Onderwijs. Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. Uit het verslag vernam men dat de vereeniging sedert hare reorganisatie in October 1880 zich niet alleen met reuzenschreden uitbreidde, doch allerwege vele blijken van belangstelling onder vond. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren F. M. van Erp en P. Warburg, terwijl de aftredende leden van het hoofdbestuur J. J. Timmers, L. Zeiler, F. W. Hering en A. Rovers werden herkozen, Alhoewel volgens de grondslagen der vereeni ging het batig saldo, op 28 Februari van elk jaar in de ondersteuningskas aanwezig, onder alle gewone leden vóór de wet van 29 Mei 1877 ge pensioneerd, zou behooren te worden verdeeld, is echter met 22 tegen 14 stemmen besloten het voorstel der speciale commissie aan te nemen, hetwelk concludeerde a geen versnippering door uitkeering aan hen, die het op dit oogenblik niet zóo noodig hebben 6 het aantal voortdurende ondersteuningen in verhouding van de daardoor vrijkomende som uit te breiden; c op voordracht van de afdeelings-besturen een gratificatie toe te kennen aan hen, die wel niet in de termen vallen tot voortdurende ondersteu ning, doch van wie tevens kan geacht worden dat die gratificatie hun zeer welkom zal zijn, waardoor alweder in ruimer kring de nuttige werking der vereeniging gevoeld wordten eindelijk d om te voldoen aan het bepaalde, dat er alge- meene uitkeering zal gehouden worden, de alge- meene verdeeling voor dit jaar te bepalen tot het bedrag der contributie, die elk lid op 1 Maart schuldig was. De Economist over Juni bevat verscheidene be langrijke artikelen, waarop wij bij gelegenheid terug hopen te komen. De heer De Bordes behandelt de wijze van rege ling der spoorwegtarieven en de afdoening der daaruit voortspruitende geschillen, in Engeland, Frankrijk en Duitschland. Zijne slotsom is, dat het Engelsche stelsel, waarbij aan de spoorweg- besturen vrijheid gelaten wordt om de vrachtprijzen vast te stellen naar de behoeften van 't verkeer en dus op de wijze van iedere handels-overeen komst tusschen belanghebbenden, zonder ingrij pende bemoeiing van staatswege, in 't algemeen belang de meeste aanbeveling verdient. Dat wordt ook erkend door de deskundigen in spoorweg zaken in Frankrijk en in Duitschland, niettegen staande in die landen het beginsel der tariefbe paling van regeeringswege wordt toegepast, in Duitschland vooral met het doel om de spoorwegen in oorlogstijd en tot in standhouding van het protectiestelsel in tijd van vrede te kunnen ge bruiken. Yan hoeveel belang dit vraagstuk ook voor ons land is, blijkt uit de volgende opgaaf, door de redactie van den Economist daarbij gevoegd. In 1880 bedroeg de algemeene invoer overland 2403 millioen kilogramdaarvan kwam slechts 64 millioen langs de gewone landwegen, en 2339 per spoorweg, alzoo respectievelijk 2' percent en 97 s percent. In 1873 was deze verhouding nog 181 en 81* percent. Yan den uitvoer te lande in 1880, bedragende 1321 millioen kilogram, werd 116 millioen langs de gewone wegen vervoerd, en 1204 millioen per spoorweg, alzoo respectievelijk 81 en 91" percent, tegen 11' en 882 percent in 1873. Ook in de voorafgaande jaren was dezelfde verplaatsing der transporten van jaar tot jaar duidelijk merkbaar. Ramingagewijze kan men aannemen dat de percentsgewijze verhouding der hoeveelheden was Invoer te lande. Gewone wegen Spoorwegen. 1864 30 pCt. 70 pCt. 1873 18' 819 1880 2' 979 Uitvoer te lande. Gewone wegen Spoorwegen. 