N° 135. 12 5e J aargang. 1882. Zaterdai 10 Juni. FEUILLETON. HET FREULESHUIS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Hoofdagenten voor bet Buitenland: de Compagnie générale de Publicilé G. L. Daube Cie. te Parijs, Londen, Frankfort a. M., Berlijn, Weenen, Zurich enz. Middelburg 9 Juni. MIDDELRIIRGSCHE COURANT. In de heden namiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad van Middelburg is, op voor stel vau burg. en we tb., besloten tot de oprichting van een cursus ter opleiding van onderwijzers tot hoofdonderwijzer en tevens voor dien cursus eene verordening vastgesteld. De voornaamste bepalingen dier verordening zijn de volgende. De lessen beginnen jaarlijks in de tweede week der maand September. Het onderwijs omvata. bet lezen, de nederl. taal en letterkundeb. de geschiedenis en de aardrijkskundec. de kennis der natuur en de allereerste beginselen van schei kunde d. de wiskundee.. het handteekenen onderwijs en opvoedkunde. Het aantal lesuren bedraagt niet meer dan 9 's weeks. De lessen worden door biertoe tijdelijk aan te stellen leeraren gegeven. Hunne benoeming geschiedt door den raad, die eene aanbeveling van "burg. en wetb. ontvangt. Zij worden op voor dracht van burg. en weth. ontslagen. Een der leeraren wordt tot directeur benoemd. De leeraren genieten ieder eene toelage van ƒ100 'sjaars voor elk lesuur 's weeks. Tot bet bijwonen der lessen kunnen worden toe gelaten allen, die zich vooraf tegenover de ge meente verbinden tot bet betalen van ƒ24 'sjaars als bijdrage in de kosten der inrichting. Het toezicht op den cursus wordt opgedragen aaneene commissie van 5 leden, waarvan de leden, telkens voor een jaar, door de pi. comm. van toe zicht op de scholen van lag. onderw. uit haar midden benoemd worden, terwijl voorts de districts- en de arr. schoolopzieners uitgenoodigd zullen worden deel van die commissie uit te maken. Wanneer het aantal bezoekers van den cursus tegen bet begin van een volgend schooljaar tot beneden 20 mocht dalen, wordt jaarlijks voor het einde der maand Juli door den gemeenteraad be slist of de inrichting nog langer in stand zal worden gebonden. Nadat de in de vorige vergadering aangehouden gewijzigde politieverordening was goedgekeurd, werd achtereenvolgens besloten tot bet wijzigen der volgende verordeningenop bet houden van verlotingen; op het losloopen en schutten van veeop het marktwezenop het verkoopen van zeevisch; omtrent de plaats en den verkoop van aard- en boomvruchtenop de nommering van huizen en het doen van aangifte van verhuizin gen; op den aanvoer, het bewaren en vervoeren van petroleum en andere lichtontvlambare stof fen; op de gemeentebegraafplaats; op het vervoer van lijders aan besmettelijke ziekten en op het gebruik van bet droge dok. De wijzingen in deze verordeningen betreffen bijna uitsluitend de redactie of vermindering van het minimum der op te leggen boeten. 18 Novelle van GÜSTAY Zü PUDLITZ. VIII. Hjj bad haar hand niet losgelaten, maar thans maakte de oude dame die vrij en bedekte baar gelaat met beide banden. Lang, lang zat zij daar ineengedoken. Dacht zij na, of trokken lang vervlogen, weemoedige herinneringen door haar hart Wie kan het weten Zij zelf heeft het nooit gezegd. Zij haalde zwaar adem, alsof zij sliep en Albert waagde bet niet een woord te spreken, zoo plechtig, zoo geheimzinnig leek hem dit oogenblik en zoo eerwaardig vond hij die ge bogen gestalte tegenover hem. Eindelijk richtte de oude freule zich op. Hare OOgen waren niet vochtig en hare trekken strak als te voren, terwijl zij heel bedaard zei: «Ik zal met mamsel Fliegner spreken. Het ïs behoorlijker dat ik eerst met haar spreek dan dat gij jongelieden zoo iets alleen bepraat. Ik weet wel is waar ook niet hoe men zoo iets moet aanvatten, maar ik zeg het ronduit. Ga nu Albert, ik ken uw voornaam, want ik heb u ten Twee verzoeken om eervol ontslag, van den heer L. C. van de Woestijne, onderwijzer aan school C, en mej. C. H. Koning, onderwijzeres aan school F, worden aangehouden. Op de voordracht ter benoeming van een