BUITENLAND. MIDDELBURGSCHE COURANT FEUILLETON. Middelburg 10 Juni. HET FREULESHUIS. BIJVOEGSEL Maandag 12 Juni 1882. N°. 136. De Belgische verkiezingen. VAN DE VAN De hoogleeraar A. D. Loman, wiens ijverige bemoeiingen tot bevordering der toonkunst alge meen bekend zijn, vestigt in het Handelsblad de aandacht zijner stadgenooten op een orgelconcert, dat den 14eu dezer in de Nieuwe Luthersche kerk te Amsterdam gegeven zal worden door den be roemden organist S. de Lange uit Keulen, met medewerking van den bariton-zanger Messchaert. De opbrengst van dit concert is bestemd tot stij ving van het fonds, bestemd voor het bouwen van een nieuw orgel in de Oude Luthersche kerk te Amsterdam. Naar aanleiding daarvan schrijft prof. Loman over kerkmuziek in 't algemeen het volgende, dat zeker door velen, ook buiten Am sterdam, met instemming gelezen zal worden «Bij het heramen dpr plannen tot het maken van een nieuw orgel is de overtuiging uitgespro ken en is met ingenomenheid het denkbeeld be groet, dat de tijd gekomen is om bij een gelegen heid als deze het nieuw te bouwen kerkorgel door inwendige inrichting, zoowel als door zijne plaatsing op een ruime koor-tribune, mede dienst baar te maken aan de verwezenlijking van den in onzen tijd verlevendigden wensch tot ontwik keling der gewijde muziek, die in de vaderland- sche protestantsche kerken helaasmaar al te stiefmoederlijk werd bedacht. Overziet men den schat van verheven kunst werken, in de zeventiende en achttiende eeuw voor de protestantsche kerk geschreven en sedert hun ontstaan tot in onzen tijd steeds luider ge prezen en hooger gewaardeerd, zoowel wegens de reinheid hunner vormen als wegens het stichte lijke en verkwikkelijke, het veredelende en ver troostende van den geest, dien zij ademen, dan moet de gedachte zich bij ons opdringenhoe heerlijk zou het zijn, indien ook bij ons zooveel goeds en schoons kon worden genoten, ter plaatse waar deze eigenaardige vorm van gewijde kunst zoo geheel te huis mag heeten. «Meermalen mocht ik, in Duitschland vertoe vende, den weldadigen indruk dezer kerkmuziek bij mijzelven waarnemen. De dankbaarheid voor het daar genotene laat mij geen rust voor ik het mijne gedaan heb om dergelijke hartsterking ook voor mijne stadgenooten verkrijgbaar te stellen." De in Frascati te Amsterdam gehouden meeting over de hervorming van het kiesstelsel, waarom trent wij gisteren een bericht opnamen, is, zegt het Handelsblad, uitmuntend geslaagd. De groote zaal was bijna geheel gevuld. Op eene verhooging aan de smalle zijde zat het bestuur der Unie met een aantal genoodigden, waarbij ook eenige dames. Op het balkon van den afslager en de treden die erheen leiden, was het volgepropt en beneden in de zaal zaten tot achteraan dichte rijen, terwijl aan het lage ge deelte achter de pilaren nog eenige rijen in de lengte geschaard waren en zelfs de doorloop in het midden bezet was. Boven vertoonden zich voor de ramen der hijzalen en kamertjes vele hoofden en de doelmatige verlichting deed ,die menschenmassa stellig 800 a 1000 in de fraaie en niet te warme zaal goed uitkomen. De veigadering zelf was echter bij voortduring zeer belangwekkend. Er heerschte bijna zonder- ophouden gemeenschap tusschen sprekers en pu bliek. Slechts een enkele maal toen de heer Levy den heer Yan Houten (ten onrechte, naar ons voorkwam) betichtte agitatorische middelen in het debat te bezigen slechts deze enkele maal Novelle van GUSTAV ZU PUDLITZ. VIII. «Bestaat niet meer!" riep BÖrsheim uit, ten minste zoo goed als niet meer. Vraag het maar aan den advocaat." Deze knikte met het hoofd, terwijl hij zijne stukken uit de portefeuille nam. «Prachtig!" jubelde Weinkold, «maar mag ik vragen hoe gij dat tot stand gebracht hebt?" «Mogen wij het zeggen, vriend Stamm? vroeg Börsheim. «Waarom niet?" was het antwoord, «en vooral aan iemand die zoo in onze belangen tdeelt als mijnheer Weinhold." -y- «Luister dan," sprak Börsheim en strekte zicEji met een