BÏÏITEN L AND: Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Een kweekschool voor zeevaart in Engeland. regelen te nemen tot voorkoming van dergelijke gevallen. De heer Hazenberg merkt op dat de verkoop van vleesck van zieke koeien meermalen voorkomt. Herhaaldelijk wordt dergelijk vleesch, dat door een eerlijk slager niet verkocht wordt, publiek te koop gepresenteerd en tengevolge van den lagen prijs gemakkelijk aan den man gebracht. Op de opmerking van den voorzitter dat dit vleesch toch vóór dat het verkocht wordt moet goedgekeurd zijn, antwoordt de heer Hazenberg dat hij niet veel vertrouwen stelt in die keuring, dewijl naar zijn gevoelen het niet moeilijk is het vleesch goedgekeurd te krijgen. Nadat de heer dr. De Wind nog zijne bevreem ding uitgesproken heeft, dat onder de veroordeelingen door de rechtbank alle namen der schuldigen zijn genoemd, uitgenomen die der twee veroordeelde apothekers, wordt de discussie over de mededee- lingen gesloten. Alsnu wordt het verslag uitgebracht van het bureau van vaccinatie. Daaruit blijkt dat het afgeloopen jaar een kalm vaccinejaar geweest is tegen 248 inentingen in 1880 waren er nu slechts 134, waaronder nog 13 revaccinatiën. Op verzoek der commissie wordt goedgevonden het bureau voor den aankoop van een tweede vaccine-tafel te subsidieeren. Hit het daarna uitgebracht verslag van het bu reau voor scheikundige en mikroskopische onder zoekingen blijkt dat het cijfer der onderzoekingen sterk achteruitgaat. Bedroeg dat in 1879 185 en in 1880 174, in het afgeloopen jaar werden slechts 74 onderzoekingen verricht, waaronder 52 van drinkwater. Onder de voedingsstoffen kwam een monster ingelegde boontjes voor, dat koperhoudend bleek te zijn. Voor dit jaar stelt de commissie zich voor het brood en meel van 10 bakkers en het drinkwater van de bewoners der wijken Q en M te onderzoeken, waarvoor zij een crediet van 50 vraagt. Dit wordt verleend. Vervolgens wordt, op voorstel van gecommit teerden tot bet opmaken van een ziektestatistiek, na discussie, besloten aan de geneesbeeren eene maandelijksche opgave te vragen van sommige in hunne praktijk voorgekomen gevallen. Achtereenvolgens worden benoemd tot leden der commissie voor het uitbrengen van verslag omtrent het archief de heeren De Man en Keyzervoor de resumtie der notulen de heeren Snouck Hur- gronje en Couvéevoor de herziening van het reglement de voorzitter, de secretaris en de heer De Man. Alsnu de gelegenheid geopend zijnde tot het doen van voorstellen, wenscht de heer Hazenberg de benoeming van reserve-officieren van gezond heid ter sprake te brengen. Naar het hem voor komt zal door die benoeming niet het doel be reikt worden, maar deze alleen meer. uitga ven van den staat eischen. Wanneer het noodig is dat de benoemde artsen optreden, vreest bij dat velen zich aan den dienst zullen onttrekken. Hij wenscht daarom een ander denkbeeld in overweging te geven, namelijk om hen die voor arts studeeren vrij te stellen van den militairen dienst, mits zij zich daarentegen verbinden, wanneer zij gediplo meerd zijn, zoo noodig, den staat 10 jaren als arts te dienen. Wijl de voorzitter meent dat behandeling van dit voorstel niet op den weg ligt van den raad, trekt de voorsteller het in. Ten slotte stelt de heer De Man voor een onder zoek in te stellen naar het gezichtsvermogen der schoolkinderen. Eenige jaren geleden heeft spreker een dergelijk onderzoek ingesteld op twee scho len te Middelburg en eene school te Ter Neuzen. In overleg met de onderwijzers werd aan de kinderen op zekeren afstand een op papier afge drukte letter voorgehouden en zoo hun gezichts vermogen beproefd. Het resultaat op de school te Ter Neuzen was, dat het getal slecht ziende kinderen gering was, terwijl de uitkomst op de school voor onvermogenden twijfelachtig was. Alleen bleek dat de middelklassen de meeste bijzienden be vatten. Op de school voor minvermogenden was de uitkomst merkwaardig. Kinderen van 5 tot 6 jaren konden op een