1864 32 pCt. 68 pCt. 1873 11' 882 1880 81 91° De le luit. der inf. Winckel geeft een opstel over de voeding van den Nederlandschen soldaat. Hij vergelijkt de scheikundige bestanddeelen der spijzen, welke sedert de in het vorige jaar inge voerde voorschriften aan onze soldaten verstrekt worden, met hetgeen volgens prof. Mayer, Voit, Pettenkofer, Rubner en andere physiologen voor een volwassen man noodig geacht wordt. Zijn slotsom is, dat de tegenwoordige militaire voe ding goed en doelmatig mag genoemd worden, dat is: dat zij bestaat uit eene voldoende hoe veelheid voedingsstoffen, in die hoeveelheid dat daardoor de verliezen vergoed worden, welke door een volwassen mensch, bij middelmatig zwaren arbeid, geleden worden. Minder gunstig is zijn oordeel over de wijze van bereiding der spijzen en over de verdeeling der maaltijden van de sol daten, doch ook hierin zijn in de laatste tijden, vooral door de bepaling dat in de keukens vaste koks aangesteld zullen worden, eenige verbete ringen gebracht. Eene doelmatiger kook-inrich- ting in alle kazernen blijft te wenschen. Van den heer P. N. Muller is eene beschouwing over het ambachts-onderwijs, welke hierop neerkomt dat vooral aan de opleiding der handwerkslieden meer zorg besteed moet wordendat eene overlading met theoretisch onderwijs af te keuren is, en dat alleen goed grondig onderricht in lezen, schrij ven, rekenen en teekenen in staat is om een degeljjken en bekwamen handwerksstand aan te kweeken, zonder welken er geen welvaart in een land denkbaar is. De heer G. Bosch geeft als bestuurder der 's Hertogenbossche iVute-spaarbank en hulpbank eenige wenken over het maximum-bedrag van inleg en over de doelmatige besteding van het reservefonds der spaarbanken. De redactie van den Economist vult die wenken harerzijds met eenige opmerkingen aan. Eindelijk bevat de aflevering een stukje van den heer W. A. Coolen over hypothecaire obliga- tien aan toonder; een vervolg der statistiek van scheepvaart en scheepsbouw in de laatste jaren, benevens eenige van elders reeds bekende stukken, overzichten en berichten. Op de kermis te Deventer werd door een vreem deling, die een lijmkraam had, ook verkocht poudre pour rire, dat liever poudre pour nuire mocht ge noemd worden, en ook wel bekend is onder den naam van jeukpoeder. De verkoop van dit poeder is echter terstond verboden, op verzoek van de gezondheids-commis sie aldaar, omdat het gebruikt werd om uit bal dadigheid dezen en genen op de huid te strooien, liefst langs den rug, waardoor een hevig jeuken en branden ontstaat, gevolgd door roodheid en puistvorming, terwijl het ook nog tot andere doel einden schijnt te dienen, die op zedelijk gebied ten hoogste afkeurenswaardig zijn. Het poeder bestaat volgens de Industrie-Blatter (zie Pharmac. weekblad van 30 April 1882) uit de borstelharen van den kratz- of wrijfboom, stizolobium pruriens, een in Oost- en West-Indië inheemsche slangenstruik uit de familie van de Leguminosen. Zou het niet goed zijn den verkoop van dit poe der in kermiskramen ten strengste tegen te gaan (Zw. Ct.) Het dividend der Af®. tot ezpl. van Staatsspoor wegen over 1881 bedraagt, blijkens het jaarverslag, 13.45 per aandeel van 250. Bij een vermeerdering der gemiddelde exploita tielengte met 6,6. pet., stegen de totale ontvang sten met 754,641.88^ of 8.05 pet., en bedroeg de toename der exploitatiekosten 435,338.11 of 9.58 pet. De pogingen tot uitbreiding van het personen verkeer werden met gunstigen uitslag bekroond; de opbrengst van het reizigers- en bagage ver voer was weder 353,157.75 