BUITEHLAHD. Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Marine en leger. Gemengde Berichten. Verkoopïngen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. Algemeen Overzicht. uitgaaf van het maandblad de Zwaluw onder eenigszins gewijzigde voorwaarden van verzending; 5° tot het verleenen eener subsidie van 1000 aan het ondersteuningsfonds, opgericht door het Ned. Onderwijzersgenootschap6° tot het hernieu wen der subsidie aan de modelteekenschool voor kunst-ambachten te Amsterdam7° tot her nieuwing van het besluit om subsidiën te verleenen aan departementen voor de stichting van museums tot bevordering van kunst-industrieel onderwijs;8°tot intrekking van het verleden jaar genomen besluit om mede te werken tot de oprichting van een pen sioenfonds voor werklieden, op grond dat particuliere maatschappijen reeds zijn overgegaan tot eene proef neming om, op billijke voorwaarden, in die behoefte te voorzien, en het alleen de roeping der maat schappij is rechtstreeks tot de oprichting van zulk een fonds mede te werken wanneer die medewer king noodzakelijk is; 9° tot intrekking van het besluit van 1880 tot uitgifte van geschriftjes voor volks-lectuur10°. tot het vaststellen van eenige bepalingen voor nieuw op te richten departemen tale spaarbanken. De departementen Rotterdam en Dordrecht doen bovendien voorstellen tot waardige viering van het honderdjarig bestaan der maatschappij in 1884 Purmerend wenscht dat het hoofdbestuur zich het onderwijs van schipperskinderen aantrekkeen Boskoop stelt eenige veranderingen in de wet der maatschappij voor. Te Kattendijke is benoemd tot wethouder, amb tenaar van den burgerlijken stand de heer J. Vis ser Adz.; de heer J. A. Bevierde Rouw, die eerst benoemd was, had voor die betrekkingen bedankt. Door de Shipwrights-company te Londen, van welke de onlangs gehouden tentoonstelling van scheepsmodellen is uitgegaan, zijn nog als eere-pen- ningen uitgereikteen gouden medaille aan graaf Van Bylandt en den vice-admiraal Van Capellen een zilveren medaille aan den heer A. H. Kiehl, uitgever van het Dagblad van 's Gravenhageeen bronzen medaille aan den heer J. J. Backer Dirks, directeur der modelkamer van het departement van marine te 's Gravenhage, en den heer A. Guilleman. Dinsdag 13 dezer zal de commissie der tweede kamer voor het verslag over de militie- en schut terij-ontwerpen bijeenkomen tot het vaststellen van de punten van het voorloopig verslag. De concessie van den heer A. J. Daverveldt te Wouw, in Juli 1881 verleend tot het leggen van een stoomtramweg van Bergen op Zoom naar Tholen, is op verzoek van dien concessionaris met zes maanden verlengd. Door eenige burgemeesters in Friesland, alsmede door de voorzitters der kamers van koophandel en van afdeelingen der M's van Landbouwis het initiatief genomen voor een adres aan Z. M. den koning. Daarin wordt de wensch uitgesproken, dat de regeering weldra moge overgaan tot het aanleggen, althans subsidiëeren van staatswegevan een systematisch net van stoomtramwegen. Als rede nen worden opgegeven, vooreerst dat de staat veelal beter dan particulieren bij machte is de zaak tot stand te brengen, ondanks de moeielijk- heden met commissarissen van wegen, polderbe sturen enz. Doch vooral, omdat daardoor de staat in de gelegenheid zal komen door de winsten uit de productieve lijnen, het verlies op de min der voordeelige te dekken. Ten slotte herinneren de adressanten, dat de staat langs dezen weg ook beter zijn invloed zal kunnen doen gelden op de tarieven en op de veiligheid der wegen in het algemeen belang, tegenover willekeurige handelingen van particu liere ondernemingen. Tot leden van het hoofdbestuur der maatschappij Tot Nut van t Algemeenzijn gekozen de heer A. Moens met 389, en dr H. C. Rogge met 406 stemmen. Aan deze verkiezing is door 123 depar tementen deelgenomen. Om de afzonderlijke planten in een tuin tegen de aanvallen van slakken te beschermen, is het beste middel, een ring van steenkolenasch er omheen te strooien; de slakken kunnen met haar slibberig lichaam daar niet overheen kruipen. Kalk of roet, die men met hetzelfde doel meermalen