Gemengde Berichten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. als verschoonende reden voor de taai-mishande ling waaraan zij zich dikwijls schuldig maken, steeds opgeven den spoed waarmede zij werken moeten, nu eens bewijzen dat wanneer zij tijd van beraad hebben, zij niet met voorbedachten raad onze vaderlandsche taal miskennen en voorbij- loopen. Wanneer zij beginnen met te weigeren het .Sjporf-koeterwaalsch te drukken, om de on- wederlegbare reden dat de meerderheid hunner lezers het niet verstaat, dan zal de Ren-vereeni- ging er zich wel in schikken, Het gebruik van Nederlandsche woorden voor typisch-vreem.de zaken heeft alleen in 't begin iets ongewoons. Men ziet dat aan het sedert weinige maanden zoo bekend geworden woord Vergunning. Tien tegen een, dat wanneer voor de invoering der drankwet, gevraagd had kunnen worden, welk woord boven de deur van herbergen en sociëteiten zou moeten aandui den dat daar binnen sterke drank geschonken mocht worden, het antwoord bij groote meerder heid van stemmen geweest zou zijn Licentie of Permissie. De regeering heeft een Hollandsch woord voorgesteld en na weinige maanden denkt niemand meer aan het vreemde. Men schrijft ons uit Den Haag dd. gisteren De vergadering van afgevaardigden der Nederland- sche vrijmetselaarsloges, bekoorende tot het Groot- Oostenheeft heden den eenig overgebleven zoon des konings, den prins van Oranje, tot groot meester-nationaal, als opvolger van 's prinsen oud oom, prins Prederik, gekozen. Zal de troonopvolger deze benoeming aannemen Ik hoop het van harte, als een middel om den prins in de gelegenheid te stellen langzamerhand wat meer aan het openbare leven deel te gaan nemen dan hij tot dusver doet, en dat wel langs een weg, waartegen uit geen enkel oogpunt be zwaar kan rijzen. De vrijmetselaars-orde is geen staatkundig lichaamevenmin een dat zich de bevordering van maatschappelijke hervormingen rechtstreeks tot doel steltzij bedoelt ook geen financieele of industrieele ondernemingen. Tegen al deze bemoeiingen kan, van het standpunt van een troon-opvolger, eenig bezwaar gemaakt worden ofschoon een prins van kloeken, vrijen geest er zich niet door zou laten weerhouden om het voor beeld van onzen betreurden Hendrik den Zee vaarder" te volgen. Maar ik kan mij voorstellen dat vooral onze kroonprins, met zijn fijngevoelig, door droefheid en afzondering over-gevoelig ge worden gemoed, zich niet spoedig over de bezwaren en de beslommeringen heen kan zetten, die ver bonden zijn aan werkzaamheden, door welke prins Hendrik zich een eerezuil, hechter dan graniet, in de harten van de besten onzes volks gesticht heeft. Met de vrijmetselaars-orde is 'teen ander geval. De prins, die door zijne ondersteuning van allerlei weldadige ondernemingen, voortdurend getuigenis aflegt van zijne menschlievende be doelingen, zou als voorganger en leider der vrij metselaars gelegenheid in overvloed vinden om, op dit uitverkoren terrein, de ongelukkigen en bedroefden in ons land tot zegen te zijn. Ik hoop dus dat hij de benoeming zal aannemen en ik geloof het tevens. Men is nog niet ver geten dat de prins zijne eerste intrede in 't open baar leven heeft gedaan aan de zijde van zijn eerbiedwaardigen oud-oom, als broeder-vrij metse laar. Bij die gelegenheid klonken uit prins Alexander's mond voor het eerst woorden, die aan het Nederlandsche volk hoop gaven dat het in dezen koningszoon weder een Oranjetelg zien mocht, die de banden tusseken het vorstenhuis en de natie nauwer zou toehalen. Deze verwachting werd versterkt toen de prins later in 't openbaar