N° 141. 125® Jaargang, 1882. 17 Juni. Zaterdag Middelburg 16 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Ad ver ten tien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor liet Buitenland: de Compagnie générale de Publicité G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. ERIOHT. Zij die zich voor 1 Juli op deze Courant abonneeren, ontvangen de nog in dit kwartaal verschijnende nommers gratis. MIÖDELBIIRGSCHE COURANT. De majoor der genie K. Eland, directeur dei- tweede afdeeling der krijgsschool, geeft in het jong ste nr. van het Militair Blad eene beschouwing over de plannen van den tegenwoordigen minister van oorlog, met betrekking tot de hervorming dei- vestingwet van 1874. De schrijver betuigt zijne instemming met het voornemen van den minister om eene stelling in te richten ten Zuiden van het Hollandsch Diep, alsmede met de voorgenomen slechting der nog overgebleven werken hij Nijmegen. Daarentegen, gaat hij voort, zouden wij met leedwezen Doesborgh, Geertruidenberg, Neuzen en Ellewoutsdjjk uit de rij der vestingwerken zien verdwijnen. Omtrent Neuzen en Ellewoutsdijk blijkt uit de discussiën bij de vestingwet van '74, dat er hoofdzakelijk twee redenen waren om ze te be houden; de eerste, dat de Schelde eene Nederland- sche rivier is, of althans voor een gedeelte op Nederlandsch gebied stroomt, en dus hare neutra liteit behoort te worden gehandhaafdde andere dat we die vestingwerken moeten behouden, hoofd zakelijk ten gerieve van België, omdat onze onaf hankelijkheid met die van dit land staat of valt. Wij moeten derhalve Engeland de gelegenheid laten om België te hulp te komen en dit doel bereiken wij het gemakkelijkst door de Schelde open te houden voor Engeland en die rivier desnoods voor anderen te sluiten. Dit kan wel is waar geschieden door een aanzienlijke vloot, maar met minder schepen en veel zekerder kan het plaats hebben bjj het behouden van Neuzen en Ellewoutsdijk. Naar onze meening moet daarbij worden gevoegd dat het zeer wenschelijk is, vasten voet te houden in dit gedeelte van Zeeland; bij eene of andere moeiljjkheid met België zou het verlaten der eeni- ge aldaar aanwezige vesting ons wel eens ten zeerste kunnen berouwen. »Van Neuzen een zeehaven te maken, a Vinstar van Antwerpen, komt ons nog al hersenschimmig voorYlissingen is daar om te bewijzen, hoe wei nig kunstmatige hulpmiddelen op dit gebied uit werken. Geld behoeft het behoud ons niet te kosten hijzonder hinderlijk zijn de vestingwerken niet, zoodat alles er voor pleit om de Schelde niet ge heel te verlaten." (Zie onder Staten-Generaal het over. dit onder werp opgemerkte in de afdeelingen der tweede kamer.) Uit een bericht dat de commissie uit de tweede kamer voor de spoorweg-enquête in de volgende week hare werkzaamheden gaat hervatten, schijnt te blijken dat aan eene bijeenkomst der kamers, althans van de tweede, vooreerst niet gedacht wordt. De stenografen kunnen toch het gelijk tijdige werk voor de enquête en de zittingen niet bjjhouden, en van daar dat heide tot dusver nim mer geljjkt|jdig zijn geweest. De opbrengst der rijksmiddelen over Mei jl. heeft 8,545,417 bedragen, tegen 8,781,145 in het vorige jaar. De afgeloopen maand is dus voor de schatkist niet voordeelig geweestde raming is wel met 110,000 overtroffen, maar bij Mei 1881 is de opbrengst in Mei 1882 235,000 ten achter ge bleven. Gaat men na, waaruit die achteruitgang is voortgevloeid, dan vindt men de verklaring grootendeels in de mindere opbrengst van het successierecht en van den accijns op het gedistil leerd. De erfenissen brachten 175,000 minder in kas, en het gedistilleerd 60,000 minder. Ook de registratie leverde b|jna 60.000 minder op en de suikeraccjjns ging 49,000 achteruit. Het zeldzame verschijnsel deed zich mede voor, dat de posterijen trots de invoering van den postpak kettendienst 12,000 minder opbrachten dan in Mei 1881. Door hoogere inkomsten uit andere middelen, o. a. 60,000 uit de directe belastingen, werden die nadeelige verschillen slechts eeniger- mate opgewogen. De uitkomst in de v|jf verloopen maanden van Jiet dienstjaar is dientengevolge ongunstiger dan die van de vier eerste maanden des jaars was. Aan de raming ontbreekt nog ruim 1 millioen, waarvan echter de helft, voor rekening der directe belastingen komende, later wordt aangezuiverd. Het