N° 137. 125 J aargang. 1882. 13 Juni. Middelburg 12 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Dil blad verschijnt dagelijks, met. uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hooldagenten voor Let Buitenland: de Compagnie générale de PuLlicité G. L. Daübe Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. IDDELBURGSCHE COURANT. Het Vaderland spreekt de hoop uit dat de tweede kamer, zoodra zij weder bijeenkomt, zich haasten, zal het voorstel-Lohman, tot wijziging van art. 4 der schoolwet, te behandelen en aan te nemen. Dat is wenschelijk, ook om »meev een voud" in het schoolwezen te brengen. Mocht de kamer werkelijk weder eens bijeen komen, dan hopen wij dat zij haar tijd beter be steden zal dan aan schoolwet-discussiën, waarvan ieder voor jaren zijn bekomst heeft. Het voorstel- Lohman is door het nieuwe koninklijk besluit be treffende den scholenbouw volkomen overbodig ge worden. Het Vad. erkent zelf, dat hetgeen nu nog van de bijzondere scholen verlangd wordt, »niet veel" is, dat het nieuwe kon. besluit »zeer matig" is in zijn eisehen, ja dat het »niet veel minder kan". Is het dan de moeite waard om daarvoor de wet te wijzigen, wanneer men niet de bedoeling heeft knipoogjes te geven aan de clericalen, die tóch, of men hun iets geeft of niets, niet tevreden te stellen zijn In de heden namiddag gehouden vergadering van den Ylissingschen gemeenteraad werd mede- deeling gedaan, dat door ged. staten is goedge keurd het raadsbesluit trt het verleenen van een crediet voor den aanleg van straten ten behoeve van den aanbouw van huizen door de kon. maat schappij De Schelde. Een voorstel van burg. en weth. tot het benoemen van een gemeente-archivaris, zonder bezwaar voor de gemeentekas, is aangenomen, en als zoodanig is benoemd de heer Johs. Dyserinck, predikant bij de doopsgezinde gemeente aldaar. Voorts werd beslo ten tot eenige af- en overschrijvingen,* op de be grooting van 1881 en werden de rekeningen van eenige adnrinistratiën overgelegd. De stand der veldgewassen in Noord-Beveland is over het algemeen bevredigend, alhoewel de winteroogst weer niet aan de verwachting vol doen zal. De zomerschoof daarentegen staat uit muntend te veld en belooft veel goeds. De aardappelen staan allerwege prachtig; uien zijn meerendeels overgezaaid, daar 't eerste zaad door droogte en schralen wind niet opgekomen is. Het vlas staat over het geheel goed. Hier en daar heeft men echter stukken moeten omploegen, die door de larven van insecten zijn vernield. De zachte winter heeft deze larven niet gedood. (N. R. Ct.) Van de inschrijvers voor 773,500 op den West-Indisch en maildienst hebben zich sommige teruggetrokken, tot een bedrag van 147,000 blijft 626,500. Echter hebben zich nieuwe inschrijvers aange meld tot een bedrag van 123,500, zoodat thans van het maatschappelijk kapitaal 750,000 is geplaatst. Deze laatste omstandigheid vooral (het toetreden van nieuwe belangstellenden), doet de ontwerpers besluiten tot het oprichten eener naamlooze ven nootschap op het primitief ontworpen cijfer van 1,200,000, waarvan 750,000 bereids zjjn ge nomen. Zij blijven tevens werkzaam tot het aanvullen van het ontbrekende, door het plaatsen van aan- deelen en zullen slechts dan overgaan tot het sluiten eener obligatieleening, als dit ten slotte noodzakelijk mocht zijn. Nu zekerheid hestaat dat de maandeljjksche West-Indische maildienst onder Nederlandsche vlag tot stand komt, verwachten zij dat vele hunner landgenooten, die zich tot nog toe onzijdig hielden, thans zullen toetreden. Beschikkende op een adres van het bestuur der Landbouw- en Handelssociëteit te Grave, houdende verzoek, dat de opheffing van de gemeente Grave als garnizoensplaats niet moge plaats hebben, heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat hij met het oog op de militaire belangen en de goede oefening der troepen, tot zijn leedwezen geen vrij heid heeft kunnen vinden aan den koning in over weging te geven het verzoek in te willigen. Den 15en, den dag der wedrennen, zullen te Nijmegen acht extra-treinen aankomen en vertrek ken, nl. een volkstrein van Rotterdam over Breda en Tilburg te 10.25te half elf een trein van Zutfen, die tevens reizigers uit Amsterdam tegen Verminderde prijzen zal overbrengen; te 11.30 zal een sneltrein de bezoekers van Maastricht, Luik, Brussel