Benoemingen en Toesluiten. Kerknieuws. Marine en leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. lof van Z. E. thans bijna nog meer belangstelling wekte bij degenen, die in het geheim waren. Mej. Marretje van Westbroek, wed. Houtzager, eene 74jarige, indertjjd tegelijk met VanSpeykin het burgerweeshuis geweest, had opzettelijk de reis gedaan van Nieuwediep, om bij het afloopen tegenwoordig te zijn. Natuurlijk werd haar gaarne de begeerde toegang verleend en dus haar vurige wensch vervuld, om het schip te zien dat den naam draagt van haar vereerden held. Ook de heer Jacob Hobein, van Vlissingen, ge- pens. opperstuurman, ridder der Mil. Willemsorde en broeder der orde van den Ned. Leeuw, was bij het afloopen van het schip, dat den naam draagt van zijn beroemden strijdmakker in dentiendaag- schen veldtocht, tegenwoordig. Hem werd tevens des avonds in eene buitengewone feestelijke ver gadering van de onderofficiers-societeit van land en zeemacht 's Koningskroon, het eere-lidmaatschap dier vereeniging aangeboden by monde van den president, den heer J. H. van Spreeken, die in eenige welgekozen woorden zijne verdiensten hul digde. Eenige officieren van leger en vloot en verschillende genoodigden woonden deze plechtig heid bij. De St. Ct. bevat de wet, houdende goedkeuring der overeenkomst tusschen Nederland en Servie op 5/17 October 1881 te Weenen gesloten, tot verzekering wederzijds der behandeling op den voet der meest begunstigde natie, voor zooveel betreft den in-, uit- en doorvoer van goederen, enz. en de consulaire vertegenwoordiging. De ministers zullen deze week geen audiëntie verleenen. Bij de marine-etablissementen in Ned.-Indie kun nen worden geplaatst drie bekwame vice-komman- deurs voor het vak van scheepsbouw. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Gt. Volgens het Soer. Hbl. zou een der verdienste lijkste, flinkste kapiteins van het Indische leger zich beroepen hebben op den gouverneur-gene raal, wegens vervalsching zijner conduitestaten, te zijnen nadeele gepleegd. Die kapitein zal wel voor een raad van onder zoek of voor den krijgsraad terecht staan; zijn militaire loopbaan zal er licht mee gemoeid zijn, doch dit proces zal honderden zijner kameraden ten goede komen. De oogen van het opperbestuur zullen daardoor opengaan en het zal een helder der blik krijgen in den gang van zaken, die zeer, zeer vicieus is. Het prospectus van de Batavia-Ooster spoorweg maatschappij is rondgezonden. De lijnen zijn eene van Batavia naar Bekassie, 26 kilometers of 3 uur gaans, met twee zijtakken, eene van het eerste station voorbij Batavia naar Passar Senin en eene van het laatste station vóór Bekassie naar Meester Cornelis. Het aantal aandeelen zal zijn 3700 a 500. Vijfhonderd aandeelen krijgen de concessionarissen H. J. Meertens en Tiedeman van Eerchem. Het bestuur van het 35e Ned. landbouwkundig congres te Wageningen meldt, dat voor eenige da gen nog twee onderwerpen ter behandeling zijn in gekomen, die, hoewel verre van nieuw, toch een groote belangrijkheid voor den Nederlandschen landbouw blijven behouden. Het eerste onderwerp, afkomstig van den heer Jules van Hasselt te Kampen, handelt over de wenschelijkheid van het tot stand komen van een ministerie van landbouwin sommige bladen kwam reeds voor eenigen tijd van de hand van den heer v. H. een opstel over dat onderwerp voor. Het tweede onderwerp betreft de droogmaking van de Zuiderzee uit een landbouwkundig oogpunt beschouwd, door den heer H. Bosker te Vrooms- hoop ingezonden, en die daaromtrent reeds vroeger in een brochure, uitgegeven bij den boekhandelaar Tjeenk Willink te Zwolle, zijn gedachten mede deelde. overeenkomst. Misschien heeft zij zelfs recht op een woning in dit huis. Reeds meermalen heb ben hier verschillende rechthebbenden samen ge woond. Dank is zij mij niet schuldig en dien verlang ik ook niet van haar. Zij kan hier blijven, zoolang zij wil, dat heb ik gezegd en zal ik niet terug nemen, zoo