successierecht is bij de raming reeds ƒ558,000 ten achter, wat wellicht nog wordt ingehaald, en ruim wordt opgewogen door de 61 ton welke de registratie reeds meer heeft gegeven. Maai de 8 ton, of 9 pet., die minder dan geraamd was uit het gedistilleerd z|jn ontvangen, zullen ver moedelijk niet worden ingehaald. Men mag die vermindering veilig beschouwen als een gevolg van de drankwet. Vergeleken met de vijf eerste maanden van 1881 is 750,000 meer ontvangen. Daarvan komt 150,000 voor rekening van de directe belas tingen, 3 ton uit de accjjnsen, 94,000 uit de indirecte belastingen, 64,000 uit de domeinen, 82,000 uit de posterijen en 56,000 uit de loodsgelden. Wat de afzonderlijke accijnsen betreft, vindt men alleen achteruitgang Dij het gedistilleerd, dat in de 5 afgeloopen maanden 130,000 minder inbracht. Daarentegen gaf suiker 270,000 meer, wijn 8000, zout 50,000, zeep 28,000, bieren en azijnen 17,000 en geslacht 55,000 meer. De vooruitgang hij de indirecte belastingen spruit grootendeels voort uit de registratie, die met ruim 1 ton steeg en de zegelrechten, die bjjna 80,000 meer opbrachten; daarentegen kwam 90,000 minder uit het successierecht. De stand van zaken is dus wel niet onbevre digend, maar niet zoo gunstig als in het vorige jaar. (Hbl). De gedeeltelijke vernieuwing der buizenleiding van de gasfabriek alhier is thans afgeloopen. Dank zij den spoed waarmede de werkzaamheden verricht z|jn, is het werk ongeveer een maand vroeger voltooid dan men had gerekend. Vlissingfen, 16 Juni. De mailbooten der stoomvaartmaatschappij Zeeland beginnen van morgen avond af weder op en van Queenboro te varen. De Haarl. Ct. bevat een uitvoerig verslag van de rede, door den voorzitter der Mij t. b. v. land bouw en veeteelt in Zeeland op de algemeene ver gadering te Cortgene uitgesproken. W|j ontkenen daaraan, tot aanvulling van ons bericht van eer gisteren, het volgende. Het aantal leden der maatschappij is, van 2394 in 1880, tot 2536 in 1881 gestegen, terwijl het cijfer van 1882 nog niet volledig bekend is. Het hoofdbestuur heeft besloten deel te nemen aan de in het volgende jaar in Nederland te houden internationale landhouw-tentoonstelling. In de vergadering van het hoofdbestuur is de wensche- lijkheid uitgesproken, dat de bjjdragen voor die ten toonstelling mild zouden vloeien, kracht zoekende ook in het kleine, zelfs in het dubbeltje, het kwartje of de twee kwartjes van de goedgezinden. De gelegenheid tot bjjdragen staat bij alle ge meentebesturen open, en ieder, die zelfs het gering ste daar brengt, heeft de zekerheid van het zijne te hebben toegebracht om de tentoonstelling te doen gelukken. Het hoofdbestuur heeft getracht te zorgen, dat zooveel mogelijk in de provincie wandelleeraars voordrachten hebben gehouden. Teleurstellend is het, dat niet overal die pogingen tot het geven van onderricht zjjn gewaardeerd en z|j in sommige streken door slechts weinigen werden aangehoord. Van daar dat het hoofdbestuur zich zelts gedron gen heeft gevoeld om van gedeputeerde staten minder subsidie te vragen. Er zijn stemmen op gegaan om de proefnemingen geheel te staken; maar het hoofdbestuur heeft begrepen, dat dit niet gewenscht zou zjjn, te minder daar men in een gedeelte van Zeeland op den goeden weg is, Of het te danken is aan den heer G. A. Vorster- man van Oyen, te Aardenburg, die door zjjn ont zaglijken jjver, met opoffering van tijd en moeite, leerlingen tot het ontvangen van landbouwonder wijs dringt, of wel aan meer belangstelling bij de landbouwerszonen aldaar, zeker is het, dat in het najaar in het voormalig 4e district weêr een nieuwe cursus voor dat onderwjjs wordt opgericht met 48 leerlingen. Voorts moest spreker eene smartelijke snaar aanroeren. Hjj kon nameljjk niets gunstigs zeggen van den oogst van het vorige jaar. De schoone verwachtingen, die men zich daarvan tijdens de vorige algemeene vergadering te Goes nog voor spiegelde, toen alles een bljjden oogst voorspelde, zijn teleurgesteld. Dit is echter geene reden voor den landbouwer om den moed te verliezen. Had men de mislukking te wijten aan menschen, dan had men te doen met een vijand, dien men kon bestrijden, maar had men ook reden om zich te verbitteren. Nu evenwel is eene hoogere macht de oorzaak, ongetwijfeld met wijsheid beschikt, en daarom kunnen wij het er voor houden, dat