zetter voor 's rijks directe belastingen, in plaats van den beer H. J. Dronkers, werden geplaatst de heeren P. Boude wijnse en P. W. van de Kamer. Van de 37 aandeelen welke gisteren zijn inge schreven voor de le serie, in de 4% geldleening ten laste van den polder Walcheren, groot 200,000 zijn door het polderbestuur aangenomenvan den beer J. A. Zip 14 en van de beeren I. Boasson Zonen, Van den Broecke, Luteijn en Schouten en T. Akkerman respectievelijk 2, dus samen 20 aan deelen, alles a pari. De inschrijving van de heeren Van den Broecke, Luteijn en Schouten voor 5 aandeelen was niet tegen den koers van 890, zoo als gisteren werd gemeld, maar tot dien van 980. Als een voorbeeld van kerkelijke verkiezings- reclame mag wel vermeld worden bet gebed, dat de heer J. H. P. Gangel, predikant bij de N. H gemeente te Aalten, op den Zondag voor den 30» Mei jl-, waarop de verkiezing van een lid der staten van Gelderland plaats zou hebben, ten he mel opzond. Na den koning en de collegien van staat in zijn gebed te hebben herdacht, herinnerde bij zijne houders aan den dag die nu aanstaande was. Hunne vroegere beden mochten meermalen beschaamd zijn geworden daarom mocht men niet vertragen; hij bad zelfs dat men mocht kiezen den man be kend om zijn godsvrucht en deugd en niet den aan kerk en godsdienst vijandigen tegenstander." Ondanks- deze hartelijk gemeende aanbeveling en verdachtmaking, heeft de heer Mackay, de man die als »bekend om zijne godsvrucht en deugd," werd bedoeld, het den 30 Mei nog niet verder dan tot een herstemming kunnen brengen. De bekende firma Van Gelder Zonen, te Apel doorn, schrijft aan bet Handelsblad over den invloed der verwerping van bet handelstractaat met Frankrijk op de papier-industrie het volgende «Niettegenstaande het reeds hooge inkomend recht van 8 franken per 100 KG., was het toch nog mogelijk niet onbelangrijke boeveelheden papier haren weg naar Frankrijk te doen nementhans echter, nu het tarif general, fr. 11 per 100 KG., wordt toegepast, is zulks, zoo niet onmogelijk, dan toch zeer bezwaarlijk geworden. «Verhoogde prijzen zijn niet te bedingen, zoodat de fabrikant zich het offer zal moeten getroosten om, in afwachting van betere tijden, de verhoogde rechten voor zijne rekening te nemen, wil hij zich niet laten verdringen. «Dat men in het buitenland andere inzichten ter bescherming der inlandsche nijverheid heeft, dan hier het geval schijnt te zijn, kan het vol gende voorval bewijzen, «Vóór eenige jaren was het ons gelukt aannemers te worden van een zeer aanzienlijke hoeveelheid doop gehouden. In dien tijd kwam ik nog hij bijzondere gelegenheden op het beerenbuis. Over een uur ongeveer kunt gij bet antwoord komen balen. Ik neem aan dat gij genoeg hebt om van te leven en dat gij bet ernstig met haar meent. Indien gij een Zarchow waart zou het niet aan gaan dat gij een burgermeisje tot vrouw naamt maar De Grais is eigenlijk ook geen familie en dat is ook uw zaak." Deze keer gedoogde zij niet dat bij haar hand vatte, zij weerde elk verder gezegde af en wees met het hoofd naar de deur. Hij ging heen en de oude freule bleef alleen. »Dat komt er van," fluisterde zjj voor zich heen, «wanneer men zich toch weer laat verlei den om zich met menschen in te laten, die ons niets aangaan. Maar gaat mij dan de zoon mijner kleine Adèle niets aan? Ja, indien hij een Zarchow ware en mamsel Fliegner mijn Fransje. Maar ze mag nooit weten dat ik haar zal missen. Zij moeten mij in het graf leggen en denkendie had reeds lang geen hart meer voor anderen, zij had er misschien nooit een ge had. Achlieve GodNa een poos voegde zij er bij «Met dien man zal Fransje gelukkig worden. Ik heb wel nooit een man vertrouwd, maar die beeft iets van zijn moeder. Ik wilde het maar niet zeggenwant dat zou mij week gemaakt hebben." Die arme oude zielZij had zich haar geheele lange leven door waarlijk verbeeld dat zij geen papier ten dienste der Imprimerie Nationale, die evenzeer ten genoege der aanbesteders als leveran ciers afliep. «Bij de daarop volgende aanbesteding kregen