afstand van 7 meter de aan genomen letter lezen, die van 6 tot 7 op een terugnemen en u Viola's hand zal doen beschou wen als een der hoogste prijzen waarnaar uwe eerzucht streven kan. Niet te vergeefs heb ik u zoovele jaren gadegeslagenik weet maar al te zeer hoe groot uwe eerzucht is. Gij zijt te trotsch om niet meer dan een ander eene plotselinge lots- verwisseling te gevoelen en nu verklaar ik u plechtig dat, zoo gij weigert Viola's hand te vragen, gij nimmer eigenaar van Lislespark zult zijn." Philip verbleekte, het duurde eenige oogenblik- ken, voordat hij kon spreken; toen vroeg hij bevend »En zoo Viola mij afwijst »Zoo Viola u afwijst (luidde het ernstig), zal ik nader over deze zaak rijpelijk moeten na denken. Ik raad u echter, tracht hare liefde te winnen, het is een niet te versmaden schat, en den dag van uw huwelijk zijt gij eigenaar van Lislespark. Weigert gij, dan zal Viola mijne erf gename zijn." Ongeduldig stapte Philip de kamer op en neer. Hij kende zijn oom en was dus overtuigd, dat eene beslissing als deze, eerst na rjjp beraad door hem zou genomen zijnen al waren de drang redenen hem onbekend, hij besefte de onwrik baarheid van dit besluit. Een edeler karakter had terstond van de erfenis afgezien; maar voor de koude, zelfzuchtige, hoogmoedige inborst van Philip was het te veel, op eens afstand te doen van alles waarop hij sedert jaren gerekend had. Hij wist dat Viola nimmer de zjjne kon afstand van 6.7 M, van 7 tot 8 jaar op 6.9 M en zoo vervolgens afdalende 6.9,. 6.3, 6, 5,8, 5.7, 5.5, tot dat de leerlingen der hoogste klasse op een afstand van 5.3 M kwamen. Een dergelijk onderzoek op alle scholen acht spreker zeer nuttig en met medewerking der on derwijzers, waaraan hij niet twijfelt, gemakkelijk. Na discussie, waarbij de voorzitter erop wijst dat een dergelijk onderzoek, wil het eenige waarde hebben, door medici moet geschieden, wordt op voorstel van dr Van Berlekom besloten het voorstel aan te houden en het op de agenda voor de volgende vergadering te brengen. Daarna is de openbare bijeenkomst gesloten. Het rijkstelegraafkantoor te Zandvoort is voor den duur van den badtijd met beperkten dagdienst heropend. De diensttijd is geregeld als volgtop werkda gen van 9 tot 12 uren voor- en van 1 tot 3 en 5 tot 8 uren namiddagsop Zon- en feestdagen van .8 tot 12 uren voormiddags. In de St.-Ct is opgenomen het door de commis sie van toezicht over de Kon. Muziekschool uit gebracht verslag over den staat dier inrichting gedurende 1881. pensioenen. Pensioen verleend aan A. P. Boel- laard, contr. der dir. bel. ten bedrage van 2200 's jaars. eegek. Verlengd met drie jaren de duur der detacbeering bij de landmacht in West-Indië van den sedert tot len luit. bevorderden 2cn luit. K. M. van Pesch, van het wapen der inf. hier te lande. Op nonactiviteit gesteld de luit. t/z. 2e kl. H. G. J. Wolterbeek, van het schroefstoomschip Bo naire overgeplaatst van dien bodem op het wacht schip te Willemsoord de luit. t z. 2e kl. F. C. V. Zwaanshals; geplaatst op het wachtschip te Am sterdam de luit. t/z. 2e kl. P. J. de Gijzelaar en op het wachtschip te Willemsoord de luit. t/z. 2e kl. F. E. baron Mulert, heide van de Bonaire op het wachtschip te Amsterdam geplaatst de luit. t/z. 2e kl. P. Scholten, thans nonactief, en de luit. t/z. 2e kl. H. G. J. A. Fundler de Bau- chène. De verbazende massa water, die in de laatste week gevallen is, heeft het polderwater in den Alblasserwaard buitengewoon hoog doen stijgen. Gelukkig, dat een stoomgemaal genoegzame gele genheid heeft gegeven, om de wind-watermolens van den gunstigen wind gebruik te kunnen doen maken. Daardoor zijn de laaggelegen landen droog, althans boven water gehouden, en groot nadeel aan de tuin- en veldvruchten voorkomen. Men is reeds begonnen de vroege aardappelen te rooien. Te Veenendaal ging de rijksveldwachter met den jachtopziener en den gemeente-veld wachter zich overtuigen dat in een woning, vroeger tapperij, nog altijd sterke drank