heeft aan geraden, worden door regen spoedig weggewas- schen en doen dan geen nut meer; bij steenkolen asch is dat anders. Ook kan men er met goed gevolg gebruik van maken tegen de aardvloo, en voor nog menig ander oogmerk in tuinen. En- gelsche tuinlui strooien daar, waar vrees bestaat voor een slakkenbezoek, om pas gepote planten eene handvol zaagsel; zij bereiken daarmee twee dingen te gelijk: den bodem beschutten zij voor uitdrogen en het ongedierte houden zij op een afstand. (I.andbw. Ct.) ridderorden. Benoemd tot ridder 3e kl. der Militaire Willemsorde de kolonel Tscheremissinow, kommandant van het 2e Russische reg. grenadiers van Rostow. notarissen. Benoemd tot notaris te Amsterdam, J. A. Callenfels, cand. -not. aldaar; te Haarlem, G. C. Merens, cand.-not. aldaar; te Utrecht, mr. A. H. W. Crommelin, cand.-not. te Deventer. onderwijs. Op verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. W. H. van de Sande Bakhuyzen, leeraar aan de R. H. B. S. te Utrecht. geneeskundige dienst. Benoemd tot off. van gezondh. 2» kl. bij de zeemacht P. Broekhof Jzn., arts. Benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht tot officier van gezondh. 2e kl., de student voor genoemden dienst (arts) H. Zeehuisen. rekenkamer. Benoemd bij de algemeene reken kamer, tot commies, C. F. Rechlien Morra, thans adj. commies; tot adj. commies F. J.Mondt, thans le klerk. belastingen. Benoemd tot ontv. der reg. en dom. te Appingadam, R. Swaging, thans ontv. te Raaltete Raalte, H. S. van Slooten, en te Heer len, F. O. Gorter, beiden thans surn. der reg. en dom. leger. Op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking, de kapitein S. J. A. de Quertenmont, van het 4e reg. vest. art. polderbesturen. Benoemd tot gezworen van den Dreischorpolder, P. Goemans Jzn. Blijkens ontvangen telegram, is de oefeningsdivisie onder bevel van den kapitein t./z. F. H. P. van Alphen, den,8en dezer, te Beyrut aangekomen. Aan boord der schepen was alles wel. Vlissingen, 10 Juni. Ten voordeele der we duwe H. Lieding alhier werd jl. Woensdag eene voorstelling gegeven door de Rederij kersvereehiging Vermaak door Oefening, die f 64 heeft opgebracht. Hansweert, 9 Juni. Heden middag werd een met kolen geladen Belgisch pleitschip, bestemd naar België, bij het uitvaren dezer haven door zulk een hevig uitschot van wind overvallen, dat daardoor het grootzeil aan flarden scheurde. Dientengevolge moest men het schip op 't strand zetten, waarvan het door een sleepboot in lekken toestand werd afgesleept en hier binnengebracht. Blijkens het gemeenteverslag van Deventer over 1881 is bij een daar ingesteld scheikundig onderzoek gebleken, dat frambozen-limonade, van Rotterdamsch fabrikaat, sterk met aniline gekleurd was. Op de te Amsterdam gehouden vergadering van afgevaardigden van rundvee-stamboek-veree- nigingen, is o. a. behandeld de naam en oorsprong van Friesch en Hollandsch vee. Hieromtrent werd men hoofdzakelijk ingelicht door prof. G. J. Hengeveld van Utrecht, die be weerde, dat het Friesch en Hollandsch vee een stamlijst bezit van meer dan 2000 jaren en recht streeks afstamt van het vee der Friezen en Bata vieren, zoodat het onzin is, dit vee te noemen, gelijk vooral in Amerika somtijds geschiedt, Hol- steinsch vee. De naam zou moeten zijn «Friesch vee",waarvan de verschillende vee-slagen afstammen. Hierop besloten de afgevaardigden van het Nederl. Rundveestamboek aan hunne vereeniging voor te stellenin hunne uit te geven stamboeken niet meer de benaming Noord-Hollandsch veeslag, maar daarvoor Hollandsch-Friesch veeslag te bezigen. Te Scheveningen werden Donderdag reeds 56 baden genomen, terwijl dagelijks badgasten aankomen. De temperatuur van het zeewater was 9° F. hooger dan die der lucht. In het Engelsche parlement heeft het lid Moore aan den president van den board of trade inlichtingen gevraagd over de geruchten omtrent de Nemesis. De heer Chamberlain antwoordde dat 10 personen gestorven waren gedurende de reiseen onderzoek zal ingesteld worden door de emigratie-commissarissen te New-York. De voorzitter der tweede kamer van de rechtbank voor civiele zaken te Brussel