spel in den vorm van koop in zijn tegenwoordigen onbeschermden staat laten. Hoe zal echter de rechter onderscheiden met welke van beiden hij te doen heeft Eene vereeniging tot bevordering van het neutraal onderwijs te Verviers, La jeune garde de l' instruction publirjue, bouwt volgens een Belgisch blad eene rij huizen, ieder van elf kamers en een tuin, die haar fr. 15.000 het stuk kosten. Zij ver loot ze dan, 30.000 loten van een frank uitgevende. De winst vloeit in de kas der vereeniging, die kleeren en schoenen uitdeelt aan de behoeftige leerlingen der openbare school, brood en kolen aan de ouders, en die voordrachten laat houden tot bevordering van haar doel. De regeering schijnt voor die loterijen voortdurend vergunning te ver leenen. Hoe echter de vereeniging het aanlegt om voor 7200 een huis met elf kamers, waar onder badkamer, en met een tuin te leveren, schijnt ons niet duidelijk. Het monument voor Breydel enDeConinck, hij aan het denkbeeld gewend raakte dat, zoo zijne dochter eigenares van Lislespark werd, hij zich van zijn eed ontslagen kon rekenen, daar hij gezworen had het kind van zich af te zenden, dat door zijn toedoen onterfd was. En toch Viola, kwam nim mer de gedachte bij mij op, Lislespark aan u te geven, omdat ik Philip als mijn zoon lief had, en hem reeds vóór uwe geboorte als mijn zoon en erfgenaam beschouwde, ook omdat toen gij nog in de wieg laagt, reeds bij mij de gedachten opgerezen was, dat gij, zonder dat ik Philip ont erfde, erfgename van Lislespark zoudt kunnen worden. Ik overreedde uw vader om naar Enge land terug te keerenhij koos eene eenzame plek in een afgelegen graafschap, waar niets hem aan het verleden herinnerde. Een trouwe knecht vergezelde hem. Hij weigerde mij dikwijls te zien. Voor u en de wereld wenschte hij dood te zijn. Hij deed mij beloven, dat ik hem slechts eens in 'tjaar zoude bezoeken, en dan alleen en slechts voor éen dag. Aldus veroordeelde hij zich zelf tot de eenzaamheid, en ik moest toegeven. Zoo zijn thans achttien jaren voorbijgegaan." «Mijn vader leeftriep Viola in hevige ontroering. „Oom Walter mijn vader leeft 1" «Ja, mijn kind," zeide de heer De Lisle, en sloot haar in zijne armen. Lang duurde het eer Viola zich in zoo ver hersteld had, dat haar oom verder kon gaan. Toen vertelde hij haar, hoe ook allengs haar vader dat denkbeeld had aangenomen, dat een huwelijk tusschen haar en Philip hem een teeken zou zijn, dat de vadervloek van hem was wegge nomen; hoe hij zelf, in den waan verkeerende dat zij elkander beminden, zijn broeder hierin versterkt had, en ook de hoop bij hem steeds levendig was geweest, dat haar huwelijk haren vader aan de wereld zou terug geven. Toen vertelde hij Viola zijn laatste bezoek te Lincolns hire en dat hjj na lang praten eindelijk de toe stemming van zijn broeder gekregen had, om haar en Philip met een en ander bekend te maken en tevens dat hij Philip reeds alles had medege deeld. «En nu, Viola," besloot hij, «wordt Philip nog door u afgewezen?" «Kan ik alleen als zijne vrouw mijns vaders zegen ontvangen?" zuchtte Viola bijna onhoor baar en luider: «Het is vreeselijk, maar toch ik kan niet weifelen." En daarna zei zij op be- slissenden toon „Oom Walter mijn besluit is onveranderlijk. Maar ik smeek u, laat mij tot mijn' vader gaan ik neem alle verantwoording op mij. Hij kan niet weigeren zijn kind te zien. O beste oom, laat mij gaan (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2