en Middelburg aanvoeren. Des avonds half negen vertrekken treinen naar Arnhem en naar Tilburg, te 8.45 weder een van de Zuid-Oosterspoor en des nachts om 12 uren een trein naar Zutfen, terwijl nog aanvraag is gedaan om ook des avonds te 11 uren een trein naar Tilburg te doen vertrekken, welk verzoek reeds officieus is toegestaan. De Javasche Ct. bevat het besluit tot vaststel ling eener gewijzigde formatie van het Indische leger, tot behoud van een behoorljjk overzicht der formatie en ten einde een basis te vormen om, voor zooveel noodig, geleidelijk tot reorga nisatie der verschillende onderdeelen van het leger over te gaan. De kamer van koophandel te Breda heeft zich tot den minister van buitenlandsche zaken gewend, ter ondersteuning van het verzoek der kamer van Kampen om bjj de Engelsche regeering pogingen aan te wenden, om den invoer van levend hoorn vee uit Nederland naar Engeland vrjj te stellen. Te Dordrecht is op een vergadering van af gevaardigden uit verschillende vereenigingen van gedachten gewisseld over de verbetering der prac- tische opleiding van de ambachtslieden en over het leerlingstelsel. De slotsom was dat eene com missie benoemd werd tot oprichting van een practischen leercursus, in aansluiting met de bur ger-avondschool. De Landbouw-courant staat heden, den 12e*, twintig jaar onder redactie van dr. L. Mulder. Bij deze gelegenheid is haar gisteren uitgegeven nommer dubbel zoo groot als anders. Haar hoofd redacteur wjjdt aan zich en zijne werkzaamheid een hoofdartikel, aan 't slot waarvan de mededee- ling voorkomt dat hij, met herroeping van een vroeger besluit, bepaald heeft dat zijne landbouw- bibliotheek na zjjn dood ter beschikking van de rijks landbouwschool zal komen. Dat het nog lang moge duren eer de school dat legaat aanvaardt, wordt zeker door ieder gewenseht die het belang van den Nederlandsehen landbouw begrijpt. De kookschool te Keulen werd dezer dagen be zocht door een berichtgever dér Arnk. Ct. Twaalf jonge meisjes uit den gegoeden stand waren bezig met het bereiden van verschillende spijzen, waar voor zij de bestanddeelen zelf hadden aangekocht, onder leiding der bestuurderes, mevr. Meta Dieckhoff. Voor dien aankoop was er in de benedenverdieping eene soort van overdekte markt, waar vleesch- houwers, vischkoopers, groenteboeren enz. hunne waren brachten. Daar leerden de meisjes prak tisch de vereischten van goede levensmiddelen kennen. In de groote zaal boven werden de ge rechten, eveneens onder leiding van mevr. Dieck hoff, toebereid en dienden dan voor de dames restauratie. De bediening geschiedt evenwel door ondergeschikt personeel, zoodat de jonge meisjes met het publiek niet in aanraking komen. Zjj leeren echter de wijze waarop bediend moet worden, de eisehen van een diné en wat dies meer zjj. Behalve in het koken, ontvangen zij ook onderricht in het inmaken, verduurzamen enz. en bovendien in huiseljjke bezigheden als behandeling van de wasch, mazen, stoppen en verstellen. Voorts wordt haar gymnastiek en dansen geleerd en hebben zjj gelegenheid, in andere kundigheden les te ontvangen. Slechts 800 mark 480) wordt betaald voor de meisjes, die in de inrichting geheel worden opgenomen; zij genieten daarvoor huisvesting, kost en onderwjjs in de bovengenoemde vakken, die haar tot practisch bekwame huisvrouwen vormt. Bij P. Noordhoff, te Groningen, is uitgegeven de rede, door prof. C. P. Hofstede de Groote den 28en April jl. te Utrecht uitgesproken in de eerste algemeene vergadering der Vereeniging ter bevorde ring van Zondagsrust. De door den redenaar aangevoerde redenen voor het in acht nemen van den wekeljjkschen rustdag, konden uit den aard der zaak niet veel anders zjjn dan eene herhaling, in schoonen vorm, van hetgeen reeds meermalen over dit onderwerp gezegd en ook door ons aan de aandacht onzer lezers niet ont houden is. Wjj willen echter niet nalaten, als blijk onzer sympathie voor de Vereeniging en tot bevordering van haar streven, het slot dezer be zielde rede hier te laten volgen. »Mag het ons gegeven worden de volksovertui ging, die, God zij dank, nog lang niet is uitgedoofd, te versterken aangaande het hoog belang van Zondagsrust voor ieder in het bijzonder, voor het huisgezin en voor de maatschappij, dan zal de weg gebaand zjjn voor ons streven, om te bewerken, dat de Zondag