trachtte eergisteren een advocaat, den heer Picard, te be perken in den duur van zijn pleidooi. Hij vroeg den pleiter, vóór dat hij begon, hoe lang hij werk zou hebben. «Twintig minuten" antwoordde mr Picard, op de gis. Zoodra de twintig minuten voorbij waren, viel de voorzitter hem in de rede met de opmerking dat hij gedaan had. «Vergeef mij, M. d. V., was 't antwoord, ik heb nog niet gedaan." «Het woord is aan m' X.", hervatte de voorzitter, alsof hij hem niet gehoord had. Onmiddellijk concludeerde m' Picard toen ech ter dat hem het woord verleend zou wordende ambtenaar van het openbaar ministerie stemde met hem in en de meerderheid der rechters gaf hem het woord. Het schijnt dat er meer presidenten in België zijn, die aldus het woord van den advocaat aan banden willen leggen. De Précurseur voegt althans bij het bericht deze waarschuwingAvis a certain président d'Anvers, qui a la même ridicule tendance. De knaap te Wildervank, die, een gooche laar willende nabootsen, een gulden in zijn mond opving, welke door zijn keel schoot, is het munt stuk weder kwijtgeraakt. Naar aanleiding van de bewering van sommi gen, dat de vuurtoren van Eijerland op Texel vroeg of laat gevaar zou loopen door het sterk afnemen van het strand nabij dien toren, heeft van regee- ringswege een onderzoek plaats gehad. De heer Warner, een lief hebber der sterrenkunde te Rochester, in Noord-Amerika, bevordert sedert eenige jaren de sterrenkundige studiën door het uitloven van prijzen. Voor 1882 belooft hij een prijs van 200 dollars voor iedere ontdekking van een nieuwe komeet, in de Vereenigde Staten, Canada, Groot-Brittannie of Ierland; een prijs van 200 dollars voor het vinden van iederen meteoorsteen, in diezelfde landen, waarin fossiele overblijfselen van dieren of planten worden aangetroffen, ten bewijze dat andere planeten dan onze aarde bewoonbaar zijn; een prjjs van 50 dollars voor een stuk ter zwaarte van minstens twee onsen, van een in de Vereenigde Staten gevallen meteoorsteen, onverschillig of kjj al dan niet organische overblijfselen bevat. In het Antwerpsche stadhuis is in de gangen en Me vergaderzaal van den gemeenteraad eene welgeslaagde proef genomen met verlichting door electrische gloeilampen van Edison. Wederom komt uit Ierland de tijding van agrarische moorden. Toen de heer Walter Bourke, een vrederechter en grondeigenaar, Donderdag namiddag te paard van Gort naar Athenry reed met een dragonder die hem ter bescherming was toegevoegd, werden beiden op den weg doodge schoten. De moordenaars zijn niet bekend. De heer Taylor, nabij wiens woning de moord plaats had, zag zes man met geweren door het veld loopen, nadat de schoten waren gevallen. De heer Bourke liep reeds lang gevaar, had bescherming van de politie in zijn huis en ontving nog onlangs het verzoek van de overheid om niet uit te gaan zonder de politie te waarschuwen. In Londen maakte het bericht Donderdag avond diepen indruk. Een broeder van den heer Bourke vertoefde er en ging naar het lagerhuis om den minister Trevelyan naar berichten te vragen. Met den minister liep hij door een der gangen van het huis, toen Parnell, Mc Carthy en Biggar voor hen uitliepen. «Dat is uw schuld, Pamell," riep de bedroefde man uit. Tegen Biggar verhief hij de vuist, zeggende: «Gij zult dit boeten; uw beurt zal vroeg of laat komen." Het tooneel maakte grooten indruk op de aanwezigen. Biggar verwijderde zich, en de minister Trevelyan nam den ontstelden bloedverwant van het slacht offer mede. Drie pachters, een te Tralee, een te Rathglast en een te Ballyfarna, zijn meer of minder ernstig door geweerschoten verwond, om agrarische redenen. Garibaldi's lijk werd Donderdag onder storm weer op Caprera begraven. De kist werd gedragen door eenige tochtgenooten der landing bij Marsala, en de lijkstoet werd gevormd door den hertog van Genua, enkele ministers, leden der vertegenwoor diging en afgevaardigden van meer dan 300 ver- eenigingen. Toespraken werden aan het graf gehouden door den vice-president van den senaat, Alfieri de Sostegnoden president der kamer, Farinide ministers Zanardelli en Ferrero, en dooi den