Gemengde Berichten. Ingezonden Stukken. Eigen Hulp. Marine en leger. knipmea van 1 d. 50 c., een nijptang en een zakje suiker voor 1 d. 50 c. te zamen, een mes en een lap katoen voor een halven dollar elk, een paar kousen voor een kalven dollar, een klein zakje koffie en een grootere zak suiker, voor een halven dollar elk, een groote zak kaakjes en een pak tabak, voor welke laatste twee artikelen hij twee dollars schuldig was gebleven. Toen de Roodhuid de volgende maal terugkwam om af te rekenen, bracht hij een boekje mede en daarin bevond zich een volledige rekening-courant". Zij was inge richt als volgt. Beneden aan 't papier zag men een klein schoentje geteekend daarboven, door een bochtige lijn er mede verbonden, twee groote nullen en een kleine dito. Dit stelde het paar laarzen en de 2j dollar voor. Naast de schoen, beneden aan 't papier, een knipmes, door een lijn verbonden met een groote en een kleine nul. Naast het knipmes een nijptang en een zakjevan ieder loopt een kronkelende lijn naar boven uit in een kleine onder een groote nul, die aan elkaar vastgeteekend zijn, om aan te duiden dat het éen koop is. Daarnaast weder, op dezelfde manier, een mes en een vierkant, voorstellende het katoen, met een groote en een kleine dollar-nul verbonden. Vervolgens een kous, aan een kleine nul vast. Dan weder twee zakvormige figuurtjes, het eene groot en het andere klein, elk vereenigd met een nulletje. Eindelijk een groote zak en een klein vierkant, waaruit iemand, die het weet, een pakje tabak lezen kan, en daarboven twee groote nullen; doch het lijntje, dat de andere nullen met de teekeningen beneden verbindt, ontbreekt. De twee nullen zwe ven dus in de lucht. Dat beduidt dat de twee dollars nog betaald moeten worden. Toen Vuurwolf zijn rekening voldaan had, rustte generaal Brisbin niet vóór hij het merkwaardig product van Indiaansche boekhouding in zijn bezit had. Eergisteren marcheerden de cadetten van het 34e en 4' studiejaar naar het Teteringsche kamp nabij Breda, vergezeld door detachementen infanterie, vesting-art., geniesoldaten en veld-art. Gedurende 't kamp zal dagelijks mede een peloton cavalerie dienst doen, terwijl bovendien wekelijks 200 infan teristen voor de oefening naar het kamp zullen vertrekken. De Stichtsche tramway-maatschavpij heeft Donderdag haar lijn UtrechtDriebergen geopend. Elk half uur heeft het vertrek van 't dorp plaats, voorloopig tot des avonds 9 uren. De schapenfokkerij is voor velen in de Betu we van niet gering voordeel. Inzonderheid de kleine man vaart daar wel bij. Geen arbeider, of hÜ heeft een of meer schapen, die hij voor eenige centen per week door den scheper" laat hoeden. Zijn de dagloonen over 't algemeen laag, de op brengst der wol komt niet weinig in de behoeften van 'tvolk te hulp. Om dezen tijd is het scheren der schapen in den regel afgeloopen en de wol verkocht. De vachten gaan bijna alle naar de bekende wol markt te Veenendaal, waar op den marktdag in deze week niet minder dan 8572 vachten werden aangevoerd, meest uit de Betuwe afkomstig. De prijzen waren niet hoog. Voor de kleiwol werd besteed van 1 tot ƒ1.35; zandwol van ƒ0.90 tot ƒ1.15 en smeerwol van ƒ0.60 tot 0.90 per KG. Zoo lang de aanvoer van wol uit Australië en de Kaap zoo verbazend groot blijft, is er aan geen prjjsverhooging van inlandsche wol te denken. (Stand.) Burg. en Weth. van Deventer hebben, naar aanleiding van een rapport der gezondheids-com- weest, verdween toen hij de gebogen houding en de pijnlijke zuchten van zijn gastheer opmerkte eene hevige aandoening maakte zich van hem meester; onstuimig greep hij zijne hand, en sprak smeekend «Godfried! vergeef mij, vei'geef dat ik zulk eene toespeling durfde maken." »Ik moest vergeving vragen, Walter, mijn gansche leven moet éen bede om vergeving zijn. Goddankdat gij mij uwe vergiffenis vrijwillig geschonken hebt, maar die vadervloek