gouden snuifdoos in de hand ge makkelijk in een leuningstoel uit, «ik heb immers gesproken van een spoorweglijn, die over mijn goed. zou loopen en alleen voor mij een halt zou hebben. Gisteren hadden wij een commissie-ver gadering, die ik presideerde. Ik heb het geheele terrein, voor zoover het over mijn grond loopt, kosteloos aangeboden, onder voorwaarde dat de ging een deel der toehoorders zich te huiten, dooi den spreker op aanhoudend- gesis en gefluit te onthalen, wat hij zeer geestig en waardig beant woordde met de opmerking, dat een meeting geen theater is en dat fluiten niet gelijk staat met argumenteeren. Ofschoon de teekenen van goedkeuring en af keuring, nu van deze, dan van gene zijde niet ontbraken en de bijeenkomst een in ons land zeldzame opgewektheid toonde, bleef de verga dering verder volkomen rustig, en konden de sprekers hun denkbeelden met volkomen vrijheid uiteenzetten. Uit het jaarverslag van de vereeniging Neder- landsch Mettray blijkt, dat haar financieele toestand niet onbevredigend is. De jaarlijksche bijdragen van leden vermeerderden, de renten van het be legde kapitaal namen toe, doch een gemiddeld groo- ter aantal jongens deed de verpleegkosten ook belangrijk boven de raming stijgen. Verscheiden legaten vielen der vereeniging weder ten deel, en evenzeer mocht zij zich ver heugen in menige gift. De toestand verbeterde daardoor allengs, maar nog altijd wordt deze te veel beheerscht door de zeer wisselvallige bijdra gen, die slechts met inspanning op het cijfer van 10.000 kunnen gehouden worden. Het jaar begon met 133 en eindigde met 132 kweekelingeneen der jongens overleed in den loop des jaars aan tering. Deels genieten de knapen alleen schoolonderwijs, deels zijn zij bij ambachten geplaatst. De verbouwing der familiewoningen kwam in 1881 tot standin verband daarmede werd een vierde instructeur benoemd en daardoor tevens een einde gemaakt aan het zoogenaamde monitor stelsel, dat door de practijk was veroordeeld. Het gedrag van verscheiden jongens, vooral der oudsten, was somtijds berispelijk, maar na de weg zending van een drietal deugnieten is hierin veel verbetering gekomen. Ook de benoeming van den adjunct-directeur, den heer J. van Dam, die in het najaar optrad, is gebleken een gelukkige keu ze te zijn geweest. Omtrent het broeien van hooi, schrijft de keer mr. Amersfoordt van de Badhoeve in het N. v. d. D. De hooi-oogst in Nederland is begonnen. Even als altijd zullen er in Nederland wel weder vele hooibergen broeien, sommige in brand geraken. Het is 't belang van landbouwers, verzekeraars en gemeentebesturen, dat die branden worden voor komen immers zij zijn voor allen schadelijk en verderfelijk. In Engeland heeft men onlangs uitgevonden dat het broeien in het hooi, zelfs als het reeds zeer ver gevorderd is, kan worden tegengegaan, door met een wanmolen de lucht en daarmede den overtolligen waterdamp uit het hooi te zuigen- Tal van werktuigmakers vervaardigen deze molens, zoo voor handen-, paarden- als stoomkracht. Hunne namen zijn te vinden in de Agricultural Gazette May 22, A°. 1882 f». 489. Mr. Martin Sutton, lid der beroemde firma, die in graszaden handelt te Reading, heeft een prijs uitgeloofd van 1200 gulden voor den besten hooi- wanner, toe te wijzen op de tentoonstelling der Engelsch Icon. landbomorriiin Juli te houden te Reading. Tot hiertoe is, zoover ik weet, de oplettendheid van Nederlandsche landbouwers, verzekeraars of gemeentebesturen nog niet op deze tentoonstelling gevestigd. Ik acht het niet overbodig zulks nog te doen, en wek de landbouwmaatschappjjen in Nederland op, deze zaak nader te laten onderzoeken. De electrische tramweg te Zandvoort komt in hoofdzaak overeen met dien welke op den len Mei 1881 te Lichterfelde, nabij Berlija, door de firma Siemens en Halske gemaakt is. Deze weg is 2.5 kilometer lang. De kracht, benoodigd om de vast staande electrische machine te drijven, wordt voort gebracht door een stoommachine, met