voor zoovelen mogelijk een rust dag kunne zjjn." »Voor allen kan hij dit niet zijn, dit is duidelijk, daarom zeggen wij»voor zoovelen mo gelijk." »Maar het is even duidelijk, dat er hervormin gen mogelijk zjjn, waardoor de Zondagsrust het deel wordt van een veel grooter aantal menschen dan thans haar genieten. Zon der opoffering kan dit niet. Maar wat op offering schjjnt, is naar mjjne heilige overtuiging in vele gevallen eenvoudig het ophouden van een misbruik, het niet langer, ten eigen bate, genot of gemak, beslag leggen op de rust van een ander. »De vraag is: hoe zullen we dat bewerken? »Door de twee machten, die de wereld beheer- sehende pers en het woord. Daardoor kunnen en willen wjj werken op de publieke meening en, wat nog meer zegt, op het publiek geweten. Voor enkele misbruiken is het voldoende erop te wjjzen, om ze afgeschaft te krijgen. Voor andere is meer aandrang noodig voor ernstigen strijd. »De Zondags-pleiziertreinen zijn verdwenen uit onze volksgebruiken, en 't zijn alleen de kroeghou ders die er schade bij hebben geleden. »De goederentreinen op den Zondag zjjn in Zwitserland opgeheven en ook in ons land zullen de spoorwegmaatschappijen eenmaal een einde moeten maken aan dit en menig ander misbruik. »De postpakketdienst op Zondag is beperkt; hij zal, ik hoop het, bij eenigen aandrang geheel ophouden. Inkrimping van post- en telegraafdienst, waar door aan alle daarbij aangestelde ambtenaren, op vaste tijden, geheel vrije Zondagen verzekerd worden, waarom zou ook hieromtrent de volks geest zich niet zoo krachtig kunnen uitspreken, dat de regeering begreep ertoe te moeten overgaan? »Dat' bij concession, door gemeente, provincie of het rijk te verleenen, met den eisch van Zon dagsrust rekening worde gehouden, acht ik vol strekt niet tot de onmogelijkheden. «Wettelijke voorschriften tot beperking van den Zondagsdienst bjj bestaande ondernemingen, tot verbod van Zondagsarbeid, althans voor kinderen, in fabrieken, en velerlei bepalingen tot be scherming van de zwakkeren, schijnen mij voor de hand te liggen. «Doch bij dit alles zullen wjj het woord in gedachtenis houdenVanae sine moribus leges Elke wet is jjdel, die niet geworteld is in de ziel van het volk. »De voortreffelijkste voorschriften zullen ontdo ken worden, tenzij het pukliek van de deugdelijk heid ervan overtuigd is, en medewerkt dat ze ten uitvoer worden gelegd. Daarin is ook de kracht van de Engelsche en Amerikaansche Zondagviering gelegen, dat het volk van dien Zondag geen afstand wil doen. Roepen wij u op om u bjj ons aan te sluiten, wij doen het waarljjk niet teneinde door adressen storm te loopen op de wetgevende machten, alsof van wetten alle heil waren te wachten. Neen, in volle bewustheid dat het kwaad van den Zon dagsarbeid alleen door vereende kracht kan bestreden worden, vragen wij de hulp van welge- zinden, van vele, zoo mogelijk van allein de overtuiging, dat er zonder medewerking der hoogere machten weinig kan worden tot stand gebracht, zullen wjj niet ophouden wegneming van misbruiken daar te vragen, waar dit noodig is wij zijn er niet minder van doordrongen dat er in deze, gelijk in alle zaken, alleen kracht kan uit gaan van eene heilige overtuiging aangaande de noodzakeljjkheid, dat een Christenvolk geholpen moet worden aan zjjn Zondagsrust. Kracht gaat alleen nit van hem, voorwien de Zondag, om den schat van zegeningen, dien hij verspreidt in hart en huis, tot in de nederigste en laagste kringen der maatschappij, »de parel is der dagen;" van hem, voor wien het gewetenszaak is geworden zjjn evenmensch, ook maar in iets, in 't volle genot van dezen dag noodeloos te hinderen. Zjjn de leden onzer vereeniging van dezen geest bezield, dan zullen zij nooit vertragen in het uit lokken van wetteljjke bepalingen tot bescherming der zwakken, dan zullen zij ook sterk zijn in het oefenen van zedelijken drang tot het in acht nemen van den Zondag, dan zal deze vereeni ging Zondagsrust bevorderen en den weg banen tot hooger doel, tot Zondagsrust in den hoogsten zin, tot Zondagsvrede en Zondagsvreugde." De Londensche correspondent der N. Rott. Ct. geeft zich veel moeite om over de uit New-York het eerst aan de Engelsche Standard geseinde be richten omtrent slechte behandeling van landver huizers aan boord van het stoomschip Nemesis, zooveel licht te verspreiden