hooger dan in 1880. Het goederenvervoer is zeer belangrijk toegenomen, namelijk wat de vervoerde hoeveelheid betreft; de opbrengst, hoewel 393,940.021 meer dan 'tvorig jaar, is niet evenredig aan den omvang van het vervoer. De opbrengst per ton en per kilometer, welke in 1879 en 1880 resp. 3.09 cent en 2.51 cent bedroeg, was in 1881 2.34 cent. Het vervoer bestaat dan ook voor een niet gering deel uit luwe arti kelen, welke tegen zeer lage prijzen worden ver voerd. Het vervoer bedroeg 4,598,902 reizigers, en 2,970,110 ton bestel-, ijl- en vrachtgoederen, die respectievelijk ƒ4,471,726 en 1,303,087 op brachten. De vermeerderde treinbeweging op het Zuider- net doet meer en meer de noodzakelijkheid gevoe len der uitbreiding van stations en van het verder voortzetten van het dubbel spoor. De regeering toonde zich bereid tot vergrooting van enkele emplacementen, den aanleg van het tweede spoor tusschen Zwaluwe en Roosendaal en tusschen Helenaveen en Blerick. Daarentegen werd nog geene toestemming verleend tot den aanleg dei- tweede spoorbaan op het baanvak BredaRoo sendaal. Wij moeten dit uitstel betreuren en vleien ons dat de regeering weldra nog ver gunning zal verleenen om tusschen laatst genoemde stations dubbel spoor te leggen. De lijnen RotterdamVenloo (uitgezonderd het gedeelte WillemsdorpZwaluwe, lang 5 kilometer) ZwaluweEsschen en RoosendaalBreda zullen dan van dubbel spoor voorzien zijn. De gekoes terde verwachting, dat de regeering tot aanleg van een station aan de Belgische grens zou be sluiten, is niet vervuld. Zij besliste ten gunste eener uitbreiding van het station Roosendaal. Met de maatschappij De Schelde te Ylissingen, aan wie zoodra de door haar met den staat getroffen regeling de goedkeuring der wetge vende macht zal verwerven de haventerreinen te Ylissingen ter exploitatie zullen worden gegeven, werden onderhandelingen gevoerd tot regeling der onderlinge verhouding en van den dienst op de sporen der haventerreinen. De Expl. maatschappij blijft nog steeds gelooven aan de groote rol, voor Vlissingen in het transietver- keer weggelegd. Zij vermeende te moeten waken, dat de belangen van haar havenstation en het transietverkeer over de staatsspoorwegen door het contract tusschen den staat en de Schelde niet geschaad, maar zooveel mogelijk gebaat zullen worden. De gevoerde onderhandelingen zijn nog niet beëindigd, maar er bestaat gegronde hoop, dat ze tot eene bevredigende uitkomst zullen leiden. Aan het verkeer via Vlissingen blijven steeds de zorgen van het bestuur gewijd, overtuigd als het is, van het groote belang dier internationale verbinding, welke door hare ligging bestemd is, de postroute te zijn tusschen Engeland en het noordwestelijk continent. De trein voor vervoer der Duitsche postpakketten werd met den 1 Mei via BoxtelWesel geleid. worden, is aan de orde gesteld het wetsontwerp tot beteugeling van den kinder-arbeid. Yerselse, 15 Juni. De heer C. van Weele, onderwijzer aan de school bij den Dam, is benoemd tot eersten onderwijzer aan de le openbare school te Woudrichem. Door den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat het eind-examen van het gymnasium te Middelburg zal worden afgenomen den 7en, 8eB en 10en Juli a. Als gecommitteerden, te wier overstaan het examen te 's Bosch, Maastricht en Middelburg zal worden afgenomen, zijn aangewezen dr. J. G. van Eyken, inspecteur der gymnasia, te 's Gravenhage; dr. J. Woltjer, hoogleeraar aan de Vrije universiteit te Amsterdamen dr. D. G. Cramer, directeur der H. B. S. te