de electrische machine in een gebouw geplaatst, op ongeveer een derde gedeelte van de baan. De andere electrische machine is onder den wagen aangebracht en brengt de beweging door lijn recht op het Freuleshuis aanloopt en dit daarvoor onteigend en afgebroken moet worden.1' «En gaat dat?" vroeg Weinhold. »Of het gaat! die oude heks zal zien dat wij toch de macht hebben en ons niet aan haar stijfhoofdigheid behoeven te storen. Maar gij kent mjj, mijn waarde; de laatste der Zarchows mog daarbij niet te kort komen. Ik laat een ander huisje in het dorp voor haar bouwen en zal haar den tuin en haar recht van weiden zoo rijkelijk vergoeden, dat zij nog nooit zoo rijk geweest is als zij nu worden zal." Weinhold deed alsof hij een traan van ont roering wegpinkte en schudde den koopman de hand. «Dat is braaf" zei hij «en dan moet men nog zeggen dat er geen onbaatzuchtigheid meer op de wereld isdaarna vervolgde hij tot den advocaat „Die man koopt voor een bovenma tigen prijs een echte Marksche zandwoestijn, leelijk, onaanzienlijk en dat alleen, om voor een twijfelachtige, nog te ontwerpen spoorweglijn een gedeelte van het terrein kosteloos af te staan en een oude freule, die hem niets aangaat, een betere woning en een ruimer inkomen te bezor gen. En nu zegt men nog dat onze tjjd niet in staat is tot zelfopoffering De koopman deed alsof hij dit alles niet hoorde en ging voort «Nu is het Freuleshuis opgeruimd, dat uzoo in den weg stond. Maak nu uwe plannen voor het park en het slot." tandrad en ketting op de wielen over. Tusschen de wielbanden en naven zijn houten schijven, waardoor de banden geïsoleerd worden van de assen en overige wagendeelen. De electrische stroom wordt geleid langs de eene rail en door de wielbanden naar metalen cilinders, die op de assen geïsoleerd geplaatst zijn, en van daar naar de machine onder den wagen gevoerd, die daardoor in rotatie wordt gebracht. Op de zelfde wijze wordt de stroom langs de andere rail naar de vaststaande machine teruggevoerd. Op het wagenbalcon kan de conducteur met een kruk den trein doen stilstaan, door den stroom te sluiten, of met een gewoon remtoestel remmen. Ook kan hij hem, naar verkiezing, voor- of achteruit laten gaan. De wagen loopt met een gemiddelde snel heid van 20 K. M. per uur, welke echter tot 30 a 40 K. M. kan verhoogd worden. Het gewicht van den met 20 personen beladen wagen bedraagt ongeveer 4800 KG, en bij stijging van 1100 ont wikkelde de electrodynamische machine een snel heid van 10 K.M. per uur, met een kracht gelijk staande aan 5 pkr. Yoor het eerst is eene proef genomen met de electrische verlichting van zeeschepen aan boord van het stoomschip Labrador op zijne reis van Havre naar New-York. De verlichting bestond uit acht lampen, waarvan zes met eene licht sterkte van 8 kaarsen, éen van 6 kaarsen en een van 50 kaarsen. De lampen waren van Edison, Maxim en Swan, waarbij het eerstgenoemde systeem voor het grootste licht gebruikt werd. Te Havre werden 145 Faure-accumulators aan boord ge nomen, waarvan 50 in de machinekamer geplaatst en voor de fabricatie van het licht gebruikt werden. De accumulators waren van tweëerlei grootte; de grootste van een paardekracht per uurde kleinere van ongeveer een derde dier sterkte. Het licht voldeed op de reis zeer goed en komt, naar men beweert, goedkooper uit dan de tegenwoordig gebruikt wordende olielampen. De grootste houtmarkt ter wereld is Chicago. Men heeft berekend dat met het gezaagde hout, dat in 1881 daar aan de markt gebracht werd, een planken vloer van een Eng. duim dikte en veertien Eng. voeten breedte rondom den ge- heelen aardbol gelegd zou kunnen worden. Met het hout dat in de drie staten Michigan, Wis consin en Minnesota gezaagd is, zou men diezelfde vloer vijftig Eng. voeten breed kunnen maken. Te Hull is onlangs een ketting van Siemens- staal gemaakt, die 180 yards (1 yard 0.914 meter) lang was en uit meer dan 3200 schalmen bestond, welke door ongeveer 850 stalen