Kerknieuws. Marine en leger. Gemengde Berichten. K Het aantal inschrijvingen, 342, was hooger dan ooit te vorende percentage van wegblijvers als gewoonlijk, zoodat een aanzienlijk aantal tot het einde den cursus volgden. Het aantal vrouwen was zeer groot; eene onder deze was 51 jaren en kwam trouw iederen avond. Ook het aantal werken uit de bibliotheek ter lezing gevraagd, nam toe. De heer dr. S. Sr. Coronel maakt in het Han delsblad den uitslag zijner pogingen bekend, om een model van eene school-lei te vinden, welke voor oog, hand en lichaam der kinderen niet zoo nadeelig isals de gewone zwarte lei en griffel. Een kind van een zijner verwanten had daarvan al de schadelijke gevolgen aan zijne oogen onder vonden en te zijnen behoeve heeft dr. Coronel eindelijk, na lang vruchteloos zoeken, bij den heer Buijs, directeur van het Ned. Schoolmuseum eene volmaakt geschikte lei gekregen. Het is een licht, net model matwitte kleur, als marmer of dof porselein. Ze bestaat uit ge perst karton, bestreken met een silicaat. De schrijfvlakte is gevat in een net smal gepolitoerd lijstje. Het sehrijfvlak is 17 cM. breed en 29 cM. lang. Een lichte beweging van de hand levert zelfs met het hardste potlood een zeer duideljjk schrift. Nadat het kind deze lei gedurende twee maan den op school gebruikt had, schreef de hoofdon derwijzer aan dr. C. »De lei, die gij gezonden hebt, om een proef er mede te nemen, is een aanwinst op het gebied van het schrijven. De lei is net, licht, onbreek baar; de matte witte kleur vermoeit het oog niet; het bewerken, bij voorkeur met een zacht, niet te scherp gepunt potlood, laat geen geluid hooren, zooals dit met de gewone leien en griffels gebeurt het schoonmaken kan even gemakkelijk plaats hebben als met een gewone lei. Moge de betrek kelijk, hooge prijs een algemeene invoering voor eerst in den weg staan, ik neem de vrijheid de aandacht van alle ouders erop te vestigen. Dooi de aanschaffing dezer lei zullen ze hun kinderen een niet te waardeeren dienst bewijzen, zoowel him, wier oogen reeds meer of min bedorven zijn, als hun bij wie de organen zich nog in goeden staat bevinden." Eene lei van deze soort, van de boven genoemde afmetingen, kost in 't klein 52 cent, dat is het dubbele van de gewone leisoort. Ze zijn echter de helft goedkooper te krijgen, doch zonder lijst; maar d'. C. vreest dat ze zonder omlijsting, in ruwe handen, ten laatste zullen doorbuigen. In 't groot geleverd, zal de prijs zeker belangrijk dalen. Wat hiervan zij, het gebruik van deze soort van leien is, vooral tegenwoordig, nu tenge volge van verschillende oorzaken het aantal bij zienden zoo toeneemt, allen ouders aan te bevelen die zich door den prijs niet behoeven te laten weerhouden. De zwarte, harde lei en griffel toch noemt dr. C., op grond zijner ervaring, »een van de schadelijkste bewerkingen waaraan het school kind is onderworpen. Niet alleen dat zijn zwakke hand er schade door lijdt, maar ook zijn oogen en zijn romp ondervinden de nadeelige gevolgen ervan, vooral als dit gebruik plaats heeft bij on doelmatig of onvoldoend licht." Poortvliet, 11 Juni. Na 's morgens door zijn broeder, predikant te Vlissingen, bevestigd te zijn, deed de heer Geselschap, vroeger predikant te Nieuwerkerk aan den IJsel, heden middag zijn intrede als predikant bij de hervormde gemeente alhier, met eene rede naar aanleiding van 1 Co- rinthe 3 vers 11. De behoefte aan hulppredikers bij de inland- sehe gemeenten in Ned.