Zutfen. In de eerstvolgende vergadering van de Onderwijzers-vereeniging in Zuid-Beveland, die op den 21en Juli a. te 's Gravenpolder gehouden zal Vlissing-en, 15 Juni. Beroepen tot predi kant bij de N. H. gemeente alhier, de heer J. L. van Stein Callenfels, tè St. Laurens (cl. Mid delburg.) Al de officieren van de le afdeeling der krijgs school hebben met goed gevolg het eind-examen afgelegd. Ook de kadets der K. M. Academie van het hoogste jaar, die aan het officiers-examen hebben deelgenomen, zijn alle geslaagd. Houdekerke, 14 Juni. Maandag avond kregen alhier twee buurvrouwen zoo als meer gebeurt over eene kleinigheid twist. De man van eene der vrouwen, thuis komende, nam de partij op voor zijne wederhelft, ging in de schuur en laadde zijn geweer. Op het terrein van den strijd gekomen lostte hij zijn vuurwapen op de tegenpartij zijner vrouw, gelukkig zonder haar te raken. De politie heeft tegen den heetgeba- kerden man proces-verbaal opgemaakt Het nieuwe telegraafkantoor, aan de West zijde van het kanaal te Hansweert, is gisteren in dienst gesteld. In een buitengewoon politieblad wordt be richt, dat sedert 27 Mei jl. te Forest (Brussel) wordt vermist Christine Gasper, oud 7 jaren, haar blond, kort en krullend, voorhoofd breed, oogen blauw, neus gewoon, mond klein, kin rond, aan gezicht ovaal, kleur gezond, taal Vlaamsch en Duitschmerkbare teekenensproeten op den neus en litteeken op de onderlip. Een liarer speelgenoten beweert haar den 27 Mei jl., omstreeks den middag, gezien te hebben op het oogenblik dat zij gewelddadig werd mede gevoerd, door een persoon, dragende een langen zwarten overjas, roode broek en zijden pet. Een ander kind verzekert haar opgemerkt te hebben omstreeks 1 ure, loopende tusschen twee armoedig gekleede vrouwen. Onderzoek naar de vermiste wordt verzocht, bijzonder op kermissen en dorpsfeesten bij kun stenmakers en bij ontdekking bericht te zenden aan den officier van justitie te Maastricht. Een op onderwijsgebied zeer bekend man, de heer A. van Otterloo, is Dinsdagnacht in 64jarigen ouderdom te Olst overleden, werwaarts hjj zich voor 14 dagen tot herstel zijner gezond heid had begeven. Eerst hoofdonderwijzer, latei- directeur der bijzondere handelsschool te Amster dam, onder voortzitting van dr. Sarphati, was hij sedert 1862 leeraar in het handelsrekenen en aardrijkskunde aan de openbare handelsschool. Herhaaldelijk bestuurder van het Ned. onderwij zersgenootschap, vervulde hij daarin het voorzit terschap en was hij ook secretaris der plaatselijke schoolcommissie. Ook door zijn geschriften ver wierf hij zich een goeden naam. NR. Ct.) Door de commissie die zich indertijd gevormd heeft tot aanleg van een tram van Nijmegen naar Wamel is een circulaire verspreid, houdende het plan tot oprichting eener naamlooze vennootschap onder den naam van Maas- en Waalsclie Stoom tramweg-Maatschappij. Aanvangende op de Nieuwe Markt te Nijmegen zou de ontworpen lijn loopen door de gemeenten Weert, Ewijk, Druten naar Wamel, om later, bij dichting der Heerewaardensche overlaten, te wor den doorgetrokken tot Zalt-Bommel. Bovendien bestaat er plan om concessie te vragen voor een directe verbinding van het station aan de Nieuwe Markt met het Station van den spoorweg te Nij megen en voor een lijn langs de Waal te Nijmegen. Met inbegrip van deze twee zijlijnen, zou de geheele lengte 32,500 KM. bedragen en de kosten van aanleg op 800.000 gerekend worden. De jaarlijksche uitgaven worden geschat op ƒ51.315. Thans zijn op het meteorologisch