pinnen aaneengeschakeld werden. De ketting kan een gewicht van 60,000 kilo dragen en wordt de grootste genoemd, die ooit van deze soort vervaardigd is. Sir William Thomson heeft berekend dat men dooi- de watervallen van de Niagara, dynamo- electrische machines van schier onbegrensd ver mogen in beweging zou kunnen brengen. Hij toonde tevens aan, dat een vermogen van 26250 paardekrachten, op deze wijze voortgebracht, over een afstand van 300 Eng. mijlen kan worden over geplant langs een roodkoperen draad van eene halve Eng. duim middellijn, waarbij niet meer dan 20 pet. van de oorspronkelijke kracht verloren zou gaan en dus nog 21000 paardekrachten zouden overkomen. Naar aanleiding dezer uitvinding, heeft de be roemde staalfabrikant Bessemer berekend, dat een vermogen van 84000 paardekrachten langs een koperen geleidraad van éen Eng. duim middelljjn, uit het naastbij liggende Engelsche kolen-bassin naar Londen overgebracht zou kunnen worden. Hiervoor zouden, wanneer 3 Eng. ponden kolen per uur éen paardekracht voortbrengen en de werktuigen 6j dag in de week arbeiden, jaarlijks 1.012.600 ton kolen verstookt moeten worden. De kosten daarvan zouden slechts een vierde bedragen van die, welke het vervoer naar Londen en het verstoken daar ter plaatse vorderen zou. Hierdoor zou het vraagstuk, om de wereldstad te bevrijden van de rook- en roetmassa's, welke haar thans «Opgeruimd?" riep Weinhold met een tra gisch gebaar. «Noemt gij dat opgeruimd? Het is waar, van het Freuleshuis zouden wij af zijn, maar daarentegen kregen we dwars door het park, honderd passen van het slot verwijderd, een spoorweg die duizendmaal erger is. Ik moet inderdaad aannemen dat gij dit slechts in gek heid gezegd hebt en verheug mij dat gij zoo vroolijk geluimd zijt." Daar stoof de koopman op. Af en toe kwam toch de gedachte bij hem boven, dat hij die ande ren voor hun moeite betaalde en dat zij in zijn dienst stonden. Weinhold legde hem nu heel ernstig uit hoe een spoortrein het geheele doel, dat Börsheim met het goed beoogd had, verwoesten moest en zijn uiteenzetting was zoo duidelijk, zoo onweder- legbaar, dat eerst de advocaat en daarna Börs heim hem gelijk moesten geven. De eerste ver klaarde dat hij eerst de papieren moest nazien, in het belang der spoorwegmaatschappij waarvan hij de rechtsgeleerde was, en dat hij daarvoor ook meegekomen was. Börsheim ging in een ander vertrek om uit een brandkast, het eerste meubelstuk dat hij in het huis geplaatst had, de stukken die betrekking hadden op den koop en de lasten van Zarchow te halen en Weinhold maakte van zijn afwezigheid gehruik, om den advocaat in zijn belang in te lichten. Daarna zetten de keeren het gesprek voort over de bruikbaarheid der gegevens voor hetgeen zij beoogden, terwjjl de advocaat de stukken doorlas bezoedelen en ongezond maken, opgelost en tevens een veel aanzienlijker beweegkracht verkregen worden, dan thans op éene plaats verzameld kan worden. De kosten, zoo voor electrische verlichting als voor andere doeleinden, zouden zeer belangrijk verminderen, en niet meer bedragen dan 5 cent voor iedere ton kolen, die aldus uit de afgelegen stookplaats onder het bereik van den verbruiker gebracht zou worden. Aanstaanden Dinsdag moeten de Belgische kamers elk voor de helft van haar aantal leden door de kiezers worden vernieuwd. Met enkele buiten gewone vacaturen bedraagt het aantal der te verkiezen senaatsleden 36, dat der kamerleden 72. In sommige districten is de uitslag zoo zeker dat de partijen den strijd niet aanbinden. Zoo vinden de liberalen geen of weinig tegenstand in Mons, Charleroi, Thuin, Waremme, en blijken de clericale candidaturen onbetwist in St. Nikolaas, Termonde, Hasselt, Tongeren en Maaseyck. Het felst zal de strijd te Gent worden gevoerd, waar acht liberalen aan de beurt van aftreden zijn. Het zijn de leden, welker verkiezing in 1878 de meer derheid verplaatste en het clericale ministerie Malou deed vallen. Scherp staan de beide