kan niet weggenomen wordenEr kan nooit vrede voor mij zijnluidde het antwoord en de spre ker zag zijnen gast met een droevigen, lijdenden blik aan. Beiden zwegen een poos; toen hernam hjj op zijn gewonen, zachten toon: «Gij gelooft dus werkelijk, dat Philip Viola bemint; dat zij elkander beminnen?" ging hij vuriger voort. »0! Walter, als die wensch vervuld wordt, als ik dus mag beleven, dat Viola wettige eigenares van Lislespark wordtdan, ja dan zal ik kunnen aan nemen, dat de vadervloek van mijn schuldig leven is weggenomen. Zeg, gij twjjfelt dus niet aan Philips liefde O, herhaal het mij, nog hebt gij heden geen woord hierover gezegd. Uw zwij gen beangstigt mij." «Ik twijfel niet aan Philips liefde voor Viola. Toen Philip voor eenige maanden op reis gingi was ik van zijne genegenheid overtuigd, en ik kan mij niet voorstellen, dat een hart, dat Viola behoort, zoude kunnen veranderenik houd mij verzekerd, dat hij zich bij zijne terugkomst aan ww kind zal verklaren." missie, den gemeentebouwmeester opgedragen hen van raad en bericht te dienen omtrent de op richting van een gemeente-slachthuis. De commis sie heeft hierop aangedrongen, als het eenige middel om de onreinheid der goten en straten, welke het gevolg is van de menigte slachterijen die overal door de stad verspreid zijn, weg te ne men. Eerstdaags verschijnt het eerste nummer van de Officieele Courant der Internationale koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling, in 1883 te Am sterdam te houden. De tekst is in twee talen, Hollandsch en Fransch. De heer M. Kinsbergen, te Amsterdam, be leefde Donderdag zijn honderdste jaarfeest. Hij begon zijne- loopbaan als trompetter en genoot in die hoedanigheid op tienjarigen leeftijd de eer van op Het Loo genoodigd te worden, om zich daar te doen hooren. Plichtmatig hielp hij Napoleon luisterrijk inhalen en gaf hij zijn talenten meermalen ten beste op het paleis, zoo wel voor den prins van Plaisance, als voor Lodewijk Napoleon. Hij was getuige van de landing der Engelschen op Walcheren, het bombardement van Vlissingen, het beleg van Bergen op Zoom en van Naarden. Bij de landing van Willem I stond hij in 't eerste gelid en bij de plechtige inhuldi ging van Willem II en Willem III ontbrak hij evenmin. De grijsaard is nog opgewekt en in het genot zijner zintuigen, en doet natuurlijk niets liever dan nog eens ophalen van den ouden goe den tijd". (Hljl.) Bij de zeven wedloopen te Nijmegen is van vijf door middel van het electrische werktuig der heeren A. J. Enthoven te 's Hage de juiste tijd opge nomen. Bij wedstrijd n° 1 (2400 meter, draven) werd de baan door den prijswinner in 5 min. 4 sec., door den premiewinner 5-5 afgelegd bij n°. 2 (4000 meter, draven) in 7 min. 3 sec. door den prijswinner en 7-4^ door den winner van de premie; bij n°. 3 (3000 meter, rennen) door den behaier van den prijs in 3 min. 57 f sec., en door dien van de pre mie in 4-1 bij n°. 4 (3400 meter, steeple chase 5-52 en 5-531bij n°. 6 (3200 meter, draven) 6-37 j en 6-46 f. (Hbl) De heer Van Hoogstraten herinnert, bij het naderend eeuwfeest der maatschappij tot Nut van Algemeendat Edam de plaats was, waar zij in 1884 door Jan Nieuwenhuyzen werd opgericht. Zondag 11. woonden een twintigtal genees kundigen de plechtige opening bij van de Genees kundige pneumatische inrichting gevestigd op Sophia- dal te Haarlem. De heer en mevrouw Van Vol lenhoven deden haar bouwen voor eigen gebruik onder de schoone boomen hunner villa, na zelve door eene dergelijke kuur in Milaan geheel hersteld te zijn van een langjarig lijden. Zij stelden de in richting ook open voor het publiek onder directie van dr. Fyan. De lucht wordt door een pomp, die met gaskracht wordt gedreven, ingezogen en saamgeperst. Een reservoir belet de schokken en voert de lucht naar een kamertje, waar de zieken, al lezende, onder den gewenschten atmospheri- schen