BUITENLAND. Laatste Berichten, Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Zierikzee. Algemeen Overzicht. Zeetijdingen. Handelsberichten. Graanmarkten, enz. In het lagerhuis. gebouw en van de contrescarpgebouwen en muren, met de bijbehoorende aardewerken. Zondag werd ter eere van Garibaldi's nage dachtenis te Rome een optocht gehouden, die in twee uren den weg van de Porta del Popoio naar het Kapitool aflegde. Scholen, arbeiders, kunste naars vrijmetselaars en politieke vereenigingen hadden zich aangesloten. De voornaamste plaats in den optocht werd ingenomen door een wagen, waarop eene buste van Garibaldi en een beeld van Italië, den grooten burger een lauwerkrans op de slapen drukkende, prijkten. Voor op de kar waren 40 klassiek Romeinsche zegeteekenen (labarum) geplaatst, met de namen van veertig plaatsen, waar Garibaldi de zege op het slagveld heeft behaald. Voor Alexandria, of kruisende in de nabij heid, bevinden zich thans elf Engelsche oorlog schepen, waaronder zes van de eerste klasse, welke laatsten samen 56 zware stukken voeren, waaronder 4 van 80 ton, tien van 25 ton, enz. De gezamen lijke bemanning der vloot bedraagt 3361 koppen. 15 Juni des morgens te 8 uren. NAMEN DER PLAATSEN. Ba- rom. stand. Wind- Toe stand lucht. Tem pera tuur. Cels. richt. kracht. Delfzijl Groningen Den Helder Vlissingen Maastricht 747.5 747.9 748.9 755.3 756.9 3 3 N 3 3 4 4 6 6 3 regen z. bew. regen betr. z. bew. 9 11 H 13 -f- 14 De meerderheid had echter ernstige bezwaren tegen de slechting der vestingwerken bij Does- borgh en het verlaten der stelling bij 's Hertogen bosch, terwijl velen voor de handhaving dei- onzijdigheid van de Wester-Schelde het behoud der verdedigingswerken aldaar onmisbaar achten. Eene depressie bevindt zich vrij nabij en NO. waarts van ons. De barometerstand in 't centrum ervan is 745 m. in. Een centrum van hooge drukking bevindt zich ver en ZW. waarts van ons. Grootste verschil gisteren avond 8 u. M. 8.0 G. heden morgen 8 M. 6.0 H. Het afwijkingsverschil werd gunstiger en grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 756 m. m. Verwacht NW. wind, storm, buiig weder en nu en dan regen. Thermometers tand te Middelburg. 14 Juni. 's avonds 11 uren 58 gr. 15 i, 's morgens 8 uren 55 gr. 's middags 1 uur 53 gr. 's avonds 5 uren 57 gr. B. 1%Tijmeg-en. Groen en vlaggen ziet men aller- wege in den omtrek van de vlakte, waar heden de wedrennen worden gehouden. Nijmegen heeft een extra Zondagspak aangetrokken om eens goed te laten zien wat een mooie stad zij is en waar lijk, de smaakvolle villa 's in het nieuwe plant soen, dat de oude vestingwallen heeft vervangen, zijn aantrekkelijk genoeg. Het is een prachtig terrein in het algemeen voor bouwondernemingen, maar heden in het bijzonder voor de wedrennen. Het weder is stormachtigde lucht door drei gende wolken bedektregenvlagen vallen van tijd tot tijd meedoogenloos op de aangebrachte vlag gen en versieringen. De uitslag der Wedrennen is als volgt I. Betuwe stakes (3000 M. vlakke baan.) Deelnemers 7 paarden. Prijs 2000, behaald door Martinet, van De Buisseret; Premie door Vétiver, van G. de Licht er velde. II. Gelderland stakes. (Selling steeple chase 3400 M.) Deelnemers 3 paarden. Prijs 1500, be haald door Andrassy van Then Berg, premie door Ballade van J. Cardon, Cora van C. J. Burgers is bij den rit gevallen. III. Hurdle race Gentleman riders, 3200 M.) Deelnemers 6 paarden. Prijs ƒ2000, behaald door Machecoul van Cl. Houze, premie door Mauviette van De Buisseret. IV. Consolation stakes (1800 M. vlakke baan.) Deelnemers 4 paarden. Prijs 500, bebaald door Boraine van De Buisseret, premie door Véti ver van G. de Lichtervelde. De uitslag der Harddraverijen is als volgt'- II. Internationale prijs. Deelnemers 4 paarden. Prijs 2000, behaald door Gramotiey, van A. Stechow, Berlijnpremie door Lady Annie, van De Finguy, Deux-Sévres. III. Aanmoedigingsprijs. Deelnemers 5 paarden. Prijs 750, behaald door Gramotiey van A. Stechow, Berlijn premie door Pourtchac van P. baron van Tuyl van Serooskerken. 