groote partijen, liberalen en clericalen, tegenover elkander. Op den libe ralen triomf van 1878 volgde in den zomer van 1879 de onderwijswet welke, meer dan in eenig ander land het neutraal onderwijs, felle bestrijding vond bij de Roomsche geestelijkheid. De school wet is nog de as waarom ook deze verkiezingen draaien, terwijl in de tweede plaats de uitbrei ding van het kiesrecht eenige verdeeldheid wekt onder de liberalen, en ook de clericale partij, door het bekende ontwerp-Malou, zich op dit gebied begeeft, deels om de oneenigheid in het vijandelijk kamp aan te wakkeren, deels wellicht wijl zjj in eene uitbreiding van het kiesrecht op hare wijze, een oogenblikkelijk voordeel ziet. De verkiezingen zijn van alle zijden vol ijver voorbereid, en overal komt men welgewapend ten strijde. Om de kleuren der strijders eenigszins nauwkeurig na te gaan, zullen wij enkele mo menten uit de voorbereiding der verkiezing in het licht stellen, waarbij wij soberheid moeten betrachten, want er is in de laatste weken in België veel gesproken en geschreven. De heer Mal on sprak den eersten dezer maand zijn manifest uit aan een gastmaal te St. Nikolaas, en reeds eenige dagen geleden liet onze Brussel- sche correspondent ons een blik slaan in een deel van zijn toost. Het polemische element dezer rede, waarin de oud-minister betoogt dar eene liberale regeering een partijbewind is, doch een clericaal kabinet daarentegen eene regeering vormt zooals het grondwettig stelsel die bedoelt, kunnen wij thans laten rusten, om ons uitsluitend te bepalen tot het programma der partij, in het laatste deel der redevoering bevat. Wat belooft men van clericale zijde aan België In de eerste plaats de onmiddellijke afschaffing der schoolwet van 1879. De verzekeringen van den heer Malou zijn onbewimpeld en laten geen plaats voor twijfel over. De onderwijswet moet civiel, zonder kerkelijken vorm worden begraven dans le coin des réprouvés, en zelfs op hare nage dachtenis moet een welgemeende katholieke vloek rusten. Het staatsonderwijs is reeds geheel mis lukt en bestaat in de helft des lands slechts in naamin de andere helft is het kwijnende of stervende. Er is niets meer aan te doen dan zijn dood officieel in de registers van den burgerlijken stand in te schrijven. Daarna moet België zijne oude traditiën her nemen en aan de gemeenteraden overlaten zelf standig het lager onderwijs te regelen naar den wensch der huisvaders, onder zekere verplichtingen, opgelegd door den staat. Met de middelen, de en herhaaldelijk het hoofd schudde. Daar ston den wonderlijke dingen, zei hij, wel verouderde, maar goed beschreven rechten en vrijdommen. Met dat Freuleshuis hijvoorbeeld was het lang niet zoo gemakkelijk en eenvoudig. Hij dacht wel dat hjj de onteigening zou kunnen doorzetten, maar dat zou veel tijd kosten. De onafgeloste kapitalen moesten ook eerst openlijk gedagvaard worden. Bovendien kwam hem de afstand van den grond aan de spoorwegmaatschappij zeer be denkelijk voor, daar de eigendomspapieren van den heer Börsheim nog niet in orde waren. Zoo ging het slag op slag over den armen man heen, in wiens aard het nu eenmaal lag om alle zaken schielijk af te doen en die slechts éen eigenschap miste om een volmaakt koopman te zijn geduld. Dat verloor hij dan ook heel gauw, te meer daar hij telkens weer op zijn horloge keek, ten einde den trein niet mis te loopen, daar zijn tegen woordigheid aan de beurs van daag stellig ver- eischt werd. «Al die drukte" riep hij uit „voor een ellendig buitenverblijf, dat ik wel tienmaal zoo duur zou willen betalen, want op het geld komt het niet aan." Weinhold kon er hem juist zoo een aan de hand doen, dat hij zelf aangelegd had, dat geheel voltooid was en heneden den prijs te krijgen was. «Ja, maar wat begin ik dan met Zarchow viel Börsheim hem in de rede. «Daar heb ik ook al een kooper voor en daar de eigendomsbrieven toch nog niet overge-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 5