het kwaad in vele opzichten een zegen is voor de industrie. Doorgaand succes verslapt vaak en tegenspoed hardt. De mindere oogsten der laatste jaren en de concurrentie met den landbouw uit Amerika en elders hebben, gelijk van zelf spreekt, de pacht waarde der landerijen doen dalen. Evenwel niet overal. In sommige streken van Nederland zjjn die prijzen staande gebleven, ja zelts gestegen, zooals in Zuid-Holland en Friesland. En ook in Noord-Holland zouden z|j gestegen zjjn, als daar niet in de laatste tien jaren zulk eene opdrijving had plaats gehad, dat zij onmogeljjk hooger op gevoerd konden worden. Maar dat zij ook daar niet méér gedaald zijn, is aan dezelfde reden als voor Zuid-Holland en Friesland toe te schrjjven. En volgens spreker is daar de daling voorkomen kunnen worden door de uitbreiding, die aan de zuivel-productie is gegeven. Gaat men de versla gen na, dan ziet men, dat in den tijd van 30 jaren de breedte in weiland is toegenomen met 13,000 hectaren en het aantal hoornvee met 47,000 stuks in Zuid-Hollandin Friesland de weiden met 15,000 hectaren en het hoornvee met 24,000 stuks, en dat nog wel in twee provinciën, die zoozeer door de ziekte onder het rundvee geteisterd z|jn. Ook de warmoezerij in andere gedeelten van ons land, voornamelijk de aardappel-teelt, heeft zeer groote uitbreiding ondergaan. En wat geschiedde in Zeeland Hoe was daar de verhouding tusschen bouw- en weiland In Zeeland is Dij uitzondering de toestand geheel anders in de verhouding tusschen bouw- en wei land, boschland enz. In het jaar 1880 bijv. be stond in Zeeland 58 pc. van de geheele iritge- strektheid der provincie uit bouwland, tegen 20 pc. weiland. Maar in Friesland 15 pc. bouwland tegen in Zeeland 58 pc., en 59 pc. weiland tegen 20 pc. in Zeeland. In Zuid-Holland had men 23 pc. bouwland tegen 58 pc. in Zeeland, en 52 pc. weiland tegen 20 pc. in Zeeland. En toch is het in Zeeland niet overal hetzelfde. In Walcheren, met uitzondering van Nieuw- en St Joosland, heeft men 67 pc. weiland tegen 33 pc. bouwland; in Tholen 75 pc. bouwland tegen 25 pc. weiland, en in Noord-Beveland 67 pc. bouw land tegen 33 pc. weiland (juist het omgekeerde van Walcheren). De gevolgen zijn, dat, waar de verhouding gun stiger is en men zich op meer productie toelegt, men in Walcheren nog beste prijzen ziet, toe te schrijven aan de uitbreiding der zuivelproductie. De pachtprjjzen zijn in de veehoudende streken meer algemeen verhoogd dan in de landbouwende gewesten, geljjk.spreker met verschillende officieele aanhalingen aantoonde. En als men dat alles nu weet, dan rijst de vraagZal men nog langer op den ouden weg voortgaan Of zal men zich door het aanleggen van kunstweiden, het bevorderen van zuivelberei ding en uitbreiding van den veestapel eene betere toekomst trachten te verzekeren Wat heeft men in Zeeland gedaan Toen de meekrap achteruit ging, heeft men geen equivalent gezocht in uit breiding van den veestapel, maar in de cultuur van suikerpenen, de ruïne voor een land, met het daaraan verbonden allerverderfelijkst voorschot- systeem. Vóór het jaar 1865 was de suikerpenen- cultuur in Zeeland te nauwernood bekend en nu reeds zijn 6000 hectaren met suikerpenen bezet. Welke reden kan er voor de landbouwers in Zeeland zijn, om de elders gegeven les niet na te volgen Is dan de zuivelbereiding zoo improduc tief? Zijn de boterprijzen gedaald? Zijn de kaasprijzen of de melkprijzen gedaald Neen, dat alles is nog goed, zal men antwoorden. Welnu, is dan de oplossing niet gegeven Alle artikelen, die van de koe komen, het is eene waarheid, gaan altijd grif van de hand. Spreker gelooft ook, dat vele landbouwers verstandig zouden hebben gedaan met hunne tegengevallen erwtjes en boontjes niet te rjjden naar de Beurs, maar ze aan hunne beesten te geven. Men kan gerust zeggen, dat men tegenwoordig zoeken moet, uit den veestapel te halen wat men uit den korenzak niet krijgen kan. Ook is het t|jd om zich meer op de warmoezerij toe te leggen. De bewering, dat de grond daartoe hier niet geschikt zou z|jn, is onjuist, want wat nu goede tuingrond is, is vroeger ook bouwland geweest. Het bekende vruchtbare Westland is ook niet altijd tuingrond geweest. De groote massa muren met druiven dagteekenen ook niet uit den tijd der Batavieren, maar ze zijn lang zamerhand gekomen, en hij, die eenmaal