-Indië doet zich meer en meer gevoelen. De kosten, aan de opleiding ver bonden, hielden menigeen terug deze betrekking te kiezen. Thans is het Ned. Zendelinggenootschap in de gelegenheid gesteld, een drietal jongelingen of mannen gedurende twee a drie jaren in zijn Zendelinghuis op te nemen om daar, met het oog op een benoeming tot hulpprediker vanwege de regeering, een volledige opleiding, vooral wat be treft het Maleisch en de daaraan verbonden vakken, te genieten. Met 1 Juli a. worden geplaaistaan boord van Zr. Ms. ramschip Buffel, de luit. t/'z. le kl. A. P Tadema, als leoff., de Iuits. t/z. 2e kl. G. P. Pöst- huma, J. M. W. Kuyl en L. E. van Diggelen, de off. van gezondh. le kl. J. E. Berghuis, arts, en de off. van adm. le kl. I. A. Lagaayaan boord van Zr. Ms. ramschip Schorpioende luit. t/z. lc kl. J. P. Wesselink, als 1® off., de luits. t/z 2e kl. M. E. B. J. Kluit, P. F. van der Velden Erdbrink en J. Hartog en de off. van adm. le kl. F. Bamberg; aan boord van Zr. Ms. rammonitor Adderde luits. t 'z 2e kl. M. Smits, als lste off., G. Borel, G. Jonck- heer en E. van Voorthuysen, de off. van gezondh. 2e kl. A. Lofvers, arts, en de off. van adm. 2e kl. W. F. Klompéaan boord van Zr. Ms. rammonitor IIaai, de luits, t/z. 2e kl. K. W. H. Goetz, als le off., L. Roosenburg, G. A. de Cocq en L. N. de Bruyne, de off. van gezondh. 2e kl. P. Broekkoff Jzn., arts, en de off. van adm. 3e kl. J. A. M. Korpershoek van der Kooy; aan boord van Zr. Ma- wachtschip te Hellevoetsluis, de luit. t/z le kl. C. J. de Jong Hzn., als le off. en de luit t/z 2e kl. J. H. J. L. baron Sweerts de Landas Wyborgh; aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, de off. van adm. 3® kl. J. C. Vos. De luit. t/z 2® kl. G. O. van Kuyk, behoorende tot de rol van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt op nonactiviteit gesteld. Zr, Ms. schroefstoomschip 4e kl. Bonaire, onder bevel van den kap .-luit t/z. H. P. König, laatst gestationeerd geweest in de wateren van Cura9ao, js den 9®» dezer te Nieuwediep binnengekomen. Hansiveert, 10 Juni. Heden passeerde hier per stoomboot Telegraaf, onder geleide van een wachtmeester der Belgische en een wacht meester en een brigadier der maréchaussee uit Sas van Gent.de sedert verscheidene jaren voort vluchtige kassier v. d. D., uit 's Hertogenbosch. Hij is te Antwerpen gearresteerd en wordt naai de gevangenis te 's Bosch overgebracht. Hij ver keerde in zoodanigen ziekelijken toestand, dat hij te Antwerpen door vier personen aan boord dei- boot moest gedragen worden. Voor de harddraverij te Nijmegen zijn de volgende paarden ingeschreven Harddraverij van inlandsche paarden, toebehoo- rende aan Nederlanders. Apollo v. d. hr A. H. Jurgens. Telegraaf A. Smit jr. Victor G. H. van der Wedden. Cornelia A. v. der Voort. President A. v. Ardenne. Nelly G. H. van der Wedden. Palm J. L. Wildenbeest. Teresia mevr. wed. G. Sanders. Sophie d. hr jhr Quarlea van Ufford. Adèle J. A. Liese. Internationale prijs. Pourtcliak (Russisch), F. W. baron v. Tuyll Serooskerken. Gramatiey, A. Stech, Berlijn. Biegawoy, dezelfde. Kremine, Lucien Espanet, Ome, Frankrijk. Syrata dezelfde. American Star, (Amerikaan), F. Delangle, Russel. Bedouin (Russisch), M. Papoff, Chambouduin. Lady Annie, (Amerikaan), Vicomte de Finguy Deux Sèvres. Aanmoedigingsprij s David v. d. hr J. de Boer. Pourtchak F. W. baron v. Tuyll v. Serooskerken. President A. van Ardenne. Victor U. H. van der Wedden. Sophie jh'L. P. Quarles van Ufford. De tramweg van Harlingen naar Bolsward, die eerst gedeeltelijk was afgekeurd, is thans weder nagezien en gereed tot Arum. Reeds eenige malen hebben verschillende locomotieven een proef rit gehouden, terwijl