aan prins Hendrik de verzekering gaf: »XJwe hoogheid kan op mij rekenen," waarmede de be lofte werd uitgesproken, dat wanneer het leven van den ouderen vorstenzoon mocht worden af gesneden, zijn werk en zijne bemoeiingen in de jonger, krachtiger handen van zijn neef zouden overgaan. Sedert dien tijd is veel veranderd. Dood, droef heid en eenzaamheid hebben hun zwarte schadu wen gelegd over de schoone voornemens, waarmede prins Alexander het leven inging. Het Neder - landsche volk eerbiedigt de smart, welke nog altijd den koningszoon met zijne gedachten en gangen meer in den koninklijken grafkelder, dan te midden van de natie, over welke hij eenmaal gebieden moet, doet vertoeven. Maar het zou met vreugde het bewijs begroeten, dat de schoone levensplannen van den jeugdigen broeder-vrijmet selaar nog niet door den kroonprins zijn opgegeven en hij bekwaam is die uit te voeren, ook door op het voorbeeld van zijn vorstelijken makker den kroonprins van Groot-Brittannie, zich aan het hoofd te stellen van de vrije metselaren in zijn toekomstig koninkrijk. Naar men verneemt zal in de aanstaande zit ting der provinciale staten van Zeeland door een paar leden dier vergadering een bepaald voorstel worden gedaan, om het reglement op de wegen en voetpaden in de provincie te wijzigen in den geest van 't verzoekschrift, dat uitgegaan is van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw. (Wbl. v. Z.-Vl.J De afdeeling 's Gravenhage van de Vereen, t. b.v. fabrieks- en handicerksnijverheid zal op hare aan staanden Donderdag te houden vergadering een voorstel behandelen om op de aanst. algemeene vergadering aan de orde te stellen: 1° de quaestie van de octrooien voor uitvindingen (wenschelijkheid van een internationale regeling)2° het vraagstuk van het gasverbruik. Voorts zal de oprichting van een kunst-museum te 's Gravenhage behandeld worden. Qok in de gemeente West-I.Tselmonde is thans een geval van pokken voorgekomen. Zoowel deze patient als die te Barendrecht waren niet ingeënt. [N. R. Ct.) In Juli 1888 zal te Hamburg plaats hebben een internationale tentoonstelling van dieren, die in de landhuishouding gebruikt, opgefokt worden, producten leveren enz. De tentoonstelling zal uit 9 afdeelingen bestaan als: paarden-, runder-, schapenfokkerij, varkens-, bijen-, visch-, vogelteelt, stallen en gereedschappen enz. en wetenschappe lijke hulpmiddelen. Tot de buitenlandsche leden van het bestuur behooren de heeren G. J. Hen- geveld, te Beverwijkdr. L. Mulder, te 's Graven hage; W. Sluis, te Beemster en Th. J. Waller te Anna-Pauwlowna. (N. R. Ct.) In de vergadering van den geneeskundigen raad van Zuid-Holland is verslag uitgebracht over de in die provincie voorgekomen gevallen van pokken. Hoe uit eene plaats waar pokken zijn, die ziekte naar elders uitstraalt, vooral wanneer het eene plaats is met veel verkeer, blijkt uit de volgende aanwijzing van bekende overbrenging. Uit de gemeente Gouda werd de ziekte gebracht naar: Den Haag, Reeuwijk (drie malen), Berkenwoudt, Stolwijk, Zevenhuizen, Boskoop, Leiden, Haastrecht, Waddinxveen, Linschoten, Wyns, (en waarschijnlijk naar Woerden en Zwammerdam)uit Rotterdam naar Schiedamuit Berlrenwoude naar Ouderkerk a/d. IJsel; uit Woerden naar Waarder, Rietveld, Amsterdamuit Waarder naar Barwoutswaarder. Een tweede staat toonde aan de poklijders, aan getast in de provincie Zuid-Holland van 1 Decem ber 1881 tot 31 Mei 1882, omtrent wie bekend is of zij waren ingeënt of gerevaccineerdvan het totaal 185 waren niet ingeënt 101, ingeënt 72, gerevaccineerd slechts 12. In de maanden