's Gravenliage, De heer jbr. mr.F. G. A. Gevers Deynoot, oud-burgemeester dezer gemeente, is beden, op 69 jarigen leeftijd, overleden. lionslen. De Times verneemt dat de khe dive en Derwisch-pacha aan de Porte hebben verzocht een leger van 18,000 man Turksche troepen naar Egypte te zenden. Alexandria. Waarschijnlijk zullen de deelnemers aan het oproer voor de internationale oommissie terecht staan. 's Gvavenliage. Blijkens de uitgebrachte verslagen der afdeelingen van de tweede kamer, werden de aanhangige wetsontwerpen tot wijzi ging der wet betreffende de milit. academie en tot herziening der vestingwet in hun hoofdstrek king goedgekeurd. Vooral de concentratie van het vestingstelsel vond over het algemeen bijval Zitting van 14 Juni. Voorzitter de heer Mulock Houwer, wethouder. Afwezig de burgemeester. De voorzitter doet mededeeling van een schrijven van ged. staten, houdende bericht dat de onlangs door den raad vastgestelde strafverordeningen aan den koning ter vernietiging zijn voorgedragen. Deze brief is voor kennisgeving aangenomen. Op een verzoek van K. Aleman, om een per ceeltje gemeentegrond in erfpacht te verkrijgen, wordt overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. gunstig beschikt. Op een verzoek van den heer C. Mazure, om ontslag uit zijne betrekking van keurmeester van vee en vleesch met 1 Juni jl., wordt gunstig be schikt en wordt met algemeene stemmen als keur meester van vee en vleesch benoemd de heer G. A. Blindenbach, die zich als sollicitant naar die betrekking had aangemeld. Op een verzoekschrift van den heer dr. Diehl, om hij zijne betrekking van leeraar aan de H. B. school te mogen waarnemen de betrekking van onderwijzer bij de rijksnormaallessen, wordt gunstig beschikt. Komt in behandeling een verzoekschrift van den heer dr. P. Schuringa om herziening zijner jaar wedde, met het voorstel van burg. en weth. om daarop afwijzend te beschikken. De vergadering wordt met gesloten deuren voort gezet. De zitting heropend zijnde stelt de heer Zuurdeeg voor, den heer Schuringa eene personeele toelage van 200 te verstrekken. Dit amende ment wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Voor stemden de heeren De Looze, Moens, W. A. Ochtman, S. J. Ochtman, Van Kinschot en Zuur deeg. Daarna wordt het voorstel van burg. en weth. aangenomen met algemeene stemmen, behalve die van den heer Moens. Overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. wordt besloten om het verdiepen van een gedeelte der haven ondershands aan te besteden. Op voorstel van burg. en weth. wordt besloten tot afschrijving van hoofd, omslag over 1882 aan de elders wonende personen en worden vastgesteld de lijsten van oninbare posten van den hoofd, omslag en de hondenbelasting over 1881. Overeenkomstig het advies der commissie van toezicht over het middelb. onderw. wordt besloten eervol ontslag te verleenen aan den heer P. Con- radi, als leeraar aan de H. B. school met ingang van 1 September e. k. In verband met dit ontslag verzoekt de heer J. A. de Bruijne, om voor aardrijkskunde in plaats van staatswetenschapp. n te worden benoemd. De inspecteur hecht daaraan zijne goedkeuring, zoodat burg. en weth. voorstellen een leeraar voor het Nederlandsch en de staatswetenschappen op eene jaarwedde van 1800 op te roepen. Op voorstel van den heer Moens wordt die zaak aangehouden. Ter vervulling der vacature ontstaan door het overlijden van den heer C. Hoffman, wordt tot leeraar in de Franache en Engelsche taal en let terkunde met algemeene stemmen benoemd de heer J. G. Van Santen, te Oirschot. Tot leden der commissie tot onderzoek der be zwaarschriften tegen het kohier van den hoofd, omslag over 1882 worden benoemd de heeren Van Kinschot, W. A. Ochtman en De Looze. Hierna sluit de voorzitter na omvraag de ver gadering. Als wij thans een beeld moesten ontwerpen van den toestand in Egypte, zouden wij dat zeker geene gemakkelijke taak achten. Doch het be proevende, zien wij Arabi bey, steunende op de hulp van ontevreden officieren, als feitelijk macht hebbende, die de brute kracht