heer Crispi. Twee oorlogschepen salueerden het overschot van Garibaldi met kanonschoten. De Amerikaansche ijzerfabrikanten in de districten waar de arbeid gestaakt is, hebben besloten gezamenlijk tegen de werkstaking op te treden, niettegenstaande de spijkermakers, wier artikel druk gevraagd is, wel lust hadden iets toe te geven. Van ongeregeldheden wordt niet meer gehoord. Zondag werd te Postdam eene merkwaardige photographie genomen, van den Dnitschen keizer, den kroonprins, prins Wilhelm en den jeugdigen zoon van dezen laatste, de vier personen dus die, naar waarschijnlijkheid de eerste vier keizers van het nieuwe Duitsche rijk zullen zijn. Morgen wordt het kind van prins Wilhelm gedoopt, waarbij alle groote hoven van Europa vertegenwoordigd zijn. Gisteren werd te Aagtekerke, in het openbaar, te koop aangeboden: Eene hofstede in de gemeente Aagtekerke, aan den Zandweg naar Oostkapelle, ter grootte van 2 h. a. 6 a. 50 c., verkocht voor 407123 a. bouwland aldaar, verkocht voor 27552 a. 10 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 606,06 24 a. 40 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor f 34345 a. 20 c. a. bouwland te Oostkapelle, verkocht voor 57027 a. 70 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 38559 a. 20 c. a. bouw land aldaar, verkocht voor 76545 a. 50 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 54048 a. 70 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 55538 a. 30 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 433; 1 h. a. 45 a. weiland aldaar, verkocht voor 1515,15; 1 h. a. 41 a. 30 c. a. weiland aldaar, verkocht voor ƒ1450; 63 a. 70 c. a. weiland te Aagtekerke, verkocht voor 55159 a. 20 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 401 1 h. a. 4 a. 40 c. a. bouwland aldaar, verkocht voor 1609. Haïro. Derwisch-pacha heeft bezoeken van de consuls ontvangen. Hij verklaarde aan de leden der kamer van notabelen, dat hij de orde zou herstellen en zoo noodig zelf de portefeuille van oorlog aanvaarden. 10 Juni des morgens te 8 uren. Ba- Wind- Toe Tem- BA«IJ DEK rom. stand pera- PLAATSEN, stand. richt. kracht. lacht. tuur» Cels. Delfzijl 746.9 zzo 3 bew. 12 Groningen 746.7 z T z. bew. 12 Den Helder 745.4 z 1 betr. -f- 13 Vlissingen 746.8 wzw 4 regen 14 Maastricht 750.4 zw 3 regen H Eene depressie bevindt zich in 't Noorden van ons land. De barometerstand in 't centrum ervan is 750 m. m. Grootste verschil gisteren avond 8 u. H. 4.3 M. heden morgen 8 M. 3.7 H. Het afwijkingsverschil werd gunstiger en grooter. Barometer-aanwijzing te Utrecht te half éen 746.4 m. m. Verwacht NW. wind, goed weder en nu en dan regen. Thermometerstand te Middelburg. 9 Juni. 's avonds 11 uren 51 gr. 10 n 's morgens 8 uren 57 gr. 's middags 1 uur 03 gr. 's avonds 5 uren 61 gr. F De Porte houdt zich sterk in de Egyptische quaestie. Niettegenstaande de Engelsche en de Fransche gezant Donderdag wederom bij den minister van buitenlandsche zaken op de confe rentie hebben aangedrongen, blijft de regeering weigeren, zich beroepende op de argumenten in hare circulaire opgenomen. Zij blijft beweren dat de zending van Derwisch zulk eene ongewone behandeling eener zaak die enkel de Porte aan gaat, volkomen onnoodig maakt. De Turksche gezanten te Parijs en te Londen hebben den last ontvangen om dit standpunt bij de regeeringen aldaar nader toe te lichten. Nu verneemt Reuter uit Weenen dat de overige vier mogendheden aan Turkije een délai moral willen toestaan om te trachten de orde in Egypte te herstellendoch dat zij, zelfs indien Derwisch pacha in zijne zending slaagt, het denkbeeld eener conferentie niet loslaten, wijl zij niet willen toela ten dat de Porte Egypte geheel aan de Europee- sche voogdij zou onttrekken. Wat een délai moral is, komt ons niet duidelijk voor; het is eene zonderlinge wendingder diplomatieke taal, mis schien gesproten uit den wensch om eens te doen uitkomen dat er ook wel eens iets moreels in de diplomatie schuilt. Voor Frankrijk en Engeland is die halve medewerking, hoe moreel ook bedoeld, een pover resultaat. De sultan wint het van hen. Donderdag middag kwam Derwisch met