wij bericht, dat in aanmerking genomen de vele protesten der Fransche papierfabrikanten, onze inschrijving niet kon worden aangenomen." De beer Sickesz, lid der tweede kamer voor Zutfen, zou thans, volgens het Dagblad, besloten hebben bij zijne periodieke aftreding in 1883 zijn mandaat neder te legen> Dit besluit werd reeds sedert eenigen tijd, op grond van de vele werk zaamheden van den beer Sickesz, te gemoet gezien. Een aantal schutterplichtigen te Zevenbergen hebben aan den minister van oorlog te kennen ge geven, dat zij gemoedsbezwaren hebben tegen het houden der wapenoefeningen op Zondag. De majoor kommandant heeft geen vrijheid gevonden op hnn verzoek, om hierin verandering te brengen, gunstig te beschikken. Zij verzoeken mitsdien de tusschen- komst van den minister, opdat de oefeningen op een werkdag worden gesteld. Uit goede bron vernemen wij, dat een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede, voor zooveel betreft het gedeelte van de Lek te Vianen tot bij den spoorweg DordrechtEist be noorden den Arkelschen dam, zal verkregen worden door verruiming van bet bestaande Zederikkanaal. De stukken ter zake van onteigening voor dien aanleg zullen eerstdaags voor belanghebbenden worden nedergelegd. UD.) In eene gisteren gehouden, talrijk bezochte ver gadering der Amsterdamsche politieke vereeniging De Unie is bet vraagstuk der hervorming van bet kiesrecht ingeleid door den heer Van Houten. Hij bestreed de censns-verlaging en verdedigde bet algemeen stemrecht, onder luide toejuiching van het voor een groot gedeelte uit niet-kiezers en werklieden bestaande publiek. De beer Levy betoogde daarentegen de noodzakelijkheid om bet kiesrecht alleen toe te kennen aan de daartoe bevoegden, doch werd, toen bij eenige opruiende uitdrukkingen gispte,- welke de beer Van Houten gebruikt bad, door gefluit en gesis in de rede gevallen. Hij werd echter weer toegejuicht, toen hij de vergadering verzocht zijne argumenten te bestrijden met redenen, en niet op een wijze die beneden hare waardigheid was. Daarna spraken de heeren Pekelharing, Heineken, Schreuder en Heldt vóór, en de heeren Hoeting en Hartogh tegen het algemeen stemrecht. Bij de stemming over eene door den heer Van Houten voorgestelde motie, om te verklaren dat de census niet de grondslag mag zijn voor kies bevoegdheid en grondwetsherziening dringend noodzakelijk isonthielden zich echter zooveel aanwezigendat de voorzitter moest verklaren dat de vergadering zich van eene beslissing ont houden had. gevoel voor iemand meer had. In alle geval was zij overtuigd dat nooit iemand een gemoedsaan doening bij haar bespeurd had en in haar een zaamheid en afzondering was zij daar ook tamelijk wel tegen beveiligd geweest. Maar nu was er juist een wezen in baar nabijheid dat zoo zeker wist dat er in haar borst een trouw, eerlijk hart klopte, en daar zoo vast op bouwde, en zoo even had haar een bloedverwant verlaten, dien zij meende koud en hardvochtig op een afstand gehouden te hebben, ofschoon zij hem gaarne om den bals Zou gevallen zijn, want zij bad zijn moeder bemind alsof zij baar eigen kind was geweest, en die legde toch vol vertrouwen zijn lot in bare handen. Fransje had gezien dat Albert in het buisje was gegaan en ook dat hij het weer verlaten had. Wat had hij bjj zijn oude tante gezocht; hoe was het hem gelukt tot haar door te drin gen Zij peinsde en peinsde, maar kon het ant woord op die vragen niet vinden. Doch toen zij al mijmerende tamelijk dicht bij de waarheid was gekomen, werd zij vuurrood en stiet het denk beeld van zich af. «Dat zou niet mogelijk zijnfluisterde zij, maar peinsde voort en kwam telkens weer tot dezelfde slotsom, die zij zich wilde wjjsmaken dat onmogelijkwas. Nu wilde zij bet kamertje harer oude vriendin betreden, zooals zij eiken morgen deed, doch ge durig trok zij den voet terug en verbeeldde zich dat zij zelf niet wist waarom. Lang hield zjj den De Amsterdamsche gemeenteraad hqeft, op voor stel van de heeren Den Tex en Van Nierop, met 21 tegen 13 stemmen, besloten bet nemen van een