N° 142. 125e Jaargang. 1882. 19 Juni. Maandag Middelburg 17 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad verten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. ICHT. Zij die zich vóór 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. UlilüKI.BI liliSCHE COURANT. Heden liad in het polderhuis in de Abdij alhier de opening plaats van de op Donderdag en Vrijdag alhier en te Westkapelle ingeleverde stembriefjes, tot verkiezing van zes commissarissen in het pol derbestuur van Walcheren, ter voorziening in de door de periodieke aftreding ontstaande vacaturen. Te Middelburg waren ingeleverd 205 en te West kapelle 19 stembriefjes, te zamen alzoo 224. Van deze werden 4, als niet ingevuld, terzijde gelegd, zoodat het getal geldig uitgebrachte stemmen 220 en de volstrekte meerderheid 111 bedroeg. De uitslag der stemming was dat gekozen zijn de heeren P. Melis Pz. te Serooskerke (aftr. lid) met 195, J. Minderhoud Pz. te Westkapelle (aftr. lid) met 192, P. de Visser Pz. te Aagtekerke (aftr. lid) met 192 en mr. D. A. Berdenis van Berlekom te Middelburg, (aftr. lid) met 180 stemmen. In de plaats van de heeren J. Verhage te Zou- telande en Z. Koene te Biggekerke, die aan de beurt van aftreding waren, doch verklaard hadden niet meer voor eene herbenoeming in aanmerking te willen komen, werden gekozen de heeren M. Bakker te Zoutelande met 112 en D. Coppoolsete Biggekerke met 111 stemmen. Veder verkregen de heeren J. Wisse te Aagte kerke 67, J. C. Lantsheer te Oostkapelle 60, C. J. J. A. van Teijlingen te Middelburg 54, J. Riemens te Serooskerke 32, P. Maljaars te Oostkapelle 23 stemmen, terwijl verschillende personen minder dan 15 stemmen op zich vereenigden. De commissie voor het afnemen alhier van de examens voor apothekersbediende, heeft heden aan drie candidaten de akte van bevoegdheid uitge reikt, zjjnde de heeren J. A. Leyding, geboren en wonende te Den Helder, en de dames A. P. Boon, geboren en wonende te Den Helder en T. ter Beek, geboren en wonende te Amsterdam. Een candidaat trok zich gedurende het examen terug. Men meldt ons, dat mr. Gr. N. de Stoppelaar, deken der confrérie van St. Sebastiaan alhier, ter herinnering aan het hem den 7 Juli jl. aangeboden reestconcert, voornemens is zijnerzijds aan zijne medeleden den 6 Juli a. een concert aan te bieden, waarvan de uitvoering is opgedragen aan het koninklijk muziekkorps der Guides te Brussel, directeur de heer P. Staps, inspecteur der muziek korpsen hij het Belgische leger. Dit beroemde korps bestaat uit 63 executanten. Het heeft zich nog nimmer alhier doen hooren. Binnenkort zal eene inteekeningslijst voor dit concert worden aangeboden. 's Heer Arendskerlie, 16 Juni. Ge- ïuimen tijd reeds waren wij in onzekerheid wie toch onze burgemeester worden zou, toen heden op eens de tijding werd vernomen dat de heer J. Vermet Sr. tot die betrekking was benoemd. Als een loopend vuurtje ging dit nieuws onmiddellijk rond en in een oogwenk had ons dorp een feestelijk aanzien, door de menigte vlaggen die uit de woningen der ingezetenen werden gestoken, ten blijke van hun ingenomenheid met deze benoeming. Onder onze Ingezonden Stukhen vindt men er twee, welke ons heden van verschillenden kant, onafhankelijk van elkander, worden aangeboden, naar aanleiding van een Open Brief, door zeven kruideniers-firma's te Vlissingen gericht aan den heer J. Spanjaard, inspecteur van het loodswezen, als onderteekenaar (met den heer P. M. Scheur leer, secretaris) eener circulaire van het bestuur van het Vlisaingsche district der vereeniging Éigen Hulp. Wij hebben gemeend beide stukken te moeten opnemen omdat ze elkander aanvullen en, ofschoon op hetzelfde neerkomende, ieder van een verschil lend standpunt geschreven zijn. Wat de zaak zelve aangaat, hebben wij reeds vóór jaren, bij het eerste opkomen der Eigen Hulp- jbeweging, in verscheidene artikelen onze ziens wijze doen kennen en bepalen wij ons ertoe die kortelijk samen te vatten. Naar onze meening is Eigen Hulp, op ieder gebied, zoowel op dat der levensverzekering als op dat der winkelnering, het natuurlijk en geoor loofd gevolg der vrijheid van mededinging, welke het beginsel