Laatste Berichten. Benoemingen en Toesluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen.. laatste, schrijft X, is de ergste soort. Zij bestaat uit mannen die maar voor het vaderland weg pachten, die geen cent te verliezen hebben, dik werf met schulden overladen zijn; zij brengen een paar in lompen gekleede borgen voor den dag, die evenmin een cent in de wereld bezitten, en tot groote verbazing van ieder worden deze pachters en deze borgen door het bestuur der visscherijen even goed aangenomen als de solide man, die voor zijn eigen geld pacht met notari- ëelen borgtocht. Nu vraag ik in ernst, waartoe dienen borgen en wat beduidt borgtocht, als men maar ieder aanneemt die zich daarvoor opwerpt als geen voldoende zekerheid gevorderd wordt omtrent soliditeit Scherp toezicht bij die borg tochten zou in het belang der schatkist zijn en ook in het belang van allen, die met de pacht te maken hebben. Want daardoor zouden de doldriftige, niets te verliezen hebbende concur renten wat beteugeld worden en de pachten meer in overeenstemming met de waarde van het ver pachte voorwerp zjjn." De Staats-courant deelt de akte van oprichting mede van de 's Gravenhaagsche coöperatieve broodbakkerij De Volharding. De vereeniging is door 12 ambachtslieden opgericht. Zij drijft haar zaken met de als entreegelden gestorte gelden dei- leden. De tegenwoordige oprichters en zij, die gedurende het loopend boekjaar als leden toetre den, betalen als entreegeld ieder ƒ1. Voorts wordt jaarlijks het bedrag van het entreegeld in eene algemeene vergadering der leden vastgesteld. Lid kan worden ieder, die tot den ambachtsstand behoort, mits te goeder naam bekend. Behalve het bewijs van lidmaatschap ontvangt elk lid een contröleboekje. Dit wordt eiken Za terdagmorgen aan den looper afgegeven, na invul ling van de hoeveelheid brood, welke men die week verlangt. Een lid van het bestuur teekent dit voor gezien, en het bedrag wordt des Maandags daaraanvolgende geïncasseerd tegen wederafgifte van het contröle-boekje. Bij niet-naleving van deze bepaling heeft geene afgifte van brood in die week plaats. Het bestuur bestaat uit tien daartoe gekozen leden. Het beheer van de bakkerij is opgedragen aan een meesterknecht. Een telegram uit Durban aan de Times meldt dat op den verjaardag van koningin Victoria de leden van het Transvaalsche Driemanschap (Kruger, Pretorius en Joubert) hun opwachting bij den En- gelschen resident gemaakt en hem een adres van vriendschap aan de koningin en het Engelsche volk aangeboden hebben, waarin tevens hunne hoogach ting voor den Britschen vertegenwoordiger wordt uitgesproken. Ook wordt in het telegram gezegd dat in 't algemeen de toestand van rust zich in de Transvaal begint te herstellen. universiteiten. Eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging, aan dr. P. Harting, als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rjjks universiteit te Utrecht. Benoemd tot hoog leeraar in die faculteit aan gemelde universiteit, om onderwijs te geven in de zoölogie, de vergelij kende anatomie en physiologie, dr. A. A. W. Hu- brecht, conservator bij het museum van nat. historie en lector aan de rijks univereiteit te Leiden,' uit welke laatste betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. Benoemd tot hoogleeraar in de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de rijks univer siteit te Groningen, om onderwijs te geven in het Romeinsche recht en zijne geschiedenis, mr. H. C. Drucker, advocaat te Amsterdam. Benoemd tot conservator bij 's rijks museum van natuurlijke historie der rijks-universiteit te Leiden, dr. R. Horst, conservator bij het zoölogisch museum en assistent bjj de natuurlijke historie aan de rijks universiteit te Utrecht, uit welke betrekkingen hij eervol wordt ontslagen. (Zie Laatste Berichten van gisteren Door mr. J. W. Lasonder, 1 eeraar in de nemens, streek zacht met hare bevende handen over de wangen en het haar van het jonge meisje. Hare oogen waren vochtig geworden, wat haar in lange jaren niet overkomen was en zij dacht aan een lang vervlogen tijd, toen zij zelf nog jong wasmaar weldra dacht zij niet meer aan zich zelf, maar