werd geschonken, zonder dat daartoe vergunning was verkregen. De veld wachter trok daartoe het pak van een polderwerker aan en wist twee glaasjes jenever machtig te worden. De rijksveldwachter en de jachtopziener kwamen daarop de woning binnen, terwijl de gewaande poldergast zijn gelag opdronk, waarvoor hij 10 cent had betaald. Men meende er nu af te zijn met proces-verbaal tegen de schenkster op te maken, onbekend als deze ambtenaren waar schijnlijk waren met artikel 19 der drankwet, waarhij is bepaald dat ieder, die sterken drank koopt in eene localiteit, niet voorzien van het gevorderde opschrift »vergunning," strafbaar is. De gemeente-veldwachter zal voor den rechter moeten verschijnen. N. R. Ct. worden, en met graagte greep hij naar dit mid del als eene kans om Lislespark te behouden gejaagd hervatte hij »Zoo Viola mij dus bedankt, blijf ik uw erfgenaam Hiertoe verbind ik mij niet Philip. Jaren heb ik u als zoodanig beschouwd, en niet licht zal ik tot eene verandering besluiten, maar ik kan hiertoe gedwongen worden. Dit is in alle geval bepaaldbij weigering uwerzijds zijt gij mijn erf genaam niet langer." »Laat ons dan de zaak dadelijk uitmaken. Laat Viola binnenkomen. Ik zal mijn aanzoek doen, en als zij heslist heeft, kunt gij oordeelen of gij mij aldus veroordeelen wilt." Snel was Philip naar de schel geloopen, maai de heer De Lisle hield hem bij tijds tegen, ver baasd en verstoord over deze handelwijze en zeide „Gij hebt al zeer weinig gedachte van Viola's gevoel van eigenwaarde, dat gij vermeent, dat zij goedgunstig zoude kunnen luisteren naar zulk eene onvoorbereide liefdesverklaring." »Die is niet onvoorbereid," hernam Philip opgewonden, »en hoewel ik verder hieromtrent niets wil zeggen, moet ik u verklaren, dat, zoo gij wilt dat ik deze vraag zal doen, zij heden moet gedaan of nooit gedaan zal worden." »Wilt gij mij zeggen, dat Viola u reeds heeft afgewezen In dat geval is eene herhaling overbodig" zeide de heer De Lisle, terwijl zijn stem beefde. Te Amsterdam is een internationale wed- 1 strijd van schermmeesters gehouden', waaraan 13 vereenigingen of korpsen deel namen. De le prijs werd behaald door S. Hamburger, van de Onderlinge Amsterdamsche Schermcursus, de 2e door De Wit, van de Gercle des maitres d'armes d'Anvers, en de 3e door E. Valencia, van de Onderl. Amst. Schermcursus. De verbouwing van de voormalige marine gebouwen te Medemblik, tot rijks-krankzinnigen gesticht nadert hare voltooiing. De hoop evenwel, dat deze gebouwen reeds met Augustus a. in ge bruik zouden kunnen genomen worden, zal niet verwezenlijkt worden, daar de plannen voor ver lichting en verwarming nog niet zijn ingekomen. Des avonds na de wedrennen werd te Nij megen in de sociëteit Vereeniging, waar de muziek van het 8e reg. infanterie een concert gaf, vuur werk ontstoken. Achter de muziektent in den tuin der Vereeniging werd een illuminatie ontsto ken, die in omgekeerde richting, dus buiten den tuin zijnde, Vergunning te lezen gaf. Of men hierdoor aan de drankwet bij deze gelegenheid ook een kleine hulde wilde toebrengen, dan wel of' het woord dienen moest om nog eenige vreemdelingen in de (tegen 1 entrée) gastvrije Vereeniging te voeren, is niet bekend, maar dit tegenwoordig welbekende woordje geïllumineerd te zien, maakte op velen een vreemden indruk. De Parijsche schoenmakers hebben den arbeid gestaakt, zoodat 62 patroons zonder arbeiders zitten. De kleermakers bij 32 patroons, die de gevraagde loonsverhooging weigeren, hebben bet voorbeeld der schoenmakers gevolgd. Nadat onlangs voor den Londenschen school raad uitvoerig de wijze is besproken waarop de St. Paul's school voor havelooze kinderen was ingericht en groote schandalen in dat onderzoek waren voor den dag gekomen, eischte de open bare meening in Engeland dringend verandering, verscherping van het schooltoezicht. De St. Paul's school staat echter niet alleeneene parlementaire commissie van enquête heeft dezer dagen een rapport ingediend, dat