Januari tot Mei 1882 zijn in Zuid-Holland aan pokken overleden 65 personen, waarvan 27 te Gouda en 15 te Rotterdam. Het bericht dat er goede gronden zijn om aan te nemen dat de ministerieele crisis eerstdaags haar oplossing verkrijgen zal, heeft bij sommigen aanleiding gegeven tot het vermoeden dat de heer Heemskerk met de opdracht tot het vormen van een kabinet zou zijn belast. Dit laatste kunnen wij ten stelligste tegenspreken. fVad.J Zaterdag werd te Hillegom eene tweede alge meene vergadering gehouden van aandeelhouders der Noord- en Zuidholl. Tramwegmwaarvan directeur en commissarissen in eene vorige verga dering getroffen waren door een afkeurend votum, waarvan wij melding hebben gemaakt. Dediscussien duurden van 's middags half twee tot half zeven. Wij laten hier alleen de genomen besluiten volgen. Eerst werd aangenomen eene motie, voorgesteld door m*. Kappeyne, (van Amsterdam) luidende »De vergadering, in aanmerking nemende dat het blijkt, dat het bestuur niet voldoende in de gelegenheid is gesteld om het rapport van 21 Mei 1882 te beantwoorden, verzoekt de directie en de commissarissen dit alsnog te doen en schort haar oordeel omtrent hun beheer op, totdat zij het verlangde antwoord heeft bekomen." Door den heer Gerken, secretaris, werden nu inlichtingen gegeven, waaruit bleek, wat de 200.000 betreft, den heer Jansen uitbetaald dat geen der commissarissen daarvan iets heeft ont vangen. Niet enkel als een belooning en schade loosstelling voor den heer Jansen, maar tevens voor het waarborgen der uitgifte van de aandeelen a pari werd hem dit bedrag betaald. Of dit te veel of te weinig is, is een quaestie van opvatting. De som van twee ton was voor de concessie en tevens voor het plaatsen der aandeelen a pari. Eerlijk en te goeder trouw, met vlijt en nauwge zetheid hebben commissarissen gehandeldzij waarborgden voor de maatschappij het volle be drag der benoodigde gelden. De rapporteurs, die hen hatelijk en beleedigend beschuldigden, hebben, slecht ingelicht als ze waren, commissarissen aan gevallen, die nu voorstellen 1° de conclusiën der commissie te verwerpen2° de handelingen van directeuren en commissarissen te ratihabeeren3° de rekening en verantwoording en balans goed te keuren en directeuren en commissarissen te déchar- geeren. Op voorstel van mr. Katz werd vervolgens met 141 tegen 118 stemmen besloten de beslissingen, in de vorige vergadering genomen, nietig te ver klaren en de voorstellen van het bestuur, welke gedaan waren naar aanleiding van het ongunstig rapport der commissie voor het nazien van balans en rekening, weder in behandeling te nemen. Alsnu werd het eerste punt van het rapport van commissarissen, voorstellende om te verwerpen de conclusiën der commissie tot het nazien der balans, aangenomen met 129 tegen 98 stemmen en 46 buiten stemming, waaronder die van de leden dei- commissie wier conclusiën door dit besluit werden afgekeurd. Hierna werden de beide overige punten van het bestuursrapiport^ houdende ratihabitie van de han delingen van commissarissen en directie, en goed keuring der balans over 18801881 aangenomen met 128 tegen 108 stemmen en 20 buiten stemming. Namens de afgetreden commissarissen deelde de voorzitter mede, dat zij bij hun besluit om heen te gaan volharden. Tot directeur werd nu herkozen de heer J. L. J. Jansen. Tot commissarissen werden herkozen de hee ren Godefroi, Van Heemstra en Gerken; gekozen werd de heer Van de Watering. De gekozenen hielden de aanneming in beraad. De heer W. C. H. Koeken, oud-predikant d e N. H. gemeente te Moerdijk en als zoodanig be