aan het jonge hart, waarvan zjj het kloppen tegen het hare voelde en bad zacht bij zichzelve dat God het gelukkig mocht maken. Intussehen was de heer Börsheim op het heeren huis aangekomen en had een rechtsgeleerde, den advocaat Stamm meegebracht, opdat die Zarchow- quaestie terstond haar beslag zou krijgen. Iemand uie zoo veel draden tegelijk in de hand houdt van allerlei verschillende ondernemingen, moet zorgen dat er geen onafgehecht blijft zitten of hem ontschiet. De heer Weinhold wachtte zijn voornamen principaal reeds op. Hij liep onrustig in de tuinkamer op en neder, want de opdracht die Albert hem gegeven had ging hem ter harte en het telegram van den koopman verontrustte hem toch, want hij wist dat die man zulk een talent bezat om hinderpalen uit den weg te ruimen en niet licht iets opgaf, al kwamen er nog zoo veel onvoorziene bezwaren in den weg. Maar de geld man mocht niet merken dat hij aarzelde, opdat hij zijn ware bedoeling niet zou gissen en die was eenvoudig om den heer Börsheim te doen afzien van het bezit van Zarchow, als zijnde ongeschikt voor zijne plannen, het goed voor staatswetenschappen aan de rijks hoogere burger school te Middelburg, is tegen den len September a. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. Bij koninklijk besluit is afwijzend beschikt op een beroep van den gemeenteraad vanVenloo, van een besluit van gedep. staten van Limburg, houdende ongegrondverklaring van het hooger beroep door dien raad ingesteld tegen de uitspraak van den inspecteur voor het geneeskundig staats toezicht van Noord-Brabant en Limburg, waarbij de lokalen van eene der openbare lagere scholen te Venloo als schadelijk voor de gezondheid zijn afgekeurd. Met handhaving van het besluit van gedep. staten van Limburg, is het beroep onge grond verklaard. Benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de H. B. scholen met 3jarigen cursus voor jongens te Amsterdam C. M. Robert, leeraar te Zaandam; tot leeraar in de wis- en natuurkunde aan idem, J. P. Janse, doctorandus in wis- en natuurkunde te Amsterdam. Benoemd tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium te Maastricht W. Caland, candidaat in de letteren te Leiden. Bjj het dezer dagen gehouden admissie-exa- men voor de universiteit te Amsterdam zijn o. a. geslaagd de heeren P. Loeff en D. Quakkelaar, leerlingen van de R. H. B. S. te Middelburg. Naar wij vernemen is de heer D. Rijnders, predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, be roepen bij die gemeente te Groningen. Heden deed de rechtbank alhier uitspraak in de vroeger medegedeelde zaken van J. P. M., M. v. D. en J. B. (zie Midd. Ct van 3 Juni). J. P. M. werd schuldig verklaard aan het hem te laste gelegde feithet toebrengen van slagen aan agenten der gewapende macht, en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van drie maan den en in de kosten der procedure, terwijl M. v. D. daarvan werd vrijgesproken. J. B., beklaagd van het afleggen van een val- schen eed in eene burgerlijke zaak, werd daaraan schuldig verklaard en veroordeeld tot eene gevan genisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, van 183 dagen, terwijl hem voor 5 jaren ontzegd werd het kiesrecht, het waarnemen van alle open bare bedieningen en ambten en het afleggen van getuigenis onder eede. Beide vonnissen zijn bij verstek gewezen. Gisteren stond voor het hof te 's Gravenhage terecht D. O., oud 68 jaren, van beroep manden maker, wonende te Breskens, beschuldigd van uit een schuurtje aldaar voor ongeveer 12 aan waschgoed gestolen te hebben. Het O. M. requireerde veroordeeling tot een half jaar celstraf. Door de rechtbank te Arnhem werd 6 dezei- eene vrouw, die een tapper te Nijmegen eveh vervangen had en in dien tusschentijd aan een beschonken man bedwelmenden drank had toege diend, veroordeeld tot eene geldboete van ƒ15 of 3 dagen gevangenisstrafterwijl tevens aan een man uit Nijmegen, die op straat aldaar een kame raad, terwijl deze in beschonken toestand ver keerde, uit een fleschje jenever had laten drinken, eene geldboete van 10 of 3 dagen gevangenis straf werd opgelegd. WestliRpelle, 8 Juni. Bij een inwoner dezer