druk zitten. Een schel roept den bediende voor een raampje en zoo kan men met lei en griffel met hem spreken. Aanvankelijk zullen 10 patiënten van deze eenige inrichting gebruik ma ken. Hartziekte, zwakte en borstziekte vooral zijn aangewezen. De Russische regeering heeft bekend gemaakt dat de inkomsten van den staat voortaan maan delijks zullen worden openbaar gemaakt. Van 1 Januari tot 31 Maart bedroegen de ontvangsten 152.272,700 roebels of R. 6.74-2.322 meer dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Eergisteren werden, véor het Engelsche lager huis aan den arbeid kon gaan, 113 vragen tot de regeering gericht en door deze beantwoord. Dit is eene manie van Engelsche volksvertegenwoor digers, en hoe weinig gewicht men aan dat vra gen hecht, blijkt door de vlugge manier waarop de regeering antwoordt. De 113 vragen en ant woorden namen slechts twee uren van de zitting in Een treurig ongeluk had onlangs plaats in eene zwavelmijn te Caltanisetta in Sicilië. Een wagen, zwaar beladen met zwavel, werd langs rails eene helling opgetrokken, toen plotseling het „En toch Walter, is er iets onzekers in uwe stem. Gij spreekt niet met het vertrouwen, dat gij verleden jaar toondet over deze zaak. Wat moet ik hieruit opmaken? zijt gjj gekomen om ook dien laatsten lichtstraal voor mij uit te dooven Godfried, hebt gij er nooit aan gedacht dat Philips liefde onbeantwoord kan blijven Weten wij niet beiden, dat een trouw hart soms vruchteloos wordt aangeboden Weten wij niet beiden hoe vruchteloos de geheele toewijding, de onverdeelde liefde van een man soms is, hoe onmogelijk het hem blijkt de genegenheid van een vrouwenhart te winnen 't Is mogelijk, dat zjj zijne liefde versmaden zal, al scheen zij die eens te beant woorden. Ik dacht dat zij hem beminde, maar wellicht deed een beuzeling haar veranderen; mogelijk scheidde de liefde voor een ander hen; zoo iets is meer gebeurd, Godfried!" Weer was die bittere trek om des sprekers lippen scherper, weer kouder, gevoelloozer de uitdrukking, maar ook weder die wanhoop in de houding van den gastheer, weder die pijnlijke zucht en ook nu weder oefenden beide denzelfden invloed op Walter de Lisle uit. Beiden zaten eenige oogenblikken sprakeloos in het vuur te staren, toen de gastheer zuchtend op hetzelfde onderwerp terugkwam. »En dus denkt gij dat Viola haar neefniet bemint »Ik weet waa»lijk niet, wat ik hiervan den ken moet. Reeds zeide ik u, dat ik mij verleden jaar van beider genegenheid overtuigd hield. Ten touw brak. De wagen liep terug en kwam met groote snelheid beneden in den put terecht, waar hij aan stukken vloog. Door de groote wrijving ontbrandde de zwavel. Toen men het vuur mees ter was geworden, vond men 13 lijken en 30 ge wonden met meer of minder ernstige brandwonden. Darwin's nalatenschap is voor het successie recht aangegeven tot een bedrag van 1.752.000. Hij bemaakte het levenslang vruchtgebruik van den boedel aan zijne' vrouw, na wier overlijden ieder zijner vijf zonen 12/74, en zijne beide dochters ieder 7/74 van de nalatenschap verkrijgen. Bij tractaat van 1874 verbond de keizer van Anam zich jegens de Fransche regeering om Tonkin vrij te maken en vrij te houden van Chineesche zeeroovers en bandieten. De keizer is zijne ver bintenis nooit nagekomen en kon het waarschijn lijk wel vinden met de zeeroovers. De zaak bleef sleepende, tot vóór eenige maanden twee Fran sche reizigers in Tonkin door Chineesche benden werden aangehouden en mishandeld. De gou verneur van Cochinchina zond toen een oor logschip, de Drac, om eene vreedzame mani festatie te doen op de kust van Anam. De kommandant Rivière zag echter van de Ana- mitische citadel van Ha-Noi de Chineesche vlag waaien en begreep toen dat een kastijding nood zakelijk was. Hij liet de vlag opvorderen en toen deze geweigerd werd, beschoot hij het oude gebouw tot er een bres in was gevallen. Bij