lang zij geen inbreuk op mijne rechten maakt. Maar zij kan ook eiken dag weg, als zjj daar lust in heeft. Dat is onze afspraak en al het verdere bestaat niet „Juffrouw Franciska denkt er anders over", zei Albert. „Wanneer gjj haar kent, zooals ik uit uwe woorden moet opmaken", hernam de oude dame, „waarschuw haar dan dat zij hare gedachten niet onder woorden brengt, dat zou onze goede ver standhouding benadeelen. Jonge menschen den ken anders dan oude, dat ligt in den aard der zaak; maar de oude veranderen hunne inzich ten niet meer en ik zou niet weten hoe ik het leven zou doorgekomen zijn, indien ik niet aan de mijne had vastgehouden, sedert zestig jaren, zoolang ik dit huis bewoon en alleen sta op de wereld. Niet alles past voor allen. Ik weetniet hoe ik er toe kom dit tegen u te zeggen. Mis schien omdat ik toch, als ik u zoo aanzie, den een of anderen trek herken, die aan de Zarchows herinnert, dien ik eerst niet heb willen zien. Maar van moederszijde hebt gij toch ook recht op dien familietrek en dan kan ik reeds meer tot u zeggen dan tot een anderdaardoor ken De maatregelen van toezicht op hen, die verdacht worden zich voor te hooge sommen tegen brand schade te verzekeren, nemen in de provincie Gro ningen toe. Thans is het de aanzienlijke gemeente Wildervank, waar bij plaatselijke verordening be paald is dat lijsten zullen worden aangelegd, waarop alle tegen brandschade verzekerde wonin gen en inboedels voorkomen, met vermelding van de eigenaars en van de verzekerde som. Voor be langhebbenden (dus ook voor de buren) zullen deze lijsten ter inzage liggen. Burgem. enWeth. zullen met eenige deskundigen eene commissie uitmaken, welke, als de waarborgsom hun te hoog voorkomt, de maatschappijen zullen waarschuwen. Ook zullen bij publicatie die maatschappijen wor den genoemd, welke zich genegen hebben verklaard om bij het aangaan van verzekeringen met het gemeentebestuur in overleg te treden. De Nederlandsche bekroonden op de tentoon stelling van scheepsmodellen te Londen zijn de heeren Tydeman, gouden medaille; Bok Zonen, Holst, Goedkoop, Smit en Zoon, Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, zilveren medaille; Bruyne en Zoon, bronzen medaille; Tydeman en Pauls loffelijke vermelding. Het paleis aan den Kneuterdijk te 's Graven- hage is den eersten dezer door de gemeente over genomen. De Gothische zaal, waarin nog een aquarellen tentoonstelling zal worden gehouden, en de Noor dertoren waren eenige dagen te voren ontruimd geworden. De schilderijen uit de Gothische zaal, ten getale van 68, en die uit den Noordertoren 54, zijn met het oude archief en enkele meubelen naar Amsterdam vervoerd, waar een en ander voorloo- pig een plaats in het paleis op den Dam heeft verkregen. De kamer van wijlen koning Willem II is ge heel ontruimdde bijna vermolmde meubelen en alles wat zich in dit vertrek bevond, wordt thans in het koninklijk paleis in het Noordeinde be waard. De vertrekken, het laatst door wijlen den prins van Oranje bewoond, blijven voorloopig tot 1 Augustus e. k., nog in denzelfden staat. Zijn we wel ingelicht, dan zou bij het gemeen tebestuur het plan bestaan om alleen het oor spronkelijk paleis niet de later bijgebouwde balzaal en de bijgebouwen te laten staan. (Vad.) De heer D. van Ketwich, ambtenaar bij de rijkscommissie van toezicht op het vervoer van landverhuizers te Amsterdam, schrijft in 't Nieuws van den Dag de klacht uit New-York over de Nemesis alleen toe aan tegenwerking der land verhuizing uit Amsterdam door de Amerikaansche bladen, misschien wel, zegt hij, »om klin kende redenen." Pas is de volkomen ongegrondheid der klachten over de Surrey bewezen. »Zoo zal het, gaat de heer Van Ketwich voort, waarschijnlijk met de Nemesis evenzeer gaan. Onder de parti culiere telegrammen uit Londen, na 5 Juni, wordt den volke weer verkondigd hoe de landverhuizers weer tal van klachten hebben ingebracht, b. v. De kajuiten waren bedompt en smerig, waaronder wij dus