is van het tegenwoordig handelsverkeer. Stellen de winkeliers van beroep, de bakkers, slagers, kruideniers of welke andere nering zij drijven, zich met eene matige winst, voor goede waar, tevreden, dan zullen zij op den duur, zonder eenigen twijfel, met goed gevolg de con currentie kunnen volhouden tegen dilettant-win keliers, die tot eigen profijt zich de moeite getroosten om nering te doen. Dat bewijst het voorbeeld van Engeland en andere landen, waar de coöperatieve vereenigingen jaarlijks voor millioenen omzetten en de soliede winkeliers niettemin voortgaan een zeer dragelijk bestaan te leiden. Trachten daarentegen de winkeliers, door onder linge overeenkomst, de prijzen hoog te houden, dan zijn hun klanten volkomen in hun recht wanneer zij hun diensten ongebruikt laten en, op eigen ge vaar, met eigen krachts-inspanning, datgene gaan doen wat anders de winkelier zou verrichten en de verdiensten opsteken, welke anders den win kelier ten deel zouden vallen. Uit dat verschil van bedoeling, wordt strijd geboren. Evenals de verbruikers, kunnen ook de neringdoenden, de groothandelaars zoowel als de verkoopers in 't klein, onderling en te zamen, zich vereenigen om het streven hunner tegen standers te verijdelen. De publiciteit der pers staat allen ten dienste. De bescherming der wet geeft ieder vrijheid tot alle geoorloofde beweging. De strijd wordt openlijk, met gelijke wapenen gevoerd. Wordt daarvan afgeweken, dan heeft ieder der beide partijen gelijke wapenen ter af wering tot haar dienst. Ook dat is door den heftigen strijd der winke liers en grossiers in Engeland tegen de Cooperative Stores bewezen. Ondanks dien tegenstand, ver- toonen deze vereenigingen het verschijnsel van steeds toenemenden bloei. Wat de publieke pers betreft, komt het ons, nu evenmin als vóór eenige jaren, voor dat zij verplicht is in deze eene andere partij te kiezen dan het verdedigen der vrijheid van beweging voor ieder. Evenals ieder verschijnsel van het openbaar en maatschappelijk leven, verdient ook dit hare aandacht. Er invloed op uit te oefenen, ligt buiten haar werkkring. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Ter Neuzen is besloten, 1000 francs toe te staan aan de commissie, welke zich heeft gevormd tot het houden op den 15en Aug. a. van een zeil- en stoomwedstrijd aldaar op de Schelde. (T. N. Ct.) In de Amsterdamsche bladen kwam onlangs een advertentie voor in het Duitsch, waarin be richt werd dat met 1° September a. te Amsterdam eene voorbereidingsschool voor gymnasiaal en mid delbaar onderwijs geopend zal worden, «waar het Nederlandsch en het Duitsch nevens elkander beoefend en als talen met gelijke aanspraken onderwezen zullen worden." Die advertentie was mede onderteekend door den bekenden geneesheer dr J. Gf. Mezger. Naar aanleiding daarvan riep de Standaard uit „de eerste Duitsche avant-garde is in Amsterdam aangekomen." In de Amsterdamsche Ct (ne 139) komt nn een artikel voor van d? J. Gf. Mezger. »Niet om het Duitsch, schrijft hij o. a., dat op de school aan de Leidsche gracht zal gedoceerd en bij het onderwijs ook als spreektaal gebezigd zal worden, heeft de inrichting der heeren Streubel en Deelman mijne sympathie. Als andere heeren scholen willen oprichten, waar het Fransch, En- gelsch, Noorschom het even welke moderne taal, op den voet van gelijke met het Hollandsch zal worden behandeld, mij zal het aangenaam zijn en lief, wanneer ook die andere heeren, als Streubel en Deelman, beloven aan de lichamelijke ontwikkeling hunner kweekelingen bijzonder veel zorg te willen besteden. In den laatsten volzin Die Schule wird sich auszerdem die Sorge für die körperliche Entwicklung Hirer Zöglinge zur ganz hesonderen Aufgahe machen, ligt voor mij de kern der advertentie. Aan ieder systeem van school- opvoeding stel ik den eisch, dat het gelijke zorg bestede aan de ontwikkeling van het lichaam en van den geest. In de overtuiging, dat de rechten van den geest op ontwikkeling geene andere en hoogere zijn dan diezeltde rechten voor het lichaam, begroet ik met vreugde iedere school, die deze groote waarheid wil hulde doen." Door zijne uitgebreide geneeskundige praktjjk, zegt