kend door zijne langdurige twisten met zijne ge meente is in het krankzinnigen-gesticht te Dordrecht overleden. Blijkens het verslag van het Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst werden over 1880 gratificatiën uitgereikt aan 10 verminkten van den veldtocht van 1815; 2 nageblevenen van gesneuvelden in 1815; 267 verminkten in Oost-Indië; 5 verminkten in vroe gere oorlogen; 77 verminkten in den strijd tegen België; 7 nageblevenen van gesneuvelden in dezen strijdte zamen 369 verminkten en nageblevenen van gesneuvelden; 1581 infirmen 149 oudstrijders van Waterloo. Het totaal bedrag der kosten van het Invali denhuis in 1880 was 26.683.65. In het Invalidenhuis werden gedurende het jaar 1880 verpleegd 3 verminkten uit de koloniën, 7 verminkten in den strijd tegen België, 72 infirmen en 2 kostgangers voor rekening van het rijkte zamen 84 man. De staten van sollicitanten tot opneming in het fonds wijzen de volgende cijfers aan op staat A (blinden) 14, op staat B (infirmen van Belgie) 105, óp staat C (infirmen uit de koloniën) 506, op staat D (infirmen zonder veldtochten) 313, op staat E (veteranen van 30 jaren dienst) 214, totaal 1152. Woensdag is door het gerechtshot te Leeuwar den uitspraak gedaan in het geding tusschen den landbouwer A. Kuipers te Steggerda, thans in Amerika, appellant, en de Friesche Handelsbank te Leeuwarden, betreffende het vonnis der recht bank te Heerenveen, waarbij een acceptatie van appellant aan geïntimeerde wegens wanbetaling invorderbaar was verklaard bij lijfsdwang, waar tegen Kuipers in appel was gekomen, bewerende, dat de rechtbank ten onrechte die acceptatie als een handelsschuld aangenomen heeft. Het hof oordeelde dat appellant die schuld als koopman heeft geaccepteerd, zoodat zijn grief on gegrond is en hem wordt ontzegd. Ten einde op de werf der M^ De Schelde te Vlissingen de blokken op de hellingen te kunnen gereed maken voor den bouw van een der door die M^ aangenomen groote stoomschepen, zal het kanaal door Walcheren dezer dagen worden af gelaten. Zierikzee, 18 Juni. Mejuffrouw G. Broek smit, die dezer dagen genoemd werd als de eerste vrouwelijke doctor in de geneeskunde in Amerika van Nederlandsche afkomst, is eene Zierikzeesche van geboorte. Ook verbiedt de kieschlieid, welke ten opzichte van een teer punt voor dames in acht genomen moet worden, in dit geval niet te ver melden, dat zij den 29en Juli 1859 geboren en dus nog geen 23 jaren oud is. BresUeiis, 18 Juni. Bij den landbouwer H. Meijer, alhier, is een kalf geboren, wegende 561 kilogram, hetgeen in deze streken wel eene zeldzaamheid genoemd mag worden. Vrijdag avond heeft te Zwolle hij 't station een botsing plaats gehad tusschen een rangeer machine en de machine van den laatsten perso nentrein van het Noorden, die te Huren binnen komt. Door verkeerden stand van den wissel voor de rangeermachine, is deze de machine van den binnenkomenden trein in de flank geloopen. De machine van den trein is zwaar beschadigd, de tender en de bagagewagen werden mede uit het spoor geworpende machine van den rangeer dienst bleef op de rails en werd alleen zwaar be schadigd door den schok teruggegooid. Een con ducteur werd licht gekneusd, overigens kwamen passagiers en treinpersoneel met den schrik vrij. Een oppassend matroos uit Terschelling, die met zijn vrouw den geheelen winter geen cent had kunnen verdienen en nu uit nood naar zee moest, is in het Kattegat over boord geslagen en verdronken. De man laat 3 kindertjes na, waar van een pas 9 maanden oud is. Verleden jaar verloor zijn broeder het leven bij het omslaan