de daarop gevolgde bestorming vonden de Fransche mariniers en matrozen geen vijand meer. De Chinees had het hazenpad gekozen. Vier doode Anamitische mandarijnen en 150,000 piasters waren achtergelaten. Op het groote feest onlangs te Parijs gegeven ter eere van den gedecoreerden machinist Grisel waren ook Engelsche en Belgische spoorwegbeamb ten genoodigd en verschenen. De Engelsche ver- eeniging van spoorwegbeambten heeft nu eene uitnoodiging gericht tot de Belgische en Fransche collega's om afgevaardigden te zenden naar het feest dat den 10en Juli, op den tienden jaardag van het weezenfonds der Engelsche beambten, te Londen zal worden gevierd. Twee Parijsche bladen vertellen dat zij, om het naadje van de kous te weten aangaande een gerucht makenden moord, een hunner redacteurs zich hebben laten aanmelden bij den rechter van instructie te Versailles, die met het onderzoek is belast. De rechter zou de heeren allerbeleefdst hebben ontvangen en de drie beschuldigden beur telings in zijn kabinet hebben doen komen, om ze in tegenwoordigheid van de journalisten te ondervragen. De beide bladen geven dan ook behalve het verboor eene nauwkeurige persoons beschrijving van de drie boeven en van den rechter. Twee dingen zijn mogelijkof deze rechter neemt het niet zwaar op met den ernst zijner betrek king, öf de beide chroniqueurs hebben het gansche verhaal uit hun duim gezogen. Zelfs voor den meest ervaren berenjager is het bedenkelijk om de huid te 'verkoopen eer de beer geschoten is. Dit ondervindt de Courrier de Bruxelles, die nu wordt uitgelachen met het reeds Zondag voor de liberalen gemaakte grafschrift «Hier ligt het geuzenministerie, neergeslagen te Gent den 13en Juni, na denzelfden dag geweldige schokken te hebben ondergaan te Doornik, Luik, Brussel, Verviers, Charleroi, Waremme en in andere plaatsen. Velen en rampvol waren zijne bedrijven. Ziehier enkelen II troubla le pays, Ruina le trésor, Embéta les curés, Méprisa Vagriculture, Décréta des forteresses Et des athénêes. Décima le corps electoral, Outragea la papauté, Releva maints fonctionnaires Et puis tomba pour toujours Dans la fosse.'" hoogste verwonderde het mij, dat Philip op reis ging zonder mij hierover te spreken, ik geloofde toen, dat zij dit met elkander waren overeenge komen, en volgens onze afspraak onthield ik mij van elke inmenging. Eerst kort geleden zijn er door kleinigheden andere gedachten bij mij op gewekt, en is er twijfel gerezen omtrent Viola's genegenheid voor haar neef. En was ik heden herhaaldelijk bitter, Godfriedhet was dewijl ik vrees, dat de wensch van zooveel jaren onver vuld zal blijven." «Gij gelooft dus, dat zij hem met bemint?" herhaalde de heer Morley op kalmer toon. «Ik heb Viola nauwkeurig gadegeslagen zij heeft in de laatste maanden niet over Philip gesproken, heeft evenmin tijding van hem ontvan gen, en door duizende nietige omstandigheden werd bij mij de overtuiging geboren, dat zij hem niet lief heeft, ten minste niet meer bemint zoo als vroegeren deze overtuiging baart mjj ziele- smart." «En het zoude voor mij een doodsteek zjjn te vernemen dat dit waarheid was." «Godfried, Godfried"zuchtte de heer De Lisle en hij vervolgde ernstig: «Ik had besloten u voor te bereiden op de mogelijkheid van het mislukken van onzen wensch, maar bedenk dat mijn angst mij verkeerd kan doen oordeelen mogelijk is mijn vermoeden ongegrondEvenwel, langer kan ik dien twijfel niet verduren. Bij Philips terugkeer zal ik hem terstond over die zaak spreken. Spoedig denk ik hem in Londen terug t» zien. Bemint hij Viola, dan zal ik hem De ondergeteekenden, deel uitmakende van het Nederlandsch loodspersoneel te Vlissingen, ten hoogste verontwaardigd over de wijze, waarop hun door allen geachte en beminde chef de heer J. Spanjaard, inspecteur over het loodswezen, persoon lijk wordt aangevallen in den door eenige kruide niers hier