instituut te Utrecht ter beproeving aangebracht de windvaan en anemometer (windsnelheidsmeter), die bestemd zijn voor het Poolhuis in Dicksonhaven. Destan gen, die bij het eene instrument de richting van de vaan op een wijzer en bij het andere de draaiende beweging der halve bollen op een telwerktuig moeten overbrengen, loopen door ijzeren buizen, die zoowel van boven als beneden waterdicht gesloten zijn, omdat het minste vocht, dat de instrumenten mocht binnendringen, bij bevriezing ze zou doen stilstaan. Bovendien heeft men de onderkanten der buizen, waaruit de bedoelde stan gen steken, en waarmee de wijzer of het telwerk- tuig verbonden zijn, met deze laatsten geheel opgesloten in glazen flesschen. Deze flesschen zijn aan de buizen opgehangen met geiali-pertjah verbindingsstukken en bevatten chloorcalcium, om de lucht binnen de instrumenten zoo droog moge lijk te houden. (U. D.) Op een onlangs te Parijs gehouden veiling van eigenhandige brieven van historische per sonen, werd o. a. ook een brief van onze over leden koningin Sophie voor 200 fr. verkocht. Aan den wedstrijd, welke vanwege de Am- sterdamsche Zwemclub op 25 dezer gehouden wordt, kan door liefhebbers uit geheel Nederland worden deelgenomen. Er worden onderscheidene prijzen uitgeloofd, bestaande uit kunstvoorwerpen en me dailles, waarvan er twee door de gemeente zijn aangeboden. De uitreiking heeft plaats onmiddellijk na afloop van den prijskamp. De wedstrijd is in vjjf afdeelingen gesplitst: a snelzwemmen op den buik, b snelzwemmen op den rug, c duiken, d fraai zwemmen en e wed strijd in tobbes. - Het bekende »Nederlandsche paleis," te Berlijn, is door de erfgenamen van wijlen prins Frederik der Nederlanden verkocht aan den Pruisischen staat. De koopsom bedraagt 1| mil lioen gulden. Het heeft maar weinig gescheeld of Batavia zou zijn Marianus de Jong hebben gehad. Het gold hier evenwel geen aankomend knaapje, noch zijn er brandbrieven geschreven, maar de toeleg staat vrij wel gelijk. Op een der Bataviasche meisjesscholen vervoegde zich een inlandsche huisjongen met de boodschap, dat hij namens de moeder, mevr. de wed. S., was uitgezonden om haar dochtertje uit school te halen. De kleine werd geroepen, maar weigerde met den inlander mede te gaan, op grond dat zij dezen niet kende. Het hielp niet of de slimme inlander al beweer de, dat hij eerst dien dag in dienst was getreden, de kleine bleef volstandig weigeren mede te gaan, zoodat de inlander onverrichter zake moest af trekken. Spoedig bleek dan ook dat hij geen zuiver spel gespeeld had, want eenigen tijd daarna vervoegde de moeder zich aan de school en ver klaarde, dat zij niemand had afgezonden om haar dochtertje te halen. Men kan dus gerust aannemen, dat de kordaat heid van 't kleine meisje haar zeker van veel onaangenaamheden, zoo niet erger, heeft gered, 't Kan zijn, dat de begeerlijkheid is opgewekt door de diamantjes die het kind als belletjes in de ooren droeg en misschien nog door eenige luttele sieraden. In het jaarverslag der zoo nuttige avondschool voor volwassenen te Amsterdam, waaruit wij reeds enkele opgaven hebben medegedeeld, verdienen de volgende bijzonderheden nog de aandacht. Het getal ingeschrevenen bereikte het hooge cijfer van 342. Gelukkig kwamen niet allen op, want dan zou er ruimte te kort geschoten zijn. Toch waren er op éen avond 184 aanwezig; tot in de laatste maand bleven er een 100tal, en op den avond der sluiting waren er nog 95 tegenwoordig. Meer dan in andere jaren werd de school dom vrouwen