even erge misbruiken openbaart op de Hospital School te Greenwich, eene kweekschool voor zeevaart, waar ongeveer 1000 jongens van onderofficieren, matrozen en mariniers hunne oplei ding krijgen. Bij de aanneming wordt de voorkeur gegeven aan kinderen van mannen die in 's lands dienst zijn omgekomen. Elke jongen die van dit om niet verstrekt onderwijs, met huisvesting en voeding, gebruik maakt, moet zich verbinden na het afloopen der school tien jaren in de marine te dienen. Wordt hij voor deze afgekeurd, dan moet hij eene verbintenis van vier jaren bij de koopvaardij sluiten. Zoo tracht de school aan houdend voor verschen aanvoer van flinke zee lieden te zorgen. Of dit haar gelukt, beoordeele men uit enkele opgaven. Van 1873 tot 1881 werden 1074 jongens ge keurd voor de marine, van welk getal niet minder dan 419, of 39 percent, werden afgekeurd. En de keuring voor de marine is niet scherp in Engeland. De jongens van tien en elf jaren van de school te Greenwich wegen gemiddeld 5.5 kilo gram minder dan de jongens van dien leeftijd op de openbare scholen voor verwaarloosde kinderen. Op twaalfjarigen leeftijd wordt dat verschil 6.3 kilogram, nog een jaar later 8.5, waaruit blijkt dat de jongens in de jaren van hun sterken groei gaandeweg op de school achteruitgaan. Er is in het rapport nog een zeer sprekend cijfer te vinden. Van de ongeveer 1000 jongens sterke bevolking der school werden er in 1880 829 op de ziekenzaal gebracht. Er waren 13 ge vallen van rhumatisme, 71 van oogziekte, 10 van tering, 47 van aandoening der ademhalingswerk- tuigen, 33 van abces, 19 van schurft, 69 van »Neen oom, Viola wees mij nooit af, doch ik bid u, laten wij niet langer praten maar han delen Philip was sprekende naar de schel getreden, hatgeen zijn oom hem niet ineer belette. Hij beval den knecht, die op het schellen verscheen, om aan zijne meesteres te gaan zeggen, dat haar oom verlangde, dat zij in de bibliotheek kwam. Zwij gend wachtten beide heeren Viola's komst af. Walter de Lisle zat met gesloten oogen in zijn leuningstoel het volgende oogenblik zou beslissen, of de eenige troost Godfried ontnomen zoude worden, en, zoo dit moest gebeuren, hoe zou de eenzame bewoner der Marsch-hoeve dit dragen? Had schoonheid Philip's hart kunnen veroveren, dan voorzeker zou Viola hebben gezegevierd, toen zij in hare eenvoudige morgenjapon het vertrek binnen kwam. Zij had een matte Italiaansehe tint, gitzwarte glanzige lokken, groote spre kende oogen en fijne trekken, welke een geheel vormden, dat ook de schoonste in de Lon- densche salons overschaduwd had. Wellicht had zij van hare moeder die vorstelijke hou ding, maar die haren vader gekend had, vond hem terug in den innemenden glimlach, welke hare lippen plooide. Toen zij binnentredende Philip ontwaarde, verdween die vriendelijke lach even en eene droevige wolk vloog over het gelaat der schoone jonkvrouwdoch zij wendde zich snel van hem af en nam plaats naast haren oom. Philip ging terstond naar Viola toe, bleef op eenigen afstand van haren stoel staan en nam snel zeere voeten of knieë'n en niet minder dan 225 gevallen van dauwworm. Een vluchtig lezer zou deze statistiek eer houden voor die van een gast huis dan van eene school. Winterhanden en voeten zijn niet opgegeven, doch de onderwijzers getuigen dat deze zoo dikwijls voorkwamen, dat het onder wijs er door leed. De cijfers zijn leerzaam. Waar zit nu de kwaal? »Wij zijn van oordeel, zegt de commissie, dat men den jongens meer tijd moet laten voor hunne maaltijden." De voorschriften geven twintig minuten voor het ontbijt en twintig minuten voor het middagmaal, maar hiervan moet worden afgerekend de tijd voor ronddeelen van het voed sel, voor bidden en voor danken, zoodat vele jongens hun eten niet kunnen verorberd hebben, als het signaal voor uitscheiden wordt geblazen. De kok van de school getuigde dat de jongens des zomers bij warm weer geen erwtensoep wilden eten, maar hij voegde erbij dat de soep beter zou