gemeente was tijdens den schoonmaak een fleschje, inhoudende droppels voor oogen, dat an ders in een gesloten kast bewaard werd, onder 't bereik gekomen van het driejarig zoontje. Het kind dronk er een vrij belangrijke hoeveelheid van, tengevolge waarvan zich spoedig ernstige verschijn selen van vergiftiging vertoonden. Gelukkig was de geneeskundige van Domburg, de heer J. M. Jansen, aanwezig wien het gelukte de vergiftiging te stuiten. Ter waarschuwing kan mededeeling van dit geval misschien nuttig wezen. Yoor eenige dagen zijn vermist drie aange- teekende brieven, verzonden over het postkantoor Albert terug te koopen en door een verbintenis tusschen dezen en Fransje de toekomst der laatste te verzekeren. Hij hield dit voor zijn eigen uit vinding, waarop hij niet weinig trotsch was en die in het eerstvolgende uur verwezenlijkt zou worden. Hij ontving den koopman dus uiterst vriendelijk en opgewekt, even als den advocaat Stamm, die natuurlijk ook al een vriend van hem was. Hij kende immers iedereen. »Mijn zeer waarde heer!" riep hij den koop man toe, nog eer deze uit het rijtuig ge stapt was, wees hartelijk welkom en laat mij niet lang op de pijnbank der onzekerheid liggen. Gij hebt zeker weer een genialen inval gekregen. Dat ellendige Freuleshuis is dus uit den weg geruimd Nu zie ik geen bezwaren meer en ik heb reeds een plan voor den aanleg van den tuin ontworpen. Ik hoop dat gij tevreden zult zijn." De heer Börsheim stapte heel voorzichtig uit het rijtuig en zag er zegevierend uit. »Des te beter, des te beter," riep hij, »dan zijn wij in een half uur klaar. Het rijtuig moet maar blijven wachten. De heer Stamm blijft hier en volgt later met de heeren. Van avond verwacht mijn vrouw u alle drie op een gezellig souper." »Dus om te beginnen," zei Weinhold, zoodra zij in de kamer waren, »het Freuleshuis bestaat niet meer (Wordt vervolgd.) Onderdendam naar Warffum. De nasporingen der justitie bleven tot dusver zonder gevolg. De electrische spoorweg te Zandvoort is gis teren feestelijk geopend. Het maakt een eigen- aardigen indruk, als men dien wagen zonder zichtbare beweegkracht zich langs de rails ziet voortbewegen en men vraagt zich onwillekeurig af wat er nog in het verschiet ligt. De hier gebezigde inrichting verschilt in een opzicht van de Parijsche. Daar toch wordt de stroomgeleiding gevormd door opgehangen buizen, waarin zich een wagentje met daaraan bevestigde draadgeleiding beweegt; terwijl hier de rails zelf de geleiding uitmaken. Het nadeel dat de paarden, die in aanraking zouden kunnen komen met de rails, een schok zouden krijgen, wordt weggenomen door de over wegen te isoleeren. Daartoe zijn geïsoleerde las- schen aangebracht, terwijl men den stroom door middel van een geleidraad gelegenheid gaf, zijn weg te vervolgen. Te Ter Apel werd vrijdag avond het jongste kind van den smid H. Heyen voor dood uit het kanaal opgehaald. De vrouw van den rijksamb tenaar Idzerda paste de voorschriften der tot Redding van Drenkelingenmet veel ijver en ge duld, ruim een uur op den kleinen drenkeling toe, toen er leven kon waargenomen worden. Nog ruim een uur hield zij, altijd in de open lucht, vol, toen het jongske, als uit den doodslaap ge wekt, aan de blijde moeder kon worden overge geven. Juffrouw Idzerda heeft reeds vroeger voor dergeljjk geval van genoemde maatschappij eene gratificatie met de medalje verworven. Nv. d. D.) De groote wedrennen, welke Donderdag 15 Juni a. s. te Nijmegen zullen gehouden worden, wekken ook in 't buitenland belangstelling. Ver scheidene Duitsche bladen, vooral die uit de Rijn provincie, hebben een artikel daaraan gewijd, waarin zij hunne lezers tot een bezoek opwekken naar de stad, welke de Heldengestalt van Karei den Groote zoo vaak aanschouwde." De gastvrij heid en gulheid der Nijmegenaars schijnen aldaar goed aangeschreven te staan, ten minste een der bladen meent, op karakteristiek Duitsche wijze, dat de voorvaderen der tegenwoordige inwoners de beoefening dezer deugden van hunnen Kaiser- lichen Gönner geleerd hebben. Uit Den Haag wordt gemeld dat de heer Van Hamme, directeur der Haagsche opera, zich het recht der eerste opvoering