d* M., van zeer nabij bekend te zijn met slachtoffers eener eenzijdige ontwikkeling, wier geest werd overstelpt met eene menigte leervak ken,' maar wier lichamelijke verpleging schromelijk werd verwaarloosd; hun aantal is legio. Uitgaande van het onbetwistbare feit, dat een langdurig zitten op de schoolbanken nadeelig werkt op de houding, op wervelkolom, op borstkas en ademhalingsorganen, op bloedsomloop en spijs vertering dat rust, die niet gestadig wordt afge wisseld door beweging en inspanning, met eene goede ontwikkeling van het spierstelsel onbestaan baar iswetende, dat aanhoudende inspanning van den geest, zonder behoorlijke ontspanning, gepaard met oefening des lichaams, leidt tot overprikkeling der hersenzenuwen, tot vermoeid heid van geest, verdooving en afkeer van alle geestes-inspanningdat zij op den duur niet kan samengaan met gezondheid, opgeruimdheid, levens lust en het gevoel van kracht en waarde, waarschuwt d* M. ernstig tegen eenzijdigheid bij de opvoeding der jeugd. Het mottoQui perd gagne zou men boven de volgende financieele beschouwing van het Vader land kunnen plaatsen: »In Mei 1882 heeft de accijns op het gedistil leerd f 60,000 minder opgebracht dan in Mei 1881. Er werden dus in Mei van dit jaar 106,300 liters minder voor accijns aangegeven dan in het vorige jaar. Aangenomen dat er ook werkelijk evenveel minder verbruikt dan veraccijnsd is, dan is er per etmaal in de vorige maand 3429 liters minder gedronken. «Verrassende cijfers, vooral als men bedenkt dat de bevolking sinds het vorige jaar niet ver minderd, maar toegenomen is. Bij de verdediging van de wet verklaarden de warme voorstandera dat zij reeds zeer tevreden zouden zijn, indien er een einde kwam aan de voortdurende stijging van den accijns op het gedistilleerd. Dat reeds zoo schielijk de opbrengst aanmerkelijk zou vermin deren, had men bijna niet kunnen hopen. »Ook in de eerste vier maanden van dit jaar was de opbrengst reeds minder, nl. 72,048. In Mei was dus de vermindering 60,606) bijna even groot als in de vier vorige maanden te za men. De onderstelling is zeker niet gewaagd, dat de groote vermindering van opbrengst in Mei in nauw verband staat met de opruiming van kroegen en drankwinkels, die op 1 Mei 11. heeft plaats gevonden". Door de Vereeniging van Margarine-hoterfahri kanten is aan den koning een adres ingediend, waarin zij betoogen dat de schade, door de ver werping van het handels-tractaat met Frankrijk alleen reeds aan de door haar vertegenwoordigde industrie toegebracht, van dien aard is, dat reik halzend naar herstel van de geschorste betrekkin gen met Frankrijk moet worden uitgezien. Weshalve zij eerbiedig den wenscb uitspreekt, dat de regeering het middel moge vinden, dat tot bereiking van het bovengenoemde doel kunne leiden. Het dividend van de Ned. Handel-Maatschappij is op 47 per aandeel bepaald. Het jaarboek der Maatschappij Tot Nut van V Algemeen is dezer dagen weder door het hoofd bestuur aan de departementen gezonden. In het jaar 1880/81 zijn 49 eervolle onderscheidingen uitgereikt, en wel S3 voor welbeproefde trouw, 4 voor veeljarigen schooldienst, de overige voor gelukkig volbrachte reddingen. De ontvangsten hebben bedragen ƒ41,737.64, waaronder de contributie ad 1.60 van 16,802 gewone en 11 algemeene leden. Bij het einde des jaars was het kassaldo 5678.70. Het kapi taal der maatschappij was 155,400 reëel inge schreven op het grootboek, 24,000 belegd in prolongatie, benevens een gift van 4000 en het kassaldo. Het getal departementen was 335. Het 16" Ned, nationaal Zangersfeest zal in het volgende jaar te Rotterdam gegeven worden on der de leiding der Rotterdamsche zangvereeniging Amphion. Het programma is reeds nu vastgesteld en bestaat uit de volgende stukken N° 1 Vondel. Hymne voor koor en orkest, van W. Gf. F. Nicolaï. N° 2 Hoop (vocaal) C. C. A. De Vliegh. N° 3 De Stroom, voor koor, soli en orkest, Paul C. Koerman. N° 4 a Avond aan Zee, vocaal, C. A. Brandts Buysb Goede Raad, vocaal, Joh. J. H. Verhulst. N° 5 Matrozenkoor uit de Vliegende Hollander, voor koor en orkest, R. Hol. N° 6 Alkmaars Belegvoor solo, boor en orkest, Alex. W. A. Heijblom. N° 7 