men dagelijks bezig is zwaar beladen wagens met grint, over de rails te laten rijden. Volgens alle waarschijnlijkheid zal de ope ning in het begin der volgende maand kunnen plaats hebben. Een ambtenaar der belastingen te Batavia is onlangs gepensioneerd, op grond dat zijn gezet heid hem voor zijne betrekking minder geschikt maakt en hij tegenover den handel toegevend is. Tegen het eerste motief zijner pensioneering voerde hij aan, dat hij van zijn jeugd af gezet geweest is en daarvan in de volbrenging van zijn plichten nooit last heeft gehadwat het tweede motief aangaat, beweerde hij nooit toegevend, maar be leefd te zijn geweest, ook zelfs tegenover den han del, wanneer deze nl. de beleefdheid tegen hem in acht nam. De heer M. C. de Vries j*., tc Amsterdam heeft in een zeer harden onyx het portret van den koning der Belgen geslepen. De onyx wordt met diamantpoeder op de draaibank bewerkt. Deze steen is voor het buitenland bestemd. De internationale harddraverij te Nijmegen belooft zeer interessant te zullen worden, daar 6 bekende Russische en 2 Amerikaansche harddra vers eraan zullen deelnemen, waaronder de be roemde Gramotiey, die te Parijs, Berlijn enz. op de groote harddraverijen de eerste prijzen gewonnen heeft. Te Tilburg bracht een jongen eenige piep jonge, nog naakte musseken thuis. Hun vroege dood scheen het onvermijdelijk gevolg van den nest- roof te moeten zijn. Eene huisduif bleek ook die gedachte te hebben ten minste ze trok zich hun lot terstond aan, voerde de kleine hulpeloozen, ging erop zitten, net als een kip op hare kiekens, en ze pikt met een vinnig oog naar ieder, die haar mandje nabij komt. De pleegmoeder heeft volkomen succesde musschen groeien als kooien. Men is begonnen met liet afbreken van een in de nabijheid van Batavia gelegen historisch belangrijk gebouw, nl. van den op de begraaf plaats te Goenong Sakarie staanden Chineeschen tempel, in de vorige eeuw het landhuis van den gouverneur-generaal Van Imhoff, die hier in 1750 overleed. De berichten omtrent den toestand van den oud-burgemeester van Den Haag, jh' Gevers Dey- noot, luiden sedeit een paar dagen gunstiger. De Engelsehe taal werd in het begin dezer eeuw door slechts 22 millioen menschen gespro ken, doch thans door 90 millioenhet Duitsch door 66 in plaats van 38 millioen het Russisch door 63 in plaats 30het Spaansck door 44 in plaats 82het Italiaansch door 30 in plaats 18 het Poriugeesch door 44 in plaats 8. Dat maakt voor de Engelsehe een toeneming van 310 percent voor de Russische 110, voor de Duitsche 70, voor de Spaansche 36 percent, enz. Voor de Fransche taal is een uitbreiding waargenomen van 34 tot 46 millioen, d. i. 36 percent. (De Huisvriend.) In tijden van besmettelijke ziekten is het niet raadzaam, donkere kleederen te dragen, wijl ze de smetstof meer aannemen dan lichte kleede ren. Een donkere jas, vijf minuten lang aan ster ken tabaksdamp blootstellende, zal men ondervin den dat zij veel sterker en langer naar tabak riekt, dan een licht kleedingstuk aan gelijke proef on derworpen. (De Huisvr.) Om reusachtige aardbeziën te verkrijgen neme men een kristallen karaf, en voorzie den bodem van een laag teelaarde, die men bevochtige om ze vast te maken. Voorts make men met een stokje in die aarde een gat van twee centimeters, waarin men achter elkander zes korrels aardbe- ziënzaad late vallen. Daarna nog een laag teel aarde, mede bevochtigd, waarna de karaf herme tisch gesloten moet worden. Eindelijk plaatse men de karaf op een warme plaats. Na veertien dagen ontkiemt de plant en weer veertien dagen later