ter stede aan hem gerichten Open Brief, dienende als protest tegen de door het bestuur van het district Vlissingen der vereeniging Eigen Hulp rondgezonden circulaire, moeten, als pro test tegen de in genoemden open brief voorko mende insinuatie, voor zoover het loodspersoneel betreft, bij deze oiienlijk verklaren, dat noch door ZHEG. noch door iemand der onder zijne bevelen dienende ambtenaren bij het loodswezen, ooit eenige invloed of pressie is uitgeoefend, om iemand hunner te bewegen lid der vereeniging Eigen Hulp, of harer afdeeling Wiakelvereeniging te wordenverklarende de ondergeteekenden zich in deze geheel particuliere zaak zelfstandig en onafhankelijk genoeg, om als vrije burgers te waken, wat zij in hun eigen voordeel, of dat hunner huisgezinnen, doen of laten moeten. Vlissingen, 16 Juni 1882. Namens allen J. v. i). Ende Meijnderts. B. D. Stb.eefk.erk. J. P. Balie. P. de Brütjn. J. Kortenbout. E. van Hoepen. F. H. jllleba. W. H. Dekker. L. A. van Hoeke. C. Mommaas. G. W. Arents. Aan de heeren J. Harder, Corn'. J. Rekkers, W. L. Winkelman, K. Blonk en Zoon, H. Loois, J. Andriessen en C. Mets. In uw weinig gerucht makenden open brief aan den heer Spanjaard, betuigt gij op den voorgrond dat het uwe bedoeling niet is hatelijk te wezen. Evenwel werpt gij den loodsen, leden van Eigen Hulp, eene hatelijkheid voor de voeten, die met recht genoemd mag wordeneene brutaliteit van de ergste soort. »Wat wonder," zegt ge, «als menigeen van het loodspersoneel, ter wille of ten believe van zijne superieuren zich aansluit bij Eigen Hulp Dus, naar uw gevoelen loopen wij, ten opzichte onzer huiselijke zaken, aan den leiband van onze superieuren, zijn wij onzelfstandige wezens, knoope draaiers, lamme kerels. Maar wisten de heeren dan niet, dat de loodsen die lid zijn van E. H. dit reeds waren lang vóoi dat er sprake was dat de heer Spanjaard hier zot, komen Wisten de heeren ook niet, waarom die loodsen lid zijn geworden van Eigen Hulp Dan zullen wij het u zeggen, luistert goed Wij werden lid, omdat het ons voorkwam dat E. H. eene schoone zaak was en wij b 1 ij v e n lid (trots alle open brieven) omdat onze verwachtingen in deze door de werkelijkheid zijn overtroffen. Immers de winst, waarmede wij u rijk maakten, steken wij nu zelve in onzen eigen zakde zaak is dood eenvoudig. Ziedaar, mijne heeren, de reden waarom wij lid werden van Eigen Hulp. 't Is uw eigen schuld, dat wij dit publiek maken. Uwe leelijke aantij ging is er de oorzaak van. En hiermede, mijne heeren, salut. Wij hopen dat ook gijlieden eens zult ervaren, dat Eigen Hulp altijd verkieselijk is boven die van anderen. Namens de loodsen, leden van Eigen Hulp, Vlissingen, C.Kamekmans. 16 Juni. C. van der Ploeg. L. A. van Hoeke. C. W. Arents. in zijne liefde aanmoedigen, hem raden al het mogelijke te doen om hare liefde te verkrijgen. Maar mocht hem dit mislukken, weiger dan niet langer aan mijn verzoek te voldoen, ontvang dan Viola, omhels dan uwe dochter J" - «Neen Walter, mijnen eed moet ik gestand doenwordt mijne laatste hoop vernietigd, dan moet ik het hoofd buigen en het dragen. Gij, broeder, deedt wat in uw vermogen was, en kan ik ten slotte uw verlangen niet inwilligen, laat mij dan aan mijn lot over, verban mij uit uw hart. Bedroef mij niet, door niet in deze weigering te berusten." «Moet ik u ook niet schrijven, als er iets beslist is Wilt gij die onzekerheid een jaar lang ver duren «Dat is een deet mijner boete;" en een flauwe glimlach vloog over het lijdend gelaat van den heer Morley, »ik kan het dragen. Kom met de volgende lente tot mijzoo gij alleen komt zal ik weten dat ook die laatste hoop vervlogen is. Kom met mijne dochter, en ik zal vertrouwen dat de vloek mijns vaders opgeheven is en mijn kind zegenen." (Wordt vervolgd.) gedrukt bij de gebroeders abrahams te middelburg.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 6