zijn gevolg in Cairo aan, waar hij door vertegenwoor digers van den khedive werd ontvangen. Terwijl hij naar zijne woning in het paleis Ghezireh reed, liepen, volgens den ZVmes-correspondent, een paar honderd jongens, aangeworven uit de schoen poetsers en ezeljongens en aangevoerd door een stuk of wat soldaten in burgerkleedingvoor zijn rijtuig uit, schreeuwende: Dien el Islamen als zij voorbij woningen van Europeanen kwamen, dreigende gebaren makende. De Europeanen lachten erom en de verstandige Egyptenaren stonden er met onverstoorbaar Oostersche kalmte naar te kijken. In het eerste rijtuig zat, behalve Derwisch en de beide vertegenwoordigers van den khedive, ook een adjudant van Arabien dit gebeurde, naar men zegt, tegen de uitdrukkelijke orders van den khedive in. Nog Donderdag bracht Derwisch een bezoek bij den khedive, wien hij twee brieven overhandigde, een van den sultan en een van den grootvizier, met betuigingen van welwillendheid en de ver zekering dat Derwisch pacha's zending ten doel had de orde in het land te herstellen en aan het gezag van den onderkoning nieuwe kracht bij te zetten. De gezant heeft ook reeds met Arabi, met de oud-ministers en met de consuls bijeen komsten gehad, zoodat na afloop van al die for- meele bezoeken heden of morgen de arbeid kan aanvangen. Zoowel wat verteld wordt omtrent de bedoelingen des sultans, als het gevaar dat men zegt te bestaan voor het leven van den khe dive, indien Derwisch, door geene krijgsmacht gesteund, krachtig tegen de militaire partij op treedt, schijnt nog op gissingen te berusten. De Fransche kamer, die in den regel de Woens dagen en Vrijdagen gebruikt voor commissie-ver- gaderingen, behandelde Donderdag een zaak, welke nauw in verband staat met haren goeden naam. Een aantal kamerleden zijn commissarissen of directeuren van vennootschappen, die natuurlijk van zeer uiteenloopend allooi zijn en waaronder velen nu en dan in botsing van belangen met den staat komen. Nu heeft de heer Raspail reeds eenigen tijd geleden een wetsontwerp ingediend, waarbij het lidmaatschap der kamer onvereenig- baar werd verklaard met eene zoodanige betrek king. Donderdag drong de voorsteller aan op de urgence van dit ontwerp. De kamerleden, zeide hij, zijn benoemd om de zaken des lands te verzorgen, maar geenszins om hunne positie te misbruiken voor het drijven van geldelijke onder nemingen, die dikwerf zeer onzuiver zijn. De vroegere kamer had reeds een ontwerp aan de orde gesteld om aan deze misbruiken paal en perk te stellen; maar de sluiting der zitting verhin derde de behandeling. Ofschoon het algemeen stemrecht deze geldmakers voor een groot deel heeft aan de deur gezet, is toch het misbruik nog niet uitgeroeid, en nog kort te voren is een zeer aanstootelij k geval voorgekomen. Het is nu tijd om te zorgen dat de kamer enkel uit eerlijke bur gers zal bestaan. De kamer nam met bijna algemeene stemmen aan om dit voorstel op de agenda te zetten slechts zes leden durfden tegen de urgence te stemmen. Dit maakt omtrent het lot van het ontwerp nog weinig uit, maar de verontwaardi ging over de tripotage van een aantal Fransche volksvertegenwoordigers is zoo grootdat men het niet zal verwerpen. Dan vervallen er voor véle kamerleden heel wat aardige en gemakkelijk verdiende voordeeltjes. In den Duitschen rijksdag werd gisteren de be handeling ten einde gebracht van het ontwerp tot wijziging van enkele deelen der tariefwetgeving. Zij was eene les voor de regeering. Na een debat van eenige dagen werden de eerste paragrafen, die vermindering van rechten behelzen, bijna eenstemmig aangenomenmaar enkele andere bepalingen werden met eene meerderheid van 10 a 15 stemmen ver worpen, wijl ze verhooging van tarief bevatten. Dit is het eerste protest der wetgevende macht zelve tegen het stelsel van overmatige bescherming, en het is eene groote moreele overwinning voor de liberalen, die zonder onderscheid van nuance voor het ontwerp stemden, evenals het centrum met de conservatieven aaneengesloten voorstemden. Waren de laatstgenoemde partijen even getrouw

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2