verzekerd heeft van eene Fransche opéra-comique in drie bedrijven, ge titeld Don Spavento, woorden van Leon Morand en Gustave Vattier, muziek van Alfred Delehelle. De plattegrond van het gebouw der interna tionale tentoonstelling te Amsterdam en zijne omgeving is thans te verkrijgbaar. Het eigenlijke tentoonstellingsgebouw zal eene lengte hebben van 300 M. Behalve dit gebouw is er nog een bijgebouw, uitsluitend voor de Neder- landsche tentoonstelling bestemd. Verder bevat het ruime terrein, dat deze gebou wen omgeeft en dat tot een park moet aangelegd worden, gebouwen voor schoone kunsten, landbouw kundige en andere werktuigen, materialen enz. Voorts een concertgebouw, panorama, verschillende paviljoenen voor den koning, de jury, de tentoon stellingscommissie enz., en eindelijk, behalve een restauratie en koffiehuis en een muziektempel, door electrisch licht verlicht, Hollandsche, Duitsche, Engelsche en Fransche restauraties en een aquarium. Door vijf raadsleden eener gemeente in den Hoekschen waard is eene aanklacht tegen hun burgemeester bij den minister ingediend, wegens eigendunkeljjke handelingen en het niet bijeenroe pen van den gemeenteraad op verlangen van vijf van de twaalf leden. De Vereen, tot veredeling van het volksvermaak te Amsterdam heeft aan 310 jongens en meisjes van de openbare lagere scholen le klasse een vroolijken dag bezorgd door een tochtje perGooi- schen stoomtram. De vermaarde echo werd be wonderd, op Rustrijk gewandeld en in de duinen pret gemaakt, alles door het uitdeelen van ver snaperingen afgewisseld, 's Middags te vier uren kwam de stoet dankbaar en voldaan in goede orde terug. De vereeniging hoopt in de gelegen heid gesteld te worden meer van die tochten op touw te zetten. Maandag heeft jhr. De Casembroot, lid van de tweede kamer, met den schokker Vijf Gebroe dersde rivier het Scheur en den nieuwen water weg tot in zee bevaren, teneinde de gesteldheid van den waterweg op te nemen. Te Steen wijk en te Winschoten zijn de noodige gelden bijeengebracht tot het oprichten van zwem- en badinrichtingen. In plaats van dr. Germain, die meer dan 50 jaren geneesheer voor de armenpraktijk te Maastricht is geweest, is als zoodanig door den gemeenteraad benoemd dr. Frijers. Men bericht dat de familie van Garibaldi nu weder besloten heeft het lijk niet te laten ver branden, maar te begraven. Een Engelsch officier, kolonel Chamber, aan wien Garibaldi na den oorlog van 1859 zijn degen had ten geschenke gegeven, heeft zich bereid verklaard het wapen, benevens eene vlag, waaronder Garibaldi in Zuid- Amerika streed, aan de stad Rome af te staan. De Italianen te New-York zijn voornemens een hospitaal op te richten op de plaats waar Gari baldi indertijd woonde, op Staten-eiland. Na gedurende zes jaren genomen proeven heeft het Duitsche ministerie van marine besloten een geregelden postduivendienst in te stellen tusschen de kust en de lichtschepen. De bij de laatste najaarsstormen genomen proeven zijn vol komen geslaagd. De duiven vlogen tegen den felsten storm in. - Dinsdag werd, met groot vreugdebetoon, in iedere stad en dorp in Zweden de zilveren bruiloft van het koningspaar gevierd. Een Iersche jury te Dublin had dezer dagen te oordeelen over een man die een ander in eene kroeg met een pistool had doodgeschoten, 't Was geen agrarisch of uit politiek gesproten misdrijf. Na uitvoei'ige behandeling der zaak verwijderde de jury zich, en na lang beraad bracht zij de uit spraak Moord bij ongeluk". De opperrechter vroeg wat dat beteekende, want hij kende het de lict niet. Hij had zoo uitvoerig en duidelijk moge lijk aan de jury uitgelegd dat de man öf onschuldig was, of schuldig aan èen der twee delictenmoord of manslagmaar van »bij ongeluk" had hij geen woord gesproken. Het openbaar ministerie maakte de opmerking dat na het gansche uitvoerig onder zoek der zaak, de jury er tittel noch jota van begreep. De juryleden konden of wilden het dan ook niet eens worden en gingen onverrichter zake naar huis. In het jaar zooveel der Fransche republiek hebben nog steeds in een aantal plaatsen tot ver maak der inwoners en opvoeding der jeugd de vroolijke en