van het leger voor dit oogenblik tot zjjne beschikking heeft. De khedive, een tijdlang geslingerd tusschen de par tijen, van alle feitelijke macht beroofd, heeft zich uit noodzaak bij Arabi moeten aansluiten, liet dezen door zijn vertrek naar Alexandrië volledig baas in Cairo en is nu misschien blijde dat hij voor een eventueel levensgevaar de wijk kan ne men op de oorlogschepen ter reede. De bevel hebbers dezer vloot moeten slechts ontzag inboe zemen door hunne tegenwoordigheid en die hun ner schepenhandelen is hun verboden. Zelfs waagde de Engelsche admiraal zich er niet aan, de Zondag gedoode manschappen der vloot aan wal eene militaire begrafenis te gevenhij zond de Suverb met de lijken naar de volle zee, waai de slachtoffers aan het ruime zeemansgraf werden toevertrouwd. Door die instructies, aan de vloot gegeven, zijn de consuls-generaal ook geheel mach teloos en gedwongen zich te beperken tot rappor teeren aan hunne regeering van hetgeen zij zien gebeuren. De Europeanen, bang voor hun leven, betalen met handen vol geld eene tusschendeks- plaats op de stoombooten en ontvluchten het land met achterlating van eigendommen en zaken. De fellah's eindelijk, die zich een tijdlang door Arabi in de zoogenaamd nationale beweging lieten me- desleepen, vinden dat de toestand onder de Euro- peesche controle nog zoo kwaad niet was, nu zij door de onlusten het landbouwcrediet geheel ge schorst zien. Een bont tafereel, en toch ontbreekt er nog eene figuur. Terzijde van dit alles zouden wij Derwisch pacha willen plaatsen als de ondoorgrondelijke sphinx, achter zijne onbewegelijke gelaatstrekken het geheim van des sultans bedoelingen bewarende. Allen zien hem smeekende aan, opdat hij het raad sel zal oplossen, doch geen Oedipus is onder hen. Zal de sultan eindelijk nog zijne toestemming geven tot het houden eener conferentie De te legrammen zeggen dat Frankrijk en Engeland, gesteund door de overige mogendheden, daarop blijven aandringen, doch van een antwoord des sultans is nog geen sprake. Toch zal er spoedig iets moeten gebeuren, wijl de openbare meening in de verschillende landen, gewoonlijk vrij onverschillig als het bij diploma tieke onderhandelingen blijft, een levendiger toon aanneemt na het Zondag gevloeide bloed. Het gevaar voor eene herhaling van deze moordpartij is zoo ernstig, dat de consuls zelve allen, die niet door hunne zaken worden weerhouden, aanraden het land te verlaten. De correspondent der Daily News acht een bloedbad op groote schaal ieder oogenblik mogelijk, wijl het volk sedert weken kunstmatig is opgehitst. Onder zulke omstandigheden is het niet wel mogelijk dat de mogendheden werkeloos blijven. Indien dus de Porte voortgaat met hare interventie als het ee nige en beste heilmiddel te roemen, doch feitelijk zich van intervenieeren te onthouden, zullen Enge land en Frankrijk door de noodzakelijkheid wor den gedreven tot handelingen waarin zij geen van beiden grooten lust toonen, wijl van eene gewapende tusschenkomst van Europeesche troepen wel het begin, maar moeilijk het einde te bepalen is. Terwijl dus Arabi de feitelijke macht in Egypte heeft, bezit de sultan den sleutel tot de gewensch- te oplossing. Europa kijkt met zekere angstige belangstelling naar de oogen dezer beide Ooster lingen. Nadat prins Bismarck Maandag het tabaksmo nopolie had verdedigd, had de voordracht een stevigen aanval te verduren van den scherpzinni- gen nationaal-liberaal Bamberger. Hoeveel oude vrienden hebben den kanselier niet verlaten De zelfde Bamberger die nu met onverbiddelijke cri- tiek de belasting-politiek van prins Bismarck onder het mes neemt, schreef in 1870 nationale eenheids-correspondenties uit het hoofdkwartier van den prins aan de Duitsche bladen. Dinsdag viel Richter namens den Fortschritt het monopolie en zijne bedoelingen scherp aan en werd hij be antwoord door den minister Scholz. Later spraken nog de conservatief Von Minnigerode voor, de keer Windthorst en de vrij-conservatief Von Kardorff tegen de voordracht. Gisteren wederlegde de heer Von