zijn, als er wat vleesch in was. Hij deelde ook mede dat de jongens de rijst die gegeven werd, niet lustten, zoodat zij Zaterdags, als er met schoonmaken het hardst werd gewerkt, in den regel niet aten des middags. Het was ook zoo moeilijk om goed voedsel te krijgende win keliers denken dat jongens alles eten. Groote hoeveelheden vet, bedorven vleesch en zieke aard appelen werden weggeworpen, nadat de jongens ze hadden laten staan. Een ander punt van onderzoek was de lichaamsbeweging die den leerlingen werd ver schaft. Een der getuigen zeide dat de jongens nooit uit kunnen gaan, maar later bleek toch dat de 200 beste jongens eens in de week naar Black- heath liepen; maar de arme sukkels, die door hunne zwakte zich ook niet in de lessen konden onderscheiden, moesten in hunne gevangenis blijven zonder vrije lucht te zien. De kleeding is voor zomer en winter dezelfde en bestaat uit dunne serge, zooals die bij de marine wordt gebruikt. Ook hieruit is een deel van het drukke bezoek der ziekenzaal te verklaren. In zulk een school moet wel eens gestraft wor den, want een jongen blijft guitenstreken uitvoe ren, al geeft men hem geen eten. Lichte straffen tot zes stokslagen worden niet op het register ingeschrevendoch als er eenig ernstig vergrijp is begaan, wordt er geslagen met de berkenroede, in tegenwoordigheid van de gansche school en onder toezicht van een dokter. De straf is inge richt op eene wijze- dat zij indruk moet maken, zoowel bij den lijder als hij het publiek. De boosdoener wordt met koorden gebonden aan een ladder of een staand rooster, zoodat hij zich niet kan bewegen, niet eens „krimpen" van de pijn. De korporaal slaat hem op den rug tot de huid vernield is op de plaats waar het scherpe eind der roede, buigende, zich in de rechterzijde dringt. De jongen schreeuwt hard, maar dat is eene heil zame waarschuwing voor zijne makkers. Uit dit officieele rapport blijkt dus, dat op eene school, waar in de eerste plaats worden opgeno men de zoons van hen die voor het vaderland zijn gesneuveld 1° ook na het maandelijks wegzenden van de zwaksten 39 pereent worden afgekeurd voor de marine 2° van 1000 jongens in een jaar 829 in de ziekenzaal zijn opgenomen; 3° veel van het toegediende voedsel door de jongens niet wordt en waarschijnlijk niet kan worden gegeten 4° de kleeding hen niet genoegzaam tegen koude beschermt 5° vier vijfden van de jongens opgesloten wor den gehouden. De misbruiken op deze openbare instelling zijn groot en het voorgaande uittreksel behoeft zeker geen commentaar. Sterftecijfers vonden wij niet opgegeven van deze Spart-aansche methode, die de Engelsche marine wel enkele sterke zeelieden zal schenkenwant om dit regime met succes vol te houden, moet een jongen tusschen acht en vijftien jaren een ijzeren gestel hebben. het woord, zonder zijn oom tijd te geven ietsin het midden te brengen. Viola, op mijn verzoek zijt gij gevraagd hier te komen. Ik wensch dat oom zal hooren, welk antwoord gij mij zult geven. Gij zijt te eenvoudig om het mij kwaljjk te nemen, dat ik zonder om wegen tot de hoofdvraag kom. Met goedkeuring van oom vraag ik u, om mijne vrouw te worden. Wilt gij mjj uwe hand schenken?" Bjj Philip's eerste woorden had Viola zich tot hem gekeerd, doch toen zij bemerkte wat zijne vraag was, wendde zij zich haastig van hem af zag den heer De Lisle aan en antwoordde zon der aarzeling'. »Ik zal even duidelijk zijn, Philip, in mijn antwoord. Ik wil uwe vrouw niet worden." »Wacht even mijn kind," zeide haar oom, »ik bid u, beslis niet zoo overhaast. Philip heeft u overrompeld; gij zijt door deze ruwe behande ling beleedigd. Ik heb hem dit vooruit gezegd, doch hij wilde van geen uitstel hooren. Geef hem tijd om uwe liefde te winnen." »Beste oom, ik gevoel mij hierdoor niet beleedigd, de tijd kan geene verandering in mijn besluit brengen. Nimmer kan ik zijne vrouw worden." (Wordt vervolgd.) gedkuk.t bij de gebboedehs abbahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 6