verstaan tusschendeks en spardek, omdat landverhuizers daar logeeren. Bedompt nu is onmogelijk, want de ventilatie was in orde bevonden door de commissie. De beide groote lantaarns hebben elk eene vierkante oppervlakte van zeven meter. Behalve die, be vonden zich aan elke zij van het schip vijf groote ventilators en bovendien nog drie op het voordek en vier op het achterdek, alle doorloopend in het beneden tusschendek. Mij dunkt dat die eerder een halven storm beneden laten waaien dan bedompt te mogen heeten, en dus waarschijnlijk zich het geval weer heeft voorgedaan, dat de een klaagt over bedomptheid, waar een ander het te tochtig vindt. Voedsel slecht en onvoldoende. De voeding is gekeurd en 't schip voor veertig, zegge veertig dagen geproviandeerd, zooals alle stoomschepen van hier geproviandeerd zijn. »Het water brak. Aangenomen b. v. dat het water, circa 8000 liter, die dagelijks worden ge- ik u ook het recht toe om mij meer dan een ander van u te laten aanhooren en dus moogt gij, wat mij betreft, vertellen wat gij over mamsel Fliegner te zeggen hebt, ofschoon ik niet goed begrijp wat mij dat eigenlijk aangaat." Zij maakte een beweging met de hand, als wees zjj op den eenigen stoel, die behalve den haren, in het vertrek te vinden was. Albert trok hem naar zich toe en nam plaats. Hoe gering deze toenadering ook was, voelde hij toch dat hij op een eenigszins vertrouwelijker voet met zjjn oude tante gekomen was. „Ik ken de jonge dame eerst sedert eergis teren", begon hjj, „toen haar oom, de tuinbouw kundige Weinhold, ons met elkaar in kennis heeft gebracht." Dat heeft zij mij verteld!" zei de oude dame, „doch zonder uw naam te noemenmisschien vreesde zij onaangename of pijnlijke herinneringen daardoor op te wekken; maar dat was dwaas. Ik bemin niemand, maar ik haat ook niemand, ik behoef niemand dankbaar te zijn, maar ik houd ook niemand iets na. Uw vader heeft mij geërgerd, misschien niet eens met opzet, maar sedert heb ik hem vermeden. Gij kunt dat niet helpen en Fransje had mij gerust kunnen zeggen dat gjj weder te Zarchow waart." Zjj heeft zelf eerst gisteren na het onweder toevallig gehoord wie ik ben," zei Albert ver ontschuldigend. »En dan hebt gij den schoolmeester ont- filtreerd uit zeewater, eens iet of wat brak mocht geweest zjjn ('tgeen we echter goedvinden niette gelooven) heeft het schip bovendien nog een voor raad van meer dan 50 ton (50 last) in de ketels van hier ingenomen, en niemand zal toch aan nemen dat ook dat water brak was. Het hier onderzochte water was helder en uitmuntend van qualiteit. »Dat er handel met de voeding gedreven is, kan misschien wel gebeuren, dat is van localen aard maar dan heeft de landverhuizer zich aan boord bjj den gezagvoerder te beklagen. De dokter voortdurend beschonken. Een geval dat later zjjne oplossing moet vinden. »Dat er op de reis ziekten zjjn uitgebroken kan nooit eene klacht worden, want dezelfde ziekten waarvan sprake is vindt men overal, en evenzeer dat er menschen aan sterven. »Intusschen is het onaangenaam voor ons Hol- landsch gevoel, dat er in New-York courantiers schjjnen te bestaan, die het als 't ware aangenaam vinden om dergeljjke sensatie-berichten voor goede munt aan te nemen. Gelukkig dat we ons troosten kunnen met de wetenschap, dat de Nemesis op haar terugreis is en dat, indien slechts de helft waar was van 't geen uit New-York is geschreven of geseind, de gezagvoerder een plaatsje had gekregen achter slot en grendel, of wel eene boete beloopen, die hem de gansche terugreis den slaap uit de oogen had gehouden." min1sterieele departementen. Eervol Ontslag verleend aan A. A. Weimar, behoudens aanspraak op wachtgeld, als adj.-comm. bjj het dep. van buitenl. zaken. posterijen. Bepaald dat de surnumerair dei- po ster jj en S. Reynders zjjne functien zal uitoefenen ten postkantore te Bergen op Zoom. e; Op het viertal ter beroeping van een predi kant bjj de Ned. Herv. gemeente alhier, zjjn, zooals reeds gisteren in een deel onzer oplaag werd medegedeeld, geplaatst de heeren H. van Griethujjsen te Burgwerd c. a.E. B. Gunning te Klundert; G. Klaarhamer te Raamsdonk en J. J. Westerbeek van Eerten te Vleuten. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te 's Heer Hendrikskinderen door den heer A. F. Adrina, cand. te Amsterdam. Bljjkens ontvangen telegram, is de oefenings divisie, onder bevel van den kapitein ter zee F. H. P. van Alphen, den 6en dezer te Tripoli aan gekomen. Door de rechtbank te Zierikzee, is rechts ingang verleend tegen D. H. Izn„ landbouwer, ambtenaar van den burgerljjken stand en wet houder te Zonnemaire, ter zake dat hjj in ver schillende akten van de registers van den burger ljjken stand der genoemde gemeente en door hem aldaar in zjjne betrekking als ambtenaar verleden, bedriegeljjk en desbewust, onware daadzaken als waar zou hebben vermeld. Vrijdag 9 Juni zal voor de rechtbank te Zierikzee behandeld worden de zaak van W. S„ zaadhandelaar te Duivendjjke, beklaagd van om- kooping van den gevangenbewaarder C. B. in het huis van arrest aldaar. Dit feit zou hebben plaats gehad, terwijl beklaagde in de maand Februari 11. in genoemd huis van arrest was gedetineerd, ver dacht van omkooping van een getuige. Voor dit laatste feit is de beklaagde echter buiten vervol ging gesteld, als zjjnde uit de gehouden instruc tie geene voldoende bezwaren tot verdere ver volging tegen hem gerezen. *Tl»olen, 7 Juni. De pas gevallen regen heeft goed gedaan aan het veld. De akker belooft in moet en u den grafkelder laten ontsluiten," vervolgde de oude dame. »Ik was er boos over en had hem reeds een strenge vermaning toege dacht. Wat behoeft hjj vreemden ergens te brengen, waar slechts Zarchows behooren te zjjn Maar gjj zocht de kist uwer modder en dan heb ik niets te zeggen. De goede Adele is vroeg heengegaan en ik geloof dat zjj gelukkig was." Die woorden hadden een weemoedigen klank en Albert reikte de oude tante zjjner moeder de hand. Zjj nam die echter niet aan en bleef zwijgend voor zich staren. Daarna begon zjj weer Mamsel Fliegner is een oprecht en een degeljjk meisje, die ook niet op rozen gewandeld heeft en desniettegenstaande steeds het hoofd ophoudt. Wanneer men het ons ten slotte toch onmogelijk maakt om in dit huis te blijven, is zij er misschien nog erger aan toe dan ik. Hoe lang zou ik het overleven? En een vertrekje om in te sterven zou ik hier in Zarchow nog wel vinden. Die man bood mjj gisteren een paleis aan en nog een tafel vol geld bovendien. Maar een Zarchow laat zich voor geld geen haarbreed van haar recht afkoopen; tegen geweld, dat wil zeggen zoogenaamde wettige dwangmiddelen, kan ik niets doen. Men heeft in de laatste jaren zoovele nieuwe wetten gemaakt, dat op het laatst overal een mouw aan te passen is. Het zou mjj spjjtenvoor Fransje. Nu, zij heeft mjj alles verteld, van het alle opzichten een goeden oogst; maar droogte als van de laatste weken zou de verwachting hebben kunnen teleurstellen, vooral omdat ze ge paard ging met soms drukkende warmte. Maar zoo'n regenvlaag nu en dan verfrischt den grond en de plant, en vernieuwt de kans om o. a. bjj de tarwe de gele koppen te doen verdwjjnen, die de landman zoo ongaarne ziet. Daar de rust te Egmond a Zee verder niet gestoord is geworden, is het derwaarts gezonden detachement huzaren in zjjn garnizoen te Haarlem teruggekeerd. Heden herdenkt de heer J. H. Völlmar, di recteur der kon. militaire kapel, den dag waarop hjj 40 jaren geleden bjj haar in dienst trad. Als een groote bjjzonderheid wordt gemeld, dat in den Zoölogischen Tuin te 's Gravenhage een volmaakt gezond jong is geworpen door een Duit- sche rêe cervus capreolus). Een Parjjsche gasmaatschappjj heeft aange boden aan de gemeente Amsterdam gratis straat verlichting te leveren, het gas voor gemeentege bouwen te verschaffen voor 4 cent per kub. meter en dat aan particulieren goedkooper dan het nu is, benevens aandeel in de te behalen winsten, wanneer