Volkslied J. Wilms. Als een bewijs dat alle Russen geen barbaren zijn, verhaalt het Dagblad dat de heer Gregorieff, zanger aan de Gfrieksche kapel te 's Gravenhage, vroeger in dienst van H. M. de koningin-moeder, gekleed in 't water is gesprongen om een zinken den jongen te redden. Dezelfde mensch en vriend heeft in 1863 eene zwangere vrouw met haar kind gered. Het geval wordt gebruikt om te veel te bewij zen en daardoor bewijst het niets. Men zou het even goed kunnen aanvoeren ten betooge dat de Nederlandsche beschaving zoo verzachtend op de barbaren werkt, dat zelfs een Rus in Nederland een menschenvriend wordt. Het personeel voor de expeditie naar Dickson- haven is nu geheel voltallig, na het aannemen van een geneeskundige. Als chef treedt op de heer Maurits Snellen, doctor in de philosophie, geboortig uit Zeist. De luitenant ter zee L. A. H. Lamie, geboren te Utrecht, is zijn opvolger, hij is belast met de as tronomische bepalingen en het assisteeren bij de magnetische waarnemingen, tevens is hij chef der huishouding en als zoodanig direct gesteld over de onderhoorigen. Als geneesheer zal fungeeren de heer H. J. Kremer, arts en doctorandus, gebo ren te Tennunten, prov. Groningen; de heer J. Mar. Ruys, doctorandus in de philosophie, gebo ren te Amsterdamgaat mede als natuurhis- toricus, hij is belast met onderzoekingen en hét maken van verzamelingen op het gebied van plant- en dierkundeaan den heer H. Ekama, ook doctorandus in de philosophie, geboren te Haarlem, zijn de waarnemingen op physisch ge bied en het photographeeren opgedragen. Deze vijf heeren vormen den wetenschappelijken staf. De vijf onderhoorigen zijn Svend Pedersen, geboren in Noorwegen, tim merman A. A. D. van Dolder, geboren te Mid delburg, machinist en apothekerJ. de Bruin, ge boren te Rotterdam, kok en bakkerC. M. Bentler, geboren te Herkingen, stuurmanJ. W. Stapper, geboren te Purmerend, stoker en matroos. Onder de vele ontvangen blijken van belang stelling verdient vermeld te worden de belangrijke aanbieding van een stel telephoons en microphoons met zes kilometer draad, door de Amsterdam sche telephoon-maatsehappjjdirecteur dr. Hu- brecht. Zooals men weet zal op zes kilometer afstand van het hoofdstation een observatiepost gebouwd worden ter waarneming en 'hoogte-be paling van het Noorderlicht de genoemde toe stellen moeten dan dienen, om met elkander te kunnen correspondeeren. De tijd van vertrek begint te naderen, daar de zeildag bepaald blijft op 5 of 6 Juli a. De Daily News bericht uit Pietmaritzburg, dat de eerste Nederlandsche redevoering Woensdag in het Kaapsche parlement gehouden is. Men ver wacht dat dit voorbeeld navolging zal vinden. De St.-Ct. bevat een kon. besluit tot schorsing van het besluit van ged. staten van Drenthe, strekkende tot afdamming der hoofdkanalen van de verveening in de Drogteropslagen, gemeente Zuidwolde. Dit besluit is gegrond op de overweging dat, ter beoordeeling of het besluit van ged. staten met de wet of het algemeen belang strjjdig is, een onder zoek is ingesteld, welk onderzoek nog niet is afgeloopenen het noodig is, dat inmiddels de werking van dat besluit worde gestuit. Aan de leden der Vereen, van burgemeesters en Secretarissen in Z. en N. Beveland zijn de rappor ten op de vraagpunten verzonden, die eerstdaags op de algemeene vergadering zullen behandeld worden. Een dezer rapporten, uitgebracht door den heer M. Weststrate, secretaris van Wolfaartsdijk, han delt over de uitlegging door den minister van justitie, bjj missive van 8 Mei 1882 n°. 156, aan art. 13 der drankwet gegeven. De rapporteur voert aan dat de beteekenis van het woord slocaliteit" voor velen een struikelblok isi Niet minder dan lOmaal wordt dit woord in het enkelvoud en 8maal in het meervoud in de wet gevonden, en soms blijkt ten duidelijkste, dat de meervoudige vorm bedoeld is of moet aangenomen worden, terwijl de enkelvoudige gebezigd is. Oni slechts een voorbeeld te noemen, diene het volgende Volgens de 3e zinsnede van art. 1 moet het ver zoekschrift, om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, bevatten eene R&w»

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1