der reddingboot, thans zijn allen aan de bitterste armoede ten prooi. Mogen thans velen het jeugdige Willem Barentsfonds in staat stellen, eenige hulp te verleenen! Tijdens de ouders afwezig waren, heeft een vijfjarig meisje te Groningen de kleederen van haar éénjarig zusje door middel van lucifers aan gestoken, met het treurig gevolg dat de arme kleine zoodanig met brandwonden overdekt is, dat men voor 't behoud van haar leven vreest. Sedert eenigen tijd is er een nieuw soort papieren borden in den handel gebracht, waarop behalve grappige teekeningen nog het opschrift Tod den Fliegen te lezen staat, en die dus dienen moeten om vliegen te dooden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat deze papiermassa in zoo hooge graad met arsenicum is doortrokken, dat een enkel dezer horden zes gram van dat vergift bevat. Men moet dus het koopen van dusdanige voorwerpen ten strengste ontraden. Van de Maatschappij tot export van levensmid delen te Milaan is bericht ontvangen, dat de eerste waggon Italiaansche eieren, voor Nederland bestemd, dén 15en dezer door den Gotthard-tunnel aan eene te Rotterdam gevestigde firma is afge zonden. De duur van het transport van Chiasso zal waarschijnlijk op twee dagen gebracht worden, zoodat het thans geen twijfel lijdt, of de produc ten van Italië zullen voor het vervolg hier in even goeden toestand als in Italië zelf verkrijgbaar zijn. Bovengenoemde Maatschappij heeft, ter ver krijging van een zeer gunstig spoorwegtarief, zich verbonden om een minimum van 3000 waggonla- dingen per jaar naar de Europeesche markten te verzenden. (N. R. Ct) Burg. en weth. van Den Haag hebben den raad voorgesteld aan de commissie voor openbare fees ten opnieuw een crediet van 1500 te verleenen voor de illuminatie op 2 Aug. a., den verjaardag van H. M. de koningin, dewijl de daarvoor toe gestane som reeds op den verjaardag des konings opgebruikt is. Ook stellen zij voor aan het bestuur der Ned. Harddraverij- en Wedren- Vereeniging ingenomen heid te betuigen met haar besluit om wedrennen te houden onder Wassenaar, en daarvoor eene toelage van wege de gemeente van 1000 te verleenen. De heer W. C. P. Toe Water, raad-adviseur bij bet departement van financiën en oud-inspecteur der belastingen, is Vrijdag avond te Arnhem op 71jarigen ouderdom overleden. De overledene was een hoogst verdienstelijk man. In zijne ambtelijke loopbaan onderscheidde hij zich niet alleen door zeldzame bekwaamheden, die ook door de regeering hoog werden gewaardeerd, maar tevens door grooten ijver voor de belangen van den handel. Hoe hoog hij bij zijne medeburgers stond aan geschreven, bewees ook zijne verkiezing tot lid van den gemeenteraad van Rotterdam, waar hij vele jaren werkzaam was. Tot consul-generaal van Frankrijk te Am sterdam is benoemd de legatieraad Desaint-Poix, terwijl de tegenwoordige consul-generaal, de heer Defarges, naar Londen wordt verplaatst. De Haagsche postduiven-vereeniging De Ooievaar heeft in den Zool. Bot. tuin eene ten toonstelling van postduiven ingericht, welke Zater dag feestelijk geopend werd. Daarbij was o. a. de generaal Van der Star uit naam van den minister van oorlog tegenwoordig. In antwoord op de openingsrede van den voorzitter verzekerde de generaal, dat de minister van oorlog en het rijks bestuur met de meeste belangstelling de pogingen der Vereeniging gadesloegen om, door middel van postduiven, bevorderlijk te zijn aan de weerbaar heid des lands. Hij wees op het nut der oorlogs- duiven tot het overbrengen der berichten in oorlogstijd, wanneer soms het niet aankomen of de