heeft men een aardbezie, die de geheele binnenruimte der karaf inneemt. Ten slotte sla men de karaf stuk, en ete men de vrucht op (De Huisvr.) Eenige uitmiddelpuntige" dames te Chicago> op welker zeden niets aan te merken viel, hadden een vereeniging opgericht, die zich ten doel stelde, jongelieden van fatsoenlijken huize, die 1s nachts dronken op straat werden gevonden, op te nemen, hen door sodawater, ijs enz. weder te ontnuchteren, en ze met een vriendelijke verma ning naar huis te zenden. Den eersten nacht werden zeven slachtoffers op liefderijke wijze behandeld, maar o weeden tweeden nacht lag dc helft der Chicago- sche jongelingschap »in kennelijken staat" op straat, en zoo moesten de liefdezusters het opge ven, wegens overvloed van medewerking en mede werking van overvloed! (De Huisvr.) Meester. Wat is de toekomende tijd van het werkwoord beminnen? Leerling. Trouwen. (De Huisvr.) Aan het Rott. Nhl. wordt uit Wildungen geseind (er schijnt bijzondere haast bij geweest te zijn), dat Z. M. de koning en de koningin aldaar hoogst eenvoudig en teruggetrokken leven. Beiden komen iederen morgen aan de bron, de koning in burgerkleeding met een strooien hoed op; de koningin steeds in zwaren rouw. De dood van de zuster der koningin is oorzaak dat het vorstelijk echtpaar zich van alle verstrooiingen onthoudt. De raad van Rotterdam heeft zijne jongste zitting besloten met eene daad van galanterie tegenover eene hem nog onbekende dame. Tooi den bouw eener meisjesschool voor uitgebreid lager onderwijs aan het Couwenburgh's eiland waren twee plannen gemaakt, welke in kosten 4000 verschilden, omdat in het eene het woon huis der hoofdonderwijzeres aan de straat, en in het andere in van den publieken weg afgescheiden tuin geplaatst was. De commissie voor openbare werken had zich bij de keuze vooral door de financieele zijde der quaestie laten leiden, terwijl burg. en weth. over de hoogere uitgave heenge stapt waren uit ridderlijk gevoel tegenover de dame, die uit den aard harer betrekking een een zaam leven in huis leidende, inderdaad wel de afwisseling mocht hebben, welke het aanschouwen en van het gewoel op straat biedt. De raad, niet minder ridderlijk, heeft met 24 tegen 4 stemmen aan de toekomstige hoofdonderwijzeres der toe komstige school die afwisseling geschonken. Vrijdag avond zijn aan de pyrotechnische fa briek van de firma Ruysch te Utrecht proefne mingen gedaan met vuurpijlen, ten dienste van de pool-expeditie naar Dicksonhaven. Die pijlen zullen daar dienst doen hij de waarnemingen van het noorderlicht. Op een afstand van 6 kilometer van het hoofdstation, dat tot woonhuis voor de leden der expeditie dient, zal een observatiepost worden gebouwd, en nu zullen in heide stations gelijktijdige waarnemingen omtrent het noorderlicht worden gedaan. Witte en gekleurde vuurpijlen zullen daarbij worden gebezigd als waarschuwings- seinen. Bij de proefnemingen werd het oplaten der pijlen op denzelfden afstand van zes kilometers waargenomen. De proeven slaagden volkomen en schonken de overtuiging, dat het fabrikaat der Utrechtsche fabriek in de poolstreek uitnemende diensten zal kunnen bewijzen. De gemeenteraad van Workum heeft be sloten een vergelijkend examen af te nemen van de sollicitanten naar de betrekking van gemeente secretaris. Te Dordrecht is Vrijdagnacht een moord ge pleegd. De toedracht der zaak wordt in de Dordr. Ct. aldus verhaald De 31jarige J. C. S., kapitein op een der sleep, booten van de heeren M. J. Masion Zn., een ijverig en oppassend huisvader, kwam met zijne vrouw en zijne schoonzuster uit