Bismarck, wederom in eene zeer lange rede voering, de aanvallen van den heer Richter op zijne gansche financieele politiek, en na eenige duplieken bleek het debat uitgeput. Artikel éen van de voordracht werd met 276 tegen 43 stemmen verworpen. Alleen de jonkers bleven der regeering getrouw. Het was Dinsdag avond in België feest in de liberale kringen. Overal gevoelde men behoefte om het elkander te zeggen hoe blijde men was over de zegepraal. De vreugde was evenredig aan den ernst van het ontkomen gevaar. De Ant- werpsche burgemeester Leopold de Wael drukte dit duidelijk uit, toen hij in eene druk bezochte bijeenkomst des avonds zeide s>De beteekenis der verkiezing, het karakter van dezen grooten dag, niet alleen met betrekking tot onze stad, maar tot het gansche land, ik her haal het u, dat karakter is de zegepraal van het openbaar onderwijs, het behoud der wet van 1879. Waarom, mijne heeren, hebben onze tegen standers, of ik zeg beter onze vijanden, waarom bezielt hen zulk een angst voor die wet'? Dewijl zij weten dat zij alleen in de duisternis der onwetendheid soldaten kunnen werven voor hun verderfelijk leger; dewijl zij weten dat de flam bouw van het onderwijs, die onze banier verlicht, geroepen is de nevelen te verdrijven, waarop hun rijk steunt. Welnu, mijne heeren, onder die libe rale banier, die ons zoo dikwerf tot de zege heeft geleid, heeft het volk zich nogmaals verzameld) met den krijgsroepVooruit, voor het openbaar onderwjjs". En zich tot de talrijke aanwezige vrouwen rich tende, sprak hij»Mijn dank, dames, voor de ge voelens, waarvan gij blijk gaaft. Wij rekenen op u in ruime mate, op de vervulling der nationale taak welke gij op u hebt genomen. Gij zult het nieuwe geslacht opvoeden, het vormen naar uw beeld, het uwe deugden en uwe vaderlandsliefde inprentende. Leert uwe zonen dat het heil des vaderlands ligt in de zedelijke en verstandelijke ontwikkeling der burgers. Zoo zult gij de toe komst verzekeren, en zullen wij het recht hebben te zeggen, dat wij aan de Belgische vrouwen het geluk en de welvaart van België zijn verschuldigd". Het was te verwachten dat de Engelsche parle mentsleden, gewoon om tot het kabinet vragen te richten over alles en nog wat, ook over de belang rijke gebeurtenissen in Egypte licht zouden zoeken. Als gewoonlijk bij de behandeling van zaken van gewicht, deed de voorganger van den minister van buitenlandsche zaken de vraag, en toen sir Ch. Dilke den heer Bourke antwoordde dat hij geene mededeeling kon doen voor de officieele stukken aan het parlement zouden rondgedeeld zijn, stond sir St. Northcote op om nog wat dringender de vraag te herhalen. Sir Ch. Dilke beloofde toen de stukken, zoo mogelijk in de volgende week over te leggen. Hiermede zou, in gewone omstandigheden, het debat zijn afgeloopenmaar een zeker aantal go den van minderen rang uit de rijen der oppositie achtte de gelegenheid gunstig voor een aanval op het ministerie. De heeren Ashmead-Bartlett, Wolff, De Worms en lord Campbell vlogen keffende op het ministerie aan en hadden de voldoening den heer Gladstone zeiven uit zijne rust te wekken. Ze gaven den premier gelegenheid om ze met een geestig Quos ego terug te jagen binnen de grenzen hunner middelmatigheid. »De tijd van het huis, sprak de heer Glad stone, is kostbaar en deze discussie heeft nu reeds een uur geduurd. De meer verantwoordelijke leden der oppositie hebben zich daarin niet bege ven, en ik begrijp hunne zelfbeperkingwant de heeren, die in het vorige parlement verantwoordelijk waren voor het departement van buitenlandsche zaken, weten hoe weinig goed eene parlementaire discussie kan doen in zeer ingewikkelde Europee sche quaest-ies, en hoe gemakkelijk men kwaad kan stichten door het gedachteloos uiten van meeningen waarvoor de spreker de verantwoorde lijkheid niet behoeft te dragen. En hoezeer wij nu gehoord hebben dat de regering de zaken ver waarloost, dat zij de onderscheidingsgave mist om den goeden weg te kiezen en den slechten te ver mijden hoezeer dus de regeering onbevoegd is en de hoofden der