vertraging van een estafette zulke schromelijke verwarring kan ten gevolge hebben. Men had in de oorlogsduiven een hulpmiddel te meer, en haar nut was reeds voor 300 jaren in den Spaanschen tijd erkend, en, ondanks de telegrafische en tele fonische eeuw waarin wij leven, opnieuw krachtig bewezen tijdens de laatste oorlogen. Als kleine natie mocht Nederland vooral zulk een kostbaar hulpmiddel niet veronachtzamen, en met groot genoegen en dankbaarheid nam dan ook de regeering de pogingen waar, om haar in de verdediging des lands bij te staan. In het midden van het serre-gebouw waren de oorlogsduiven in korven opgesteld, gerangschikt naar de plaatsen, van waar zij over eenige weken zullen worden opgelaten. Door het ministerie van oorlog zijn voor deze duiven uitgeloofd een groote gouden medaille, een verguld zilveren en een zilveren medaille, terwijl door den tuin verschei dene zilveren medailles zijn beschikbaar gesteld, zoomede door particulieren tal van voorwerpen. De duiven die aan de internationale wedvlucht uit Parijs deelnemen, zijn 270 in aantal en van 72 deelnemers uit 12 verschillende plaatsen> 's Gravenhage, Roosendaal, "Venlo, Rotterdam, Haar lem, Arnhem, Tilburg, Hulst, Delft, Breda en Amsterdam, afkomstig. Zij werden Zaterdag naar Parijs gezonden en Zondag vroegtijdig daar op gelaten. Eene reeds oude waterstaats-quaestie in de Yereenigde Staten is de verbetering der rivier de Missisippi, die door hare vele krommingen en on diepten der scheepvaart een aantal bezwaren in den weg legt. De rivier wordt aanhoudend meer ondiep, en wijl zij dezelfde hoeveelheid water te verplaatsen heeft, stijgt de waterstand boven de vroeger uit den oever gebrachte kribben. Men zoekt nu in het groote land der uitvindingen naar het middel om aan dezen toestand een einde te ma ken. Door den heer Rafas Porter te Newhaven in Connecticut is in grove omtrekken een plan pu bliek gemaakt, over welks uitvoerbaarheid het oordeel van deskundigen moet uitspraak doen, doch" dat ons in elk geval zeer vernuftig gedacht voor komt. Hij neemt aan dat het gedeelte der rivier dat dringend verbetering vereischt 1000 Eng. mijlen lang is. Dit wil hij in sectien verdeelen, van ge middeld eene mijl lengte. Aan het eind van iedere sectie wordteen vertikale ijzeren standaard gezet, die dient als as voor eene horizontaal loopende achthoekige schijf onder water. Over de schijf en eveneens over die aan het andere eind der sec tie loopt een ketting zonder eind, die sleept langs den bodem der rivier. Men heeft dus over dege- heele lengte 2000 mijlen ketting noodig, van eene draagkracht b. v. van 4500 kilogram, geschat op een millioen dollars. De kettingen zijn op afstan den van 30 voet voorzien van kegels van gesmeed ijzer die tegen stroom met de punt, met de stroom met de basis naar den stroom gericht liggen. Zooals de toestel nu is ingericht, moet hij in beweging worden gebracht. Daarom moet om het plan eenigszins uitvoer baar te maken goedkoope kracht worden gezocht. De heer Porter wil hij iedere schijf een zich zelf op den wind richtend windmol entje zetten van ongeveer tien paardekracht bij gemiddelde wind sterkte. De molen brengt zijne beweging op de schijf over, zoodat aan den ketting eene zachte beweging wordt gegeven waardoor de bodem dei- rivier, die uit zeer fijn zand bestaat, wordt in be roering gebracht, zoodat de stroom, die vooral op den bodem door den grooten waterdruk zeer sterk is, het fijne zand medevoert. Naar eene matigo berekening begroot de ontwerper de hoeveelheid

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2