den schouwburg en was voornemens een bezoek te brengen aan een der café-chantants op het Vlak. Bij het uitkomen van het Tolbrugstraatje werd de vrouw van S. door een troep pontonniers, die in eene opgewekte stemming verkeerden, blijkbaar met opzet, ruw tegen het lijf geloopen, doch S. ging bedaard verder. De militairen schenen echter lust tot vechten te hebben, althans op de Aardappel- markt gekomen, keerden zij zich eensklaps om, hieven voor S. en zijne gezellinnen staan, en gaf een hunner S. een hevigen slag, terwijl de anderen zich grove onbetamelijkheden tegenover de vrou wen veroorloofden. S., aldus tot zelfverdediging genoodzaakt, greep zijne tegenpartij aan, doch on middellijk werd de laatste door zijne kameraden bijgestaan. Nu kreeg S. het te kwaad en nadat hij zich van zijne aanvallers had weten los te worstelen, haalde hij een zakmesje te voorschijn en bracht daarmede aan den 21jarigen H. B., milicien-plaatsvervanger, een vijftal stooten toe, waarvan een ter hoogte van het hart, welke bijna onmiddellijk den dood ten gevolge had. Zonder zich bewust te zijn van de vreeselijke uitwerking zijnor verdediging, die schier in het donker had plaats gehad, was S. kort daarna huiswaarts ge keerd en had zich op zijne boot ter ruste begeven. Zondag is hij door de politie gearresteerd. De Australische kolonie Victoria lijdt onder eene plaag van konijnen, die den oogst op het veld verslinden. De bevolking verzet er fsich met kracht tegen, en allerlei middelen worden uitge dacht om de vraatzieke dieren uit te roeien. Er zijn verscheidene groote grondeigenaarsdie f 10,000 a 25,000 in het jaar daaraan besteden Er wordt op de konijnen gejaagd met honden, met frettenmen spant netten en zet strikken en poogt eindelijk ze met schadelijke gassen of vergif te dooden. Soms laten de grondeigenaars dit door hun eigen menschen doen, maar veel gaat het hij uitbesteding of worden de jagers betaald per stuk. Men heeft voor het dooden van konijnen eene machine uitgevonden, den exterminator, waarmede men de holen vol schadelijk gas spuit; maar dit is omslachtig en duur, wijl de machine zwaar en moeilijk te vervoeren is. Het meest wordt gebruik gemaakt van vergif, vooral phosphorus, soms arsenicum en in een enkel geval ook strychinne. Men mengt het vergif met zemelen en suiker of met haver, men strooit het op van de schil ontdane kroten, aardappelen, rapen of meloenen, ook op koolbladeren en loof van verschillende planten, maar men moet daarbij altijd deuiterstg voorzichtigheid in acht nemen dat schapen en ander vee er niet van kunnen eten. Al die pogingen hebben in Victoria nog niet kunnen leiden tot de uitroeiing van het snel voortplantende ras. Niet alle eigenaars toonen denzelfden ijver, en hoezeer er eene wet is, welke de grondeigenaars verplicht hun land vrij van konijnen te houden, helpt die niet veel, want er is geene straf bepaald tegen nalatigen. Hoogstens kan het plaatselijk bestuur het werk op kosten van den grondeigenaar laten verrichten, maar dit wordt niet toegepast, omdat men elkander dik wijls ontziet. Terwijl dus enkele grondeigenaars groote sommen besteden aan den strijd, doen hunne huurlieden dikwerf niets, zoodat het uitge geven geld weinig of geen nut doet. Als men niet overal tegelijk de handen aan het werk slaat en geen schuilhoek meer voor het schadelijk ge dierte overlaat, zal men de plaag niet meester worden. Twintig leden van den Duitschen rijksdag- hebben zich verleden week, aan tafel bij dr Hermes, directeur van het Berlijnsche Aquarium te goed gedaan aan eene omelet van 43 slangen- eieren. In