veel afwisseling biedende stierenge vechten plaats. Te Montpellier was er Zondag een tot benefice van den toreador Mazzantini. Reeds spoedig na het begin der voorstelling werd door de hoornen van een boozen stier den toreador Maritanes de zijde opengereten. De dokter die hem verbond, zeide schertsend dat hij wel een dag of wat rust zou mogen nemen. Later wierp een handige stier den beneficiant tusschen de verbaasde toeschouwers op den eersten rang. Mazzantini sloeg met den zakdoek de stof van zijne kleeren en begaf zich weder in het strijdperk, alsof er niets gebeurd was. Later tuimelde hij nog een paar keeren met paard en al door de arena maar hij kwam er goed af en kreeg ten slotte een gouden krans van het publiek. Daarna hield hij eene aanspraak, bedankte het publiek, het gemeentebestuur en de pers voor hunne sympathie. De toeschouwers waren blijkbaar zeer gevleid door de opmerkingen van den toreador en verlieten met leedwezen het tooneel van zooveel genot. Het springen van een kanon aan boord van het Engelsche schip Swiftsure schijnt aan zorge loosheid geweten te moeten worden. Het schip kwam voor Madera en salueerde de Portugeesche vlag. De constabelsmaat werd gewaarschuwd dat er wat scheelde aan de broek van een der stuur boord-kanonnen. Hij lette echter niet op de aanmerking en trok het stuk af, waarop het sluitstuk achter uit het kanon vloog en een man dadelijk doodde. De Iersche regeering, weinig in staat om voor de veiligheid der burgers te zorgen, wakkert de zelfverdediging aan. Een opzichter van een grondeigenaar verdedigde zich onlangs, ook na gewond te zijn, zeer heldhaftig tegen eene bende moonlighters. Hij ontving daarvoor van de regeering 10 en een tweeloops-geweer met ammu nitie, »voor zijne verdediging in het vervolg." Barnum is in Engeland en heeft eene voor dracht over Jumbo gehouden. Had hij geweten dat men in Engeland zoo ernstig wenschte het dier te behouden, hij zou het niet gekocht hebben; maar hij had den koop eens bekend gemaakt, en 50 millioen Amerikanen verbeidden met ongeduld zijne aankomst. Jumbo is gelukkig aan de over zijde van den oceaan, toont geene verstoordheid en is zacht als een lam. Van de bewering dat hij aan den tohisky verslaafd zou zijn, is geen woord waar. Hij heeft geen droppel sterken drank ge dronken sedert hij voet aan wal zette. Barnum vertelde ten slotte dat hij mooie zaken maakte met Jumbo en van plan was den volgenden winter met den olifant naar Engeland te komen. Goes, 8 Juni. Heden had in het koffiehuis De prins van Oranje te Goes, ten overstaan van notaris Karseboom uit Heinkenszand, de openbare verkooping plaats van het jachtrecht op de gron den gelegen in het Ambacht van Kapelle, Biese- linge en Eversdijk ter grootte van ruim 1865 H. A. in 6 perceelen. De volgende sommen werden besteed le perc., 308 H. A., 14702e perc., 468 H. A., 4450; 3e perc., 212 H. A., 2500; 4° perc., 394 H. A. 4610; 5e perc. 202 H. A., 1850; 6e perc. 281 H. A., 3010. Alles behalve de onkosten ad 12£ pet. Heden werd aan het gebouw van het gewes telijk bestuur alhier aanbesteed 1°het uitnemen en weder inhangen van de ijzeren deuren der groote sluizen van het kanaal door Zuid-Beveland, geraamd op 17.600. Voor dit werk werd ingeschreven door de hee ren J. van den Hoek, te Middelburg, voor 25300 J. Elenbaas, te Bruinisse, voor 21000, L. Luik, te Hansweert voor 21000, B. Janse te Amsterdam voor ƒ20000, en D. Bijl te Vlissingen voor 16817, en 2° het leveren en storten van steen tot voort zetting van de oeververdediging voor Ter Neuzen, behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen en geraamd op 11500. Voor dit werk werd ingeschreven door de hee ren J. van Male, te Breskens, voor 6520, V. de Clerq, te Selzaete voor ƒ6497, D. de Jong te Ter Neuzen voor 6480, C. van der Hooft te Ter Neu zen voor 6476, en J. de Witte te Vlissingen voor 6200.— Caïro. De officieele lezing hier is dat Der- wisch pacha's zending ten doel heeft de orde te herstellen en het gezag van den khedive te be vestigen. Oubliii. Een grondeigenaar in het graaf schap Galway is door een geweerschot vermoord

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2