zjj voor een bepaald getal jaren gunning erlangt voor een gasfabriek. De Haagsche electriciteitmaatschappjj heeft voorstellen gedaan tot het stichten eener lichtfa briek te Amsterdam. Bij de opneming der kas van de administra teurs der tinmijnen op Banka door den inspecteur van financiën is bjj twee een tekort ontdekt, respectieveljjk van pl. m. 48.000 en 8000. Bedoelde administrateurs zijn, onder nadere goed keuring der regeering, door den resident van Banka in de verdere uitoefening hunner functiën geschorst. Het schjjnt, dat de lucht van Banka een nadee- ligen invloed heeft op het beheer der geldelijke administratie, daar, behalve bovengenoemde te korten, eenige maanden geleden, ook bjj een ander administrateur een belangrijk tekort is ontdekt. Gisteren zjjn per Njjmeegsche stoomboot een partij van ruim honderd mandjes met de eerste Geldersche kersen te Rotterdam aangebracht en over Harwich naar Londen verzonden. Den alge- meenen pluk van deze vrucht ziet men in de vol gende week te gemoet, zoodat men bovenvermelde partjj als de kwartiermakers" heeft te beschouwen. Ook werden 8 a 900 manden kersen uit Duitsch- land aangebracht, die voor een groot deel naar Huil werden verscheept. Over het algemeen ge nomen, zal het kersengewas in de Geldersche streken maar een middelmatig beschot opleveren. Het gerucht dat door de onthullingen van een stervende de daders zjjn aangewezen van den vermoedeljjken moord eenige jaren geleden ge pleegd op den onder-directeur bjj het telegraaf kantoor te Amsterdam, den heer Kets, is volgens het HU. gebleken niet op waarheid gegrond te zjjn. Men zal zich herinneren dat de omstandig heden, waaronder het lijk van den heer Kets werd gevonden, van dien aard waren, dat algemeen aan moord werd gedacht, niettegenstaande de dood aan zelfmoord werd toegeschreven. Zelfmoord kon echter zoo weinig bewezen worden, dat de verze kering op het leven van den heer Kets door de betrokken maatschappjj werd uitbetaald. Sedert eenigen tjjd worden de gemoederen in Hongarije bezig gehouden door een verhaal van een jong meisje dat, naar het volk gelooft, door een Joodschen voorganger zou geslacht zjjn als offer of iets dergeljjks. De officieele inlichtingen, aan den minister over deze zaak verschaft, zeggen dat het meisje, Esther Solymossy, sedert den 4e* Mei niet meer is gezien. Zjj is een zonderling kind, dat meer dan eens uit het ouderljjk huis is weg- geloopen en dan vermaak schepte in het angstig zoeken barer verwanten. Daarom wekte ook dit laatste verdwjjnen in den aanvang geene onrust, en eerst toen zjj eene week was verdwenen, begon men algemeen naar het meisje onderzoek te doen. Nadat allerlei verhalen in omloop waren gebracht, zeide het zoontje van den Joodschen voorganger te Eszlar onder het spelen tot zjjne kameraden, dat Esther door zijn vader en andere mannen was weggebracht en luid geschreeuwd had. Bjj het daarop gevolgde gerechtelijk onderzoek bleek dat, behalve het gezegde van den knaap, er geen enkele houten paardje, van het onweder, van uw ont moeting bjj den schoolmeester en de wandeling. Maar dat waarschuw ik u, zet het meisje niets in het hoofd. Ik zeg dat niet om harentwil; want zjj is flink genoeg om er zich spoedig over heen te zetten, maar ik zou zoo iets niet van den kleinzoon van mijn broeder willen beleven Nu greep Albert de gerimpelde hand der oude dame en drukte er zjjne lippen op. Ze liet het toe alsof zjj het niet eens merkte en vroeg »Wat wilt ge toch eigenljjk?" »U zeggen dat uw broeder, indien bjj nog leefde, zich niet over zjjn kleinzoon zou behoeven te schamen en verder dat ik Fransje lief heb en alleen maar niet weet hoe ik haar dat duidelijk zal maken en dat ik hier gekomen ben om u te verzoeken het haar te zeggen. Want zooals gjj u het lieve meisje aangetrokken hebt en zooals Fransje aan u gehecht is, kan ik toch slechts door uwe hand mijn geluk deelachtig worden." (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1882 | | pagina 2