oppositie blijven zwijgen, mogen toch het huis en het land zich troosten met de gedachte dat er andere heeren zjjn, en jonge heeren (Gelach), die volkomen bereid zijn om zonder eenige aarzeling te verkondigen wat moet geschieden, wat niet, en hoe dit zeer moeilijke vraagstuk met éen slag moet worden opgelost. »De kennis welke het geachte lid voor Eye (Ashmead-Bartlett) heeft van buitenlandsche zaken, is van dien aard dat niet alleen gewezen ministers, maar ook zij die thans het departement besturen, geen oogenblik de vergelijking met hem kunnen doorstaan. Vragen die moeilijk zijn voor dezen, zijn gemakkelijk voor hem wat hun eene crisis schijnt, is het niet voor hemde zaken wachten maar op de verschoning van een helde ren geest als de zijne, en iedere nevel die ze om geeft, zal verdwijnen. (Gelach). Het geachte lid onthoudt ons nimmer de duidelijke mededeeling zijner gedachte. Vóór ik tot de hoofdzaak kom, wil ik ook een woord zeggen van de rede van het geachte lid voor Greenwich (baron De Worms). In den regel onderscheiden zijne woorden zich door gematigd heid en waardeering, maar het spijt mij te moe ten zeggen dat hij heden van dien regel is afge weken. Hij heeft mij, bijvoorbeeld, beschuldigd van geringschatting van Engelands belang in het Suez- kanaal; doch hij verkeerde in de, overigens ver klaarbare, onwetendheid dat tijdens eene andere regeering, van de overzijde van dit huis, het gra ven van het Suez-kanaal tegenwerkte, ik en menig ander aan deze zijde erop aandrongen dat dit kos telijke werk zou worden voltooid. »Wat de hoofdzaak betreft, het kan mij niet verbazen bij de buitengewone ingewikkeldheid de zer quaestie en het groote belang dat Engeland daarbjj heeft, dat velen zich ongerust maken over hunne landgenooten in Egypte. Vóór het huis in het bezit is van de stukken welke zijn oordeel zullen bepalen, wil ik echter niet in een redetwist daarover treden. Het geachte lid voor Eye be klaagde zich, dat wij niet hebben geantwoord op een aantal vragen die ons zijn gesteld. Zal er eene Engelsch-Fransche interventie zijn Of eene militaire beze tting van Turken en nog een aantal vragen van dien aard. Ik antwoord daarop, dat het onze plicht niet was op eene dier de toekomst betreffende vragen een stellig antwoord te geven. Wij zouden onzen plicht hebben verzuimd, indien wij erop hadden geantwoord." Nadat de heer Gladstone aldus de lastige vra gers eene parlementaire les had toegediend, die hun heugen zal, verklaarde hij dat de politiek Engelsche regeering gericht was op het behoud van alle gevestigde rechten in Egypte, die van den sultan, van den khedive, van het volk en van de buitenlandsche schuldeischers. Frankrijk werkt trouw en vriendschappelijk mede, en de Engelsche regeering beantwoordt die gevoelens volkomen. Er is geen schaduw van grond voor de bewering dat de beide regeeringen niet den steun hebben van iedere andere mogendheid. Ook de sultan handelde in volkomen harmonie met den khedive, met Engeland, ja met al de mogendheden. En Duitschland.niet minder dan tweemalen in de laatste dagen heeft de Duitsche regeering bij de Porte op het houden der conferentie aangedrongen Tot zoover de heer Gladstone. De gebeurtenis sen moeten leeren wat die roerende harmonie ons zal brengen, Van de stoombooten der Kon. Ned. Stoomboot maatschappij is de Pollux den 10eB dezer behouden te New-York aangekomen, de Surrey op denzelf den dag van daar naar Amsterdam vertrokken, heeft de Stella den 7en dezer de reis van Amster dam naar New-York aanvaard en is de Castor den 12eB dezer uit New-York te IJmuiden binnenge vallen. Oostburg, 14 Juni. De aanvoer was heden be perkt en de vraag klein. Alleen in tarwe ging wat om tot ruim vorige prijzen. Er is betaald voor: tarwe 8.50, 9 a 10.80; rogge 7.50 a 7.75wintergerst 7.50 a 8.40 zomergerst 7 a 7.25haver 3 a 4.75 paardenhoonen 7 a 7.50erwten 8 a 9. Middelburg, 15 Juni. Heden was de geringe aanvoer weder bijna enkel tarwe, en alleen uit Walcheren. Het verhandelde was van weinig be-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 3