bezocht, haar getal klom tot 99. De oudste bezoeker telde 51van de meesten was de leeftijd tusschen de 18 en 25 jaren. De directeur heeft grooten lof voor de ijver van hen die eenigszins getrouw het bezoek volhielden. Een van hen was van Berg-Ambacht naar Amster dam gekomen, met het doel om de avondschool te bezoeken. Hij nam zeer voldaan en dankbaar af scheid, en hoopte het volgend jaar terug te mogen komen. De oudste der school, zekere vrouw W., heeft door trouwe opkomst en groote inspanning, zeer geprofiteerd. Velen verbeterden door het genoten onderwijs hunne maatschappelijke positie. Zoo werd H. B. 48 jaar oud, bakker in een broodfabriek, later baas en met administratieve werkzaamheden belast. Evenzoo J. W. S., 45 jaar, stoker aan een gasfabriek, en J. J. van B., 33 jaar, werkman in het Entrepotdok, werden in hunne betrekkingen met werkzaamheden van administratieven aard belast. De verhouding tusschen onderwijzers en leerlingen was, dank zjj den ijver der laatsten, alleraange naamst. Te Maastricht was het, volgens den Courrier de la Meuse, eergisteren onmogelijk een rijtuig te bekomen. Coupés, vigilantes, dog-cars, alles was afgehuurd om de kiezers uit de naburige Belgische gemeenten naar de stembus te brengen. Hoewel de visch-torpedo in den oorlog nog niet beproefd is, mag toch verwacht worden, dat zij een uiterst gevaarlijken vijand voor de groote zeeschepen zal worden, als deze geen middelen hebben om hare uitwerking te verijdelen. Van een pantsering van het schip onder water of van vang netten zal men tegen haar geen gebruik kunnen ma ken, daar zoowel door het een als door het ander de manoeuvreer-vaardigheid van het schip benadeeld wordt. Van deze laatste eigenschap kan ook geen heil verwacht worden, want hoewel de visch-tor pedo zich bij lange na zoo snel niet beweegt als een projectiel in de lucht, is hare snelheid toch veel grooter dan die van het schip. Eene afzon derlijke visch-torpedo zou het schip op grooter afstand kunnen ontwijken dit is echter in geenen deele het geval als het door verscheidene torpedo's tegelijk en op kleineren afstand bedreigd wordt. Er schijnt geen ander middel over te blijven, dan op de torpedo met een projectiel te vuren, dat haar te vroeg doet springen. Een enkel projectiel zou te gemakkelijk missen; daarom moet een sprei dingsprojectiel gebezigd worden. De visch-torpe do zal waarschijnlijk eerst laat, als zjj reeds zeer dicht bij het schip is, ontdekt worden, tot het richten en vuren daarop zal dus zeer weinig tijd beschikbaar zijn. Tot dat doel heeft Krupp een revolver-kanon samengesteld. Hetzelfde doel wordt door de mi trailleuse van Nordenfeldt beoogd. Met belangstelling worden de uitkomsten der proeven afgewacht, waaruit zal bljjken of, en in hoeverre, die beide werktuigen hun gewichtige taak zullen kunnen vervullen. (Milit. blad.) - Het fort aan den Nieuwen Maasmond (Hoek van Holland), waarvan het maken voor een gedeelte is aangenomen voor ƒ491.000 zal bestaan uit een hoofdgebouw, met voorgelegen geflankeerde grach ten en bekleede contrescarp met glacis. De be- noodigde bomvrije gebouwen zijn gedeeltelijk on der het glacis tegen de contrescarp ontworpen. Op het hoofdgebouw zullen 2 koepels (aanvanke lijk wellicht slechts 1) elk voor 2 kanonnen van 24 cM.1 koepel voor 2 kannonnen van 15 cM. en eene gepantserde galerij voor infanterie worden geplaatst. Het thans aanbestede gedeelte van het werk bevat hoofdzakelijk het metselwerk van het hoofd

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2