besluit tot oprichting eener gemeente-gasfabriek alsnog te verdagen tot na het openstellen der gelegenheid tot inzending van aanvragen om con cessie en tot na bet onderzoek dier aanvragen. Het voorstel werd door burg. en weth. en door verschillende raadsleden bestreden, op grond dat de zaak, nadat de beslissing drie jaren geleden reeds was verdaagd, thans voor afdoening rijp was. Burg. en weth. verklaarden echter, indien de raad nog weder opzag tegen eene beslissing, welke eene quaestie van acht millioen betrof, zich bij de motie te zullen nederleggen, ofschoon zij ertegen stemden. De aangenomen motie luidt aldus De raad besluit; a. Burgemeester en wethouders uit te noodigen 1°. ten spoedigste aan den raad een ontwerp- concessie tot exploitatie van eene gasfabriek in deze gemeente aan te bieden; 2°. na vaststelling van voorwaarden van con cessie gegadigden op te roepen tot mededeeling van de voorwaarden, waaronder zij bereid zijn de concessie te aanvaarden 3°. omtrent de gedane aanbiedingen den raad te praeadviseeren b. de voordracht tot bet oprichten eener ge meentelijke gasfabriek inmiddels aan te houden. De raad van toezicht op de spoorwegdiensten heeft aan de besturen der spoorwegondernemingen mededeeling gevraagd van hetgeen door hen zal worden gedaan ter nakoming van de verplichting, hun opgelegd hij de wet van den 10en Mei 11. ter voorkoming van het ontstaan van brand langs de spoorwegen. In het Vaderland komt een ingezonden stuk voor over den «windhandel", die bij de verpach ting der oesterbank te Yerseke gedreven wordt. In 1870 bracht de eerste verpachting ongeveer 20.000 opthans nadert zij reeds de vier ton. Vooral schrijft de inzender op tragische manier over de oude pachters, welke door personen, «die met de oester-cultuur niet bekend zijn en de Yerseke-bank alleen bij naam kennen," gedwongen worden „om óok sommen gelds te besteden, welke zij gevoelen dat bun krachten te hoven gaan. Maar het valt hun te hard zich verdrongen te zien door die nieuwelingen, zoodat zij, half tot wan hoop gedreven, meester trachten te blijven voor duizende guldens van gronden, welke zij vroeger voor tientallen, hoogstens voor een paar honderd tallen guldens hadden." Wij laten deze beklagenswaardige en half tot wanhoop gedreven bieders voor rekening van des inzenders verbeelding. Hij voert echter éen feit aan, dat misschien de aandacht van wien het aangaat waardig is. Hij verdeelt de pachters in drie cate gorieën zij die pachten voor eigen rekeningzij die het doen voor rekening van derden, en einde lijk de kleine visscherlui en werklieden. „Deze kruk der half geopende deur in de hand, doch zij vatte eindelijk moed en sloeg de deur vrij hard dicht. Zij wilde zich laten roepen, als schroomde zij ditmaal zelf den groet der oude dame te ge- moet te komen Haar kleine list gelukte. «Fransje!" riep de freule, «zijt gij daar?" Fransje kwam binnen. Daar stond zij, in dell lijst van de deur, beschenen door het morgen licht dat uit den tuin door het Venster viel, be schroomd, aarzelend, verlegen, in afwachting van de oplossing van een raadsel, zonder te weten dat zij die reeds lang in het harte droeg. Freule Stine wenkte haar om naderbij te komen en zei toen op den koelsten toon dien zij kon aanslaan. «Mamsel Fliegner, ik heb een aanzoek voor u. Nu weet ik wel is waar niet hoe ik daar toe kom, ofschoon het jonge mensch eenigszins aan mij verwant is. Gij hebt hem gisteren leeren kennen. Over een uur komt hij antwoord halen. Wat zal ik hem zeggen Fransje keek haar eerst aan alsof zij haar niet goed begreep, en werd toen donkerrood tot onder hare weerbarstige lokjes op bet voorhoofd. Bevend stond zij daar, zonder dat er een woord over hare lippen kwam. Maar eensklaps vloog zij naar haar' oude vriendin toe, sloot haar in hare armen, drukte baar jonge frisscke, blozende wang tegen! het bleeke, gerimpelde, oude gelaat en de tranen, getuigen van bet hoogste geluk, rolden over haaf gelaat. En de oude freule? Zij vergat al hare voor-

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 1