als uit Londen moge lijk is. Zoo schrijft hij in de N. R. Ct. van heden »Heden middag heb ik een bezoek gebracht aan de heeren Adamson Ronaldson, de scheepseige naren, die de Nemesis aan de Kon. Ned. Stoom- bootmhebben verhuurd. »Deheer Ronaldson gaf zijn verbazing over het verhaal aangaande de behandeling der emigranten aan boord der Nemesis te kennen en zeide niet te gelooven, dat zoo iets waar kon zjjn. De heer Ronaldson zeide kapitein Peace van de Nemesis door en door te kennen, en hield zich overtuigd, dat hij (Peace) de laatste was, om slechte behan deling zijner passagiers te dulden. Nooit in zjjn leven was hij (Ronaldson) meer verrast geweest dan toen hij Maandag jl. de alarm-berichten over de Nemesis in de courant moest lezen. De heer Ronaldson was van gevoelen dat de alarmberichten ontsproten zijn aan kwaadaardigen coneurrentie- geest en dat de nu te New-York door de emigra tie-overheden te openen enquête niet een gevolg is der klachten zelf, door emigranten ingediend, maar eerder van de inmenging der Britsche regeering, wier telegram aan haren consul-gene raal te New-York de emigratie-commissarissen heeft wakker geschud. »'t Is zeker zonderling en het pleit tegen de authenticiteit en geloofwaardigheid der geseinde berichten, dat zij zóo laat gekomen en eerst in druk verschenen zjjn nadat de Nemesis weder van New-York vertrokken was. De Nemesis kwam den 26en Mei des avonds aan. Heden hebben wij New- Yorksche bladen ontvangen, loopende tot 31 Mei. Maar hoe ik ze heb bestudeerd, het is mjj niet ge lukt daarin een klacht van den kant der passagiers op de Nemesis te ontdekken. Eerst den 5en Juni werden de johstjjdingen over de landverhuizers hier ontvangen, en daaruit volgt, dat de klachten niet wereldkundig zijn geworden vóór den derden of vierden JuniDe vraag is dushebben die passagiers, te New-York aangekomen, acht of negen dagen gewacht, alvorens hun vreeseljjk verhaal op te disschen, of wel heeft men hun verhaal acht of negen dagen geheim gehouden Ik vroeg den heer Ronaldson nog of hjj mjj in lichting geven kon nopens de klachten over het opeenpakken van landverhuizers in een onvoldoende plaatsruimte en de slechte menage, de onvoldoende kook-ketels. Ten aanzien van het laatste punt zeide hjj mjj, dat hem het te Amsterdam aangenomen stelsel van menage op de Nemesis niet bekend was. Maar hij wees mjj op zjjn vroegere uitingen over het onwaarschijnlijke, dat het voedsel slecht of onvoldoende zou geweest zjjn. Hjj gaf echter gewonnen, dat een en ander niet omnogeljjk was, vooral op een eerste reis, waarbjj zich allicht on voorziene gevallen kunnen voordoen. »Ten aanzien van het andere punt (het opeen pakken der passagiers), was de heer Ronaldson voorzichtiger. Hjj zeide, dat de Nederlandsche en Engelsche voorschriften te dien opzichte uiteen- loopen; dat de Nederlandsche wettelijke voorschrif ten kariger, minder liberaal zjjn dan de Engelsche. Ik vroeg den heer Ronaldson toen pertinent, of het zjjn firma geoorloofd zou zjjn op de Nemesis in een Engelsche haven evenveel passagiers te stoppen, als op hare eerste reis van Amsterdam naar New-York was geschied, namelijk ruim 1250. Hjj moest dat volstrekt ontkennend beantwoorden. mxbine, Eervol nit den zeedienst ontslagen, de off. van adm. le kl. W. G. L. Faubel, dienende bij het eskader in Oost-Indie, en zulks met de vergunning tot het blijven dragen der uniform van zijnen rang. Rilland-Batli, 10 Juni. Benoemd tot hoofd der openbare school te Bath de heer De Zeeuw, onderwijzer te Rjjsoord. Axel, 11 Juni. Tot onderwjjzer aan de open- hare school te Ouddorp, (Z. Holl.) is benoemd de beer M. L, van Vessem. Tot directeur der op te richten H. B. S. met driejarigen cursus te Groningen is benoemd L. B. Fikkert, directeur der H. B. S. te Apeldoorn, vroeger hoofdonderwijzer te Rotterdam. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft met 10 tegen 6 stemmen besloten te volharden bjj zjjn vroeger genomen besluit, om de gezondheidsleer te doen vervallen uit het programma voor de middelbare school voor meisjes. Het bestuur van de avondschool voor volwas senen, door de Amsterdamsche afdeeling der Vereen, v. Fabr. en IIandw.-nijverheid, opgericht, heeft over den cursus 1881—1882 een zeer bevre digend verslag nit te brengen.

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1