Offenburg werd onlangs 400 hectoliter kunstwijn van den wijnkooper Kahn, wijl het vocht schadelijk voor de gezondheid was, krach tens rechterlijk vonnis, uit den kelder in de straat- goot gepompt. Arme lieden en kinderen schepten het vocht uit de goot op, zoodat de hulp der politie noodig werd om aan het vonnis zijn ge- wenscht gevolg te verzekeren. Men doet tegen woordig in Duitschland kort en goed recht aan de wijnvervalschers. Een der drie Iersehe pachters, welke gewond zijn door moordaanslagen, was Zaterdag morgen stervende. Vrijdag werden in verschillende pro vinciën weder een aantal pachters van hunne hoeven gezet, wegens volslagen weigering om pacht te betalen. In de Hongaarsche kamer had Vrijdag eene discussie plaats over de wenschelijkheid om den invoer van Russische Joden tegen te gaan. Het lid Wahrmann zeide iets dat den heer Istoczy niet beviel, waarop deze hem door den bode eené uitdaging zond, welke Wahrman afsloeg. Een oogenblik later zouden beiden elkander in de leeszaal zijn te lijf gegaan, indien de omstanders het niet hadden verhinderd. Er werd zulk een geweldig leven gemaakt, dat de zitting er een tijdlang voor moest geschorst worden. Tegen de verkiezing hadden eenige clericale bladen in België verteld dat eerlang nieuwe arres taties in de zaak Peltzer ophanden waren, maar dat de rechter van instructie en het parket ze uitstelden tot na de verkiezing, om geen slechten indruk te maken voor de liberalen. In den Mo- niteur verklaren de heeren Ketels en Willemaert, rechter van instructie en officier van justitie te Brussel, dat dit bericht volkomen ongegrond is. Uit Rusland vluchten wordt den Joden toe gestaan, maar naar Rusland terugkeeren dat is een andere zaak. Eenige ongelukkige emi granten, die naar hun vaderland waren terugge reisd, werden voor dat grove vergrijp opgesloten in de kazematten van Radziwiloff. Zaterdag middag wilden, terwijl het hevig woei, sir Claude de Crespigny, een liefhebber, en Simmons, een luchtschipper van beroep, opstijgen met den ballon the Colonel. Door den storm werd de mand van den ballon zoo tegen den muur geslin gerd, dat sir Claude er van eene hoogte van vijf meter uitviel en zijn heen brak. De heer Simmons steeg alleen naar de hoogte. Gisteren was het te Londen Hospitaal-Zondag. In de kerken van alle gezindten werd gecollecteerd voor de hospitalen en gratis-apotheken der city. De lord-mayor richt dan vooraf eene oproeping aan het publiek. In eene proclamatie van den onderkoning van Ierland wordt melding gemaakt van den moord gepleegd op de heer Bourke en korporaal Wallace. Eene belooning van 2000 wordt uitgeloofd voor de aanhouding der schuldigen. Bourke procedeerde met verscheidenen zijner pachters. Het tooneel van den moord wordt door een der bladen beschreven. Nabij Caste Taylor wordt de weg smaller, niet veel meer dan eene laan. Op een scherpen hoek lagen de moordenaars in hinderlaag, in een boschje achter den lagen muur, die den weg begrensde. Zij konden een eind van den weg overzien, zoodat zij den tijd hadden op hun gemak aan te leggen en te vuren, wat zij deden door in den muur geboorde schiet gaten. Eerst lieten zij Bourke en Wallace op de dog-cart van eerstgenoemde voorbijrijden en daarop schoten zij hen in den rag. Uit Engeland is naar Canada vertrokken de eerste bezending eener emigratie van kinderen. Onder geleide van den predikant lord Douglas ver trokken een aantal aantal arme jongens, die bij boeren in Canada zullen geplaatst worden. Het parlementsgebouw in Kaapstad is geheel

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2