zulk een muur heeft, breekt dien nooit weêr af. Ook onze transport-middelen zijn tegenwoordig uitnemend, niet het minst voor de verzending naar Engeland, die „holle maag" voor alle landbouw- artikelen. Zoo h|jv. de Zeeuwsche Exvort-Maat- schappij, die een eerljjke en trouwe makelaar voor de landbouwers is. Er zijn wel is waar nog velen hunner, die in die Maatschappij geen vertrouwen stellen en het hoofd schudden, maar de vraag is is dat verstandig Spreker leest een en ander uit het eerste jaar verslag der Export-Maatschappij voor, ten bewijze van haar groot nut. Onder anderen ziet men er uit, dat men zelfs uit Groningen via Vlissingen naar Londen door haar ter markt verzendt, en ziet men daar er voordeel in, dan zal er toch zeker ook voor de Zeeuwsche landbouwers wel voordeel in gelegen zjjn. Proefneming met ver zending door de Maatschappij verdient ten minste aanbeveling. De heer Marlet heeft de landbouwers in weste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen gewezen op de noodza kelijkheid van te breken met den ouden slenter geest. En dit is ook zoo. Het is meer dan tijd, dat de bakens verzet worden. Het hoofdbestuur zal daarom ook niet nalaten een equivalent te zoeken voor het verlies aan granen en meekrap, onder anderen door te trachten naar een middel om de suikerpenen, als z|j, in een wanmolen tot moes gemalen, naar de fabrieken gezonden worden, tot een zegen te maken, terwjjl zij nu, met het verderfelijk voorschot-systeem, voor velen een vloek z|jn. Maar vooral is de uitbreiding van den veestapel en de zuivelproductie het middel tot verheffing van den Zeeuwschen landbouw. Ten slotte wekte spreker een ieder op om te doen wat hij vermag, de een door raad, de ander door voorbeeld, velen door de daad, om te trachten de schoonste aller industrieën, die thans in de weêr zijn, verder op te bouwen. Den 19en dezer zal te Veenendaal in Gelderland eene vergadering gehouden worden van gedepu teerde staten dier provincie en verscheidene water schapsbesturen van de Geldersche Vallei. Reeds jaren bestaan er voor de afwatering dier Vallei geschillen tusschen Utrecht en Gelderland. De thans bestaande afwatering is ellendig en de schade, daardoor jaarlijks den landbouw toege bracht, zeer groot. Deskundigen zijn van meening, dat daarin slechts door de oprichting van een groot waterschap verandering kan gebracht worden. In de gisteren te Amsterdam gehouden alge meene vergadering van aandeelhouders der Expl. rrfi van Staatsspoorwegen, is het dividend bepaald op 13.45 per aandeel van 250, hetgeen, gelijk wij gisteren reeds hebben medegedeeld, in het jaar verslag was voorgesteld. Voorts werd het voorstel van het bestuur om een contract te sluiten met de maatschappij Zeeland tot het aanschaffen van een nieuw stoomschip als de Prins Hendrik, eveneens goedgekeurd. Hetzelfde is ook het geval met het voorstel tot het sluiten eener nieuwe leenine van ƒ6.000.000. Ook de liberale kiesvereeniging De Grondwet en de vereeniging Algemeen Belang hebben thans dr. Wolterbeek Muller candidaat gesteld voor het lidmaatschap van den gemeenteraad van Den Haag. Overweging verdient zeker de volgende, in de Haarl. Ct. voorkomende opmerking Meer en meer ziet men in onzen tijd Dij de be volking van het platteland en der kleine steden een streven om zich naar de groote centra van verkeer te verplaatsen. Mogen voor velen de middelen om een bestaan te vinden aldaar misschien ruimer aanwezig zijn, zeer zeker z|jn op die plaatsen de beste gegevens voor de opvoeding van kinderen te vinden en in het algemeen voor alles wat op het gebied des geestes ligt. Dit voor oogen hou dende, hebben de steden van den tweeden en derden rang de keuze om öf intijds de bakens te verzetten en aan de groote eischen, die ons school wezen stelt, tegemoet te komen, öf het getij te laten verloopen en een weinig belovend bestaan voort te sleepen. Veel hangt dus van het gemeen tebestuur eener stad af, want al ligt de keuze voor de hand, niet overal zijn de stoffelijke middelen voorhanden, en vooral geestkracht, die groote hef boom bij alle ondernemingen, Dlijft niet zelden hij de goede bedoeling ten achter. De Woensdag-avond te Amsterdam gehouden vergadering van houders van Spaansche fondsen heeft op voorstel van het bestuur der Vereeniging

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1